אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #431180 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 431180      
תושב הארץ לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.5.12
18831 הודעות, 133 מדרגים, 184 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי כ''ב בתשרי תשע''ח    08:26   12.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

הארץ: זיכרונות מהעלייה הרוסית האחרת  

 
  
הפנקסים והתמונות שהותירה בת עמי ינאי, דור שלישי לקהילת הסובוטניקים מסג'רה, חושפים פרטים נוספים על סיפורם של הרוסים־הנוצרים, שלפני 120 שנה עזבו את הדת והמולדת לטובת הצטרפות לבניין ארץ ישראל. עיון בהם מגלה גם סוד משפחתי עצוב


בת עמי ינאי, שמתה לפני כמה חודשים בגיל 84, היתה אשה מיוחדת ורבת פעלים. קורות חייה כוללים שירות ב"לשכה 06" שחקרה את אייכמן, עבודה כמעצבת חלונות ראווה, גידול בזים בביתה הפרטי ומסעות הרפתקניים ליעדים אקזוטיים לצד בעלה, סגן מפקד חיל הים שמואל ינאי ("סאמק"). לא פחות יוצא דופן הוא סיפורה של משפחתה — נוצרים־רוסים, שבמאה ה–19 נשבו בקסמה של היהדות, עזבו את כפריהם, התגיירו ועלו לארץ ישראל.

אחרי מותה הותירה ינאי ארגזים מלאים בתמונות מרהיבות ובמחברות בכתב יד צפוף בעברית וברוסית, חלקן פרי עטה וחלק של אחרים, לצד ספרי קודש מהמאה ה–19. החומר הזה מתעד בקפידה את תולדותיהם וקורותיהם של בני הקהילה הייחודית, המתקראים סוּבּוֹטניקים (על שם ה"סובוטה", השבת).

בנה, הצלם אריאל ינאי, דור רביעי לסובוטניקים, שמע מאמו כל חייו על המסורת של הקהילה. לאחר מותה הבין כי אמו הותירה אחריה אוצר היסטורי יוצא דופן, בעל ערך מחקרי ומשפחתי כאחד.

עיון בחומר, השמור בביתו ביפו, הוא מסע מרתק לתקופה אחרת, שבה יכלו גם יהודים "מסוג אחר" לתרום לבניין הארץ ואף להיכנס לספרי ההיסטוריה שלה. יהודי כזה היה השומר האגדי אלכסנדר זייד, שאמו היתה סובוטניקית. גם יואב דוברובין, שהקים את האחוזה המפורסמת בעמק החולה, וסבתו של ניצב בדימוס אליק רון היו סובוטניקים גאים.

בת עמי ינאי החלה במלאכת התיעוד של קורות המשפחה, אך מותה קטע את עבודתה. הפנקסים שהותירה אחריה בארכיון המשפחתי מכילים טיוטה של ספר שרצתה לכתוב, ולא השלימה. על אחד הדפים, בכתב ידה, כתבה את מה שנראה כהקדמה: "אתם מבקשים, בני, כי אספר לכם על קורות משפחתנו בשנים עברו. ראויים הדברים כי יירשמו לזיכרון, משמרת לכם ולבניכם, אחריכם. עוד מעט ואזוב השכחה יכסה את המבוע, והדורות הבאים יהיו סבורים כי לא היו כלל אבות ואבות לאבותיהם, שקדמו להם ושקדו ועמלו, עד שהגענו עד הלום".

הסיפורים שליקטה מתבססים ברובם על מסורת שבעל פה, שעברה מדור לדור בתוך המשפחה והקהילה. מקורה של משפחתה, משפחת פרוטופופוב (שמואלי, בשמה העברי), בכפר בשם סלודניקי באזור אסטרחן שעל גדות הוולגה ברוסיה. בדפים שהותירה אחריה מתארת ינאי בדרמטיות את הרגע המכונן שבו עזבו אבותיה את הנצרות וחברו לדת היהודית. הסיפור הדרמטי הזה התרחש במועד לא ידוע במחצית השנייה של המאה ה–19. "במוצאי חג המולד באו ראשי 37 משפחות, כ–163 נפש, והחזירו לכומר בסלודניקי את כל הצלבים והאיקונות שהיו בבתיהם. כעבור זמן גורשו מהכפר", היא כותבת.


קדמה לכך התגלות אלוהית שחווה, לדבריו, אברהם קורקין, שבמקצועו היה האיש שתפקידו לצלצל בפעמוני הכנסייה בכפר. באחד הימים שמע לפתע קול, שקרא לו לעזוב את ביתו ואת דתו ולצאת לדרך חדשה. "עליתי על המדרגות, הלכתי לצלצל ופתאום חשכו עיני ולא ידעתי לכוון את דרכי", תיאר לימים. "הראו לי מן השמים, כי צריך אני לעזוב אמונה בנצרות, כי אין בה ממש, וצריך לחזור לאמונה הישראלית".


תחנתם הבאה של המאמינים שקיבץ תחתיו היתה "אחד מכפרי המתייהדים בסביבה", כדברי ינאי, שם החלו ללמוד יהדות, הקימו בית כנסת ואף מינו שוחט מקומי. אט־אט התנועה החלה צוברת מאות מאמינים, שבאו ממעמדות שונים. "היו ביניהם מצד אחד כפריים פשוטים ומצד שני בעלי אמצעים ומכובדים", תיארה.

גרסה נוספת לסיפור העלתה על הכתב אמה של ינאי, דינה. במרכזו של סיפור זה, שאף הוא שמור בארכיון המשפחתי, ניצב אחד מאבות אבותיה של דינה, שהיה כומר בסלודניקי במאה ה–19, ולדבריה, "הרבה לקרוא בתנ"ך ומדי יום ראשון, אחרי התפילה, היה קורא פרקים מהתנ"ך לבאי הכנסייה".

לפי המיתולוגיה המשפחתית, אותו כומר לא ראה בעין יפה את המנהג הרווח של המאמינים להשתחוות בפני הפסלים שניצבו בכנסייה. באחד מימי ראשון, אחרי התפילה, הוא אמר למאמינים כי אלוהים מתנגד לעבודה זרה ואוסר עליהם להשתחוות בפני אלילים. התגובות היו קשות. "רבים מבאי הכנסייה קראו לו 'בוגד'", כתבה דינה. "המצב החמיר מיום ליום, עד שלא נתנו לו להמשיך לנהל את התפילה ואיימו על חייו".


אלבומי התמונות ששמורים בארכיון המשפחתי מתעדים את התוצאה הישירה של הדרמה הזאת, שאירעה במאה ה–19: צאצאי המשפחה שהתגיירו ארזו את חפציהם, עזבו את המולדת ויצאו למסע אל ארץ ישראל.

בכמה מהצילומים מככב אליהו (אלישה) פרוטופופוב, אחד מאבות המשפחה, שנראה חורש, זורע וקוצר את אדמות המושבה סג'רה בגליל, שם התיישב בתחילת המאה ה–20, כשהיה בן 24. אריאל ינאי, נינו, מספק אנקדוטה משעשעת מהמיתולוגיה המשפחתית: "לפני כל יום עבודה, בטרם יצא לשדה, הוא היה אוכל חביתה שהכין מעשר ביצים ושותה כוס וודקה. ולמרות זאת, הוא חי עד גיל 95".


"אבא עבד את אדמתו ללא פועלים ערבים כמעט", כתבה דינה, בתו של אליהו, בזיכרונותיה. באותה תקופה המאבק על "העבודה העברית" היה חשוב ומרכזי ביישוב. "היו לנו הפרות היפות במושבה", הוסיפה דינה וכתבה על חיות נוספות במשק: כבשים, עזים, אווזים, ברווזים, תרנגולות ויונים. לצד זאת, לדבריה, היתה להם "גינה לתפארת, שאמא עיבדה בעצמה", ובה "חיטה, שעורה, תירס, שיבולת שועל, דורה, תלתן, כרם זיתים, ענבים ושקדים".

החיים במושבה לא היו קלים. "היה מעיין קטן, שבקושי הספיק לשתייה. תנאי העבודה היו קשים מאוד", כתבה דינה. "עבדו לא פחות מ–14 שעות ביום. השמירה היתה קשה ומסוכנת".

אביה לא הותיר אחריו היסטוריה כתובה. "אליהו לא הרבה בדיבור", אומר אריאל ינאי. "עברית כמעט לא ידע, אבל שלט ברוסית ובערבית". בספרו של יואב רגב, "סובוטניקים בגליל", כתוב כי דיבר גם יידיש.

בארכיון המשפחתי מתועד עץ המשפחה, שחושף סיפור עצוב, אף כי אופייני לאותה תקופה. לבני הזוג אליהו ומרים פרוטופופוב נולדו תשעה ילדים. רק שלושה מהם נותרו בחיים והגיעו לבגרות. רובם מתו בילדותם או בצעירותם, כפי שמתועד בכתב ידה של ינאי: "נפטר ברוסיה בינקותו... נפטרה בגיל 12 בארץ... נפטר מאדמת... נפטרה מאדמת... נפטרה ממלריה".

בשולי הארכיון מסתתר גם סיפור אהבה כואב, מהסוג שיכול לפרנס רומן או סרט טוב. מרים, אשתו של אליהו, מתה ב–1949, כשהיתה בת 68. אליהו האלמן האריך ימים וחי עד גיל 95. בתחילת שנות ה–50, אחרי מותה, הוא כתב מכתב לאהובת נעוריו, ליזה, שנותרה ברוסיה. תוכנו המדויק לא נשמר, אך תשובותיה של אהובתו, שנשלחו אליו לישראל, נמצאות בארכיון המשפחתי. עיון במכתבים מעלה כי הוא ביקש את ידה. "סוג של פרק ב'", כפי שאומר נינו, אריאל.

התשובה שלה היתה כואבת ומיוסרת. "אתה נזכרת מאוחר מדי! זוהי כבר בושה להתאחד בגילנו ולחשוב על חיים משפחתיים, כאשר רגל אחת כבר בקבר", כתבה לו. "אני חיה לבד כבר 40 שנה, הרי אהבתי אותך כאשר הייתי צעירה... בגללך אני סובלת היום".

התברר כי גם היא הקימה משפחה והביאה ילדים לעולם, אך נותרה אלמנה בגיל צעיר ובחרה שלא להינשא בשנית. "וכך, אליושה יקירי, סבלתי במשך חיי ואתה חיית ונהנית מחיים משפחתיים", כתבה לו. בסוף המכתב ביקשה, למרות הכעס, שישלח לה תמונה. "אני מבקשת מאוד, אליושה, אם עדיין לא שכחת ממני, אנא לשלוח תמונה שלך. ואם אוכל להתענג מהמראה שלך". את המכתב חתמה במלים: "אוהבת אותך, ליזה".

מהמכתב הבא ששלחה לו התברר כי שמחה לקבל את תמונתו. "אתה נראה מצוין ויכול להתחתן שוב. ואני כבר זקנה, לא יפה, אפילו לא רוצה לשלוח את תמונתי, שלא תיבהל", כתבה. על הצעתו למפגש השיבה בשלילה: "אתה רוצה לפגוש אותי. גם אני רוצה להיפגש, אבל אני חוששת לנסוע אפילו אל הבן שלי. יש לי בעיה רצינית עם הלב, ואי אפשר לטפל בזה. כך נסבול שנינו בלי לראות זה את זו".

את המכתב סיימה בצער. "אני לא מבינה למה הודעת לי שאתה חי. אילולא היינו יודעים זה על זו, היינו חיים בשלום, ועכשיו זה גורם לסבול מחדש. אולי תתחתן שוב ותשכח ממני... אתה מוסיף יגון לנפשי, דאגה ללבי. שללת ממני את המנוחה האחרונה. מה הטעם להתכתב?" גם את המכתב הזה סיימה בהצהרת אהבה: "אוהב אותך עד מותי. ליזה".

במכתביה הזכירה ליזה בני משפחה נוספים שנותרו ברוסיה. לפני חמש שנים יצאה נינה אחרת של אליהו פרוטופופוב, אסתר סטפמן־שמואלי, למסע לרוסיה, בניסיון לאתר אותם. היא קיבצה 25 נציגים משש משפחות סובוטניקיות למסע שורשים יוצא דופן. בכפר סלודניקי הצליחה לאתר כמה מצבות של בני משפחת פרוטופופוב, שלא זכו לעלות לארץ. ואולם צאצאים חיים למשפחה לא פגשה. בקרוב, כך אמרה החודש, היא מתכננת לנסות את מזלה פעם נוספת.

https://www.haaretz.co.il/news/local/.premium-1.4511331              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  מעניין מאוד. טרמי 12.10.17 09:31 1
     . היום מחזיקי הדת היו בועטים בהם לכל הרוחות? תושב הארץ 12.10.17 09:32 2
         נשמע שהם דווקא גרי צדק שעליהם נאמר ''ואהבתם את הגר'' יהודי ישראלי 13.10.17 01:29 10
  יוסי קורקין ז''ל מפקד כח השייטת ב''שירת הצפצפה'' היה מצאצאי הסובטניקים קאטו הזקן 12.10.17 09:41 3
     אכן neriazm 13.10.17 00:32 8
     וגם רפול Gill Bates 13.10.17 01:11 9
  ולחשוב שבימינו לא היה להם שום סיכוי Bold eagle 12.10.17 09:52 4
     שטויות. הם כניראה גרי צדק TheZarb 13.10.17 00:24 7
     הם בחרו ביהדות (לפי הסיפור) ולא בנצרות או בדומים לה (רפורמים קונסרבטיבים ושאר ירקות) יהודי ישראלי 13.10.17 01:30 11
     מי אמר שחייבים להיות יהודי כדי להיות אדם ואזרח טוב? תודה רבה 13.10.17 03:33 13
  מאותן כתבות מרתקות, שאפשר למצוא רק ב''הארץ''... ilanka 12.10.17 23:55 5
     מסכים. שיתעסקו בהיסטוריה ולא בפוליטיקה TheZarb 13.10.17 00:24 6
  מרתק. איפה יש היום אנשים כאלה. ביריון 13.10.17 01:31 12

   
   
טרמי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 21.6.17
896 הודעות, 5 מדרגים, 6 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי כ''ב בתשרי תשע''ח    09:31   12.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. מעניין מאוד.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
תושב הארץ לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.5.12
18831 הודעות, 133 מדרגים, 184 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי כ''ב בתשרי תשע''ח    09:32   12.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. . היום מחזיקי הדת היו בועטים בהם לכל הרוחות?  
בתגובה להודעה מספר 1
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
יהודי ישראלי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.11.12
8394 הודעות, 77 מדרגים, 154 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    01:29   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. נשמע שהם דווקא גרי צדק שעליהם נאמר ''ואהבתם את הגר''  
בתגובה להודעה מספר 2
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
קאטו הזקן לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 3.7.13
1281 הודעות, 21 מדרגים, 42 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי כ''ב בתשרי תשע''ח    09:41   12.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. יוסי קורקין ז''ל מפקד כח השייטת ב''שירת הצפצפה'' היה מצאצאי הסובטניקים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   מאיר שלו ב"רומן רוסי" מתאר באופן מופלא


ומלבד זאת אני סבור שיש להרוס את קרתגו ceterum censeo Carthaginem esse delendam


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
neriazm לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 20.3.15
3976 הודעות, 58 מדרגים, 115 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    00:32   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. אכן  
בתגובה להודעה מספר 3
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Gill Bates לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 5.2.13
12206 הודעות, 120 מדרגים, 240 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    01:11   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. וגם רפול  
בתגובה להודעה מספר 3
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Bold eagle
חבר מתאריך 27.6.17
103 הודעות
יום חמישי כ''ב בתשרי תשע''ח    09:52   12.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. ולחשוב שבימינו לא היה להם שום סיכוי  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   להם ולאוהבי ישראל מכל הגוונים לא היה סיכוי, פשוט כי הממשלה/מדינה העניקה סמכויות מונופוליסטיות על הגיור לזרם מאוד מסוים ביהדות.

כל כך חבל ומצער.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
TheZarb
חבר מתאריך 26.3.15
32 הודעות
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    00:24   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. שטויות. הם כניראה גרי צדק  
בתגובה להודעה מספר 4
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
יהודי ישראלי
חבר מתאריך 30.11.12
8394 הודעות
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    01:30   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. הם בחרו ביהדות (לפי הסיפור) ולא בנצרות או בדומים לה (רפורמים קונסרבטיבים ושאר ירקות)  
בתגובה להודעה מספר 4
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
תודה רבה
חבר מתאריך 1.1.09
35101 הודעות
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    03:33   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. מי אמר שחייבים להיות יהודי כדי להיות אדם ואזרח טוב?  
בתגובה להודעה מספר 4
 
   לדעתך אדם לא יהודי חסר בו משהו כאדם?

גם בישראל יש מיעוטים נאמנים למדינה, גיבורים שנופלים בשדה הקרב בשבילה, בלי להיות יהודים.

אני לא מכיר את הסיפור של יוצאי רוסיה המוזכר כאן. יכול להיות שהם בכלל התגיירו כהלכה. אבל מי שלא מעוניין לעשות זאת, אין שום סיבה לנסות "לגייר" אותו בדרכים "יותר נחמדות" רק בשביל החותמת. זאת הונאה. יום אחד הוא עשוי לגלות שזה היה הצגה יפה וחבל.


נתניהו נכנע לטרור


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ilanka
חבר מתאריך 25.4.02
84237 הודעות
יום חמישי כ''ב בתשרי תשע''ח    23:55   12.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. מאותן כתבות מרתקות, שאפשר למצוא רק ב''הארץ''...  
בתגובה להודעה מספר 0
 
תודה            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
TheZarb
חבר מתאריך 26.3.15
32 הודעות
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    00:24   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. מסכים. שיתעסקו בהיסטוריה ולא בפוליטיקה  
בתגובה להודעה מספר 5
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ביריון
חבר מתאריך 2.9.07
23566 הודעות
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    01:31   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. מרתק. איפה יש היום אנשים כאלה.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

  

תגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות