אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה        

קבוצות דיון סקופים נושא #431306 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 431306      
האדם החושב לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 27.11.08
3720 הודעות, 42 מדרגים, 78 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    13:25   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

הסטארט-אפיסט שבונה את מכונת האמת המוחלטת: ''זדורוב חף מפשע''  

לאן נעלם המטוס המלזי, מי השתמש בנשק כימי בסוריה, מה קורה ב-8200 והאם יוסיין בולט משתמש בסמים? מכונת האמת של סער וילף יודעת את התשובות - בסבירות של קרוב ל-100%

https://www.themarker.com/markerweek/1.4511218

סער וילף, סטארט-אפיסט, בן 42. מתגורר בתל אביב

סער וילף, התראיינת פעם לעיתון?

בגיל 24, בתקופת הבועה, כשהייתי יזם של חברה. מאז סירבתי.

אז למה עכשיו?

כי זה חשוב. זאת הפעם הראשונה שיש לי משהו שאני מחפש בו השפעה ציבורית רחבה.

תכף נגיע לזה. ספר מה קרה לך מאז הראיון ההוא.

באותה תקופה ניהלתי את הסטארט־אפ הראשון שלי בתחום התשלומים באינטרנט. אז עוד לא קנו באינטרנט. ב–2008 מכרנו את הסטארט־אפ השני שלי, פרודסיינסז (FraudSciences), לפייפאל. מאז אני מעורב בכמה סטארט־אפים, בדרך כלל כבדים, טכנולוגיים, בתחומים של ראייה ממוחשבת, אלגוריתמים ובינה מלאכותית.

התעשרת מהעסקה עם פייפאל?

כן, זה דווח.

כמה?

נדמה לי שזה היה 24 מיליון דולר לפני מס.

אז פתאום נהיית טייקון.

כן, אבל יש הרבה כמוני, לא על זה רציתי לדבר.

זה משמעותי, משנה את החיים.

כן, לי זה היה משמעותי.

מה?

בעיקר היכולת לממן פרויקטים, להקים דברים. אני לא קונה יאכטות.

יש לך דירה מדהימה.

דירה יפה, אבל רק דירה. בסך הכל עולה פי שלושה מדירה רגילה, זה לא נקרא השתוללות. זו דירה שכורה, אני לא יושב על נדל"ן. קניתי דירה אחת להשקעה.

אז במה השקעת את הכסף?

בסטארט־אפים, והשאר דברים רגילים ומשעממים.

אז היום אתה יותר עשיר או יותר עני מרגע האקזיט?

הכל תלוי איך אתה סופר ניירות, כי רוב ההשקעות שלי הן בחברות צומחות. אבל אני מרוצה. יותר מעניין אותי האימפקט שהחברות עושות.

בכמה חברות השקעת?

15.

ספר על כמה מעניינות במיוחד.

פוינטגראב, שמפתחת סנסורים של ראייה ממוחשבת לבניינים חכמים; דיפ אופטיקס, שמפתחת עדשות אלקטרוניות בלי חלקים נעים.

מה לגבי אקזיטים?

השקעתי גם בחברות שעשו אקזיטים — קלאריטיריי שנמכרה ליאהו.

בכמה?

בעיתונים היה כתוב 20 מיליון דולר.

מי עוד?

קרוסוויז נמכרה לאורקל בסכום שהוערך בתקשורת ב–50 מיליון דולר, וסופר סוניק התמזגה עם איירון סורס לפי שווי שהוערך ב–200 מיליון דולר. שלושתן בתחום הפרסום באינטרנט. השקעתי גם בחברת התרופות רדהיל, ששווה כיום בבורסה 150 מיליון דולר.

היו גם כישלונות?

בטח. היו כמה פרויקטים שלא הצליחו. בסך הכל בהון סיכון יש תשואה סבירה, אלה לא דברים מטורפים.

נשמע קצת דומה לכדורגלן שבגיל צעיר מגיע לשיא, ואז לאיזה עוד פסגה יגיע בהמשך?

ממש לא. הכישרון שלי לא נעלם בגיל 35. להפך: היום אני מרגיש הרבה יותר מיומן ממה שהייתי לפני 15 שנה, ואני מתכנן לבנות דברים הרבה יותר גדולים. אם דיפ אופטיקס תחליף את כל משקפי המולטיפוקל בעולם, זה ישפיע על החיים של חצי מיליארד אנשים, שהרי כולנו מאבדים את הראייה בגיל 45.

אבל אנחנו כאן כדי לדבר על רוטקליים.

כן, שם יש לי שאיפות גדולות. יש עוד דרך ארוכה.

ספר על זה.

זו חברה שרוצה לשנות את האופן שבו אנחנו מבינים את העולם סביבנו, את האופן שבו אנחנו מתקשרים מידע ותובנות ומשתפים פעולה.

זה מיזם פילנתרופי?

"לא, זה מיזם שמיועד להיות מאד רווחי, אבל זה לא אומר שאין כאן מטרה גדולה. לא מעניין אותי הרווח, זה פשוט כלי כדי להקים משהו גדול בצורה הכי יעילה.

מה הבעיה שרוטקליים באה לפתור?

אנשים אינטליגנטים ורציונלים, שמסתכלים על אותו מידע מגיעים למסקנות הפוכות לחלוטין, וכל אחד משוכנע בוודאות גמורה שהמסקנה שלו נכונה.

מה חדש? זה העולם.

זה לא אמור לקרות במערכת שמסיקה מסקנות בצורה מכוילת. למעשה, כל אחד מאתנו מחזיק במספר לא קטן של אמונות על העולם, שהוא בטוח שהן נכונות.

והן לא נכונות?

הן לא נכונות. מוזר שזה קורה, והשאלה היא למה.

מה התשובה?

יש לנו במוח כמה באגים קשים, שלא מאפשרים לנו להתמודד עם מורכבות ואי־ודאות.

מצחיק שאנחנו מתווכחים גם על דברים שכבר קרו.

בכל מקום שבו יש הרבה מידע מעורב באי־ודאות — יש ויכוח.

למשל, על ההתנתקות. חצי מהאנשים אומרים שזה הזיק לישראל ומאז סבלנו מלחמות וטרור, והחצי השני אומר שהיא היתה מחויבת המציאות ובלעדיה היינו כיום במקום יותר רע מבחינה ביטחונית ומדינית.

זאת דוגמה מצוינת. כדי להעריך אם להתנתקות היתה השפעה חיובית אתה לא יכול לבחון רק כמה טילים וכמה הרוגים היו מאז. זו הסתכלות חד־ממדית על מערכת סופר־מורכבת. הטרור מושפע מכל מה שקורה בעולם. למשל להחלטה על יבוא עובדים זרים בשנות התשעים היתה השפעה עמוקה על הכלכלה והחברה הפלסטינית, וזה רק פרמטר אחד. כדי לנתח השפעה של מהלך כמו ההתנתקות צריך לחפור במאה פרמטרים לפחות, עד שתגיע לוודאות של 90%. זאת עבודה של חודשים.

מה העבודה?

לאסוף נתונים, לבנות מודלים מתמטיים מורכבים, לחשב הסתברויות. הדיון הציבורי הוא נונסנס. המוח לא מסוגל להתמודד עם כזאת כמות של מידע ואי־ודאויות, ולכן כל אחד נותן משקל אחר לעובדות ומסנן את המידע בצורה שנוחה לו — ואז יוצאות מסקנות שונות.

לפני כשבועיים, מיד אחרי הפיגוע בהר אדר, צייץ ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי: "הריטואל הקבוע: רק מתחילים דיבורים על חידוש המשא ומתן המדיני וכבר אנחנו משלמים את המחיר הכואב במזומן. כמה אנשים צריכים לשלם בחייהם כדי שנלמד? התקווה היא שמניעה את הטרור הערבי הרצחני. כל פעם שמעוררים אותה הוא מתעורר ופוגע בנו. רק גדיעת התקווה תפסיק את הטרור".

זה אותו דבר כמו בשאלה על ההתנתקות. אלה אמירות אינטואיטיביות שמנסות לרצות את השומע.

גם הגישה בשמאל בדרך כלל פשטנית — שאופק מדיני וכלכלי יסייעו להפסקת הטרור.

אנשים הם מורכבים, וכדי לנתח מה מעלה את הסיכוי שאדם יחליט שהוא מוכן לאבד את חייו כדי להרוג אחרים, צריך להסתכל על עשרות גורמים, לנתח לכל אחד מהם את הקורלציה עם תקיפות, לנתח תלויות הדדיות, ואז אולי אפשר להגיד משהו אינטליגנטי. החשיבה כאילו יש גורם אחד ("ויתורים" או לחלופין "עוני") שקובע מה אנשים יעשו היא ילדותית. לא מספיקה כאן אינטואיציה אנושית, צריך ניתוח עמוק.

אבל ככה מקבלים אצלנו החלטות.

בעיקר בדרג של נבחרי הציבור. בדרגים המקצועיים הדיונים מבוססים יותר על מידע, אבל גם הם בסופו של דבר סובלים ממגבלות המוח האנושי.

ואתה חושב שאתה יכול לפתור את זה?

כן. לא נגזים, לא ניתן להגיע לפתרון מושלם, אבל אני טוען שאפשר בכלים מתודולוגיים מחקריים שקיימים כיום להזיז את האנושות מהחלטות שעל גבול הרעש ל–90% של ודאות. זה ישפר את המצב ויקטין את הטעויות. ברוטקליים אנחנו אוהבים להשתמש במונח המוכר Less Wrong.

אולי היה אפשר לקיים דיון בבית משפט בכל הסוגיות הפוליטיות האלה, ושהשופטים יחליטו.

מערכת המשפט היא אחד המקומות שבהם המגבלות בתפישת הסתברות גורמות נזקים עצומים.

השופטים טועים?

למרות הניסיון וההכשרה, המוח של השופטים מוביל אותם פעם אחר פעם לקבל החלטות לא סבירות.

תן דוגמה.

נסים חדד, שבית המשפט המחוזי קבע שהוא אשם "מעבר לספק סביר" באונס תינוק. בחישוב של דקה אפשר היה להראות שההסתברות שהוא אשם קטנה מ–1%.

קטנה מ–1%?

כן, מדובר בכשל ידוע בהסקה האנושית שנקרא "כשל התובע". זה כשל שבו אנחנו מתמקדים רק בעוצמת הראיות ומתעלמים מהשכיחות הכללית של התופעה. מבחינה הסתברותית, ככל שההשערה שאנחנו בוחנים יותר נדירה או לא סבירה, כך צריך ראיות יותר חזקות כדי להשתכנע שדווקא הפעם היא כן נכונה.

ובמקרה של חדד?

זה די פשוט: אונס תינוק הוא עבירה נדירה ביותר. ברמה של אחד לעשרות מיליונים. השופטים התמקדו בראיות — דו"ח פתולוגי שלפיו התינוק סבל מפגיעה שיכולה להתאים לאונס.

ראיה חזקה.

כן, זו ראיה פורנזית, מוחשית, מהסוג שבתי משפט אוהבים.

אז איפה הבעיה?

הם שכחו להתייחס לנדירות של העבירה. הסיכוי שהיתה כאן טעות אנוש בבדיקה הפתולוגית גבוה בהרבה מהסיכוי שחדד רוצה לאנוס תינוקות. וזה עוד לפני שהתייחסנו לכך ששום דבר בעברו של חדד לא מצביע על סטייה חמורה כל כך, ולטענה התמוהה שהוא בחר לבצע את האונס בחדר כושר עם דלתות זכוכית.

ההסתברות קטנה, אבל יכול להיות שהוא בכל זאת אנס?

הכל יכול להיות. יכול להיות שגם אני אנסתי את התינוק הזה, הכל שאלה של הסתברויות. אבל ההסתברות שזה הוא היא אחד ל–1,000, ושופט שזו המומחיות שלו אמר שהוא אשם בהסתברות מעל 95% (הגדרה נפוצה לספק סביר). זו ממש דוגמה לבאג במוח.

בסופו של דבר בית המשפט העליון זיכה את חדד.

לאחר שהוא ישב ארבע שנים וחצי בכלא, והוא זוכה רק מחמת הספק, שני שופטים נגד אחד, זה לא שהם חשבו שהוא זכאי. אם הוא אנס בהסתברות של אחד ל-1,000 — הוא אמור לצאת זכאי לגמרי.

אבל המערכת המשפטית לא מתנהלת לפי הסתברויות ומספרים.

זו הבעיה.

היא צריכה להתנהל ככה?

ודאי. אני אומר "ודאי" כי אני יודע שאפשר לעשות את זה. יש לזה כלים מתמטיים מעולים.

אתה רוצה שמחשב יחליף את השופט?

לא, מחשב לא צריך להיות שופט, אבל הוא יכול לסייע בקבלת ההחלטות. ואם זה יקרה, הרבה פחות חפים מפשע יישבו בכלא והרבה פחות אשמים יסתובבו חופשי ובאופן כללי יהיו הרבה פחות טעויות. חדד שוחרר בסוף, אבל יש מקרים דומים שעוד לא זכו לזיכוי.

שלושה מהמורשעים ברצח דני כץ
שלושה מהמורשעים ברצח דני כץתומר נויברג ג'יני
מי למשל?

סלימאן אל־עביד שהורשע ברצח חנית קיקוס, החמישה שהורשעו ברצח דני כץ, הארבעה שהורשעו ברצח דפנה כרמון. כולם הורשעו בשל אותו כשל של הסתמכות על ראיות בינוניות בעוצמתן תוך התעלמות מההסתברות המקדמית המאוד נמוכה שהם אשמים. כולם אנשים שמאוד לא סביר שביצעו את הפשע, ולכן צריך ראיות מאד חזקות כדי להשתכנע באשמתם. ההיפותזה שהם חפים מפשע ופשוט יש טעות בהבנת הראיות היא הרבה יותר סבירה — מעל פי 100 אצל כולם — מאשר היפותזת האשמה.

וכולם יושבים עכשיו בכלא.

רוצחי דני כץ התחילו להשתחרר, אבל כל השאר בכלא.

זה מטריד, ואף מזעזע.

מאוד. המערכת נוטה להרשעות שווא של אנשים חלשים, זו אחת המגבלות שלה. כולם יודעים את זה, אבל לא עושים דבר בעניין. נכון שהשכבות החלשות מעורבות יותר בפשעים אלימים, אבל גם אם תביא את זה בחשבון ברור שאנשים חלשים נוטים לייצר יותר הרשעות שווא. זה בולט מאוד אצל מי שאין לו עורך דין טוב, לא יודע את השפה או לא יודע להתמודד עם לחץ.

התינוק הזה נאנס או לא?

לא, כנראה שלא. מה שעומד על הפרק הוא הכרעה בין שתי אפשרויות: איש נורמטיבי לחלוטין מחליט לאנוס תינוק בחדר כושר ציבורי שבו יש דלתות זכוכית, אירוע שקורה אחד למיליארדים אולי, שאין כמוהו בהיסטוריה, לעומת היפותזה שהתינוק נחבל או שקרתה לו פגיעה פנימית שאובחנה לא נכון על ידי רופא כחדירה של חפץ.

הרופא טעה.

בדרך כלל רופאים מאבחנים נכון, אבל הם לא צודקים ב-999,999 מקרים ממיליון. זו טעות נדירה, אבל אונס תינוקות בתנאים האלה נדיר יותר, ולכן זו סוגיה שקל מאוד להכריע בה. יכול להיות שהיה אונס, אבל יש היפותזה סבירה פי 1,000 מזאת.

אז איך השופטים השתכנעו שהוא אנס?

זה כל הקטע: אנשים משתכנעים מדברים שקלים להבנה. זה נובע מהאופן שבו המוח שלנו מעבד מידע. אנחנו אוהבים להתמקד בראיה אחת ובניתוח שלה, וזה מה שקוראים הוכחה. אבל זה כמעט אף פעם לא קורה.

מה לא קורה? שיש ראיית זהב?

כן, אין מנוס פשוט לבחון את המשקל של הראיות של כל הצדדים. הפנטזיה על ראיה אחת שתפתור את הכל לא קיימת. אבל עדיין זה לא אומר שאתה לא יודע כלום, יש דרכים להגיע לוודאות לא פחות טובה. אתה לא מגשש באפלה. זה שאינטואיטיבית סוג החשיבה לא טבעי ולא מולד לנו, לא אומר שהוא לא נכון. זה כמו מכניקת קוונטים: היא נכונה, רק שהאינטואיציה שלנו לא תופשת אותה. יש הרבה דברים כאלה. הנה דוגמה שאולי תבהיר את הכוונה: דניאל מעוז, שרצח את שני הוריו, בחר קו הגנה הזוי שבו הוא מאשים את אחיו התאום, בעל דנ"א זהה. כל מי שקורא את זה מבין מיד שזה לא סביר, כי הוא מתאר סדרת אירועים סביב הרצח שכל אחד בנפרד נשמע מאוד נדיר, וההסתברות של כולם ביחד אפסית. ועדיין — יכול להיות שזה מה שקרה, פשוט מאוד לא סביר.

למה את השקר שלו יותר קל לנו להבין?

כי המקרה הזה קיצוני וקל לניתוח במוח האנושי. אבל מה עושים כשיש ראיות לכאן ולכאן, ולכל ראיה אפשר לתת כמה פרשנויות? וזה לרוב המצב. כאן המוח שלנו כושל תחת עומס האפשרויות, ולכן צריכים גישה מובנית יותר. כך אפשר להגיע לתובנות מדויקות, גם אם אינטואיטיבית לא הצלחנו. בדיוק כמו שהמוח שלנו מתמודד לא רע בהבנת ההתנהגות הפיזיקלית של העצמים סביבנו ביום־יום, אבל כשאנחנו רוצים להגיע לדיוקים גבוהים, או להבין פיזיקה של גופים קטנים מאוד או גדולים מאוד, אנחנו נאלצים להיפרד מהאינטואיציה ולהסתמך על מודלים מתמטיים. מתמטיקה זה לא קסם, זו פשוט דרך לסדר את החשיבה שלנו כשהמציאות מורכבת מדי.

עד כמה אתה מכיר את כל המקרים המשפטיים האלה כדי להגיד דבר כל כך חד־משמעי?

מכיר טוב. בסיפורים שאנחנו מנתחים יש לנו היכרות מאד עמוקה עם החומר. בחלק מהמקרים אני מעריך שזו ההיכרות הכי עמוקה שיש למישהו בעולם.

בפועל, מה אתם עושים?

כל ניתוח אצלנו מתחיל באיסוף כל הראיות, מכל הצדדים, כשהכל פתוח לביקורת והשלמות מהציבור באתר האינטרנט שלנו. אחרי שיש לנו את כל המידע, מופעל הניתוח ההסתברותי. התהליך בנוי כך שלא ניתן לסנן מידע או להתעלם ממנו: כל אחד יכול להעלות ראיה, וכל ראיה מנותחת באותו אופן.

אחרים מסננים?

כן, זה מקום שבו רבים נכשלים, בעיקר גופים עם מוטיבציות מוטות כמו המשטרה והפרקליטות, או עם הטיות פוליטיות כמו ארגוני מודיעין.

אבל אתה לא יושב באולם בית המשפט. חלק מההתרשמות של השופט היא בלתי אמצעית — גמגום של הנאשם, מבט, בחירת מלים, שתיקה.

אני לא יודע לגבי היכולת של שופטים לזהות שקרים — אני לא מכיר מחקר בעניין, ולא אופתע אם זאת בעיקר אשליה. אבל בהחלט אפשר לשאול אותה שאלה לגבי מידע סודי שיש לגופי מודיעין. כאן התשובה מעניינת: מתברר שהחשיבות של מידע נוסף זניחה לעומת החשיבות של שני העקרונות שתיארתי — התייחסות שווה לראיות, ושימוש בניתוח הסתברותי במקום אינטואיציה. אפילו כשיש מידע סודי אמין מאוד, ניתוח נכון של המידע הגלוי הוא יותר חזק ומכריע.

תן דוגמה בהקשר המודיעיני.

בתקשורת נטען שיחידה 8200 יירטה שיחה, שבה גורמים בממשלת סוריה לקחו אחריות על התקיפה הכימית שהתרחשה שם במהלך מלחמת האזרחים. מבלי שיש לי מידע על השיחה הזו, אני מוכן להתערב על סכום נכבד שהשיחה הזו הרבה פחות מרשיעה.

איך תסביר לקיחת אחריות כזאת?

הרבה יותר סביר שהם לא פירשו נכון את השיחה — למשל, הדוברים סתם אומרים את דעתם בלי שיש להם מידע קונקרטי — מאשר שכל המידע הגלוי מסתדר בצורה כל כך חזקה עם תוצאה אחרת, ודווקא פריט המידע הסודי מכריע להפך.

מה הכוונה מסתדר עם תוצאה אחרת? אתם ברוטקליים לא חושבים שזה אסד שתקף בטילים כימיים?

בוודאות די גבוהה זו היתה תקיפה של האופוזיציה.

איך אתם יודעים?

אין לנו הקלטה סודית, אנחנו מתבססים על ראיות שידועות לכולם. זה אחד הטריגרים שעזרו לי לפתח את המערכת. ראיתי איך איכות הדיון בבלוגים רציניים היא בכמה רמות מעל מה שממשלות וארגוני מודיעין פירסמו: גם הרוסים שטענו שהאחראיים הם ארגוני אופוזיציה וגם האמריקאים שאמרו שזה משטר אסד.

גם הרוסים וגם האמריקאים עיוותו את המציאות?

שני הצדדים פירסמו טעויות בסיסיות, בשעות, זוויות וטווחים של תחמושת. ולעומת זאת, חוקרים עצמאיים הביאו ראיות חזקות. למה? כי הם פתוחים לביקורת. ובכל זאת, גם כשהדיון היה ברמה גבוהה כל אחד היה בטוח בצדקתו. ומה שיותר מגוחך זה שאותם אנשים שצודקים בהקשר הירי הכימי בסוריה טועים בקשר להפלת המטוס המלזי מעל אוקראינה ביולי 2014.

למה?

כי כולם באים מהזווית הפוליטית, או שהם תומכים ברוסיה או בארה"ב. זה מראה כמה הניתוחים מוטים. בכלל, הטיה היא אחת הסיבות העיקריות לניתוחים לא טובים. לא ראיתי גוף אחד שגם האשים את הרוסים בעניין המטוס המלזי וגם את האופוזיציה בהתקפות הכימיות בסוריה.

לא ניכנס עכשיו לכל הניתוח, לטווחים של סוגי התחמושת וכו', אבל לפי התוצאה שלכם בעצם האופוזיציה תוקפת את עצמה. זה מוזר.

התרחיש הסביר הוא מתקפה של פלג אחד מהאופוזיציה על פלג שני, עם הבונוס של ליצור לחץ בינלאומי על המשטר. כל ראיה בפני עצמה ניתנת לפרשנות סבירה בשתי ההיפותזות, אבל הצירוף של כולן מראה שההנחה שהממשלה אשמה מגוחכת.

ומה עם המטוס הזה? מי הפיל אותו?

האוקראינים טוענים שהרוסים, הרוסים טוענים שהאוקראינים. התשובה: כוחות פרו־רוסיים באוקראינה הפילו אותו בטעות.

ומה לגבי המטוס המלזי שנעלם במארס 2014 מעל מפרץ תאילנד? את זה בדקתם?

כנראה שמדובר בהתאבדות של הטייס. אבל זה היה ניתוח קשה וההסתברות לא גבוהה.

אחד הוויכוחים בישראל בהקשר מלחמת האזרחים בסוריה הוא אם צדקנו שלא חתמנו על הסכם שלום ואם השמאל צריך להתנצל על כך שחתר לוותר על הגולן.

אלה שוב דיונים ברמות שלא קרובות לדגדג את המורכבות של המערכות. הכל נונסנס. ההשפעה הרב־שלבית של הסכם שלום עם סוריה לאורך שנים גדולה, זה יכול היה להיות הרבה יותר גרוע או הרבה יותר טוב.

מה שאתם עושים ברוטקליים מעניין, אבל לי זה נשמע כמו קופסה שחורה.

זאת לא קופסה שחורה, אלה מודלים מתמטיים מתורת ההסתברות. זו מערכת מורכבת, נכון, זה לא פשוט, אבל כל מתמטיקאי יבין מה היא עושה.

אבל אי אפשר להסביר את זה להדיוטות.

זה לא משהו שאפשר לתאר. השם של המודל הוא רשת בייסיאנית. זה לקורס שלם, לא לראיון.

בגדול אתה מדבר על הכפלה של הסתברויות?

לא. כי צריך להביא בחשבון אירועים שתלויים אחד בשני. להכפיל הסתברויות של אירועים לא תלויים לא יעזור כלום. בעולם שלנו הרבה דברים תלויים.

עולה כסף לעשות ניתוח כזה אצלכם?

זה בחינם. אנחנו עדיין לא מחפשים כסף. אנחנו רוצים להתנסות ולשתפר.

יכול להיות שיש לך המון טעויות בדרך.

חד־משמעית. בשביל שהמודל יעבוד צריך להזין אותו במידע נכון, אבל הרבה יותר קל להזין את המידע הנכון מאשר לדחוף את כל הנתונים בראש ולקוות שייצא משהו נכון. הרשת הבייסיאנית מאפשרת לך לחלק את השאלה הגדולה — הנה 100 ראיות, מי הרוצח — להמון שאלות קטנות.

למשל?

למשל, בהינתן שא' הוא הרוצח, מה הסיכוי שלא יימצא דנ"א שלו בזירה. זאת שאלה שלוקח כמה שעות לחקור, אבל אתה מגיע לתשובה. יש היסטוריה, יש נתונים, מקבלים תשובות. זו אלטרנטיבה ממוכנת לבעיה שהמוח לא מסוגל להתגבר עליה.

ואתה בונה את האלטרנטיבה הזאת.

כן. יחד עם השותפים שלי, אביב כהן ואורן בג'יו, ועוד שבעה אנשים שמעורבים בזה. זה הצוות הרביעי שעובד איתי על זה. לפני כן היו שלושה צוותים שכל אחד שיפר את המודל של הצוות הקודם, אבל רק עם הגרסה הזאת אני מרגיש נוח.

נוח?

שאפשר לנצח בני אדם.

זה מטריד אותך כבר הרבה זמן.

כבר תשע שנים.

למה?

זאת נראה לי אחת הבעיות הגדולות של האנושות, ויש לי כאן ידע וגישה רלוונטיים.

מה החזון שלך? מה יהיה בסוף עם רוטקליים?

אני חושב שזה יכול לשנות את כל הנקודות שבהן יש מחקר וקבלת החלטות מורכבת בתחומים של ממשל, משפט, מחקר מדעי, פיננסים, הערכות שווי, השקעה במניות וקבלת החלטות בחברות. מנהלים צריכים לקבל החלטות במקרים שבהם טעות או הצלחה זה עניין של מאות מיליוני דולרים.

בוא נדבר על הוויכוח הכי מפורסם בשדה המשפט לאחרונה — הרשעתו של רומן זדורוב ברצח תאיר ראדה. אתה טוען שהוא לא הרוצח?

הוא אחד מחפים מפשע רבים שיושבים בכלא, אבל הוא מאוד ידוע, כי הרצח של תאיר היה מיוחד. ממש לקוח מסרטי אימה.

איך זה שהוא הורשע בכל כך הרבה ערכאות והוא בכל זאת לא הרוצח?

אצלו זה הרבה יותר מורכב. יש הרבה ראיות. אם ננסה לתמצת, ההרשעה שלו היא תוצאה של חקירה מאוד מאוד מעמיקה. אנחנו לא תמיד מבינים אינטואיטיבית, אבל כשאתה חוקר משהו אתה מגריל ראיות, כאילו שאתה מכניס יד לתוך שק ומוציא ראיה. ככל שאתה אוסף יותר ראיות כך, יהיו לך יותר ראיות לא סבירות. זה כמו שאם נטיל קוביה המון פעמים מתישהו ייצא לנו 666 ברצף. התהליך של חקירה משטרתית דומה: ככל שאתה עובד יותר זמן, אוסף יותר מוצגים, מסתכל בזירה יותר, יצטברו יותר ראיות. הסיכוי שתמצא ראיה סופר־מרשיעה נמוך, אבל הסיכוי שיצופו ראיות מוזרות שבמקרה אחת מהם תיראה מרשיעה — הולך וגדל. זה הטבע של מקריות.

אז לא צריך לחקור לעומק?

צריך, אבל חייבים להסתכל על זה כחלק מהמערכת. אם ניהלת חקירה מאסיבית, אתה אמור למצוא יותר ראיות ואתה לא יכול להתעלם מזה. הראיות שנמצאו כאן הן בדיוק הראיות שיכולים למצוא אם יושבים על חף מפשע שחוקרים בצורה אינטנסיבית. זאת ממש התפלגות הראיות הצפויה.

אולי במשטרה צריכים להעביר קורס הסתברות?

חשיבה הסתברותית היא נושא שצריך להעביר בו הדרכות לכל השרשרת — משטרה, פרקליטות, מערכת המשפט. כיום זה לא קורה באף מקום.

בוא נחזור לזדורוב. אילו ראיות מרכזיות הובילו להרשעתו?

חוץ מההודאה שלו — שהרי אי אפשר להרשיע רק על בסיס הודאה — היו כל מיני סיפורים, ראיות קטנות, צירופי מקרים שהשופטים התייחסו אליהם. אומרים למשל שכשאמרו לו שיש בעיה עם ילדה, הוא אמר למעסיק שלו "ילדה נפלה בשירותים". לא בטוח שזה מה שאמר. או שהוא זרק את מכנסי העבודה שלו לזבל.

ראיה רצינית.

כן, אבל הוא לא זרק נעליים ולא חולצה, אז ברור שזה מקרי ולא מכוון. הוא גם בחר להגיד את זה. אומרים שאם הוא חף מפשע לא סביר שיזרוק את המכנסיים, אבל זה סביר אם אתה בודק 100 דברים אחרים. למשל, הוא הלך הביתה כרגיל. או המחשב שסרקו לו.

מה מצאו במחשב?

במחשב של בן אדם יש אלפי דברים, ברור שאפשר למצוא גם דברים מוזרים, אז מצאו את המלה סנאף, ונתנו לזה משקל מאוד גדול. אחרי זה התברר שהוא בכלל לא חיפש את זה. אם בן אדם מחפש ביום של רצח איך לנקות דם, זה דורש הסבר, אבל אם הוא רק זרק מכנסיים — פחות. יש עוד 100 דברים שהיו רגילים ושאף אחד לא מזכיר. הפרקליטות לא אומרת: הנה כל מה שחקרנו, שלילי, שלילי, שלילי — הנה חיובי אחד. הם מציגים רק את החיובי, ולשופט אין הקשר. זה מבלבל את האינטואיציה שלו. בנוסף היתה ראיה שהיא בעצמה סיפור הסתברותי מעניין של חוקר טביעות נעל של המשטרה.

שזיהה את הנעל שלו.

הוא טען שהוא רואה את טביעות הנעל של זדורוב על הג'ינס של תאיר. חוקרי נעליים אחרים לא שותפים לדעה הזאת, ובינינו כל אדם שמסתכל על הג'ינס מבין שזה כמו לראות דמויות בעננים. אם היינו נותנים לאותו חוקר 30 זוגות נעליים ושואלים אותו איזה זוג נעליים הוא רואה, הוא לא היה מצליח, ורק משום שנתנו לו את הנעליים של זדורוב הוא זיהה אותן. זה עוד דבר שצריך לומר על חקירות: אל תגיד לחוקר שאתה חושד במישהו, תן לו 20 אפשרויות - מועמדים, שערות, טביעות נעליים, טביעות אצבע.

וזה לא נעשה כיום?

לא.

כי יש צורך ביותר משאבים?

כן. אבל לפחות במינימום שאחד משלושה תחקירים יהיה ביקורת. שהחוקר לא יידע שנותנים לו מוצגים של מישהו לא קשור - ואז לראות כמה יוצא לו להרשיע בטעות.

במסדרי זיהוי עושים את זה.

נכון, אבל גם שם יש המון בעיות. אם אתה עורך מסדרים טובים, יש מובהקות סטטיסטית. בכל אופן, זדורוב הורשע בגלל הטיית "אישור" או "קטיף דובדבנים" — בחירה סלקטיבית של ראיות חיוביות מתוך קבוצה גדולה של ראיות שנבדקו, תוך התעלמות מהראיות השליליות. יש הרבה ראיות דו־משמעיות, שכשאוספים אותן למסמך אחד הן נראות משכנעות. הכשל הוא שלא בחנו כמה מאמץ נעשה להשיג את הראיות האלה, וכמה תוצאות שליליות היו. הראיות שנמצאו הן בדיוק מה שהיית מצפה למצוא בחיפוש אינטנסיבי על אדם אקראי. כולנו עושים מדי יום במקרה כמה דברים חריגים, שבהסתכלות סלקטיבית ייראו חשודים.

מה לגבי ההשערה שתאיר נרצחה על ידי תלמידים, או על ידי א"ק, שהוזכרה בסדרה "צל של אמת"?

גם ההסתברות שתלמידים רצחו אותה היא אפסית. לגבי א"ק, זו כבר שאלה יותר מורכבת. זו אפשרות שאי אפשר לפסול על הסף.

עורך הדין של זדורוב, ירום הלוי, טען בראיון ברשת ב' שהיא הרוצחת.

הוא לא אמר שהיא הרוצחת, הוא טען שאם יציגו את הראיות שיש נגדה בבית משפט — היא תורשע ברצח תאיר. אלה טענות של משפטן, ואני לא משפטן. אני יכול להגיד שבניגוד לכל האחרים שבדקנו, ההסתברות אצלה לא אפסית. האם היא כן הרוצחת? את זה היה צריך לחקור ברצינות.

מה זה הסתברות לא אפסית?

ההסתברות של כל האחרים שנחקרו קטנה מ–1%, שלה לא. אבל כדי להגיע למסקנה חדה צריך לחקור יותר, ולדעתי לא חקרו מספיק.

למה?

כי בזמן החקירה שלה היא ניסתה לרצוח אקס אחר שלה, ואז אושפזה כלא כשירה לעמוד לדין — והחקירה נגמרה בזה.

גם במקרה זה יכול להיות שאתה טועה.

זה לא אני. זה המודל. אבל זו המשמעות של הסתברות - אם אתה נותן 90% הסתברות, אז פעם אחת מעשר התוצאה תהיה הפוכה. לנו כאנשים קשה עם זה, אבל אי אפשר למחוק אי־ודאות. תמיד צריך להעריך גם את האירועים הלא סבירים. אבל אני מרגיש בנוח עם המסקנה שלי, אני מבין את המתמטיקה, אני יכול לתת הוכחות לכל החישוב ולעמוד מאחורי המתודולוגיה שמייצרת את הנתונים.

יש את המושג "חוכמת המונים".

זה קצת שונה. אנחנו מדברים על אזורים שבהם הרוב יכול לטעות, לא מספיק סתם לשאול מה ההמונים חושבים. אבל במובן מסוים זה כן חוכמת המונים, כי המערכת שלנו מבוססת על זה שכל אחד יכול לתרום מידע, ראיות, סטטיסטיקות, היפותזות. זה חשוב ומונע הטיות בבחירת הראיות שטובות לצד מסוים. הסיכוי להגיע להטיות נמוך כשאתה פתוח ונתון לביקורת ומאפשר לכל אחד לתקן אותך לכל הצדדים. אבל בנוגע להכרעה, אי אפשר לשאול סתם מה הרוב חושב. צריך מודלים מתוחכמים יותר.

אילו עוד מסקנות מעניינות עולות מהניתוחים באתר שלכם?

למשל, מי עומד מאחורי ניסיון ההפיכה בטורקיה ביולי 2016: יש טענות שונות. המשטר מאשים את האופוזיציה המוסלמית של פטהוללה גולן. האופוזיציה טוענת שהנשיא ארודאן זייף את ההפיכה.

ומה התשובה?

שזה לא גולן וגם לא ה–CIA או זיוף של ארדואן. אלה הכמאליסטים (המאמינים בדרכו של אטאטורק). הסתברות של 95%.

לא ודאי, אבל כנראה שלא. ב–80%.

למה לא?

יש הרבה ראיות, אבל הדברים העיקריים שבעדו הם שהוא השיג תוצאות יוצאות דופן כבר בגיל צעיר, ובגיל צעיר פחות נהוג לקחת סמים. כולם מכחישים שהם משתמשים, אבל הוא עושה את זה בצורה הרבה יותר חד־משמעית, והוא גם לא נכשל בעבר בבדיקות. אלה לא ראיות חזקות מאוד, אבל כנראה שהוא לא משתמש. על זדורוב אפשר לומר בוודאות יותר גדולה שהוא לא הרוצח מאשר על בולט עם הסמים.

בדקתם גם מה עם השיער של דונלד טראמפ?

כן, זאת לא פאה וזה לא טבעי — זו השתלה.

מה המקרה הכי חדש שבדקתם?

האם חיסונים גורמים לאוטיזם.

נו?

מעל 99.9% שלא.

טוב, זה ידוע ממחקרים.

יש אינספור מחקרים שאומרים שלא, ויש שני מחקרים שאמרו שכן, אבל אלה שמאמינים שכן טוענים לקונספירציה כמו שהיה עם חברות הסיגריות בעבר, שהחוקרים היו שותפים לקונספירציה.

בעצם אתה רוצה שלא יהיו יותר ויכוחים בעולם.

ויכוחים זה כיף, אבל במקומות שבהם אתה רוצה באמת להגיע למסקנה, וההכרעה חשובה כי חיי אדם נמצאים על הכף, או כסף גדול או מדיניות ממשלתית או אנשים שיושבים בכלא - ויכוח הוא לא הדרך הכי טובה להכריע. בוויכוח ציבורי הרבה פעמים מי שמדבר יותר יפה ויותר לרגש ומי שמשיג באזז תקשורתי מנצח. אין מוטיבציה פיננסית להיות אמין. התמריץ הוא למכור פרסום, או להיבחר, כל אחד עם התמריץ שלו, והקורלציה עם האמת היא מקרית או שלילית.

אתה יכול להגיד לאיזו מפלגה הכי טוב להצביע?

בטח. אבל לא בגרסה הנוכחית של המערכת. כיום אנחנו מטפלים רק בסוגיות עובדתיות, היסטוריות — הכרעה בין מספר קטן של היפותזות. הגרסאות העתידיות יוכלו לטפל בחיזוי ובקבלת החלטות. יותר מעניין לדבר על ההחלטות עצמן — אם צריך להגדיל את קצבת הנכים, מה לעשות עם מתווה גז, אם לקדם הפרטה, אם לתקוף את איראן.

ומבחינה פרסונלית, אתה יכול להצביע על פוליטיקאי שיהיה הכי מוצלח?

אפשר להסתכל על ההחלטות. כי צריך לזכור שבקבלת החלטות לא לכולם יש אותה מטרה — לאחד יותר חשוב גובה התוצר ולאחר שוויון, אז צריך להגיע למסקנה על מה עושים אופטימיזציה.

כמה כסף השקעתם בחברה עד כה?

מיליון דולר.

ובכמה אתה רוצה למכור?

לחברה יש דרך ארוכה, מוקדם לדבר על זה, הרבה יותר מעניין לעשות אימפקט ולא אקזיט. אני לא מתבייש מאקזיט, אבל כאן זה אחרת. מקורות המידע מלוכלכים, יש המון מניפולציות, טעויות, הסתכלות חד־צדדית. אני מאמין שבביזור הכוח ובבניית מודלים שיודעים לאחד את האינטרסים המנוגדים אפשר ליצור משהו שהציבור ייתן בו אמון. באמצעות מודלים מתמטיים אפשר ליצור מערכת עם יותר אמון מאשר שמספקת הממשלה.

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  אין מילה בעברית לסטארטאפיסט ? just say 13.10.17 13:47 1
     הסיומת 'יסט' היא לא בעברית ObakeFilter 13.10.17 13:50 3
         זינוקאי מאיר פנים 13.10.17 17:01 66
  אימלקתי באמצע כשהוא דיבר על זה שהכל הסתברויות. כולל אונס תינוק. והחירטוט שלו זה בהסתברות מעיד_נאמן 13.10.17 13:50 2
     אתה מדגים במדויק את התזה שלו על הטייה קוף ים 13.10.17 14:07 10
         חחח ... בדיוק :) Atheist IL 13.10.17 14:44 29
         בטח! כי מה הסיכוי הרי, שאור-וצל - אבא לשניים, יבצע שוד בנק נועז? אה? אור-וצל 13.10.17 17:23 75
         ממש לא. קראתי בראש פתוח. שום הטיה אין לי על פיתוח היקט. יש לי הטיה ספציפעת על הקשקוש שהוא מעיד_נאמן 14.10.17 20:46 131
     לא חרטטן בכלל Badger 13.10.17 22:33 92
         מבחינתי אני מתייחס למה שהוא הציג בכתבה ולא למה שאתה והוא יודעים Reflektor 13.10.17 23:49 93
         גם שרלטנות זה בחינם. ולהתימר לנתח מציאות ומעגל אנושי שלםרק עלפי סטיטיסיקה. מעיד_נאמן 14.10.17 20:49 132
     כמה פלסטינים לא מוסתים?.. פלומה 14.10.17 15:30 120
  נו באמת.. אור_יקרות 13.10.17 13:50 4
  אוף כמה שזה ארוך... בערך בשליש או מעט יותר התייאשתי אבל דבר אחד נחרט במוחי... אניאנונימיאני 13.10.17 13:51 5
  לפני כמה ימים היה את אחד המשפטים המפגרים ששמעתי בשנים האחרונות לגבי שלום כלל עולמי... Space oddity 13.10.17 13:54 6
  אם ירשיעו על פי ההסתברות,אזי כולם יצאו זכאים... Golani73 13.10.17 13:57 7
  כתבה מעולה. תודה קוף ים 13.10.17 14:05 8
  האיש חוצפן. יוצא לתקשורת לקידום מכירות ומחרטט על תחומים שאין לו בהם שום ידע. Big Joe 13.10.17 14:06 9
     הוא מתעסק בהסתברות. נקודה. קוף ים 13.10.17 14:10 12
         נכון, אבל הקלות שבה הוא מתיימר להראות שלשופטים אין מושג מה הם עושים קצת מקוממת. tzurf 13.10.17 14:18 15
             אולי, אבל ההטייה המדוברת קיימת. קוף ים 13.10.17 14:20 16
             הוא לא טוען שאין להם מושג. הוא טוען שהמושג שיש להם ניתן להטיה אנושית, מה הם לא בני אדם? האדם החושב 13.10.17 14:49 33
         מה שהוא עושה זה עיוות תורת ההסתברות Prodigy 13.10.17 17:08 70
             אני לא מסנגר על הבחור, פשוט אם מה שהוא אומר נכון קוף ים 13.10.17 17:34 80
                 בוא ניקח מטבע תקין, ונטיל אותו כך שההסתברות כי יפול על כל אחד מהצדדים היא 0.5 Prodigy 13.10.17 18:36 84
     להיפך, כשמדובר בראיות נסיבתיות, ההיסקים מתבססים על הסתברויות וזה בדיוק תחום התמחותו האדם החושב 13.10.17 14:46 31
     אתה יכולה להיות פחות צפויה? אלימלך זורקין 13.10.17 14:55 36
         גם את לא יכולה. Big Joe 13.10.17 15:35 49
             חחח אתם מאיר פנים 13.10.17 17:02 67
                 צ''ל ''אתן''... Big Joe 13.10.17 17:21 74
     חוצפן? לפי המכונה שלו - הוא איננו קיים! אור-וצל 13.10.17 17:26 76
  חחח אהרון5 13.10.17 14:07 11
     תודה רביב 13.10.17 14:54 35
  כתבה מאירת עיניים. קראתי בבוקר האינג'יניר 13.10.17 14:10 13
     הסתברות מביאה הסתברות ולא החלטה טוטאלית Space oddity 13.10.17 14:31 19
         אבל כל ההחלטות הן כאלה. ההסתברות לגירושין היא שליש ובכל זאת אנשים מתחתנים, למה? האדם החושב 13.10.17 15:11 43
  אם יש 8 נשים 7 בתולות ואחת מהן בהריון בחודש השמיני, סטטיסטית כל הנשים בהריון בחודש הראשון ארבע אותיות 13.10.17 14:14 14
     דוגמה לא טובה. אין תלות סטטיסטית בין הנשים. הוא מנתח אירועים תלויים סטטיסטית. האדם החושב 13.10.17 14:52 34
  הכותרת יומרנית ומטומטמת. התוכן בס''ה מדבר על הסקה הסתברותית. eli19 13.10.17 14:21 17
     שהמכונה תבדוק את עצמה אם היא מגלה את האמת בן אנוש 13.10.17 14:32 21
     נכון . ועדיין כתבה מעניינת משיט הסירה 14.10.17 09:48 111
  כתבה מעניינת. למרות שקראתי איפשהו שלסוכניות המודיעין יש מערכת כזאת. Manga31 13.10.17 14:27 18
     אתה אולי מתכוון לחברת Palantir מתן_ 13.10.17 15:10 42
         הקפצת את זורקין. פעם הוא הרחיב על הנושא. היה מעניין! אור-וצל 13.10.17 17:30 79
  אז בנושא זדורוב בן אנוש 13.10.17 14:32 20
  אדם שנשמע מאוד חכם אומר דברים שנשמעים מאוד מטופשים פשוט וחד 13.10.17 14:33 22
  תומך בהתנתקות -תומך ברוצחי דני כץ-תומך בזדורוב, בקיצור סבל יהודי זה חיובי בעיניו אגנוסטיקן 13.10.17 14:34 23
     ועל סמך מה קבעת שזהו הפרופיל של, מאמינים בחפותו של זדורוב? eli19 13.10.17 14:36 25
         משיטוט כאן ברוטר וחשיפה לתומכיו של רוצח הילדה היהודיה אגנוסטיקן 13.10.17 14:40 27
             אחי, אגנוסטיקן אתה לא... eli19 13.10.17 14:49 32
                 תומך ברוצח גוי (שהורשע בכל ערכאה אפשרית בארצנו) של ילדה יהודיה הוא ימני ?!?! אגנוסטיקן 13.10.17 14:59 39
                     יש כמה כשלים לוגיים בטענה שלך. eli19 13.10.17 15:32 48
                         אין מה להוסיף. 1984 13.10.17 15:57 54
                             נכון . תגובתו מעולה משיט הסירה 14.10.17 09:51 112
                         קיימת קורלציה הדוקה מאוד, כמעט אוטומטית, בין המחזיקים בדעות שמאליות לבין תמיכתם MadMax 13.10.17 21:20 90
                             איזה שטויות mic 14.10.17 09:56 113
  עוד חרטטן הדוד תום 13.10.17 14:36 24
  בהתחלה הסתקרנתי _מכבי_ 13.10.17 14:37 26
     יפה כתבת. הרי גם אם אתה מכניס את כל הגורמים לתוך השקלול eli19 13.10.17 14:45 30
         בדיוק. כל מערכות האינטלגנציה המלאכותית מבוססות על הסתברויות. למשל הרכבים האוטונומיים האדם החושב 13.10.17 14:58 38
             המוח לא משתמש בתהליך דומה? מתן_ 13.10.17 15:37 50
                 גם. אבל המוח: 1. מוגבל בעיבוד מידע רב בזמן מוגבל 2. נתון להמון הטיות אנושיות האדם החושב 13.10.17 15:55 53
                     למוח פוטנציאל עיבוד מידע כנראה גבוה מכל פלטפורמת מיחשוב קיימת למרות שהשוואה לא רצינית מתן_ 13.10.17 16:14 58
                         בתחומים מסוימים וגם זה זמני. וזה לא רק עיבוד מידע. מה עם קליטת המידע ? איחסונו? שליפתו? האדם החושב 13.10.17 17:10 71
                             אתה מערבב כמה דברים פה מתן_ 13.10.17 17:26 77
                                 זה שלא יודעים איך בדיוק עובד המח לא מונע ממערכות AI להתפתח האדם החושב 13.10.17 17:36 81
                                     לא טענתי שמדע המוח מונע פיתוח מדעי המחשב מתן_ 13.10.17 17:53 82
                 למוח שלנו מאוד קשה להעניק הסתברות ראלית ועוד יותר קשה לשים לב שמשהו מבלבל אותנו. 1984 13.10.17 16:01 56
                     לא בטוח מה כוונתך בהסתברות ריאלית? האם מדוייקת? מתן_ 13.10.17 16:20 59
                         המוח שלנו יודע לבצע באופן לא מודע חישובים של מהירות ומרחק ברמה הניוטונית 1984 13.10.17 16:24 60
                             הטענה המקורית בשרשור הזה הייתה על מהירות העיבוד של המוח מתן_ 13.10.17 16:37 64
                                 למוח שלנו יש מרכזי עיבוד שמתמקדים במטלות ספציפיות 1984 13.10.17 17:17 72
     ''באמצע חשבתי שזורקין הוא זה שעובר את הראיון'' אלימלך זורקין 13.10.17 15:16 45
  מעניין בטירוף bula 13.10.17 14:43 28
     אכן, פרסי נובל לכלכלה ניתנים למי שמבינים בדיוק את זה - ההחלטות (הכלכליות) לא רציונאליות האדם החושב 13.10.17 15:05 40
  לא קראתי עד הסוף. שיעשה כמה ניבויים לעתיד, נבדוק אותם, ואז נדבר שוב. פרה אדומה 13.10.17 14:57 37
  ''אפיסט'' - פה חשדתי משה גמבום 13.10.17 15:10 41
  ברור מאליו שזדורוב לא רצח את תאיר. ושופטים הם בסך הכל עורכי דין ולא יותר מזה. לא חכמים ולא ליה 13.10.17 15:11 44
     היחיד שזיכה - סיכה מחמת הספק הקל אנריק הספן 13.10.17 15:30 47
         וזו הטענה של תומכי זדורוב. שיש ספק. eli19 13.10.17 15:37 51
             האם בידיהם כל הראיות שיש בידי השופטים? בן אנוש 13.10.17 16:00 55
                 כן. אין חומרים חסויים בתיק הזה. eli19 13.10.17 17:08 69
  מבלי להתייחס מקרה הספציפי הזה, מערכות כאלו מציעות בחלק מהמקרים כסת''ח לרוכשי השירות מתן_ 13.10.17 15:21 46
  Bayesian theory - הבסיס הסטטיסטי המוצק שממנו צומח המדע 1984 13.10.17 15:54 52
     הולך ללעוס גת. שלמה_המלך 13.10.17 19:48 88
  זדורוב נבדק במכונת האמת המוחלטת שלו? ידידיה 13.10.17 16:12 57
  להכריע בדין אם אדם אדם בפלילים או לא לפי הסתברות סטטיסטית? כמה אידיוטי וחסר שחר... דני מכפר סבא 13.10.17 16:25 61
     מה זה להרשיע ''מעבר לספק סביר'' אם לא טענה סטטיסטית שההסתברות שהאדם אשם גבוהה אך לא 100% האדם החושב 13.10.17 17:26 78
         יש הבדל בין מתן מקום מוגבל להסתברות סטטיסטית לבין החלפת הראיות לחלוטין בסטטיסטיקה... דני מכפר סבא 14.10.17 11:55 114
         מבחינה סטטיסטית לא יתכן שהיטלר הוראה לבצע רצח עם של היהודים. מעולם שליט גרמני לא מתן כזו דני מכפר סבא 14.10.17 11:56 115
  לעניות דעתי המערכת שלו כנראה תספר שבסבירות גבוהה השואה לא קרתה Reflektor 13.10.17 16:27 62
  התבאסתי לראות שמדובר בכתב אמיתי ולא בפרסומת שכתובה ככתבה כוספלסטיק 13.10.17 16:28 63
     המקצוע שלו הוא מתימטיקאי Badger 13.10.17 23:59 95
  עוד פלצן שמגן על רוצח שפל נהג 13.10.17 16:59 65
     על פי מה אתה קובע שהוא הרוצח? ליה 13.10.17 20:45 89
         לפי איזה כבר 6 ערכאות בבית המשפט. snoopy 14.10.17 07:37 97
             רפי רשף המום מהתנהלות המשטרה בפרשת רצח תאיר ראדה. מפחיד איך המשטרה תופרת תיק רצח ליה 14.10.17 08:10 98
             האם חוקרי משטרה שיבשו הקלטות חקירות? איך נעלמו חלקים מפס הקול מחקירת זאדורוב? ליה 14.10.17 08:12 99
                 ליה תעני לי בצורה פשוטה! אם תצליחי אז כנראה שזדורוב ישוחרר. snoopy 14.10.17 08:18 100
                     יש לכך הסבר Badger 14.10.17 08:25 103
                         רשמתי שלא הנחו אותו. הביאו לו סכין דמה והוא שיחזר. על דעת עצמו. snoopy 14.10.17 08:32 104
                             רשמת שלא הנחו אותו? מה זה רשמת שלא? כולם יודעים ורואים איך הנחו אותו!!! ליה 14.10.17 08:50 107
                     תצפה בצילומי החקירות ותראה איך ברמיה אומרים לו הכל. צפית? אני ראיתי הכל. לזדורוב לא היה דם ליה 14.10.17 08:38 105
             פרשת רצח תאיר ראדה: עדות שקר של המשטרה.עד היום לא נערך בירור בנושא עדות השקר!!! ליה 14.10.17 08:23 101
                 שוב העתק - הדבק, חשבתי שאת יותר רצינית ! snoopy 14.10.17 08:24 102
                     עניתי לך בפירוט! תענה אתה לי בבקשה אם יש לך הסבר כלשהו לגבי מה שכתוב על מעשי כולם!!! ליה 14.10.17 08:46 106
                         העתק הדבק של כתבה זה לא פירוט. את לא יכולה לענות על השאלה הזאת כי התשובה שלה ברורה. snoopy 14.10.17 09:18 110
                             דבריך חסרי כל בסיס עובדתי. סתם דיבורים. יש עובדות ומהן לא ניתן להתעלם ליה 14.10.17 12:01 116
                                 ישנה עובדה אחת..אני לא יכתוב מגילות כמוך. snoopy 14.10.17 12:29 118
                                     דר חן קוגל המכון לרפואה משפטית: זדורוב מדגים בשחזור רצח ביד ימין והרוצח הוא איטר יד ימינו ליה 14.10.17 15:23 119
                                         אני לא זורק... אני אומר שהיחידים שידעו איפה שתאיר נחתכה זה זדורוב והפתולוגים. snoopy 14.10.17 15:32 121
                                             זדורוב לא רצח את תאיר. בשעת הרצח הוא דיבר בטלפון והיה בשער הכניסה לבית הספר. השעה היתה ליה 14.10.17 15:41 122
                                                 בואי נסכם שכל אחד ילך עם האמת שלו. snoopy 14.10.17 15:43 123
                                                     מבחינת הציבור הישראלי הרחב הרצח לא פוענח וזדורוב לא רצח!!! דעתך היא רק דעתך האישית ליה 14.10.17 17:15 125
                                                         רק דעתי, דעת המחוזי ודעת העליון. snoopy 14.10.17 19:06 128
                                                         תראי עכשיו ערוץ 2. ראיון עם התובעת במשפט שלו snoopy 14.10.17 20:28 130
  קראתי בערך עד החצי. או שהדברים שלו עוותו, או שהוא הזוי ולא מבין על מה הוא מדבר Prodigy 13.10.17 17:05 68
     תימצות מדוייק של הכתבה Reflektor 13.10.17 17:17 73
  אובר שכלוזציה baratz 13.10.17 18:01 83
     אתה מייצג כאן את הקיצון השני - בהחלט אפשר להשתמש במודלים מתמטים על מנת לחזות Prodigy 13.10.17 18:38 85
         הצלחה מסויימת היא תמונת המראה של כשלון מסויים עלי גפן 13.10.17 21:58 91
             רוב הזמן בני האדם מתנהגים כמו רובוטים ביולוגיים. גם הדחפים והיצרים הם דברים מתוכנתים תשבץ 14.10.17 09:10 108
  לא יותר פשוט להאמין בבורא עולם? שלמה_המלך 13.10.17 19:46 86
     מאמין בבורא עולם? עין לציון 13.10.17 19:48 87
  כתבה מרתקת על אדם מעניין וחכם. קראתי גם חלק מהתגובות כאן. הן ממש מדגימות את התזה. מרתק! ירי 13.10.17 23:53 94
  אני מוצא Skymaster 14.10.17 06:25 96
  יש עובדה אחת, חדה וברורה---מאחורי זדורוב יש גוף מאד חזק, עשיר ובעל השפעה עצומה. hmarcel 14.10.17 09:11 109
     אכן. יש גוף חזק נגד מערכת המשפט והמשטרה והפרקליטות וזה הציבור הרחב שרואה את הרקבון ליה 14.10.17 12:04 117
         בהחלט לא.ההתקפה החוזרת על דעת הקהל , היא, ממוקדת בפרשת זדורוב---בלבד---. hmarcel 14.10.17 17:17 126
     מדויק בן אנוש 14.10.17 22:44 134
     לא בטוח. יכול להיות שמקרה זדורוב הוא תוצאה שמדגימה את השינוי שחל בשנים האחרונות גמני 14.10.17 23:12 135
  אין ספק שאלגוריתם יותר אובייקטיבי מבני האדם. אם מתכננים אותו היטב, ונותנים לו לעבוד גמני 14.10.17 16:28 124
     אהבתי מאוד את התגובה עלי גפן 14.10.17 23:20 136
  יש לי מערכת A.I שמזהה האם כתבות הן ממומנות או לא. יצא לי שזו 100% כתבה ממומנת Reflektor 14.10.17 19:00 127
     +1 eli19 14.10.17 20:03 129
  עד שהגעתי לכאן למה 14.10.17 22:08 133

just say
חבר מתאריך 1.4.12
3635 הודעות
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    13:47   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. אין מילה בעברית לסטארטאפיסט ?  
בתגובה להודעה מספר 0

אולי הזנקיסט ?

מי שמאמין מנצח

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
ObakeFilter
חבר מתאריך 19.2.17
692 הודעות
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    13:50   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. הסיומת 'יסט' היא לא בעברית  
בתגובה להודעה מספר 1

הזנקן?

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מאיר פנים לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.12.14
9425 הודעות, 100 מדרגים, 200 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    17:01   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  66. זינוקאי  
בתגובה להודעה מספר 3

מעיד_נאמן לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
9369 הודעות, 117 מדרגים, 214 נקודות.  ראה משוב
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. אימלקתי באמצע כשהוא דיבר על זה שהכל הסתברויות. כולל אונס תינוק. והחירטוט שלו זה בהסתברות  
בתגובה להודעה מספר 0

של 99 אחוז התחרטות בהסתברות של שחצן היטקיסט.

כאילו שסטיטסטיקה יכולה לחזות הכל.
והתשובה : בטח יכולה. לאחר מעשה .

לפני מעשה.
גדולי ההסתברותיים לא ידעו שהאיש הנחמד שמנקה בתים בהר אדר ירצח בבוקר אחד שלושה אנשים.

למרות שההגיון אומר שערבי פלסטיני מוסת שמוחו מלא באלימות. יהיה רוצח פוטנציאלי גם סתם בבוקר.

לכן עכשיו לבוא ולנסות לעשות לזה סטטיסטיקה. זה חרטא.
במידה והוא מזלזל בסמוטריץ ובהגיון האנושי. למוד נסיון וחד כתער.

ואז כשהוא דיבר על הסתברות וסטטיסטיקה שמדובר באונס.
פה אמלקתי.

הטמטום שמאחורי : בלי הבדלי דת גזע ומין. הוא ההרסני מכולם

קוף ים לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 7.3.15
2907 הודעות, 34 מדרגים, 68 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:07   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. אתה מדגים במדויק את התזה שלו על הטייה  
בתגובה להודעה מספר 2

אתה לא מסוגל לנתח את הכתבה בעיניים אובייקטיביות לדעתי

||אשמח אם תדרגו אותי..|| [:

Atheist IL
חבר מתאריך 10.6.16
164 הודעות
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:44   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  29. חחח ... בדיוק :)  
בתגובה להודעה מספר 10

וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ

אור-וצל לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.5.16
1813 הודעות, 20 מדרגים, 36 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    17:23   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  75. בטח! כי מה הסיכוי הרי, שאור-וצל - אבא לשניים, יבצע שוד בנק נועז? אה?  
בתגובה להודעה מספר 10

זה בדיוק מה שחשבתי!!!
יצאתי לקפה לחפש נהג שודים ואקדח מים

חבר מתאריך 2.4.12
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    20:46   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  131. ממש לא. קראתי בראש פתוח. שום הטיה אין לי על פיתוח היקט. יש לי הטיה ספציפעת על הקשקוש שהוא  
בתגובה להודעה מספר 10

מתימר למכור.
זה שגוגל מייצר פרופילים ומתמחה בפרופוגנדה ממוקדת לקוח.

זה מרשים.

אבל זה מסתיים בפרסום ספציפי לפי הפרופיל שלי לחופשה באילת שדיברתי על אילת.

זה בהחלט מרשים.

ויש עדויות על נסיון להטיית דעת קהל על ידי גוגל בבחירות האחרונות.

זה גם מרשים.

לבוא. ולהציג מערכת משפט שמבוססת על זה?
זו שרלטנות בעיתית מאד.

נראה שזה עלה לכמה אנשים לראש.
וכמו שלבסוף נבחר זה שהסטיטסטיקות לא האמינו שיבחר. כך הרעיון שלו לא שווה דבר.

Badger לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.9.14
1192 הודעות, 8 מדרגים, 12 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    22:33   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  92. לא חרטטן בכלל  
בתגובה להודעה מספר 2

מכיר אותו אישית.
רק שתדע, לייחוס.
מדובר באדם צנוע מאוד יחסית להישגים שלו, ומתימטיקאי מחונן.
אני מכיר גם את המיזם ויכול להגיד לך שהעיקרון מאחוריו הוא אמת מתימטית פשוטה,ותיקה וללא מחלוקת.
אבל מה אכפת לך להשמיץ, אף אחד בפורום לא יודע מי אתה, והשמצות זה בחינם.

Reflektor לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 29.6.15
6803 הודעות, 39 מדרגים, 78 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    23:49   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  93. מבחינתי אני מתייחס למה שהוא הציג בכתבה ולא למה שאתה והוא יודעים  
בתגובה להודעה מספר 92

מבחינת מה שהוא הציג בכתבה זה אחד הקישקושים הגדולים שראיתי.
רק לסבר לך את האוזן - על פי מה שהוא הציג, כל פשע חדש יסווג כמשהו עם הסתברות 0 ולכן הפושע יזוכה.
לדוגמא אם אדם יפרוץ לגן החיות ויאנוס פילה חו"ח - המערכת תגדיר אותו זכאי בוודאות של 100%.

כמובן את זה אני מסיק מההגדרות שהוא בעצמו הביא לכתבה.
יכול להיות שיש משהו אחר חכם יותר מאחורי התכנה שלו, אבל אני יכול להתייחס רק לחלק שהוא חשף.

חבר מתאריך 2.4.12
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    20:49   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  132. גם שרלטנות זה בחינם. ולהתימר לנתח מציאות ומעגל אנושי שלםרק עלפי סטיטיסיקה.  
בתגובה להודעה מספר 92

זו שרלטנות מסוכנת.

כי יבוא הבוקר ההוא שאותו פוצי מוצי ישלוף אקדח וירצח שלושה ישראלים.
ואז מה?
מישהו ירוץ לסובב את גלגל הסטיטיסיקה בשביל שזה יתאים?

סטט' זה כלי חזק. אבל לא מקיף כלום. חוץ מאת עצמו.

פלומה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 13.1.15
29466 הודעות, 107 מדרגים, 202 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    15:30   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  120. כמה פלסטינים לא מוסתים?..  
בתגובה להודעה מספר 2

אין לנו ארץ אחרת, מדינת ישראל תישאר יהודית ודמוקרטית

אור_יקרות לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 10.12.07
39503 הודעות, 203 מדרגים, 315 נקודות.  ראה משוב
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. נו באמת..  
בתגובה להודעה מספר 0

אניאנונימיאני לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
23828 הודעות, 174 מדרגים, 296 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    13:51   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. אוף כמה שזה ארוך... בערך בשליש או מעט יותר התייאשתי אבל דבר אחד נחרט במוחי...  
בתגובה להודעה מספר 0

ההיסתברות...
מה ההיסתברות שאדם מסויים ירצח אדם אחר...? שואף ל-0 נכון... הרי אם ניקח את כל מקרי הרצח שאירעו בשנה האחרונה בעולם ונחלק אותם ב-8 מלייארד בני אדם שבעולם הסיכוי שיתקבל יהיה שאדם כלשהו ירצח אדם אחר הוא אפסי... ובכל זאת נרצחים כל שנה אלפי או עשרות אלפי אנשים... כלומר ההנחה שההיסתברות שנאשם ברצח רצח היא אחת ל-5000 לא נכונה... הרי לא לכולם הייתה גישה גאוגרפית למקום הרצח, לא לכולם הייתה אפשרות לשיג ושיח עם הנרצח וכו'... בעייתי משהו... למרות שבשני מקרים שהוא נגע, חדד וזדורוב אני כמעט משוכנע שהוא צודק...

Space oddity לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.3.13
2002 הודעות, 18 מדרגים, 28 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    13:54   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. לפני כמה ימים היה את אחד המשפטים המפגרים ששמעתי בשנים האחרונות לגבי שלום כלל עולמי...  
בתגובה להודעה מספר 0

והנה תוך ימים ספורים מגיע ליצן עם שיא חדש...
להתחשב בהסתברות בכדי להגיע לחקר האמת..
אם היום יושבים אנשים חפים מפשע בכלא, אני לא רוצה לדעת מה יקרה כשיתחשבו בהסתבריות.
ואגב... לגבי הכותרת, יכלת לבחור כל דבר ומשום מה בחרת שהוא אומר ש זדורוב חף מפשע. סתם מציק בעין. יכלת פשוט לרשום על סטארטאפיסט שבנה את מכונת האמת המוחלטת( שאגב... גם זה לא נכון בעליל)

גם אם לפעמים לא מסתדר, אמתי זה הכי!

Golani73 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 22.9.13
3412 הודעות, 33 מדרגים, 66 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    13:57   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. אם ירשיעו על פי ההסתברות,אזי כולם יצאו זכאים...  
בתגובה להודעה מספר 0

חבר מתאריך 7.3.15
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:05   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. כתבה מעולה. תודה  
בתגובה להודעה מספר 0

Big Joe לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.9.05
152836 הודעות, 334 מדרגים, 402 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:06   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. האיש חוצפן. יוצא לתקשורת לקידום מכירות ומחרטט על תחומים שאין לו בהם שום ידע.  
בתגובה להודעה מספר 0

חבר מתאריך 7.3.15
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:10   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. הוא מתעסק בהסתברות. נקודה.  
בתגובה להודעה מספר 9

לא מתיימר להבין בשאר.

אני יכול לדעת לחשב מרחקים מכוכבי לכת, להציג אותם ועדיין לא לדעת דבר על פיזיקה. זה פשוט חישוב.

אי אפשר להתעלם מהסתברויות, במיוחד במקרים שהם על הגבול

tzurf לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 11.7.14
4182 הודעות, 48 מדרגים, 96 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:18   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. נכון, אבל הקלות שבה הוא מתיימר להראות שלשופטים אין מושג מה הם עושים קצת מקוממת.  
בתגובה להודעה מספר 12

ברור שיש טעויות שיפוטיות. אבל קצת מוגזם להציג את מערכת המשפט כמו שהוא הציג.

חבר מתאריך 7.3.15
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:20   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. אולי, אבל ההטייה המדוברת קיימת.  
בתגובה להודעה מספר 15

קצת מתנשא זה ברור, אבל ניסיתי לסנן את זה

חבר מתאריך 27.11.08
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:49   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  33. הוא לא טוען שאין להם מושג. הוא טוען שהמושג שיש להם ניתן להטיה אנושית, מה הם לא בני אדם?  
בתגובה להודעה מספר 15

Prodigy לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 17.2.15
16409 הודעות, 105 מדרגים, 199 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    17:08   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  70. מה שהוא עושה זה עיוות תורת ההסתברות  
בתגובה להודעה מספר 12

הוא משתמש בתורת ההסתברות על מנת לקבוע הסתברות מסוימת (לפעמים בנוגע לתחומים בהם פשוט אין לו מספיק מידע על מנת לקבוע זאת), ומשם עושה מה שבא לו.

הטענה כי אדם שנאשם ברצח תינוק הוא חף מפשע כי ההסתברות לכך נמוכה, היא שטות ממדרגה ראשונה, וכך גם יגיד לך כל מתמטיקאי. לא ככה משתמשים בהסתברות.

איסלאמופוב הוא אדם לא-מוסלמי אשר יודע על האיסלאם יותר ממה שהוא אמור לדעת

חבר מתאריך 7.3.15
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    17:34   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  80. אני לא מסנגר על הבחור, פשוט אם מה שהוא אומר נכון  
בתגובה להודעה מספר 70

ומעוותים את הצגת הנתונים לשופט אז אכן ישנה בעיה. כן יוצג לשופט סטטיסטיקה של טעויות זיהוי רפואי משפטי לעומת סיכוי שאדם כזה יגרום לנזק מאותו סוג לתינוק, והשופט יבחן על בסיס זה זה כלי מעולה. האם להרשיע אדם על סמך הסתברות 1 למיליון ולשלוח אותו לכל החיים?

חבר מתאריך 17.2.15
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    18:36   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  84. בוא ניקח מטבע תקין, ונטיל אותו כך שההסתברות כי יפול על כל אחד מהצדדים היא 0.5  
בתגובה להודעה מספר 80

ההסתברות שיצא לי "עץ" 20 פעמים ברצף היא 1 חלקי 1,048,576. כלומר, מאד מאד לא סביר.
נניח ויש הקלטה אמינה שלי מטיל 20 פעם את המטבע, ואכן 20 פעם יוצא לי "עץ".
האם אפשר לטעון כי תוצאות ההטלה שלי לא התקיימו, בגלל שההסתברות היא נמוכה מאד?

חבר מתאריך 27.11.08
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:46   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  31. להיפך, כשמדובר בראיות נסיבתיות, ההיסקים מתבססים על הסתברויות וזה בדיוק תחום התמחותו  
בתגובה להודעה מספר 9

הטענה שלו היא (בהתעלם מההודאה) שהראיות בתיק לא יכולות, באופן הסתברותי, לגרום להסיק מעבר לכל ספק שזדורוב אשם.

הוא לא נכנס להיבטים המשפטיים.

אלימלך זורקין לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 11.11.13
15895 הודעות, 105 מדרגים, 171 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:55   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  36. אתה יכולה להיות פחות צפויה?  
בתגובה להודעה מספר 9

ולמה תמיד הנימה האישית כשמדברים על הפרקליטות?
לא נמאס לך?
אנחנו יודעים שאיש לא מבין דבר בכלום אלא אם כן הוא בוגר בית הספר לפרקליטים ע"ש רות דוד.

https://www.facebook.com/ohavimetyehudaveshomron?ref=stream

חבר מתאריך 2.9.05
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    15:35   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  49. גם את לא יכולה.  
בתגובה להודעה מספר 36

מאיר פנים לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.12.14
9425 הודעות, 100 מדרגים, 200 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    17:02   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  67. חחח אתם  
בתגובה להודעה מספר 49

חבר מתאריך 2.9.05
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    17:21   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  74. צ''ל ''אתן''...  
בתגובה להודעה מספר 67

חבר מתאריך 6.5.16
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    17:26   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  76. חוצפן? לפי המכונה שלו - הוא איננו קיים!  
בתגובה להודעה מספר 9

אז למי קראת חוצפן?

אהרון5 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.10.15
24946 הודעות, 131 מדרגים, 228 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:07   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. חחח  
בתגובה להודעה מספר 0

הכל יכול להיות. יכול להיות שגם אני אנסתי את התינוק הזה... הרג אותי.
בנוגע לשלום עם סוריה הוא ביזה את עצמו. ברור שזה היה טפשי להחזיר את הגולן לאסד.
בנוגע לרעיון של הנטיה האנושית להתקע בקונספציה - צודק.
גם בנוגע לרעיון שהמשטרה מציגה אמת מעוותת: מתעלמת מכל הראיות המזכות ומעצימה את התומכות בהרשעה.
הוא שכח עוד נקודה: על השופטים אין ביקורת. יש עליהם ציפיה כמו על המשטרה "לעשות צדק" כלומר לפתור בעיות, כלומר להרשיע. הרשיעו את זדורוב, מישהו יכול להגיד משהו? לרוב לא. במקרה הזה כן, וגם לא עוזר. הציבור רצה לתלות את קצב, אז הרשיעו אותו, מה אכפת להם? למשטרה ולמערכת המשפט יש אינטרס להרשיע! והם לא צריכים לשלם שום מחיר במקרה של "טעות".
אני דווקא כן רציתי להתראיין, העיתונות לא רוצה לראיין אותי.
אני מקדים אותו (כמו את כל האנושות) בכמה מאות שנים.
ברגע שהאנושות תבין את חוקי הטבע, נבין את הכוחות, הלחצים, האינטרסים, הפועלים על המערכות, ואז הכל יהיה הרבה יותר ברור.
אבל... כמו שאמרנו, אני לא מיליונר, לכן העיתונות לא רוצה לראיין אותי.
אז נמתין כמה מאות שנים, למה למהר?

בכל דור ודור חייבת האנושות להטיל ספק בערכיה ובקונספציותיה

רביב לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 13.7.14
4293 הודעות, 34 מדרגים, 68 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:54   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  35. תודה  
בתגובה להודעה מספר 11

ערכתי לאחרונה בתאריך 13.10.17 בשעה 15:33 בברכה, רביב

האינג'יניר לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 16.7.14
23260 הודעות, 113 מדרגים, 222 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:10   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. כתבה מאירת עיניים. קראתי בבוקר  
בתגובה להודעה מספר 0

הגישה הסטטיסטית מוכיחה כמה בני אדם נתונים לשיפוט מעוות המבוסס על ה"ערכים" והאג׳נדות שלהם.

והתגובות של חלק מהמגיבים פה פשוט ....
באשכול על אבולוציה יהללו את המדע, ופה ... אאוצ׳

Space oddity לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.3.13
2002 הודעות, 18 מדרגים, 28 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:31   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  19. הסתברות מביאה הסתברות ולא החלטה טוטאלית  
בתגובה להודעה מספר 13

גם אם לפעמים לא מסתדר, אמתי זה הכי!

חבר מתאריך 27.11.08
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    15:11   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  43. אבל כל ההחלטות הן כאלה. ההסתברות לגירושין היא שליש ובכל זאת אנשים מתחתנים, למה?  
בתגובה להודעה מספר 19

כי נראה להם בהסתברות גבוהה (סוביקטיבית) שאצלם זה יצליח.
כמעט אף אחד לא מתחתן מתוך רצון להתגרש למרות שכולם מודעים לסטטיסטיקה.

האם לא היו לך חששות לפני החלטות שקיבלת?
מה הכריע את הכף? הסיכוי שנתת להחלטה.

ארבע אותיות לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.2.16
6240 הודעות, 59 מדרגים, 86 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:14   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. אם יש 8 נשים 7 בתולות ואחת מהן בהריון בחודש השמיני, סטטיסטית כל הנשים בהריון בחודש הראשון  
בתגובה להודעה מספר 0

וזה מראה לכם מה שווה הסטטיסטיקה.
בני אדם צפויים עד רמה מסויימת, לא משנה כמה חישובים תעשה, אתה לא תמצא את התוצאה הנכונה. אין פה שחור ולבן, בדיוק כמו במשחק שח, יש לכל סיטואציה טרליוני אפשרויות, אי אפשר לנבא אותם בכלל ובמיוחד לא באמצעות סטטיסטיקה.
על מנת לפתור לדוגמא את הסכסוך הערבי יהודי בארץ יש להשתמש בהסטוריה, כי ההסטוריה תמיד אומרת את האמת ותמיד חוזרת על עצמה, לכן צריך לקרוא הסטוריה לראות איפה אנשים טעו ולהשתמש בזה.
אין שום פיתרון אחר

חבר מתאריך 27.11.08
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:52   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  34. דוגמה לא טובה. אין תלות סטטיסטית בין הנשים. הוא מנתח אירועים תלויים סטטיסטית.  
בתגובה להודעה מספר 14

eli19 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 4.10.13
6725 הודעות, 43 מדרגים, 66 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:21   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. הכותרת יומרנית ומטומטמת. התוכן בס''ה מדבר על הסקה הסתברותית.  
בתגובה להודעה מספר 0

ערכתי לאחרונה בתאריך 13.10.17 בשעה 14:37 בברכה, eli19

זו לא ''מכונת אמת מוחלטת''. זו בסך הכול דרך, שאין לי מושג אם היא טובה, לבחור את האופציה בעלת סיכויי ההסתברות הטובים ביותר.

בן אנוש לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 3.5.17
1278 הודעות, 11 מדרגים, 14 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:32   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  21. שהמכונה תבדוק את עצמה אם היא מגלה את האמת  
בתגובה להודעה מספר 17

משיט הסירה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.3.15
1715 הודעות, 11 מדרגים, 18 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    09:48   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  111. נכון . ועדיין כתבה מעניינת  
בתגובה להודעה מספר 17

Manga31 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 8.11.16
1932 הודעות, 23 מדרגים, 46 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:27   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  18. כתבה מעניינת. למרות שקראתי איפשהו שלסוכניות המודיעין יש מערכת כזאת.  
בתגובה להודעה מספר 0

גדי לא הרמטכ"ל שלי. היקום יבוא בחשבון עם כל המושחתים שסרחו.

מתן_ לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 11.7.17
742 הודעות, 2 מדרגים, 4 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    15:10   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  42. אתה אולי מתכוון לחברת Palantir  
בתגובה להודעה מספר 18

חבר מתאריך 6.5.16
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    17:30   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  79. הקפצת את זורקין. פעם הוא הרחיב על הנושא. היה מעניין!  
בתגובה להודעה מספר 42

חבר מתאריך 3.5.17
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:32   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  20. אז בנושא זדורוב  
בתגובה להודעה מספר 0

אף אחד לא רצח את תאיר ראדה. חדשות טובות.

פשוט וחד לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 23.8.15
915 הודעות, 10 מדרגים, 20 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:33   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  22. אדם שנשמע מאוד חכם אומר דברים שנשמעים מאוד מטופשים  
בתגובה להודעה מספר 0

מה ההסתברות של זה??

בעקבות המאמצים להוריד את מחירי הדירות - קניית דירה עושים רק אחרי קבלת ייעוץ מקצועי!

אגנוסטיקן לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 8.5.16
4702 הודעות, 34 מדרגים, 64 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:34   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  23. תומך בהתנתקות -תומך ברוצחי דני כץ-תומך בזדורוב, בקיצור סבל יהודי זה חיובי בעיניו  
בתגובה להודעה מספר 0

מתאים בול לפרופיל תומכי זדורוב - אנטי ציוני ,אנטי יהודי ואנטי הגיוני

חבר מתאריך 4.10.13
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:36   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  25. ועל סמך מה קבעת שזהו הפרופיל של, מאמינים בחפותו של זדורוב?  
בתגובה להודעה מספר 23

חבר מתאריך 8.5.16
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:40   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  27. משיטוט כאן ברוטר וחשיפה לתומכיו של רוצח הילדה היהודיה  
בתגובה להודעה מספר 25

תומכיו הזרים והמוזרים שונאי עמנו הם ותמיכתם בו משולה לתמיכה בגרועים שבמחבלים

חבר מתאריך 4.10.13
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:49   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  32. אחי, אגנוסטיקן אתה לא...  
בתגובה להודעה מספר 27

תעשה משאל קצר, אפי' רק כאן בפורום, ותגלה שישנה קורולוציה מאוד חזקה בין עמדות ימניות וציוניות ובין אי אמונה אוטומטית למערכת המשפט לבין אמונה בחפותו של זדורוב.

וגם להפך. בדרך כלל שמאלנים וגם אנטי ציוניים, מאמינים אוטומטית לבית המשפט ובהתאמה, גם בטוחים שזדורוב הוא הרוצח.

חבר מתאריך 8.5.16
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:59   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  39. תומך ברוצח גוי (שהורשע בכל ערכאה אפשרית בארצנו) של ילדה יהודיה הוא ימני ?!?!  
בתגובה להודעה מספר 32

ממש ימנים עאלק ...כולם ימנים עד שהנבל הוא אחד משלהם ..מדבר בשפתם..נראה כמוהם ואז כבר הם לא ימנים כל כך כי תאיר היתה שחומה מדי ומזרחית מדי אז כנראה שזה לא מה שזה נראה וכנראה ״הפלילו אותו״...אני בז לגזענים שונאי עמי שנותנים לנוכרי זר שהסתנן לארצי עדיפות על ילדה שהיא מבחינתי אחותי הקטנה .
לכל תומכי המנוול : אתם לא ימנים ולא בטיח היום אתם תומכים בזדורוב ורוצחי דני כץ מחר תתמכו ברוצח יהודים אחר (אם הוא מהצבע שלכם ומהמילייה שלכם כמובן )
יש הרבה צביעות בעולם של אלה המתכנים דתיים ואלה הטוענים לימין אמיתי אבל אני כאן לחשוף את ערוותכם אם צריך

חבר מתאריך 4.10.13
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    15:32   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  48. יש כמה כשלים לוגיים בטענה שלך.  
בתגובה להודעה מספר 39

ראשית, הם לא תומכים ב''רוצח גוי'' אלא טוענים שהוא אולי גוי אבל ממש לא רוצח.

שנית, זדורוב ממש לא שייך למילייה שלי או של רוב התומכים בו. רוב התומכים אינם רוסיים ובוודאי שהם לא גויים... כנ''ל לגבי ''רוצחי'' דני כץ.

שלישית, להגיד שמי שלא מאמין שזדורוב הוא הרוצח, לא מחשיב מספיק את תאיר ז''ל, זה לרקוד על הדם. אדרבה, בגלל שאנשים כל כך מזועזעים מהרצח, הם רוצים שהרוצח/ת האמיתי ייתפס. אפילו אמה של תאיר ז''ל, שאין בעולם מישהו שדאג לה וכואב את מותה יותר ממנה, סבורה שזדורוב אינו הרוצח.

לצערי, נראה שאתה בוחר להאמין בצורה עיוורת למערכת המשפט. גם כשהדברים ממש מופרכים.

1984 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 14.3.11
1719 הודעות, 20 מדרגים, 28 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    15:57   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  54. אין מה להוסיף.  
בתגובה להודעה מספר 48

משיט הסירה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.3.15
1715 הודעות, 11 מדרגים, 18 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    09:51   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  112. נכון . תגובתו מעולה  
בתגובה להודעה מספר 54

MadMax
חבר מתאריך 16.8.05
14989 הודעות
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    21:20   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  90. קיימת קורלציה הדוקה מאוד, כמעט אוטומטית, בין המחזיקים בדעות שמאליות לבין תמיכתם  
בתגובה להודעה מספר 48

במערכת המשפט/פרקליטות והאכיפה.
כמובן לא בדקתי אמפירית אבל אין לי ספק שההתפלגות בקרב החברים בפורום היא שבעלי דעות ימניות ברובם מאמינים בחפותו של זדורוב ובעלי דעות שמאל בד"כ מאמינים באשמתו

גדי אייזנקוט הוא לא הרמטכל שלי

mic לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 8.8.14
2514 הודעות, 34 מדרגים, 66 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    09:56   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  113. איזה שטויות  
בתגובה להודעה מספר 90

הדוד תום
חבר מתאריך 1.4.12
4029 הודעות
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:36   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  24. עוד חרטטן  
בתגובה להודעה מספר 0

_מכבי_ לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 20.7.14
1828 הודעות, 20 מדרגים, 34 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:37   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  26. בהתחלה הסתקרנתי  
בתגובה להודעה מספר 0

באמצע חשבתי שזורקין הוא זה שעובר את הראיון ולפני הסוף כבר ידעתי שהסתברותית אני לא אופתע מהמשך הכתבה ואצטער שבזבזתי עליה את זמני.

ניתוח הסתברותי היום עובד על מיליון פרמטרים שבתחילתם יושב אדם ומתעדף את אותם פרמטרים לפי הבאגים במוח האנושי שממנו המרואיין מנסה להתחמק. בסופו של דבר הסתברותית במקרים חריגים המערכת תטעה בסיכוי של 99% ודווקא המקרים החריגים ביותר הם אלה המסוכנים ביותר לציבור.

חבר מתאריך 4.10.13
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:45   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  30. יפה כתבת. הרי גם אם אתה מכניס את כל הגורמים לתוך השקלול  
בתגובה להודעה מספר 26

המשקל שאתה מעניק לכל גורם, מגיע מהחלטה אנושית. ולא, לא מדובר על אוסף של מאות עובדות קטנות בעלות משקל זהה.

חבר מתאריך 27.11.08
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:58   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  38. בדיוק. כל מערכות האינטלגנציה המלאכותית מבוססות על הסתברויות. למשל הרכבים האוטונומיים  
בתגובה להודעה מספר 30

שאמורים להחליט החלטות שעלולות להיות גורליות עבורנו ועבור אחרים - משתמשים בנתונים סטטיסטיים.

חבר מתאריך 11.7.17
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    15:37   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  50. המוח לא משתמש בתהליך דומה?  
בתגובה להודעה מספר 38

חבר מתאריך 27.11.08
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    15:55   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  53. גם. אבל המוח: 1. מוגבל בעיבוד מידע רב בזמן מוגבל 2. נתון להמון הטיות אנושיות  
בתגובה להודעה מספר 50

לכן מתפתח כל הנושא הזה של אינטלגנציה מלאכותית.

הרבה פעמים, אתה פועל לפי "אינטואציה" שזה בדיוק סוג של "ניחוש" שמתבסס על מידע רב שאין ביכולתך לעבד בזמן קצר, אז אתה משתמש בסטטיסטיקות מהעבר וקירובים כדי לקבל איזושהי הערכה או החלטה.

חבר מתאריך 11.7.17
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    16:14   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  58. למוח פוטנציאל עיבוד מידע כנראה גבוה מכל פלטפורמת מיחשוב קיימת למרות שהשוואה לא רצינית  
בתגובה להודעה מספר 53

לא רצינית אבל מפתה...

אתה למעשה כמעט בכל רגע מעבד כמויות מידע אדירות. זה לא אומר שאתה יכול לרתום את כל המשאבים להחלטה מסויימת וגם מכיוון שהמנגנון שונה לא אומר שתעבוד יותר טוב אבל מבחינת עיבוד כנראה שכוח גדול מאוד.

חבר מתאריך 27.11.08
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    17:10   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  71. בתחומים מסוימים וגם זה זמני. וזה לא רק עיבוד מידע. מה עם קליטת המידע ? איחסונו? שליפתו?  
בתגובה להודעה מספר 58

מי יכול לקלוט יותר כמויות עצומות של מידע בו זמנית, אדם או מערכת ממוחשבת?
אתה יכול להשוות רכב אוטונומי מרושת במצלמות לכל הכיוונים לאדם עם שדה ראיה מוגבל בהיבט הזה למשל?
מי יכול לבצע חיפוש ושליפת מידע רלוונטי יותר מהר, אדם או רשת מחשבים (GOOGLE)?
איזה מח יכול לאחסן כמויות עצומות של מידע שנדרשות לקבל החלטות שהופכות מסובכות יותר ויותר?
בעיבוד מידע כמותי המחשב מנצח כבר היום, בעיבוד של מידע חזותי מערכות ממוחשבות סוגרות את הפער מהר מאוד.

ועוד לא דיברנו על כל החולשות (ההטיות) של המח האנושי.

חבר מתאריך 11.7.17
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  77. אתה מערבב כמה דברים פה  
בתגובה להודעה מספר 71

אמצעי חישה זה משהו אחד ועיבוד מידע אחר. ברור שלרכב אוטונומי יש אמצעים שלאדם אין ולא רק מצלמות היקפיות. רדאר שיכול לתת הערכה מספרית מדויקת של מרחק ומהירות שעין אנושית לא יכולה.

אתה נכנס לויכוח אם ניתן להשתמש במוח אנושי בצורה מסויימת ואני לא מתכווח וחושב שאני יכול לשלוף מתוף ספר מלים מהר יותר מאשר תוכנת וורד לא כל שכן גוגל.

אני טוען שבין השאר אנחנו עוד לא יודעים מספיק איך המוח עובד ואיך לתרגם את כוח המחשוב הקיים לביצוע הרבה פעולות שהמוח מבצע וגם איך לתרגם חלק מהיבטי המציאות לשפה מתמטית- זה שנראה שסוגרים מהר את הפער זה סובייקטיבי וגם נובע ממידע חסר, שיכול גם להוביל לכך שהפער נראה גדול יותר ממה שהוא באמת ויצטמצם מהר ממה שהאופטמיים חוזים.

דוגמא שנתת בעצמך לגבי כמויות המידע שהמוח יכול לאחסן. רשה למדוד את זה בערכים של מחשב אבל רק ב- 2016 גילו שכמות המידע שהמוח מסוגל לאחסן גדולה פי 10 ממה שחשבו. אני מציין כדי לתת אינדיקציה למידע החסר לגבי המוח.

חבר מתאריך 27.11.08
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    17:36   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  81. זה שלא יודעים איך בדיוק עובד המח לא מונע ממערכות AI להתפתח  
בתגובה להודעה מספר 77

השאלה כמה זכרון ניתן לאחסן במח כבר לא רלוונטית כשמערכות אינטלגנציה מלאכותית יכולות לגשת לרשת לזיכרון כמעט אינסופי במונחים של מח אנושי.

חבר מתאריך 11.7.17
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    17:53   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  82. לא טענתי שמדע המוח מונע פיתוח מדעי המחשב  
בתגובה להודעה מספר 81

טענתי, שבנקודת זמן הזו, מבלי שמכירים מספיק את המוח ואת המציאות במונחי מחשב, קשה לדעת מתי בדיוק הפער ייסגר.

אגב יש לך סתירה לוגית בטענה. אתה טוען שיש גישה לזיכרון כמעט אינסופי במונחים אנושיים ולא רלבנטי כמה זיכרון ניתן לאחסן במוח. להגדיר אינסופי במונחים אנושיים צריך תחילה להגדיר מונחים אנושיים נכונה.

חבר מתאריך 14.3.11
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    16:01   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  56. למוח שלנו מאוד קשה להעניק הסתברות ראלית ועוד יותר קשה לשים לב שמשהו מבלבל אותנו.  
בתגובה להודעה מספר 50

בכלל מתמטיקה היא לא משהו שבא לנו באופן טבעי ודורש מהמוח מאמץ מיוחד.

חבר מתאריך 11.7.17
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    16:20   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  59. לא בטוח מה כוונתך בהסתברות ריאלית? האם מדוייקת?  
בתגובה להודעה מספר 56

המוח כנראה לא יורד לרזולוציה של הסתברות אליה יורדות מערכות מחשב של היום. למשל שחקן שחמט יתקשה לתת התסברות מדוייקת של חלק מממהלכיו בעוד מחשב יידע במדוייק.

אבל היכולת שלך לנוע במרחב מבוססת על הסתברות שהמוח למד ומחשבים לא מסוגלים ליישם עדיין עם אמצעי חישה דומים לשלנו. תן לרכב לנסוע רק עם מצלמות שמקבילות לעין האנושית, בלי לידאר או רדאר ותראה איך ייסע. אני מהמר שיתקשה מאוד.

חבר מתאריך 14.3.11
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    16:24   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  60. המוח שלנו יודע לבצע באופן לא מודע חישובים של מהירות ומרחק ברמה הניוטונית  
בתגובה להודעה מספר 59

כפי שאתה יודע לחשב זריקת כדור לסל או מתי לזרוק את החנית על הבאפלו שרץ, זה שהמוח יודע לעשות את זה בצורה אוטומטית לא אומר שלך יש גישה מודעת למידע, כאשר תנסה לתת מספרים לאותה תחושה שמאפשרת לך "להרגיש" מתי מגיע הרגע הקריטי לביצוע פעולה תגלה שזו משימה לא פשוטה ולרוב בלי דף ועפרון ולפחות חלק מהנתונים תתקשה אפילו לתת הערכה.

חבר מתאריך 11.7.17
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    16:37   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  64. הטענה המקורית בשרשור הזה הייתה על מהירות העיבוד של המוח  
בתגובה להודעה מספר 60

אני טענתי שיש ראיות רבות לכך שמהירות העיבוד גבוהה מאוד וגם מתרחש תהליך למידה שניתן לקרוא לו סטטיסטי. אנחנו כיום לא יכולים לרתום את המוח לכל משימה מלבד היותו המוח ולכן אנחנו מוגבלים בהרבה משימות לעומת מחשבים. אבל זה גם אומר שמערכות המחשוב כנראה צריכות עוד כוח בשביל לבצע חלק מהמשימות שהמוח מבצע.

ז"א החומרה ששימשה את אלפא גו יותר מהירה בזה ממה שכל אדם (שאני שמעתי עליו) יכול להשתמש במוחו כדי ללמוד גו אבל עדיין לא מספיק מהירה לחלק מהדברים שאנו מסוגלים לעשות.

חבר מתאריך 14.3.11
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    17:17   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  72. למוח שלנו יש מרכזי עיבוד שמתמקדים במטלות ספציפיות  
בתגובה להודעה מספר 64

אין ספק בכך שהמוח שלנו מאוד יעיל בביצוע אותן מטלות במשטר אנרגיה שאין לו תחרות בשוק המחשוב(עדיין).

דרך אחרת להסתכל על זה היא כך שכל קבוצה של תאים שמאומנת למטרה ספציפית מאוד יעילה לאותה מטרה, לצערי האבולוציה של ציד מרדף ובריחה מטורפים לא הייתה צריכה את היכולת לבצע חישוב מדויק ומודע של כל הנתונים ואל כן אין לנו גישה מודעת לאותם נתונים, הצורך לבצע חישובים מתמטיים באופן מודע חדש מידי.

אחת הסיבות שDEEP LEARNING זה נושא כל כך מרתק היא היכולת של המחשב לבנות הסתברויות וקשרים סבוכים מכמויות גדולות של מידע ודרך כך להגיע לרמה מסוימת של מומחיות ויכולת לשאר את המהלכים האפשריים, וזה במידה מסוימת דומה לאיך שהמוח שלנו מינקות מפתח את היכולת לשאר מראש כיצד הסביבה שלנו מתנהלת על בסיס ניסיון עבר.

דוגמה הפוכה היא מה קורה לאדם שנולד עיוור ובגיל מאוחר החזירו לו את הראיה, מכיוון והמוח שלו לא התאמן מינקות על ראיית עומק וכבר התקבע במצב שלא מאפשר לו לבנות תמונה תלת ממידית אותו אדם פשוט לא יוכל לראות כפי שאנו רואים, ואף היו מקרים של אנשים שדרשו לחזור להיות עיוורים.
ההבדל הגדול בין המוח שלנו למחשב הוא שהמוח שלנו פיתח אלגוריתמים משלו ללמידה שעובדים יותר טוב ממה שאנו יודעים לכתוב בעצמנו.

אלימלך זורקין לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 11.11.13
15895 הודעות, 105 מדרגים, 171 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    15:16   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  45. ''באמצע חשבתי שזורקין הוא זה שעובר את הראיון''  
בתגובה להודעה מספר 26

אדוני המפוברק יכול להבהיר למה נשא את שמי לשווא?
איפה בדיוק ראית שאני הנושא של הדיון?
אני הולך למנהלת

https://www.facebook.com/ohavimetyehudaveshomron?ref=stream

bula
חבר מתאריך 7.3.12
286 הודעות
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:43   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  28. מעניין בטירוף  
בתגובה להודעה מספר 0

החוליה החלשה בקבלת החלטות היא ההטייה האנושית

האדם החושב
חבר מתאריך 27.11.08
3720 הודעות
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    15:05   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  40. אכן, פרסי נובל לכלכלה ניתנים למי שמבינים בדיוק את זה - ההחלטות (הכלכליות) לא רציונאליות  
בתגובה להודעה מספר 28

בהכרח ונתונות להטייה.
זה וודאי נכון גם להחלטות שאינן כלכליות.

פרה אדומה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.4.12
24356 הודעות, 185 מדרגים, 370 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    14:57   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  37. לא קראתי עד הסוף. שיעשה כמה ניבויים לעתיד, נבדוק אותם, ואז נדבר שוב.  
בתגובה להודעה מספר 0

בורא עולם חנן אותך באינטלגנציה רגשית? אל תהסס להשתמש בה!

משה גמבום לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.6.13
2445 הודעות, 23 מדרגים, 45 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    15:10   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  41. ''אפיסט'' - פה חשדתי  
בתגובה להודעה מספר 0

None are more hopelessly enslaved than those who falsely believe they are free

ליה
חבר מתאריך 2.9.10
17373 הודעות
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    15:11   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  44. ברור מאליו שזדורוב לא רצח את תאיר. ושופטים הם בסך הכל עורכי דין ולא יותר מזה. לא חכמים ולא  
בתגובה להודעה מספר 0

גאוני דור. והיה שופט אחד שזיכה את זדורוב ועליו משום מה לא מדברים. שופט אחד היה עבריין מין והיתר היו אותם שופטים כלומר עורכי דין.

ממתי בית משפט יודע בוודאות מהי האמת?

הרי הופעה מול שופט אחד תתן תוצאה X ואצל שופט אחר תוצאה הפוכה מה שממחיש לנו את ההבלים שנקראים משפט צדק.

אין דבר כזה.

המשטרה שיקרה והשחזור נעשה שלא כחוק והופסק באמצע (הצילום) החוקרים הפחידו את זדורוב שאם לא יודה עונשו יהיה חמור בהרבה.

הכל היה שקרים רמיה והטיית משפט ברצח תאיר.

ומישהו כבר הסביר לנו מדוע לא חוקרים את הבחורה הזו א.ק. שהתוודתה לפני החבר שלה?

מה הסיבה להתעלמות מהנושא הזה?

הם פוחדים... שנגלה את המערכת במערומיה ובעליבותה וכיצד היא מגוננת על עצמה בדרכים כה נלוזות.

למה רות דוד יצאה בלי כלום?

מה זה?

אנריק הספן לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
1519 הודעות, 12 מדרגים, 16 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    15:30   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  47. היחיד שזיכה - סיכה מחמת הספק הקל  
בתגובה להודעה מספר 44

זה לא שהוא חשב שהוא זכאי אלא שהראיות לא עברו את הרף.

בברכת ניווט אמיץ אל מעבר ל"מפלצות הים", אנריקה הספן.

חבר מתאריך 4.10.13
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    15:37   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  51. וזו הטענה של תומכי זדורוב. שיש ספק.  
בתגובה להודעה מספר 47

חבר מתאריך 3.5.17
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    16:00   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  55. האם בידיהם כל הראיות שיש בידי השופטים?  
בתגובה להודעה מספר 51

חבר מתאריך 4.10.13
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    17:08   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  69. כן. אין חומרים חסויים בתיק הזה.  
בתגובה להודעה מספר 55

חבר מתאריך 11.7.17
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    15:21   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  46. מבלי להתייחס מקרה הספציפי הזה, מערכות כאלו מציעות בחלק מהמקרים כסת''ח לרוכשי השירות  
בתגובה להודעה מספר 0

למשל מנכ"לים, קציני משטרה, אנשי מודיעין וכו'. לא מעט מקרים שהבחירה ללכת לפי אלגוריתם שמציע פתרון לדילמה שמצריכה קבלת החלטות קשה נובעת מכך שזה קל יותר למקבלי ההחלטות.
יש מקרים שאנשים בתוך ארגון משתמשים בשירותים אלו לקדם אג'נדות שלהם בתוך הארגון. מאחר ותהליך קבלת ההחלטות לא כולל רק את תוצאות האלגוריתם, ניתן לשחק עם המשקל שלו בתהליך.

חבר מתאריך 14.3.11
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    15:54   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  52. Bayesian theory - הבסיס הסטטיסטי המוצק שממנו צומח המדע  
בתגובה להודעה מספר 0

כל המגיבים המגחכים, לכו ללמוד כיצד מדען רציני צריך להתייחס לפיסת מידע חדשה שמתווספת לפאזל שהוא מנסה לפתור, והעיקר של התורה על רגל אחת היא הניסיון לקבוע הסתברות לקישור בין שני נקודות מידע תלויות לפני ואחרי התווספות מידע חדש בניסיון לקבוע האם משהו סביר בהתבסס על מקרים דומים ועל סבירות סטטיסטית שמשהו אכן יקרה.

ניסוי מפורסם מאוד לגבי N-Rays הוא אולי אחת הדוגמאות המשובחות בנושא.

מאוד מאוד מרשים שהם הצליחו לפתח AI שמנצל את המודל בהצלחה, אפילו חלקית.

אמת דיבר הבחור, הכלים הסטטיסטים שהם הבסיס למדע מוצלח עוד לא הגיעו למערכת החוק.

מקווה שהפרויקט יצלח ואישית הייתי שמח לעשות שימוש בכלי בעצמי, ועוד בטוח שנשמע על שימוש מדעי פרקטי.

מציע לכל המלעיזים ללעוס את הכובע לאט ולשתות הרבה מים.

שלמה_המלך לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 22.4.16
1669 הודעות, 13 מדרגים, 26 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    19:48   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  88. הולך ללעוס גת.  
בתגובה להודעה מספר 52

https://youtu.be/wSefR4qK2o8

ידידיה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 10.5.13
11043 הודעות, 137 מדרגים, 242 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    16:12   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  57. זדורוב נבדק במכונת האמת המוחלטת שלו?  
בתגובה להודעה מספר 0

הכל מדויק

דני מכפר סבא
חבר מתאריך 22.8.11
12987 הודעות
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    16:25   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  61. להכריע בדין אם אדם אדם בפלילים או לא לפי הסתברות סטטיסטית? כמה אידיוטי וחסר שחר...  
בתגובה להודעה מספר 0

ערכתי לאחרונה בתאריך 13.10.17 בשעה 16:56 בברכה, דני מכפר סבא

רק ראיות יכולות לעשות צדק. זה ממש אוטיסטי לחשוב שאפשר לקבוע אשם לפי סטטיסטיקה. אגב, ההסתברות שאדם יתן הוראה לרצוח 6 מליון היא אחד ל 800 מליארד ולכן אם היטלר היה נתפס חי ומועמד לדין הוא היה יוצא זכאי לפי כללי הסטטיסטיקה.

חבר מתאריך 27.11.08
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  78. מה זה להרשיע ''מעבר לספק סביר'' אם לא טענה סטטיסטית שההסתברות שהאדם אשם גבוהה אך לא 100%  
בתגובה להודעה מספר 61

בהכרח.
מה זה "האדם סביר" המשמש את מערכת המשפט אם לא ייצור סטטיסטי?

מה זה ראיות נסיבתיות אם לא אומדן סטטיסטי להערכה של סבירות קישור הראיות לאשמת הנאשם?

בית המשפט מוקף בהסתברויות וסטטיסטיקה מכל עבר.

נניח אפילו מצאת DNA של הנאשם בזירת הרצח, יש הסתברות כלשהי שהנאשם לא הרוצח (נניח למשל ההסתברות שה- DNA שלו הושתל בזירה ע"י הפושע האמיתי).

דני מכפר סבא
חבר מתאריך 22.8.11
12987 הודעות
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    11:55   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  114. יש הבדל בין מתן מקום מוגבל להסתברות סטטיסטית לבין החלפת הראיות לחלוטין בסטטיסטיקה...  
בתגובה להודעה מספר 78

דני מכפר סבא
חבר מתאריך 22.8.11
12987 הודעות
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    11:56   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  115. מבחינה סטטיסטית לא יתכן שהיטלר הוראה לבצע רצח עם של היהודים. מעולם שליט גרמני לא מתן כזו  
בתגובה להודעה מספר 78

הוראה בעבר.

חבר מתאריך 29.6.15
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    16:27   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  62. לעניות דעתי המערכת שלו כנראה תספר שבסבירות גבוהה השואה לא קרתה  
בתגובה להודעה מספר 0

כי היא מתבססת על ארועים קודמים, ולא היה אף פעם דבר נוראי כל כך

כוספלסטיק לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.12.13
6630 הודעות, 42 מדרגים, 74 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    16:28   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  63. התבאסתי לראות שמדובר בכתב אמיתי ולא בפרסומת שכתובה ככתבה  
בתגובה להודעה מספר 0

הכתב פה לא עושה את עבודתו, זה נראה כמו הפרסומות בשקל שחברות מפרסמות "מוצר מהפכני" בצורה של ראיון.

ועכשיו לעיניין - הבחור יזם, לא מדען, לא סטטיסקן, לא משפטן, הוא איש שבחר ביזמות, ואני לא מוריד מזה - זה מקצוע מכובד ביותר ונראה שהוא מוצלח בזה הרבה יותר מאחרים בתחום ובטוח יותר ממני אם אני אחליט לעסוק בזה.

אבל זה עדיין המקצוע שלו, המטרה שלו היא לגלות דברים שיצליחו ולהשקיע בזה, וגם אם מחר יקנו את המוצר שלו, זה רק אומר שהחברה שהוא השקיע בה פיתחה משהו שמתאים למישהו אחר, זה לא אומר שהם הולכים לנסות להכניס את זה מחר לבתי משפט.

אז אולי הוא אדם נחמד שהייתי שמח לשבת איתו על בירה ולשמוע את התאוריות שלו על "מציאת האמת המוחלטת" (איזה מביך), אבל בין זה לבין שהוא מתאים להטיף על זה בכתבה - אין לו שום דבר שמסמיך את דבריו.

חבר מתאריך 6.9.14
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    23:59   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  95. המקצוע שלו הוא מתימטיקאי  
בתגובה להודעה מספר 63

נהג לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.7.02
8219 הודעות, 129 מדרגים, 230 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    16:59   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  65. עוד פלצן שמגן על רוצח שפל  
בתגובה להודעה מספר 0

גועל נפש מה שעושים למשפחה
רוצחים את הילדה כל יום מחדש

ליה
חבר מתאריך 2.9.10
17373 הודעות
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    20:45   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  89. על פי מה אתה קובע שהוא הרוצח?  
בתגובה להודעה מספר 65

snoopy לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 4.5.16
1091 הודעות, 8 מדרגים, 11 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    07:37   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  97. לפי איזה כבר 6 ערכאות בבית המשפט.  
בתגובה להודעה מספר 89

זדורוב רוצח!
שיקח את מכונת האמת המוחלטת וישפר אותה.

יש ראיה אחת שגם שפיגל לא יכול להסביר אותה ועל הבסיס שלה הוכח שהוא הרוצח. אם זדורוב לא רצח אז איך הוא ידע בדיוק אבל בדיוק איפה היא נידקרה?

ליה
חבר מתאריך 2.9.10
17373 הודעות
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    08:10   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  98. רפי רשף המום מהתנהלות המשטרה בפרשת רצח תאיר ראדה. מפחיד איך המשטרה תופרת תיק רצח  
בתגובה להודעה מספר 97

רפי רשף המום מהתנהלות המשטרה בפרשת רצח תאיר ראדה

http://www.youtube.com/watch?v=VDZH4xTXg_g&feature=related

לתפור חף מפשע - מפחיד איך המשטרה תופרת תיק רצח

http://www.youtube.com/watch?v=a4Evz3uaar8&feature=related

מפחיד - סרט אימה - לתפור חף מפשע 2

http://www.youtube.com/watch?v=t0CpLFZb9gA&NR=1

שני סרטוני וידאו מחדשות 10 שהועלו גם הם לרשת היו-טיוב,

סרטונים המעוררים סימני שאלה גדולים ומטילים צל כבד על התנהלות רשויות החוק בפרשה זו.

האם המשטרה העלימה ראיית מפתח בתיק זדורוב ?

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=jvhQh6tl3zs

עדות שקר של המשטרה בנושא ד.נ.א.

http://www.youtube.com/watch?v=l-CcAwfUAAc&feature=player_embedded

http://www.kr8.co.il/BRPortal/br/P102.jsp?arc=141965

ליה
חבר מתאריך 2.9.10
17373 הודעות
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    08:12   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  99. האם חוקרי משטרה שיבשו הקלטות חקירות? איך נעלמו חלקים מפס הקול מחקירת זאדורוב?  
בתגובה להודעה מספר 97

האם חוקרי משטרה שיבשו הקלטות חקירות?

להתנהלות חקירות המשטרה בישראל אין ככל הנראה אח ורע בעולם המערבי כולו. למערכת "ישראלי פטריוטי" הגיעו כמה קלטות מחקירתו של רומן זדורוב שמתוכן קיבצנו שישה קטעים לסרט קצר. מהחומר שהתקבל, עולה שמקלטות החקירה "נשמטו" קטעי וידאו, ובעיקר קטעי קול.

הצופים בסרט שערכנו יכולים לראות כבר בדקה 0:44, שנעלמו כ- 10 דקות של תמונה וקול. עוד קטע של 17 שניות של פס-קול נעלמו מחקירה אחרת בדקה 01:34 בסרט הקטעים שקיבצנו, קיצרנו ומוטמע כאן.

וכך, רק מהסרט הקצר כאן, ניתן לראות שש חקירות שהתיעוד להן איננו "מדויק" בלשון המעטה. מה עוד שהסרטון הקצר שערכנו מצטרף לקטע בן שש דקות מתוך הסרט "לתפור חף מפשע" ששודר בערוץ 1 ועלה כבר קודם ביו-טיוב . רבע מפס הקול של סרטון זה נעלם.

לא ברור אם הדברים שמובאים כאן, הובאו לידיעת בית המשפט, כיוון שקשה להאמין שיש בית משפט אחד בעולם המערבי, שיסכים לקבל חומרי חקירה משובשים כאלה, ולא להעיף את התביעה מכל המדרגות.

אפשר לראות כאן שני סרטונים.

האחד מיוטיוב, הוא סרט מלא שאינו מקוצר וחסרים בו שני פסי-קול, ובסך הכל כמעט רבע מאורכו חסר קול.

השני מוטמע כאן, וכולל ששה קטעים מחקירות שונות, שחסרים בהם קטעי וידאו ופסי קול.

אורך הסרטון ביוטיוב - 06:15 דקות

אורך הסרטון המוטמע כאן - 03:48 דקות

ישראל או סדום - האם קלטת החקירה מבושלת. תראו ותחליטו

http://www.youtube.com/watch?v=QkCkDVM97YM&feature=player_embedded

http://www.kr8.co.il/BRPortal/br/P102.jsp?arc=247598

חבר מתאריך 4.5.16
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    08:18   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  100. ליה תעני לי בצורה פשוטה! אם תצליחי אז כנראה שזדורוב ישוחרר.  
בתגובה להודעה מספר 99

איך הוא ידע באופן מדויק ומחליא (בלי הכוונה של השוטרים, כולם סתמו ואף אחד לא הכניס לו מילים) איפה תאיר נידקרה? כמה פעמים, ואיפה הסכין לא ניכנסה. ואיפה נישרטה.. בצורה תואמת לדוח הפתולוגי!
כתבות ומומחים אפשר להביא עד מחר. את זה אף אחד כולל זדורוב לא יודע להסביר.
נכון שנעשו שם המון טעויות רשלניות ומשהו היה צריך לשלם על זה. אבל זה שזדורוב רוצח זה חד משמעי.

חבר מתאריך 6.9.14
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    08:25   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  103. יש לכך הסבר  
בתגובה להודעה מספר 100

כששוטרים חוקרים מישהו הם לעתים בניסוח השאלות שלהם מנחים בטעות את הנחקר לתשובות שהם מצפים לשמוע.
זה לא נעשה בזדון, זה משהו אנושי וידוע וקורה לא מעט בחקירות.
לכן הודאה לא יכולה לשמש כראיה יחידה להרשאה.
נעשה בארהב מחקר לגבי אסירים שהורשעו על סמך פרטים מוכמנים ועלה ממנו שהתופעה נפוצה מאוד

חבר מתאריך 4.5.16
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    08:32   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  104. רשמתי שלא הנחו אותו. הביאו לו סכין דמה והוא שיחזר. על דעת עצמו.  
בתגובה להודעה מספר 103

תיאר ושיחזר באופן מדויק (עצם העובדה שהצליח לשחזר בצורה מדויקת מעידה על קור הרוח שלו).
ושלא תבין אותי לא נכון. המשטרה והפרקליטות עשו כל טעות אפשרית. כל מה שנאמר מבחינה ביקורתית הוא נכון.
הסיבה היחידה שזדורוב הורשע באופן מוחלט הוא שרק מי שרצח ידע לתאר את הכל. אופל החזקת הסכין עד רמת השריטות. מי שלא רצח לא יכול לדייק עד כדי כך.

ליה
חבר מתאריך 2.9.10
17373 הודעות
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    08:50   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  107. רשמת שלא הנחו אותו? מה זה רשמת שלא? כולם יודעים ורואים איך הנחו אותו!!!  
בתגובה להודעה מספר 104

אילו - לא סבלה תאיר מקנאה ואף חרם...דיינו

אילו - תאיר אומרת שהיא הולכת לשתות אך מגיעה לשרותים, והחברה לא בודקת למה היא לא חוזרת מהברזייה...דיינו

אילו - תאיר מעידה בשיעור תיאטרון (רגע לפני שהיא נרצחת) שהיא מפחדת מהמוות... דיינו

אילו - לאותה חברה שישבה עימה בפרגולה נגמרה הסוללה של הפלאפון בדיוק כשעלו בה חששות לגבי הימצאות תאיר...דיינו

אילו - בסביבות זמן הרצח 8 בנות מגיעות לבדן לשירותים ואף אחת לא רואה אחת את השניה ובטח שלא את רומן...דיינו

אילו - לא היו בודקים הפתולוגים ורואים שהשלפוחית של תאיר בכלל היתה ריקה...דיינו

אילו - לא היו מגיעות הידיעות על 7 מוקדי דימום בראש של תאיר חודש אחרי השחזור "המדוייק" של רומן...דיינו

אילו - הסכין היתה סכין יפנית ולא משוננת...דיינו

אילו - שילה ענבר ויורם אזולאי לא היו חברים בפייסבוק...דיינו

אילו - בזמן הרצח שכבה י' בטיול שנתי והרצח מתבצע במקום מבטחים...דיינו

אילו - בסביבות זמן הרצח כל הבנות שהגיעו לשירותים שבהם התבצע הרצח הן מהחוג לתיאטרון והטיילת בשיעור זה ידועה לכל...דיינו

אילו - בסביבות זמן הרצח, הנערות שהיו בשרותי הרצח כותבות את שמן בשירותים מקבילים...דיינו

אילו - הבנות מחפשות את תאיר בכל קצרין ורק לא בשירותי הטיילת...דיינו

אילו - לא היה לרומן אליבי...דיינו

אילו - לא היו עקבת נעל מידה 36 בזירה, 64 טביעות אצבע בדם ושיערות ארוכות שלא שייכות לתאיר...דיינו

אילו - לא היו תיאום גרסאות ונמצאו שקרים בעדויות של התלמידות...דיינו

אילו - נערה לא היתה דורשת להיחקר שלא מול הורי תאיר...דיינו

אילו - היה נלקח ד.נ.א. ממי שקשרו את עצמן לזירה...דיינו

אילו - מישהו מהחברים של תאיר היה עושה משהו פעם בשנה בשביל לזכור את תאיר...דיינו

אילו - רומן לא היה הולך לעשות קפה אחרי הרצח ו"לשכוח" הכל...דיינו

אילו - לא היו עושים לו שטיפת מוח ומשקרים לו שיש ד.נ.א. שלו וטביעות דם שלו על כלי העבודה שלו ומכניסים מדובב שיקבל 3000 דולר אם יצליח לשכנע אותו להודות ברצח ואומרים לו שהוא יצא דובר שקר במכונת אמת...דיינו

אילו - היו חוקרים אנשים אשר טיילו בזירה הזו במקביל להירצחה של תאיר והיו שוללים מעורבותם ברצח...דיינו

אילו - היתה לרומן סכין יפנית בעל להב משונן...דיינו

https://www.facebook.com/groups/387735877995542/permalink/442382809197515/?stream_ref=2

שרון גל מרשה לעצמו להגיד שהן היו שם ב"זמן הכי קריטי" ואף אחד לא מתקן אותו כי הוא צודק.

הילדה נ' היתה ב- 13:30-13:40, הילדה ל' היתה ב- 13:45

כך ש- 5 בנות נכנסו לשם כאילו מחלקים שם סוכריות. אף אחת לא ראתה את תאיר, לא ראתה דם, לא ראו אחת את השניה ואף אחת לא נתקלה בסיפורים שסיפרו בהפרש של 20 דק' בערך מ: 13:30 עד 13:50

היחידה שראתה משהו ושלא כלולה ב- 5 הגיעה אחר כך בסביבות 14:00 וכן ראתה דם מתחת לדלת.

איך זה שהיא הגיעה לאחר שעת המעשה והבחינה, ואלה שהגיעו לפניה לא ראו כלום? ומה יש לבוא לעשות פיפי בשעה האחרונה? הבית קרוב 2 מטר.

הבנות המציאו דמות בשם אבי מטבריה ששלח לתאיר 4 הודעות ס.מ.ס. מחסום. ל' ו-ס' סתרו את עצמן שאחת שמעה "תפוס" מתא 2 והשניה שמעה מתא 3.

לאחר ששמעו תפוס ויצאו מהשיעור 5 דק' לפני הסיום 13:45 , הוציאו טוש וכתבו 5 פעמים את השמות שלהן בשירותי המורים על כל הדלתות גם מבפנים וגם מבחוץ וגם על המראה. שלא יהיה ספק לאף אחד! הן היו שם. לא איפה שהגופה כן!?

אילנה ראדה "למה לא בדקו את הילדה שנעלמה שבוע לאחר הרצח". חשבתי שאם היא יכולה לעזור היא עוזרת לא? איך זה שבהודעה הראשונה שלה, אחרי שסיפרה לאמה לכאורה שהיתה ילדה לא מבית הספר בשירותים, לא הזכירה אותה בכלל אלא רק אחר כך? זה לא היה כזה דחוף? "לא היה שום דבר חריג או מוזר בשירותים"
אתם יודעים שזו הפעם הראשונה בחיים, אחרי הרצח, של.ל. ו-ס.ת. הלכו לס.ת. הביתה? שגרה רחוק יותר מבית הספר, לא בקצרין. לעומת ל.ל. שגרה מול. צריך לברוח כמה שיותר רחוק...לא?

אתם יודעים ש-נ. ב- 2006 לא בדקה אם כל התאים נעולים אלא ישר נכנסה להתפנות בתא 3?

אתם יודעים שב-2008 היא כן בדקה את התאים ובגלל שתא 1 היה "מסריח", לא נכנסה אליו?

אתם יודעים שב- 2013 היא נכנסה ב- 13:20 רק לשטוף ידיים ויצאה?

בכלל, אתם יודעים שב- 2006 ל.ל. ו-ס.ת. לא נכנסו לתא 1 כי הוא היה "מסריח"? מישהי תיאמה להן אחר כך ב- 2008.

אתם יודעים ש-נ. היתה בסכסוך לא כיף בכלל עם תאיר, עד כדי כך שתאיר לא רצתה ללכת לבית הספר בגללה?

אתם יודעים שאילנה ראדה ביקשה שלא תהיה איתה באותה כיתה כי נ. מתנכלת לה?

זה לא פשע להיות מסוכסכת עם מישהי, אבל איך נסביר זאת שבדלתיים סגורות היא נותנת עדות, לא מול אילנה כמובן, שהיא ותאיר היו חברות קרובות וטובות? ואיך זה שבדלתיים סגורות, אחרי הסרט של שרון גל, הלבוש של הילדה המסתורית משתנה ממכנס פדלפון לג'ינס?

אתם יודעים, בשבוע האחרון לחייה, 2 החברות הכי טובות לא התקשרו אליה כמעט בכלל. נ. לא היתה מדברת איתה גם ככה. כשהתייצבו פה, אמרו שאין להן מושג על מה אנחנו מדברים ושזו הנפצה.

אתם יודעים..."דברים אחרים שאני יודעת" זה בעצם דברים מוכמנים שאני לא יכולה לספר, כי אם זה לא היה כזה סודי, הייתי ישר מדברת על החוקרים שאמרו לי שאולי זה לא רומן, לא בקודים.

ואת צריכה את השוטרים כדי לדעת שזה לא רומן? לא מספיק לך 2 תאים מוזרים ונעולים בשעת הרצח?

האחרונה שישבה עם תאיר, ש.י. מוסרת שהיא אמרה לה שהיא הולכת לשתות ולא חזרה. תלמידה אחרת מוסרת שתאיר לעולם לא היתה הולכת לבד לשום מקום, היתה מבקשת מחברה שתבוא איתה. תלמיד אחר, עד ראייה, מוסר שתאיר לא הגיעה מכיוון הבירזייה בכלל! תלמיד אחר, מוסר ש-ש.י. ביקשה מתאיר לא להיכנס לשיעור ולשבת איתה.

אתם יודעים, לפני שמצאו את תאיר, מישהי מהבנות פלטה את המילה "שירותים". בהודעה של אילנה למשטרה, שיחפשו את תאיר, אילנה מוסרת ש"חברה שלה ש.י. יצאה איתה מהשיעור לשירותים ב- 13:20".

לא נגענו!

ז"א, אם ש.י. אמרה לה "שירותים" , יכול להיות שהיא שלחה אותה לשירותים.

בכלל, איך הגיעה לשם מודרכת כ"כ? לא היה לה פיפי, היא לא נהגה לעשות פיפי שם אלא רק בחדר המורים, היא לא נכנסה לשיעור תיאטרון שהשירותים האלה קרובים אליו...מה יש לה להגיע מהפרגולה הרחוקה לשם, לבדה? אולי למפגש מכריע?

אתם יודעים, תאיר היתה מחוזרת ע"י 3 בנים שאותם רצו 3 חברות שונות שלה.

אירוניה, מזכיר 3 עקבות שונות בזירה.

אתם יודעים, אילנה ראדה אמרה שכל החברות ביום האחרון נעלמו "פתאום אף אחת לא מתקשרת, אף אחת לא באה איתה הביתה, כל העולם של תאיר נעלם" ואילנה מדברת אחרי הרצח "כל החברות וההורים שלהם נטשו אותנו".

אתם יודעים, אף אבא נורמלי לא היה נותן לבת שלו להיות חשודה 7 שנים. הוא היה הולך ומוציא אותה חפה מפשע כדי שהיא תנפנף בזה אם מישהו יעיז לדבר.

אתם יודעים, הבנות רוצות לסגור לנו את הקבוצה שפועלת להוצאת רומן. מדי פעם עולים כאן דיונים, אבל הן לא מרכז העולם והגלקסיה, למה הכל עליהן? אתם יודעים, ל.ל. אמרה לאורלי וגיא שהיא רוצה שרומן יזוכה כדי שיתנו ד.נ.א. וט"א ויוכיחו את חפותן. אבל היא לא הזכירה שהיא רוצה שרומן ייצא כי היא מתה כבר לדעת מי רצח את תאיר ולמה, ושירקב בכלא החתיכת בן... אתם יודעים, אף אחת מהבנות לא הזכירה שכל אחת מהן יכלה להירצח, כאילו שידוע שזה היה מכוון לתאיר.

אתם יודעים, אני לא מאמין למילה שיוצאת להן מהפה. אתם יודעים, נ. לפני הרצח היתה נועלת נעלי אולסטאר. אתם יודעים...עזבו, אתם כבר תדעו הכל. אמת יש רק אחת והיא תאיר לי את דרכי.

תאיר אני מבטיח שהאמת תצא, ילדה יקרה שלנו! איזה פספוס של העולם!

https://www.facebook.com/groups/387735877995542/permalink/443893125713150/

* בסוף שנת 2006 (בזמן רצח תאיר ז״ל) יוחנן דנינו הוא ראש אגף חקירות ומודיעין.

* הוא נוטל חלק פעיל (מקבל החלטות) במינוי ובחירת החוקרים אם נדרש להקים צוות חקירה מיוחד (צח״מ).

* לאחר רצח תאיר ראדה ז״ל, מונה צח״מ של 70 חוקרים, אפילו בקנה מידה עולמי זה לא עניין של מה בכך. צוות כזה מחייב את ראש אגף חקירות ומודיעין להעביר חוקרים ממקום למקום ולפנות זמן מתיקים אחרים.

* מן העובדה שדנינו מונה למפכ״ל שנים ספורות לאחר מכן, יהיה נכון להניח שהוא קצין מקצועי ואחראי, המבקש ומקבל עדכונים שוטפים על כל התקדמות ו/או התפתחות בחקירה.

* יהיה נכון להניח שיוחנן דנינו מכיר את כל פרשת חקירת רצח תאיר ראדה ז״ל וכן יהיה נכון להניח שמי שבשנת 2006 היה ראש אגף חקירות ומודיעין ומינה את צוות החקירה המיוחד יודע שרומן לא אשם.

* מן העובדות הנ״ל ומזה שהלחץ הציבורי על משרדו של המפכ"ל דנינו ומשרדה של שרת המשפטים ציפי לבני נופל על אוזניים ערלות, יהיה נכון להניח שיוחנן דנינו לא רוצה שרומן זדרוב ישתחרר (למפכ"ל אין שום בעיה לחשוף את כל הראיות המוכיחות שרומן זכאי ולזכותו).

* נשאלת השאלה מדוע יוחנן דנינו לא רוצה שרומן ישתחרר למרות שהוא יודע כי רומן זדורוב חף מפשע?

תשובה אפשרית מובאת להלן:

* בשנת 2006 נתפסו וישבו בכלא שלושה שוטרים מהמחוז הצפוני שניסו לרצוח את מיכאל מור תוך סיכון חיי אשתו וילדיו באמצעות מטעני חבלה. הם כונו "העבריינים במדים״.

* שלושת ה"עבריינים במדים" שנתפסו היו שותפים בצוות החוקרים שהפליל את רומן זדורוב. חודשים בודדים לפני שהפלילו את רומן הם ניסו לרצוח אזרח בעת שהיו שוטרים במדי משטרת ישראל; הם נתפסו על ניסיון הרצח שבצעו, הורשעו וישבו בכלא, רק אחרי שרומן כבר הופלל ונכלא.

* המפכ״ל דנינו והשרה ציפי לבני נאלצים להתמודד עם בעיה מובהקת של ניגוד אינטרסים:

* יהיה נכון להניח שכאשר הדבר יעלה לדיון ציבורי, יהיה צורך לפתוח שנית הרבה תיקים שפוענחו בעזרת אותם ״עבריינים במדים״, היות שאנשים רבים הופללו בידי עבריינים מורשעים.

רומן זדורוב, הופלל על לא עוול בכפו, בידי אותם ״עבריינים במדים״ אשר הוכחו כרוצחים פוטנציאלים, וברור שלאותם חוקרים אין מצפון או יושרה הנחוצה לנציג החוק על מנת להושיב מישהו בכלא ל- 7 שנים או 25 שנה, ולכן כל שאר התיקים שאותם עבריינים במדים סגרו חייבים להיפתח מחדש ו/או להתבטל...

זה יגרור דרישה לפיצוי עתק המפחידה את שרת המשפטים וקץ הקריירה הפוליטית שמפחיד את המפכ"ל...

להלן שמות העבריינים במדים שנתפסו (שאר אנשי הקבוצה לא נתפסו):

1) רב סמל ראשון אלדד חדד, בלש בימ"ר גליל,משטרת ישראל.

2) פקד יניב אשור, ימ"ר גליל, מטה מרחב הגליל, משטרת ישראל.

3) רס"מ יוסי לוי, תחנת גולן, משטרת ישראל.

על מודעת אבל על מותו של מפקדם, אברהם אזולאי, חתומים שלושתם יחד עם השמות הבאים:

רמי מוסא

רן קרוטר

מנחם אוחנה

חיים משה

https://www.facebook.com/groups/387735877995542/permalink/443946259041170/?stream_ref=2

ליה
חבר מתאריך 2.9.10
17373 הודעות
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    08:38   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  105. תצפה בצילומי החקירות ותראה איך ברמיה אומרים לו הכל. צפית? אני ראיתי הכל. לזדורוב לא היה דם  
בתגובה להודעה מספר 100

על הנעליים שנשלחו לבדיקה מסביב לעולם ולא על גופו או בגדיו או הציוד שלו. כלום! הזירה היתה שלוליות ענקיות של דם עם טביעות נעליים קטנות בגודל 37. של מי זה? זה לא היה של החוקרים והדם היה כבר קרוש בשעה חמש כשהיא נמצאה בשירותים ובו טביעות הנעליים.

המשטרה חיפשה במזבלה את המכנסיים שלו שהוא זרק באותו יום למזבלה, מצאה אותן והן נעלמו. למה הן נעלמו ומי העלים אותן? איך זה עובר בשקט?

הפרקליטות מסרבת לתת לאילנה את הטלפון ולגלות מדוע מחקו מספר שיחות מהטלפון ומדוע שוטרים התקשרו אל הטלפון של תאיר - דבר אסור על פי החוק. מדוע זה עובר לך ליד האוזן ולא מניא אותך לחשוב שמשהו לא תקין נעשה פה משיקולים שלא ברורים לנו עדיין אך שיתבהרו בסופו של דבר. מישהו מישהם משקרים ומעלימים אמת!

המדובב שנשלח לתא הסתבר שאמר דברים שונים לחלוטין ממה שתורגם לבית המשפט. איך ייתכן שדבר כזה מתגלה ולא נערך משפט חוזר?

הסכין של זדורוב היתה יפנית חלקה והיא נשחטה עם סכין משוננת.

על כליו של זדורוב לא נמצא כלום. לא דנא לא דם לא כלום.

האם הוא ריחף באוויר כשהוא רצח ולכן נעליו ובגדיו כה נקיים? ראית את הזירה? הכל דם שפוך ומושפרץ ונקווה על הריצפה בכל מקום.

המומחה לטביעות נעליים קבע שיורם שור המומחה של המשטרה חירטט בכל הקביעות שלו על טביעות נעליים. הוא אמר שזה לא טביעות נעליים אלא מישהו שעבד קשה ליצור מראית עין שיקרית. שור הוא התלמיד של המומחה הזה ונראה כמו כסיל כשהוא שאל אותו איך קבעת את זה. הוא גמגם. איך בית המשפט מקבל דבר כזה בכלל? מה זה?

ומה עם כל הסיפור על המכון הפתולוגי וההתנהגות שלהם? זה חולני. זה לא נורמלי. זה על גבול הפשע ובעיניך זה דבר של מה בכך?

מי רצח את תאיר ראדה - תחקיר מבט שני - הסרט מלא

https://www.youtube.com/watch?v=EVHllYRmY7k

ההפללה של רומן זדורוב - כך זה קרה / ד''ר סדובסקי

הדברים ברורים גם לעיניו של הדיוט. לפחות הדיוט שמוכן לפקוח את העיניים. אין ספק שתפרו את רומן זדורוב. אלא שמידי פעם עולה השאלה אם תפרו אותו במתכוון. ובכן, לדעתי אף אחד לא ביקש להפליל את רומן בכוונה. לדעתי הם כולם האמינו באמת באשמתו. החוקרים האמינו, השופטים האמינו ואפילו בפרקליטות האמינו שרומן רצח את תאיר. ומכאן החלה מסכת השקרים...

כל אחד מהם שיקר, כי האמין ש"האחרים הוכיחו" והוא בסך הכול מסייע עם "השקר הקטן" שלו לבסס את הרשעתו של "הרוצח". הכול התחיל מיורם אזולאי. הוא חשב שרומן אשם, כי השליך את מכנסיו שלושה או ארבעה ימים לאחר הרצח.

אז יורם אזולאי והכפופים לו גרמו לרומן להאמין שרצח ושכח בגלל "בלאק אאוט" ויחד עם רומן הם בנו את גרסת "הקללות, הסיגריה והעצבים". זו שנפלה בהמשך ואף אחד לא שם לב שמסביבה בעצם, בנויים ההודאה והשחזור.
אבל עכשיו צריך לשכנע את בית המשפט...

וכך זה היה

יורם אזולאי והכפופים לו, העבירו לרומן את כל "הפרטים המוכמנים".

יורם אזולאי העיד עדות שקר כשטען שהאחרונים שראו את תאיר לא יכלו לראות את המדרגות בגלל צמחייה ומנע בכך את קריסת "ההודאה והשחזור".

שילה ענבר הגישה ראיה בדויה לבית המשפט, שיבשה מהלכי משפט וגרמה לעד להעיד שקר.

אלכס גורודינסקי תרגם באופן שקרי את שיחת רומן והמדובב ושיבש מהלכי משפט כשגרם לשופטים להאמין שהם רואים "הודאה למדובב"...

ירון שור בדה, זייף ורימה את בית המשפט עם "עקבות נעליים" על המכנסיים.
צחי סגל, איש המחשבים של המשטרה, "טעה" כשאמר שרומן חיפש באינטרנט "סנאף" וכיצד לרצוח.

מיה פרוינד, מומחית לדנ"א, "לא הצליחה להפיק" דנ"א מכמה שורשי שערות ומכמה דגימות של דם שעשויים היו להצביע על חפותו של רומן ועל אשמתם של אחרים.

בקיצור, כולם טעו, או רימו, בילפו, שיקרו ועבדו על בית המשפט.

ואילו בית המשפט שנפל בפח והאמין בכל הבדיות, תרם גם הוא לעוגת השקרים, כי הוא ראה ב"עין ערומה" את העקבה על המכנסיים וראה את "ההודאה למדובב".

וכי מה בעצם רוצים מהשופטים? למה ששופטים יחשבו בכלל, שעובדים עליהם ברמה של קוסמים מתחילים? הרי אין להם סיבה להאמין שאנשי חוק יפלילו סתם...

גם בסנגוריה הציבורית ראו את הכזבים וככל הנראה הם גם הבינו אותם. אבל מסיבה לא ברורה, הם נמנעו מלהציג בערעור את השקרים הערומים...

אז מה עושים כולם?

משחקים בחוק וסדר, מחכים לערעור ובינתיים הפשע בעיצומו. רומן נמצא בכליאת שווא כבר למעלה משבע שנים, אשתו אולגה נפגעה בבריאותה, החוק בישראל הפך לקריקטורה בפייסבוק וביוטיוב וישראל כולה צועדת בבטחה בדרכן של סדום ועמורה.

ובסרטון כאן, דוגמא קטנה לכיוון הרע שאליו אנחנו הולכים:

גורמים במערכת החוק, בגלל טמטום או במכוון, מונעים תפיסה של רוצחים

https://www.youtube.com/watch?v=lvl7UqExOy0

http://www.kr8.co.il/BRPortal/br/P102.jsp?arc=884538

ליה
חבר מתאריך 2.9.10
17373 הודעות
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    08:23   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  101. פרשת רצח תאיר ראדה: עדות שקר של המשטרה.עד היום לא נערך בירור בנושא עדות השקר!!!  
בתגובה להודעה מספר 97

http://www.youtube.com/watch?v=J9cYJYjdKyE&feature=related

הכיוון שהמשטרה הזניחה בפרשת רצח תאיר ראדה

תיק רצח תאיר ראדה: המשטרה נזכרה לחפש במזבלה

http://www.youtube.com/watch?v=_Vv2HCr7_TI&NR=1&feature=endscreen

רשת רצח תאיר ראדה: עדות שקר של המשטרה

משטרת ישראל טענה בבית המשפט שיש לה מימצאי ד.נ.איי של זאדורוב שנמצאו בזירת הרצח. לא היה כזה דבר מעולם בידיה. איך ייתכן שהמשטרה העידה דבר כזה בפני השופט ועד היום לא נערך בירור בנושא עדות שקר זו?

http://www.youtube.com/watch?v=Zc002H9cF5I&NR=1&feature=endscree

סדום: רומן זדורוב מורשע ברצח באמצעות בידוי ראיות

http://www.youtube.com/watch?v=QWGs1n2Kn6I&feature=endscreen&NR=1

זאדורוב הודה ברצח כיוון שהשוטרים אמרו לו שאם לא יודה, גורלו יהיה רע עוד יותר

הם הבהירו לו באיומים מפחידים ביותר שמאד כדאי לו להודות כי אז הם ידאגו להפחית את עונשו.
אין ספק שהוא חש אבוד לחלוטין וחסר ישע אל מול אירגון שפעל נגדו כאילו הוא בידי האינקוויזיציה והשלב הבא שמחכה לו זה גלגל עינויים ועקירת עיניים וציפורניים תוך צלייתו על מדורה שתובער מתחתיו.

המשטרה לא יכולה לנפנף בהודאה הזו!

זו בושה למדינת ישראל כל סיפור חקירת רצח ראדה!

מי שצפה בכל החומרים - החקירות, ההודאה, המדובב המשטרתי, אי חקירת המעורבים, התעלמות מידיעות רבות נוספות של נהג המונית ושל הילדים - לא יכול שלא לחוש בחילה ממה שעשתה מערכת החקירה והמשפט במקרה הזה.

כמו שהיהודים העדיפו להתנצר בספרד מפחד האינקוויזציה וזו לא הוכחה שהם ממש רצו להיות נוצרים, כך הודאתו של זאדורוב אינה הודאה ברצח אלא דרך מילוט מפני דברים מפלצתיים שעטפו אותו בהם!

הם שיבשו לו את כל תחושת הבטחון שלא יאונה לו רע סתם כך. הם שיקרו לו ואמרו לו שכשנבחן במכונת אמת נמצא דובר שקר. (הוא נמצא דובר אמת במכונת האמת והם רימו אותו). הוא הרגיש ללא ספק אבוד לחלוטין בידיהם. דמיינו לכם את התחושה שחשו יהודים מול חוקרי האינקוויזיציה. תחושה שאין לך סיכוי ואתה מנסה רק להקטין נזקים בכל דרך!

אח"כ שיקרו לו ואמרו לו שנמצא דם על הדברים שלו. לא נמצא שום דבר על חפציו.

המשטרה שיקרה בבית המשפט לשופט ואמרה שיש בידיה די.אן.איי. של זאדורוב שנמצא בזירת הרצח, למרות שלא היה לה מעולם ואין לה דבר כזה! (מה הוא יכול היה לעשות מול דבר כזה?)

הוא הבין שאין לו ברירה אלא לפעול בדיוק כפי שהם הורו לו והנחו אותו לעשות שכן אחרת הם יזעמו ויגדילו את הסכנה שנשקפה לו.

התנהגות כזו לא יכולה להתקבל כנורמה במדינה מתוקנת.

מומחה של משטרת ישראל מתפתל מול המצלמה / 25.11.12

בוידאו אפשר לראות כיצד המומחה הישראלי, "מחפש" בתמונות עובדות שלא היו ולא נבראו. לדבריו לא רק שאין אלה טביעות נעליו של זאדורוב. אלה כלל אינן טביעות נעליים!

http://www.youtube.com/watch?v=iBRzkBHnd60&feature=player_embedded

על פי עדותו של א.ח. בת זוגו הציגה בפניו ביום הרצח בגדים וסכין מגואלים בדם, שבהם השתמשה לדבריה בעת ביצוע הרצח.

לתפור חף מפשע - למה זדורוב האמין שרצח את תאיר ראדה / ערוץ 2

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=0_XfpmUMyac

מירית שטרן – התובעת במשפט זדורוב שהכניסה 3 חפים מפשע לכלא

בפרשת רצח החייל אולג שייחט, עו"ד מירית שטרן מפרקליטות מחוז צפון היתה התובעת במשפטם של שלושה צעירים ערביים מכפר כנא אשר הואשמו על ידה ברציחתו של החייל אולג שייחט, חרף התנגדות השב"כ שטען כי הם אינם הרוצחים, וכי ההודאה שנתנו הינה הודאת שווא.
.
למזלם של הנאשמים, השב"כ הצליח לתפוס את הרוצחים האמיתיים עוד במהלך המשפט והשלושה שוחררו וקיבלו פיצויים מן המדינה כ"א בגובה חצי מליון שקל על תשעת חדשי המעצר בהם שהו.
אם הרוצחים האמיתיים לא היו נתפסים, סביר להניח שהשלושה החפים מפשע היו מורשעים על סמך הבל פיה של עו"ד שטרן, שהרי בתי המשפט בארץ ידועים כחותמת גומי של הפרקליטות.

האם הפרקליטות בפרשת רצח תאיר ראדה נאחזת בקרנות המזבח?

הפיצוי הכספי שקיבלו שלושת הנאשמים שזוכו הגיע מקופת המדינה, קרי ממשלם המיסים. ההגיון אומר שהפיצוי היה צריך להגיע מכיסה של עו"ד מירית שטרן, שהרי היא זו שפעלה ברשלנות פושעת, ולא משלם המיסים. אם הפיצוי היה מגיע מכיסה, היתה חושבת היטב אם להגיש כתב אישום על סמך הודאה בדויה בלבד, ללא ראיות.

האם במקרה של פרשת הרצח של תאיר ראדה, בו מעורבת שוב התובעת הזו מירית שטרן, נאחזת הפרקליטות בכל מחיר בקרנות המזבח, ובעקשנות יתרה, וטוענת שוב ושוב שהוא רצח, אולי כדי להימנע מזיכוי שיגרום למשלם המיסים לשלם לרומן זדורוב פיצויים מוגדלים על 7 שנים מיותרות שישב לשווא בכלא? שהרי גם כאן ההרשעה הרופפת נסמכת רק על הודאת שווא שלו ללא בדל ראיה, זאת למרות שנמצאו בזירה ראיות פורנזיות למכביר, כולל טביעות אצבע של הרוצחים, אך כולן אינן שלו?

http://myfamilythoughts.wordpress.com/2013/06/14/miritstern/

חבר מתאריך 4.5.16
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    08:24   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  102. שוב העתק - הדבק, חשבתי שאת יותר רצינית !  
בתגובה להודעה מספר 101

טרם ענית לי.
שבת שלום.

ליה
חבר מתאריך 2.9.10
17373 הודעות
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    08:46   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  106. עניתי לך בפירוט! תענה אתה לי בבקשה אם יש לך הסבר כלשהו לגבי מה שכתוב על מעשי כולם!!!  
בתגובה להודעה מספר 102

חבר מתאריך 4.5.16
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    09:18   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  110. העתק הדבק של כתבה זה לא פירוט. את לא יכולה לענות על השאלה הזאת כי התשובה שלה ברורה.  
בתגובה להודעה מספר 106

זגורוב רוצח חולני. ההתעסקות בו רק מכאיבה לאמא של תאיר ז"ל

ליה
חבר מתאריך 2.9.10
17373 הודעות
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    12:01   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  116. דבריך חסרי כל בסיס עובדתי. סתם דיבורים. יש עובדות ומהן לא ניתן להתעלם  
בתגובה להודעה מספר 110

חבר מתאריך 4.5.16
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    12:29   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  118. ישנה עובדה אחת..אני לא יכתוב מגילות כמוך.  
בתגובה להודעה מספר 116

איך זדורוב ידע במדויק איפה תאיר נחתכה?
בגלל שאת התשובה לכך ידעו רק זדורוב והפתולוגים. גם החוקרים לא ידעו.
מיצטער להרוס לך את כל המגילה שרשמת

ליה
חבר מתאריך 2.9.10
17373 הודעות
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    15:23   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  119. דר חן קוגל המכון לרפואה משפטית: זדורוב מדגים בשחזור רצח ביד ימין והרוצח הוא איטר יד ימינו  
בתגובה להודעה מספר 118

ערכתי לאחרונה בתאריך 14.10.17 בשעה 15:39 בברכה, ליה

ולכן יש לזכות את זדורוב. שני סימני החתך על הצוואר מוכיחים בוודאות שהרוצח הוא איטר יד ימינו - כלומר שמאלי ולא ימני כזדורוב.מסקנתו שהחתכים בוצעו משמאל לימין.

החתך בצווארה של תאיר ראדה

https://www.youtube.com/watch?v=MgpW93wP9XU

חבר מתאריך 4.5.16
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    15:32   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  121. אני לא זורק... אני אומר שהיחידים שידעו איפה שתאיר נחתכה זה זדורוב והפתולוגים.  
בתגובה להודעה מספר 119

החוקרים לא ידעו איפה נידקרה תאיר.
זה שתרדי עלי באופן אישי לא ישנה מאומה את העובדות.
את יכולה להביא עוד 8 כתבות של קופי פייסט וזה עדיין לא ישנה את העובדה שהרוצח יושב בין הסורגים. וטוב שכך.

ליה
חבר מתאריך 2.9.10
17373 הודעות
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    15:41   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  122. זדורוב לא רצח את תאיר. בשעת הרצח הוא דיבר בטלפון והיה בשער הכניסה לבית הספר. השעה היתה  
בתגובה להודעה מספר 121

1:30

לזדורוב אין שערות ארוכות שנמצאו בידה של תאיר.

לזדורוב לא היה דם על בגדיו, גופו נעליו!

כלום!

חבר מתאריך 4.5.16
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    15:43   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  123. בואי נסכם שכל אחד ילך עם האמת שלו.  
בתגובה להודעה מספר 122

מבחינתי הרוצח בכלא. וכל התעסקות בנושא מיותרת לחלוטין.
אני מעריך שהבחור הציף את הנושא של תאיר רק כדי לזכות בכותרות עבור "ההמצאה שלו".
שבת שלום.

ליה
חבר מתאריך 2.9.10
17373 הודעות
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    17:15   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  125. מבחינת הציבור הישראלי הרחב הרצח לא פוענח וזדורוב לא רצח!!! דעתך היא רק דעתך האישית  
בתגובה להודעה מספר 123

חבר מתאריך 4.5.16
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    19:06   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  128. רק דעתי, דעת המחוזי ודעת העליון.  
בתגובה להודעה מספר 125

חבר מתאריך 4.5.16
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    20:28   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  130. תראי עכשיו ערוץ 2. ראיון עם התובעת במשפט שלו  
בתגובה להודעה מספר 125

בקיצור תמשיכי לחיות בקונספרציה.

חבר מתאריך 17.2.15
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    17:05   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  68. קראתי בערך עד החצי. או שהדברים שלו עוותו, או שהוא הזוי ולא מבין על מה הוא מדבר  
בתגובה להודעה מספר 0

נראה כמו עוד איש עסקים שעבדו עליו קצת בנושא של AI.

חבר מתאריך 29.6.15
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    17:17   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  73. תימצות מדוייק של הכתבה  
בתגובה להודעה מספר 68

baratz לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 8.9.11
1851 הודעות, 22 מדרגים, 44 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    18:01   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  83. אובר שכלוזציה  
בתגובה להודעה מספר 0

זה מה שקורה שמסתמכים יותר מדי על השכל... אנשים לא פועלים לפי השכל. והוא בעצמו מזכיר זאת פעמים רבות בדבריו הוא.

אז לנסות לפי הסטטיסטיקה לגלות מה אנשים יעשו ואיך יפעלו? נו באמת...
הרצון לא מונע על פי השכל. אלא ההיפך. הוא מפעיל אותו. ולדעת מה אנשים ירצו - שום סטטיסטיקה לא תעזור.

חבר מתאריך 17.2.15
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    18:38   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  85. אתה מייצג כאן את הקיצון השני - בהחלט אפשר להשתמש במודלים מתמטים על מנת לחזות  
בתגובה להודעה מספר 83

בחירות של אנשים בהצלחה מסוימת.

עלי גפן לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 20.7.17
1714 הודעות, 19 מדרגים, 38 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    21:58   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  91. הצלחה מסויימת היא תמונת המראה של כשלון מסויים  
בתגובה להודעה מספר 85

האיש נשמע חכם ומשכיל אבל יש משהו מאוד מגוחך בשאיפה "לכמת" מציאות והתנהגות אנושית. יש הרבה דברים שניתן לכמת כמו תאונות בכביש מסויים, רעילות של תרופה מסויימת וכו' אבל הרבה דברים בהתנהגות אנושית לא ניתן "לכמת" כדי לחזות תוצאה.

בהתנהגות אנושית ובדרך שאנו "מפרשים" אנשים מעורב עוד דבר חוץ משיקולים עובדתיים וראציונאליים וזו אינטואיציה. האינטואיציה ברובה מבוססת על עובדות, פיסות מידע ועוד "משהו". המשהו הזה, כשאנשים לא מתעלמים ממנו יכול להציל מהרבה צרות. למחשב אין את המשהו הזה אלא רק מידע עובדתי ואלוגריתם והסתברויות.

אגב, על איזה "הטייה אנושית" הוא מדבר? ממה שקראתי והבנתי, משתמע שהוא מדבר על הטיות שיש לנו באישיותינו ובדרך מחשבתנו אבל משתמע מהן "תום לב". בכל הכתבה הארוכה הזו שבה דיבר על פושעים, משפטים ושופטים, הוא לא הזכיר דבר מאוד פשוט וסביר שמביא להרשעה של נאשמים חפים מפשע וזה שיקולים פוליטיים, שיקולים אישיים של יוקרה (או כיסוי תחת) ושל שחיתות וזדון ממש שקיימים במערכת המשפט שלנו ובכל מערכת משפט למעשה. ההרשעות אצלנו ב-95% מהמקרים הן לא "הטייה אנושית" אלא בחירה אנושית לפגוע בחפים מפשע מתוך חוסר אכפתיות ושיקולים זרים רבים.

תשבץ לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.10.04
46576 הודעות, 236 מדרגים, 468 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    09:10   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  108. רוב הזמן בני האדם מתנהגים כמו רובוטים ביולוגיים. גם הדחפים והיצרים הם דברים מתוכנתים  
בתגובה להודעה מספר 91

לדוגמא אם מחר תתפוצץ פרשה חדשה על ביבי, אז כבר ברור איך 90% מהאוכלוסיה תתנהג. התומכים הנאמנים יגידו שזה עוד פייק ניוז ונסיון של התקשורת, והמתנגדים שלו יעוטו על זה כשלל רב. וזה בלי קשר לכמה באמת הפרשה תהיה אמיתית או לא. זה יהיה more of the same

שלמה_המלך לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 22.4.16
1669 הודעות, 13 מדרגים, 26 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    19:46   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  86. לא יותר פשוט להאמין בבורא עולם?  
בתגובה להודעה מספר 0

https://youtu.be/wSefR4qK2o8

עין לציון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.1.14
53595 הודעות, 168 מדרגים, 296 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    19:48   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  87. מאמין בבורא עולם?  
בתגובה להודעה מספר 86

ירי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 26.10.11
6571 הודעות, 49 מדרגים, 93 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בתשרי תשע''ח    23:53   13.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  94. כתבה מרתקת על אדם מעניין וחכם. קראתי גם חלק מהתגובות כאן. הן ממש מדגימות את התזה. מרתק!  
בתגובה להודעה מספר 0

Skymaster לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 27.3.17
9142 הודעות, 72 מדרגים, 140 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    06:25   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  96. אני מוצא  
בתגובה להודעה מספר 0

שלקרוא לזה "מכונת האמת המוחלטת" זה מעבר לפופיק, במילה אחרת יומרני.
יתכן ויש מקום ליישום התאוריה שלו בשטחים מסוימים, אני לא מומחה לזה, לא יודע.

hmarcel לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 13.4.02
6745 הודעות, 39 מדרגים, 34 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    09:11   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  109. יש עובדה אחת, חדה וברורה---מאחורי זדורוב יש גוף מאד חזק, עשיר ובעל השפעה עצומה.  
בתגובה להודעה מספר 0

למרות שמערכת אכיפת החוק קבעה את החלטותיה לגבי זדורוב,
כל כמה שבועות,
יש שוב ושוב התקפה על דעת הקהל, בנידון.

ליה
חבר מתאריך 2.9.10
17373 הודעות
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    12:04   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  117. אכן. יש גוף חזק נגד מערכת המשפט והמשטרה והפרקליטות וזה הציבור הרחב שרואה את הרקבון  
בתגובה להודעה מספר 109

hmarcel לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 13.4.02
6745 הודעות, 39 מדרגים, 34 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    17:17   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  126. בהחלט לא.ההתקפה החוזרת על דעת הקהל , היא, ממוקדת בפרשת זדורוב---בלבד---.  
בתגובה להודעה מספר 117

איכות מערכת אכיפת החוק הוא דיון אחר לגמרי.

חבר מתאריך 3.5.17
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    22:44   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  134. מדויק  
בתגובה להודעה מספר 109

גמני לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.10.14
6233 הודעות, 122 מדרגים, 241 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    23:12   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  135. לא בטוח. יכול להיות שמקרה זדורוב הוא תוצאה שמדגימה את השינוי שחל בשנים האחרונות  
בתגובה להודעה מספר 109

ערכתי לאחרונה בתאריך 14.10.17 בשעה 23:26 בברכה, גמני

בעניין המדיה והתקשורת האנושית. פעם היו רק כלי מדיה ממוסדים והיכולת להכניס לשם כתבות היתה סגורה כמעט לחלוטין בפני מי שלא עבד בתחום. מאז שכל אדם הוא סוכנות ידיעות ויכול להעלות נושאים ורעיונות לרשת ולהביע דעה בפורומים אתה מקבל חשיפה נרחבת לכל מיני דברים ותחומים שבעבר המדיה הממוסדת לא דנה בהם. בנוסף, אלמנט מאוד חשוב שהשתנה הוא היכולת לקרוא דעות של אחרים בקלות. ליכולת הזן השפעה מאוד גדולה על התפיסות של כולנו.

לדוגמה, קח כאן את האשכולות של נציב. בתקשורת הממוסדת כמעט ולא עוסקים במלחמה בסוריה ובטח שלא מביאים דברים עליה ברזולוציה שנציב ואחרים מביאים לכאן. החשיפה למידע הזה הופכת כאן רבים למעין מומחים בעיני עצמם לנושא שאחרת, ללא חשיפה כזו למידע לא יכלו להתייחס ולהחשיב את עצמם למבינים בו.

אותו דבר אולי קורה עם מקרה זדורוב. מספיק שיש גרעין קשה של כותבים ברשתות החברתיות השונות שוב ושוב, טענות בדבר חפותו כביכול, נוצרת המסה הקריטית של חשיפה לנושא (גם אם לא בהכרח למידע חדש) שגורמת לאנשים לחשוב שהם יודעים מספיק על המקרה כדי לגבש דעה האם זאדורוב רצח את ראדה או לא. בנוסף, אם אלו ששוב ושוב מעלים לאינטרנט דעה שמגיעה ממניע אנרכסיטי שגורס שכל רשויות החוק מושחתות וזדורוב הוא קורבן של אותה שחיתות, הרי שיותר ויותר אנשים שנחשפים לפוסטים כאלו, גם אם הם לא נסמכים על מידע ונכתבים כאמור ע"י בעלי אינטרסים כאלו ואחרים, לאמץ אחרי שהם קוראים זאת שוב ושוב את הגישה שנכתבת שוב ושוב שזדורוב הוא לא הרוצח ונתפר לו תיק.

ההשפעה הזו המאוד מהירה וישירה על התפיסות והתרבות האנושית מאוד מעניינות ויכולה לספק כר נרחב למחקרים.

גמני לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.10.14
6233 הודעות, 122 מדרגים, 241 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    16:28   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  124. אין ספק שאלגוריתם יותר אובייקטיבי מבני האדם. אם מתכננים אותו היטב, ונותנים לו לעבוד  
בתגובה להודעה מספר 0

עצמאית, הוא פחות נתון למשל למניפולציות רגשיות.

אבל באליה הזו יש לא מעט קוצים.

1. את האלגוריתם מריצים אנשים. איך מנטרלים את ההשפעה של המפעילים?

2. מי מזין את האלגוריתם בנתונים? מי מבטיח שהוזנו רק נתונים רלוונטיים? מי מבטיח שהוזנו כל הנתונים הרלוונטיים? מי ערב לזה שבכלל קיימים נתונים רלוונטיים? למשל בעניינן אונס, הרי נאנסות/סים רבים בוחרים שלא להתלונן. לכן לאלגוריתם כזה במקרה של בירור מקרה אונס מוזנים רק המקרים המוכרים ומכאן מידע חסר או מטעה.

3. מי קובע איזה משקל לתת לכל פרמטר שמוזן לאלגוריתם? האם לתת לראייה אמיתית שנמצאה משקל זהה לסתם איזה נתון סטטיסטי שכורים אותו בעזרת מנועי חיפוש? אם תהליך הקביעה של העצמה ביחס לנתונים אחרים של כל נתון שמוזן לאלגוריתם נעשית ע"י אדם, הרי שיש כאן מעורבות והטיה מעשה ידי אדם.

4. בתוכנות כאלו יש נטייה להכניס מה שנקרא מערכת לומדת כלומר באלגוריתמים נכלל אלמנט של למידה ושיפור עצמיים של האלגוריתמים על בסיס הניסיון שצוברת המערכת. מי בוחן את תהליך הלמידה של המערכת? מצד אחד, אם זו מערכת שמנסים למנוע מלערב יד אדם בהחלטות שהיא מקבלת, ובתהליך הלימוד והשיפור העצמי שלה, מי ערב שהיא לא "תלך" לכיוון מוטעה ולא נכון בתהליך הלמידה? אם כן יד אדם מתערבת בתהליך הלמידה של המערכת, הרי ששוב נפגעת האוטונומיה שלה ונכנסת ההטיה האנושית.

5. אצל בני אדם ישנה תכונת חוסר יושר ופעולה מתוך זדון. מי ערב לכך שכל מי שבונה מכונה כזו וכל מי שמשתמש בה הוא אובייקטיבי ונטול כוונת זדון? אולי המערכת תבנה כך שמישהו ירוויח משימוש בה באופן כלשהו, דבר שמיד מטיל ספק באוביקטיביות של המערכת.

6. כדי להיות מסוגלים לאינטראקציה אנושית, בני האדם פיתחו ושיכללו במהלך שנים רבות את יכולת הקליטה והפענוח מבוסס החושים של בני אדם איתם הם באים באינטראקציה. כלומר האינטואיציה האנושית אינה בהכרח כלי רע, לפחות במקרים שבהם מדובר על אינטראקציה עם אחרים. איך מכניסים לכלי כזה גם יכולות כאלו?

7. לחוכמת ההמונים שמתבסבת בעצם על יחידות ביקורת רבות (המונים) יש יתרונות מובנים ורבים. איך מערכת אחת יכולה להתחרות בהרבה מערכות נפרדות? אולי צריך הרבה מערכות כאלו שירוצו במקביל ולהסתמך על חוכמת המון מערכות מקביליות כאלו? אם כן, הרי סביר שחלק מהמערכות יגיעו לתוצאה x וחלק לתוצאה y. במקרה כזה, איך קובעים תוצאה אחת מקובלת?

8. מעצם השימוש במערכת כזו וההסתמכות עליה מתקיימת הטייה. אם מאמינים שמערכת כזו לא יכולה לטעות, במה זה שונה מכל אמונה שבני אדם אוחזים בה?

יש עוד נקודות רבות אבל נסתפק באלו.

נ.ב., לדעתי העתיד בתחומים שונים הוא במערכות כאלו אבל צריך כל הזמן להיות מודעים לכך שאלו בסה"כ מכונות.

עלי גפן לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 20.7.17
1714 הודעות, 19 מדרגים, 38 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    23:20   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  136. אהבתי מאוד את התגובה  
בתגובה להודעה מספר 124

ובקשר ל-6. בלתי אפשרי ללמד מכונה אינטואיציה וזה משהו שלדעתי לעולם לא יהיה אפשרי. יותר מזה, אי אפשר ללמד אינטואיציה אפילו בני אדם.

חבר מתאריך 29.6.15
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    19:00   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  127. יש לי מערכת A.I שמזהה האם כתבות הן ממומנות או לא. יצא לי שזו 100% כתבה ממומנת  
בתגובה להודעה מספר 0

חבר מתאריך 4.10.13
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    20:03   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  129. +1  
בתגובה להודעה מספר 127

למה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.12.08
1757 הודעות, 15 מדרגים, 26 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ד בתשרי תשע''ח    22:08   14.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  133. עד שהגעתי לכאן  
בתגובה להודעה מספר 0

"אצלו זה הרבה יותר מורכב. יש הרבה ראיות. אם ננסה לתמצת, ההרשעה שלו היא תוצאה של חקירה מאוד מאוד מעמיקה. אנחנו לא תמיד מבינים אינטואיטיבית, אבל כשאתה חוקר משהו אתה מגריל ראיות, כאילו שאתה מכניס יד לתוך שק ומוציא ראיה. ככל שאתה אוסף יותר ראיות כך, יהיו לך יותר ראיות לא סבירות. זה כמו שאם נטיל קוביה המון פעמים מתישהו ייצא לנו 666 ברצף. התהליך של חקירה משטרתית דומה: ככל שאתה עובד יותר זמן, אוסף יותר מוצגים, מסתכל בזירה יותר, יצטברו יותר ראיות. הסיכוי שתמצא ראיה סופר־מרשיעה נמוך, אבל הסיכוי שיצופו ראיות מוזרות שבמקרה אחת מהם תיראה מרשיעה — הולך וגדל. זה הטבע של מקריות."

התרשמתי מהקטע הזה ירד לי העניין
משום שכל פשע ביחס לאוכלוסיה הוא נדיר אז מה על הפושעים זכאים
זה היה מעניין אבל לדעתי זה רחוק בשלב זה מהיכולת

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות