אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #408237 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 408237      
שטות-ניק
חבר מתאריך 19.2.16
971 הודעות
יום שלישי י''ט בסיון תשע''ז    14:09   13.06.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

נהלים חדשים למוהלים מנסים לשפר את רמת האמון של ההורים ותדמית המקצוע  

 
   לפי המדריך החדש, המוהלים יהיו זמינים גם בשבת ויסבירו על שלבי הטקס. המסמך הקובע את נהלי הכשרת המוהלים אינו גלוי לציבור, וברבנות טוענים כי מדובר במסמך פנימי

מוהלים יעניקו הסברים מפורטים להורי תינוקות שעומדים בפני ברית מילה על אופן ביצוע טקס ה"מציצה" ויהיו זמינים להורים גם בשבת למקרי חירום — כך קובעים נהלים חדשים של ועדת הפיקוח על המוהלים ברבנות הראשית, שיאושרו סופית בימים הקרובים.

את הנוהל ניסחה הוועדה הבין־משרדית להסמכה ולפיקוח על מוהלים, שבה חברים נציגי משרד הבריאות, הרבנות הראשית ונציגי המוהלים המוסמכים. "הכנסנו הרבה יותר חידודים ובכל מה שקשור ביחס להורים ולהתקשרות איתם. דברים שאולי לא נתנו עליהם את מספיק את הדעת", אמר ל"הארץ" הרב משה מורסיאנו, מנהל מחלקת בריתות ברבנות הראשית ומרכז הוועדה לפיקוח על המוהלים.

הנוהל קובע לראשונה כי על המוהל להורות להורים להתקשר אליו מידית במצבי חירום בכל שעות היממה, כולל בשבת ובחג. בכלל זה במקרים שבהם התינוק לא הטיל שתן כעבור חמש שעות מביצוע הברית, ובמקרים של דימום או תופעות כגון חיוורון, נפילת תחבושת, חום מעל 38 מעלות, אי־שקט או תינוק אפאתי. על פי גורם בוועדה, לצורך זמינותם של מוהלים בשבת נתקבל הכשר הלכתי מיוחד. לפי הנוהל, נדרש המוהל להיות זמין להורים החל מביצוע הברית ועד להחלמה מלאה, ואף להנחות אותם כיצד לנהוג אם הם לא מצליחים ליצור עמו קשר. את פרטי ההתקשרות ואת ההנחיות מחויב המוהל למסור גם בכתב.

הנוהל עוסק גם במנהג ה"מציצה", שבו מבצע המוהל מציצת דם באמצעות פיו באבר הנימול — טקס המקובל אצל חלק מהמוהלים ושלדברי רופאים מגדיל פי 3.5 את הסיכון להידבקות של התינוק בהרפס. בקהילה הרפואית בישראל טוענים כי הורים רבים כלל אינם מודעים לקיומו של מנהג המציצה, שמתבצע בחלק המקרים במגע ישיר לפיו של המוהל או באמצעות שפופרת מיוחדת, ולסיכונים הכרוכים בו. "לפני ברית המילה, במקרים בהם מעוניין המוהל לבצע מציצה בפה, יציג המוהל בפני ההורים את האפשרות לבצע את המציצה בפה או באמצעות כלי שנועד לכך ויפעל בהתאם לבחירתם ביחס להליך זה", נכתב בנוהל החדש. כמו כן, מודגש כי "המוהל חייב להימנע מלבצע מציצה ישירה בפה בכל מקרה שיש לו פצע בפה או מחלה זיהומית אחרת שיכולה לעבור דרך הרוק, עד שהפצע יתרפא או שיחלים מהמחלה", וכי חמש דקות לפני ביצוע המציצה על המוהל לשטוף את פיו היטב עם תמיסה אלכוהולית למשך דקה לפחות.

המדריך למוהל המוסמך מפרט עוד נושאים הלכתיים מקצועיים שונים, מבדיקת התינוק ואישור רפואי בטרם ביצוע הברית ועד הנחיה ללבוש מכובד של המוהל והקפדה על הגעה בזמן. מעבר לכך, מוצג בנוהל מוקד ייעוץ טלפוני למוהלים שפעיל בכל ימות השבוע ומאויש על ידי חברים בוועדה לפיקוח על המוהלים ברבנות.

המסמך החדש כולל גם מדריך הנחיות והמלצות להורים לאחר ברית המילה, כדי לסייע בשאלות המתעוררות במהלך הימים הראשונים שלאחר ההליך. המדריך מתייחס לתופעות רפואיות שונות שעשויות להופיע ביממות הראשונות לאחר ההליך וכן לנושאים כמו תזונה והחלפת חיתול.

מסמך נהלי הכשרת מוהלים מוסמכים בישראל אינו גלוי לציבור, וברבנות אומרים כי מדובר במסמך פנימי. על פי הנוהל העדכני שהגיע לידי "הארץ", לתואר "מוהל מוסמך" בישראל זכאי רק שומר תורה ומצוות, שעומד בכמה דרישות. הראשונה היא קבלת תעודה ממוהל מומחה, שרשאי להכשיר מוהלים, ומאפשרת לו לבצע בריתות באופן עצמאי. כדי לזכות בתעודה חייב המתלמד לבצע לפחות 30 בריתות — 20 באופן חלקי ועשר באופן מלא בצורה נכונה מבחינה הלכתית ורפואית. המדריך מחייב גם למסור לוועדה להכשרת מוהלים חוות דעת של המוהל הוותיק על התנהגותו, על יחסו להורים ועל הופעתו הכללית. בנוסף, הוא נדרש להמלצה מרב עיר או שכונה מכהן שמכיר אותו ומאשר את אורח חייו הדתי, וכן אישור רפואי חתום בידי רופא שקובע כי הוא כשיר למשימה מבחינה נפשית ופיזית, למשל שידיו אינן רועדות בשל מחלה.

עוד דורשת הוועדה בדיקת אופטומטריסט, אישור רפואי לקבלת חיסוני צהבת ותצהיר של היעדר הרשעה פלילית. בהמשך התהליך ישנה עוד מסכת ארוכה של בחינות בהלכות מילה, ביצוע ברית בנוכחות מפקח, המלצה של המפקח, התייצבות בפני הוועדה ובדיקת כלי המילה של המוהל. אם עמד בכל אלה יקבל תעודת מוהל מוסמך וייכנס לרשימת המוהלים המוסמכים. עם זאת, ההנחיות הרשמיות, גם אם הן מפורטות וקפדניות, אינן מבטיחות דבר, בוודאי לא בשוק הפרוץ והבלתי מפוקח בישראל. טקס ברית המילה מוגדר בישראל פעולה דתית ולא רפואית, ובמערכת הרפואית העדיפו עד כה שלא להתייחס לנושא. מדי שנה מתקיימות בישראל כ–70 אלף בריתות, ובכלל זה גם בקרב האוכלוסייה המוסלמית, הנעזרת גם היא במוהלים יהודים. שיעור הסיבוכים הרפואיים של ברית המילה הוא נמוך ומסתכם בכ–70 מקרים בשנה, רובם המכריע אינו חמור.

שלושה סוגי מוהלים פועלים כיום בישראל: רופאים כירורגים שלרוב מבצעים את הטקס במרפאות בתי החולים, מוהלים המוסמכים על ידי הוועדה הבין־משרדית והרבנות הראשית שאמורה להסמיך אותם ולפקח עליהם, ומוהלים שאינם עברו הסמכה ופועלים באופן עצמאי. האחרונים אינם מופיעים ברשימת המוהלים המסמכים ואינם נתונים לפיקוח.

לאחרונה פורסמו תחקירים שחשפו תופעות חמורות שמתקיימות בשוק המוהלים וגרמו לסיכון ולפגיעה בתינוקות הנימולים. המקרה הבולט ביותר נחשף בנובמבר האחרון בתחקיר של עיתונאי תאגיד "כאן", שבו המוהל הוותיק מחדרה מדגים פרקטיקת הכשרה מזורזת למוהלים מתלמדים על אוכלוסיות מוחלשות בישראל, ה"סובלניות" יותר לטעויות, להשקפתו. אסולין תועד בתחקיר מתאר את התינוקות של בני העדה האתיופיות כ"בשר תותחים" ואת הפיליפינים ככאלה ש"אין להם אבא, אין להם אמא אז מה שתעשה, אין שום בעיה. גם אם תחתוך עקום, לא יגידו לך כלום".

מהאיגוד לרפואת ילדים נמסר כי הוא מברך על הנהלים החדשים של ועדת הפיקוח על המוהלים ברבנות הראשית, וקורא לאשרם ולפרסמם בציבור הרחב. עוד נמסר כי האיגוד יצא "כבר לפני מספר שנים בהמלצה על הימנעות ממציצה ישירה בעת ביצוע ברית מילה.באיגוד ממשיכים לקרוא ליולדות לברר עם המוהל את אופן ביצוע הברית וממליץ כי פעולת השאיבה תיעשה באמצעות שפופרת ולא על ידי שאיבה ישירה מהפה".

http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.4166208              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  אוף, הארץ. אי אפשר להביא ידיעה דתית ממקור אחר? סגול88 13.06.17 15:35 1
  מה שווה כל הקטע של ''מוהלים מוסמכים'' אם ההסמכה היא רק המלצה ידידותית להורים? dilbert 13.06.17 15:50 2

   
   
סגול88 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.9.07
7767 הודעות, 48 מדרגים, 89 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ט בסיון תשע''ז    15:35   13.06.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. אוף, הארץ. אי אפשר להביא ידיעה דתית ממקור אחר?  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


תחשוב טוב, יהיה טוב


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
dilbert לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.3.02
23848 הודעות, 204 מדרגים, 125 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ט בסיון תשע''ז    15:50   13.06.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. מה שווה כל הקטע של ''מוהלים מוסמכים'' אם ההסמכה היא רק המלצה ידידותית להורים?  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   ביצוע ברית מילה בישראל לא דורש רישיון בכלל, וכל אחד יכול להטיל מום בתינוקות.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות