אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #482892 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 482892      
NZIV לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 18.3.03
39773 הודעות, 483 מדרגים, 926 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    00:15   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

האם מצרים הענייה לא תוכל ליזום מלחמה?  

 
  
*- האם מצרים הענייה לא תוכל ליזום מלחמה? פרק 23

הקדמה
בחודשים האחרונים פרסמתי 19 כתבות העוסקות בצבא מצרים. מהכתבות עולה בבירור כי צבא מצרים מתעצם ובונה תשתיות צבאיות בקצב מואץ. מאליה עולה השאלה: "מה העבודה הזאת לכם?". כלומר, מדוע מדינה ענייה, המתקשה לכלכל את תושביה, מקדישה מיליארדי דולרים (מעבר לסיוע הצבאי של ארצות הברית בסך של 1.3 מיליארד דולר) להתחמשות ולבניית תשתיות צבאיות?

יש לזכור שהרוב המכריע של הנתונים בדבר ההתחמשות ובניית התשתית מבוסס על מקורות אמינים, שעיקרם ניתוח צילומי לוויין. לעומת זאת, ניתוח הגורמים שהניעו את המצרים לפעילות הצבאית המואצת, מבוסס רובו ככולו על השערות וניתוח לוגי. כל מה שיפורסם להלן הוא בעירבון מוגבל ונתון להטיות התפיסתיות של כותב המאמר.

בניתוח זה אנסה לשלול – על בסיס הנתונים שהוצגו בכתבות הקודמות – הערכות שונות לתופעת ההתעצמות. בפרק האחרון שללתי "תירוץ" שלפיו בניית סכר על הנילוס הכחול באתיופיה, מסכנת כביכול את מקור חיותה של מצרים, ומצרים בונה יכולות צבאיות כדי למנוע זאת. בפרק זה אנסה לשלול את הטיעון שעונייה של מצרים ימנע ממנה ליזום מלחמה, הן משום שאין באפשרותה לממן מלחמה זו והן משום שמלחמה עלולה לסכן את הכנסותיה מתעלת סואץ ומתיירות – שני הענפים המרכזיים שעליהם מושתת הכלכלה המצרית.

לבסוף, לאחר שאנסה לשלול הערכות שונות שאינן מקובלות עליי, אנתח את הערכתי שעיקרה: הסכם השלום עם ישראל והנספח הצבאי הנלווה לו, המגביל את מצרים, הוא נטל על מצרים ופוגע בתרבותה האסלאמית ובכבודה. מצרים חפצה לשנות את בסיס היחסים בין המדינות, ונערכת מבחינה צבאית למקרה שישראל לא תסכים לכך.

קצת היסטוריה ופילוסופיה על מלחמות של מדינות עניות (ד"ר מיכאל ברונשטיין).

הכול שלי – אמר הכסף.

הכול שלי – אמרה החרב.

הכול אקנה – אמר הכסף.

הכול אקח – אמרה החרב.

א"ס. פושקין

בתחילת המאה הקודמת הייתה מקובלת הדעה הפוליטית שהמלחמה באירופה אינה אפשרית, כי היא בהכרח תהיה "גדולה" ואין מספיק עושר למלחמה גדולה. כאשר החלה מלחמת העולם ב־1914 (וטרם נקראה "ראשונה"), הייתה ההערכה הכללית שהיא תיגמר – לכאן או לכאן – תוך ארבעה חודשים לכל היותר. הסיבה – אין כסף למלחמה ארוכה. בפועל, היא נמשכה קצת יותר מארבע שנים והמערכות הפיננסיות של המדינות הלוחמות עמדו בכך. התברר שהיחס בין הכסף והמלחמה קיים, אך מורכב יותר. גם במלחמת העולם השנייה, כאשר היטלר החליט לתקוף את ברית המועצות, אמרו לו המומחים לכלכלה שעדיף להמשיך את החוזה איתה (חוזה ריבנטרופ-מולוטוב משנת 1939), כי "יותר זול" להשיג טובין בלי מלחמה. היטלר סבר אחרת. אומנם הוא הפסיד במלחמה, אך שוב התברר שהיחסים בין כלכלה ומלחמה מורכבים וגם תלויים בהערכות אידיאולוגיות.

בימינו, הרעיון הפרימיטיבי מתחילת המאה ה־20 נעשה "מדעי"; היינו, מורכב משתי תזות מקבילות:

המדינה העשירה לא תרצה לפתוח במלחמה. לכן המדינה העשירה צריכה לספק רווחה למדינה התוקפנית (ראו רעיון הקמת הפארקים התעשייתיים שישראל הקימה במשותף עם הרשות הפלסטינית ומה עלה בגורלם כיום).
המדינה הענייה לא תיזום מלחמה, כי אין לה כסף, והיא ענייה, אך לא טיפשה.
אין טעם להתמודד עם התזה הישנה, ה"פרימיטיבית". ומקוצר היריעה לא אוכל לטפל בתזה המודרנית הראשונה. אתייחס לתזה השנייה, כי דווקא היא חלה, לכאורה, על שכנינו מצפון ומדרום.

השאלה, אם כן, היא: האם מדינה ענייה לא תצא למלחמה בשל העוני הזה? תשובתי: התזה נכונה – וגם לא נכונה. לא משום שאין אמת אחת, אלא משום ששני מונחים של המשפט אינם מוגדרים. כל שומע (קורא) מבין אותם בדרכו שלו, ולכן, כל תשובה נכונה. פעם, שימוש במונחים בלתי מוגדרים, אך מכוונים להבנות סותרות, נקרא דמגוגיה, עכשיו יש לזה שם "אקדמי" – פוסט־מודרניזם. המשמעות נשארת אחת – משחקי מילים שנועדו לגנוב את דעתו של השומע (של הקורא). לכן, במקום לחפש תשובה לשאלה שאין לה משמעות, אנסה לחפור בהיסטוריה ולהשתמש הישר.



דבר ראשון: מיהו עני? עני הוא מי שאין לו כסף. דבר שני: מלחמה עולה כסף. אם העני אינו מסוגל לנהל ואם אין לו כסף למלחמה – אין מלחמה. דוגמה: אם אין לי כסף לקנות שולחן חדש – אשאר עם הישן, או בלי שולחן כלל. אולי אאלתר פתרון של עניים: אציב ארגז גדול במקום שולחן, כמו שעשו במעברות.

מי הוא העשיר ? השמח בחלקו. מי הוא העני? יכול להיות שהוא עני מוחלט – אין לו כסף להתקיים והוא גווע ברעב, מהר או לאט. ויכול להיות שהוא אביון – מי שאין לו כסף למה שהוא "אבה" בו. זה כמעט אותו דבר, אך לא ממש.

גם ארץ ענייה יכולה לצאת למלחמה ביוזמתה – אם היא מרגישה שתתעשר משכנתה העשירה, ואם יש לה כסף למלחמה קונקרטית זו.

"חיילים! אין לכם בגדים ונעליים. אתם רעבים. לפניכם פרושׂה הארץ הכי עשירה בעולם!" – כך פנה נפוליון לחיילי "המחנה האיטלקי". אומנם מדינתו לא הייתה ענייה (היו בה הרבה עשירים), אבל צבאה היה עני. ה"מחנה האיטלקי" (גַּיִס של נפוליאון שיועד להילחם באיטליה) עט על איטליה העשירה והחלשה, וגזל מכל הבא ליד (האוכל בא לפה, הבגד בא על הגוף, המטבעות באו לכיסים ואוצרות המוזיאונים נשלחו לפריז, שם הם מוצגים עד עצם היום הזה).

פרוסיה של פרידריך הגדול ושל אביו הייתה מדינה ענייה בהשוואה לכל מדינה נורמלית באירופה, אבל נאמר עליה שפרוסיה היא צבא שיש לו מדינה. המלך צמצם את כל הוצאות הממלכה ויצר צבא למופת. הוא תקף את השכנים, גזל וסיפח. לאחר מכן שוב גזל וסיפח עד אשר כולם התאחדו נגדו והוא היה על סף התבוסה (ואף שקל התאבדות). אך המזל שיחק לידיו וקרה נס, וגדול אויביו הפך לחברו הטוב. יש כאלה שמאמינים ב"כוכב" שלהם ויש כאלה שהאידיאולוגיה (או הדת, שהן היינו הך לצורך זה), מבטיחה לו את הניצחון ואת הנס במקרה הצורך.

הלקח – גם המדינה ה"ענייה" יכולה "להעז". היחס בין "עושר" ו"עוני" אינו משהו קבוע; הוא משתנה מחברה לחברה, אבל לרוב, האנשים אינם מבינים שיכולה להיות מנטליות שונה משלהם, ואם הם נתקלים במנטליות אחרת – הם מדברים על "ברבריות", "פרימיטיביות", "ימי הביניים", "מנטליות של אסלאם" ועוד כינויים משלל הכינויים הפשטניים. כל אלה באים לומר: רק לי יש מנטליות נכונה. כל היתר – שטויות ואין להתחשב בהן ו"בעצם הם חושבים בדיוק כמוני".

לדוגמה, בשנים 1999–2014 שלט בוונצואלה הנשיא הוגו צ'אבס, שהיה מהפכן ואנטי־אמריקאי. במערכת הבחירות שלו השתמש צ'אבס בהפצת רגשות שנאה לארצות הברית. צ'אבס ניצח בבחירות, כי הרגש הזה דיבר אל העם שלו. נשיא ארצות הברית לא האמין ואמר: "זה לא נכון. צ'אבס לבטח מדבר על רווחת האזרחים, מבטיח להם כך וכך". הוא פשוט לא האמין שאפשר לשנוא את ארצות הברית ושבמערכת הבחירות אפשר לדבר על משהו אחר חוץ מאשר על הבטחות הרווחה. מי שאינו מבין שאפשר לחשוב "אחרת" (אבל ממש אחרת!), אינו מבין את יחסי עוני-מלחמה.

וכדי לסכם את עניין העוני. קארל מרכס, שאינני נמנה על אוהדיו, ציין פעם בצדק: הפירמידות הגדולות נבנו במצרים לא משום שהיו בה הרבה ידיים עובדות, אלא משום שאפשר היה להפנות מספיק ידיים עובדות לבניית הפירמידות. מי שאינו קולט את ההבחנה הדקה, אין לו סיכוי להבין מה זה העושר והעוני של המדינה.

עכשיו אדון בצלע השנייה של המשפט – המלחמה. ומכיוון שאנו מדברים על ייזום המלחמה (שאיפה למלחמה), אפשר להחליף את ה"מלחמה" ב"ניצחון". היֹה היוּ פעם מונגולים ועל ידם, סין הגדולה. המונגולים היו מעטים, עניים ומסוכסכים ביניהם. את כלי הנשק ואת סירי הבישול הם קנו בסין, אבל הם היו לוחמים קשוחים, רוכבי סוסים מבטן ומלידה והם התרגלו לחשוב במונחים של מרחקים עצומים. פתאום קם אחד מהאצולה המונגולית (מדרגת ב, יש לציין) ושינה את כללי המשחק. הוא חיסל את אויביו בתוך העולם המונגולי, קיבץ סביבו את "אנשי הרצון הארוך" (כך הם נקראו אז) והבין שהתשתית של הלוחמה השבטית מאפשרת יצירת צבא מסוג חדש, שיהיה חזק יותר מהצבא של סין, הקרובה והעשירה.

בדו־קרב מנצח מי ששולט יותר טוב בסיף שלו. במלחמה מנצח מי שיש לו צבא טוב יותר. ענייני הצדק והערכים הם משניים למובן זה. גינג'ס חאן (זה היה המונגולי הזה) יצר תוך 20–30 שנה אימפריה עצומה, לא כי היה עשיר, אלא כי צבאו היה חזק מכולם. הוא גם השכיל לאמץ את הטכנולוגיה הצבאית של העמים שכבש. אבל אולי זאת דוגמה רחוקה מדי.

אביא אפוא דוגמה קרובה יותר ומורכבת יותר. בשנת 1904 תקפה יפן את רוסיה. יפן הייתה קטנה וענייה ביחס לאימפריה הרוסית. אבל היא הניחה שתי הנחות: (א) צבאה יותר מוכן למלחמה; (ב) המלחמה במזרח הרחוק תהיה יקרה מדי עבור רוסיה והיא תהיה מוכנה לספוג תבוסה מוגבלת. יפן טעתה בהנחה השנייה. רוסיה הייתה מוכנה למלחמה ארוכה ואילו יפן כבר הגיעה לסף פשיטת רגל פיננסית. שני מאורעות הפכו את הכיוון המסתמן והביאו ליפן את הניצחון לפי תוכניתה. (א) הבנקאים היהודים בארצות הברית חיפשו הזדמנות לנקום ברוסיה על הפוגרומים ביהודים, והעניקו ליפן הלוואות נדיבות. (ב) יפן תמכה כספית במהפכנים רוסים, ואלה ערערו את יציבות המשטר. תכסיס זה לא היה מתוכנן כלל וכלל, אך מאותו זמן נכנסה האופציה של החתרנות לסל כלי העבודה של המלחמה.

היטלר ומוסוליני חילקו את העולם למדינות עשירות, אך רקובות מבפנים (הם נקראו גם "דמוקרטיות"), ומדינות עניות, אך דינמיות ובריאות (אלה נקראו גם "מהפכניות"). היטלר סבר כי עם תוספת קטנה של חתרנות, העני הדינמי ינצח את העשיר הרקוב – האם אין זאת סיבה לתקיפה?

המכלול של ריקבון פנימי, הרומנטיקה של המהפכה והחתרנות המתוכננת, הוא מרכיב במלחמה המודרנית, אך אין לו יחס ישיר לציר עוני-עושר (ולא רק בכך טעו היטלר, מוסוליני וסטלין). עם זאת יש להדגיש שההשקעה הכספית בחתרנות היא מינימלית, ובהחלט נמצאת בהישג ידם של האויבים החלשים ביותר, כגון ארגוני הלחימה העצמאיים.

החתרנות אף אינה מחייבת הכרזת מלחמה. היא מקובלת בעולם המודרני ובדרך כלל תמצא אוהדים ובעלי ברית בקרב האויב עצמו. לכן טעות היא לדבר במונחים עוני-מלחמה בלי להכניס את החתרנות למעגל הדיון.

ולסיכום: התזה – מדינה ענייה אינה יוזמת מלחמה – היא דמגוגיה. לא נכון גם לומר את ההפך: מדינה עשירה תיזום מלחמה. הנכון הוא: מדינה ענייה תיזום מלחמת עניים, והעשירה – מלחמת עשירים. בפיו של בן המדינה העשירה הופכת התזה לנוסח הזה: מדינה ענייה לא תיזום תסריט מלחמה, כפי שאני מכיר אותו, היינו תסריט של מלחמת העשירים, אך היא יכולה בהחלט ליזום מלחמה המתאימה למשאביה הכלכליים.

קצת היסטוריה על המלחמות באזורנו
לאחר שסקרתי "על קצה המזלג" את "מלחמתן של המדינות העניות", אזכיר עתה לקהל קוראיי מעט מההיסטוריה של המלחמות באזורנו. בסקירה זו ישולבו כמה נתונים שאינם מוכרים בציבור – חלקם פורסם על ידי בספרי "מודיעין תלוש מהקרקע" ובספר "ניצחון בסבירות נמוכה" שנטלתי חלק בכתיבתו.

מלחמת ההתשה וההכנות למלחמת יום הכיפורים במצרים (1967–1973)
מצרים, בתקופה שלפני מלחמת ששת הימים, נחשבה מדינה ענייה שהכלכלה הרעועה שלה נשענת על ארבעה יסודות: חקלאות בשיטות פרימיטיביות של השקיה בהצפה, תעלת סואץ, תיירות ונפט (בעיקר לצריכה עצמית). כתוצאה מתבוסת מצרים במלחמת ששת הימים, היא איבדה את מקור הכנסתה העיקרי – השיט בתעלת סואץ, וכן איבדה את שדות הנפט בסיני (השדות באבו רודיס ובראס סודר) שהפיקו בעת ההיא (אם זיכרוני אינו מטעני) כ־2 מיליון חביות נפט בשנה. למרות האובדן הכלכלי הכבד, מצרים לא שעתה לקריאות השלום של ישראל ולנכונותה להחזיר לה את כל אשר איבדה במלחמה תמורת הסכם שלום, והחליטה להיערך במהירות לסבב מלחמה נוסף להחזיר לה את נכסיה בכוח הזרוע, תחת הסיסמה "מה שנלקח בכוח יוחזר בכוח".

במקביל להכנות של צבא מצרים לקראת "המלחמה הגדולה" להשבת סיני, פתחה מצרים גם במלחמת התשה נגד כוחות צה"ל שהיו פרוסים לאורך תעלת סואץ. תגובת צה"ל הייתה הפגזות והפצצות כבדות על צבא מצרים ועל ערי תעלת סואץ. הפצצות אלה גרמו לנטישה של למעלה ממיליון תושבים שברחו מערבה והפכו לפליטים. נוסף על כך נהרס המרכז התעשייתי הגדול של סואץ שכלל, בין היתר, שני בתי זיקוק שהיוו את המקור העיקרי לתזקיקי דלק של קהיר ומפעל דשנים גדול שהיה חשוב לחקלאות המצרית. הנזק הכלכלי הכבד לא גרם למצרים "לחשב מסלול מחדש" והם החליטו להמשיך את מלחמת ההתשה. להלן כמה ציטוטים מספרו של הגנראל סעד אלדין שאזלי – רמטכ"ל צבא מצרים במלחמת יום הכיפורים – "חציית התעלה":
…"השאיפה הייתה קיימת תמיד. אפילו בימים הקודרים לאחר תבוסת 1967, שמרנו על זקיפות קומה והחשנו את שיקומנו, בכוח התקווה ליום שבו ננחית מתקפה, שמטרתה תהיה להשמיד את האויב בעודו על אדמתנו או לאלץ אותו לסגת ממנה. מעולם לא העלינו על דעתנו שיהיה עלינו להמתין ליום זה יותר משש שנים ארוכות.

אחת הסיבות לכך נעוצה בעובדה שבמשך שנתיים מתוך שש השנים האלה היינו נתונים בעצם במלחמה עם ישראל, זו המכונה "מלחמת ההתשה". מלחמה זו הגיעה לכותרות הבין־לאומיות לעיתים רחוקות, אך היא עלתה לנו בחייהם של אלפי בני אדם ובעשרות מיליוני לירות מצריות…"

…"שיקום כוחותינו המזוינים החל בסיוע סובייטי. לאחר תבוסתנו ביוני 1967, בספטמבר 1968 כוחות הקרקע שלנו, לפחות, היו כבר חזקים דיים כדי לקרוא תיגר על האויב הערוך לאורך הגדה המזרחית של התעלה שלנו. מלחמת ההתשה החלה. מבחינה צבאית, משימתנו הייתה לעודד את רוחו של צבא שספג תבוסה מהממת, ולהפיל חללים באויב שגילה מאז ומתמיד רגישות לאבדות. תוכניתנו הייתה להפגיז את עמדותיו הקדמיות של האויב לאורך הגדה המזרחית ולשלוח לוחמי קומנדו למארבים ליליים בעומק סיני כדי לפגוע בטנקים והמשאיות של האויב.

בתחילה, הניבו הפגזותינו ופשיטותינו תוצאות טובות. אך האויב גמל בפיצוץ מטרות חיוניות בעומק מצרים באמצעות יחידות מוטסות בהליקופטרים. תחנת הכוח בנג'ע חמאדי שבמצרים העילית הייתה אחת מהן; צמתים חיוניים במערכת ההשקיה שלנו היוו מטרות נוספות. נאלצנו לחדול מהתקפותינו. אולם הצורך לעשות מעשה כלשהו המסמל את סירובנו להיות מובסים לנצח, כפה עלינו, לאחר חמישה חודשים, לחדש את מאמצינו בשלהי אביב 1969 (הדגשה שלי א"ד). תגובתו של האויב הייתה חריפה מתמיד. ביולי 1969, נכנס חיל האוויר הישראלי למערכה…"

כאמור בדברי שאזלי לעיל, לאחר הפוגה בת כמה חודשים, החליטו המצרים לחדש את מלחמת ההתשה. בתגובה החליט צה"ל, ביולי 1969, לתקוף מטרות בעומק שטח מצרים. התוצאה הייתה החלטה מצרית לצאת למבצע הנדסי רחב היקף לבניית מחסות מוגנים לכל צבא מצרים כולל ליחידות שערוכות במתקנים עורפיים. במסגרת זו נבנו בין היתר:

בונקר לכל חייל במרחב קהיר-תעלת סואץ
שוחה אישית לכל חייל ברחבי מצרים
הכנסת כל המערך הנייד, החל מטנקים וכלה בג'יפים, למחסים מוגנים בסוללות עפר ("דיפונים).
בנייה של כ־1,000 דת"קים למטוסים (מבנה בטון מכוסה עפר שנועד לתת מחסה למטוסים)
בניית שדות תעופה חדשים ומסלולי חירום למטוסים בכבישי הדלתא
מאות בונקרים מבוצרים מבטון מזוין למערך טילי הקרקע-אוויר
בניית חומות אבן סביב כל מכלי הדלק ברחבי מצרים
הקצאת מאות אלפי חיילים להגנת מתקנים כגון גשרים, סכרים וכיוצא באלה.

כדי להמחיש את היקף עבודות העפר, אביא דוגמה מהיקף עבודות העפר להגנת מערך הגישור. המערך כלל אז כ־2,080 כלי רכב ייעודיים לתובלת הגשרים. לכלים אלה הוקמו מחסי עפר מיוחדים מסוג "דיפוני סער" שלשם הקמתם הוערמו כ־3,170,000 מטר מעוקב עפר. נוסף על הרכב הייעודי של הגשרים, כלל המערך גם כמה מאות כלי עזר נוספים כגון: מנופים, משאיות אספקה, רכבי פיקוד וכיוצא באלה, שלהגנתם הוקמו "דיפונים רגילים". לסיכום: רק לצורך הגנת מערך הגישור נעשו עבודות עפר בהיקף של כ־5,000,000 מטר מעוקב עפר.

לטובת ביצוע עבודות העפר והבינוי גויס גם מערך חברות הבנייה האזרחיות. התוצאה הייתה שיתוק עבודות הפיתוח במגזר האזרחי. כך, למשל, הופסקו העבודות של המיזם החקלאי הגדול "מודריית אל־תחריר" להפרחת המדבר שממערב לזרוע הרוזטה של הנילוס. מיזם זה נועד להגדיל במיליון פדאן (4.2 מיליון דונם) את השטח המעובד במצרים. המיזם התאפשר כתוצאה מסיום העבודות לבניית הסכר הגבוה באסואן.

כתוצאה ממלחמת ההתשה הממושכת, פסקה כליל גם התיירות במצרים. זה לא הפריע למצרים להמשיך בהכנותיהם למערכה הגדולה על סיני. לצורך זה הם הפסיקו לשחרר חיילים שסיימו את שירות החובה, ופסק כמעט כליל צירוף מהנדסים וכוח אדם מיומן למשק האזרחי. כאשר מצרים נוכחה לדעת שאספקת הנשק החיוני לכיבוש סיני מתעכבת, הם החליטו שהם יוצאים למלחמה ב"אמצעים הקיימים" ומכיוון שאלו לא אפשרו את כיבוש כל סיני, הם שינו את התוכנית המבצעית למוגבלת יותר – העיקר לצאת למלחמה.

מכל הסיפור על מצרים יצאנו למדים שהחוסר במשאבים לא רק שלא מנע בעדם מלצאת למלחמת יום הכיפורים, אלא שנוסף על ההכנות ל"מערכה הגדולה" הם פתחו במלחמת התשה ממושכת שגרמה להם אלפי אבדות בנפש וגם נזק כלכלי. התוצאות הישירות של מלחמת ההתשה היו: הרס ערי התעלה, הפסקת התיירות, הפסקת מיזם מודריית אל־תחריר שנועד לספק פרנסה לכ־250,000 משפחות העוסקות בחקלאות, ולהשקיע השקעות אדירות בעבודות תשתית למיגון הצבא והעורף.

צבא סוריה נערך למלחמה מול ישראל ללא סיוע של מדינה ערבית נוספת
סוריה, כמו בת בריתה/יריבתה מצרים, היא מדינה ענייה. גם היא החליטה לאחר מלחמת ששת הימים להשיב לה את רמת הגולן בכוח הזרוע. לשם כך היא חברה בברית צבאית עם מצרים ושתי המדינות פתחו ביום הכיפורים במלחמה נגד ישראל. מצרים, לאחר שהוכתה על ידי כוחות צה"ל שחצו את תעלת סואץ, החליטה "לעשות לביתה" ופתחה במגעים שונים עם ישראל להפסקת אש שהובילה להפרדת כוחות ולבסוף הבשילה להסכם שלום עם ישראל בשנת 1979. סוריה הבינה, כבר בראשית 1974, שמצרים בגדה בה והותירה אותה לבדה. לכאורה, גם סוריה הייתה יכולה לפתוח בדרך מדינית שתחזיר לידיה את הגולן, אבל היא קיבלה החלטה מהפכנית – "סוריה לבדה" – שמשמעותה סוריה תבנה צבא היכול להתמודד לבדו מול צה"ל, בלי עזרה מבעלי ברית בוגדניים כמו מצרים. למרות עונייה ולמרות עונייה של ברית המועצות, ה"ספונסר" שלה לנשק, היא גיבשה תוכנית להכפלת צבאה שכללה בין היתר:

הקמת חמש דיביזיות שריון במילואים נוסף על שתי דיביזיות השריון בצבא הסדיר
בניית מערך מבוצר מאוד של טילי קרקע-קרקע מדגם סקאד הכולל בניית תשתית לאחסון של כ־1,000 טילים
שכלול מערך הרקטות מדגם פרוג 7 שכבר נעשה בו שימוש במלחמת יום הכיפורים
שכלול והרחבת מערך טילי הקרקע אוויר שהוכיח את עצמו במלחמת יום הכיפורים
פיתוח והרחבה של מכון "סרס" לפיתוח אמצעי לחימה מיוחדים
המשך פיתוח נשק ללוחמה ביולוגית (מערך זה הוקם מייד לאחר מלחמת ששת הימים)
הקמת מפעלים חדשים לייצור נשק כימי.

הסורים ניגשו בזריזות ליישם את התוכנית שלעיל ולקראת שנת 1980 הם עמדו כמעט בכל היעדים שהציבו לעצמם. ייתכן שלולא תקף צה"ל את מערך הטק"א הסורי במלחמת שלום הגליל, והשמידו, היו הסורים מתפתים לפתוח במלחמה יזומה נוספת מול ישראל.

יצוין כי המודיעין הישראלי התקשה מאוד "לשים יד" על פרטי התוכנית והם נודעו לצה"ל רק שנים ארוכות לאחר שהחלו (פרטים ראו בספרי "מודיעין תלוש מהקרקע").

לסיכום הפרק הסורי: גם כאן אנו למדים שעוני ומחסור כללי במשאבים אינו מונע ממדינה קטנה יחסית למצרים להכפיל את צבאה לסדר כוחות של שבע אוגדות שריון ושפע של טילי קרקע-אוויר וקרקע-קרקע כתחליף לחיל אוויר שהיה ונשאר קטן בהיקפו.

סיכום
מצרים, למרות עוני תושביה וכלכלתה הרעועה, מתחמשת ללא הרף במיטב כלי הנשק שאת רובם היא רוכשת במטבע קשה. מצרים גם משקיעה הון רב בבניית תשתית צבאית נרחבת, בעיקר בסיני ובמרחב הלוגיסטי ממערב לתעלת סואץ. כל אותם חוקרים המנסים להרגיע את הציבור בטענה הדמגוגית "מדינה ענייה לא תוכל ליזום מלחמה" כנראה שלא למדו היסטוריה כללית וגם בהיסטוריה של המזרח התיכון אינם בקיאים. מאמר זה אולי יערער במקצת את קביעתם הנחרצת שמצרים הענייה לא תצא למלחמה יזומה מכיוון שאין לאל ידה לממן מלחמה זו ומהחשש שהיא תאבד את מקור פרנסתה מתעלת סואץ ומתיירות.

קרדיט: סא"ל (דימ') אלי דקל – חוקר מערכות תשתית בארצות ערב וד"ר מיכאל ברונשטיין

פרקים קודמים:
מצרים:פיתוח מואץ של תשתיות צבא במרחב תעלת סואץ – סיני.פרק 1 בסדרה.
מצרים: סלילת אוטוסטרדות בסיני. פרק 2 בסדרה.
מצרים:גשר ומנהרות חדשות בתעלת סואץ.פרק 3.
מצרים:מערך הביצורים בפתחת רפידים מתפורר. פרק 4.
מצרים: הרחבת שדות צבאיים בסיני ובמרחב קהיר – תעלת סואץ. פרק 5
מצרים: לכל חייל מצרי בסיני – נבנה מחסן תחמושת בגודל 3 מ"ר. פרק 6.
מצרים: הצבא המצרי אוגר דלק בסיני.פרק 7.
מצרים: הכפלת סד"כ מובילי הטנקים.פרק 8.
מצרים: כוחות היבשה בצבא מצרים. סקירה כללית וסיכום תכניות הרכש. פרק 9 .
מצרים:זרוע ההגנה האווירית.סקירה כללית וסיכום תכניות רכש.פרק 10.
מצרים: זרוע הים בצבא מצרים. סקירה כללית וסיכום תכניות רכש. פרק 13.
מצרים: זרוע האוויר-סקירה כללית וסיכום תכניות רכש. פרק 14.
מצרים: גשרים חדשים על תעלת סואץ. פרק 15
מצרים: מה מסתירה מצרים בנושא ההתעצמות הצבאית – פרק 16
מצרים אוגרת דלק ליום סגריר – פרק 17
מצרים: מערך הגישור הצבאי בתעלת סואץ – פרק 18
מצרים: בניית אתרי אחסון גדולים לנשק וציוד צבאי – פרק 19
מה עומד מאחורי ההתעצמות של צבא מצרים – פרק 20
התעצמות צבא מצרים אינה בגלל בניית הסכר באתיופיה – פרק 21
התעצמות צבא מצרים אינה קשורה לבניית הסכר באתיופיה, חלק שני – פרק 22

https://nziv.net/9647/



              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  אפשר בקיצור..... התעייפתי avi 26.06.18 00:24 1
     ממליץ לקרוא כמו שצריך..שווה את זה.. איילגולן 26.06.18 00:36 6
     ארוך אבל מעניין - מסקנה: מדינות עניות יצאו למלחמה לפי הכיס . יקי 26.06.18 01:18 13
  קול קורא במדבר דודידו 26.06.18 00:24 2
  מה שיקבע הוא לא העוני אלה מידת חדירת האיסלאם . FBD 26.06.18 00:31 3
     מצרים מחולקת כך....עפ''י הבחירות החופשיות האחרונות NZIV 26.06.18 00:48 10
         מסקנתי מכל הדוגמאות לעיל היא שדבר אחד יכול להביא לכך: פרופגנדה Quantum 26.06.18 07:49 28
         מכתב Quantum 26.06.18 07:49 29
     ההנחה התולה את הדחף המלחמתי בהקצנה דתית איסלמית איננה מבוססת rabi jakob 26.06.18 06:02 15
         פחות דת יותר תרבות אהרון5 26.06.18 10:21 36
  נציב, תוכל להתייחס להנחה שה'סכסוך הפלסטיני' מקורו ב'חתרנות' המצרית כנגד ישראל בלשן 26.06.18 00:33 4
     להלן תשובת כותבי המאמר NZIV 27.06.18 10:58 49
  ניתוח מרתק, כל הכבוד איילגולן 26.06.18 00:36 5
  יישר כח. כדאי להעביר ל״כותבי הקונספציות״ ניקו בליק 26.06.18 00:38 7
  סקירה מרשימה המתפרה 26.06.18 00:40 8
  מלחמות העבר בנויות על מיומנות אך בעיקר מסה קריטית של לוחמים שניתן היה להטיל בשדה הקרב FuNatic 26.06.18 00:42 9
  ניתוח מרתק אבל צריך סיבה כדי לפתוח במלחמה LOCKE 26.06.18 01:06 11
     הערה לגבי ההערה הזאת....''ב 67 האינטרס נבע מגישה הפאן ערבית של נאצר. '' NZIV 26.06.18 01:16 12
         מעניין BOSS 26.06.18 06:29 18
         זה היה נסיון מצרי-סובייטי משותף. אלכס מהכרמל 26.06.18 07:00 21
         לםי מקורות זרים לישראל נשק גרעיני כבר מסוף שנות ה-50... כך שזה מוזר SpinozaB 26.06.18 10:27 38
     שנאה אהרון5 26.06.18 10:25 37
  יפה מאוד. yehost 26.06.18 02:34 14
  אף אחד לא שם לב שככל שהמצרים מסתדרים עם השלטון בעזה מתמוססת שם ההרתעה מול ישראל rabi jakob 26.06.18 06:06 16
  סקירה מעניינת ומרתקת, ולדעתי מי שרוצה לחיות בשלום צריך להיות מוכן למלחמה ולהילחם כשצריך אברהם 26.06.18 06:22 17
  הספר ''גורלות של אומות'' מנתח givoni 26.06.18 06:48 19
     אני ממש לא מעוניין לתרום לעם המצרי שום ידע! TheTruth 26.06.18 07:23 23
         המצרים יכולים לשנוא אותנו givoni 26.06.18 07:26 24
             אוקיי, למכור להם פתרון לבעיית המים, זורם איתך TheTruth 26.06.18 07:30 25
         אכן התרפסות אינה מדיניות. ש-עצמון 26.06.18 07:42 27
     אתה מתעלם מפירוז סיני.איזה הפתעה אם הם צריכים לעבור 250 ק''מ של מדבר בין התעלה דני מכפר סבא 26.06.18 10:35 42
         בשנים האחרונות ישראל ''אפשרה'' למצרים להעביר כוחות גדולים לסיני איילגולן 26.06.18 16:28 46
  מענין מאד, תודה על ההשקעה והוא פלאי 26.06.18 06:50 20
  תרחיש אפשרי. החמאס גורר את ישראל למלחמה. מצרים מציבה לישראל אולטימטום חושב_פעמיים 26.06.18 07:09 22
     השלטון הנוכחי במצרים לא יעשה כזה דבר. זה לא נאצר. דני מכפר סבא 26.06.18 10:36 43
  כתבה מרתקת. ש-עצמון 26.06.18 07:40 26
  למעט תגובה 22 של חושב פעמיים, מה העילה למילחמה אם תהיה עכביש 26.06.18 08:28 30
     לפעמים פשוט אי אפשר להבין ערבים TheTruth 26.06.18 09:03 31
         שני קווים מקבילים שלא ייפגשו-המערב חושב מהראש,הערבים חושבים מהבטן. ש-עצמון 26.06.18 09:19 32
         אני הבנתי אהרון5 26.06.18 10:28 39
     יש אנשים בטראומה מיום כיפור, הם מצפים למלחמה עם מצרים בכל יום SpinozaB 26.06.18 09:36 34
         אשרינו שהם קיימים אהרון5 26.06.18 10:29 40
             למה? SpinozaB 26.06.18 10:29 41
                 בלעדיהם היינו ישנים בעמידה חכם ציון 26.06.18 13:18 44
     נכון מאד. ביום כיפור המצרים רצו את סיני. הם קיבלו אותה עד הגרגר האחרון. מהרהרת 26.06.18 18:21 48
  מרתק! קריאה חשובה ומלמדת Chemist 26.06.18 09:25 33
  מרתק, תודה על הבאת הדברים, השכלתי! השחר_העולה 26.06.18 10:08 35
  ממתי הפריע למדינה מוסלמית מצבם הכלכלי או חיי אזרחיה לצאת למלחמה ?? חרב דוד 26.06.18 13:32 45
  מאמר פילוסופי מעניין ניק מקומי 26.06.18 17:17 47

   
   
avi לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.6.15
3967 הודעות, 23 מדרגים, 37 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    00:24   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. אפשר בקיצור..... התעייפתי  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
איילגולן לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.7.16
3739 הודעות, 30 מדרגים, 52 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    00:36   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. ממליץ לקרוא כמו שצריך..שווה את זה..  
בתגובה להודעה מספר 1
 
  



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
יקי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 4.4.02
33183 הודעות, 174 מדרגים, 343 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    01:18   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. ארוך אבל מעניין - מסקנה: מדינות עניות יצאו למלחמה לפי הכיס .  
בתגובה להודעה מספר 1
 
  


עם ישראל חי!


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
דודידו לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.9.17
4102 הודעות, 30 מדרגים, 60 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    00:24   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. קול קורא במדבר  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
קול קורא במדבר פנו דרך האל ישרו בערבה מסלה לאלהינו.


יאיר לפיד:"ההתנתקות אינה אירוע היסטורי כי היא קטנה מדי"


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
FBD לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 13.10.15
6337 הודעות, 74 מדרגים, 132 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    00:31   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. מה שיקבע הוא לא העוני אלה מידת חדירת האיסלאם .  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
ככל שהמדינה מוסלמית יותר כך היא תתמוך במלחמות ובהרג מיותר , ולהפך.



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
NZIV לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 18.3.03
39773 הודעות, 483 מדרגים, 926 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    00:48   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. מצרים מחולקת כך....עפ''י הבחירות החופשיות האחרונות  
בתגובה להודעה מספר 3
 
  
50% אחים מוסלמים.
25% סלאפים.
25% כל היתר.
אז מה קובע לטעמך?



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Quantum
חבר מתאריך 2.4.12
474 הודעות
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    07:49   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  28. מסקנתי מכל הדוגמאות לעיל היא שדבר אחד יכול להביא לכך: פרופגנדה  
בתגובה להודעה מספר 10
 
  
זה המכנה המשותף בכל הדוגמאות שהבאת, הגם שהיא מובאות בדרכים שונות: חינוך מערבי לשנאת כל מה שאינו מגזע הארי (ובפרט היהודים) על ידי לימוד הפיתרון הסופי הנאצי אל מול הנצחת היהודים כחזירים שטניים על ידי הטפת איסלאם מגיל פעוט...

ברגע שיש תחושת אי צדק ברחוב, מטפטפים לאוכלוסיה שנאה ומציירים לה למטרה את חורבן ישראל כפיתרון היחידי, כל השאר הופך להיות שולי. גם אדם עשיר השמח בחלקו, יהיה ממורמר ושטוף מוח דיו על מנת לצאת למערכה נגד ישראל.

בורות, נבערות, ניתוק מהעולם המערבי והמון כסף ממדינות ערב העשירות - זה הדלק של ההסתה. עד שלא יחול שינוי משמעותי במשוואה הזו, זה לא ישתנה לדאבוני.

תודה על הבאת הדברים.


If you can't explain it simply, you don't understand it well enough - Albert Einstein


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Quantum
חבר מתאריך 2.4.12
474 הודעות
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    07:49   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  29. מכתב  
בתגובה להודעה מספר 10
 
  


If you can't explain it simply, you don't understand it well enough - Albert Einstein


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
rabi jakob לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 31.12.12
1865 הודעות, 13 מדרגים, 18 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    06:02   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. ההנחה התולה את הדחף המלחמתי בהקצנה דתית איסלמית איננה מבוססת  
בתגובה להודעה מספר 3
 
  
כמו ההנחה שהאחים המוסלמים יותר מסוכנים מהחונטה הצבאית
רבותינו (מומחים) לימדונו שכוונות מנהיגים בודקים במעשים ולא במילים

ההשקעה בהתעצמות צבאית היא דוקא תכניות של הממשלות החילוניות כפי שאתה נחשף ממחקרים אלה כשאין בבסיסן שום חשש בטחוני אלא רק "הפתעת האויב הציוני" ומרדימים את כל המערב ואת ראשי המדינה שלא למדו כלום מהעבר



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אהרון5 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.10.15
35930 הודעות, 174 מדרגים, 317 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    10:21   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  36. פחות דת יותר תרבות  
בתגובה להודעה מספר 15
 
  

התרבות הערבית היא תרבות של שנאה!
רציונליות בזבל. כלכלה בפח. פיתוח, שיקולי כדאיות, הכל משני.
רק השנאה מניעה אותם. הן בסוריה, הן במצריים, הן בכלל.
השאיפה של הערבים להשמידנו טבועה בהם עמוק עמוק, כבר מעל מאה שנה.
חיידק טוב הוא אולי חיידק חי, אבל הסיבה למשפט "40 שנה בקבר אל תאמין", היא שהשנאה של הערבים אלינו מחזיקה אינסוף זמן.
כותב המאמר המרתק מבין שאין כאן רציונליות, ולכן שוב הסבירות הנמוכה תפתיע אותנו.
בשיקולי מלחמה עם האויב הערבי צריך להבין דבר אחד: השנאה.
לכן רק דבר אחד יכול לרסן אותם וזה כוח.
תודה על המאמר האיכותי בצורה בלתי רגילה.


האנושות היא עדר של גלמים מזוכיסטים הנהנה להשתעבד לכבלי הפיסי והמשפט הבינלאומי ואוסר להתפכח מהם


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
בלשן
חבר מתאריך 2.4.12
1648 הודעות
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    00:33   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. נציב, תוכל להתייחס להנחה שה'סכסוך הפלסטיני' מקורו ב'חתרנות' המצרית כנגד ישראל  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
המצרים 'המציאו' את הפלסטינים, והעמידו בראשם את ערפאת ימח-שמו, שהוא בעצם מצרי...



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
NZIV לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 18.3.03
39773 הודעות, 483 מדרגים, 926 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ד בתמוז תשע''ח    10:58   27.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  49. להלן תשובת כותבי המאמר  
בתגובה להודעה מספר 4
 
  
לסכסוך הפלסטיני והערבי ישנם שורשים עמוקים בני למעלה ממאה שנה, והמצרים לא המציאו את הסכסוך.
מאידך גיסא אחרי מבצע קדש בו התחייבה מצרים על הפסקת אש ופירוז (למעשה) של סיני, החלה מצרים לפעול נגדנו בכך שעודדה גורמים פלסטינים ברצועת עזה לפעולות חבלה. גם אחרי מלחמת ששת הימים מצרים עודדה מאוד את ערפאת לפעול נגדנו ואף עדכנה אותו בתוכנית לצאת למלחמת יוה"כ על מנת שהוא יבצע במקביל פעולות חבלה בעורף הישראלי. בקיצור מצרים רואה בפלסטינים "כוחות פרוקסי" העוזרים להחליש את הישות הציונית.



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
איילגולן לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.7.16
3739 הודעות, 30 מדרגים, 52 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    00:36   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. ניתוח מרתק, כל הכבוד  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ניקו בליק לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
5070 הודעות, 58 מדרגים, 112 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    00:38   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. יישר כח. כדאי להעביר ל״כותבי הקונספציות״  
בתגובה להודעה מספר 0
 



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
המתפרה
חבר מתאריך 2.4.12
9043 הודעות
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    00:40   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. סקירה מרשימה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
תודה רבה על ההשקעה


עכשיו יותר מתמיד כולנו בן גבירים


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
FuNatic לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 17.12.13
1545 הודעות, 5 מדרגים, 10 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    00:42   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. מלחמות העבר בנויות על מיומנות אך בעיקר מסה קריטית של לוחמים שניתן היה להטיל בשדה הקרב  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
בימינו שדה הקרב מפוזר וההון האנושי והטכנולוגי החליפו את הצורך במסת לוחמים קריטית.
אומנם אוכלוסית מצרים מונה כ 100 מליון איש אך מרביתם לא ממש יעזרו בעת מלחמה כיוון שההון האנושי ירוד.

סקירה מעניינת.



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
LOCKE
חבר מתאריך 3.1.17
50 הודעות
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    01:06   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. ניתוח מרתק אבל צריך סיבה כדי לפתוח במלחמה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
הניתוח אכן משכנע שאם היה אינטרס מצרי לפתוח במלחמה נגדנו, יש התכנות שיעשו זאת.

אבל מה האינטרס כעת?
ב 48 היה אינטרס שנבע בעיקר מסכסוך פנימי.
ב 67 האינטרס נבע מגישה הפאן ערבית של נאצר.
ב 73 המלחמה הייתה מנוע להביא את ישאיל למומ.

מה האינטרס היום?



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
NZIV
חבר מתאריך 18.3.03
39773 הודעות
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    01:16   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. הערה לגבי ההערה הזאת....''ב 67 האינטרס נבע מגישה הפאן ערבית של נאצר. ''  
בתגובה להודעה מספר 11
 
  
קראתי פעם מחקר שטוען כי מלחמת 6 הימים פרצה בניסיון מצרי אחרון למנוע מישראל להשלים את פרוייקט הגרעין שלה ולהפוך למדינה שאי אפשר יותר להשמידה.



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
BOSS לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.3.18
1204 הודעות, 15 מדרגים, 30 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    06:29   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  18. מעניין  
בתגובה להודעה מספר 12
 
  
אני גם שמעתי על סיבה זו בעבר...

לדעתי יש דברים בגו.



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אלכס מהכרמל לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 18.2.14
9607 הודעות, 186 מדרגים, 351 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    07:00   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  21. זה היה נסיון מצרי-סובייטי משותף.  
בתגובה להודעה מספר 12
 
  


ליצירת קשר alexmehakarmel at gmail


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
SpinozaB לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.7.14
19001 הודעות, 105 מדרגים, 191 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    10:27   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  38. לםי מקורות זרים לישראל נשק גרעיני כבר מסוף שנות ה-50... כך שזה מוזר  
בתגובה להודעה מספר 12
 
  


במדבר י"ג, ל"ג: "..ונהי בעינינו כחגבים וכן היינו בעיניהם.."


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אהרון5 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.10.15
35930 הודעות, 174 מדרגים, 317 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    10:25   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  37. שנאה  
בתגובה להודעה מספר 11
 
  

תמיד אותו אינטרס.
ב 48 שנאה.
ב 67 שנאה.
ב 73 שנאה.
פרעות חברון שנאה.
המלחמה בעצימות הנמוכה כל הזמן שנאה.
וגם המלחמה בעתיד שנאה.
תמיד אותו אינטרס: תרבות שנאה.
עד שהאנושות לא תתרבת את תרבות ערב, היא תשבע ממנה מרורים.
שהיא גם מאכילה את עצמה, נשיה ואומלליה בשפע.
זה הרי כל כך ברור ושקוף גם מן המאמר.
היצורים הללו לא מסוגלים לשלוט ביצר הזה.


האנושות היא עדר של גלמים מזוכיסטים הנהנה להשתעבד לכבלי הפיסי והמשפט הבינלאומי ואוסר להתפכח מהם


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
yehost לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 25.7.14
1503 הודעות, 17 מדרגים, 34 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    02:34   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. יפה מאוד.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
תודה!
א. "מודיעין תלוש מהקרקע", אשמח לפירוט.
ב. מה מצרים מנסה להשיג כרגע? הסכם השלום גמיש גם ככה.



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
rabi jakob לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 31.12.12
1865 הודעות, 13 מדרגים, 18 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    06:06   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. אף אחד לא שם לב שככל שהמצרים מסתדרים עם השלטון בעזה מתמוססת שם ההרתעה מול ישראל  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
עד שהם לא פתחו את המעברים לפני חודשיים ההרתעה נשמרה
מי ששם לב השלטון החמאסי בעזה משלם למצרים על פתיחת המצור בפעילות בעצימות נמוכה
והחרפת ההצהרות של מנהיגיו שלא קרו מאז צוק איתן

בניגוד לכל הפרשנות המקובלת והרווחת באליטה התקשורתית



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אברהם לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 7.6.16
6309 הודעות, 40 מדרגים, 48 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    06:22   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. סקירה מעניינת ומרתקת, ולדעתי מי שרוצה לחיות בשלום צריך להיות מוכן למלחמה ולהילחם כשצריך  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
givoni לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 28.9.09
6024 הודעות, 115 מדרגים, 225 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    06:48   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  19. הספר ''גורלות של אומות'' מנתח  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
ערכתי לאחרונה בתאריך 26.06.18 בשעה 07:10 בברכה, givoni
 
מהם הפרמטרים שמהם עולה מדינה שהופכת ל"אימפריה".
בין הסיבות העיקריות:
- מצוקה של "פיצוץ אוכלוסין",
- המדינה אינה מסוגלת לספק לשכבות השולטות מספיק ג'ובים (מחסור ב נישות תעסוקה),
- יתרון טכנולוגי צבאי שמאפשר להביס מדינות שכנות, דבר שבאמת אינו רלוונטי לעניין של מצרים.
- מנהיגות תוקפנית שמציעה להתרחב כדי לנתב את התפוצצות האוכלוסין למטרות שירחיבו את "ההזדמנויות" של האוכלוסיה ליותר ג'ובים, כסף עושר וכדומה.

מדינות יוצאות למלחמה דווקא כשרע להן ונדמה שהן ללא מוצא!

לגבי מצרים, היא נמצאת במסלול התרסקות בגלל משבר המים (עליו מדבר בימים אלה גיא בכור), בגלל המלחמה הפנימית בין האחים המוסלמים לשאר העם, בגלל המלחמה עם דע"אש בסיני ובכלל בגלל הקיצוניות האיסלמית שהולכת וגוברת.

על מדינת ישראל שיש לה יתרונות טכנולוגיים צבאיים (ואחרים) לשמור מכל משמר על הערנות ולא להיתפס חסרת שאננות.

אני חושב שהטראומה של "הקונספציה" של 1973 יכולה תמיד לחזור אבל הפצע הזה עדיין מכאיב ולכן המודעות של המדינה לאפשרות של מלחמה חוזרת היא יחסית גבוהה, על אף שכמות הכוחות הישראלים הניצבת מול גבול מצרים היא אפסית לעומת מלחמות העבר.

בכל מקרה, מצרים היא נמר פצוע, כי היא עומדת בפני מצב שמעולם לא קרה, התייבשות הנילוס עקב בניית הסכרים. השאלה היא, היכן מצרים תשים את הדגש כדי לפתור את בעייותיה הבסיסיות, האם להילחם בישראל כשכבר יש לה איתנו חוזה שלום? ומנגד, בחזית הנילוס, מול אתיופיה, שם היא ניצבת למול בעיה קיומית קשה מאוד, כשסודן ניצבת כמחסום פיזי המרחיק בין מצרים לאתיופיה.

הבעיה שלנו שהכוח הצבאי הישראלי העומד מול מצרים הוא מגוחך. וידוע ש- פרצה קוראת לגנב. אני מעריך שלישראל יש טכניקות חדישות של מלחמה שיאפשרו לה להתגונן גם בפני צבא מצרים במידה ויחליט על מלחמה פתאומית כנגד ישראל וזאת על אף מחסור בדיביזיות של טנקים ושריון (מל"טים מתאבדים וכיוצ"ב), אבל לדעתי, נדרשת הערכת מצב כל הזמן מול התארגנות הצבא המצרי בסיני ולא להיכנס לשאננות. העובדה שישראל עוזרת למצרים במלחמתה בדעאש לא תעמוד לישראל אם מצרים תחליט לפתע לתקוף את ישראל. לדעתי, זה לא יקרה תחת שלטון א-סיסי (העולם הסוני, מצרים וערב הסעודית, מעריכים את יכולתה של ישראל לעזור להם ומעריכים את עזרתה זו) אבל המצב במצרים לא ברור ויכולה להיות שם מהפכה, או אז הכל יכול להשתנות בין לילה. אני מעריך שסכנה שכזאת תמיד היתה כתובה על הקיר, אבל בגין ואחריו שאר מנהיגי ישראל הלכו באומץ לנסיון הזה של "שלום עם מצרים".

מצרים צריכה כעת להתעסק באיום המים, ולא בפלישה אפשרית לישראל אבל בהחלט ייתכן שהפיכה צבאית במצרים (השתלטות האחים המוסלמים למשל) תוביל ליציאה למלחמה הלא נכונה, במקרה הזה, מלחמה בישראל. דווקא מיעוט כוחות ישראליים בגבול המצרי יכול לפתות שלטון חדש חסר נסיון שיעלה במצרים בכוח הזרוע.


מצרים לדעתי, צריכה להכריז על "מלחמה" מסוג אחר, מלחמה שתוביל ליצירת מתקני התפלת מים למאה מליון תושבים, מעבר לחקלאות מתוחכמת וביצור השלטון הקיים במצרים, ובזה יש להם בת ברית, את מדינת ישראל שיכולה לעזור להם בענק, אבל לפעמים, הפתרון "בדרכי שלום" קשה הרבה יותר מפתרון פשוט של "ברברים" המתנפלים על שכניהם.

בכל מקרה אני ממליץ לכולם לקרוא את הספר "גורלות של אומות"!

בכל מקרה, שאפו לנציב שדואג להאיר את עינינו במאמריו המלומדים.

Thats all folks




            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
TheTruth לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 26.3.17
2579 הודעות, 14 מדרגים, 16 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    07:23   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  23. אני ממש לא מעוניין לתרום לעם המצרי שום ידע!  
בתגובה להודעה מספר 19
 
  
נמאס כבר ההתרפסות הזאת בכל חזית.
בעזה עם הנמל הימי והסיוע ההומניטרי
בירדן, אספקת המים המטורפת
בסוריה הטיפול באלפי פצועים
ועכשיו לעזור לעם המצרי שהוא אחד השונאים הגדולים שלנו?!
מי שרוצה מלחמה, יקבל מלחמה. בין אם זאת תיהיה מצרים, ובין אם זאת תיהיה איראן!
למען השם תגדלו קצת ביצים, אנחנו המדינה החזקה ביותר באזור.



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
givoni לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 28.9.09
6024 הודעות, 115 מדרגים, 225 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    07:26   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  24. המצרים יכולים לשנוא אותנו  
בתגובה להודעה מספר 23
 
  
אבל פתרון למשבר המים שלהם, יכול לבוא רק מישראל. ולא בחינם!

לא מדובר בהעברת ידע, אלא במכירת פתרונות (אפילו לא העברת ידע!).


That's all folks



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
TheTruth לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 26.3.17
2579 הודעות, 14 מדרגים, 16 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    07:30   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  25. אוקיי, למכור להם פתרון לבעיית המים, זורם איתך  
בתגובה להודעה מספר 24
 
  
מה המחיר שיספק אותך?
כי אם זה כסף, אז נראלי שפנית ללקוח הלא נכון.



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ש-עצמון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 10.4.16
24024 הודעות, 124 מדרגים, 227 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    07:42   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  27. אכן התרפסות אינה מדיניות.  
בתגובה להודעה מספר 23
 
  


צה"ל מסייע למחבלי חמאס לא להיפגע-"ככה לא בונים הרתעה,ככה בונים תבוסה"


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
דני מכפר סבא
חבר מתאריך 22.8.11
15774 הודעות
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    10:35   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  42. אתה מתעלם מפירוז סיני.איזה הפתעה אם הם צריכים לעבור 250 ק''מ של מדבר בין התעלה  
בתגובה להודעה מספר 19
 
  
לגבול ישראל ?


https://en.wikipedia.org/wiki/Confirmation_bias


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
איילגולן לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.7.16
3739 הודעות, 30 מדרגים, 52 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    16:28   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  46. בשנים האחרונות ישראל ''אפשרה'' למצרים להעביר כוחות גדולים לסיני  
בתגובה להודעה מספר 42
 
  
בנוסף, כפי שנציב הראה במאמריו - המצרים בונים תעלות תת קרקעיות מתחת לתעלה ואוטוסטרדות בסיני כדי שיוכלו להעביר כוחות לסיני במהירות.



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
והוא פלאי
חבר מתאריך 1.12.14
2447 הודעות
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    06:50   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  20. מענין מאד, תודה על ההשקעה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
חושב_פעמיים לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.8.17
1543 הודעות, 16 מדרגים, 28 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    07:09   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  22. תרחיש אפשרי. החמאס גורר את ישראל למלחמה. מצרים מציבה לישראל אולטימטום  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
ערכתי לאחרונה בתאריך 26.06.18 בשעה 07:29 בברכה, חושב_פעמיים
 
ישראל נכנסת לרצועת עזה. פליווד מציגה בעולם תמונות על ה"זוועות הנעשות לעם הפלסטיני". מצרים מציבה אולטימטום לישראל להפסקת אש והסכם בה ישראל מתחייבת להקלות לחמאס. השלטון המצרי מקבל לגיטימציה ברחוב ומצריים מקבלת מעמד של המדינה המובילה בעולם הערבי.



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
דני מכפר סבא
חבר מתאריך 22.8.11
15774 הודעות
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    10:36   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  43. השלטון הנוכחי במצרים לא יעשה כזה דבר. זה לא נאצר.  
בתגובה להודעה מספר 22
 
  


https://en.wikipedia.org/wiki/Confirmation_bias


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ש-עצמון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 10.4.16
24024 הודעות, 124 מדרגים, 227 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    07:40   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  26. כתבה מרתקת.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
לעצם התזה-
ודאי שמדינה עניה יכולה ליזום מלחמה בתנאים מסוימים.
קחו למשל את מדינת עזה.
ישות עניה שאין לה מקורות פרט לקצת דגים וסמוכה על סיוע של אונרא,ישראל ועוד.
הצבא הישראלי חזק 1000 מונים,אז מה,זה עוזר לנו.
הצבנו גדר,נטרלנו מנהרות,נטרלנו חלקית טילים,מרגמות ורקטות.
אבל העזתים מצאו פתרון יצירתי-עפיפונים שאין לישראל פתרון הגנתי כלפיו.
אופציה התקפית אינה באסטרטגיה הישראלית מסיבות שונות.
ואם ימצאו פטנט-קונץ לעפיפונים,העזתים ימציאו תעלול חדש.
אז מדוע אין שקט עם עזה {ובכלל עם הערבים}?
1.העזתים מוכנים לשלם מחירים כבדים באבדות וחורבן ,ישראל-לא.
2.יפי הנפש והמקלדת בישראל מונעים את האסטרטגיה ההתקפית-היחידה שיכולה לסייע.
3.העולם תומך בעזה,יותר נכון העולם נגד ישראל,חלק מטעמים אנטישמים וחלק ממניעים אחרים.
4.מנהיגי ישראל לא מכירים את המנטליות הערבית וזה גורם לכשלים חוזרים ונשנים.
מה הפתרון?
אין פתרון מוחלט.
1.על ההנהגה המדינית-צבאית לעבור קורסים והשתלמויות להבנת המנטליות הערבית {בין היתר כדאי מאד להרחיב את לימודי השפה הערבית}.
2.האסטרטגיה חייבת להיות התקפית. גם אם תעלה בעוד גינויים בעולם.
3.חייבים גם להחליט אם פנינו לחיסול החמאס,החלשתו או לא.
4.חייבים להתנתק מעזה סופית גם במחיר בטחוני כלשהו {הברחת נשק לעזה וגם ככה יש הברחת נשק} או לכבוש מחדש את עזה ולהפכה לשטח A.
החלטה קשה מעין כמוה.
5.להפסיק להציע הצעות פרוטקשן לעזה.


צה"ל מסייע למחבלי חמאס לא להיפגע-"ככה לא בונים הרתעה,ככה בונים תבוסה"


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
עכביש לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 17.9.15
7338 הודעות, 65 מדרגים, 126 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    08:28   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  30. למעט תגובה 22 של חושב פעמיים, מה העילה למילחמה אם תהיה  
בתגובה להודעה מספר 0
 

ערכתי לאחרונה בתאריך 26.06.18 בשעה 09:19 בברכה, עכביש
 
לא הצלחתי להבין מה הסיבה למלחמה?

ציטוט" אנתח את הערכתי שעיקרה: הסכם השלום עם ישראל והנספח הצבאי הנלווה לו, המגביל את מצרים, הוא נטל על מצרים ופוגע בתרבותה האסלאמית ובכבודה. מצרים חפצה לשנות את בסיס היחסים בין המדינות, ונערכת מבחינה צבאית למקרה שישראל לא תסכים לכך" סוף ציטוט.

איך בדיוק הנספח הצבאי מגביל את מצריים? אם זה הכנסת כוחות לסיני להלחם בדאע"ש. אז ישראל אפשרה.
איך בדיוק הסכם השלום פוגע בתרבותה האיסלמית ובכבודה?
לא יודע איך, אבל אם כן, המסקנה היא שלעולם לא יהיה שלום כי תמיד זה יפגע בתרבותה האיסלמית.

צד אחד שלא דובר בו מה מטרת המלחמה? מלחמה לשם מלחמה היא לא מטרה.
קאוגלוביץ אמר מלחמה היא אמצעי אחר של מדניות חוץ של מדינה.
מה מטרת המצרים בדיוק? ונניח שיצאו למלחמה הם צרכים לדעת דבר אחד או השמדה טוטלית וכיבוש ישראל. כי אם לא זה אז הם מסתכנים שוב באיבוד סיני והם יכולים לשכוח ממנה.
מי יעשה שלום עם מדינה שאיבדה את סיני ויש סבירות שתאבד אותה שוב ותבקש את סיני תמורת שלום.

מלחמה לאחר שלום יכניס את מצרים כמדינה מצורעת.
ויתן לישראל הרבה עמידה מול אלה שטוענים שצריך לעשות שלום עם הפלסטינים.
היום המצרים מקבלים 1.5 מיליארד ד' מארה"ב שזה 20 אחוז מהתקציב הצבאי. בנוסף הם מתבססים על נשק מארה"ב שחלפים הם ישכחו לקבל.

במלחמה הפוטנציאל של הפסד בכל התחומים גדול מאוד מהתועלת , לא רואה סיבה.



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
TheTruth לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 26.3.17
2579 הודעות, 14 מדרגים, 16 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    09:03   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  31. לפעמים פשוט אי אפשר להבין ערבים  
בתגובה להודעה מספר 30
 
  
ואני רציני, פשוט אי אפשר להבין אותם.
צריך להתכונן איתם לגרוע מכל. ואם הם רוצים מלחמה, הם יקבלו אותה במלוא העוצמה.
ואם הם ינסו להגשים את חלומם הרטוב, לכבוש את מדינת ישראל, הם אמורים לקבל פצצת ענק על קהיר.



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ש-עצמון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 10.4.16
24024 הודעות, 124 מדרגים, 227 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    09:19   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  32. שני קווים מקבילים שלא ייפגשו-המערב חושב מהראש,הערבים חושבים מהבטן.  
בתגובה להודעה מספר 31
 
  


צה"ל מסייע למחבלי חמאס לא להיפגע-"ככה לא בונים הרתעה,ככה בונים תבוסה"


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אהרון5 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.10.15
35930 הודעות, 174 מדרגים, 317 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    10:28   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  39. אני הבנתי  
בתגובה להודעה מספר 31
 
  

יש להם מוטיבציה אחת: שנאה.


האנושות היא עדר של גלמים מזוכיסטים הנהנה להשתעבד לכבלי הפיסי והמשפט הבינלאומי ואוסר להתפכח מהם


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
SpinozaB לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.7.14
19001 הודעות, 105 מדרגים, 191 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    09:36   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  34. יש אנשים בטראומה מיום כיפור, הם מצפים למלחמה עם מצרים בכל יום  
בתגובה להודעה מספר 30
 
  


במדבר י"ג, ל"ג: "..ונהי בעינינו כחגבים וכן היינו בעיניהם.."


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אהרון5 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.10.15
35930 הודעות, 174 מדרגים, 317 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    10:29   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  40. אשרינו שהם קיימים  
בתגובה להודעה מספר 34
 
  


האנושות היא עדר של גלמים מזוכיסטים הנהנה להשתעבד לכבלי הפיסי והמשפט הבינלאומי ואוסר להתפכח מהם


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
SpinozaB לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.7.14
19001 הודעות, 105 מדרגים, 191 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    10:29   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  41. למה?  
בתגובה להודעה מספר 40
 
  


במדבר י"ג, ל"ג: "..ונהי בעינינו כחגבים וכן היינו בעיניהם.."


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
חכם ציון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 17.3.08
2367 הודעות, 22 מדרגים, 37 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    13:18   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  44. בלעדיהם היינו ישנים בעמידה  
בתגובה להודעה מספר 41
 
  



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מהרהרת לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 3.11.16
2586 הודעות, 46 מדרגים, 92 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    18:21   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  48. נכון מאד. ביום כיפור המצרים רצו את סיני. הם קיבלו אותה עד הגרגר האחרון.  
בתגובה להודעה מספר 30
 
  
גם הפירוז שהיה הבעיה של מצרים בהסכם, די מחורר.
אכן כדבריך, לא רואים סיבה.
ובכל זאת תמיד קיים המקרה כמו בשיר של נעמי שמר:
הכל בגלל מסמר קטן
https://www.youtube.com/watch?v=jzNR8qjyIXw



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Chemist לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.2.16
2596 הודעות, 18 מדרגים, 24 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    09:25   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  33. מרתק! קריאה חשובה ומלמדת  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
תודה רבה על הבאת הדברים



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
השחר_העולה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 4.10.07
8859 הודעות, 154 מדרגים, 290 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    10:08   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  35. מרתק, תודה על הבאת הדברים, השכלתי!  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


בַּבָּתִּים אֵין פֶּרֶץ,בָּרְחוֹבוֹת אֵין הָמוֹן,וְשָׁלוֹם וְשַׁלְוָה בָּעִיר – וְשִׁמָּמוֹן.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
חרב דוד לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 7.7.17
1202 הודעות, 14 מדרגים, 28 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    13:32   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  45. ממתי הפריע למדינה מוסלמית מצבם הכלכלי או חיי אזרחיה לצאת למלחמה ??  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
חיי אדם אצלם זולים יותר ממחיר גמל.



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ניק מקומי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.9.16
7161 הודעות, 35 מדרגים, 70 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ג בתמוז תשע''ח    17:17   26.06.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  47. מאמר פילוסופי מעניין  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

  

תגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות