יעקב מרגי (ש"ס):

כנראה שעם ישראל - - -

היו"ר ראובן ריבלין:

חבר הכנסת מרגי.

אברהם פורז (שינוי):

מה גם שהוא בשעתו דיבר איתנו שאנחנו צריכים לעשות חזית אחידה ואנחנו צריכים ללכת יחד לממשלת אחדות, בלי מפלגות חרדיות, אבל טוב - את הדברים האלה אני לא רוצה לומר.

ושרון - עומד מנגד, אני לא יודע למה הוא מחכה. הוא מחכה שיגיעו הימים האחרונים של מרס? האם הוא חושב שבסופו של דבר לקראת סוף מרס אנחנו ננהג כמו יחד-מרצ ונצביע באופן בלתי מותנה עבור התקציב? התשובה היא לא.

רבותי, שזה יהיה ברור, ואני יכול לומר את זה בצורה חד-משמעית, שלאיש לא תהיה אשליה - המפלגה שלנו לא תתמוך בתקציב אם התקציב הזה יכלול את ה- 290 מיליון שקל ליהדות התורה, ולא תצביע בעד התקציב אם לא יגיעו איתנו לאיזשהו הסדר - - -

אברהם בייגה שוחט (העבודה-מימד):

וגם לא תימנע?

אברהם פורז (שינוי):

גם לא נימנע, נצביע נגד.

גלעד ארדן (הליכוד):

רגע, תמשיך את המשפט עם ההסדר.

אברהם פורז (שינוי):

תראה, אנחנו מפלגה שיש לנו השקפת עולם. אנחנו מצאנו את עצמנו מחוץ לממשלה כי לא הסכמנו להעביר את ה- 290 מיליון ליהדות התורה, ולא עולה בדעתנו לאפשר לזה לעבור כאשר ה-290 מיליון האלה ניתנים.

גם מעבר לזה - לו הדבר הזה היה נותן לראש הממשלה רוב, ויכול היה לצאת לדרך ולבצע את ההתנתקות - ניחא, אבל כלום לא קורה. שום דבר לא קורה.

הימים עוברים. הימים עוברים. יש אנשים שחושבים שראש הממשלה הוא אסטרטג גאוני שרואה כל כך רחוק - כמו איזה שחקן שח שלא משחק לא מהלך אחד ולא שניים, אלא עשרות מהלכים קדימה והוא כבר רואה את כל הקומבינציות, והוא בטוח. אתם יודעים מה, בואו נניח שיחזור תרגיל הקמת הממשלה, ויחד-מרצ יתמכו בו, ויכול להיות שחבר הכנסת דהאמשה יתמוך בו ואולי עזמי בשארה יתמוך בו, ואולי אחמד טיבי יתמוך בו - לא יודע מי יתמוך בו.

עבד-אלמאלכ דהאמשה (רע"ם):

יתמוך בהתנתקות, לא בראש הממשלה.

אברהם פורז (שינוי):

לא יודע. בתקציב למה לא תתמוך? האם מישהו מאמין שככה ניתן לנהל מדינה? כשראש ממשלה לקראת כל הצבעה חשובה מתחיל לחזר על הפתחים ולחפש באופוזיציה חוליות חלשות, אנשים שערקו ממפלגותיהם? אחד שמצביע נגד האיחוד הלאומי, אחד שמצביע נגדנו, אחד שמצביע נגד עם אחד? ככה מנהלים מדינה?

אני רוצה לומר לכם - העסק עצוב מאוד לדמוקרטיה הישראלית - -

אליעזר כהן (האיחוד הלאומי - ישראל ביתנו):

הוא עושה את זה כבר שנתיים בלי שום הפרעה.

אברהם פורז (שינוי):

- -  ואני חושב שהחטא רובץ בעיקר לפתחו של ראש הממשלה. הגיע רגע האמת. ראש הממשלה צריך להחליט. אם הוא מסוגל ורוצה לבצע את ההתנתקות - יש לו רק דרך אחת והיא עוברת דרכנו, והיא לא דרך פשוטה כי אנחנו לא נותנים את קולותינו חינם. אין, לא יהיו קולות חינם.

שר התחבורה מאיר שטרית:

כמה זה עולה?

אברהם פורז (שינוי):

לא, זה לא עולה בכסף - -

אליעזר כהן (האיחוד הלאומי - ישראל ביתנו):

- - -

עבד-אלמאלכ דהאמשה (רע"ם):

- - -

אברהם פורז (שינוי):

- - אתה יודע מה, כשאני אומר לך אל תיתן ליהדות התורה, זה בזול, אני חוסך לך. אתה יודע, איך אומרים? לי זה עולה יותר. אני אומר לך: אני חוסך לך.

זה לא יהיה בחינם, ואם הוא יחשוב שזה בחינם - הוא ימצא את עצמנו מצביעים נגד התקציב הזה, יחד עם "סו קולד" מורדי הליכוד.

היו"ר ראובן ריבלין:

אתה מציע לשחרר אותו מכל ייסוריו ולהצביע אי-אמון היום, וסיימת את הזמן.

אברהם פורז (שינוי):

ולכן, אדוני היושב-ראש, אני חושב שממשלה כזאת - שכבר חודש וחצי מתנהלת בלי תקציב, 1 חלקי 12, שמקרטעת, שהמשנה לראש הממשלה הולך לרב עובדיה, ששליחיו של ראש הממשלה הולכים לש"ס, שאני מפציר באנשי ש"ס אולי הם רוצים לעשות לנו את הטובה במרכאות ולהצטרף כדי שיהיה לנו במי לחבוט - אפילו את הטובה הזאת הם לא רוצים לעשות לנו - -

יצחק וקנין (ש"ס):

אנחנו נישאר איתך באופוזיציה.

אברהם פורז (שינוי):

- -  אז אפילו על ש"ס אי אפשר לסמוך, אדוני ראש הממשלה. אנחנו פעם חשבנו שש"ס לפחות תיכנס, יהיה במי לחבוט, אז אפילו עליהם בקטע הזה אי אפשר לסמוך.

יעקב מרגי (ש"ס):

נגמרה לכם האג'נדה.

אברהם פורז (שינוי):

לכן, אדוני ראש הממשלה - - -

יצחק וקנין (ש"ס):

- - -

אברהם פורז (שינוי):

אבל יש פגישה מכרעת - שמעתי - בין שרון לאלי ישי. יש פגישה מכרעת.

יעקב מרגי (ש"ס):

למה, אתה מקנא? - - -

אברהם פורז (שינוי):

יש פגישה מכרעת, אבל הבנתי - - -

היו"ר ראובן ריבלין:

נא לסיים.

אברהם פורז (שינוי):

אני כבר גומר. עוד דקה. אבל הבנתי שעד שאחרון הילדים הרעבים לא יקבל מנת מזון - ש"ס לא תצטרף בשום מקרה.

בכל מקרה, אדוני היושב-ראש, בנסיבות האלה שציינתי פה, במציאות העגומה הזאת, הממשלה הזאת לא יכולה להמשיך ואין מנוס אלא להביע בה אי-אמון.

היו"ר ראובן ריבלין:

תודה רבה. חברי הכנסת, עוד הצעת אי-אמון לפנינו. חבר הכנסת אלדד יבוא וינמק את הצעת האיחוד הלאומי- מפד"ל לאי-אמון בממשלה בשל: הפרסומים בדבר הסתרת מידע לגבי המשך ההסתה האנטי ישראלית ברשות הפלסטינית. בבקשה, אדוני.

אריה אלדד (האיחוד הלאומי - ישראל ביתנו):

תודה רבה, אדוני יושב-ראש הכנסת. אדוני השר, חברי חברי הכנסת, כשיצא ראש הממשלה - - -

היו"ר ראובן ריבלין:

אנשי סיעת שינוי, ובראשם חבר הכנסת פורז. חבר הכנסת בריזון, חבר הכנסת שלגי. לא מן הראוי שתפנו את גבכם לחבר הכנסת אלדד.

משה גפני (דגל התורה):

לא, הם מתאמים את ההצבעה שלהם עם ש"ס נגד התקציב.

רוני בריזון (שינוי):

לא. פשוט - - -

היו"ר ראובן ריבלין:

בבקשה.

אריה אלדד (האיחוד הלאומי - ישראל ביתנו):

כשיצא ראש הממשלה לתוכנית ההתנתקות שלו הוא מנה כמה סיבות שהביאו אותו להפוך את עורו. הוא אמר כי למרות "מפת הדרכים" נוצר קיפאון מדיני ואין פרטנר בצד הפלסטיני, והקיפאון המדיני הזה יוצר ואקום ומזמין לחצים בינלאומיים אדירים, תוכניות מבית ומחוץ שעלולות להיכפות על ישראל, ולפיכך, אמר שרון – נוצר צורך בתוכנית ישראלית חדשה שתיכנס לוואקום הזה כדי שלא ישאב לתוכו תוכניות מסוכנות יותר. כך בלשונו של ראש הממשלה, יועצו דובי וייסגלס היה ציורי יותר והסביר : התוכנית של ראש הממשלה נועדה לספק די פורמלין כדי להרוג כל תוכנית אחרת ולנטרל אותה.

זה היה סעיף ההסברים. עמומים ככל שיהיו – הם לא ממש עניינו את השמאל ואת הערבים ואת אלו מחברי הכנסת של הליכוד שמה שחיבר אותם אל התנועה הזאת שפעם האמינה במשהו – היה התאווה  הפשוטה לשררה.  השמאל מחא כפיים כי נולד מנהיג חדש לשלום עכשיו; הערבים גיחכו כי הבינו שהטרור ניצח את שרון. אלו ימחאו כפיים גם אם שרון יציע לכבוש את השמש ובלבד ששלב א' בתוכנית יהיה פירוק התנחלויות. שרי הליכוד אמרו אמן - מי בהתלהבות, מי בגלגול עיניים ומחצית הליכוד אמרה אמן כי גם הם רוצים להיות שרים שיאמרו אמן - מי בהתלהבות ומי בגלגול עיניים.

לעומת ההסברים העמומים, התכנית עצמה היתה מפורטת הרבה יותר : עקירת כל היישובים בחבל עזה וצפון השומרון; נסיגת צה"ל מהשטח שיפונה על-ידי יהודים. יהודים לא יוסיפו לשבת בשטחי ארץ ישראל אלה;. בתיהם יהרסו; בתי הכנסת ייחרבו; בתי הקברות ייחפרו ויועברו.

אבל – הבטיח ראש הממשלה –  צה"ל ימשיך לשלוט בציר פילדלפי כדי למנוע הברחת נשק לרצועה ממצרים, המלחמה בטרור תימשך בכל עוזה, ותהיה התנתקות מלאה. פועלים פלסטינים לא ייכנסו יותר לשטחי ישראל. הערבים יקבלו הרבה פחות ממה שיכלו לקבל בהסכם, אמר ראש הממשלה. הגדר תשאיר בתוכה 80% מהמתנחלים ביהודה ובשומרון. ההתנתקות תחזק את ההתיישבות באזורים הללו.

והנה שום דבר מהתוכנית הזאת לא מתקיים זולת עקירת היישובים, וגם אף אחד מההסברים איננו תקף עוד. התוכנית שהייתה אמורה להקפיא את המצב לשנים רבות או להכניס לפורמלין את כל התוכניות האחרות – כבר מזמינה לחצים אדירים מאירופה ומארצות הברית לגבי השלב הבא. ערפאת מת בשעה טובה וכל אלה שגלגלו פה עיניים כשאמרתי שזו שעה טובה, היום מצהירים בפה מלא על כך שאבו מאזן  לא יכול היה להגיע להבנות כאלה עם ישראל לולא מת ערפאת.

אבל פתאום – ובאותה מהירות ששרון הפך למנהיג שלום עכשיו, למושא ההערצה של השמאל הקיצוני בישראל – באותה מהירות נולד  מנהיג סקנדינבי לפלסטינים. מה כבר לא אמרו על אבו מאזן אצלנו? רק הכתרים שקשרו אצלנו לראשו של ערפאת גדולים ומפוארים מהקשרים שקושרים היום לראשו של אבו מאזן. אלא שאז אלה היו פרס וביילין – והיום זה שרון, בברכתם של פרס וביילין. מהבוידעם של אוסלו הוציאו את כל ההצהרות הנבובות על כך שהפלסטינים ייבחנו במעשיהם ולא בהצהרותיהם. אבל לא למדו שום לקח. שום לקח. כמה פעמים הצהיר שרון על כך שישראל תעמוד על פירוק כל ארגוני הטרור מנשקם כתנאי לכל התקדמות? מאה פעמים? אלף פעמים?

אחרי כן שמ