אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #505778 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 505778      
שדה יער לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.7.15
9219 הודעות, 142 מדרגים, 281 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי ב' בחשון תשע''ט    12:55   11.10.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

איך אפי נוה עשה את זה? הצ'ופצ'יק הנעלם - והשיטה להברחת נוסעים בנתב''ג  

 
  
הדרך המביכה שבה ניסה לכאורה יו"ר לשכת עורכי הדין להבריח את בת לווייתו מפנה זרקור לעבר הכשלים במערך ביקורת הגבולות ■ בין הדרכים להסתנן דרך נתב"ג: העברת אישור כניסה לאדם אחר ושימוש בדרכונים כפולים ■ רשות האוכלוסין וההגירה: "מדובר במקרים נדירים"

חגי עמית


ביקורת דרכונים בנתב"ג. בניגוד לחו"ל, בתורים שורר אי־סדר צילום:אייל טואג


פרשת אפי נוה מושכת את תשומת הלב הציבורית משום שהיא עלולה לעלות ליו"ר לשכת עורכי הדין בקריירה המקצועית והפוליטית שלו. החשדות כלפיו אף מעמידים את הרשויות במבחן חשוב בנוגע לדרך שבה הן מתייחסות לבעלי מעמד רם לעומת אזרחים פשוטים. ואולם, לפרשה עשויות להיות השלכות משמעותיות גם על תהליך ביקורת הגבולות בנתב"ג.

נוה נתפס לכאורה בדרך מביכה במיוחד. כמו אחרון הישראלים המנסים להתפלח עם הילד שלהם לרכבת תחתית בחו"ל באמצעות רכישת כרטיס אחד במקום שניים, והשתחלות זריזה דרך המחסומים האוטומטיים בלי שאיש ישים לב לכך — כך נתפס כביכול יו"ר לשכת עורכי הדין בשבוע שעבר, כשהוא מנסה להיכנס לארץ עם בת לווייתו באמצעות אישור כניסה בודד.

ואולם, הפרשה מפנה את תשומת הלב לדרכים שבהן אפשר להיכנס לישראל באופן שאינו חוקי. לא מדובר בחציית מדבר סיני באישון לילה. כאן "גונבים" את הגבול בדרך המלך — נתב"ג.

לאייל (שם בדוי), עורך דין העוסק באזרחים זרים שהגיעו לארץ באופן לא חוקי ומנסים להסדיר את מעמדם, הזכירה פרשת נוה מקרה של לקוח שלו שבא למשרדו לפני כחודשיים. הלקוח, ששהה בעבר בישראל וגורש ממנה, סיפר לאייל על הנסיבות שבהן הגיע לישראל בפעם השנייה בדרך לא חוקית.

השיטה, לדברי הלקוח, שבמסגרתה שילמו אזרחים זרים לישראלי כדי שיכניס אותם לשדה בלי לעבור ביקורת דרכונים, נשמעת פשוטה למדי — עד שקשה להבין כיצד היא מצדיקה את הכסף ששולם למבריח. על פי שיטה זו, המבריח הוא אדם שאין לו בעיה לעבור את ביקורת הגבולות. הוא מגיע בטיסה לנתב"ג יחד עם האדם שמבקש להתגנב לארץ. בביקורת הדרכונים "החוקי" מציג את הדרכון שלו, ומקבל את אישור הכניסה — גייט־פס, כפי שהוא נקרא בפי עובדי רשות האוכלוסין וההגירה. אלא שהוא לא עושה בו שימוש — ומעביר אותו לאדם המנסה להתחמק מביקורת הדרכונים.


אפי נוה צילום:אילן אסייג


אישור זה — "הצ'ופצ'יק", כפי שהגדיר אותו אחד מעורכי הדין שעמם דיברנו — מסתמן מפרשת נוה כפרצה במערך ביקורת הגבולות הישראלי, והוא לא קיים ברבים משדות התעופה בעולם. עבור רובנו זו פיסת נייר דקה ומיותרת המזכירה חשבונית קטנה, שאותה מקבלים לאחר הצגת הדרכונים. את פיסת הנייר יש לשמור במשך שניות ספורות עד המעבר מעמדת הבקר שחתם על הדרכון למחסום האוטומטי שנפתח ברגע שהנייר יעבור באמצעות הברקוד שעליו. אלא שמתברר כי מהרגע שירדתם מהמטוס — פיסת נייר זו היא כל מה שאתם זקוקים לו כדי להיכנס לישראל.

בתסריט ההברחה שלנו, האדם שקיבל את אישור הכניסה מעביר אותו למי שמעוניין לעבור את ביקורת הגבולות מבלי להיבדק. אמנם על הצ'ופצ'יק מופיעה תמונה מטושטשת של האדם שלו הוא שייך — אך ברוב המכריע של המקרים איש אינו בודק בזמן אמת אם האדם שעבר הוא אכן זה שהונפק לו האישור. כך, המוברח עובר את המחסום האוטומטי ללא קושי. עתה, כל שנותר למבריח הוא למצוא תירוץ כלשהו לאובדן הצ'ופצ'יק: הוא יכול לטעון כי פיסת הנייר אבדה לו, והוא יכול גם להתלונן — אם יש בידו דרכון ביומטרי — כי במכונת הבדיקה שבה העביר את דרכונו היתה תקלה והיא לא הדפיסה לו אישור.

כותב שורות אלה אף יכול להעיד על מקרה שאירע לפני כמה שנים, שבו איבד את אחד מהאישורים של ילדיו במהלך המעבר מביקורת הדרכונים למחסום האוטומטי. המאבטחים החזירו את הילד לעמדת ביקורת הדרכונים — ואישור חדש הונפק לו בתוך כמה דקות.


להסתנן ב–15 דקות

ואולם תרגיל זה אינו פשוט כפי שהוא נשמע. השימוש באישור הכניסה מוגבל לרבע שעה, כך שהמעבר בשיטה זו צריך להיעשות בזריזות. זאת ועוד, מצלמות לא מעטות מקיפות את המתחם — ולכן העברת הכרטיס צריכה להיעשות בסתר. עם זאת, שני המעורבים בתרגיל לא צריכים אפילו להעביר את האישור ישירות זה לזה: בחלק מהמקרים הם פשוט מסכמים ביניהם כי "החוקי" ישאיר את האישור בנקודה מסוימת לבלתי חוקי.

במקרה שבו המסתנן מעביר את האישור של האזרח הרשאי להיכנס בקורא הקוד של המחסום האוטומטי, נקלט במערכת של רשות האוכלוסין וההגירה רישום שלפיו אותו אזרח כבר נכנס לארץ. כלומר, כשהמבריח ינסה להיכנס הוא יישאל כיצד נתקע ללא אישור. עם זאת, אם העברת הצ'ופציק מאדם לאדם לא נקלטה במצלמות, יהיה קשה לביקורת הגבולות להתמודד עם הטענה על אובדן הצ'ופצ'יק. האחריות מוטלת על האדם שגנב את הגבול — שכבר נמצא בתוך ישראל ולכאורה הרים מהרצפה כרטיס לא שלו והשתמש בו ללא רשות.

בהקשר זה, פרשת נוה חושפת עוד כמה נקודות בעייתיות במעבר דרך טרמינל 3 בנתב"ג בימים אלה. ראשית, מה שיכול להסביר איך התרגיל של נוה הצליח לכאורה ביציאה מהארץ, אך נכשל בכניסה — הוא העובדה שלא כל היוצאים מישראל מחויבים לעבור דרך המכונות האוטומטיות. לפי רשות האוכלוסין, בעלי הדרכונים הביומטריים נהנים ממסלול ישיר שאינו מצריך מעבר דרך המכונות האוטומטיות, אלא רק דרך בקר אנושי המשגיח על הנעשה.

במקרה של נוה, אותו בקר ככל הנראה לא התפנה לבדוק היטב את יו"ר לשכת עורכי הדין ובת לווייתו ביציאתם. עם זאת, שני אזרחים שיצאו מהארץ בתחילת ספטמבר עם דרכון שאינו ביומטרי הופתעו לגלות כי איש לא ביקש מהם לראות את אישור היציאה שקיבלו לאחר שדרכונם הוחתם.

שנית, הפרשה מפנה את תשומת הלב לאי־הסדר השורר בעמדות ביקורת הדרכונים בכניסה לישראל. בניגוד לשדות תעופה זרים, שבהם קיים תור מסודר ותחום באמצעות חבלים מול עמדות הבידוק, בישראל עומדים הממתינים לביקורת דרכונים בדבוקה לא מאורגנת שבה קשה להבחין מי הצטרף לתור, מי חזר לאחור ומי החליט לחמוק מהצד.

יתרה מכך — אין דרך אחת ומסודרת להמשיך אחרי עמדת הביקורת, כך שתיאורטית ניתן להחתים את הדרכון ולא להתקדם למחסום האוטומטי. כמו כן, בשנים האחרונות נכנסו לשימוש עמדות זיהוי כף יד ועמדות בידוק דרכונים ביומטריים, שבהן אמורים הנכנסים לעבור ללא מפגש עם נציג אנושי — מה שיצר מעבר צדדי ועוקף של העמדות המאוישות. גם אם הפקחים של רשות האוכלוסין וההגירה משגיחים על הנעשה, אין להם דרך לדעת בוודאות אם האדם שמולם החתים את הדרכון שלו במכונה או רק יצר מצג שווא כאילו עשה זאת.

בעזרת השם

לא רק הצ'ופצ'יק — גם הדרכון הוא אמצעי להברחת הגבול. "אזרחים שיש להם בעיה יכולים להיכנס לישראל עם דרכון שאינו שלהם על ידי שינוי השם בו. קיימות מדינות במזרח אירופה שבהן אם שינית את שמך הפרטי או את שם המשפחה תקבל דרכון חדש — עם מספר חדש. במדינות אלה מספר תעודת הזהות אינו מופיע בדרכון. ברגע שקיבלת מספר דרכון חדש, אין למדינת ישראל דרך לדעת שאתה הוא זה שגורש מישראל בעבר", אמר עו"ד מיכאל חוואי, המטפל במעוכבי כניסה, מסורבי כניסה ושוהים לא חוקיים.

עו"ד מתן חודורוב, המייצג בין היתר אזרחים מול משרד הפנים, סיפר על שיטה פשוטה יותר. "אזרחים שמגיעים לישראל כדי לעבוד נכנסים עם ויזת תייר. מהגרים אלה מוצאים מי שיבנה להם סיפור כיסוי — כמו בית מלון שהוזמן עבורם, או טיול מאורגן בישראל שהם משתתפים בו. לעתים הם גם מוצאים אזרח ישראלי שיתמוך בגרסה שלהם שלפיה הם באו לביקור או טיול, וכשהבקר בגבול מתקשר לאזרח כדי לבחון את הגרסה שלהם — הוא מאמת אותה", הוא אומר.

מטבע הדברים לא קיים בידי הרשויות מידע בנוגע למספר האנשים שמצליחים להבריח את הגבול בדרך הזאת. רשות האוכלוסין וההגירה אינה מצליבה בזמן אמת את נתוני הנכנסים לארץ עם נתוני הנוחתים בישראל, הנמצאים בידי חברות התעופה. נערכת השוואה מספרית ביניהם, אבל ההצלבה נעשית רק במקרה של חקירות משטרה. חשיפת שמות הנכנסים במעבר הגבול יכולה להיעשות במקרה של צו בית משפט — כמו במשפטי גירושים, כפי שחשש נוה.

"לפני כמה חודשים התפרסמה פרשה, שבמסגרתה אזרחים מגיאורגיה הוכנסו לישראל מבלי לעבור בביקורת הדרכונים — בעזרת תשלום שוחד. כששאלתי אותם איפה הצ'ופצ'יק שלהם, התברר שלא היה להם כזה", אומר חודורוב. כך, עובדי חברה קבלנית בנתב"ג רכשו עבור המסתננים בגדים זהים לבגדי העבודה שלהם, הלבישו אותם בהם — והעבירו אותם בגבול בתור "עוזרים" שסייעו להם לדחוף את העגלה. משפטם מתנהל בימים אלו.

הפרשה הביאה לכך שאין עובד של רשות שדות התעופה שאינו נדרש להזדהות בטביעת אצבע כאשר הוא עובר במעברי הגבול במסגרת עבודתו. השאלה היא אם גם המחדל שהביא לכך שנוה הצליח להבריח לכאורה נוסעת ישראלית לחו"ל ייבחן באותה חומרה, ויביא לשינוי בבידוק הגבולות אצלנו.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר: "המקרים שבהם נעשה ניסיון לעקוף את מכונות הגייט־פס נדירים. התנועה בעמדות ביקורת הגבול מוסדרת ומוכוונת, ובקרים נמצאים בעמדות באופן רציף".


https://www.themarker.com/news/.premium-1.6547886


הרמטכ"ל אייזנקוט: "להטיל פצצה ממטוס על חוליות משגרי עפיפונים ובלונים נוגד את עמדתי המבצעית והערכית"


              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  ניתן לפתור את זה בדרך כל כך פשוטה ,שעמדת הבידוק תהיה ממש צמודה לעמדת המעבר הפיזי דני מכפר סבא 11.10.18 13:06 1
     ככה זה ברוב המדינות המתוקנות איש השלג 11.10.18 13:26 3
  מתעסקים בזוטות כאשר יש עשרות אלפי מסתננים סודנים haier_82 11.10.18 13:10 2
     מה הקשר? kovals 11.10.18 18:57 7
         שאלה ״טובה״. אולי כמו מי שמנסה לנקות את האסלה בממחטה כשכל הביוב סביבו עולה על גדותיו. רביב 11.10.18 19:21 8
             אתם מתעסקים באלפי מסתננים בזמן שיש אלפי רקטות של חיזבאללה לכיווננו??!! יוםיום 11.10.18 19:54 10
  בדיוק צופה עכשיו בסרט טרמינל Lumix 11.10.18 13:39 4
  אף אחד לא שואל מהיכן למדנוה את הטריק? Iceman 11.10.18 18:32 5
  תמיד חשבתי שאפשר די בקלות להערים דווקא על המעבר הישראלי - אחד הבטוחים בעולם לכאורה Mr W 11.10.18 18:51 6
  איי איי אפי נווה.. ultrasouth 11.10.18 19:35 9
     אכן מוזר ר-לקיש 11.10.18 20:03 11
  החמאה נוזלת מהראש של החצוף ומגן החונטה קסם 11.10.18 20:35 12

   
   
דני מכפר סבא
חבר מתאריך 22.8.11
16797 הודעות
יום חמישי ב' בחשון תשע''ט    13:06   11.10.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. ניתן לפתור את זה בדרך כל כך פשוטה ,שעמדת הבידוק תהיה ממש צמודה לעמדת המעבר הפיזי  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
ויהיה תור אחד עם חבלים שמונעים משנים לעמוד במקביל פלוס משגיח אנושי שאני מתקשה להאמין שהפירצה הזאת נוצרה בתום לב ורשלנות, אולי מישהו קיבל כסף שתהיה פירצה.


הערבים ותרבותם. http://bloogerisrael.blogspot.com/2018/08/blog-post_17.html


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
איש השלג לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 27.7.17
5903 הודעות, 92 מדרגים, 180 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי ב' בחשון תשע''ט    13:26   11.10.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. ככה זה ברוב המדינות המתוקנות  
בתגובה להודעה מספר 1
 
  
כניסה ביומטרית היא ישירות מול הפתח ללא יכולת מעבר כפול וללא "צופציק".
מעבר לכך שבכל מקום נורמלי יש תורים מסודרים בניתוב מעקות ישר לעמדות כך שאין מצב של חיבור בין מורשי כניסה ללא בדוקים, לא פיזי ולא בזמנים.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
haier_82 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 31.12.08
10856 הודעות, 46 מדרגים, 65 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי ב' בחשון תשע''ט    13:10   11.10.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. מתעסקים בזוטות כאשר יש עשרות אלפי מסתננים סודנים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
שלא גורשו            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
kovals לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
3323 הודעות, 39 מדרגים, 5 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי ב' בחשון תשע''ט    18:57   11.10.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. מה הקשר?  
בתגובה להודעה מספר 2
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
רביב לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 13.7.14
8330 הודעות, 81 מדרגים, 150 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי ב' בחשון תשע''ט    19:21   11.10.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. שאלה ״טובה״. אולי כמו מי שמנסה לנקות את האסלה בממחטה כשכל הביוב סביבו עולה על גדותיו.  
בתגובה להודעה מספר 7
 
  


החלום שלי: בית ימני (ליכוד), בית יהודי ובית חילוני (יש עתיד)


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
יוםיום
חבר מתאריך 2.4.12
464 הודעות
יום חמישי ב' בחשון תשע''ט    19:54   11.10.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. אתם מתעסקים באלפי מסתננים בזמן שיש אלפי רקטות של חיזבאללה לכיווננו??!!  
בתגובה להודעה מספר 8
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Lumix
חבר מתאריך 23.12.14
2379 הודעות
יום חמישי ב' בחשון תשע''ט    13:39   11.10.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. בדיוק צופה עכשיו בסרט טרמינל  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
עם טום הנקס, יחי ההבדל.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Iceman
חבר מתאריך 15.6.16
1021 הודעות, 8 מדרגים, מינוס 15 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי ב' בחשון תשע''ט    18:32   11.10.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. אף אחד לא שואל מהיכן למדנוה את הטריק?  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Mr W לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 31.1.17
19384 הודעות, 227 מדרגים, 454 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי ב' בחשון תשע''ט    18:51   11.10.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. תמיד חשבתי שאפשר די בקלות להערים דווקא על המעבר הישראלי - אחד הבטוחים בעולם לכאורה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
נראה לי שההדפס הקטן הזה נוצר במקור כתחליף לחותמת שעשתה בעיות לבעלי הדרכון במדינות עוינות לישראל. לא?


הצ(ב)יעו והשפיעו: http://rotter.net/forum/kafe/18367.shtml


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ultrasouth
חבר מתאריך 14.11.16
255 הודעות
יום חמישי ב' בחשון תשע''ט    19:35   11.10.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. איי איי אפי נווה..  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
אני רק חושב על דברים אמינים ששמעתי ממקור ראשון לכאורה וכל השערות שלי סומרות. אבל אסור לכתוב כאן מחשש שיפורשו כהוצאת דיבה (לכאורה)            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ר-לקיש
חבר מתאריך 21.7.14
384 הודעות
יום חמישי ב' בחשון תשע''ט    20:03   11.10.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. אכן מוזר  
בתגובה להודעה מספר 9
 
  
יש משהו מאוד מוזר בגרסה שמועלית בתקשורת.
הגרסה שלא רצו שיהיה תיעוד שהם יצאו מהארץ יחד לא מסתדרת עם הרבה דברים.
1. אם יש חוקרים פרטיים סבירים, אז קל להוכיח שיצאו יחד גם ללא דוח כניסות ויציאות של ביקורת דרכונים (ודווקא מעבר יחד עם אותו כרטיס שהם צמודים במעבר הרבה יותר קל לצלם ולתעד).
2. אם אין חוקרים פרטיים ומלכתחילה לא יודעים מי היא, אין סיכוי שיינתן צו של בית משפט לבירור הכניסות והיציאות של כל האנשים שיצאו באותו היום.
3. הרבה יותר סביר שהיא רצתה להסתיר שהיא בחו"ל מסיבות אחרות.
מה לא מספרים לנו?, ימים יגידו.


"כל אדם שכועס, אם חכם הוא - חכמתו מסתלקת ממנו, אם נביא הוא - נבואתו מסתלקת ממנו" (פסחים סו,ב)


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
קסם
חבר מתאריך 9.8.18
62 הודעות
יום חמישי ב' בחשון תשע''ט    20:35   11.10.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. החמאה נוזלת מהראש של החצוף ומגן החונטה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
שיתפטר!            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות