"ילדי הגזזת"  יוצרי הסרט  פורסם לראשונה .בנענע.

  

בעקבות ויכוח בסוגיה פוליטית, האם שיניתי דעתי?     אף פעם לא, דעותי רק מתחזקות

    לפעמים, באופן נקודתי

    כן, אבל לא באופן מידי

    כמובן, למה לא?

    פעם אחת, אותה לא אשכח 

 

  מאמרי קהילה 

 

ילדי הגזזת: הזעקה

 

מאת:  כותבי אקטואליה ועושי הסרט    08:31 30/09/2004

 

הקרנות ה 100 אלף, סרט טלוויזיה תיעודי, מעלה על סדר היום הציבורי פרשיה על טיפול רפואי קטלני, תמוה, בעשרות אלפי ילדי עולים בראשית המדינה. ועדיין רב הנסתר על הנגלה.

 

 

 

 

'הקרנות ה 100 אלף'

בשנות ה-50 נלקחו כ-100 אלף ילדים - כולם יוצאי צפון- אפריקה, בני עדות המזרח - לטיפול רנטגן בגלל מחלת הגזזת ממנה סבלו. אף שמדובר במחלת-עור פשוטה לטיפול וכלל לא מסוכנת, נחשפו הילדים לרמות קרינה קטלניות. הם נלקחו מהוריהם למרכזי טפול מיוחדים, ראשם גולח, גופם נקשר למכונה, והקרינה החלה להלום בהם, במשך דקות ארוכות. ברבות השנים גססו ומתו רבים מהם בייסורים קשים, התמותה מהקרנת הילדים גבוהה מבחינה מספרית מהתמותה בכל מלחמות ישראל גם יחד.

 

למעלה מ-10,000 ישראלים, "ילדי הגזזת", עדיין מתהלכים בתוכנו, סובלים מתחלואים שונים ומשונים. רבים מהם אינם מודעים להימצאותם בקבוצת הסיכון, ולכן אינם מטופלים טיפול מונע ואינם מקפידים על מעקב רפואי שהיה עשוי להצילם, כל זאת בזמן שבידי המדינה רשימה מסודרת של מטופלי ההקרנות אך היא מסרבת בתוקף לחשוף את שמותיהם.

 

עד היום נהוג היה לחשוב שמדובר בטרגדיה אנושית ללא כוונת זדון, ושהטיפול הקטלני היה תוצאה של טעות בקונספציה הרפואית, אך הסרט "ילדי הגזזת", שהוקרן בשידור מיוחד בערוץ 10 מעלה סימני שאלה סביב תפיסה זו.

 

מערכת נענע

 

 

משרפות ראשים

את אייכמן הרגו , שרפו ואת האפר פזרו מעל הים .

את ד"ר שיבא שיבחו והללו ובית חולים קראו על שמו !

 

איפה הילדים שאל האבא , בטיול אמרה האמא , תראה איזה אנשים טובים האשכנזים , באו אלינו לשכונה ולקחו את כל הילדים לטיול...למשרפות ראשים לקחו אותם !

 

אייכמן חיסל מאות אלפים ובמותם בא הקץ לסבלם.

ד"ר שיבא השאיר אותם חיים מתים , מתים וחיים , סובלים כאבי תופת כל חייהם !

 

ניסוי בבני אדם עשה בהם המנוול ימח שמו וזכרו , מה רצה לדעת ולגלות , האם הקרנת ראש מייצרת סבון?

 

ראיתי ושמעתי רבות על מחלת הגזזת במהלך חיי ,

אך הסרט הזה שהוקרן עכשיו בערוץ 10 , גרם לי לרעד בכל הגוף,

כאשר מכעיס ומרגיז יותר לשמוע את השר האשכנזי הממונה על הבריאות,

בלשון יפה וחלקלקה מורח את דן מרגלית בראיון שלאחר הסרט.

 

וכל מי ששאל את עצמו איך זה שמערכת המשפט,פרקליטות וממשלה , ברובם המוחלט

אשכנזים בלבד (חבר מביא חבר), מקבל כעת את ההסבר :

לשמור על שתיקה והסתרה של כל פשעי האשכנזים שנעשו אז ונעשים היום.

 

אליהו הנביא

 

 

"אל נא תרע לתמימים"

בכיתי.

 

"אל נא תרע לתמימים,

הם אינם יודעים מדוע

האדם מחלל את צלמו."

 

שר שלמה בר בקולו העמוק, מרעיד את הלב.

 

אייך זה יתכן שהציבור בישראל צריך לחכות לבימאי קולנוע אמיץ ומוכשר ולערוץ טלוויזיה שמסוגל לגבות אמירה כדי להתוודע לחורבן אנושי שנעשה באזרחי המדינה באמתלה של טיפול רפואי במחלת הגזזת? ולמה מוסדות הבריאות במדינה עדיין, היום, חוששים מגילוי האמת?

 

בשנות החמישים היה כבר ידע מצטבר בעולם לגבי הנזקים של הקרנות רנטגן. ידע שהיה מצוי גם בעברית לרופאים בישראל. היה ברור אז גם מה הדינמיקה של מחלת הגזזת. ובכל זאת האנשים טופלו שלא כראוי. רשלנות? הלוואי!

 

הגיעו לישראל עולים שנחשבו בעיניי מישהם לזולים: "פסולת אדם" "חומר אנושי קלוקל" קרא להם אשכול. כמובן שנהגו בהם כבעדר סומא ופעלו בגופם כאילו היו חפץ. ללא בקשת רשות ללא הסבר. ללא כבוד אנושי. והלוואי וזו הייתה כל הבעיה: מעדויות המובאות בסרט עולה כי היה לכך מחיר. בדולרים אמריקאים. כסף למחקר בבני אדם. בילדי עולים. כאלו שלא ידעו את השפה, את נוהגי הארץ. תמימים. כמה קל להונות אנשים תמימים. וכל המערכת שתקה!

 

אייך יתכן שכל המערכת שתקה?? אייך יתכן שהיא ממשיכה לשתוק גם היום?? האם אין גבול לזלזול בכבוד האדם??

 

ד"ר שיבא מוצג כמי שהאמין בעליונות התורשתית של האשכנזים על האחרים. זה התאים לגישה ברפואה, שכונתה הרפואה הסוציאלית. אוגניקה. האוגניסט שיבא, בהתאם לאמונתו הגזענית, החליט על טיפולים בכפיה בילדי עולים, מתוך מחשבה שגופם נושא מוכנות *גנטית* לקליטת מחלת הגזזת. ולקח את הילדים לטיול.. זה היה סיפור הכיסוי להורי הילדים. חלקם לא היו חולים כלל.. .

 

טיול ארור.

 

"היה זה הטיפול המקובל בעולם" אמר אז ואומר גם היום משרד הבריאות: state of the art. ואילו במאי הסרט, דודי ברגמן שואל בפיכחון: איזה עולם? והתשובה היא: ארה"ב. שם נערכו אותה תקופה ניסויים ב*סלקציה גנטית*. אפילו פיתחו טכניקות של הקרנה סמויה לעיקור הומלסים.. .. והרי שיבא ידע את העובדות.. האם גם הוא רצה לעקר מישהו? והרי נזקי רנטגן כבר היו אז עובדה. האם נרדם שיבא באותה הרצאה?

 

כבר שנים שהפרשה מתגלגלת בבתי משפט. "סודות הגרעין של מדינת ישראל יותר גלויים מהנתונים בפרשה" טוען ברגמן. רשימות שחורות. ארכיון. גניזה. הס.. וריח המוות והסבל המתמשכים מרחף באוויר. ומוטציות עוברות בתורשה.

 

פרופ` מודן פירסם על תוצאות הניסוי הזה מאמר בלנסט. מדען מחונן היה פרופ` מודן.. לא פשוט להכניס מאמר ללנסט, זה אני יודעת היטב. והנתונים? אלו שחשיפתם היתה יכולה להציל חייהם של מי שלקו בסרטן בעיקבות ה"טיפול" הברוטלי? נשארו קרובים לליבו. סוד. סוד שלו היה נחשף בזמן היה משאיר בחיים כל כך הרבה אנשים.

 

עדות לרוע אנושי ראינו בסרט ילדי הגזזת. רוע אנושי מתמשך.

 

"האדם מחלל את צלמו"

 

אחת העם

 

 

אין ספק שמגיע לנפגעים פיצוי גדול ממה שהם מקבלים

שאלה לי אליך, עמיר פרץ, פרענק ידוע, מוצג לפי הכתבה כמי שמסתיר מידע, תנועת ש"ס ששלטה במשרד הבריאות מסתירה, לפי הכתבה מידע וגם הם כידוע אינם אשכנזים. אני מבין שלא ציינת זאת כי זה היה אולי מחליש את הטיעון שלך.אבל האם לא כדאי שתפנה גם אליהם אצבע מאשימה?

ממה שהבנתי גזזת היתה שכיחה בעיקר בין המזרחיים. האם אתה טוען שלו היא היתה שכיחה בקרב האשכנזים הטיפול היה אחר?

אם כן, הרשה לי להזכיר לך את פרשת התלידומיד שבה נפגעו נשים ללא קשר למוצאן.

גם כיום רופאים מנתחים עושים מעשי נבלה כאשר הם מגזימים בניתוחים כי זה מוסיף כסף למחלקה או לכיסם הפרטי במקרה של טיפול פרטי. גם כאן אין אפלייה, אלא הם מזיינים את כולם כשהם יכולים ללא קשר לגזע מין או צבע עור.

 

שוויק

 

 

 

 

 

 

 

עושי הסרט, דוד בלחסן ודודי ברגמן הוזמנו להתארח באקטואליה

בתשובה לשאלות שהופנו ע"י כותבי אקטואליה ענה דוד בלחסן:

 

בנוגע לרמת הקרינה - מטרת המחקר היתה להגיע לידיעה ברורה על הרמה האופטימלית שמשירה את השיער ואינה מותירה תופעות לוואי סרטניות. איך הם ידעו את זה? על ידי ניסוי, טעיה, בדיקה, ומעקב של שנים. השאלה למה היו צריכים לעשות את זה על ילדים, בעיקר נגד מחלה שאף אחד עוד לא מת ממנה, וחולפת מאליה בכל מקרה.

 

מכאן, שהסרט למעשה הוא משפט כנגד הרפואה. האם הרפואה על כל הישגיה, למעשה נבנתה על עוול נוראי על ידי ניסוי וטעיה בבני אדם.

 

התביעה המשפטית בפרשה היתה כספית בלבד, וזו היתה הטעות. לכן היא נדחתה מפאת התיישנות.

 

יש לשים לב לטענת התיישנות מבית המשפט, שאותה טענה לא מתקבלת כלל כאשר, לדוגמא, מבלי לעשות השוואה, דנים בתביעות מהשואה.

 

לא הוגשו תלונות במשטרה משום שאנשים לא ראו את הסרט ולא ידעו שניתן להגיש תלונה, וגם מהסיבה שרוב רובם של האנשים, של הרופאים וטכנאי הרנטגן שטיפלו בהקרנות, אינם בחיים היום או שגילם מופלג ביותר.

 

בג"צ עדיין לא פסק בעניין עתירות הנפגעים, ואין זה נכון שהמסמכים (התיקים הרפואיים של המטופלים) הללו נגישים. יש מצב אבסורדי שקוראים לו "לעגל את המרובע". זאת אומרת, משרד הבריאות לא חושף את שמות האנשים שנמצאים ברשימה וטוען שמי שנמצא ברשימה, יכול לבקש את תיקו. אבל איך בדיוק ידע שהוא ברשימה? רק עקב הסרט אנשים עכשיו מתעוררים, אבל איך ידעו אם הם ברשימה אם לא מראים לו אותה? זו פשוט בדיחה. יש עוד טיעון בדיחה שמשרד הבריאות טוען שאינו רוצה לחשוף את הרשימה כדי שהבעל לא ידע שאשתו חובשת פיאה.

 

יש אפשרות לתבוע דרך חוק הגזזת וועדות הבריאות, אבל אנו יודעים שהם לעג לרש, ומיועדות רק להרוויח ולמשוך זמן.

 

האפשרות השניה היא שקבוצה תתארגן ותתבע תביעת נזיקין באופן עצמאי, אבל אז יש לציין שהחוק מזהיר שאם יפסידו, לא יוכלו לבקש את הסעד דרך החוק ולקבל דרכו פיצוי. זה מין איום מוסווה של לא להעז לתבוע את המדינה.

 

אינני חושב שמאז יש חקיקה שמיועדת לפגוע ביוצאי עדות המזרח, אלא יש הרגלים מגונים ודעות קדומות שקשה מאוד להפטר מהם. בהזדמנות זו אני רוצה לקוות שלא מתפתחת גזענות בכיוון ההפוך אנטי אשכנזית. פשוט נגד אשכנזי באשר הוא אשכנזי. היו אשכנזים שהתנגדו להקרנות הרנטגן, להשפלת יוצאי עדות המזרח, ולסלקציה. המשורר הדגול שלנו נתן אלתרמן, שאינו ממש ספרדי, נתן לזה ביטוי הכי קולע בשירו "ריצתו של העולה דנינו". גם גולדה מאיר התרעמה על מדיניות הלסקציה של אותה תקופה, והטיחה בבן גוריון שזה יותר גרוע ממדיניות הספר הלבן של הבריטים.

 

גם ילדים אשכנזים הוקרנו, אבל מדובר בדרך כלל באשכנזים משכונות מצוקה שהתחככו ביוצאי צפון אפריקה. אינני חושב שהמטרה של שיבא היתה לחסל את המרוקאים, אלא אדרבא, מתוך תפיסה אוגניסטית הוא רצה לטפל בהם, לתרבת אותם, להקנות להם הרגלים מערביים, לדאוג לנקיונם, ו"להשביח" אותם. מתוך תפיסה אוגניסטית מתנשאת ופטרנליסטית שמהותה שהוא יודע מה טוב עבורם. עוד אחד כמו ד"ר שיבא ודומיו מהממסד המפא"יניקי, ואבדנו.

 

בתשובה לשאלות כותבי אקטואליה ענה דודי ברגמן:

 

שמי ברגמן ואני אשכנזי גאה. לא מדובר ב"אשכנזים" שדפקו את ה"שחורים", אלא בממסד רפואי, פוליטי, שהיה מורכב כולו מאשכנזים בעלי דעות קדומות, בעלות ארומה גזענית.

 

אני מכיר המון המון אשכנזים שאין להם דבר וחצי דבר עם גזענות.

 

גם בממסד דאז היו מספר אשכנזים נקיים מגזענות, ואליהם אין לאף אחד טענות.

 

לדעתי ד"ר שיבא ביצע פשע, ולכן זו היתה עבירה פלילית. למיטב ידיעתי הסרט חשף לראשונה את נושא האשמה, הודות לבלחסן. שיבא בחייו קצר רק תשבוחות, מבחינת הממסד הרפואי מדובר ב"בן אלים". יש מספר מוקרני גזזת ששתובעים להסיר את שמו של שיבא מבית החולים תל השומר, אבל רק באופן ציבורי , ולא בתביעה משפטית.

 

אני לא ממליץ על תביעות ייצוגיות: לפי הספר של עו"ד משה בן ארי ושותפתו שיצא לא מזמן, אף תביעה ייצוגית לא זכתה בבית משפט ישראלי מאז קום המדינה.

 

הסיבה לכך היא שבתי המשפט פוחדים לגרום לפשיטת רגל של המשק הישראלי, ולהתמוטטות מוסדות כלכליים.

 

לעומת זאת, רעש ציבורי: כתבות, טלפונים לרדיו, ופאקסים לעיתונים, בהחלט מזיזים משהו לפעמים.

 

אנחנו לא טוענים שהיתה פה גזענות מכוונת, אלא קודם כל ביזנס. התפיסה האוגניסטית (חיזוק החזק והחלשת החלש) היוותה קרקע פוריה לקומבינה.חיים שיבא לא רצה לחסל מרוקאים, הם פשוט שימשו אותו כי הם לא יכלו לשאול יותר מדי שאלות. אנחנו לא טוענים שהיתה פה גזענות מכוונת, אלא קודם כל ביזנס. התפיסה האוגניסטית (חיזוק החזק והחלשת החלש) היוותה קרקע פוריה לקומבינה. ישנם לא מעט אשכנזים שזכו לטיפול ברנטגן נגד גזזת. יחסית ליוצאי צפון אפריקה מספרם נמוך, כמה מאות, אולי יותר.

 

אולי לא הדגשנו מספיק את חשיבות ההשפעות המסרטנות של הקרינה ההיא לגבי דור הצאצאים.

 

יש לא מעט עדויות על ילדי דור ב` שקיבלו סרטן בצורות שונות. החכמה היא לתפוס את הסרטן כשהוא קטן. כל השתהות, כל עיכוב, כל מריחה של זמן, תוביל למוות כואב ומיותר של אנשים צעירים אלה שאין להם דבר עם מה שקרה אז.

 

דוד דרעי: הוא זה שפותח וסוגר את הסרט, הוא המוקרן האקטיביסט ביותר, ואוסף רשימות של אנשים הזקוקים לעזרה וייעוץ.

 

בזכותו נהיה סרט.

 

 

דוד דרעי, מגיב באקטואליה: האם בנים חורגים אנו למדינת ישראל?

לא בכדי אמר הנביא ישעיהו "מהרו בנייך מהרסייך ומחרבייך ממך יצאו". לא קל לנו עם מה שקרה באותה תקופה ארורה של ראשית המדינה, בה נעשו טיפולי הזוועה בילדי עולים, רובם המכריע מיוצאי צפון אפריקה, וכל זאת תחת הכותרת "טיפולים בהקרנות כהכנה לעלייה לארץ ישראל". יודעים אנו, כי ארץ ישראל נקנית ביסורים,אבל לא ביסורים מסוג זה.

 

לא, אין זאת כי אם קונספציה סלקטיבית טמאה בתכלית הטומאה. קונספציה של תנועה שסברה משום מה כי את משאת הנפש "ארץ ציון ירושלים" יש להשאיר בגדר כמיהה ושורה חבוייה ומבוישת בתוך ההמנון הלאומי. לא שכחנו את הקונספציה שהביאה עלינו אסונות, מחלות ממחלות שונות. קונספציה שגזלה ביד אכזרית מנשים לא מעטות את הזכות האלוהית לגדל פרי בטן ולחבק ילד. לצערנו הן לעולם לא תשמענה את המילה אמא.

 

מה ייאמר לנשים יקרות אלו? סליחה, לא ידענו ולא חשבנו שכך יהיה. הללוייה.

האם זה מה שייכתב בדפי ההיסטוריה של המדינה שאליה נשאנו את עיננו? הללוייה.

 

בעקבות הכנס הקודם בנושא אומר פרופ` אבי רובינשטיין לטלויזיה בערוץ 2 - בהחלט ישנו לפחות קשר סטטיסטי בין ההקרנות והימצאות הגידולים עקב ההקרנות שניתנו בשנות החמישים. ואנחנו שואלים: האם כאשר כל הקורבנות שעברו את ההקרנות יישכנו עפר, האם זה כבר לא יהיה לפחות סטטיסטי? האם זה כבר יהיה בטוח? וודאי שאכן זו הסיבה!!

 

אגרוף, גם כאשר הוא עטוף בצמר גפן, למרבה הצער והכאב הוא נשאר אגרוף, ואת האגרוף הזה לפניו של ילד לא שוכחים.

לא נשכח ולא נסלח על הטיפולים בכפייה ללא ידיעת ההורים ומאליו ללא רשותם. ילדים שנלקחים לטיפולי זוועה אלה ואינם מבינים מה נעשה איתם, בכי ונהי צעקות עד לב השמים ואין מושיע. לא אין זאת כי אם קונספציה יהירה פטרונית ומתנשאת, קונספציה טמאה ששמה לאל את כל מאמצינו לגדול בארץ הנכספת כבני חורין, לתרום לחברה ולחוש את חדוות הארץ החדשה, מושא חלומות הורינו.

 

והיום אנא אנו באים?

 

לוועדות על גבי וועדות ממירפאה למירפאה, לעינויים מתמשכים וסבל יומי עד אין קץ. הוצאות כספיות שאין המערכת מכירה בהם. משפחות שהגיעו לפת לחם, פיצוי עלוב שניתן לאחר שנות טירטורים של הלוך ושוב של תחקירים מבישים.

האם לא די במה שעבר עלינו? האם ממתינים לנו עוד מדורי גיהנום, עוד התמקחויות קטנוניות, האם לא תמה כוס המרורים, בשם מי, בשם מה ותחת איזה ערך עליון נעשו הזוועות הללו?

האם דמינו הפקר? לא ולא. שילמנו בהרבה דמים תרתי משמע. האם כל חיינו נשלם על הטעויות של אותו מימסד ניפסד? מי הגיש לנו את כוס התרעלה ועד מתי יתעמרו בנו? האם בנים חורגים אנו? האם לא נבראנו בצלם אנוש?

 

קשה לנו להניח שמתוך כל קברניטי הבריאות דאז לא נמצאה ולו דמות אחת שתעצור את תהליך ההריסה של כ- 100 אלף ילדים רכים ותמימים שנשאו את עיניהם השמימה ושאלו למה? למה? למה? כולנו יחד נישא תפילה לבורא עולם שישים קץ לסיבלנו ויאמר נא די לצרותינו.

 

ואסיים כמאמר השיר: "מה עוד תבקשי מאיתנו מכורה ואין ואין עדיין"

 

 

  

 

 

 

 

תגובות

 

 

 

 

ר. הבג``ץ ב 11.10.  

  אדרעי מרסלה 23:47 03/10/04

 

     

11.10.04. בשעה 9.00 בירושלים צורר יהודים כך נכתב בפורום תפוז. ובמקום אחר כתבו. נאציזם יהודי.

================================================

מתקיים דיון בבג``ץ בתאריך 11.10.04 בשעה 9.00 בבוקר בירושלים בעניין ילדי הגזזת וככל שנהיה רבים קולם של הילדים האלה ישמע. הבעיה היא המימסד. הוא היה ונישאר אטום.

בשירשור אחר הועלה הרעיון לפנות ליד ושם. לדעתי צריך לעורר ולהפיץ את המידע בכל דרך ופורום אפשרי.קבלתי תגובות קשות מאנשים ``טובים`` שלא מאמינים איך אפשר בכלל לעשות את ההשואה בין נאציזם גרמני ויהודי. לא מאמינים שרוע כזה בוצע על ``ילדי הגזזת`` ובהקף שכזה.

אלו הנתונים אני לא משנה או מסלפת אותן כך שאנטגוניזם המתפתח אצל מי שרוצה לראות רק את כאבו הפרטי זו הבעיה שלו. ולכן קשה לי להאמין שביד ושם ירצו להכיר בכך שנעשה פה פשע בקנה מידה המתקרב אם בכלל למשהוא ממה שחוו יהודי אירופה. מבחינתי להפיץ לעם ושהעם ישפוט מה נעשה כאן.

ומה שצריך לעשות זה לשכנע את התקשורת לשדר את ``ילדי הגזזת`` ביום השואה.

ובודאי למחוק את שמו של עמלק(ד``ר שיבא) ולהקיא אותו מקירבנו.

התפתח דיון סביב הנושא בפורום של שיויון וצדק חברתי

,תחת הכותרת לשדר את ``ילדי הגזזת`` ביום השואה

www.bsh.co.il

אדרעי מרסלה

www.ohalim.coo.co.il

 

 

  תודה לכם על היוזמה המאמץ וחש  

  אדרעי מרסלה 00:11 04/10/04

 

     

בתגובה ל: . הבג``ץ ב 11.10. (מאת: אדרעי מרסלה)

וחשיפת הזעקה ועוולה הזו. אני נחשפתי לזוועה כחודש לפני הקרנת הסרט ועדיין הראש קשה לו לקלוט את ההקף של האסון והשואה הזו.

אדרעי מרסלה