אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה        

קבוצות דיון סקופים נושא #396971 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 396971      
monk
חבר מתאריך 27.1.15
1903 הודעות
יום ששי כ''ה בניסן תשע''ז    13:52   21.04.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

פתרון יצירתי ליוקר הדיור: מאחז יהודי־ערבי ראשון  

לאחר שנקלע לקשיים כלכליים, אסף ממן הכשיר שטח ליד התנחלות, מצא שותפים יהודים וערבים והקים מאחז. אך בהתנחלות לא מרוצים מהשכנים החדשים: "זה לא החבר'ה שמגיעים מאהבת הארץ"

אסף ממן התלבט השבוע איזה שם יעניק למאחז החדש שלו. "אני רוצה משהו עם אופי קהילתי וכפרי", הוא אמר. השיחה נוהלה בעודו מנצח על הצבת קרוואנים בגבעות הטרשים היפות ליד ההתנחלות אדם — שם החלו להתמקם חמש משפחות, שלוש מהן פלסטיניות — שאינן יכולות להרשות לעצמן לקנות דירה במקום אחר.

ממן גדל בשכונת הקטמונים בירושלים ועסק עד לא מזמן בעבודות עפר ופינוי אשפה במועצה המקומית בנימין. באחרונה נקלע לקשיים כלכליים. "יש לי ארבעה ילדים ואין לי כסף", אמר. "בירושלים יש מצוקת דיור וצפוף. פה יש מרחבים ואני יכול להקים משהו מאפס, כפר של ערבים ויהודים". לדבריו, הוא פנה לעוד משפחות שיצטרפו, ויש התעניינות. הוא יישר את השטח בדחפור קטן, והחל להקים בית.

מיקומה של ההתנחלות אדם, במרחק עשר דקות נסיעה מירושלים, הפך אותה מוקד משיכה למשפרי דיור המעוניינים לעבוד בבירה, אך לא יכולים להרשות לעצמם לגור בה. בשבועות האחרונים החלו ממן וחבריו להקים מאחז חדש, של שישה מבנים יבילים, במרחק מטרים ספורים מהגדר של אדם. קרוואן אחד, גדול מהשאר, צופה בשכבת אבן וסביבו ניטעו עצים — אחוזה של ממש.

אחד משותפיו של ממן להקמת המאחז אמר שהתגורר בעבר בהתנחלות סמוכה, עד שלא יכול היה להרשות זאת לעצמו יותר, והחל לחפש בית אחר. לדבריו, הקמת מבנה במאחז עולה כ–150 אלף שקלים. אשתו ושבעת ילדיו עדיין לא גרים שם, אבל באים אחרי הלימודים. "הם מרגישים מחוברים לשטח", הוא אומר. בינתיים עושים התושבים העתידיים תורנות שמירה על שניים־שלושה הקרוואנים שכבר הוצבו ועל אלה שנמצאים בשלבי הקמה.

אתמול בבוקר עמלו על הקמת הקרוואנים חמישה גברים, שלושה מהם פלסטינים מהעיירה חיזמא הסמוכה. האם יגורו במקום? "למה לא, בעצם?", אמר אחד מהם, אך לא נשמע משכנע במיוחד.

ממן אמר שהוא מחפש גם משפחות נוצריות, כדי להקים את המאחז הרב־דתי הראשון, וגם בית ספר דו־לשוני: "אני חי בשלום עם השכנים ואני מקווה שהם יבואו לגור אתנו פה — יהודים, ערבים, נוצרים, דרוזים". לדבריו, "אני חושב שהעובדה שאנחנו חילונים ובקשר טוב עם השכנים מהכפרים בסביבה, זה מה שמפריע למתנחלים".

ואכן, באדם הסמוכה לא מרוצים מהפרויקט החדש. "זה צורם בעיניים", אומר אחד מהם. "אדם נורמלי היה מוכן שפתאום מול הבית שלו יקימו שכונה עיראקית של קרוואנים?". לדבריו, התושבים החדשים ידעו היכן למקם את המבנים כך שלא יהיו בסכנת פינוי מהמינהל האזרחי, וייתכן שקיבלו מידע פנימי. לדבריו, תושבי אדם השקיעו הרבה בבתיהם ומפריע להם שהמאחז החדש התיישב שם: "אנחנו רוצים לראות נוף פתוח מול העיניים ומי ששילם סכומים של יותר ממיליון שקל, פתאום רואים שאנשים מקבלים דונם או שני דונם בחינם", הוא התקומם.

לדבריו, מפריע לוותיקים גם ש"זה לא החבר'ה של הכיפות הסרוגות, שאכפת להם, שמגיעים מאהבת הארץ". למאחז החדש, הוא אומר, "מגיעים אנשים שאין להם כסף, שהם בעיקר גרושים גרושות — פתח לצרות. הם לא דתיים והם לא מגיעים מאידיאולוגיה". לדבריו, "באזור שלנו אין מאחזים פיראטיים, הכל נעשה באישור המינהל ושאר הגורמים. פה אנחנו יכולים להתעורר יום אחד ולמצוא מאה משפחות". הוא לא מאמין שערבים יצטרפו למאחז, אך מזהיר מפני תקדים עמונה: "ביישוב לא רוצים את המאחז, אז המדינה תצטרך לשלם להם. אם הם יגיעו ל–40 משפחות, 40 מיליון שקל. איך זה נשמע?".

בניגוד למאחז עמונה (במרחק של פחות מעשר דקות נסיעה), המאחז החדש לא הוקם על אדמות פרטיות של פלסטינים, ואף שאין לתושבים היתר בנייה, יש תוכנית בניין עיר (תב"ע) מאושרת באזור. לכן למינהל האזרחי, האחראי בדרך כלל על פינוי מאחזים, אין סמכות לפנות את המקום, אלא רק למועצה האזורית מטה בנימין (שלא ששה לפנות מאחזים). ממן והתושבים שהוא מביא למאחז מתקשים להבין מדוע הם נתקלים בהתנגדות בבואם למצוא לעצמם פתרונות דיור.

גורמים במועצה אמרו כי הם פועלים לפנות את המאחז החדש. ל"הארץ" נודע כי במועצה פנו למשטרה לצורך פינוי המקום, לאחר שהוציאו צווי הפסקת עבודה. ליאור עמיחי, אחראי מעקב ההתנחלות בתנועת "שלום עכשיו" מסר בתגובה: "למרות שרק לאחרונה ראש הממשלה התחייב כי לא יאפשר הקמת מאחזים חדשים, נתניהו וראשי המתנחלים מקימים מאחז חדש נוסף בלב השטחים ומזרחית לגדר ההפרדה. מה שמייחד את המאחז החדש הוא הניצול הציני של ראשי המתנחלים את מצוקתם הכלכלית של יושבי המאחז החדש, שלמדו כי בהתנחלויות ובמאחזים ניתן לקבל קרקע בחינם ועליו להקים מגורים לא חוקיים כל עוד אלו פועלים למען החרבת האפשרות להגיע בעתיד לפתרון של שלום עם הפלסטינים".

https://www.haaretz.co.il/news/politics/.premium-1.4037059

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  או שהוא תמים או שהוא טיפש... מסיניו 21.04.17 13:57 1

מסיניו לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 27.3.15
2393 הודעות, 57 מדרגים, 114 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בניסן תשע''ז    13:57   21.04.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. או שהוא תמים או שהוא טיפש...  
בתגובה להודעה מספר 0

הלכה: "עשיו שנא ליעקב"

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות