אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #518563 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 518563      
NZIV לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 18.3.03
40174 הודעות, 497 מדרגים, 950 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    15:52   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

3 דיויזיות מצריות בסיני או כמה עוּבדוֹת על ההתנהלות המצרית בעת מימוש ''הסכם השלום''  

 
  
*- 3 דיויזיות מצריות בסיני או כמה עוּבדוֹת על ההתנהלות המצרית בעת מימוש "הסכם השלום"

(בתחילה התנצלות חלקית: המאמר הוא ארוך מאוד ולא מקובל במחוזותינו להעלות "יצירות" שכאלו אך מפאת חשיבות העניין וכמה ידיעות חדשותיות בהחלט מעוררות סקרנות העלתי אותה. בקרוב אכתוב תקציר מנהלים לכתבה לכל מי שלא יכול לשמור על עירנות עד הסוף-שבת שלום)


הקדמה
זה למעלה מ־50 שנה אני עוסק בניתוחים צבאיים ואת הזירה המדינית הותרתי לאנשים שהתמחו בתחום זה. כך פעלתי בשנה האחרונה, שבה עקבתי אחר הפעילות הצבאית של צבא מצרים. בבואי לסכם את שלל הממצאים שהעליתי בחכתי, נראה לי שמחקרי לא יהיה שלם אם לא אעמוד, ולו במקצת, על ההתנהלות המדינית של מצרים מאז חתימת הסכם השלום בשנת 1979. בפרק זה נעזרתי בעבודתו של המזרחן סא"ל (בדימוס) שמעון מנדס שכתב חלק במאמר וכן הסתייעתי בהערותיהם של מר צבי מזאל, לשעבר שגריר ישראל במצרים; מר רוני פוקטש-פורת, לשעבר קונסול ישראל במצרים; סא"ל בדימוס משה נוימן; וד"ר מיכאל ברונשטיין. לכולם שלוחה תודתי.

למען האמת, לא רק אני מוטרד מהתנהלות מצרים בכל הקשור להסכם השלום. אני סבור שמרבית אזרחי ישראל מרגישים ש"לא לילד הזה התפללנו". ואכן, כל המושכים בעט מכנים את הסכם השלום בכינוי המכובס "שלום קר". אני סבור שכינוי זה אינו מצביע על טיב היחסים בין המדינות ויש להחליף את הכינוי ל"המלחמה הקרה של מצרים בישראל".

כמה פרשיות המצביעות על אופי התנהלות "השלום" עם מצרים עד השלמת נסיגת ישראל מסיני

כזכור, הסכם השלום בין ישראל לבין מצרים נחתם בוושינגטון ביום שני 26.03.1979. בהתאם להסכם השלום, התחייבה ישראל להחזיר את סיני בשתי פעימות:

פעימה ראשונה – החזרת המחצית המערבית של סיני, עד סוף שנת 1979
פעימה שנייה – החזרת המחצית המזרחית של סיני, כעבור שנתיים, דהיינו עד סוף שנת 1981.
מבחינתה של ישראל, התקופה הזו הייתה אמורה להיות אבן בוחן – כיצד מצרים מיישמת את הסכם השלום.

סאדאת הבין זאת היטב, במיוחד לאור העובדה שהמלחמה שיזם לא הביאה לו את התוצאות המקוות, שישמשו עבורו כלי שבו יוכל להכתיב לישראל נסיגה מסיני. להערכתי, הוא חשש שמנחם בגין עלול להרהר בטיב ההסכם, וימצא עילה כלשהי שלא להחזיר את כל סיני. הערכה זו נשענת על שתי עובדות:

הראשונה, תשובתו של עזר ויצמן לשאלה: "האם נכון הדבר ששלושה חודשים לאחר שבגין חתם על הסכם השלום, הוא התחרט?" על כך השיב ויצמן, שהיה שר ביטחון בממשלת בגין: "שלושה חודשים? שלוש שעות לאחר החתימה על ההסכם, הוא הצטער על כך". את הדברים האלה הוא פרסם בספרו "לך שמים לך ארץ".
התעקשותו של סאדאת על קיום בחירות לפרלמנט המצרי באל־עריש בחלק המזרחי של סיני עוד בטרם החזירה ישראל שטח זה לידי מצרים כפי שיפורט להלן.
פרשת הבחירות לפרלמנט המצרי באל־עריש

אני משער שלפי ההיגיון של סאדאת, אם יהיה לו חבר פרלמנט המתגורר בצד הישראלי של סיני, הדבר יבטיח לו את קבלת המחצית השנייה כעבור שנתיים. כעבור כמה חודשים מחתימת הסכם השלום, כאשר חששו של סאדאת גבר, הוא פיזר את הפרלמנט המצרי בטענה שחבריו נבחרו למען המלחמה, ועכשיו הוא מבקש שחברי הפרלמנט ייבחרו על נושא השלום. כל מי שבקי בתרבות מצרים, יודע שזו שטות מוחלטת. פיזור הפרלמנט נעשה כדי לאפשר לסאדאת להכניס "עז" למציאות של הסכם השלום: הוא דרש ששבט בדווי, המתגורר במזרח סיני שבשליטת ישראל, ישתתף בבחירות הנערכות במצרים; וכמו כן שנציג של סיני ייבחר לפרלמנט המצרי. לישראל יהיה קשה למחות נגד ה"מהלך הדמוקרטי" ואילו היעדר המחאה יקבע את העובדה של שייכות סיני למצרים. לאחר שישראל "תכיר" בדרך זו בריבונות המצרית על כל סיני, יקשה על ישראל לסגת ממימוש השלב השני של הנסיגה – ואכן כך היה.

מעניין שכל הדרגים שמתחת ראש הממשלה התנגדו ל"מחווה" הזאת. כאשר סאדאת נוכח שנתקל בקיר אטום, הוא הפנה את הסוגיה ישירות לראש הממשלה מנחם בגין – וזה נעתר לו. לאחר שישראל הסכימה, התקיימו הבחירות, אבל אבוי, הנציג המועדף של סאדאת, השיח' ח'לף ח'לאפאת (שהיה ידוע כשונא ישראל), לא נבחר, ובמקומו נבחר עורך דין מאל־עריש. סאדאת הכריז מייד שבבחירות היו אי-סדרים וזיופים ודרש לערוך בחירות חוזרות. בקשתו התמלאה והפעם סוף-סוף נבחר "האיש שלו", השיח' ח'לף ח'לאפאת.

פרשת בניין שגרירות ישראל במצרים

מייד לאחר חתימת הסכם השלום, מינה שר החוץ משה דיין את מר יוסף הדס, למנהל מחלקת הנורמליזציה עם מצרים. מר הדס הגיע למצרים כדי לחפש מבנה דו-קומתי מבודד עם חצר גדולה בקהיר. יש להבהיר שלפי הנוהל הדיפלומטי המקובל, שטח השגרירות נחשב לשטח הריבוני של המדינה ה"אורחת". מר הדס ונציג ממשלת מצרים שמונה מטעמה כדי לסייע, התרוצצו בקהיר בחיפוש אחר מבנה מתאים. לבסוף נמצא מבנה זמני בשכונת דוקי אשר ממערב לנילוס. כלומר, מחוץ לשטח השיפוט המוניציפלי של העיר קהיר. סוכם עם המצרים כי יימשכו המאמצים לאתר משכן קבע לשגרירות בקהיר. ברור שלנוכחותה של השגרירות בקהיר הייתה משמעות סמלית, ובאותה תקופה "לחמה" ישראל בשדה הקרב על הסמלים, כדי לבסס את "רעיון השלום" בתודעה הלאומית של מצרים.

הרעיון כי לשגרירות ישראל יהיה מבנה קבע בקהיר הטריד ככל הנראה מאוד את המצרים. כפי הנראה הם חששו שבמבנה מבודד בעל מעמד אקס־טריטוריאלי, לא תהיה להם שום שליטה על הבאים בשערי השגרירות הישראלית. הרי השמירה על השגרירות תהיה נתונה בידי ישראלים (כמקובל בנוהל הדיפלומטי, ראו התקרית עם השומר בשגרירותנו ברבת עמון). ונוסף על כל אלה יתנוסס דגל ישראל בגאון לעיני כל המצרים בלב קהיר. לכן החלה סחבת באיתור מבנה הקבע וכל בניין שהוצע למצרים נדחה בתואנה ששם הם לא יוכלו לערוב לביטחון.

בסופו של דבר, מכל מאות אלפי הבניינים בקהיר, לא מצאו המצרים אף בניין אחד בקהיר המתאים לשכן את שגרירות ישראל, והציעו את שתי הקומות העליונות של בניין בן 20 קומות השוכן בעיר גיזה, ממערב לנהר הנילוס. ישראל קיבלה את ההצעה. השגרירות שוכנה בשתי הקומות העליונות, ובכניסה לבניין הוצבו שני אנשי ביטחון של השב"כ המצרי, כך שכל מי שנכנס לבניין, חייב לעבור בידוק ביטחוני קפדני. פרט לחרפה שבכניסה לשגרירות לא מוצבים מאבטחים ישראלים במדים והאבטחה מסורה בידי השב"כ המצרי, ופרט לבושה שדגל ישראל מתנוסס רק בקומה העליונה של הבניין בן 20 הקומות, כך שעוברי אורח אינם מבחינים כי שגרירות לפניהם, החמור מכול בעיניי הוא ששגרירות ישראל הוצאה "אל מעבר לגדר". כלומר, לא מוקמה בקהיר אלא מעבר לנהר בעיר גיזה. נכון שמעבר לנהר יש עוד כמה שגרירויות, אבל הן נמצאות שם משיקולים שלהן ולא בגלל הטענה חסרת השחר שבכל רחבי קהיר לא נמצא מבנה מתאים שהמצרים יכולים להגן עליו. המצרים חזרו על דברי ההבל הללו גם לאחר ששגרירות ישראל הועלתה באש ב־9 בספטמבר 2011. מאז חלפו שנים ועדיין לא נמצא בניין מתאים לשגרירות.

במקביל לבניין השגרירות בעיר גיזה, אותרה וילה רחבת ידיים ברובע מעדי שבדרום קהיר שתשמש למגורי השגריר. המבנה המפואר שימש מגורי שגרירי ישראל עד לשנת 2001. בשנה זו הוחלט שהעלויות לשכירת הווילה המפוארת גבוהות מדי, ומגורי השגריר הועתקו לווילה קטנה ועלובה בקרבת מקום. "משהו דפוק לגמרי בן 4–5 חדרים וסלון גדול", כדברי מר מזאל. אחרי ששגרירות ישראל הועלתה באש בשנת 2011, הוחלט שעד שיימצא מבנה מתאים לשגרירות, ישמש מבנה זה גם שגרירות. עד היום לא נמצא מבנה מתאים לשגרירות ישראל והיא שוכנת במבנה המגורים הקטן של השגריר ומשפחתו.

לסיכום, מעשה ההשפלה בסיפור מיקום השגרירות מצביע על כך שמצרים אינה מעוניינת ששגרירות (נציגות רשמית/ממלכתית) ישראלית תהיה בעיר הבירה שלה. לעת עתה מצרים מוכנה לקיים מצג שווא של יחסים דיפלומטיים תקינים אך בפועל, רק 'עסקים' מזדמנים עם ישראל מתקיימים ורק ב'סמטה אפלה'.

גילוי נאות: בתאריך 25.10.2018 שוחחתי עם מר מזאל, מי ששימש כשגריר ישראל במצרים, על יחסי ישראל-מצרים ואף העברתי מאמר זה לעיונו ולהערותיו. מר מזאל טוען שמאמר זה הוא לעומתי מול מצרים ואינו משקף את כלל היחסים המורכבים בין המדינות. מר מזאל אינו מוצא כל פסול ועלבון במיקום השגרירות בעיר גיזה. הוא מאשר שלעיר גיזה יש עירייה נפרדת, והיא שוכנת במחוז נפרד מקהיר, אך לדבריו אין בכך כל השפלה.

פרשת הקונסוליה של ישראל באל־עריש

בהסכם בין שתי המדינות הוחלט כי מצרים תקים קונסוליה באילת וישראל תקים קונסוליה באל-עריש. המצרים הקימו מיד את הקונסוליה באילת, אבל את עניין הקונסוליה באל־עריש דחו המצרים בלך ושוב ובכל מיני טענות שהם מחפשים מבנה מתאים. אך מבנה שכזה לא נמצא מעולם.

להערכתי, הסיבה לכך היא שתושבי אל־עריש למדו ליהנות תחת הדמוקרטיה הישראלית, שהעניקה להם פיתוח וחופש פעולה כלכלי. המצרים חששו מאוד שלתושבי אל־עריש יישמר הקשר עם גורמים ישראליים, דבר שעלול לסבך אותם בעתיד. ואילו הישראלים, משום מה, לא ראו בקונסוליה ישראלית באל־עריש יתרון כלשהו, ולא לחצו. הישראלים לא הבינו את עקרון ההדדיות שחייב את המצרים. זה לא המקרה היחיד שבו ישראל ויתרה ללא תמורה (או הסבר מניח את הדעת).

פרשת הוועדות המשותפות ליישום הסכם השלום

בהתאם להסכם השלום, הוקמו שתי ועדות משותפות ליישום השלום, האחת מדינית והאחת צבאית. הוועדות היו אמורות להיפגש לסירוגין בירושלים ובקהיר. הפגישה הראשונה של הוועדה המדינית המשותפת נקבעה להיערך בירושלים. ואומנם המשלחת המצרית המדינית, בראשותו של שר החוץ איברהים כאמל, הגיעה ארצה. בערב הראשון ערך ראש הממשלה בגין ארוחת ערב חגיגית למשלחת המצרית. בדבריו למשלחת ראש הממשלה פנה לשר החוץ המצרי וקרא לעברו: "ידידי הצעיר!"… בסוף הערב הודיעה המשלחת המצרית שהיא חוזרת לקהיר. לעיתונות נמסר כי שר החוץ המצרי נעלב מפנייתו של בגין אליו בביטוי "ידידי הצעיר", שהיא לשון של זלזול.

אלא שלהערכתי, האמת לעזיבתה של המשלחת המצרית בטרם התחילו השיחות, הייתה אחרת: ירושלים. המצרים תפסו את עצמם על ה"שגיאה" שהם עשו בהסכמתם לנהל שיחות בירושלים, שמשמעותה הכרת בירושלים כעיר הבירה של ישראל, כי מבלי להזכיר את ירושלים בהסכם, ההסכם לא היה נחתם. אבל הם סמכו על יכולתם לתקן זאת בבוא השעה. הטרגדיה שלנו היא שמאז, הוועדה המדינית המשותפת לא קיימה יותר פגישות בירושלים. אנחנו המשכנו לנסוע לקהיר, אבל הם לא באו יותר לירושלים. ישראל הרימה ידיים. הסיבה לכך היא, (כפי שנהגו לומר לי על כל מילה שאמרתי למצרים: "אתה עוד תדפוק לנו את השלום עם המצרים") שהדרג המדיני שלנו פחד שמא תגובה או דרישה שלא ייראו למצרים, יגרמו להם לעשות איתנו "ברוגז".

פרשת הסיקור העיתונאי להגשת כתב האמנה של שגריר מצרים בישראל

מקרה חמור עוד יותר היה נושא הגשת כתב האמנה של השגריר הראשון של מצרים בישראל. בהתאם להסכם השלום, כעבור שנה מיום חתימתו יוגשו בירושלים ובקהיר כתבי האמנה על ידי השגרירים של שתי המדינות. האירוע המשמח נועד להתקיים ביום שלישי 26 במרס 1980.

כיוון שסאדאת רצה להצניע את העובדה ששגרירו יגיש את כתב אמנתו לנשיא ישראל בירושלים, הוא שלח לישראל את שר ההגנה שלו, כמאל חסן עלי, כדי לבדוק את טענותיה ביחס לסדרי הביטחון באיו"ש. הביקור נקבע משום מה לשבוע שמתחיל ב־24 במרס ומסתיים ב־29 בו. דהיינו, אירוע הגשת כתב האמנה נבלע בסיור של האיש השני בחשיבותו הפוליטית במצרים. נציגי מצרים בוועדה הצבאית הודיעו לנו על כך, והוסיפו כי עם השר יגיעו דובר צבא מצרים, הגנרל יוסרי כאמל ו־40 עיתונאים, ביניהם שני צוותי טלוויזיה.

ביום ראשון 24 במרס בשעה 08:00 התייצבתי במלון הילטון בתל אביב. המשימה שהוטלה עליי: לטפל במשלחת העיתונאים. נציג דובר צה"ל הקצה לי חדר במלון ומסר לידי את תכנית הביקור של שר ההגנה המצרי. לאחר הצצה קצרה בתכנית ראיתי כי ביום רביעי אף אחד מ־40 העיתונאים אינו מתוכנן לנסוע לירושלים לכסות את אירוע הגשת כתב האמנה. התקשרתי לאל"ם יהודה פורת, עוזר בכיר של תא"ל דב שיאון ז"ל, ושאלתיו לפשר הדבר. הוא השיבני כי בשיחות שהוא וחבריו בוועדה הצבאית ניהלו עם המצרים במשך שבועיים ימים, ניסו לשכנע את המצרים לשלוח צוות עיתונאים לכסות את האירוע בירושלים. אבל חבריהם המצרים התעקשו שביקור של שר ההגנה בישראל מאפיל על כל אירוע אחר.

החלטתי לשחק עם המצרים במגרשם, דהיינו, להתנהג כמצרי לכל דבר. ירדתי ללובי ואמרתי לנציג דובר צה"ל במקום, שבכוונתי להיעלם מן השטח, וכאשר תגיע המשלחת המצרית, אם ישאלו על המלווה שלהם, שיאמר כי אין לו מושג. המשלחת הגיעה למלון בשעה 10:00, ודובר צבא מצרים מתרוצץ ושואל מי הקצין האחראי במלון. נתתי לו להתבשל היטב ולהזיע "כשֶׂה תּוֹעֶה בדרכי החיים", לפי סיפורו של פרץ סמולנסקין.

בשעה 14:00 ירדתי אל הגנרל יוסרי כאמל והצגתי את עצמי. הגנרל שנראה כפוף ומיוסר, הזדקף לפתע וחיוך נסוך על פניו, כמי שהורידו מעל כתפיו משא של 40 טון. הוא מייד פתח בשאלה: "איפה אתה? כבר חשבנו ששכחו אותנו". השבתי לו כי אני נמצא לידו בזכותו של השר ויצמן, שהתעניין "מי הקצין שמלווה את כבוד שר ההגנה כמאל חסן עלי". כאשר נודע לשר ויצמן כי אין אף קצין, כי בוועדה הצבאית לא הצליחו להגיע להסכמה, הוא מייד הגיב "כי לא ייתכן הדבר. כבוד השר כמאל חסן עלי, הוא מנהיג גדול וידיד אישי של השר". ראש הלשכה של השר ויצמן התקשר אליי, והורה לי להתייצב כדי לסייע. סיכמתי עם הגנרל, כי כל בוקר בשעה 07:30, אנחנו ניפגש בחדר אוכל. אני אגיע עם כל העיתונים החשובים, אשב איתו, אסמן לו כל ידיעה או מאמר שנכתבו על השר שלו, ואתרגם לו אותם. הוא יעלה לשר חסן עלי עם העיתונים ויעדכן אותו. האיש נראה כאילו המלאך הגואל הגיע אליו.

למחרת בבוקר התנהל הכול כמתוכנן. בשעה 11:00, לאחר שכמאל חסן עלי יצא לסיורו היומי עם כל העיתונאים שלו, נגשתי אל הדובר הצבאי המצרי ואמרתי לו: "דע לך שהשר ויצמן כועס מאוד". הדובר מיד נרתע ושאל לפשר הכעס. השבתי לו כי נשאלתי על ידי ראש הלשכה שלו, אם ביום שלישי אהיה בירושלים. השבתי לרל"ש בשלילה, כי בתכנון של המצרים הם אינם מתכוונים להיות שם. והוספתי, כי כעבור חמש דקות חזר אליי ראש הלשכה של ויצמן וביקש ממני להעביר לך ידיעה שתעביר לכבוד השר עלי: וייצמן טוען, שלא ייתכן כי מאורע היסטורי כזה לא יהיה לו כיסוי עיתונאי; ואם ביום רביעי אף אחד מן העיתונאים המצרים לא יהיה בירושלים, כל השלום הזה לא שווה שום דבר; וכל הישראלים שתוקפים אותו על ותרנותו למצרים יהיו צודקים.

בשעה חמש אחר הצהריים, נכנס אליו הדובר שלו, ועדכן אותו על ה"כעס" של השר ויצמן. ב־5:30 חיפש אותי הגנרל כאמל כדי לבשר לי, כי מחצית מן העיתונאים עם צוות טלוויזיה יהיו במעמד הגשת כתב האמנה.

לסיכום דיון זה בהתנהלות המצרית טרם נסוגונו מכל סיני, אני יכול לומר שבגלל החשש המצרי שישראל תתעשת ממקח הטעות של הסכם השלום, ולא תקיים את ה"פעימה השנייה", השתדלו המצרים להציג בפני ישראל חזות של התקדמות לקראת נרמול היחסים בין המדינות, אך בו בזמן החלה מצרים לחתור לגימוד הסכם השלום ולהצגתו בפני העולם הערבי כהסכם ריק מתוכן. בתקופה זו לא העלו אף טרוניה ולא בעיה. אפילו את בעיית טאבה, הכניסו המצרים למחסן הנשכחות שלהם.

עד כאן מדברי שמעון מנדס.

כמה פרשיות המצביעות על התנהלות "השלום" עם מצרים לאחר השלמת נסיגת ישראל מסיני

לאחר שמצרים קיבלה לידה את כל סיני, השתנה באחת היחס החביב והשוויוני לכאורה בין המדינות. הדבר בא לידי ביטוי ב"זוטות של כבוד", אבל יש לזכור כי מצרים יצאה למלחמה מול ישראל בעיקר בגלל כבוד – כדי למחוק את חרפת התבוסה מ־1967. את כל אשר היא קיבלה בהסכם השלום, היא יכלה לקבל כבר מייד לאחר מלחמת ששת הימים ולחסוך לעצמה עשרות אלפי הרוגים ועשרות מיליארדי דולרים ששעבדו את הכלכלה המצרית למכונת המלחמה. לכן יש לבדוק את ההתנהלות של המצרים במיקרוסקופ שבוחן כל כרסום בכל תג ותג של ענייני הכבוד בין המדינות. עמנו, שבמשך אלפי שנות גלות והיעדר עצמאות מדינית, ספג קיתונות של עלבונות, נוטה להתייחס בסלחנות יתרה לכל פגיעה בכבודו. לעיתים, כמו ביחסי ישראל-מצרים, קיימת נכונות לספוג השפלה, העיקר שלא לפגוע ב"תהליך השלום". לא אחת קורה גם שמנהיגינו או עושי דברם אינם מודעים כלל לעובדה שמשפילים אותם.

אירוח בכירים מישראל במצרים

כל עוד שלטה ישראל בחלק כלשהו של סיני, התנהלו המפגשים הרשמיים בין המדינות במתקני האירוח הרשמיים של מצרים בקהיר ובראשם ארמון אל־טאהרה (ארמון זה שימש מקום מושבו של הנשיא בעת מלחמת יום הכיפורים, ולמיטב זיכרוני, הוכרז לאחריה כארמון האירוח של הנשיא אנואר א־סאדאת). עם תום העברת כל סיני לידי מצרים, השתנה טעמם של המצרים והם החלו לצמצם בצורה דרסטית את הביקורים הרשמיים של ישראל בקהיר. מאז הם בדרך כלל קיבלו את נציגי ישראל ובראשם את ראש ממשלת ישראל מר מנחם בגין, בכל מיני "פינות חשוכות" של מצרים. כגון: בווילה של סאדאת באיסמעיליה; בווילה של סאדאת בבורג' אל־ערב (באזור אלכסנדריה); בווילה באסואן. רק לא להיפגש בקהיר.

לאחר הירצחו של סאדאת, המשיך מחליפו חוסני מובארכ במסורת ההשפלה. רוב הפגישות הרשמיות עם נציגי ישראל התקיימו מחוץ לקהיר, בעיקר בשארם א־שיח. לאחר שהודח הנשיא חוסני מובארק, עבר השלטון המצרי טלטלות שונות, עד שב־2014 התייצב לאחר שעבד אל פתח א־סיסי תפס את השלטון. בציבור הישראלי נוצר הרושם שהנשיא החדש הוא ידידותי לישראל ואף מקיים איתה שיתופי פעולה בתחום הלחימה בארגוני מחבלים ובנושא אספקת גז.

שיתופי פעולה זה בהחלט דבר שיש לעודדו אבל משום מה, בארבע השנים מאז שסיסי תפס את השלטון במצרים, הוא לא טרח להזמין את ראש ממשלת ישראל לבוא ולבקרו במצרים. בכל השנים הללו הוא נפגש עם ראש ממשלת ישראל רק מחוץ לגבולות מצרים. מפגש ראשון ב־19.09.2017 והשני ב־27.09.2018. שני המפגשים נערכו בניו יורק ובשניהם התנוסס הדגל המצרי אך לא הדגל הישראלי. דהיינו, אין כאן מקריות אלא דפוס התנהגות מובהק. על פי דיווחים בעיתונות, התקיים מפגש שלישי בקהיר אך זה הוגדר כחשאי. מר צבי מזאל, לשעבר שגריר ישראל במצרים, בריאיון מוקלט השמור בארכיוני, מלין שמאז עלה עבד אל פתח א־סיסי לשלטון לפני ארבע שנים, הוא לא קיים אף מפגש גלוי עם ראש ממשלת ישראל על אדמת מצרים. לכל מי ששכח, אני רוצה להזכיר כי מאז חתימת הסכם השלום ב־26.03.1979 היו רק שני ביקורים של נשיא מצרים בישראל ושניהם התקיימו בשנת חתימת ההסכם. כלומר, טרם קיבלו המצרים בפועל את סיני (הביקור הראשון היה בבאר שבע במאי 1979 והשני בחיפה בספטמבר 1979). פרט לביקורים רשמיים אלו ופרט לביקור הפרטי של הנשיא חוסני מובארכ בלוויית ראש הממשלה יצחק רבין בנובמבר 1995, לא הואילו מעולם נשיאי מצרים לבקר בישראל.

השלטון המצרי מונע מאזרחי מצרים לבקר בישראל

עם חתימת הסכם השלום נהרו רבבות תיירים מישראל למצרים והתקבלו בסבר פנים יפות על ידי העם המצרי. אך ראו זה פלא: כמעט אף תייר מצרי אחד אינו מגיע לישראל. ונשאלת השאלה מדוע בני אומה של קרוב למאה מיליון נפש אינם באים לבקר בישראל, אך פוקדים אתרי תיירות אחרים במזרח התיכון? התשובה נעוצה בהנחיה של השלטון המצרי המחייבת כל אזרח מצרי החפץ לבקר בישראל לבוא לשב"כ המצרי ולקבל את "הפתק הצהוב". בתרבות המצרית, "בקשת רשות" משמעותה איסור. למיטב ידיעתי, הנחיה זו אינה חלה על המבקשים לבקר ביתר ארצות תבל. כל אזרח מצרי בר דעת יודע שכל החפץ באריכות ימים, ידיר רגליו ממשרדי השב"כ המצרי. מכיוון שהמצרים הם עם נבון, המסר התקבל. בגלל תקנת "הפתק הצהוב", רק עשרות תיירים מצרים פוקדים את ישראל מדי שנה בשנה. ואני יכול להעיד על עצמי שמשך 40 שנות "שלום", לא זכיתי לראות אף לא תייר מצרי אחד.

הטלטלות שעובר המרכז האקדמי הישראלי בקהיר

המרכז האקדמי הישראלי בקהיר הוא מרכז מחקרי-תרבותי אשר פועל בקהיר משנת 1982, בחסות האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים. המרכז הוקם כחלק מהסכם השלום בין ישראל למצרים, מיקומו היה בעיר גיזה, ברובע דוקי על שפת הגדה המערבית של הנילוס סמוך למלון שרתון. המנהל הראשון של המרכז היה פרופסור שמעון שמיר. על פי הסכם השלום, מצרים הייתה אמורה להקים מרכז דומה בישראל, אולם משום מה עד היום טרם עשתה זאת.

המרכז נועד לקדם את שיתוף הפעולה התרבותי והאקדמי בין ישראל למצרים. בין השאר עוסקים שם בעזרה לחוקרים ולסטודנטים מצרים הלומדים עברית, יהדות ותולדות ישראל ובתרגום ספרות ומחקר מעברית לערבית בניב מצרי. עד שנת 2011 קיים המרכז מפגשים והרצאות עם אושיות תרבות ישראליות. במרכז קיימת ספרייה גדולה. להערכתי, קיומו של המרכז, סייע רבות למודיעין המצרי להכשיר קאדרים של חוקרים העוסקים בישראל.

עם פרוץ ה"טלטלה האזורית" בינואר 2011, נסגר המרכז, ומנהל המרכז הפרופסור גבריאל רוזנבאום נאלץ לעזוב את מצרים. לאחר שבועיים נפתח המרכז במתכונת מצומצמת על ידי העובדים המצרים, וסיפק בעיקר שירותי ספרייה. בספטמבר 2011 העלתה באש קבוצה של מפגינים את שגרירות ישראל והמרכז נסגר שוב.

מאז ועד שהשלטון במצרים התייצב, לאחר שמוחמד א־סיסי תפס את השלטון במצרים, נפתח המרכז ונסגר חליפות. אז נחתה על המכון צרה חדשה. בעלת המבנה דרשה מהמכון לפנות אותו. המכון נאלץ לעבור לעיר מעדי מדרום לקהיר. לדברי מנהל המרכז, הפרופ' רוזנבאום, נאסר עליו להיכנס למרכז, וכאשר הוא שוהה בקהיר הוא מנהל אותו מבתי קפה או מחדרים שמקצה לו שגרירות ישראל. כפי שאני מבין את דברי רוזנבאום, במרכז שוהים רק חמישה עובדים מצרים ופעילותו העיקרית היא הספרייה.

סיפורו של המרכז האקדמי הישראלי בקהיר הוא סיפרו של חלום השלום עם מצרים ושברו.

שגריר מצרים בישראל מוחזר מדי פעם לקהיר

מאז שישראל סיימה להחזיר את כל רגבי אדמת סיני למצרים באפריל 1982, "מצרים נעלבת" מדי פעם ומחזירה את שגרירה בישראל למשך תקופות ממושכות. עד עתה הוחזר השגריר שלוש פעמים למשך 12 שנה במצטבר, על פי הפירוט:

1982–1986: השגריר עזב את תל אביב בתואנות האלה: ראשית, משום שצה"ל פתח במלחמת שלום הגליל, ושנית משום שישראל לא סיימה להחזיר את כל סיני והשאירה את המלון שבנתה בטאבה (פיסת קרקע מדרום לאילת). רק אחרי שישראל הסכימה לבוררות בין לאומית בנושא טאבה, חזר השגריר לתל אביב. כלומר סכסוך על כמה דונמים של אדמת מדבר מנע משך שנים את חזרת השגריר לתל אביב.
2000–2005: השגריר עזב עקב פרוץ אירועי האינתיפאדה השנייה וחזר רק לאחר חמש שנים.
2012–2015: השגריר עזב, ככל הנראה, עקב אירועי ה"טלטלה האזורית". מעניין שהוא חזר רק שנתיים אחרי שתפס עבד אל פתאח א־סיסי את השלטון במצרים.
מעניינת מאוד העובדה שמלחמת לבנון השנייה ביולי 2006 לא גרמה לשגריר מצרים לעזוב את תל אביב. לי אין תשובה מדוע הוא לא מחה על מתקפת צה"ל, אבל אני יודע שבשנים 2007–2010 הכפיל צבא מצרים את המערך הלוגיסטי בסיני וכפי שאכתוב בפרק הסיום של סדרת המאמרים שלי העוסקת בהתעצמות צבא מצרים בשנים האחרונות, אני סבור שמלחמת לבנון השנייה היא הגורם המרכזי בהחלטה המצרית לפעול בצורה נמרצת להכנת הצבא לשינוי הסכם השלום בין ישראל למצרים.
בשונה מאוד מתפיסתי את היחסים בין ישראל למצרים, יש הגורסים ש"האופן הרך" שבו הגיבה מצרים על הפעילות של צה"ל נגד הפלסטינים וביהודה ושומרון וארגוני הטרור בלבנון, דווקא מעיד על איתנותו של הסכם השלום. לדעתם, הפעילות ההתקפית של צה"ל הייתה יכולה להביא את המצרים לניתוק היחסים ואולי אף לפעולה צבאית נגדנו.

מצרים מנהלת "לוחמה דיפלומטית" נגד ישראל

מאז חתימת הסכם השלום, נשארה מצרים בליגה הערבית, והיא מקבלת את החלטותיה ללא סייג. לפיכך מצרים דורשת מישראל נסיגה לגבולות 67, כולל ירושלים ורמת הגולן, ודורשת מישראל גם את "זכות השיבה". מצרים הצטרפה לכל ההצבעות נגד ישראל באו"ם, ביניהן ההחלטה הידועה לשמצה שהציונות היא גזענות.

נוסף על כך מצרים מנהלת נגדנו מלחמת חרמה כדי לכפות עלינו להצטרף לחתימה על ההסכם לאי ־ הפצת הנשק הגרעיני. מטרתה ברורה: היא סבורה שלישראל נשק שכזה, ומקווה , באמצעות לחץ בין לאומי , לכפות על ישראל שתתפרק מהנשק הגרעיני שברשותה.

התנהלות המצרים בקיום הנספח הצבאי להסכם השלום
במרכז הסכם השלום בין ישראל למצרים נמצא "הנספח הצבאי" שעיקרו פירוז סיני מכל כוח צבאי בחלק המזרחי של סיני. בחלק המערבי של סיני נותר ממצרים רק כוח סמלי של דיביזיה ממוכנת שלא תמנה יותר מ־22,000 חיילים. ההסכם מפרט באילו סוגי נשק דיביזיה זו יכולה להצטייד ומה כמוּתם, ומדגיש שמצרים יכולה לבנות בחלק המערבי של סיני מתקני תשתית צבאיים (ביצורים, מחנות קבע ומתקנים לוגיסטיים) אך ורק לדיביזיה זו.

להבדיל מהצעדים המדיניים של הסכם השלום, שבראשיתם (כל עוד לא קיבלו המצרים לידם את כל רגבי סיני), המצרים שמרו כללית על חזות נעימה ומחויכת, בתחום הצבאי, כבר מהרגע הראשון, עוד בטרם יבשה הדיו, הם החלו בהפרות ובניסיונות לכרסם בסעיפי ההסכם. בספרי "מודיעין תלוש מהקרקע" אני מונה אך מקצת משפע ההפרות המצריות של ההסכם. באותם ימים שירתי בחטיבת המחקר באגף המודיעין. כאשר הצבעתי על הפרה כזו או אחרת, התגובה של הממונים עליי הייתה בדרך כלל, "מה אתה עושה רעש מכל חריגה? אתה רוצה לפגוע בתהליך השלום ?"

עד מהרה תפסו המצרים עם מי יש להם עסק, והחלו בהפרות שהלכו וגברו עם השנים. כך, למשל, עד שנת 2010, הם בנו מחנות קבע לכ־120 גדודים, ביניהם שלושה גדודים של מוצבי מכ"ם (הסכם השלום מתיר להם 47 גדודים של הדיביזיה הממוכנת בלבד). יודגש כי בנייה זו בוצעה עוד בטרם החלו ארגוני החבלה לפגע בצבא מצרים וממשלת ישראל החלה, בכסות תירוץ זה, לאפשר למצרים חריגות כאלה ואחרות מההסכם. הפיגועים של המחבלים הערוכים במרובע הדמים אל־עריש-ג'בל ליבני-קציימה-רפיח, סיפקו למצרים תואנה "אם אתם לא רוצים שמחבלים יפעלו נגדכם מסיני – נא אפשרו לנו כניסת כוחות של צבא מצרים לחלק המזרחי, שבו על פי ההסכם לאף חייל מצרי אסור לשהות". איני מצוי בפרטי ההרשאות של ישראל, אך נראה לי שהכוחות המצריים הערוכים דרך קבע כיום בסיני מופרזים מאוד ומעקרים מתוכן את כל הנספח הצבאי להסכם השלום ולמעשה מותירים את הסכם השלום חסר משמעות.

סיכום
סקירת האירועים שמניתי לעיל, מצביעה, לדעתי, שהסכם השלום נכפה על מצרים על ידי ארצות הברית והיא מעולם לא התכוונה לממשו. מאז חתימת ההסכם, המצרים מנסים בכל דרך להפר אותו. הערכה זו נתמכת גם על ידי התחמשות צבא מצרים ומלחמתה הדיפלומטית נגד ישראל במסדרונות האו"ם ומעל כל במה מדינית אחרת (נושאים שנסקרו "על קצה המזלג" במאמר זה). לכן הכינוי המתאר את מערכת היחסים בין ישראל למצרים כ"שלום קר" הוא כינוי "מכובס" שנועד לגמד את העובדה שמצרים מנהלת מלחמה קרה נגד ישראל, אך בישראל מסרבים להכיר בכך.

את הסכם השלום בין ישראל למצרים ניתן להמשיל לנישואים כפויים, שבהם הכלה – ישראל – אינה רוצה להישאר בתולה זקנה וערירית ומוכנה לכל חתן – העיקר שלא ייאמר עליה שלנצח לא תתקבל למשפחת עמי המזרח התיכון ותיאלץ לחיות על חרבה. והחתן – מצרים, שניסה בעבר להשמידה, נאלץ, בעקבות הלחץ של הפטרון האמריקאי לקבל עליו את הנישואין למראית עין. אומנם הוא חתם על כתובה, אך מעולם לא התכוון לקיים את הנישואין. נהפוך הוא – "החתן" מכריז על הכלה מלחמת חרמה במסדרונות האו"ם, מתייחס אליה כאל "נערת ריינס" (בושה לטייל אתה בדיזנגוף), משפיל אותה בכל דרך, והיא, המסכנה, מוחה דמעותיה ומתנחמת שהוא לא מכה אותה. כלומר, אין פעילות צבאית של מצרים כנגד ישראל.

החשש שעליו אני מצביע הוא שמצרים תפר בשלב כלשהו את המלחמה הקרה, ותעבור לצעדים צבאיים. ההתחמשות המצרית המואצת ובניית התשתיות הצבאיות בחזית מול ישראל בשנים האחרונות, מגבירה מאוד, לדעתי, את החשש הזה. האופציות הצבאיות העומדות בפני המצרים אינן בהכרח פתיחת מהלך צבאי לכיבוש באר שבע. למצרים כמה דרכי פעולה אפשריות שינותחו במאמר נפרד. עיקרם של מהלכים אלה הוא, שבשלב ראשון צבא מצרים יתייצב ההתייצבות מסיבית ומהירה לאורך קו הגבול הבין־לאומי של ישראל מבלי לפתוח באש. כלומר, ביטול שרידי הנספח הצבאי להסכם השלום, הקובע שלמעשה סיני הוא שטח מפורז המהווה חיץ בין המדינות. מצרים מכינה את צבאה למקרה שישראל לא תסכים למהלך, ותפתח במלחמה נגדה.

קרדיט: סא"ל (בדימוס) אלי דקל – חוקר מערכות תשתית בארצות ערב

https://nziv.net/16212/              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  מקרא ההערות: NZIV 07.12.18 15:53 1
     מציע לך להסתובב תמיד לאחור כשאתה מטייל בסיני... שר_האוצר 07.12.18 16:10 2
     לפני כמה שנים נסעתי למצרים טיול סוליקו . הדיסלקט 07.12.18 16:23 5
     מטריד מאוד מה שכתבת. נראה שמצרים התנערה מהסכם השלום אחרי שקיבלה את השטח בחזרה חשדנית 07.12.18 16:28 7
  מציאות מטרידה inature 07.12.18 16:21 3
  מרתק.קראתי את הכל בעניין רב.תודה רבה NZIV blue moon 07.12.18 16:21 4
  מאוד מדאיג - כנ''ל המצב עם ירדן - יש מצב שהם מתואמים ! ר_זאבי 07.12.18 16:24 6
     אם נתנהג כעלובים הם ידרכו עלינו ר_זאבי 07.12.18 16:34 8
  מוחמד בסיוני השגריר היה מקושר עם כל האליטה הישראלית המושחתת והתמימה . הדיסלקט 07.12.18 16:39 9
     נדמה לי שמישהו הואשם באונס רקדנית בטן אהרון5 07.12.18 17:12 14
         ברח לא לפני שהוא עשה סיבוב על הישראלים הטיפשים מחוגי האליטה המושחתת. הדיסלקט 07.12.18 17:17 17
  מורשת ביבי: חיזבאללה חמאס, דאעש, רוסיה, איראן על הגבולות ולקינוח חוזה השלום עם מצרים נחרב Griffin 07.12.18 16:44 10
  המצרים קוראים מה שאתה כותב ולכן כדאי שתימנע מלכתוב איזה אפשרויות יש להם hape 07.12.18 16:50 11
  נתניהו אישר מכירת צוללת מתקדמת למצרים. שחיתות או רק טעות? ימים יגידו hape 07.12.18 16:52 12
  לא יהיה שינוי בלי גאווה לאומית ופטריוטיות יהודית- נציב, תודה על המאמר אברהם 07.12.18 17:01 13
     אנחנו נכבד את רצון הבוחר אהרון5 07.12.18 17:13 15
  טוב שמישהו עושה את זה אהרון5 07.12.18 17:14 16
  הסיבה האמיתית למלחמת יום הכיפורים היא: חשדנית 07.12.18 17:30 18
     אמת אמריקה הצבועה גרמה לאלפי הרוגים ישראלים בשיתוף פעולה עם הציונים הדיסלקט 07.12.18 17:37 19
         אין שום היתכנות, לא משנה מתי,בין ישראל לערבים. סתם אחת 07.12.18 17:50 20
         האמריקאים דוחפים את האף שלהם לכל מקום חשדנית 07.12.18 18:02 22
             מה הקשר לאמריקאים? אהרון5 07.12.18 19:11 24
                 תכנית ההגירה של האו''ם נוצרה על ידי הגלובליסטים מארה''ב חשדנית 07.12.18 19:19 26
                 דרך אגב, לקטול אותה זה לקטול הרבה מעצמך. החשדות שלה, יש בהן הרבה מאד מן המציאות. לילך 07.12.18 21:46 32
             תני לי לנחש סטודנט חופשי 08.12.18 01:44 37
     את לא מפסיקה יא בוט איראני.כתבה קודם שחזבללה מגנים על לבנון מגניבת הגז הישראלית Kayser Soze 08.12.18 08:03 38
         אתה לא מבין דבר פשוט: כל המלחמות מתחילות בגלל כסף כוח ושליטה חשדנית 08.12.18 10:07 41
  מורשת ביבי: חיזבאללה חמאס, דאעש, רוסיה, איראן על הגבולות ולקינוח חוזה השלום עם מצרים נחרב Griffin 07.12.18 17:50 21
     חבל שאתה לא ראש ממשלה אהרון5 07.12.18 19:03 23
     כבר יגיעו מעריציו ויזרקו את המילה ''אסטרטגיה'' אניהיא 07.12.18 19:13 25
         אסטרטגיה SpinozaB 07.12.18 20:28 28
         אינני ממעריציו אהרון5 07.12.18 21:24 31
     צודק מאוד אוטומט 07.12.18 21:08 30
     אתה טועה. זאת מורשת השמאל שבנתה מגדלי מוקשים בתוך העם וכעת הם מתפוצצים אחד אחד. לילך 07.12.18 22:17 33
     ושכחת את מחירי הנדל''ן, הגרעון התקציבי, וכו וכו Kayser Soze 08.12.18 08:04 39
  מרתק מאוד ומדאיג מאוד,ישר כוח על ההשקעה 👍 קוקי 07.12.18 19:47 27
  אתה מרתק ועמוק בצורה נדירה ביותר הצלף 07.12.18 21:01 29
  מאמר מרתק ומדכא כאחד. זכורני כי קראתי היכן שהוא ציטוט של סאדאת Dalev 07.12.18 22:56 34
  מדאיג ועצוב Karish 07.12.18 23:08 35
  מדאיג ומטריד איילגולן 08.12.18 01:13 36
  אני לא מקבל את הנראטיב.אנחנו חושבים שאנחנו מרכז היקום.. כנראה שלא Kayser Soze 08.12.18 08:10 40
  הטעות של בגין הסכם השלום עם מצריים ללא רצועת עזה היא בכייה בראשי 08.12.18 22:47 42

   
   
NZIV לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 18.3.03
40174 הודעות, 497 מדרגים, 950 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    15:53   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. מקרא ההערות:  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
הערות

פסקה זו (המסתיימת בפסקה "כמה פרשיות המצביעות על התנהלות הסכם השלום עם מצרים לאחר השלמת נסיגת ישראל מסיני" עמוד 6) נכתבה בידי המזרחן, סא"ל (בדימוס) שמעון מנדס אשר בימים ההם שימש חבר בוועדה הצבאית המשותפת ישראל-מצרים, בתפקיד האחראי על הקישור עם הצבא המצרי. פסקה זו היא מתוך ריאיון מוקלט שקיימתי בתאריך 25.10.2018 עם מר צבי מזאל, לשעבר שגריר ישראל במצרים.

ריאיון מוקלט השמור בארכיוני.

"בכיר ישראלי לשעבר: ישראל ביצעה תקיפות מל"טים בסיני בשנים האחרונות, בברכת מצרים, הארץ (בעברית) 11 ביולי 2016

https://www.youtube.com/watch?v־XCO88Lkc2AI

ויקיפדיה https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%9E%D7%A8%D7%9B%D7%96_%D7%94%D7%90%D7%A7%D7%93%D7%9E%D7%99_%D7%94%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C%D7%99_%D7%91%D7%A7%D7%94%D7%99%D7%A8

על פי עדותו של סטודנט מצרי מן השורה, הוא נכנס למרכז ומאז נרדף על ידי שירותי הביטחון המצריים. פרטים ראו בקישור https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3830134,00.html. סיפר לי שמעון מנדס כי שמע מפי העיתונאי יורם המזרחי ששהה במקום כמה ימים, כי המצרים הבאים בשערי המקום נראו לו כחיילים מצרים בלבוש אזרחי. הוא התרשם כך משום שהיו צעירים, לא היו נשים, הם היו מסופרים כמו חיילים והתנהלו כחיילים ולא כסטודנטים במוסד אקדמי.

פרופסור רוזנבאום שימש כמנהל המרכז החל משנת 2006, היה אמור לסיים את תפקידו בשנת 2010 אך באין מחליף, הוא משמש בתפקיד זה גם כיום. עיקר פעילותו נעשית בארץ והוא מגיע למצרים בתדירות נמוכה.

תולדות המכון משנת 2010 ועד מאי 2016 מפי הפרופסור רוזנבאום בקישור: https://www.youtube.com/watch?v־WUrZug9mSaw

פסקה זו מבוססת בעיקרה על שיחה שקיימתי ב־12.11.2018 עם הדיפלומט מר צבי מזאל ששימש, בין היתר, שגריר ישראל במצרים.

בהודעת רמטכ"ל צבא מצרים שפורסמה בפברואר 2018 הוא מודה שבסיני מוצבים כיום 88 גדודים ובהם משרתים 42,000 חייל. אני סבור שהגנרל אינו מעודכן… להערכתי, בסיני ערוכים כיום דרך קבע כ־150 גדודים. כלומר, כוח שווה ערך לשלוש דיביזיות.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
שר_האוצר לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
1653 הודעות, 17 מדרגים, 26 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    16:10   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. מציע לך להסתובב תמיד לאחור כשאתה מטייל בסיני...  
בתגובה להודעה מספר 1
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
הדיסלקט
חבר מתאריך 23.11.18
400 הודעות
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    16:23   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. לפני כמה שנים נסעתי למצרים טיול סוליקו .  
בתגובה להודעה מספר 1
 
  
מדינה מיוחדת במינה אנשים מצחיקים ופשוטים(אבל עדין לא היה שווה למסור את סיני)
שהגעתי לאזור התעלה מסיני בואכה אפריקה נכנסו למנהרה שעוברת מתחת לתעלה ואני זוכר שבאזור ג'בל עתקה חמש דקות מהתעלה היו פרוסים מאות סוללות של תותחים לכיוון סיני.


מעדיף מעצמת תפוזים ולא מעצמת הייטק מתפוררת.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
חשדנית לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.11.18
543 הודעות, 4 מדרגים, 8 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    16:28   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. מטריד מאוד מה שכתבת. נראה שמצרים התנערה מהסכם השלום אחרי שקיבלה את השטח בחזרה  
בתגובה להודעה מספר 1
 
  
צריך לשמש תמרור אדום לכל חסידי ההסכמים עם אש"פ. הם רוצים להכניע אותנו באמצעות הדיפלומטיה מה שלא הצליחו להשיג במלחמה. אחרי חתימה על הסכם ואחרי שיקבלו את השטח הם יתנערו מאתנו כמו המצרים. עכשיו אנחנו חזקים אבל מי יודע מה יילד יום, במיוחד אם איראן תהיה גרעינית וכשלא יהיה לנו מרחב תמרון שנוכל להגן על המדינה מפני פלישה            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
inature לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
3433 הודעות, 27 מדרגים, 54 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    16:21   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. מציאות מטרידה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
הניתוח נכון בעיניי, ואני מסכים שהמצרים לא באמת מעוניינים בשלום כפי שאנחנו רואים אותו, ובוודאי לא יוצרים ברחוב המצרי אווירה המעודדת שלום לטווח ארוך.

השאלה המעניינת יותר בעיניי היא - מה אנחנו עושים מכאן? האם יש לנו מנופי לחץ שיכולים לגרום למצרים לשנות את התנהלותם כלפי ישראל לכיוון חיובי?            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
blue moon לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.5.07
18261 הודעות, 200 מדרגים, 390 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    16:21   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. מרתק.קראתי את הכל בעניין רב.תודה רבה NZIV  
בתגובה להודעה מספר 0
             תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ר_זאבי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
1430 הודעות, 13 מדרגים, 22 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    16:24   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. מאוד מדאיג - כנ''ל המצב עם ירדן - יש מצב שהם מתואמים !  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ר_זאבי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
1430 הודעות, 13 מדרגים, 22 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    16:34   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. אם נתנהג כעלובים הם ידרכו עלינו  
בתגובה להודעה מספר 6
 
  
צריך להתנהג כמדינה מכובדת העומדת על כבודה ומי שאינו מכבדה לא יכובד על ידה.
ברור כי כיבוד ההסכם הוא חד צדדי ולכן יש לנהוג בסמלית מצריים בדיוק כפי שהם נוהגים.
לפנות את השגרירות מצפון תל אביב ולמצוא לה מקום "בטוח" בלוד (עדיפות לשכונת הרכבת)
יש לדרוש ממשלת מצרים לחזור להיקפי הצבא המותרים בהסכם השלום
אין לאפשר למצרים "לתווך" ביננו לשום גוף ערבי ובכלל זה חמאס או כל מוטציה טרוריסטית אחרת
ברור
קראתי את מאמריו של נציב לגבי התשתיות הנפרסות בסיני - זו הכנה למלחמה ! ולא שום דבר אחר.
מעניינת תהיה תשובת ממשלת ישראל לשאלה בנושא הזה !
אני מתכוון להעביר את מאמרו נציב לתיבת המייל של רוה"מ בכנסת            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
הדיסלקט
חבר מתאריך 23.11.18
400 הודעות
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    16:39   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. מוחמד בסיוני השגריר היה מקושר עם כל האליטה הישראלית המושחתת והתמימה .  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
והיו לו רומנים רבים עם נשות הישראלים הטווסים ,ומה שהוא חשב על נשות הישראלים שהן הנשים הכי קלות דעת בעולם..האיש היה ערמומי פיקח ושחקן בין אליטה טיפשה חומרית ומושחתת.מצד אחד ישראל היא מעצמה מצד שני היא מעצמה של חכמי חלם מושחתים .


מעדיף מעצמת תפוזים ולא מעצמת הייטק מתפוררת.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אהרון5 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.10.15
43129 הודעות, 196 מדרגים, 346 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    17:12   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. נדמה לי שמישהו הואשם באונס רקדנית בטן  
בתגובה להודעה מספר 9
 
  
ולא יכלו לעשות לו כלום בגלל החסינות הדיפלומטית, והוא ברח.


האנושות היא עדר של גלמים מזוכיסטים הנהנה להשתעבד לכבלי הפיסי והמשפט הבינלאומי ואוסר להתפכח מהם


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
הדיסלקט
חבר מתאריך 23.11.18
400 הודעות
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    17:17   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. ברח לא לפני שהוא עשה סיבוב על הישראלים הטיפשים מחוגי האליטה המושחתת.  
בתגובה להודעה מספר 14
 
  


מעדיף מעצמת תפוזים ולא מעצמת הייטק מתפוררת.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Griffin לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 7.5.18
1907 הודעות, 49 מדרגים, 82 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    16:44   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. מורשת ביבי: חיזבאללה חמאס, דאעש, רוסיה, איראן על הגבולות ולקינוח חוזה השלום עם מצרים נחרב  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
hape לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
2370 הודעות, 16 מדרגים, 16 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    16:50   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. המצרים קוראים מה שאתה כותב ולכן כדאי שתימנע מלכתוב איזה אפשרויות יש להם  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
ברור שהם יכולים לנתח את המצב בעצמם ולהכין לעצמם אפשרויות שונות אבל עדיין לא כדאי לעזור להם עם רעיונות וניתוח המצב.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
hape לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
2370 הודעות, 16 מדרגים, 16 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    16:52   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. נתניהו אישר מכירת צוללת מתקדמת למצרים. שחיתות או רק טעות? ימים יגידו  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
חוסר הבנה ביטחונית עמוקה של נתניהו? שיקול דעת לקוי שלו? קשה להאמין שנתניהו לא ידע על השחיתות לכאורה בלשכתו, אם זה אכן כך האם נתניהו מסכן את המדינה תמורת כסף?
מה דעתך על נושא הצוללת למצרים?            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אברהם לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 7.6.16
7976 הודעות, 43 מדרגים, 54 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    17:01   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. לא יהיה שינוי בלי גאווה לאומית ופטריוטיות יהודית- נציב, תודה על המאמר  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אהרון5 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.10.15
43129 הודעות, 196 מדרגים, 346 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    17:13   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. אנחנו נכבד את רצון הבוחר  
בתגובה להודעה מספר 13
 
  
המתרפס.
שמשווקים לו את ההתרפסות כהתנהלות שקולה וזהירה.


האנושות היא עדר של גלמים מזוכיסטים הנהנה להשתעבד לכבלי הפיסי והמשפט הבינלאומי ואוסר להתפכח מהם


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אהרון5 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.10.15
43129 הודעות, 196 מדרגים, 346 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    17:14   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. טוב שמישהו עושה את זה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
כל הכבוד.
בשעה שצהל אולי נם את שנתו.
תמיד כדאי לקחת בחשבון זירה נוספת בעת מלחמה אזורית.
גם אם מדובר בסבירות נמוכה...


האנושות היא עדר של גלמים מזוכיסטים הנהנה להשתעבד לכבלי הפיסי והמשפט הבינלאומי ואוסר להתפכח מהם


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
חשדנית לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.11.18
543 הודעות, 4 מדרגים, 8 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    17:30   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  18. הסיבה האמיתית למלחמת יום הכיפורים היא:  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
תעלת סואץ. כמעט ולא כתבו על הסיבה הזאת בהקשר למלחמת יום כיפור, אבל לדעתי זו הסיבה העיקרית המכריעה הגורלית והמיידית, בגללה עלה בכלל הרעיון של המלחמה.
כזכור, גולדה לא הסכימה לתנאים שהציג סאדאת להסכם שלום - החזרת כל סיני והקמת מדינה פלסטינית בגדה המערבית. גם העם לא הסכים לכך. התוצאה היתה - מעשה מזימה שטני שנרקם על ידי קיסינג'ר והשותפים לו בישראל משה דיין שר"י ואלי זעירא.
העניין היה כזה -
תעלת סואץ נחפרה במשך 10 שנים מ-1859 על ידי הצרפתים, מיליון וחצי עובדים הועסקו בכרייה. בסיום העבודות שימשה התעלה מעבר בין האוקינוס ההודי לבין הים התיכון. זו דרך מסחר חשובה מאוד שקיצרה את הדרך מהודו ואסיה למדינות אירופה בחצי ! המשמעות: האוניות הגיעו מהר יותר ובפחות משאבים. זה בדיוק מה שהאירופים היו צריכים. מאוחר יותר, בריטניה השתלטה על התעלה והכניסה את הכוחות שלה לאזור ב-1882, כדי לשמור על האינטרסים שלה. הדרך שבה השתלטה בריטניה על התעלה מזכירה מאוד מה שאירופה מנסה לבצע היום ביוון - היא הלוותה כספים למצרים וכשמצרים לא יכלה להחזיר את ההלוואות, בריטניה קיבלה את התעלה כתמורה לתשלום החובות שלה. זה מה שרוצים היום לעשות ליוון - שתמכור את נמל פיראוס והאיים שלה ובקיצור להפוך אותה לעוד אפריקה קטנה...
בהמשך, מבצע סיני החל בגלל שנאצר הלאים את התעלה ולקח אותה מידי הבריטים. המעצמות - בריטניה וצרפת - התנגדו להלאמה, ואז עלתה התכנית של המלחמה. הם שלחו את צבא ההגנה לישראל להילחם בשבילם. אמנם בסוף זה לא עזר ונחתם ההסכם עם נאצר שהתעלה תישאר בחסות מצרית. גם כאן השושבין להסכם הזה היה דיין, ששיכנע את דוד בן גוריון להיכנס להרפתקאה הזאת מלכתחילה. עוד פעם צה"ל נילחם במלחמה שאינה שלו, בשביל המעצמות.
בשנת 1967 כבשה ישראל את חצי האי סיני והגיעה עד התעלה. משם התנהלו קרבות בין שני צידי התעלה בין מצרים לישראל. אף אונייה לא יכלה כמובן לשוט שם. המסחר הבינלאומי דרך התעלה שותק למשך 6 שנים. נאלצו לנסוע דרך דרום אפריקה וכף התקווה הטובה. המצב הזה גרם לכך שמישהו חיפש פיתרון, ואת זה מצא כמו ב-1956 בהפעלת צה"ל לטובת האינטרסים של המעצמות בשיתוף פעולה של סוכנים ישראלים (בשני המקרים מדובר במשה דיין ושות'). הפיתרון הזה היה תכנית הקונספירציה, היות וגולדה והעם לא היו מוכנים כמובן לוותר על מה שכבשו בדם.
וכאן נכנס לתמונה משה דיין שר"י. זה לקח כמה שנים - לפחות 3 שנים - מהתכנון ועד הביצוע. בזמן הזה - דיין העיף את כל המפקדים הוותיקים מהצבא - מאריק שרון ועד מוטי הוד...והכניס במקומם חדלי אישים שבהם שלט ביד חזקה, ביניהם גורודיש, שיתק את כל הימ"חים, ועשה את כל הפעולות הדרושות כדי שבסוף נפסיד במלחמה...            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
הדיסלקט
חבר מתאריך 23.11.18
400 הודעות
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    17:37   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  19. אמת אמריקה הצבועה גרמה לאלפי הרוגים ישראלים בשיתוף פעולה עם הציונים  
בתגובה להודעה מספר 18
 
  
קיסינג'ר שם רשעים ירקב.איזו בעלת ברית תגרום לבעלת בריתה למסור שטח למדינה שהיא לא בעלת בריתה
אמריקה היא קנה קצוץ עבור היהודים.
מה כאב לאמריקאים שישראל שולטת בסיני ?


מעדיף מעצמת תפוזים ולא מעצמת הייטק מתפוררת.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
סתם אחת לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 3.8.18
1109 הודעות, 7 מדרגים, 14 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    17:50   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  20. אין שום היתכנות, לא משנה מתי,בין ישראל לערבים.  
בתגובה להודעה מספר 19
 

הערבים רואים בנו נטע זר באזור.
כל השאר אינטרסים של מציאות כזו או אחרת באותו רגע נתון... תמיד ירצו את השטחים שבידנו,את מה שיש לנו להציע בידע וכוח. כל הסכם שלום שהיה ויהיה, דינו להיות במקרה הטוב קר,ובמקרה הרע נדון לכשלון. כל השאר זו פנטזיה ישראלית שרואה בצורה רומנטית את האזור,כמו שראו ורואים,עד היום במערב את האזור. כמובן אינטרסים של כסף,כוח ונפט...            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
חשדנית לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.11.18
543 הודעות, 4 מדרגים, 8 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    18:02   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  22. האמריקאים דוחפים את האף שלהם לכל מקום  
בתגובה להודעה מספר 19
 
  
הם הביאו מוות וסבל למאות מיליונים בכל העולם מתחילת הקיום שלהם - חיסלו 20 מיליון אינדיאנים כדי להתיישב במקומם, ואת המעטים שנשארו הכניסו לגטאות עוני שנקראים 'שמורות'. כנ"ל במלחמת האזרחים בארה"ב, שבה מאות אלפים איבדו את חייהם ומאות אלפים אחרים נפצעו, כשמדינות הצפון נלחמו בדרום בגלל 'זכויות השחורים'. כידוע, עד היום השחורים בארה"ב נמצאים באותו מצב - ואולי אפילו יותר גרוע - שהיו ערב מלחמת האזרחים. הם אמנם לא נקראים עכשיו 'עבדים' אבל זאת רק הגדרה. רוב מקבלי תלושי המזון בארה"ב הם שחורים. ללמדכם שעד היום, מאה וחמישים שנה אחרי המלחמה ההיא, השחורים לא באמת קודמו. אפילו במדינות הצפון הם לא מתקבלים כשווי זכויות אלא רק בכזה כאילו. העניין התחיל ונגמר במלחמות שליטה בין מנהיגי המדינות בארה"ב.

למעשה, מלחמות אזרחים הם המטען הגנטי של ארה"ב, חלק בלתי נפרד מהדי.אנ.איי שלה ומוצר הייצוא מס' 1 שלה, שאותו היא מייצאת ב'הצלחה' לכל העולם כולו: במלחמת וויטנאם - וויטנאם הצפונית נגד הדרומית, קמבודיה על שני חלקיה, עיראק בין סונים לשיעים,'האביב הערבי' - תכנית שהוצאה לפועל בממשל אובמה כדי לקדם את האחים המוסלמים במקום מדינות הלאום במדינותיהם - בתוניסיה, לוב, מצרים, סוריה, ועוד.
האמריקאים שיסו את אזרחי המדינות זה בזה, גרמו לכאוס וחורבן אדירים, ומותם של מאות אלפים ומיליוני חסרי בית.
כיום על הפרק - מלחמות אזרחים באירופה, והתירוץ הפעם -'זכויות הפליטים' המוסלמים להתיישב באירופה ולקבל סל קליטה וסיוע מהשלטונות. כידוע, כל מדינות מזרח אירופה כבר מתקוממות נגד ההחלטה של ראשי האיחוד האירופי לכפות עליהם לקלוט עשרות אלפי פליטים. הונגריה אוסטריה סלובניה ועוד כבר הודיעו שיגבילו את ההגירה המוסלמית לתחומם. בשאר המדינות - שוודיה, דנמרק, גרמניה ועוד - ארגוני הימין מתקוממים נגד ההחלטה של המנהיגים להמשיך לקלוט את המוסלמים בשטח המדינות ויוצאים להפגנות. התוצאה תהיה - כפי שארה"ב מקווה ומתכוונת לזה - מלחמות אזרחים באירופה. בתוך המדינות עצמן, ובין המדינות באיחוד, שרק יחלישו את אירופה.

האמריקאים הם מחרחרי המלחמה הזוועתיים ביותר בתבל. אין מקום על הגלובוס שלא טינפו בדם, מוויטנאם ועד לוב מעיראק ועד פקיסטאן, מקמבודיה ועד סוריה תנו להם דם דם ועוד דם. מנהיגיהם צמאי דמים (תרתי משמע). שומר נפשו ירחק....

כיום יש לנו את הנשיא טראמפ שהוא אוהד מוצהר של ישראל אבל, נחכה לפרסום תכנית המאה שלו כדי לדעת באמת באיזה צד הוא תומך - הצד של הנפט והכסף הערבי או הצד של היהודים..            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אהרון5 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.10.15
43129 הודעות, 196 מדרגים, 346 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    19:11   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  24. מה הקשר לאמריקאים?  
בתגובה להודעה מספר 22
 
  
את חושדת יותר מדי.
יש לך בסיס טוב להבנה אבל את מתלהבת יותר מדי.
הפעם קישקשת קישקוש מטופש.
מה הקשר בין האמריקאים לפליטים המוסלמים באירופה?
ומה זה משנה מי מחרחר הדמים הגדול ביותר?
כרגע הבעיה של האנושות היא ציר הרשע והאסלאם, שמקבלים יחס אוהב מתרבות הנאורות המאוהבת.


האנושות היא עדר של גלמים מזוכיסטים הנהנה להשתעבד לכבלי הפיסי והמשפט הבינלאומי ואוסר להתפכח מהם


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
חשדנית לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.11.18
543 הודעות, 4 מדרגים, 8 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    19:19   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  26. תכנית ההגירה של האו''ם נוצרה על ידי הגלובליסטים מארה''ב  
בתגובה להודעה מספר 24
 
  
סתם לידיעתך...            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
לילך לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 21.8.11
2022 הודעות, 68 מדרגים, 130 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    21:46   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  32. דרך אגב, לקטול אותה זה לקטול הרבה מעצמך. החשדות שלה, יש בהן הרבה מאד מן המציאות.  
בתגובה להודעה מספר 24
 
  
יש הרבה כוח בארה"ב שהוא מוסתר מן העין והרבה מאד ממנו מופנה כלפינו
בעבר ובהווה.

עובדה מאד בעייתית היא, שרוב השמאלנים ואנשי הכוח בישראל, עברו הכשרות
שם. לימודים "בחינם" שעליהם כל העם היהודי משלם ביוקר רב. ויתרנו על
הרבה למען לרצות את האמריקאים, כמו שאנחנו מוותרים כבר זמן רב לערבים.


שבת שלום וחג אורים שמח!            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
סטודנט חופשי
חבר מתאריך 6.5.18
318 הודעות
יום שבת ל' בכסלו תשע''ט    01:44   08.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  37. תני לי לנחש  
בתגובה להודעה מספר 22
 
  
את בטוחה שאלביס,רבין וקנדי עכדיו באיזה חוף בהוואי וצוחקים על העולם נכון?
כמה עובדות ללא בסיס..וואו            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Kayser Soze לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
11043 הודעות, 65 מדרגים, 106 נקודות.  ראה משוב
יום שבת ל' בכסלו תשע''ט    08:03   08.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  38. את לא מפסיקה יא בוט איראני.כתבה קודם שחזבללה מגנים על לבנון מגניבת הגז הישראלית  
בתגובה להודעה מספר 18
 
  
בכל הזדמנות הבוט האיראני מפיץ את הרעל שלו ותמיד באותו קו. שישראל היא מדינה מושחתת המקבלת החלטות בצורה צינית ותאוות בצע.
כלום ממה שהיא כותבת לא נכון , מבוסס על סיפורי סבתא והיא פשוט לא נרגעת.
בוט איראני קלאסי.. הייתי בודק את ה אייפי שלה            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
חשדנית לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.11.18
543 הודעות, 4 מדרגים, 8 נקודות.  ראה משוב
יום שבת ל' בכסלו תשע''ט    10:07   08.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  41. אתה לא מבין דבר פשוט: כל המלחמות מתחילות בגלל כסף כוח ושליטה  
בתגובה להודעה מספר 38
 
  
לא צריך להיות בוט בשביל להבין את זה אלא רק שכל ישר. חכם סיני אמר פעם: "לך בעקבות הכסף" שזאת ההנחיה הטובה ביותר לחשוף מי מה מתי ומדוע, ובקיצור ארבעת הממים.
הסיבה למלחמת יום כיפור הייתה, לדעתי - פתיחת תעלת סואץ למסחר. על זה התלבשו עוד כמה סיבות (כמו דחיקת רגלי הרוסים ממצרים לטובת ארה"ב ועוד)
הסיבה למלחמת לבנון הקרובה היא - השתלטות על הגז בים שלה.
הסיבה ל'אביב הערבי' היא - ניסיון של ארה"ב להשתלט על כל מקורות האנרגיה בעולם הערבי (עדות להיחלשות שלה)...            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Griffin לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 7.5.18
1907 הודעות, 49 מדרגים, 82 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    17:50   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  21. מורשת ביבי: חיזבאללה חמאס, דאעש, רוסיה, איראן על הגבולות ולקינוח חוזה השלום עם מצרים נחרב  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  

מורשת ביבי: חיזבאללה חמאס, דאעש, רוסיה, איראן על הגבולות ולקינוח חוזה השלום עם מצרים נחרב


אתם קולטים?
הבחור שלט 10 שנים.
לא עשה שלום ולא עשה מלחמה.
שלט בשביל לשלוט.

מורשת ביבי:
חיזבאללה איום אדיר בצפון. מאיים בטילים על כל המדינה.


חמאס בדרום מאיים על חצי מדינה כולל נתב"ג.

איראן יושבת על גבול הצפון בכוח עצום ומתבססת כאן כולל יצירת מרחב שיעי רציף מאיראן עד הים התיכון.

איראן על סף הגרעין.

צבא מצרים הכניס 3 דיביזיות לסיני בניגוד להסכם השלום.

רוסיה הפכה לצד לצידה של סוריה ושולטת באש נ"מ ול"א על שטח גדול מישראל כולל שלילת חופש פעולה אווירי מישראל בעניינים קריטיים לבטחונה.

דאעש מפגיז את אילת מתי שמתחשק לו.

תנועת BDS צוברת תאוצה ומגיעה להישגים בדרך להחרמה כלל עולמית של ישראל. לאט אבל בטוח.

זוהי מורשת ביבי האמיתית.
כל השאר ספינים.
ביבי היה עסוק רוב הזמן בהרדמת הציבור הישראלי.
פחד לקבל החלטות קשות.
התוצאה לפנינו: שיתוק בכל החזיתות ואיומים אדירים שלא היו כמותם.

על הכל ביבי כיסה באמצעות השתלטות על התקשורת , ספינים שקרים ומינויים של מלחכי פנכה. סילק את כל מי שיכול היה לקרוא תיגר על מדינויותו וטיפח חבורה של יס מנים ומעריצים שוטים.

תחת פיקוח גברת מטורללת.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אהרון5 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.10.15
43129 הודעות, 196 מדרגים, 346 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    19:03   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  23. חבל שאתה לא ראש ממשלה  
בתגובה להודעה מספר 21
 
  
אין ספק שהמורשת שלך הייתה גן עדן.


האנושות היא עדר של גלמים מזוכיסטים הנהנה להשתעבד לכבלי הפיסי והמשפט הבינלאומי ואוסר להתפכח מהם


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אניהיא לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.1.16
21423 הודעות, 190 מדרגים, 372 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    19:13   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  25. כבר יגיעו מעריציו ויזרקו את המילה ''אסטרטגיה''  
בתגובה להודעה מספר 21
 
  
כל מהלך שאין להם אפשרות לדברר בו את ביבי זוכה למחמאה בשם 'אסטרטגיה'            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
SpinozaB לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.7.14
26919 הודעות, 123 מדרגים, 225 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    20:28   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  28. אסטרטגיה  
בתגובה להודעה מספר 25
 
  


במדבר י"ג, ל"ג: "..ונהי בעינינו כחגבים וכן היינו בעיניהם.."


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אהרון5 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.10.15
43129 הודעות, 196 מדרגים, 346 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    21:24   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  31. אינני ממעריציו  
בתגובה להודעה מספר 25
 
  

ההסבר פשוט מאוד.
חבל שתטעי כמו כל השוטים.
המצב קשה, המצב חמור.
לא הכל תלוי בנו.
אם היה ראש ממשלה אחר, המצב לא היה יותר טוב. נהפוך הוא.
למרבה הצער אין לי שום בשורות טובות.
זה רק הולך להחמיר.
בעוד דור נושמד.


האנושות היא עדר של גלמים מזוכיסטים הנהנה להשתעבד לכבלי הפיסי והמשפט הבינלאומי ואוסר להתפכח מהם


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אוטומט לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 21.7.14
5399 הודעות, 40 מדרגים, 78 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    21:08   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  30. צודק מאוד  
בתגובה להודעה מספר 21
 
  
אני חושב שאנחנו לא ממש רחוקים מהיום שכל מדינות ערב יפתחו נגדנו חזית ופשוט ימחצו אותנו.. נראה שבכל החזיתות הם רק מתכוננים איראן רוצה לפתוח את זה וכל השאר יצטרפו אליה. ישראל כמדינה אולי תחזיק מעמד כמה שבועות של לחימה אבל תאלץ להיכנע בסוף.. אני לא רואה בשום תרחיש שימוש בגרעין. הלוואי ואני הוזה.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
לילך לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 21.8.11
2022 הודעות, 68 מדרגים, 130 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    22:17   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  33. אתה טועה. זאת מורשת השמאל שבנתה מגדלי מוקשים בתוך העם וכעת הם מתפוצצים אחד אחד.  
בתגובה להודעה מספר 21
 
  
ושאף פוליטיקאי בארץ הזאת לא ראה, לא שמע, לא ידע ולא רצה!!! להפסיק אותם!
גם למען עצמם ובעיקר למען העם הזה ששלח אותם לעשות עבודת קודש למען הדורות
הבאים. הם לא נשלחו בשביל לשתות את כספו של משלם המסים כאן, או למען
שיעשו הצגות ושישתלחו האחד בשני...

פטפטת שעולה להם כלום (הדרכון מוכן לכל מיקרה) ולנו את העתיד של כל הילדים שנולדו וייולדו לנו.

מחיר כבד מאד לשלם על חדלי אישים ואידיוטים למיניהם עם כבוד עצמי ואגו מנופח
וחשבון בנק מנופח עוד יותר.

להאשים את ראש הממשלה הנוכחי בכל זה, זאת ראייה של שתום עיין.

וזהו...


כל זמן שהנר דולק אפשר לתקן            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Kayser Soze לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
11043 הודעות, 65 מדרגים, 106 נקודות.  ראה משוב
יום שבת ל' בכסלו תשע''ט    08:04   08.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  39. ושכחת את מחירי הנדל''ן, הגרעון התקציבי, וכו וכו  
בתגובה להודעה מספר 21
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
קוקי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 24.3.18
1296 הודעות, 8 מדרגים, 16 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    19:47   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  27. מרתק מאוד ומדאיג מאוד,ישר כוח על ההשקעה 👍  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
הצלף לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 23.9.18
698 הודעות, 1 מדרגים, 2 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    21:01   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  29. אתה מרתק ועמוק בצורה נדירה ביותר  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
מאוד מכעיס הפלרטוט שלנו עם מצרים.
אינני יודע אם זו אכן אסטרטגיה נכונה או שמא נתבדה יום אחד.
דבר אחד בטוח: המצרים לעולם לא יהיו חברי אמת שלנו וזה נורא חבל לשני העמים.
הם לעולם לא ישכחו את השפלת המלחמות ואת ההסטוריה הרחוקה יותר.
אין ספק שהמצרים לא נוקפים אצבע כדי לקרב בין שני העמים וזו עובדה מוגמרת.
עצוב אבל צריך לחשוב על האינטרסים שלנו ושלנו בלבד            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Dalev לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 29.12.08
5724 הודעות, 35 מדרגים, 37 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    22:56   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  34. מאמר מרתק ומדכא כאחד. זכורני כי קראתי היכן שהוא ציטוט של סאדאת  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
מתוך ראיון, כמדומני לטיימס, מעט לפני הירצחו.
סאדאת מצוטט שם כאומר: "מנחם (הכוונה לבגין) המסכן, אני קיבלתי את כל סיני ומה הוא קיבל? פיסת נייר...."            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Karish לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 9.5.18
1249 הודעות, 8 מדרגים, 16 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט בכסלו תשע''ט    23:08   07.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  35. מדאיג ועצוב  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


כיבוש שיח מוניס ע"י מעוז השמאל ת"א. לא נשכח ולא נסלח.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
איילגולן לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.7.16
4343 הודעות, 35 מדרגים, 61 נקודות.  ראה משוב
יום שבת ל' בכסלו תשע''ט    01:13   08.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  36. מדאיג ומטריד  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Kayser Soze לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
11043 הודעות, 65 מדרגים, 106 נקודות.  ראה משוב
יום שבת ל' בכסלו תשע''ט    08:10   08.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  40. אני לא מקבל את הנראטיב.אנחנו חושבים שאנחנו מרכז היקום.. כנראה שלא  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
מצרים עושה את המצופה ומחזירה את עצמה לעמדת המדינה הערבית המובילה.
בסופו של יום, הכל תלוי בארה"ב ובעוצמה שלה; ולכן סיפור המלחמה עם מצרים לא מחזיק מים            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
בראשי
חבר מתאריך 13.8.14
486 הודעות
יום שבת ל' בכסלו תשע''ט    22:47   08.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  42. הטעות של בגין הסכם השלום עם מצריים ללא רצועת עזה היא בכייה  
בתגובה להודעה מספר 0
 

הטעות של בגין הסכם השלום עם מצריים ללא רצועת עזה היא בכייה לדורות ומחיר יקר שמשולם מידי יום

ישר כוח על המאמר אם כי כל הכתוב במאמר לא יצליח לשכנע את אלה שטומנים ראשם בחול.

לשם כך צריך ראיות פורנזיות העילת במאמר כמה הנחות אבל לא סיפקת אף ראיה, אפילו בוויקי ליקס לא נמצאו ראיות שההתחמשות של צבא מצרים והגדלת הסד"כ בחצי האי סיני מיועדת לתקוף את ישראל.

אם כי זה נראה כך אבל במדינה כמו שלנו אם אופוזיציית שמאל לוחמת, כדי שהמדינה תפעל לשינוי צריך הרבה יותר ממאמר...            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות