אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה        

קבוצות דיון סקופים נושא #425481 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 425481      
כוח דלתא
חבר מתאריך 17.2.17
240 הודעות
יום רביעי כ''ב באלול תשע''ז    12:02   13.09.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

נתניהו לאנשי עסקים ארגנטינאים: בואו לישראל  

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף אמש (שעון בואנוס איירס) באירוע כלכלי מיוחד בו השתתפה המשלחת העסקית-ישראלית שהצטרפה לנסיעת רה"מ וכן אנשי עסקים ארגנטינאים.

ראש הממשלה אמר: "זוהי הפעם הראשונה אי פעם שראש ממשלה ישראלי מגיע לארגנטינה או לכל מדינה דרומית לארצות הברית כראש ממשלה. זה מדהים כשחושבים על זה. אז מובן שזהו עידן חדש ביחסינו עם העולם, יחסינו עם אמריקה הלטינית, ולא בכדי בחרתי לפתוח כאן, בהזמנתו האדיבה של ידידי מאוריסיו מאקרי.

הוא עושה מהפך בארגנטינה ואני חושב שאנו עושים מהפך יחד בידידות בין מדינותינו, שהיא בעלת יסודות איתנים המבוססים על היותנו שתי מדינות דמוקרטיות בעלות אוכלוסייה יהודית שוקקת ואינטרס חזק לממש את הבטחת העתיד.

העתיד שייך למחדשים. ישראל היא אומת החדשנות. כוח החדשנות הוא אינסופי, תעשיות חדשות נוצרות יש מאין. פשוטו כמשמעו. זה יוצר עושר מהר מאוד. אם מסתכלים על עשר החברות המובילות בעולם מבחינת שווי שוק לפני עשר שנים, חמש מתוכן היו חברות אנרגיה ורק אחת הייתה חברת IT – מיקרוסופט. עשר שנים מאוחר יותר נותרה חברת אנרגיה אחת ברשימה, אקסון. היא עברה ממקום 1 למקום 5, והיום חמש חברות הן חברות IT. כוח המוח הוא העושר החדש. השילוב של נתוני עתק (big data), קישוריות (connectivity) ובינה מלאכותית יוצר תעשיות שמעולם לא יכולנו להעלות על דעתנו. זוהי תמורה שתחולל מהפך בכל תחום של החוויה האנושית. האבחנה בין תעשייה גבוהה לתעשייה נמוכה נעלמת במהירות בכל תחום – במי שפכים, מים, חלב, חקלאות, תחבורה, בריאות - הכל.

הכל משתנה מהר מאוד. העתיד שייך למחדשים. לכן האירוע הזה היום מסמן את השינוי ביכולת שלנו לשתף פעולה. לכן אני מבקש להבהיר שאנו מזמינים את כל החברות הארגנטיניות לבוא לישראל, יחד עם סגן הנשיא, ומאוחר יותר, במחצית השנייה של השנה, עם הנשיא, ואת כל החברות הישראליות לבוא לארגנטינה ולחלוק את היכולת לייצר ערך. אני חושב שזה ברור לכל מי שעוסק בעסקים, זה לא ברור לכל אחד שעוסק בממשל.

ממשלות, באופן טיפוסי, לא חושבות שעושר נוצר ע"י המגזר הפרטי. הן חושבות שעושר נוצר על ידי ממשלות. אבל זה לא המצב. הוא רק מבוזבז על ידי ממשלות. על מנת ליצור ערך אנו זקוקים ליזמים, ועל מנת ליצור יזמים יש צורך בחופש: חופש מבירוקרטיה, חופש מעודף רגולציה, חופש ממסים מופרזים. זהו מסר חשוב שאני לא צריך להבהיר לנשיא ארגנטינה כיוון שהוא מבין זאת מצוין.

ישראל, כידוע, התגברה על מכשולים רבים אולם היא לא הייתה יכולה להשיג את העושר שהשיגה היום ולייצר את החברות שמיוצגות כאן, כמו גם רבות שאינן מיוצגות, אלמלא הייתה עושה שינוי משמעותי. ושינוי זה היה תולדה של משבר, ועל זה אני רוצה לספר לכם.

