אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #447530 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 447530      
צבי הנגב לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 24.3.15
2238 הודעות, 29 מדרגים, 42 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    11:07   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

ישראל הראל: קציני צה''ל כסוכני אג'נדות של קרן זרה  

 
   קציני צה"ל כסוכני אג'נדות של קרן פילנתרופית זרה
מאת ישראל הראל
פורסם ב - 11/01/2018 20:00
זה יותר מעשור שצה"ל מוציא למיקור חוץ חלק ניכר ממערך החינוך וההשתלמויות שלו. התכנים הנלמדים במיקור החוץ, שלא אחת חורגים מהקונסנזוס, מוטמעים בפרקי זמן משתנים: החל בפרויקטים שנתיים וכלה בסמינרים קצרים בני יום־יומיים.

ישיבת "בני דוד", הידועה יותר כמכינה הקדם־צבאית בעלי, "מספקת" מדי שנה לצה"ל כ–120 מתגייסים. רובם־ככולם, בניגוד למגמה השוררת במוסדות חינוך לא מעטים בשנים האחרונות, מבקשים לשרת במיטב היחידות הלוחמות, וחלק ניכר מהם שואף להגיע לקצונה. מייסד וראש הישיבה הוא חתן פרס ישראל, הרב אלי סדן. במסגרת מיקור החוץ — נכון יותר ההפרטה — של מערך החינוך הצבאי בשנים האחרונות, צה"ל מפקיד — וללא מכרז — יותר ויותר תוכניות של חינוך לערכים בידי מוסד אחד, הלא הוא ישיבת "בני דוד", הממוקמת בהתנחלות עלי. בכך הוא קובע, למעשה, מהי האוריינטציה החינוכית של צבא ההגנה לישראל ואלו ערכים הוא רוצה להנחיל למפקדים הנשלחים ללמוד דווקא במקום זה, המזוהה עם האגף הרדיקלי של הציונות הדתית.

מנגד, מוסדות חינוך ומכוני מחקר בעלי אוריינטציות פוליטיות ורוחניות אחרות — ליברליות יש לומר — חורקים שן לנוכח המונופול שצה"ל נותן לעלי בתחום החינוך לערכים. הם מפעילים לחץ ציבורי, פוליטי ותקשורתי על מנת שלפחות חלק מהתוכניות הללו יופנה אליהם. ראשית, משום שצה"ל משלם בעין יפה תמורת השירותים שהוא מקבל ממיקור חוץ (ולא רק בתחום החינוך). שנית, במכינה בעלי מפנימים הקצינים בעיקר ערכים דתיים־פוליטיים. בעלי הם מודרים לחלוטין מערכים ליברליים, כגון זכויות הפרט, שוויון בין המינים, הגנה על מיעוטים וכיו"ב. מוסדות אלה, והגופים הפוליטיים, התקשורתיים והציבוריים התומכים בהם, מודאגים מהעיצוב החד־ערכי של הקצונה הזוטרה והבינונית שמתחנכת בעלי (משך הלימוד באחת מהתוכניות הללו הוא שנה תמימה, ולא קשה לשער איזו אינדוקטרינציה ימנית־דתית ניתן להנחיל בפרק זמן זה). והחשש, מתברר, איננו חשש שווא. הנה, לדוגמה, מה שאמר אשתקד הרב סדן בטקס סיום של אחד ממחזורי הקצינים שלמדו בעלי: "אנו גאים לחלוק עם צה"ל את חינוך המפקדים לקיום ערכים... הבנתנו ההדדית היא שבבוא היום הם יהיו סוכני חינוך שלנו בצה"ל ובכלל החברה הישראלית".

ההתקשרות החוזית שהיתה לצה"ל עם עלי עמדה לפוג בסוף 2016. לתאריך זה המתינו בכיליון עיניים המוסדות הליברלים אשר רצו להימנות גם הם עם מעצבי אישיותם וערכיהם של קציני צה"ל. הללו החליטו לגשת למכרזים החדשים ולזכות בנתח מהמונופול שניתן, כאמור, לעלי. המתחרים גם דאגו להכין את הקרקע בקרב דעת הקהל, ופרסומים בדבר ההדתה של צה"ל, בהובלת חיל החינוך (כאילו לא די בחיל הרבנות המיסיונרי), היו לנחלת הכלל. ואכן, המונופול שניתן לעלי עורר דיון ציבורי נוקב, לרבות ב"הארץ". לשיא הגיעו הדברים כשחיל החינוך, בהשפעת כמה רבנים וראשי ישיבות הוציא מטעמו מסמך רשמי הקובע, ש"ארץ ישראל שייכת רק לעם ישראל ושחוקתה תהיה על פי תורת ישראל". המסמך, שנלמד בקורסים של הקצונה הבכירה והבינונית, עורר את זעמם של חלק ניכר מהקצינים, והללו הדליפו אותו לתקשורת. דובר צה"ל נאלץ להוציא הודעה שהמסמך לא מבטא את דעת הרמטכ"ל, והוא ייגנז. זמן מה לאחר מכן, ולאחר שכבר לא היה יכול להתמודד עם הלחץ הציבורי, הוציא הרמטכ"ל הודעה האומרת שמיקור החוץ של החינוך הצה"לי ייפסק מיד עם תום החוזים הקיימים; והמכרזים החדשים בטלים ומבוטלים. מעתה, נאמר בהודעה, "צה"ל יחנך את עצמו".

אך חיל החינוך, מתברר, התעלם מההוראה החד־משמעית של הרמטכ"ל. נכון, לא הוצאו חוזים חדשים למיקור חוץ, אך גם לא הופסקה שום תוכנית הנכללת בשותפות החינוכית הענפה שבין צה"ל לבין ישיבת "בני דוד". ההפך הגמור: כחצי שנה לאחר החלטת הרמטכ"ל להפסקת מיקור החוץ, נפתחה בעלי, איש לא יודע כיצד, תוכנית נוספת, בת שנתיים (!) המיועדת לקציני המלט"ק ("המכללה לפיקוד טקטי")ֿ. מסגרות הלימוד של המכללה לפיקוד טקטי, למעט הלימודים האקדמיים הנהוגים בה, מעולם לא הוצאו למיקור חוץ. והנה, למרות פקודת הרמטכ"ל, גם חניכים אלה אולצו לכתת רגליהם לעלי בכבישי הגדה המסוכנים — ובלי שלמכונים אחרים תינתן אפשרות להתחרות בפרויקט יוקרתי (ומכניס) זה. נכון, לצד כתריסר הרבנים ששיננו את משנתם לקצינים, הצבא הוסיף, למען "האיזון", גם שני פרופסורים. אך אלה היו, כך מעידים חניכים, בבחינת עלי תאנה. גם שלושת ה"טטֶרים" (המנחים־מלווים) רבי ההשפעה של המלט"קיסטים הם, לדברי החניכים שעמם שוחחנו, בעלי אוריינטציה ישיבתית מובהקת.

כל העובדות המסופרות לעיל נכונות ובדוקות, אך המוסד שזכה במונופול המתואר לעיל, רק משל היה. בפועל, הבלעדיות החינוכית־ערכית הזאת ניתנה למוסד אחר, שהאג'נדה הפוליטית־רעיונית שלו רחוקה כמרחק שמים וארץ מזו של המכינה הקדם־צבאית שבעלי. כן, אף שבין מוסדות החינוך בארץ קשה למצוא רבים שהחינוך בהם תרם כל כך הרבה לצה"ל — וכתוצאה מכך למדינה — כתרומת מכינתו של הרב סדן, אל זו — ואל דומותיה — צה"ל מעולם לא שלח את קציניו להשתלמות ממוסדת כלשהי, והתיאור שלמעלה נועד להמחיש אבסורד, שבו צה"ל מפקיד את רוב החינוך שלו לערכים אך ורק ביד מכונים בעלי אוריינטציה חינוכית הפוכה לחלוטין — במיוחד ב"מכון מנדל" הירושלמי. את הדברים ששמתי בפי הרב סדן, בדבר משימתם של הקצינים שלמדו בין כותליו להיות "סוכני חינוך של עלי בצה"ל ובקרב שאר אזרחי המדינה", אמר נשיא מכון מנדל, פרופ' יהודה ריינהרץ, לגבי מכון מנדל, והדברים התקבלו כלגיטימיים, כטבעיים וכמובנים מאליהם. יש לשער שאם הרב סדן היה אומר דברים שכאלה, צה"ל היה מנתק מגע עמו בו ביום, בדיוק כפי שאכן עשה (בצדק!) לפני כשנה: שעות אחדות לאחר שיעור אחד שהרב יגאל לוינשטיין העביר לפורום שאפילו לא כלל חיילים, דרש שר הביטחון את התפטרותו המיידית של לוינשטיין מהמכינה, ולא יפסיק צה"ל את כל קשריו עמה.

הנה הם, בקיצור המתבקש, הדברים שאמר פרופ' ריינהרץ בסיום אחד ממחזורי הקצינים במכון מנדל (כיום לומד בו המחזור ה–11) ב–2 בנובמבר 2016: "אנו גאים לחלוק עם צה"ל את המחויבות לחינוך המפקדים לקיום ערכיהם, דווקא משום שהם עומדים נוכח סכנה מתמדת. הבנתנו ההדדית היא, שבעשותם זאת הם משמשים סוכני חינוך לכלל החברה הישראלית אנו גאים ש'תוכנית מנדל למנהיגות חינוכית בצה"ל' שולחת היום 22 בוגרים כאלה בחזרה לשורות צה"ל כדי להפיץ את מה שלמדו במנדל". הטקסט הנ"ל אומר באופן בוטה, ללא כסות כלשהי, שבין מכון מנדל לצה"ל קיימת "הבנה הדדית", שהמפקדים שצה"ל שלח אליו ישמשו בבוא הזמן כסוכני החינוך של המכון (שמיד נעמוד על האג'נדה החינוכית שלו) ל"כלל החברה הישראלית", וכמבוא — לצה"ל, שם יפיצו "את מה שלמדו במנדל".

שוב, אין צורך בדמיון רב כדי לשער מה היה מתרחש בתקשורת ובמערכת הפוליטית לו תוכנית מגמתית כזאת, שמטרתה להנחיל אג'נדה מאוד מסוימת לצבא ובאמצעותו לכלל החברה הישראלית, היתה מתנהלת במוסד דתי, גם כזה שאין תחליף לתרומתו רבת השנים לצה"ל. סביר למדי שאחראי לזיווג זה בין צה"ל למוסד בעל אג'נדה כזאת — היינו קצין חינוך ראשי — היה מסיים לאלתר את תפקידו בצה"ל. אך לא כן כשמדובר במכון בעל אוריינטציה פוליטית־ליברלית.

זאת ועוד, אף שנמתחה ביקורת ציבורית על ההתקשרות הבלעדית עם מכון מנדל — ובמיוחד על הצהרת הייעוד של נשיא המכון — צה"ל לא הוציא את חניכיו מהמכון ולא שינה מאומה בתוכנית, או בזהות המרצים. להפך: כדי להדגיש את אמונו בתכנים ובצוות ההוראה של מכון מנדל, הוא אף הגדיל את הנתח של מכון זה בחינוך קציניו. לפני כשנה, ולאחר החלטת הרמטכ"ל ש"צה"ל יחנך את עצמו", נשלחו למכון מנדל גם קציני המכללה לפיקוד טקטי ("המלט"ק") להשתלמות בת שנתיים. המלט"ק היא תוכנית יוקרתית שאליה נבחרים קצינים זוטרים מבטיחים, שצה"ל רואה בהם את עתודת הפיקוד הבכיר שלו בעתיד.

כשנה לאחר נאום חשיפת המטרות המשותפות של צה"ל ומכון מנדל, החרה החזיק אחרי ריינהרץ גם קצין חינוך ראשי. בסיום מחזור הלימודים האחרון של קצינים־סוכנים במכון מנדל, הדגיש קח"ר את ההסכמה השוררת בין צה"ל לבין המכון באשר לייעודם של הבוגרים, רבי־סרנים וסגני־אלופים. וכה אמר להם תא"ל צביקה פייראיזן בסיום דבריו: "אנו בצה"ל מצפים שתובילו ותתרמו ליחידות השונות מהידע ומהערכים שצברתם כאן". חד וחלק.

ייעודו של מכון מנדל, שמשפחת מנדל מקליבלנד, אוהיו, הקימה בישראל לפני כ–27 שנה, הוא להיות סוכן השפעה ערכי. משפחה פילנטרופית זו, שמקיימת סניפים במקומות נוספים בעולם, מפעילה בישראל, בין השאר, תוכנית מושקעת ובעלת מוניטין למנהיגות חינוכית (אזרחית), שהוציאה מאות בוגרים התורמים מהידע שרכשו לכלל המדינה, וכמובן, את "תוכנית מנדל למנהיגות חינוכית בצה"ל". לא מיותר לציין, שעם אלה הנהנים מתרומות הקרן נמנים גופים בעלי זהויות ערכיות ופוליטיות מובהקות, דוגמת הקרן החדשה לישראל, היברו יוניון קולג', מיסודה של התנועה הרפורמית בארה"ב, מועמדים ליברלים מטעם המפלגה הדמוקרטית בארה"ב, וכיו"ב.

ה"אני מאמין" של מנדל, אם כן, ברור כפי שברור הכיוון של היפוכו — מכינת עלי. תואמת אותו, והדבר טבעי, מובן ולגיטימי, השקפת העולם של רוב־רובו של צוות ההוראה שמנדל מגייס לשורותיו. אולם, כל עוד צוות זה מנחיל את תורת משפחת מנדל למשתתפים אזרחיים שבאים לשעריו מבחירה, דינם כדין התלמידים הבאים להסתופף תחת מטריית המכינה בעלי — כאזרחים לפני גיוס (ולאחרונה גם אחרי). אולם כשצה"ל שולח למכון מנדל את מיטב קציניו — כדי להיות, כדברי פרופ' ריינהרץ, סוכני החינוך של המכון בצה"ל ובקרב כלל החברה הישראלית — הצבא נכנס למדרון חלקלק. בחברה מקוטבת, אסור לצבא לבחור בסוכני ערכים ששייכים לצד אחד, מובהק, של המפה הפוליטית. ושום מכבסת מלים של דובר צה"ל לא תלבין את העובדות.

לדובר צה"ל נשלח שאלון בן 27 שאלות בפרשת הבלעדיות של מכון מנדל, בהן: מדוע חיל החינוך אינו מיישם את החלטת הרמטכ"ל להפסקת מיקור החוץ; מהן הסיבות להענקת המונופול רב־השנים למוסד בעל אוריינטציה שאיננה תואמת את הקונסנזוס הישראלי; מי מפקח על התכנים הנלמדים במנדל, והאם התכנים הללו, שהם בעלי אוריינטציה חד־צדדית במובהק, הם על דעת צה"ל?

בתשובתו, הדובר לא השיב ישירות ולו על אחת מהשאלות. הוא הסתפק, טעמיו עמו, בתשובה כוללת, המתעלמת — למעשה מתחמקת — מעיקרי הבעיה. להלן תשובתו: "הנחיית הרמטכ"ל בנוגע לצמצום מיקור החוץ ניתנה בדגש על חיילי החובה והקצונה הזוטרה . כל מכון שנמצא בהתקשרות עם הצבא עובר תהליך של בחינה קפדנית בחיל החינוך ומשרד הביטחון. באשר לתוכנית מנדל, התוכנית עוסקת בהעמקה בסוגיות מנהיגות חינוכית, וההשתתפות בה אינה חובה . נדגיש כי האחריות המלאה על חינוך לובשי המדים נותרת בידי צה"ל... מרצים אשר אינם עומדים בכללי אתיקת ההסברה אותם קבע צה"ל, לא יורשו להופיע במסגרותיו".


https://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.5723423              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  צבא פוליטי ואת התוצאות רואים בשטח. אוהבחדשות 12.01.18 11:23 1
     אני מניח שלא קראת או הבנת- אור דוד 12.01.18 11:40 2
         ראה 3 יאצק 12.01.18 11:44 5
             אופס,, סליחה. כך זה שמגיבים בזמן קניות לשבת:) אור דוד 12.01.18 11:50 7
                 ערכתי. אבל עדיין ההשפעה של השמאל על הצבא יותר גדולה משל הימין. אוהבחדשות 12.01.18 11:56 10
                 קבל אות הצטיינות מפבלוב שלומצי 12.01.18 12:58 22
  כנ''ל מכון 'הרטמן' הרפורמי שם העבירו סדנאות 'זהות' יהודית ונחשו עפ''י איזו אג'נדה??? יאצק 12.01.18 11:42 3
     מכון הרטמן איננו מכון רפורמי. הוא בהחלט איננו חרד'לי, וגם לא בעל קו אורתודוקסי בלעדי. אבל פרה אדומה 12.01.18 11:50 8
         למה היססת להשתמש באינטלגנציה ? אור דוד 12.01.18 11:59 12
         כמי שנשלח לסדנת 'זהות יהודית' במכון ושמע את עמדותיהן מכלי ראשון אינני זקוק להוכחות יאצק 12.01.18 12:42 19
         מכון הרטמן בהחלט לא רפורמי-מוצהר. הופעתו כדתי-ליברלי מנטרלת הימנעות מקשר איתו יותם 12.01.18 14:36 26
  יותר ממטריד ומחוייב התייחסות רצינית לטענות העולות מהמאמר עכשיו אפשר 12.01.18 11:42 4
     אכן fake news כל כך שקרי ומעוות מטריד ביחוד שקציני צהל מקבלים את העיתון אור דוד 12.01.18 11:48 6
  הסברתי שצהל אימץ את הערכים של שוברים שתיקה אהרון5 12.01.18 11:54 9
     השאלה היא איך משנים את זה? simonik 12.01.18 12:03 14
         מודעות לתרבות אהרון5 12.01.18 14:50 27
  ישראל הראל עט סופר 12.01.18 11:56 11
  הורסים לנו את צה''ל. ורד הרים 12.01.18 11:59 13
  על האיש-הרב הרפורמי הרטמן- אור דוד 12.01.18 12:06 15
     אתה שוב מכנה אותו רב רפורמי. הוא הוסמך לרבנות ע'י הגרי'ד סולובייצ'יק, ומעולם לא הצטרף פרה אדומה 12.01.18 12:40 18
         אתה מתעלם מהמהות שהיא ההולכים בדרכו משתמשים בשמו - מכון הרטמן אור דוד 12.01.18 14:28 25
  מזעזע שהצבא מונהג ע''י אנשי 0מול ,המיעוט ה0מולני מנהל עדיין את המדינה ישיבוחר 12.01.18 12:33 16
  עצוב... לאן צהל מדרדר והדרג המדיני שותק ולא מוציא את הקרן ומעמיד לדין את הסוכנים הזרים פלומה 12.01.18 12:34 17
  מישהו יכל לאמלק? בעידן שפע המאמרים/כתבות/דעות באינטרנט, חייבים לכתוב באימלוק. שלהבת 12.01.18 12:51 20
  מה יש לצפות מצבא המזהה תהליכים גוזז זקנים כופה חילול שבת שירת נשים ושירות משותף זופ-ניק 12.01.18 12:57 21
  מיסיונרים בתחפושת השכל הישר 12.01.18 13:07 23
  המכון הלא נכון - לא תופתעו לגלות שאנשי מכון מנדל הם אנשי שמאל מובהקים דודידו 12.01.18 14:08 24
     למרות החלטת הרמטכ''ל, צה''ל מתקשר עם מכון חיצוני דודידו 12.01.18 17:01 29
  צודק. צופה מהצד 12.01.18 14:51 28
  קצינים קלי השפעה המסוגלים לשנות את תפיסת עולמם רק בעקבות מספר סמינרים אינם ראויים סמפו 12.01.18 18:39 30
     הסמינרים גם מספקים משוב המסייע לסינון אלו שעמדתם לא תואמת דודידו 12.01.18 21:48 31
  אם היה לנו שר ביטחון, ולא ליצן קטן - לא היה ניתן להכניס אויבים לתוך צה''ל. החקרן-הסקרן 12.01.18 23:41 32
  פשוט עיתון הזוי Middle East 13.01.18 14:40 33

   
   
אוהבחדשות לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
41090 הודעות, 223 מדרגים, 430 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    11:23   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. צבא פוליטי ואת התוצאות רואים בשטח.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   ערכתי לאחרונה בתאריך 12.01.18 בשעה 11:55 בברכה, אוהבחדשות
 
עריכה: אכן חשבתי שהעיתון מדבר על השתלטות גופי השמאל בצבא.
דרך קרנות זרות.

העובדות בשטח מדברות בעד עצמם
אם לדתיים היתה השפעה על הצבא המצב של ההרתעה לא היה כזה חמור.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אור דוד לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 20.11.13
7791 הודעות, 98 מדרגים, 183 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    11:40   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. אני מניח שלא קראת או הבנת-  
בתגובה להודעה מספר 1
 
   העיתון של עוכרי ישראל מפיץ fake news בטיעון שהחינוך לערכים בצהל נעשה על ידי ארגון דתי הממומן על ידי גורמים זרים וחיצוניים.
האמת היא שהמצב הפוך לגמרי, כל קצונת צהל עוברת שטיפת מח וסדרות חינוך וסימינרים על ידי גופי שמאל קיצוני כגון- מכון הרטמן ומכון בינה וחיל החינוך נשלט על ידי הרפורמים בראשות אל״מ יעל הס שרוב צהל מתפלל שהיא לא תחזור לצבא.
לא אתפלא אם הכתבלב של העיתון התיעץ איתה איך ליצור כתבה שקרית כדי להפעיל לחץ על ראש אכא כדי שיחזיר אותה לאחר הלימודים.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
יאצק לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.1.15
4914 הודעות, 51 מדרגים, 97 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    11:44   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. ראה 3  
בתגובה להודעה מספר 2
 
   אגב הכתב הינו ימני והוא מציין באמצע דבריו כי מדובר במשל ומשם מתאר את האמת העגומה באמת...ציטוט:
"כל העובדות המסופרות לעיל נכונות ובדוקות, אך המוסד שזכה במונופול המתואר לעיל, רק משל היה. בפועל, הבלעדיות החינוכית־ערכית הזאת ניתנה למוסד אחר, שהאג'נדה הפוליטית־רעיונית שלו רחוקה כמרחק שמים וארץ מזו של המכינה הקדם־צבאית שבעלי."            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אור דוד לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 20.11.13
7791 הודעות, 98 מדרגים, 183 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    11:50   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. אופס,, סליחה. כך זה שמגיבים בזמן קניות לשבת:)  
בתגובה להודעה מספר 5
 
   אני אשאיר את הטעות שלי כדי שאחרים לא יטעו.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אוהבחדשות לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
41090 הודעות, 223 מדרגים, 430 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    11:56   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. ערכתי. אבל עדיין ההשפעה של השמאל על הצבא יותר גדולה משל הימין.  
בתגובה להודעה מספר 7
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
שלומצי
חבר מתאריך 14.8.05
54605 הודעות
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    12:58   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  22. קבל אות הצטיינות מפבלוב  
בתגובה להודעה מספר 7
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
יאצק לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.1.15
4914 הודעות, 51 מדרגים, 97 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    11:42   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. כנ''ל מכון 'הרטמן' הרפורמי שם העבירו סדנאות 'זהות' יהודית ונחשו עפ''י איזו אג'נדה???  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   אתם מבינים ה'רפורמים'והקונסרבטיבים יקבעו את הזהות היהודית, אותם אלו שממיתים שואה רוחנית על יהדות ארה"ב בעיקר הבאה לידי ביטוי בהתבוללות נוראה שמחקה מליונים מהעם היהודי ב 45 שנה האחרונות!!!! הרפורמים שמחקו כל סממן של ציון וירושלים מסידורי התפילה שלהם יבואו וילמדו את קצינינו וחיילינו מהי יהדות?!!!! אבל כיון שרמ"ח חינוך הקודמת מחוברת היטב לזרם הקונסרבטיבי אין פלא שאלו הם פני הדברים!!!            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פרה אדומה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.4.12
26273 הודעות, 197 מדרגים, 394 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    11:50   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. מכון הרטמן איננו מכון רפורמי. הוא בהחלט איננו חרד'לי, וגם לא בעל קו אורתודוקסי בלעדי. אבל  
בתגובה להודעה מספר 3
 
הוא לא שייך לתנועה הרפורמית וגם הרב פרופ' הרטמן ז'ל לא היה רפורמי.


בורא עולם חנן אותך באינטלגנציה רגשית? אל תהסס להשתמש בה!


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אור דוד לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 20.11.13
7791 הודעות, 98 מדרגים, 183 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    11:59   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. למה היססת להשתמש באינטלגנציה ?  
בתגובה להודעה מספר 8
 
   פרסום ראשון • אגף 'מורשת' במשרד החינוך הממונה על הנחלת היהדות בבתי הספר הממלכתיים, משתמש בעמותות רפורמיות וקונסרבטיביות • לא תאמינו: מי הכין את החומר הנלמד בבתי הספר הממלכתיים • וגם: החוזה שחשף הכל • כל הפרטים

פרסום ראשון: אגף 'מורשת' במשרד החינוך הממונה על הנחלת היהדות בבתי הספר הממלכתיים, משתמש בעמותות רפורמיות וקונסרבטיביות הפועלות ליצור "יהדות ישראלית" חדשה בשיטה רפורמית.

על פי חוזה שנחתם בשנה שעברה, לביצוע בשנת 2016, מכון שלום הרטמן – מכון לחינוך, להגות, לפיתוח ולהכשרה של מובילי שינוי בארץ ובעולם היהודי – יספק למשרד החינוך שירותים להפעלת "תוכנית בארי" לקידום לימודי היהדות, במטרה לחולל שינוי בתרבות בתי הספר ובאורח החיים בהם.

גורמים המעורים בנושא טענו לאתר 'קול חי' כי בחוזה שעלותו כ-5 מיליון ₪, אף נכתב כי מכון הרטמן ישמור על סודיות ולא יציג את השירותים הניתנים על ידי המכון כאלו שלמשרד החינוך יש חלק בארגונם, אך במכון דוחים את הטענה בתוקף, ולדבריהם, ההסכם עם משרד החינוך לא סודי, לא כולל שום סעיף המחייב לשמור על סודיותו, וכי מדובר בסעיף סטנדרטי לכל חוזה עם ספק שירותים, שבו הספק מתחייב מול המזמין (משרד החינוך במקרה הזה) לשמור על סודיות כל מידע שאליו נחשף מתוקף החוזה.

בנוסף, באתר האגף למורשת של משרד החינוך, מובא פתיח לתוכנית בארי להתחדשות יהודית, שם נכתב כי "לראשונה מאז פרסום דו"ח שנהר קורא משרד החינוך להתמודדות מקיפה ומעמיקה עם הסוגיה של עיצוב זהות יהודית-ישראלית אצל לומדי המערכת הממלכתית- יהודית בראייה כוללת".

במכון "אספקלריא" לענייני דת ומדינה ערכו מחקר והפיצו חוברת העוסקת בהשתלטות/התערבות תכנים ותכניות רפורמים/קונסרבטיבים בתכנית לימודי יהדות של משרד החינוך עבור בתי הספר הממלכתיים. שם מציינים כי "התנועות הרפורמיות והשמאל הישראלי משקיעים משאבים רבים בשינוי ומחיקת היהדות המקובלת מדור דור. דרך פעולתם היא: בנייה מחדש, בצורה מתוחכמת, biographing-re (שכתוב הזהות) ויצירת זהות יהודית ישראלית חדשה, רפורמית, הכופרת בנאמנות לדברי חז"ל. סיפורי הכיסוי הינם – התחדשות יהודית, יהדות פלורליסטית, ריבוי גוונים, יהדות ישראלית, אורתודוקסיה שוויונית".

עשו לייק לעמוד הפייסבוק שלנו ותישארו מעודכנים
במכון "אספקלריא" מסכמים את התוכניות הכוללות תכנים בעלי מגמה רפורמית:

תכניות הלימוד בנושא בר מצווה בבתי הספר. תוכנית שנכתבה ע"י התנועה הרפורמית. תכנית "תלמים". בתכנית זו מנחה מטעם התנועה הרפורמית משולב בשלבים השונים של העשייה החינוכית בבתי הספר ומקדם את השיח היהודי ערכי ברוח ליבראלית ופלורליסטית.

תכנית ארץ אהבתי- בין עם לארצו. נכתבה ע"י התנועה הרפורמית. העוסקת בזיקה שבין עם ישראל לארץ ישראל, ומאושרת ע"י משרד החינוך. תכנית "אדברה נא שלום". נכתבה ע"י התנועה הרפורמית. תכנית לימודים זו הינה בנושא חינוך לסובלנות וקיום משותף על מנת לקדם ערכים ושיח הומניסטי ודמוקרטי. תכנית לימודי תושב"ע של משרד החינוך, המתמקדת בנושאי יחיד וחברה. נכתבה ע"י מכון שלום הרטמן המזוהה עם מגמות רפורמיות.

תכנית הגברת לימודי היהדות של משרד החינוך – "תרבות יהודית וישראלית". אמר ראש וועדת המקצוע של תכנית זו: "הרעיון הוא, שהרעיונות שיש בהם פיתוח של יסודות הומניסטיים, בעצם יאזנו את הממדים הפרובלמטיים שישנם בתנ"ך".

תגבור לימודי יהדות במסגרת משרד החינוך, של רשת בתי ספר תל"י (תגבור לימודי יהדות). נכתב ע"י מכון שכטר הקונסרבטיבי.

תכנית "גיל מצוות" של משרד החינוך. בתכנית זו קיימת אופציית בחירה בין מספר אפיקים: המטה לתרבות ישראל ומורשתו, קרן תל"י (קונסרבטיבים), המדרשה באורנים, ארגון חינוך ישראלי (פלורליסטים), התנועה ליהדות מתקדמת (רפורמים).

ספריית פיג'מה, בשיתוף משרד החינוך. ספרונים המחולקים לכל ילד בגני הילדים, הכולל מוטיבים נוצריים ובניית יחס מזלזל בחז"ל. בהנחיית קרן תל"י (קונסרבטיבים).

לאחר פירוט התוכניות במשרד החינוך, מציינים במכון אספקלריא ומסבירים כי: "ילדי הציבור החילוני והמסורתי בבתי הספר הממלכתיים, נחשפים ואף עוברים במידה מסוימת מהלך של שינוי הזהות היהודית ויצירת נרטיב חדש ליהדות ע"י התנועה הרפורמית וגרורותיה, בחסות משרד החינוך. אע"פ שבציבוריות הישראלית, מספר החברים בתנועות אלו הינו אפסי. בכך, נעשה עוול לחלק גדול של הציבור החילוני והמסורתי, שלא עלה על דעתו שילדיו יחשפו למגמות אלו".

"השקפות ארסיות אלו ביחס ליהדות, המועברות דרך מערכת החינוך, מהוות נדבך חשוב במערכה הכללית המתנהלת לטשטוש זהותה היהודית של מדינת ישראל ויצירת זהות חדשה ליהדות", הוסיפו.

משרד החינוך אישר את הדברים לאתר 'קול חי' ומסר בתגובה כי "מדובר במזין שנחתם במשרד החינוך לפני כשבע שנים, עוד בתקופת שר החינוך גדעון סער".

"עם כניסתו של השר בנט לתפקיד הוא הורה לבצע שינויים בתפיסת הלימודים בכל הנושא של יהדות בדגש על הכנסת ערכים יהודיים נוספים. את הביטוי המשמעותי לכך ניתן לקבל בהחלטות ועדת ביטון להכנסת לימודים על גדולי התורה של הציבור הספרדי ביניהם הרב עובדיה יוסף. בנט אף הנחה לכתוב תוכנית רחבה של הכנסת תכנים יהודיים לבתי ספר ממלכתיים", נמסר.

מלשכת סגן שר החינוך מאיר פרוש נמסר לאתר 'קול חי' כי "הופתענו לראות את זה. הנושא בבדיקה מול הגורמים המקצועיים במשרד".

ממכוו הרטמן נמסר: ״המיזם המשותף של משרד החינוך ומכון הרטמן נחתם לראשונה בתקופתו של שר החינוך גדעון סער ופועל בהצלחה מרובה מזה 7 שנים. לאורך כל התקופה פועל מכון הרטמן בהתאם לדרישות ויעדי משרד החינוך, ותחת פיקוחו הצמוד, להעמקת זהות יהודית ישראלית בבתיה׳ס הממלכתיים בישראל״.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
יאצק לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.1.15
4914 הודעות, 51 מדרגים, 97 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    12:42   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  19. כמי שנשלח לסדנת 'זהות יהודית' במכון ושמע את עמדותיהן מכלי ראשון אינני זקוק להוכחות  
בתגובה להודעה מספר 8
 
   חוצמזה ראה 15            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
יותם לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 25.12.13
943 הודעות, 11 מדרגים, 10 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    14:36   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  26. מכון הרטמן בהחלט לא רפורמי-מוצהר. הופעתו כדתי-ליברלי מנטרלת הימנעות מקשר איתו  
בתגובה להודעה מספר 8
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
עכשיו אפשר לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.10.17
921 הודעות, 9 מדרגים, 18 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    11:42   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. יותר ממטריד ומחוייב התייחסות רצינית לטענות העולות מהמאמר  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אור דוד לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 20.11.13
7791 הודעות, 98 מדרגים, 183 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    11:48   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. אכן fake news כל כך שקרי ומעוות מטריד ביחוד שקציני צהל מקבלים את העיתון  
בתגובה להודעה מספר 4
 
   המרושע הזה שכל התקימותו היא למטרה אחת- הפצת שנאה בעם ישראל והכשלתו הרוחנית של עם ישראל.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אהרון5 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.10.15
28518 הודעות, 141 מדרגים, 252 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    11:54   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. הסברתי שצהל אימץ את הערכים של שוברים שתיקה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   עד שלא תתגלה התרבות כל גולם יגלה את זה כל פעם מחדש. הערך של הקרבת 70 בנים למען הגנה על אזרחי האויב זה לא מוסר זה ערימת צואה! צריך לשלוח את הנאורים שכה מאוהבים בערכים שלהם לעזה כדי שיאנסו אותם על ערבים, לא עלינו. והשאר יסופר בהרצאה אלאור הגיבור.


ההווה הוא העבר של העתיד. אם לא נשמיד בקרוב את ההנהגות באיראן וקוריאה הצפונית - קץ הציוויליזציה


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
simonik
חבר מתאריך 20.8.17
302 הודעות
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    12:03   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. השאלה היא איך משנים את זה?  
בתגובה להודעה מספר 9
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אהרון5
חבר מתאריך 19.10.15
28518 הודעות
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    14:50   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  27. מודעות לתרבות  
בתגובה להודעה מספר 14
 
  
שאלה מצויינת, במקרה אני יודע את התשובה.
כל הנדרש הוא בסה"כ להכניס את המילה "תרבות" ללקסיקון בשיח הציבורי.
אין צורך להודות, פרס נובל כרגיל במייל.


ההווה הוא העבר של העתיד. אם לא נשמיד בקרוב את ההנהגות באיראן וקוריאה הצפונית - קץ הציוויליזציה


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
עט סופר
חבר מתאריך 14.8.14
281 הודעות
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    11:56   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. ישראל הראל  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   נו באמת. גם לצאת לקצונה ולתרום למדינה כבר לא טוב , טיפשות בשילוב קנאה            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ורד הרים לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.3.17
1074 הודעות, 12 מדרגים, 22 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    11:59   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. הורסים לנו את צה''ל.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   למה חיילים צריכים לנפגע בגלל כמה סתומים? למה??
            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אור דוד לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 20.11.13
7791 הודעות, 98 מדרגים, 183 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    12:06   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. על האיש-הרב הרפורמי הרטמן-  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   הלוויתו של הרב פרופ' דוד הרטמן יצאה אתמול, בצהרי היום אשר בבוקרו נעצרו עשר נשים בעוון תפילה בטלית בכותל. המעצר היווה סיום לא נעים לבוקר משמח ביותר, בו את רחבת הכותל גדשו עשרות רבות של תומכים (ולא מעט עיתונאים), ביניהם כמה מן הצנחנים ששחררו את הכותל במלחמת ששת הימים. כדברי אחד מהם, יצחק יפעת, הם הגיעו כדי "לשחרר את הכותל שוב", והפעם מהממסד החרדי-אורתודוקסי האנטי-דמוקרטי שהשתלט עליו. מעולם לא זכו נשות הכותל לתמיכה ציבורית כה רחבה, ומעולם לא היו עד כדי כך קרובות לקונצנזוס. דוד הרטמן היה שמח לדעת שרבים כל כך הולכים בדרך אותה התחיל לפרוץ לפני ארבעים שנה, כשעלה לארץ אחרי אותה מלחמה.

הרטמן אמנם למד בצעירותו בישיבת לייקווד הליטאית בניו-יורק, אולם מאוחר יותר הפך לאחד מתלמידיו המובהקים של הרב יוסף דב סולובייצ'יק, שגם הסמיכו לרבנות. בשונה מרבו הוא עלה, בתור ציוני נלהב, לארץ, והקים בירושלים את מכון שלום הרטמן, על שם אביו. עם השנים הוא קנה לו שם כמומחה להגות הרמב"ם וכן כהוגה חשוב המתייחס לחזית ההתמודדות של המסורת ההלכתית עם אתגרי החשיבה המודרנית. הוא הצביע על כך שניתן לתפוס את מערכת היחסים של האדם עם אלוהיו לא רק כציות מושלם לסט של ציוויים שמימיים, אלא גם כמסגרת של דיאלוג מתמיד, עמוק ואינטימי. בעוד שהכיוון הראשון מיוצג בבירור על ידי האב-טיפוס המיתי של העקדה, השני נמשך מתוך הפולמוס שמקיים אברהם עם האל לגבי גורלה של סדום. שני המודלים האמוניים הללו קבועים בחייו של היהודי הראשון, וכל הכרעה ביניהם היא ממילא בחירה שלנו.

הרטמן בחר בדיאלוג. עם השנים דעותיו הפכו ליברליות יותר, והוא נחשב לסמן שמאלי מאוד באורתודוקסיה המודרנית. בספריו האחרונים הוא חורג במפורש מדעתו של רבו. בעוד שסולובייצ'יק עמד על נבדלותה ושלמותה של ההלכה כפי שהיא, ועל היכולת שלנו לגזור מתוכה עצמה, באופן כמעט מתמטי, פסיקות לגבי המציאות, הרטמן הדגיש שעלינו להיות קשובים יותר לעולם לפני שאנחנו כופים עליו הלכה. הפריעו לו לא רק חריגות ברורות מהמציאות הפשוטה (כגון הקביעה ההלכתית שאישה שהתגיירה אינה יכולה להתחתן עם כהן, מפני שהיא חשודה בזנות), אלא אף יותר מכך הסבל הנגרם לפרטים אשר עיוורונה של ההלכה למצוקתם כולא אותם בדרך ללא מוצא.

מתוך השנים הבודדות שלמדתי הוראה במכון הרטמן נחרתו בזיכרוני צעקותיו (ממש כך) כשהיה מגיע לדבר על מסורבות גט או עגונות. הוא היה משוכנע באופן חד משמעי שיש לפתור את מוקדי הכאב האלה בצורה מהירה, וזעם על רבנים שהסבירו לו שחוסר יכולתם להתיר את הקשרים הסבוכים במקרים כאלו היא ה"עקדה" שלהם. "אותן נשים נשארות במצוקתן, והם עוברים עקדה?!?" כאן ניכרת אותה חובה שראה בקיום דיאלוג נוקב – גם אם מתוך יראה – עם האל, על פני הכניעה התמימה (או המיתממת) להלכה במצבה הנוכחי. עומק עבודת ה' של היהודי אינו מתגלה, על פי הרטמן, בציות עיוור, אלא דווקא בבחינה מודעת ומתמדת של יחסו עם המסורת ועם האל, במימוש יכולתו לבחור ולהכריע מתוך חירות ואחריות. דוד הרטמן היה מאמין גדול באלוהים, אולם לא פחות מכך מאמין גדול באדם, והגותו מוקדשת להעצמתו ולעידודו לקחת אחריות על עולמו, החילוני והדתי.

השיעורים איתו היו תמיד מסעירים, ולא רק בגלל הנושאים שעסקנו בהם. הוא עצמו היה מתענג על הויכוח והפלפול, היה מתגרה בנו כדי שנחלוק עליו ונתעמת איתו, היה המרוצה ביותר מכל חיכוך המוליד הפרייה הדדית ופריצת דרך. החתירה אל האמת היתה בנפשו, ושוב ושוב היה מצטט את מסכת יומא בה קבעו החכמים שהנביאים השונים לא תיארו את האל כ"גיבור" או "נורא" משום שבימיהם, ימי החורבן, לא ראו לפניהם את גבורתו ונוראותו. "מתוך שיודעין בהקדוש ברוך הוא שאמיתי הוא, לפיכך לא כיזבו בו". חותמתו של הקב"ה אמת, ואין טעם לזייף מלפניו.

דוד הרטמן עלה לארץ משום שהיה משוכנע שנוצרת כאן יהדות חדשה, יהדות ארץ-ישראלית שפורצת את מוגבלויות הגלות. הוא התאכזב לגלות שאותה יהדות חדשה הקדישה את כל אונה, החל משנות השבעים, להתיישבות בשטחי יהודה ושומרון תוך התעלמות מזכויות האוכלוסייה הפלסטינית. עם השנים הצער שלו על מצב היהדות הדתית הארץ העמיק, והוא עשה ככל שביכולתו להציע אלטרנטיבה שעל פי דעתו לא מתכחשת למציאות, לא מתנתקת מהעולם. 'מכון שלום הרטמן' שייסד על שם אביו הפך בעשרים השנים האחרונות למרכז אינטלקטואלי שוקק, המכנס תחת כנפיו יהודים מכל הזרמים (ואף כמה לא-יהודים), מוציא לאור ספרי מחקר והגות ומחנך דור חדש של יהודים, הן בבתי הספר המסונפים אליו, והן בסדנאות ושיעורים שהוא העביר לרבבות שעברו בין שעריו. אין לי ספק שחלקים מהתחייה הפלורליסטית של הזמן הזה חייבים את קיומם למכון ולאנשיו. ברור לי שהתהודה הרבה שקיבלה עליית הנשים המתפללות לכותל ביום הלוויתו היא בחלקה בזכותו. היא, בין השאר, ההמשך לשליחותו.
https://www.google.co.il/amp/s/tomerpersico.com/2013/02/12/hartman_zl/amp/            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פרה אדומה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.4.12
26273 הודעות, 197 מדרגים, 394 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    12:40   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  18. אתה שוב מכנה אותו רב רפורמי. הוא הוסמך לרבנות ע'י הגרי'ד סולובייצ'יק, ומעולם לא הצטרף  
בתגובה להודעה מספר 15
 
לתנועה אחרת, בוושאי לא הרפורמית.
אתה יכול לחלוק כמובן על דעותיו, ולזעוק על היותו איש שמאל, ליברלי, ובקצה הליברלי ביותר של האורטודוקסיה המודרנית, ואפילו לחשוב שהוא עבר את גבול הליגיטימיות ההלכתית. אבל לכנות כל מי שחושב אחרת ממך רפורמי, אינו במקום.


בורא עולם חנן אותך באינטלגנציה רגשית? אל תהסס להשתמש בה!


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אור דוד לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 20.11.13
7791 הודעות, 98 מדרגים, 183 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    14:28   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  25. אתה מתעלם מהמהות שהיא ההולכים בדרכו משתמשים בשמו - מכון הרטמן  
בתגובה להודעה מספר 18
 
   ומכון הרטמן מפמפם לחיילים ולקצינים על הבחירה הנכונה בחיים שהם דרכם של הליברלים ביהדות. קרי, הרפורמים והקונסרבטיבים.
פרופ׳ הרטמן רק התווה להם את הדרך ״ הנכונה״.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ישיבוחר לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 4.4.04
8341 הודעות, 35 מדרגים, 49 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    12:33   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. מזעזע שהצבא מונהג ע''י אנשי 0מול ,המיעוט ה0מולני מנהל עדיין את המדינה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
דרך הנהגת הצבא, הבגצ ,הפרקליטות ,הנהגת המשטרע והתקשורת כמובן.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פלומה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 13.1.15
31984 הודעות, 116 מדרגים, 220 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    12:34   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. עצוב... לאן צהל מדרדר והדרג המדיני שותק ולא מוציא את הקרן ומעמיד לדין את הסוכנים הזרים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   במקום זה מעסיקים אותנו בביבי שהם יוכלו לפעול בשקט.


אין לנו ארץ אחרת, מדינת ישראל תישאר יהודית ודמוקרטית


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
שלהבת
חבר מתאריך 3.7.14
8648 הודעות
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    12:51   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  20. מישהו יכל לאמלק? בעידן שפע המאמרים/כתבות/דעות באינטרנט, חייבים לכתוב באימלוק.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


Magna est veritas et praevalebit


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
זופ-ניק לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.4.12
1999 הודעות, 36 מדרגים, 68 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    12:57   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  21. מה יש לצפות מצבא המזהה תהליכים גוזז זקנים כופה חילול שבת שירת נשים ושירות משותף  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   ערכתי לאחרונה בתאריך 12.01.18 בשעה 13:43 בברכה, זופ-ניק
 
ככל שהצבא רומס את הרבנות הצבאית כך הוא נותן דריסת רגל לסוכני אויב            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
השכל הישר
חבר מתאריך 20.7.14
211 הודעות
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    13:07   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  23. מיסיונרים בתחפושת  
בתגובה להודעה מספר 0
 
העיקר יש ההדתה בצה׳ל


בחר את מחשבותיך בקפידה- אתה יצירת המופת של חייך.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
דודידו לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.9.17
2041 הודעות, 15 מדרגים, 30 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    14:08   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  24. המכון הלא נכון - לא תופתעו לגלות שאנשי מכון מנדל הם אנשי שמאל מובהקים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   המכון הלא נכון
https://www.inn.co.il/News/News.aspx/331147
מאז נאום ה"תהליכים מעוררי חלחלה" שהשמיע סגן הרמטכ"ל אלוף יאיר גולן באחד מטקסי יום השואה האחרון, צפה ועלתה סוגיה מטרידה מאוד: מי מחנך את קציני צה"ל? השאלה, שנשמעת לכאורה כמעט טיפשית, שהרי צה"ל ומפקדיו הם שאחראים על חינוך דור העתיד של החיילים והקצינים, התבררה מהר מאוד כבעלת חשיבות הרבה יותר ממה שנדמה.

להלכה מופקד חינוך חיילי וקציני צה"ל בידי חיל החינוך. אולם כחלק מתהליכי מיקור החוץ (אאוט סורסינג בלע"ז) שעוברים על השירות הממשלתי כולו, גם הכשרתם הערכית של קציני צה"ל הוצאה לגופים חיצוניים.

מכתב ששיגר לאחרונה ארגון לביא למנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אודי אדם, ואשר הגיע לידי 'בשבע' חושף את מעורבותו של גוף נוסף בעיצוב עולמם הערכי של קציני צה"ל בדרגות רס"ן וסא"ל. הפעם מדובר במכון מנדל למנהיגות המפעיל בעבור צה"ל את תוכנית מנדל למנהיגות חינוכית בצה"ל. מדובר בתוכנית יוקרתית שבה משתתפים מספר מצומצם של קצינים שעברו שני שלבים של מיונים. חלק ניכר מהקצינים מגיע מחיל החינוך והיתר מחילות השדה. התוכנית נמשכת שנה אקדמית שלמה, והיא אינטנסיבית ומעמיקה מאוד.

האמת היא שעד כאן זה נשמע לא רע, אז איפה בעצם הבעיה? ראשית, בניגוד לגופים חיצוניים אחרים שמפעילים תוכניות כאלה, מכון מנדל לא נבחר בשום הליך של מכרז. ככל הנראה הוא נהנה מפטור ממכרז מאחר שהמכון מממן יותר ממחצית מעלות התוכנית, אולם הפטור ממכרז שניתן לתוכנית אינו מתועד במערכת הממשלתית. בנוסף לכך, לא תופתעו לגלות שאנשי מכון מנדל המפעילים את תוכנית המנהיגות הם אנשי שמאל מובהקים, כדוגמת ראש התוכנית, פרופ' משה הלברטל. זו כמובן אינה טענה כלפי מכון מנדל, שעושה שימוש לגיטימי בכספיו של הפילנתרופ היהודי מורטון מנדל כדי להוביל תהליכי שינוי בחברה הישראלית. הטענה לא מופנית גם כלפי מובילי התוכנית שמחזיקים בהשקפת עולם משלהם ומחנכים לאורה. מי שנדרש כאן לתת תשובות הם משרד הביטחון וצה"ל. קשה שלא להתרשם שבצמרת הצבא ומשרד הביטחון לא רואים בעיה בהפקדת החניכה הערכית של הקצונה הבכירה דווקא בידי גורמים בעלי דעות פוליטיות שנויות במחלוקת. קשה להאמין שקיום התוכנית, גם אם במימון חיצוני, בידי גוף בעל אוריינטציה ימנית מובהקת, היה עובר בשתיקה שכזו.

פנינו כמובן למשרד הביטחון ולצה"ל בבקשה להבין את עמדתם. בתגובה נמסר מ"כוחות הביטחון" כי "התוכנית המוזכרת היא תוכנית רשות המיועדת למפקדים ועוסקת במנהיגות חינוכית. הפטור ממכרז אושר לפי חוק חובת המכרזים בידי ועדת פטור במשרד הביטחון ומבנה התוכנית ותוכנה מאושר באופן מלא על ידי חיל החינוך". גורמים בצה"ל הפנו אותנו לתקנה מספר 18 א' לחוק חובת המכרזים, הקובעת אפשרות של מתן פטור ממכרז ל"עסקה לביצוע מיזם אשר יפעל ללא כוונת רווח למטרות של חינוך, תרבות, דת, מדע וכו' ובלבד שהעסקה נעשית עם מי שתורם מחצית לפחות מעלות ביצוע המיזם".

בארגון לביא מציינים מנגד כי "התוכנית האינטנסיבית של מכון מנדל לחינוך קציני ובכירי חיל החינוך בצה"ל, נוגעת בנושאים המצויים במחלוקת עזה בחברה הישראלית. מפעילי התוכנית מצהירים כי היא מיועדת לקצינים המעוניינים להשפיע על חינוך החברה האזרחית בישראל. למרבה הפלא תוכנית אינטנסיבית זו פועלת בצה"ל מזה כעשור ללא כל מכרז מסודר וללא הודעות כלשהן לציבור כמקובל. השימוש בקציני צה"ל להנחלת עמדותיהם של מכונים ואישים שנויים במחלוקת פסול, ועלול לפגוע באמון הציבור בצה"ל. אנו קוראים למקבלי ההחלטות במשרד הביטחון לעצור את התוכנית שמחזורה הבא צפוי להיפתח באוקטובר הקרוב, עד לקיום בירור יסודי אודות מטרות התוכנית וקיום מכרז מסודר כנדרש על פי חוק"


אהוד בא רק בשביל עצמו. אשמח אם תדרגו אותי. תודה.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
דודידו לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.9.17
2041 הודעות, 15 מדרגים, 30 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    17:01   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  29. למרות החלטת הרמטכ''ל, צה''ל מתקשר עם מכון חיצוני  
בתגובה להודעה מספר 24
 
   למרות החלטת הרמטכ"ל, צה"ל מתקשר עם מכון חיצוני
רא"ל איזנקוט החליט לפני יותר משנה להפסיק את העסקתם של גופים חיצוניים בנושאי חינוך וחברה. למרות זאת מכון מנדל המשיך להעביר תכניות הכשרה לקצינים וכך מתוכנן גם בשנת 2018. דו"צ: "פיילוט בלבד שיבחן בהמשך"
משה ויסטוך
ט בטבת התשעח, 27 בדצמבר, 2017 10:02
הרמטכ"ל גדי איזנקוט
צילום: פלאש 90

למרות החלטת הרמטכ"ל שלא להתקשר עם מכונים חיצוניים בנושא סדנאות והכשרות קצינים, צה"ל המשיך הפקיד תכנית חינוך ומנהיגות בידי 'מכון מנדל' והוא אף מתכנן לעשות זאת בשנת 2018.

מודעה
לפני מעט יותר משנה, לאור הביקורת הציבורית בנושא המכונים החיצוניים שניהלו את תכניות החינוך של הצבא, החליט רא"ל איזנקוט להפסיק את ההתקשרות עם כל מכון חיצוני, זאת כדי להרחיק את הצבא מכל ויכוח פוליטי כזה או אחר.

ב'ישראל היום' פורסם הבוקר (ד') כי חצי שנה לאחר הנחיית הרמטכ"ל, חיל החינוך המשיך לקיים קשר עם מכון מנדל למנהיגות ובימים אלה מתנהלים מגעים לקראת השנה הבאה.

יש לציין כי מזה למעלה מעשור המכון מפעיל תכנית "למנהיגות חינוכית בצה"ל", שמועברת בין היתר לחניכי המכללה לפיקוד טקטי. הנושאים שאותם מעבירים מרצי המכון לקצינים נוגעים לענייני חברה ומדינה.

למצולמים אין קשר לכתבה. חיילים בהרצאה
למצולמים אין קשר לכתבה. חיילים בהרצאהצילום: דובר צה"ל

ארגון 'לביא' שיגר על כך מכתב לרמטכ"ל בו נטען שיש להם חשד כי החלטה להתקשר עם המכון נעשה שלא על פי כללי המינהל התקין. לטענת הארגון, המכון פועל בצבא ללא קיום מכרז ובנוסף הם ציינו כי העמותות הקשורות אליו "עוסקות באופן עקבי במיזמים המצויים בליבן של מחלוקות עומק בציבור הישראלי, ועמדתן בנושאים רבים משקפת תפיסה פוליטית השנויה במחלוקת ציבורית".

ב'לביא' הוסיפו לטעון כי צה"ל לא בחן את הנושא לעומק, "נכונותו של מכון מנדל לממן את חינוך קציני צה"ל איננה מהווה גורם לפטור ממכרז בתוכנית החינוכית, אלא צריכה להיבחן במשנה זהירות תוך שימת לב להתקשרויות עסקיות אחרות של מכון מנדל וצה"ל בסכומי עתק שגם הן נעשות בפטור ממכרז".

מודעה
מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "התוכנית במסגרת המכללה לפיקוד טקטי הינה חלק מההכשרה ומתקיימת אחת לשלושה שבועות. נדגיש כי התוכנית מוגדרת כפיילוט בלבד ותיבחן במהלך שנת 2018".

"המכללה לפיקוד טקטי (מלט"ק)", המשיכו בדובר צה"ל, "היא מוסד המשלב בין לימודים צבאיים ללימודים אזרחיים־אקדמיים. חניכי המכללה לפיקוד טקטי ומפקדיהם לומדים במסגרת הכשרתם יומיים בשבוע לימודים לתואר ראשון באוניברסיטת בר־אילן. הלימודים במסגרת תוכנית מנדל עוסקים בהעמקה בסוגיות של מנהיגות חינוכית והובלת תהליך חינוכי".

במכון מנדל ביקשו להפנות את השאלות "לחיל החינוך והנוער".


אהוד בא רק בשביל עצמו. אשמח אם תדרגו אותי. תודה.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
צופה מהצד לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.3.08
102685 הודעות, 559 מדרגים, 1109 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    14:51   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  28. צודק.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
סמפו
חבר מתאריך 28.1.12
6487 הודעות
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    18:39   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  30. קצינים קלי השפעה המסוגלים לשנות את תפיסת עולמם רק בעקבות מספר סמינרים אינם ראויים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   מלכתחילה לשרת כקצינים בצה"ל.

יותר סביר בעיניי שהסמינרים האלה עוזרים לקצינים להבין במה הם צריכים להראות שהם מאמינים בכדי לא לסכל את קידומם הפוטנציאלי.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
דודידו לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.9.17
2041 הודעות, 15 מדרגים, 30 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    21:48   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  31. הסמינרים גם מספקים משוב המסייע לסינון אלו שעמדתם לא תואמת  
בתגובה להודעה מספר 30
 
   "זיהוי תהליכים"

הקצינים המשתתפים בסמינר צריכים במסגרת ההשתתפות להשיב על שאלות ולחוות דעה.

הם משתתפים בפעילויות וסימולציות שמאפשרות למדוד אותם באופן בלתי אמצעי

כל זה מספק כלים לסינון מלבד הכיפה והחרדה מהדתה


אהוד בא רק בשביל עצמו. אשמח אם תדרגו אותי. תודה.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
החקרן-הסקרן
חבר מתאריך 11.11.17
60 הודעות
יום ששי כ''ה בטבת תשע''ח    23:41   12.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  32. אם היה לנו שר ביטחון, ולא ליצן קטן - לא היה ניתן להכניס אויבים לתוך צה''ל.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Middle East
חבר מתאריך 16.9.17
7 הודעות
יום שבת כ''ו בטבת תשע''ח    14:40   13.01.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  33. פשוט עיתון הזוי  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   גייס חמישי שגדל בקרבנו.. ההתרפסות הזאת והבכיינות..            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות