בריכות אקולוגיות

בריכות אקולוגיות

תיפרדו לשלום מכלור, עיניים אדומות וצורבות לאחר שחייה בבריכה מוכלרת ותכירו את בריכות השחייה האקולוגיות.

ב1980, בהשראת אגמים טבעיים וצלולים, השיק צוות חוקרים אוסטריים את הדבר הגדול הבא – בריכות נוי ושחיה טבעיות.

במהרה תפס טרנד  של שחייה במים טבעיים, נקיים ורעננים, תאוצה בגרמניה ואירופה כולה, ולאחר מכן הגיע גם ליבשת אמריקה. עם הזמן, הפכו בריכות טבעיות לנחלת כלל וכיום פועלות באירופה וארצות הברית בריכות שחיה טבעיות הפתוחות לשימוש של הקהל הרחב.

בתקופה בה הדי כימיקלים מרחפים מעלינו בכל פינה, בריכת שחיה אקולוגית הופכת לנקודת טבע ומרגוע שבה ניתן לנשום לרווחה. מגוון אפשרויות עיצוב, המדמות את הבריכות בטבע, ושיטת הסינון והטיהור של המים הופכים כל בריכה אקולוגית לפינת קסם ייחודית ונקיה.

בדקנו עם סמדר יחיאלי, מנהלת שיווק של חברת "מים שקטים בריכות אקולוגיות בע"מ", מה הם יתרונותיה של בריכה אקולוגית, ואלו בין הנקודות החשובות ביניהם:

*טבע בחצר ביתך– בריכה שנראית כמו מאגר מים טבעי או אגמון קטן. בריכה יוצאת דופן שמשווה לחצר שלכם מראה קסום ונפלא של גן מים טבעי ואסתטי.

*טיהור אקולוגי – איכות המים, שנשמרת גם ללא שום תוספת כימיקלים וחומרי טיהור וניקוי אחרים. המים בריאים יותר לגוף ואינם גורמים לרגישות, אלרגיה ומחלות שונות. המים אינם מדיפים את הכלור באוויר (מה שעלול לגרום לרגישות וצריבות בעיניים). בריכה כזאת יוצרת סביבה בריאה ללא חשש ממחלות.

*יצירת בית גידול טבעי – כשהמים מתוקים וצלולים מגיעים אליהם בעלי חיים לשתות מהם, הצמחייה מסביב מתפתחת וצומחת בצורה טבעית לחלוטין, והפינה הקסומה שלכם בלב העיר, או בכל מקום שבו תרצו להקים אותה, הופכת לפינת חמד אקולוגית ,שממשיכה להעניק לעולם – יצירת מיקרו-אקלים בחצר שלכם, כשציפורים, מיני מעופפים וצמחיה נהנים מכך.

כעת נסביר מעט כיצד פועל מנגנון סינון טבעי של הבריכה:

בריכת שחיה טבעית נבנית עם חלוקה לשני אזורים עיקריים – אזור השחייה, שבדרך כלל מהווה את חלקה העיקרי של הבריכה, ואזור ה"מסנן" – עם צמחים ומצעים מיוחדים לניקוי המים. שורשי הצמחים יוצרים פילטר טבעי בעזרת מיקרו-אורגניזמים שמתפתחים שם ללא הפרעה, בנוסף לפילטרים ביומכניים ומערכות טיהור.  2 הבריכות פועלות בתיאום , כאשר המים מהבריכה הגדולה מוזרמים דרך משאבה לבריכה הקטנה, בה הם עוברים סינון דרך שורשי צמחים ומערכת טיהור ומוחזרים לבריכה הגדולה מטוהרים ונקיים.

 

הבדלים עיקריים בין בריכה מוכלרת לבריכה טבעית הם:

פילטר – בבריכת שחייה אקולוגית, מעבר לשטח בריכת שחייה, ישנו שטח נוסף עם צמחיית גדה ושושנות מים שמשמש כפילטר ביולוגי שנותן לנו מגוון רחב של אפשרויות עיצוב של הבריכה. השטח הנוסף אינו דורש היתר בניה מיוחד.

בבריכה מוכלרת שטח בריכה הינו שטח נטו לשחייה, מערכת הסינון  נמצאת בחדר המכונות.

איכות המים – שחייה בבריכת שחייה אקולוגית מדמה שחייה במעיין טבעי צלול, עם מים נקיים ומרעננים, בו צלילה עם עיניים פקוחות לא מסתיימת בצריבת עיניים וריצה למקלחת.

ישנם תקנים אירופאים קפדניים לבדיקת איכות המים וכל פרמטר בקטריאלי בבריכה.

בבריכת שחייה מוכלרת מערכת ניקיון המים מבוססת על כמות גדולה של חומרים כימיים, שלא מטיבים עם העור והגוף. ישנם מס' חיידקים שעמידים לכלור ופילטר ביולוגי מצליח להתמודד איתם בהצלחה רבה.

אחזקה – בבריכת שחייה אקולוגית משתמשים ברובוט ייעודי לבריכות מסוג זה. כמו כן, כיסוי לאזור השחייה עוזר לשמור על הבריכה נקייה ומקטין את התחזוקה למינימום. טיפול באזור הפילטר שווה ערך לטיפול בגינה. בריכה אקולוגית לא מצריכה שאיבה של מים מחוץ לבריכה, להבדיל מבריכה מוכלרת.

בבריכה מוכלרת יש בזבוז מים בתחזוקה, בשל שאיבת הרפש המאסיבית והתחזוקה קבוע כל השנה ומווסתת על ידי כימיקלים.

חוויות שחיה – בריכה אקולוגית הופכת לחוויה של טבע לכל אדם – כשהמים מתוקים וצלולים מגיעים אליהם בעלי חיים לשתות מהם, הצמחייה מסביב צומחת בצורה טבעית לחלוטין ומתפתחת.

בבריכת שחייה אקולוגית המים צלולים ושקופים והקירות נצבעים בגוון ירקרק. זו הסיבה שאנו ממליצים על חיפוי טיח בריכות או פסיפס בגוון שאיננו מתנגש גם גוון הירוקת כמו אפורים וירוקים.

בריכת שחיה מוכלרת שומרת על צבעה הטורקיז אך לא מאפשרת התפתחות של סביבה טבעית סביבה בשל שימוש רב בחומרים כימיים.

בהמשך לשיחה עם זהר גרינמן, אחד הבעלים של חברת "מים שקטים – בריכות אקולוגיות בע"מ", למדנו שהחלום על בריכת שחייה וטבעית בחצר ביתכם קרוב מתמיד.

לדבריו של זהר, בהמשך לחשיבה מתמדת על פיתוח טכנולוגיות חדשניות, הצליחו במים שקטים לפתח וליישם שיטת בניה חדשנית, אשר מקצרת את זמני הבניה של הבריכה בצורה מאוד משמעותית. ובכך ניתן לבנות בריכה בצורה יעילה יותר ובמחיר נח.

 

פיתוח זה גם מגדיל את האפשרויות העומדות בפני הלקוח:

*בריכת שחייה טבעית הנבנית בצורה גאומטרית ומאפשרת בחירה בין 2 גדלים של אזור השחייה: 15 מר' או- 20 מר'. הבריכה נבנית בטכניקה חדשנית ייחודית, המקצרת את זמני הבניה באופן משמעותי.

*בריכת שחייה טבעית, המתוכננת ובנויה לפי התנאים של החצר שלכם, המאפשרת אין ספור אופציות עיצוב הבריכה.

חשוב לזכור כי הבריכות יבנו אך ורק לפי התאמתן לסביבה ובהתאם לעקרונות האקולוגיים שתומכים בכך, גם כש מדובר בבריכת נוי או בריכת דגים.

אחזקת הבריכה כוללת ניקוי ושאיבה של משקעים ולכלוך מהקרקעית ובדיקת הצמחייה ובעלי החיים, ניקוי של אצות וכל אלמנט שמפר את האיזון בה. בעיקרון, הסינון של המים מנקה אותה כבר מההפרשות של הדגים משום שהוא הופך אותן לדשן לצמחים.

בעולם אורבני, רובנו חולמים על פינת טבע נקיה ומרעננת בביתנו……בריכת שחייה אקולוגית  מביאה את החלום למציאות, תוך יצירת מיקרוקוסמוס טבעי ושמירה על בריאותכם וסביבה אקולוגית.

 

ולבסוף, ביקשנו מסמדר וזהר מחברת "מים שקטים בריכות אקולוגיות בע"מ", מס' טיפים לאחזקה של בריכה אקולוגית:

1.שימוש קבוע ברובוט ייעודי לניקוי קירות הבריכה. בבריכות של "מים שקטים בריכות אקולוגיות" משתמשים ברובוט ביו של חברת "מטרוניקס".

2.כיסוי או הצללה של אזור השחייה יקטין בצורה דרמטית את הצורך בתחזוקה.

3.ממליצים להשתמש בנתונים הטבעיים של המקום לעיצוב הבריכה. שימוש במפלים, טופוגרפיה של השטח ואלמנטים נוספים של טבע יהפכו את הבריכה האקולוגית לפינה קסומה ומיוחדת.

4.זהר וסמדר ממליצים ליצור "אחידות" בין ציפוי בריכה פנימי לבין גוון הירקרק שנוצר בכל מעיין טבעי וכך גם בבריכת שחייה אקולוגית. לבחור צבע שיתמזג עם המאפיינים הטבעיים של הבריכה ולא יעמוד נגדם.

5.עומק עומק עומק!!! בריכה עמוקה מתחממת פחות ובכך שומרת על האיזון האקולוגי העדין למשך זמן רב יותר.

6.תבדילו בין בריכת נוי אקולוגית לבריכת שחיה אקולוגית, והשתדלו לא לערבב ביניהם. בבריכת שחיה מערכת הסינון תהיה יותר חזקה בשל התחשבות במדדים בקטריאליים של המים. כמו כן, אוכלוסיית דגים בבריכת שחייה אקולוגית דלילה מאוד, אם קיימת כלל, ורק לצורך גירוש יתושים:)