היה לנו משבר כלכלי חמור בשנים 2002-2003. בזמנו היה לי ביש המזל הגדול להתמנות לשר האוצר, לא תפקיד טוב להחזיק בו בכל זמן שהוא, כל שכן לא בעת משבר. הגעתי לממשלת ישראל שעה שהכלכלה שלנו התכווצה, הייתה לנו אבטלה משמעותית, כ-11%-12% - אלה אחוזים גבוהים מאוד בשבילנו - היה לנו בנק גדול על סף קריסה, היו לנו עסקים רבים שנסגרו, והיו למעשה שני הסברים שהיו נפוצים בזמנו בישראל לעובדה שאנו נמצאים במשבר זה, שניהם מובנים מאליהם: הראשון היה שבועת הנסד"ק, שישראל נהנתה ממנה, ואז היא התנפצה וקרסה, והשני היה טרור. כמובן שני גורמים אלה תרמו למשבר הכלכלי שלנו. אבל אני לא חשבתי שהם באמת כל כך חשובים. הם היו חשובים, אך חשיבותם הייתה משנית. חשבתי שהיה לזה גורם אחר. והיו לי כ-3 שבועות כשר האוצר להציג תכנית לציבור הישראלי. אני מספר לכם את זה כי בארוחת צהריים סיפרתי את זה למאוריסיו מאקרי, ואומר לכם מה שאמרתי לו ומה שאמרתי לציבור הישראלי אז.

אמרתי שעל מנת להסביר את הבעיה שהייתה לנו, אני מבקש לתאר את יומי הראשון בטירונות בצנחנים. המפקד הצעיד אותנו במצעד גדול בטור ישר. הוא הצביע על האדם הראשון בשורה, זה הייתי אני, ואמר: ’אתה, נתניהו, הבט אל הבחור שלימינך, שים אותו על כתפיך’, ואז הוא אמר לבחור הבא אחריו: ’שים את הבחור שלידך על כתפך’, וכך הלאה. הוא אמר שנערוך מרוץ מיוחד, זה נקרא "מרוץ הפיל",הוא שרק במשרוקית, הבחור שלצדי היה כבד למדי, והצלחתי לעשות מספר צעדים. הבחור שלצדי היה הקטן ביותר בפלוגה והיה לו את הבחור הגדול ביותר בפלוגה על כתפו, והוא קרס על המקום ואילו לבחור השלישי, הגדול, היה בחור קטן על כתפיו והוא זינק כמו טיל וזכה במרוץ. אמרתי שכל הכלכלות הלאומיות מורכבות מזוגות של המגזר הציבורי היושב על כתפיו של המגזר הפרטי. במקרה שלנו הבחור מלמעלה, המגזר הציבורי, הפך לשמן מדי, והיינו על סף קריסה, כמו הבחור שלצדי.

אז היינו צריכים לעשות שלושה דברים: קודם היינו צריכים לעשות לבחור השמן – המגזר הציבורי – דיאטה. מאוד קשה לעשות זאת מבחינה פוליטית. הדבר השני היה לחזק את הבחור שנמצא למטה, להזרים לו הרבה חמצן לריאות כדי שיוכל לסחוב את הנטל. איך מזרימים חמצן? מהו הדבר הראשון שאתם זקוקים לו? מסים נמוכים יותר. זה הדבר הראשון שצריכים. בהנחה שעשינו זאת – וזה מאוד קשה לעשות – עשינו דיאטה לאיש השמן והורדנו מסים, חתכנו בהוצאות והכל מוכן.

כעת יש לנו את הספורטאי הזה, יש לו מגזר ציבורי קטן יחסית על כתפיו, האם הוא יכול לרוץ ולנצח במרוץ? לא. כי הוא מתחיל לרוץ ונתקל בבור. הוא חוצה את הבור ונתקל בקיר. הוא מטפס על הקיר ונתקל בגדר. אלה קרויים מחסומים לתחרות, מחסומים למרוץ – עלינו להסיר אותם. אז עלינו לעשות שלושה דברים: לשלוט בהוצאה הציבורית או לצמצם אותה, להוריד מסים ולצמצם מכשולים לתחרות. זה אכן מה שעשינו בפועל ועברנו מ-1% צמיחה שלילית לכ-5% תוך שנה אחת, ולמעשה נשארנו מאז, למעט במהלך 2008, על כ- 4%-5% צמיחה.

זה קל מאוד לומר זאת, קשה מאוד לבצע. ישנם אוליגופולים, מונופולים, ישנם אינטרסים מובנים, ישנה בירוקרטיה, יש את כל הסיבות שבעולם לא לעשות זאת, אלא אם כן יש לכם את האמונה הזו בפנים. אני רואה את האמונה הזו בנשיא מאקרי וזאת הסיבה שאני חושב שלארגנטינה צפוי עתיד מזהיר. היא יכולה לצמוח מהר מאוד ולהשיג דברים שקשה להעלותם על הדעת. אנו בישראל עושים זאת. אני רוצה שתדעו מה אנו עושים. טכנולוגיה לכשעצמה אינה מספיקה. יכולים להיות לכם האנשים המוכשרים ביותר בטכנולוגיה, יכולים להיות לכם המדענים הטובים ביותר, המתמטיקאים הטובים ביותר, הפיזיקאים הטובים ביותר. אספר לכם על מדינה אחת שהיו לה אותם – ברית המועצות, זה לא עזר הרבה. אבל אם הייתם לוקחים את אחד הפיזיקאים הללו ומביאים אותו לפאלו אלטו, תוך שלושה שבועות הוא היה מפיק ערך עצום. זכרו שהערך המוסף הבסיסי ביותר בכלכלה ניתן על ידי המגזר הפרטי. אם לא מזווגים שוק חופשי או יותר נכון שווקים חופשיים יותר, עם טכנולוגיה, הטכנולוגיה לכשעצמה לא תעבוד. זהו השינוי היסודי שעשינו בישראל, זיווגנו יכולות טכנולוגיות עם שווקים חופשיים יותר. לדעתי זה יכול להיעשות גם פה.

בישראל משמעות הדבר היא שיצרנו תעשיות חדשות יש מאין. אתן לכם דוגמא, הפרה הישראלית מפיקה יותר חלב לפרה מאשר כל פרה אחרת בעולם. הייתם חושבים שזו תהיה פרה צרפתית, פרה הולנדית, פרה אמריקאית, אבל לא, זו פרה ישראלית כי זו פרה ממוחשבת. כל געייה ממוחשבת. אנו ממחזרים 87% ממי השפכים שלנו. המדינה הבאה שממחזרת, המדינה השנייה בעולם היא ספרד, עם 17%. עשרים אחוז מההשקעה העולמית באבטחת סייבר פרטית היא בישראל – 20%. כיוון שאנו עשירית מ-1% מאוכלוסיית העולם, המשמעות היא שאנו מרימים פי מאתיים יותר ממשקלנו. זה כאילו ישראל הייתה מדינה עם 1.6 מיליארד תושבים. היא לא. יש לנו תעשיית רכב היום, מעולם לא הייתה לנו. יש לנו עכשיו.

Waze היא חברה ישראלית. היא נמכרה לגוגל תמורת מיליארד דולר בלבד, ’עסקה טיפשית מאוד’. היא שווה הרבה יותר. אך כעת יש לנו חברה בירושלים לרכבים אוטונומיים שנמכרה לאינטל תמורת 15 מיליארד דולר, ויש לנו 500 חברות סטארט אפ טכנולוגיות שמקבלות כל שנה 3.5 מיליארד דולר, השקעה רגילה, בטכנולוגיית רכב, כיוון שהתחבורה משתנה. 85% מערך המכונית תוך 10 שנים יהיה בתכנה. לא בגוף, לא בשלדה, לא בגלגלים, לא במנוע – אלא בתכנה. מכוניות הן פלטפורמות נעות לתכנה ולכן אנו נעים לכיוון זה. אני יכול לומר לכם שבניגוד לסייבר, לא היה לנו קשר לזה, לא עשינו דבר, זה קרה מעצמו, בכוחות עצמו, אם יוצרים את הסביבה העסקית הנכונה. אותו דבר קורה בכל תחום.

יש לכם מזל"טים שצופים על שדות ויש לכם חקלאות שמתאימה לצמח – אפשר להשקות ולהפרות עד לרמת הצמחים האינדיבידואלים ולצמצם את ההוצאות, העלויות, על מנת להפיק יבולים ולהגדיל את הרווחים משמעותית וכיוצא בזה. אפשר להפוך את החקלאות שלכם לפורה יותר, את האוויר שלכם לנקי יותר, את המים שלכם יעילים יותר ונקיים יותר, את הבריאות שלכם – הכל. כעת אנו עוסקים בפרויקט בריאות דיגיטלי בישראל. 98% מהאוכלוסייה שלנו נמצאת במאגרים ממוחשבים, לכל אדם יש כרטיס קטן והוא יכול לראות את התיק הרפואי שלו מ-20 השנים האחרונות. זו אפשרותbig data עצומה. כעת אנו הולכים לקחת 100,000 מהאנשים האלה ולעשות להם בדיקה גנטית, ואז ניקח 2,000 מהם ומחבר אותם לחיישנים, נעקוב אחר הפעילות הגופנית שלהם. אז כעת יש לנו מאגר מידע של כל האוכלוסייה כולה, ממש עד לתיקים רפואיים, ממש עד להרכב גנטי, ממש עד לתפקוד גופני. אני לא יודע מה זה יניב אך אני חושב, מבחינה מעשית זה יכול להפיק הן רפואה מניעתית והן רפואה מותאמת אישית, וחברות רבות מאוד יתפתחו כתוצאה מכך.

כל תחום הופך לטכנולוגי. השילוב בין big data, קישוריות ובינה מלאכותית יוצר עושר רב והזדמנויות רבות לשיפור חייהם של האנשים בישראל, האנשים בארגנטינה, האנשים בעולם הערבי, האנשים באפריקה, האנשים באמריקה הלטינית, אנשים בכל מקום. אני חושב שאנו צריכים ליצור שותפות במימוש העתיד. זו מטרת הגעתי לארגנטינה וזה מה שאני עוזב איתו את ארגנטינה: הנשיא מאקרי ואני החלטנו לשלב ידיים ולספק לאנשינו את העתיד שמגיע להם. אך בסופו של דבר, אנחנו רק פוליטיקאים. אתם צריכים לעשות את העבודה, ואני בטוח שתעשו אותה.

אני יכול לומר לכם שבאחד הימים בשנות ה-60 ההוגה הפוטוריסטי הגדול הרמן קאן נתן הרצאה למהנדסים ובהרצאה הוא הראה את הכוח של מחשוב. הוא אמר שעלות יחידת מחשוב תרד גיאומטרית, "חוק מור" וכו’, הרמן קאן תיאר זאת, וכעת זה כאן, ובעוד 10 שנים זה יהיה שם, ובעוד 20 שנים זה יהיה במקום אחר, ואחד המהנדסים קם וכעס מאוד, הוא אמר – זה קל עבורך, אתה רק מדבר, אנחנו צריכים לעשות זאת! ובכן, אני אומר את זה– אתם צריכים לעשות זאת. בהצלחה", דברי רה"מ.

http://www.sponser.co.il/Article.aspx?ArticleId=83365

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  על דבר אחד אין עוררין, הוא מדבר מעולה מברוק 13.09.17 12:15 1
  ארגנטינה אכן צריכה ללמוד כמה דברים מהכלכלה הישראלית מישהי 1068 13.09.17 13:44 2

מברוק לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 18.6.15
665 הודעות, 5 מדרגים, 10 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי כ''ב באלול תשע''ז    12:15   13.09.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. על דבר אחד אין עוררין, הוא מדבר מעולה  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מישהי 1068
חבר מתאריך 20.3.17
179 הודעות
יום רביעי כ''ב באלול תשע''ז    13:44   13.09.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. ארגנטינה אכן צריכה ללמוד כמה דברים מהכלכלה הישראלית  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות