העלייה בנפגעים בתאונות דרכים

העלייה בנפגעים בתאונות דרכים

לקראת סוף שנת 2015 ניתן כבר עכשיו להצביע על נתונים מצערים בכל הנוגע לתאונות הדרכים בישראל. הנתון הבולט והמדאיג ביותר מצביע על עלייה של 14% במספר ההרוגים מתאונות דרכים למול שנת 2014. נכון ל-19.12.2015 נהרגו מתחילת השנה כ-341 אנשים בתאונות דרכים בישראל לעומת 309 אנשים אשתקד.

שנת 2015, למול השנים האחרונות ובכלל, מוגדרת על ידי גורמים רבים כשנה קשה ומתסכלת בכל הנוגע לתאונות דרכים בישראל. 2015 חותמת בעצם עלייה מתמדת של שלוש השנים האחרונות בכמות ההרוגים בכבישי ישראל לעומת השנה שקדמה לה. בין אותם נתונים ניתן להבחין על גידול של 22% במספר ההורגים בכבישים בין עירוניים, הקטנה של 11% בקרב הולכי הרגל. זינוק רחב של הרוגים חל בקרב רוכבי האופניים (גידול של 62%) אותו משייכים כמובן לתופעה הרחבה והמסוכנת של האופניים החשמליים וזינוק של 52% בהרוגים של רוכבי אופנועים. נתון מטריד נוסף מגלה שאחד מתוך עשרה הרוגים בתאונות דרכים הינו ילד.

מעבר להרוגים ניתן כמובן להצביע על עלייה מתמדת גם במספר הפצועים והנפגעים. מהנתונים המתפרסמים כיום בנוגע לשנת 2014 לגבי הנפגעים בתאונות דרכים ניתן ללמוד מן הנתונים של מד"א. אלו מספרים שבמהלך שנת 2014 בכל יום הוזנקו צוותי מד"א ל-175 קריאות הנוגעות לפצועים בתאונות דרכים (10% מכלל הקריאות). מדובר על 63,194 הזנקות לאורך כל השנה כשבהן באופן טבעי פצועים ברמות קושי בינוניות עד אנושות.

נתונים של עמותת "אור ירוק" מעמידים בפנינו את הנתון המצער ובו מתאשפזים מידי שנה בישראל כ-8,500 פצועים מתאונות דרכים כש-1,200 מתוכם מוגדרים כפצועים קשה.

שני הגופים הבולטים העמלים רבות להעלאת המודעות, כמו גם הנתונים המדאיגים בכל הנוגע לתאונות הדרכים, הם עמותת "אור ירוק" ו"הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים". המנופים המופעלים במקביל דואגים כמובן להעניק דגשים חשובים הן לנהגים והן להולכי הרגל. במקביל ניתן להבחין בעבודה רבה של גופים אלו מול ממשלת ישראל ומשרד התחבורה זאת על מנת שיוקצו תקציבים רבים אשר יתרמו תרומה מכרעת לצמצום תאונות הדרכים בישראל.

הפן הכלכלי והמשפטי – תביעות נזיקין בעקבות תאונות דרכים

למול הנתונים המדאיגים והמצערים שתוארו לעיל ישנו גם פן כלכלי ומשפטי בכל הנוגע לתאונות דרכים. אלו כמובן מקבלות ביטוי רב בכל הנוגע לנפגעים הרבים, בין אם אלו אשמים בתאונה או לא, שמורה לצידם הזכות בקבלת תשלומים כנכים הן מהמוסד לביטוח לאומי והן כנפגעים מחברות הביטוח השונות. תשלומים אלו הופכים לנטל כלכלי רב על המדינה ואף על חברות הביטוח שמצידן מעלות מחירים הפוגעים בכלל האוכלוסייה.

במקרים רבים הנטל מקבל אף ביטוי בתביעות נזיקין רבות של נפגעי תאונות דרכים. לא פעם נפגעים רבים בוחרים בתביעה שכזו מבלי להיוועץ קודם עם עורכי דין המכירים הנושא מקרוב. עורכי דין בנזיקין וביטוח יכולים להעניק תמונה רחבה יותר אשר תמנע מנפגעים רבים להגיש תביעה שכזו למול כך שאינה כדאית או לא תעמוד במבחן המשפטי.