יום שני 10 נובמבר 2003

ט"ו חשון תשס"ד

 

 

במבצע משותף של שירות הביטחון הכללי ומשטרת מחוז הצפון נעצר בתאריך ה-4 באוקטובר 2003 ג'אמל מחאג'נה, תושב אום אל פחם, אשר הודה בחקירתו בשב"כ כי הוא זה אשר הוביל את הנאדי ג'רדאת למסעדת "מקסים", שם בצעה את הפיגוע שבו נהרגו 21 אזרחים ונפצעו עשרות.

 

בתאריך ה-4 באוקטובר 2003, הנאדי ג'רדאת, תושבת השטחים, פוצצה מטען רב עוצמה בתוך מסעדת "מקסים", שמבואות הדרומיים של העיר חיפה. מן הפיצוץ נהרגו 21 אזרחים, לרבות ילדים קטנים ונפצעו עשרות.

 

מספר שעות לאחר מכן עצרו השב"כ ומשטרת ישראל את ג'מאל מחאג'נה, תושב אום אל פחם, שהיה מוכר לשב"כ ולמשטרה, כנהג העוסק בהברחת תושבי שטחים לתוך תחומי ישראל. בראשית ספטמבר 2003 אף קוימה עם מחאג'נה שיחה בתחנת המשטרה, במהלכה הוזהר ע"י גורמי הביטחון באשר לעיסוקו הלא חוקי בהסעת תושבי שטחים הנכנסים לתחומי ישראל ללא היתר.

 

מחאג'נה הודה בחקירתו בשב"כ, כי הוא זה אשר לקח את המחבלת מאזור ברטעה, עד למסעדה שבה ביצעה את הפיגוע.

 

מחקירתו של מחאג'נה עולה, כי הקשר של המחבלת נוצר בהתקשרות טלפונית של האחרונה עמו, ביום הפיגוע, במהלכה ציינה את שמו של ריאד, תושב השטחים המכיר את מחאג'נה. מאוחר יותר אף שוחח מחאג'נה עם אותו ריאד, ע"מ לברר פרטים אודות המחבלת, לאחר שהבין כי היא תושבת השטחים. בשיחה סיפר ריאד למחאג'נה, כי המחבלת היא תושבת ג'נין. בעקבות אותו תיאום מוקדם בטלפון, פגש מחאג'נה את המחבלת באזור ברטעה וללא שבדק האם יש ברשותה אישור שהייה בישראל, סיכם עמה כי יסיע אותה לבי"ח רמב"ם תמורת סך של 400-600 ש"ח.

 

מחאג'נה מסר בחקירתו כי עם תחילת הנסיעה, שינתה המחבלת את דעתה וביקשה לעבור בבית החולים "הלל יפה" בחדרה, כביכול ע"מ לבדוק האם אביה מאושפז שם.  משהגיעו לשעריו של בית החולים בחדרה, חזרה בה המחבלת בטענה, כי הוברר לה שאביה אינו מאושפז בבית החולים זה ודרשה להמשיך לחיפה.

 

לדברי מחאג'נה, בדרכם לחיפה, הרבתה המחבלת לדבר על אודות דאגתה לאביה והוא אף ציין לעצמו כי היא מתנהגת ומדברת באורח חריג ביותר, מתוח מאוד, עצבני ותוך שהיא מרבה להביט לצדדים. מחאג'נה אף הופתע מבקשתה של המחבלת לעצור במסעדה שבכניסה לחיפה, בקשה אשר עמדה בסתירה לדאגתה לאביה ורצונה לראות אותו מהר ככל האפשר. עוד הופתע מחאג'נה לגלות, כי המחבלת מיעטה לאכול, למרות שאת רצונה להיכנס למסעדה נימקה ברעב שאחז בה.

 

תוצאות חקירתו של מחאג'נה מאשרות, את שהיה ידוע גם מפיגועים קודמים, כי נהגים העוסקים בהסעת תושבי שטחים המסתננים באורח לא חוקי לישראל, מסייעים לארגוני החבלה בהולכת פעיליהם, מאזורי השטחים, אך תוך תחומי מדינת ישראל.