לכבוד                                                             יום רביעי 06 אוקטובר 2004                                                                     

אל"מ [מיל] שאול נגר

עורך שריון.

הנדון: תגובה לכתבה מה שרואים מכאן לא רואים משם , של  תא"ך נתקה ניר,בגיליון 20 שנכתבה בתגובה לכתבתי בגיליון19 ,האם אוגדה  162 השמידה לבדה את חטיבה את חטיבה 25 המצרית?

מחד גיסא טוען תא"ל ניר כי העובדות שנכתבו על ידי סותרות את מה שנכתב במחקר של מחלקת היסטוריה וזאת  עקב מיקומי המוגבל, חוסר ידיעתי על המתרחש בדרגים הגבוהים והסתמכותי על מקורות משניים , ומאידך גיסא הוא מאשר אחת לאחת את מה שכתבתי במאמר, שהטנקים של פלוגה א' ,הם הראשונים שפתחו באש תכליתית על החטיבה המצרית בשעה 12.30 בקרוב ושהטנקים של חטיבה  217 פתחו באש על החטיבה רק בשעה 14.25 מטווחים רחוקים והתקרבו למגע קרוב יותר בשעה 15.00 אז איפה בדיוק טעיתי.

יתרה מכך בשום מקום בכתבתי לא טענתי שהכוח שלנו פגע בכל החטיבה המצרית אלא טענתי שאנחנו הכוח הראשון שפתח באש שפגענו בטור המוביל, ושעמדנו לבדנו מול  החטיבה המצרית במשך כשעתיים.

הכתבה שנכתבה על ידי נכתבה בתגובה לעדותו של נתקה עצמו בכתבה "במערכות" שהתפרסמה בגיליון -247 248- בדצמבר 1975  שבו הוא אמר אני מפקפק אם הטנקים של אמנון בלקקן בכלל ירו........עדותו של  אמנון רשף [ ציטוט מהכתוב] יצא לי לדבר עם קצין האג"מ של  אוגדת אדן, עם נתקה ויצא לי לדבר לפני שבוע עם אריה קרן והם בכלל לא ידעו שהיינו שם, כתבתם של רונן ברגמן ומלצר בידיעות אחרונות שהסתמכו על עדויות של מפקדי אוגדה 162[ כך אמר לי רונן ברגמן בשיחה שקיימתי איתו וזעמתי על כך שלא הוזכרנו כלל בכתבתו]על כך שאוגדה 162 השמידה לבדה את החטיבה המצרית וזאת תוך רבע שעה ,והראיון   של אלוף [מיל] דני רוטשילד קמ"ן חטיבה 217 במלחמת יום הכיפורים בראיון לספרו של קהלני שהגדיל לעשות ואמר שחטיבתו השמידה את החטיבה המצרית תוך 10 דקות.

גם הכתוב במאמרו של נתקה ובכתבה במערכות על כך שהפיקוד ידע על כוונת החטיבה המצרית להגיע מדרום כבר יום קודם כלומר ב16 לחודש ניראת לי לא סבירה , משום שאם הידיעה הזאת נכונה איך יתכן שמפקדי אוגדה 162 ופיקוד הדרום שידעו על הידיעה , מניעים את העתודה הפיקודית , חטיבה 500  שחנתה בציר מבדיל ליד טסה רק בשעה 11.00 והיא מגיעה לאזור כברית רק סמוך לחשכה וכמעט ולא משתתפת בקרב , חטיבה 217 מגיע לאזור הגבעות ממזרח רק כשעתיים אחרי שהקרב החל , האם לא ברור לכל בר דעת שאלמלא הטנקים של פלוגה א' של גדוד 407 שבלמו את המצרים לבדם במשך שעתיים בלקסיקון 263 לא היו המצרים "נתקעים" בלקסיקון 265 אלא מגיעים לראש הגשר, אלא עם מישהו חושב אחרת וסבור שהמצרים היו ממתינים להגעתה של חטיבה 217  עד לשעה 14.30 ובנתיים משחקים שש בש ואוכלים פול.....

ביום עיון על הצליחה שהתקיים ביד לשריון בלטרון בחודש אוגוסט השנה  בהנחיית דוקטור זוהר, טען מח"ט 14 אמנון רשף שהיה אחראי על אבטחת ראש הגשר שלא היה לו מושג על כך שחטיבה 25 אמורה להגיע, זה נודע לו רק סמוך ל 11.00 בבוקר ביום הקרב , ומהלך הדיון הוא שאל את מח"ט 500 אריה קרן מתי נודע לך על הגעת החטיבה ומתי פתחת באש ואריה  קרן השיב לו שנודע לו רק סמוך לשעה 11.00 והוא הגיע לאזור מעוז " חורבה" ליד כברית רק סמוך לרדת החשיכה.

חזיתי כמו רבים אחרים שעברו את טראומת יום כיפור בסרטו של ניר טויב על הקרב על החווה הסינית שהוקרן במוצאי יום כיפור, כמי שחילץ חלק מצנחני נתן שונרי בבוקר ה16.10.1973 נוכחתי שבאוגדה מסוימת, ששלושת הפשלות הגדולות במלחמת יום כיפור, התקפת הנגד הכושלת ב8.10.1973 שליחת גדוד 890 אל מותו בחווה הסינית,איך  בכירי האוגדה מנסים להתנער מאחריותם  והקרב המיותר בעיר סואץ , ואני מבין איך גם בסיפור הזה של השמדת חטיבה 25 הם מנסים  לקחת את כל התהילה , אני לא אתן להם.

כמו שכבר נאמר פעמים רבות בעבר"ההצלחה אבות רבים לה אך הכישלון נותר יתום"

בברכה

דני קריאף

כפר הס

052777486