אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה        

קבוצות דיון סקופים נושא #505931 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 505931      
בית ישראל לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 29.7.18
1889 הודעות, 19 מדרגים, 34 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ג' בחשון תשע''ט    06:48   12.10.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

מסע בחירות מתחת לרדאר: הקמפיינים השקטים ברשויות הדרוזיות בגולן  

מועמד אחד נשר, אחר מנהל את הקמפיין שלו מבית קפה והשאר פועלים בעיקר בפייסבוק. בכפרי הדרוזים ברמת הגולן, שהולכים לבחירות לראשונה מאז 67', אין שלטי חוצות ולא סטיקרים. ככה זה כשאנשי הדת מאיימים בחרם והתושבים ממילא רובם לא אזרחי ישראל

בשבועות האחרונים מציפים פרצופי המתמודדים בבחירות המקומיות את המרחב הציבורי. אבל בכפרי הדרוזים בצפון רמת הגולן לא נראים שלטי חוצות, סטיקרים על המכוניות או כרזות המשתלשלות ממרפסות. אלו הבחירות הראשונות לרשויות המקומיות מאז נכבשה הרמה ב-1967, אבל חגיגות הדמוקרטיה נשארו בגבולות הפייסבוק, שם התנגדות אנשי הדת חלשה יותר.

קיום מסע בחירות נתפס כהתרסה, מסבירה סמירה רדא־עמראן, האשה היחידה מבין המתמודדים. לדבריה, היא והאחרים "הולכים נגד הזרם, אבל מנסים לעשות זאת בעדינות. אני היחידה שהפצתי עלונים בתיבות דואר. הדבר האחרון שאני רוצה זה שההתנגדות תהפוך אלימה ואנשים יריבו בגלל זה. כבר שמעתי שיש אנשים שבכלל לא מוכנים שהקלפיות ייכנסו לכפרים".

רדא־עמראן: "המורכבות הפוליטית, הלאומנית והדתית של הבחירות מעמעמת את הנושא של המגדר"

ברוח זו, למונג'ד אבו סלאח, חקלאי ורועה צאן בן 45 שמתמודד על ראשות המועצה במג'דל שמס, אין מטה ולא משרד. את תעמולת הבחירות שלו מקיים מונג'ד אבו סלאח באופן אישי בבית הקפה בקניון שבכניסה לכפר. לדבריו, "לא רציתי להיכנס לקמפיין בגלל המצב הפוליטי המורכב. אני לא רוצה להתנגש עם אנשים, ושבמקום להרגיש פוליטיקה נרגיש עוינות. רצינו שהצעד הראשון יעבור בקלות, עד שאנשים יתרגלו".

המצב הפוליטי אכן מורכב. מבין הדרוזים בגולן, רק לכחמישית יש אזרחות ישראלית. השאר במעמד תושבים, שיכולים לבחור אך לא להיבחר. בכינוס לפני כחודש בנבי יעפורי, הכריזו אנשי הדת הדרוזים מצפון הרמה חרם על הבחירות ועל כל מי שייקח בהן חלק. עורך הדין נביה חנג'ר ממג'דל שמס, אומר שהבחירות מחזירות את הכפרים לתקופה של חרמות שחשבו שכבר נחלצו מהן. לדבריו, "בפעם הקודמת, ב-1982, הוטל חרם על כל מי שקיבל אזרחות ישראלית. אסור היה לו להשתתף באירועים חברתיים, גם של בני משפחתו. זה עבד וזה הסתיים רק לפני קצת יותר משנה, כשאמרו שמי שנענש - נענש מספיק וצריך לפתוח דף חדש". האם הוא חושב שהחרם יגרום לעוד מתמודדים להסיר את מועמדותם? "אם היו שואלים אותי לפני חודש הייתי אומר שכן. עכשיו אני באמת לא יודע".

אבו־עואד: "זה תקדים, ולמרות כל המורכבות צריך להתקדם. צריך מישהו שיגיד: 'חבר'ה, העולם משתנה — גם אנחנו צריכים להשתנות'"

עבאס אבו-עוואד, המתמודד על ראשות מועצת בוקעתא והמועמד הדתי היחיד, הסביר כי החרם הוטל לטובת התושבים: "זה שטח כבוש, ויש לרוב המשפחות קרובים בסוריה. יש שחושבים שיחזירו אותנו לשם, בגלל זה השייחים מתנגדים". מדוע הוא מתמודד אם כך? "לא תמצאי בשום דת שכולם חושבים אותו דבר", הוא אומר. "אני מכבד את הדעות שלהם ומבין את ההתנגדות, אבל אני חושב שצריך להתקדם, ומישהו חייב לעשות את הצעד הראשון. אני לא חושב שאני עושה טעות, אבל אם אני לא רואה את העתיד כמוהם ואני עושה טעות - נתקן".

זה לא יהיה קל. אבו־עוואד אמנם אסף 800 חתימות לטובת התמודדותו בכפר שהוא הדתי ביותר באזור, אבל התגובות קשות. בפוסט שהופץ בפייסבוק בעניין מתמודדי עין קנייא נכללו תמונות המועמדים והוזכר כי החלטת השייחים כוללת חרם על השתתפות בחתונות ולוויות. עוד נכתב בפוסט: "אנחנו מעירים, וזה לא איום, שבקרוב נתחיל להעביר להם מסרים קשים ולכל מי שבוחר בקלפי... גם נפרסם שמות של אלו שישתתפו בהצבעה". מתמודד אחד כבר נשר מהמרוץ וכעת נותרו 13 מתמודדים שנרשמו במשרד הפנים בארבעת הכפרים: חמישה במג'דל שמס, שלושה במסעדה, שניים בבוקעתא ושלושה בעין קנייא.

אבו־סלאח: "אנשים עדיין חוששים שיחזירו את הגולן והם ייתפסו כבוגדים. המדינה לא נותנת להם את הביטחון המלא שהם חלק"

אבו-עוואד, אזרח ישראל כבר שנים רבות, מעולם לא הצביע בבחירות לכנסת ולא כיהן במועצה. כעת, הוא אומר, "רציתי להתמודד כי יש לי מה לתרום. נתנו לנו זכות בחירה, אז זכותי לממש אותה. זה תקדים, ולמרות כל המורכבות צריך להתקדם. צריך מישהו שיגיד, 'חבר'ה, העולם משתנה - גם אנחנו צריכים להשתנות'".

ספק רב אם המצע שלו יסב נחת לממסד הדתי: מערכת חינוך ראויה לשמה במקום הראשון ואחר כך שיפור חזות הכפר, טיפוח תיירות, והבאת חברת היי-טק שבה יוכלו לעבוד הסטודנטים הרבים באזור שלא מוצאים עבודה במקצוע. גם קאנטרי קלאב יש במצע, והוא לא יתעקש על הפרדה מגדרית - לדבריו, גם היום הוא נוסע עם בתו לבריכה באחד הקיבוצים הסמוכים. ומה אם התושבים ירצו פאב, כמו אלו שיש במג'דל שמס - כפר שנהפך למעצמת חיי הלילה של הגולן? אבו-עואד משיב שלא יתנגד, "אבל שיהיה מבוקר, שלא ייצאו ילדים בני 16 שיכורים".

אבו־סלאח, מועמד לראשות המועצה המקומית מג'דל שמס, בחודש שעבר
אבו־סלאח, מועמד לראשות המועצה המקומית מג'דל שמס, בחודש שעבר גיל אליהו
הוא רואה חשיבות רבה בהכנסת נשים לפוליטיקה, אבל לא הצליח לשכנע אף אחת שתרוץ איתו ברשימה. בינתיים יש לו יועצות, וקידום מעמד האשה נמצא אצלו באג'נדה.

הלאום והחוק
אף כי רובם אינם אזרחי ישראל, סערת חוק הלאום לא פסחה על כפרי הדרוזים שבצפון הגולן, והיתה נושא שיחה מרכזי. בעיני המועמדים נראה כי החוק לא מהווה סיבה לשינוי התוכניות לבחירות. אבו-עוואד הצטרף להפגנת הדרוזים בתל אביב, אבל לדבריו, "אף אחד לא יצא להפגין חוץ ממני. אני בעד מדינה ליהודים ושיהיו חוקים שיגנו על יהודים, אבל למה אתה שם אותי בצד? אני חי אתם ונשבעתי שאני נאמן לנצח נצחים".

מוגרבי על חוק הלאום: "זה שהחוק מגדיר מדינה יהודית זה מאז ומתמיד. אבל לקחו את זה למקום קיצוני. זה לא פוגע בי אישית. גם לפני שהתאזרחתי הייתי סוג א'"

פהד ספדי, המתמודד על ראשות המועצה במַסְעָדֶה, סבור שנחוץ תיקון בחוק, אבל זה לא נראה לו רלוונטי במיוחד לכפרי הדרוזים ברמה. הוא סומך על בית המשפט העליון, ש"יפרש את החוק לפי חוקי היסוד שבהם מעוגנות זכויות היסוד. אם בית המשפט ייתן פרשנות מפלה זו תהיה תעודת פטירה לבית המשפט. לא יתנו שיפרשו את החוק לפי חזן ורגב. יש בלם וזה השופטים".

כך או כך, הוא אומר, לחוק אין השפעה על הבחירות בצפון רמת גולן מפני ש"התושבים לא אזרחים. מי שאזרח ומרגיש לא טוב יכול להביע עמדה. האנשים פה שמחים שהם במדינת היהודים. החיים משותפים, אנחנו שווים, אבל תחת ריבון יהודי. אז על מה המהומה?".

ואיל מוגרבי, אמן לחימה שייצג את ישראל בתחרויות ספורט בינלאומיות, מוסיף ש"חוק הלאום לא אומר לי כלום כי אני רואה את עצמי גם יהודי, גם דרוזי, גם מוסלמי וגם נוצרי. אני מכבד את כולם ואנחנו צריכים לחיות בשלום. אני אף פעם לא הייתי סוג ב' ואף אחד לא יגיד לי שאני סוג ב'. בבתי ספר יהודיים שלימדתי - קיבלתי הערכה, היינו אחים. זה שהחוק מגדיר מדינה יהודית זה מאז ומתמיד, אבל לקחו את זה למקום קיצוני. ב-48' כבר ידעו את זה. זה לא פוגע בי אישית, אני אזרח ישראלי, גם לפני שהתאזרחתי הייתי סוג א'".

מוגרבי, שמתמודד בעין קנייא (גם מול סמירה רדא-עמראן), דוחה את הטענות על מעמדן המוגבל של נשים בחברה הדרוזית: "יש מפקחות ממשרד החינוך, מנכ"לית וגזברית המועצה היא אשה. למה חושבים שיש בעיה עם מעמד האשה במגזר הדרוזי? צריך היום לחזק את מעמד הגבר", הוא צוחק. עם זאת, מזכיר מועמד אחר, לפני כעשור אנשי הדת גרמו לביטול מינויה של ראשת מועצה שמינה משרד הפנים.

רדא-עמראן עצמה אומרת, ש"עדיין לא הגענו לשלב של התייחסות למגדר. "המורכבות הפוליטית, הלאומית והדתית בבחירות מעמעמת את הנושא של המגדר. היא עצמה ביקשה אזרחות ב-2012, אחרי שהתגרשה: "הייתי שייכת לאבא שלי, אחרי זה לבעלי", היא אומרת. "האזרחות היא מבחינתי גם אקט פמיניסטי - לקבוע לעצמי את הזהות שלי. בתעודת המעבר היה כתוב לי 'unidentified',מה זה 'unidentified'? מה אני, חיה? אני רוצה זהות".

העובדה שמועמדותה של רדא-עמראן לא מעוררת התנגדות והנכונות להתמודד למרות איומי החרם, מעידות על נחישותם של כל המתמודדים, להצעיד קדימה את כפריהם. כך למשל הדגישו כל המתמודדים ששוחחו עם "הארץ", כי כבר בבחירות הראשונות יש לנתק את ההצבעה מהנאמנות החמולתית. "אם אנחנו, בקדנציה הראשונה, לא נלך לפי חמולות ומשפחות זה יימשך ככה הלאה", מבטיח אבו-עוואד.

לא קבלני קולות
אף על פי שהאלקטורט שלהם לא משתתף בבחירות לכנסת, יש מתמודדים המשתייכים למפלגות ואף רצים מטעמן. פהד ספדי, למשל, המתמודד על ראשות המועצה במַסְעָדֶה, הוא ליכודניק אם כי הוא מגדיר את עצמו רוויזיוניסט, ורואה את עצמו יותר כחלק מתנועת "חירות" ההיסטורית מאשר הליכוד. מונג'ד אבו-סלאח מתמודד מטעם מפלגת העבודה, והמועמד שפרש מהתמודדות בעין קנייא, רמזי עזאם, התמודד מטעם "הבית היהודי".

רדא־עמראן: "הייתי שייכת לאבא שלי, אחרי זה לבעלי. הוצאת האזרחות היא מבחינתי גם פמיניזם. לקבוע לעצמי את הזהות שלי"
אבו-סלאח אומר ש"מדינה יהודית זה נכון עד גבול מסוים, אבל אני לא מרגיש בנוח. העדה תרמה הרבה למדינה, גם הבדואים והצ'רקסים. אני מאמין שצריך שוויון וזו הדמוקרטיה. אם נשלול את השוויון נהיה כמו מדינות ערב".

הוא מבקש בעיקר לתת ביטחון לתושבי מג'דל שמס. לדבריו, "הרבה תושבים אוהבים את החיים במדינת ישראל, אבל אני לא יכול להגיד שאין אנשים שרוצים לחיות בסוריה". הוא ראה את עצמו כאזרח מאז ומתמיד, מה שגרם לו לבקש אזרחות מזמן. גם כל משפחתו הקרובה אזרחים. אחוז המתאזרחים נמוך בגולן, אבל, הוא מעריך, שבעתיד זה ישתנה. "אנשים פוחדים מהצעד הפוליטי, הם לא מרגישים בטוחים ועדיין חוששים שיחזירו את הגולן והם ייתפסו כבוגדים. המדינה לא נותנת להם את הביטחון המלא שהם חלק ממנה". ומה יקרה אם באמת יחזירו? "בוודאי נעזוב לתוך ישראל. אני תמיד אהיה אזרח ישראל".

"העולם מתקדם, אי אפשר לחזור לאחור", אומר מוגרבי בעודו עומד במרפסת ביתו בעין קנייא, מול נוף עוצר נשימה. הוא חולם על תיירות צימרים בכפר ועל השקעות בחינוך ובספורט: "נעשה רק מה שטוב לכפר שלנו. אני מאוד מקווה שהבחירות יימשכו בשקט וברוגע ובצורה ספורטיבית. אם אני אנצח - אנצח בגדול. ואם אפסיד - אפסיד בכבוד".
https://www.haaretz.co.il/news/local/.premium-MAGAZINE-1.6514530?=&utm_source=mivzakimnet&utm_medium=ticker&utm_campaign=mivzakimnet&ts=_1539315446878

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  מי שלא רוצה לחיות תחת דגל ישראל מוזמן לעבור לסוריה השקטה והבטוחה BlackHawkIL 12.10.18 06:50 1
     הבעיה מתחילה איתנו פיניקית 12.10.18 06:52 2

BlackHawkIL לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 18.9.16
13247 הודעות, 82 מדרגים, 163 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ג' בחשון תשע''ט    06:50   12.10.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. מי שלא רוצה לחיות תחת דגל ישראל מוזמן לעבור לסוריה השקטה והבטוחה  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
פיניקית לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 31.10.13
11200 הודעות, 80 מדרגים, 151 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ג' בחשון תשע''ט    06:52   12.10.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. הבעיה מתחילה איתנו  
בתגובה להודעה מספר 1

"יש שחושבים שיחזירו אותנו לשם, בגלל זה השייחים מתנגדים". כל עוד שעתידם לא בטוח, אי אפשר לצפות מהם למשהו אחר

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות