אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #440955 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 440955      
צבי הנגב לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 24.3.15
1899 הודעות, 26 מדרגים, 40 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי י''ט בכסלו תשע''ח    11:52   07.12.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

''הפקודות מופרות. רבנים לא משובצים לגדודים המעורבים'' השירות המשותף - תמונת מצב  

 
   ערכתי לאחרונה בתאריך 07.12.17 בשעה 11:58 בברכה, צבי הנגב
 
המצב בשטח:
שירותים משותפים
ומגורים סמוכים
בין בנים לבנות
עדויות:
"הפקודות מופרות,
רבנים לא מגיעים
לגדודים המעורבים"
הרמטכ"ל עומד בפני הכרעה בסוגיית השירות
המשותף • לצד פגישותיו עם הרבנים, הוא הקפיד
להיוועד גם עם ארגונים פמיניסטיים והבהיר לקצינים
עמם שוחח כי אין בכוונתו לשנות את הפקודה
השירות המשותף: תמונת מצב
יעקב מאיר

בימים או בשבועות הקרובים צפוי הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט, להציג בפני בכירי הרבנים בציונות הדתית את החלטתו בעניין שינוי המדיניות בסוגיית השירות המשותף לגברים ולנשים בצה"ל. לפני כחודש נועד איזנקוט עם נציגות מכובדת של הציבור הדתי-לאומי, בהמשך לפגישה קודמת שנערכה לפני שמונה חודשים, בה הרבנים הציגו לרמטכ"ל את הבעיות ההלכתיות הקשות העולות מן הפקודה.
בדיון נכחו יו"ר 'מרכז ישיבות בני עקיבא' הרב חיים דרוקמן, ראש מכינת עלי הרב אלי סדן, ראש ישיבת הסדר 'הר עציון' הרב יעקב מדן, ראש הישיבה הגבוהה 'שבי חברון' הרב חננאל אתרוג, יו"ר ארגון רבני ורבניות 'בית הלל' הרב מאיר נהוראי, ראש מדרשת 'לינדנבאום' הרב אוהד טהרלב וראש מכינת 'צהלי' הרבנית מיכל נגן. מן הצד הצה"לי נכח גם הרב הצבאי הראשי, תא"ל הרב איל קרים, ומי שבחר שלא להופיע הוא ראש הישיבה הגבוהה בית אל הרב זלמן מלמד, שטען כי אין טעם בפגישות האלו משום שהרמטכ"ל לא באמת מעוניין לתקן, ושמעשיו צריכים להיראות בשטח ולא בדיבורים.
הרמטכ"ל הבטיח לרבנים להודיע להם על ההחלטה שיגבש בנוגע לפקודה בתוך שלושה שבועות, אולם תשובתו התעכבה. באותו יום בו נועד עמם, הוא נפגש גם עם עם נציגות עמותות פמיניסטיות כמו שדולת הנשים (הממומנת בידי 'הקרן החדשה לישראל'), ויצ"ו, נעמת ו'קרן דבורה'; ביום שישי לפני שבועיים הוא זימן אליו להתייעצות נוספת את ראש מכינת עלי הרב אלי סדן, ולאחר מכן זימן הרמטכ"ל ללשכתו חברות כנסת מהשמאל, מרב מיכאלי (המחנה הציוני), מיכל רוזין ותמר זנדברג (מרצ), ובכך בעצם עירב גורמים פוליטיים בסוגיה. אף שהרמטכ"ל הבטיח לרבנים לפני שמונה חודשים לבחון בכובד ראש את בקשותיהם, והם מצידם ציינו בהודעתם כי "התרשמנו לטובה מרוח המפקד שעלתה מדבריו", ל'שביעי' נודע כי בקורס מפקדי הפלוגות האחרון שהסתיים בערב סוכות במחנה ג'וליס, אותה 'רוח מפקד' היתה שונה בתכלית. בשיחה עם הצוערים אמר רא"ל איזנקוט כי פונים אליו גורמים שונים מימין ומשמאל, דתיים ונשים, שלוחצים עליו לשנות את פקודת השירות המשותף. הוא הוסיף באותה שיחה כי אינו מתייחס ללחצים ושהפקודה היא טובה. בדבריו הבהיר הרמטכ"ל באופן חד משמעי שאין בכוונתו לשנות אותה, משום שהיא נותנת את המענה הנכון לכל המגזרים.
עוד אמר איזנקוט כי הוא לא מתרגש מהלחצים ומרעשי הרקע התקשורתיים שמתנגדים לפקודה, משום שמדובר בגורמים שמנסים לייצר ספינים על גב הצבא. אחר כך הוסיף והבהיר בפני הקצינים כי לא יהיו לוחמות בכוחות הפועלים בעזה ובלבנון. לפיכך נראה כי גם אם יחול שינוי בסעיף כזה או אחר בפקודה, רוח המפקד כבר הונחלה לכל המ"פים העתידיים בצה"ל - והשינויים, אם בכלל, יהיו קוסמטיים בלבד.

הרב סדן: "צה"ל מחייב
אדם דתי לעבור על תורתו"
בפגישתם עם הרמטכ"ל העלו הרבנים שני סעיפים מרכזיים שעליהם הבהירו כי לא יתפשרו:
הראשון הוא סעיף 3, בו נכתב כי "המפקדים יישמו את מדיניות השירות המשותף ככל האפשר, לא בדרך של הפרדה בין חיילים וחיילות או בין אוכלוסיות של חיילים, אלא אם הוגדר הדבר בפקודה זו או בהנחיות שנגזרו ממנה". פקודה זו, טענו הרבנים, מעקרת למעשה את ערך ההפרדה שתמיד היה בצה"ל בין חיילים וחיילות, ומחליפה אותו בערך הערבוב והשיתוף בכל יחידות צה"ל.
בנוסף, הביעו הרבנים את התנגדותם לסעיף 15, הגורס כי לקצין או נגד לא תינתן בהכרח האפשרות לשרת במסגרת מגדרית, ובהמשך נכתב: "שובץ קצין או נגד, שאורח חייו דתי, ביחידה לוחמת מעורבת וביקש כי הדבר ייבחן בשנית, יובא הדבר טרם תחילת תפקידו להחלטת ראש אכ"א בהתבסס על המלצת הרבצ"ר, וזאת מתוך התחשבות ברגשותיו של הקצין או הנגד".
בשיעור שהעביר לתלמידיו במכינת עלי, ושתוכנו הובא על ידי העיתונאי ישי פרידמן ב'מקור ראשון', אמר הרב סדן כי "פקודה שמחייבת קצין לשרת בגדוד מעורב היא כמו 'גזירת שמד', שבאמצעותה מכריחים את הקצין הדתי לעבור על איסורי תורה. כל הרבנים ואני הסברנו לרמטכ"ל ולכל הפורום של הבכירים בצבא ש-70 שנה מאז שמדינת ישראל קיימת לא היה חוק כזה, שמחייב אדם דתי לעבור על תורתו. בעצם, מה שכתוב בפקודה הוא שאם החלטת ללכת לקורס קצינים, מאותו רגע ראש אכ"א יקבע לך אם תשמור את ההלכה, את 'השולחן ערוך'".
פקודת השירות המשותף יוצרת בעיות בשטח כבר כיום. לפני כארבעה חודשים נחנך בדרום הארץ בסיס אימון חטיבתי חדש, שמאגד בתוכו את ארבעת הגדודים המעורבים יחד עם חיילי האיסוף הקרבי ששהו בבסיס בעבר. למערכת 'שביעי' הגיעו פניות מחיילים המציגות תמונת מצב קשה: חיילים דתיים בחיל האיסוף הקרבי מתלוננים על בעיות צניעות כמו סמיכות למגורי החיילות ולמלתחות שלהן, שירותים משותפים שגורמים לאי נעימות ופגיעה בצנעת הפרט - כשבד בבד התגלו בעיות כשרות במטבח ובחדר האוכל.
כשאותם חיילים רצו לפנות לגורם המקצועי שאמון על הדת בבסיס, התברר להם שזה יותר מחודש אין רב צבאי בקבע במקום. אף שמדובר בבא"ח הגדול ביותר באזור הדרום, בו דרוש מענה דתי נרחב לחיילים דתיים ומסורתיים. מקורות בצה"ל ידעו לספר כי רבנים צבאיים אינם מעוניינים לשרת שם בגלל הערבוב בין חיילים לחיילות. כדי לנסות ולפתור את הבעיה, הרבנות הצבאית מחפשת תמריץ שיוכל לתגמל רב שיסכים להגיע.
מתברר כי גם לארבעת הגדודים המעורבים - ברדלס, אריות הירדן, קרקל ולביא הבקעה - שמבצעים תעסוקה מבצעית בגבולות, אין רב במילואים. זאת, אף שבכל גדוד סדיר צריך להיות רב צבאי במילואים שידאג לאכיפת פקודות מטכ"ל בענייני דת בשגרה, ויעסוק באיסוף חללים בעתות חירום. בעבר היה רב לאחד הגדודים המעורבים, אך הוא החליט לעזוב ובסביבתו מסרו כי הוא לא יכל לשאת את מה שהגדיר כ"הפרה בוטה של פקודות מטכ"ל" בכל מה שקשור לצניעות, לינה משותפת ועוד. בעקבות כך הוא פנה לרב הראשי לצה"ל והודיע על התפטרותו. הרבנות הצבאית מנסה במשך כמה חדשים לאייש את תפקיד רבני המילואים בגדודים המעורבים, אך ללא הצלחה.
צה"ל, מצידו, מנסה לשדר כי הגדודים המעורבים נוחלים הצלחה גדולה. דובר צה"ל מפרסם דתיים ודתיות שמשרתים שם, למרות ההתנגדות הגורפת של רבני הציונות הדתית, ואשתקד הגיע הרמטכ"ל להדליק נרות חנוכה במחנה 'עין יהב' בחטיבה המרכזית אילת עם לוחמי ולוחמות הגדודים המעורבים, בליווי הרבצ"ר תא"ל קרים, יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר תא"ל שרון ניר, ראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז, וקצין איסוף ראשי ומפקד מערך הגבולות תא"ל מרדכי כהנא (שפרש בינתיים מצה"ל).
"בחרתי להדליק את הנר השני איתכם כדי לבטא את ההערכה העצומה שיש לי על האופן שבו אתם ואתן מבצעים ומקיימים את משימת ההגנה על גבולות המדינה", אמר הרמטכ"ל לחיילים, על פי הודעה שהוציא דובר צה"ל לתקשורת באותו ערב, יחד עם תמונה של הרב הראשי לצה"ל מדליק את החנוכיה כשאיזנקוט עומד לצידו.

דובר צה"ל: "רב צבאי
ייכנס לגדודים המעורבים בימים הקרובים"
מדובר צה"ל נמסר ל'שביעי' כי
"צה"ל הוא צבא העם המשלב את כלל האוכלוסיות מתוך תפיסה של אחדות וממלכתיות. זאת לצד הקפדה על שמירת אורח חייהם של כלל משרתיו.
בכלל הגדודים בצה"ל ישנם חיילים המשמשים כרכזי מסורת ורוח (מו"ר) ובחלקם משרתים רבנים צבאיים במילואים אשר מקנים סביבת שירות מכבדת לכלל המשרתים.
רב בא"ח הגדודים המעורבים עזב את תפקידו מסיבות אישיות ובזמן היעדרותו ניתן מענה זמני.
לאחרונה שובץ רב צבאי לתפקיד שייכנס לתפקידו בימים הקרובים".

מקור: שביעי              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  למה צריך לשבץ אדם דתי לגדוד מעורב? nitzan 07.12.17 12:04 1
  הן לא מופרות! הן מעולם לא קויימו!!! יאצק 07.12.17 12:08 2
  אם הרב סדן שהוא כל כך מכיל (אהבת ישראל וכו) יוצא נגד הרמטכ''ל yamin 07.12.17 12:26 3
  שלוש מדינות לשלשה עמים ,ליהודים לחרדים ולערבים יעקב 07.12.17 12:39 4
     68 שנה התנהל הצבא בסטאטוס קוו והכל היה בסדר אז למי זה צרם שהיה צריך לשנות פקודות? יאצק 07.12.17 13:44 5

   
   
nitzan לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
4988 הודעות, 26 מדרגים, 30 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי י''ט בכסלו תשע''ח    12:04   07.12.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. למה צריך לשבץ אדם דתי לגדוד מעורב?  
בתגובה להודעה מספר 0
 


הניצחון למתמידים!


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
יאצק לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.1.15
4818 הודעות, 50 מדרגים, 95 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי י''ט בכסלו תשע''ח    12:08   07.12.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. הן לא מופרות! הן מעולם לא קויימו!!!  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   ערכתי לאחרונה בתאריך 07.12.17 בשעה 12:14 בברכה, יאצק
 
הציונות הדתית צריכה לחשב מסלול מחדש!!
לא ייתכן שמחד יובילו ביחידות הקרביות יסכנו את חייהם ומאידך הצבא יתן להם וולה לפרצוף בכל הנוגע לאמונתם ואורח חייהם!!!

יבואו משפטנים וגורמי שמאל שהשתלטו על מוקדי השפעה באכא בחיל החינוך ובפרקליטות ויכפו את האג'נדה שלהם על כל הצבא תוך שיוני מהותי של הסטאטוס קוו!!!
רק היום שמענו על שת"פ בין יועמ"ש איו"ש לאחד הארגונים השמאל קיצוניים ביותר!!!
ומי בסוף אמור לפעול לפי תכתיבים אלו ? חיילי צהל למול אחיהם כשאותם שמאלהיים יושבים מנגד וצוחקים!!!
הוא הדבר גם ברמה המדינית יושבים חבורה של חונטא בבגצ ובפרקליטות ועושים יד אחת לסרס את רצון העם ובוחריו ובעצם מנטרלים את הממשלה מלשלוט בפועל ולא רק זו אלא מכתיבים לה מה לעשות כראות עיניהם ה'נאורה' וכופים לממשלה לפעול נגד בוחריה!!
צריך לשים סוף למצעד האיוולת הזה!!            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
yamin לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
1276 הודעות, 13 מדרגים, 14 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי י''ט בכסלו תשע''ח    12:26   07.12.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. אם הרב סדן שהוא כל כך מכיל (אהבת ישראל וכו) יוצא נגד הרמטכ''ל  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   אז זה באמת אומר שהפעם עברו כל גבול            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
יעקב
חבר מתאריך 27.2.15
442 הודעות
יום חמישי י''ט בכסלו תשע''ח    12:39   07.12.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. שלוש מדינות לשלשה עמים ,ליהודים לחרדים ולערבים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   מיום ליום החלוקה נדרשת יותר ויותר , שביתות , גיוס , כשרות , גיור , שבתות , כפיה ועוד ועוד
תנהל ותפרנס ותאבטח כל מדינה את אזרחיה ויבוא לציון גואל . אמן .            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
יאצק
חבר מתאריך 15.1.15
4818 הודעות
יום חמישי י''ט בכסלו תשע''ח    13:44   07.12.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. 68 שנה התנהל הצבא בסטאטוס קוו והכל היה בסדר אז למי זה צרם שהיה צריך לשנות פקודות?  
בתגובה להודעה מספר 4
 
   כל המשנה ידו על התחתונה...            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות