דגשים לפתיחה וניהול עסק משפחתי

דגשים לפתיחה וניהול עסק משפחתי

החלטתם לאחד כוחות ולפתוח עסק משפחתי הכולל את בני המשפחה? ניהול עסק כזה אינו עניין של מה בכך ומצריך הבנה עמוקה. רגע לפני שאתם יוצאים לדרך משותפת, ריכזנו עבורכם מספר דגשים אשר יקלו עליכם את הליך פתיחת העסק.

הקפידו להכין תוכנית עסקית

הקמת עסק משפחתי מחייבת הכנת תוכנית עסקית מפורטת ככל הניתן הכוללת את המטרות והיעדים של העסק ושל צוות המנהלים. התוכנית צריכה לכלול מספר היבטים בין היתר היבט כלכלי –פיננסי, היבט שיווקי, היבט אסטרטגי. על התוכניות להיות קלה ליישום מצידם של העובדים בעסק ולהעניק להם מבט כולל על העסק וצורת הניהול.

בשלב הבא עליכם לקבוע תוכנית עבודה הגיונית תוך עמידה בלוחות הזמנים.

המטרה היא להצליח לעמוד כמה שיותר ביעדים תוך כמה שפחות בזבוז זמן. חשוב לבנות תוכנית עבודה אשר ניתנת ליישום ולא פחות חשוב בניית תוכנית עבודה אשר תאפשר פיקוח וביקורת מצד יועץ עסקי או אנשים אחרים בחברה שאתם סומכים על שיקול הדעת שלהם.

חתירה להגדלת הרווחים

בשלב הבא עליכם לחתור להגדלה של הרווחים וההכנסות. אם מדובר בעסק קטן, הרי עליכם לנסות ולהגדיל כמה שיותר את ההכנסות וגם את הרווחים על בסיס קבוע. ניהול מדוייק של העסק יוביל לכך כי ההכנסות אינן תלויות במוצר אחד אלא במספר מוצרים- ההמלצה היא להגדיל את מספר המוצרים הנמכרים. יתרה מכך, מבחינה שיווקית יש  לוודא כי מבחינה שיווקית העסק מפורסם כהלכה במדיות השונות הקיימות כיום במטרה להגדיל את החשיפה.

בחנו אפשרות של שיתוף פעולה עם עסקים אחרים

במטרה להגדיל את החשיפה באפשרותכם לבחון שיתוף פעולה עם עסקים אחרים. עם זאת, עליכם לבחון היטב את ההשלכות של הנושא ולוודא כי אכן מדובר בהחלטה נכונה וכי קבלת ההחלטה לא תפגע בעסק.

 בשלב הבא עליכם למזער את העלויות ולהקטין את הוצאות העסק

בשלב הבא עליכם למזער את העלויות להקטין את הוצאות העסק. ההמלצה היא לבחון על בסיס שבועי או חודשי כיצד ניתן להוזיל את העלויות. בעת ניהול עסק חשוב ביותר להקפיד להיות עם היד על הדופק ולוודא כי במהלך ניהול העסק לא מתבצע בזבוז כספים מיותרים.

 הקפידו על ניהול משא ומתן בצורה נכונה

מנהלי עסק יודעים כי במסגרת העבודה עליהם לעבוד עם ספקים שונים תוך ניהול משא ומתן. ההמלצה היא לא לעבוד מול ספק אחד בלבד אלא לעבוד במקביל עם מספר ספקים. מדוע? בשל העובדה כי עבודה מול ספק אחד עשויה לגרום לפיתוח תלות בו ולכן חשוב לאפשר הזמנה ממספר ספקים ולבדוק בו בזמן את המחירים השונים.

התייעצות עם מומחים בתחום תוביל אתכם להצלחה

בכתבה הנ"ל הזכרנו את הדגשים השונים לניהול עסק משפחתי , אך חשוב לציין כי במהלך העשייה כדאי להתייעץ עם מומחים בתחום במטרה להצעיד את העסק קדימה.