כשהפוליגרף לא מספיק… מה עושים?

כשהפוליגרף לא מספיק… מה עושים?

שורת תיאור: הפוליגרף הינו כלי חזק ואמין ביותר המשמש לצורך הפקת מידע איכותי וקבלת החלטות. עם זאת, ישנם מקרים בהם אפילו בדיקת פוליגרף מקיפה אינה מספקת  – אז מה עושים? להלן סיקור מיוחד בנושא.

כשעולה הצורך להחליט האם האדם שאנו חוקרים דובר אמת או לאו, הפוליגרף הינו הכלי המתאים למשימה. כבר עשרות שנים הפוליגרף משמש את זרועות הביטחון ברחבי העולם, גם אלו המדיניות וגם אלו הפרטיות. הפוליגרף מאפשר לבחון את אמינות דבריו של אדם ובכך לאפשר לנו להגיע לפתרונן של תעלומות רבות. מלבד זאת הוא מאפשר גם סינון ראשוני במקרים בהם נדרשת קבלת החלטה בנוגע לאמינותו של אדם המועמד לתפקיד רגיש. עם זאת, ישנם מקרים בהם הפוליגרף משמש רק ככלי עזר והתעלומה נפתרת רק באמצעות שיטות חקירה אחרות.

קסם טכנולוגי בשילוב החוש השישי שלנו

כשהפוליגרף נכנס לתחום החקירות הוא נחשב בהתחלה כקסם והרבה לקוחות ציפו שנשתמש בו גם במקרים בהם לא נזדקקנו לו. בנוסף לכך, תמיד חשוב עבורנו להדגיש כי לצד טכנולוגיית החקירות המתקדמת, הכלי הטוב ביותר של חוקר פרטי הינו החוש האישי והאינטואיציה שלו.

ישנם גם מקרים רבים בהם הפוליגרף אינו מנוצל כהלכה. לדוגמא, מקרה חטיפה/היעלמות שהגיעה אלינו לאחר שמשרד חקירות קודם לא הצליח לדלות את המידע הנדרש בפוליגרף. במקרה ההוא הבעיה המרכזית הייתה שלא נשאלו השאלות הנכונות. החוטפים שנחקרו סידרו את המקרה כך שהם לא ידעו היכן ממוקמת החטופה/נעדרת, אך ברגע שהמקרה הגיע אלינו ידענו לשאול את השאלות בניסוח נכון ובכך לעלות על מקום המחבוא. מקרה אחר, הפוך מכך, היה כאשר שאלו את כל הנחקרים שאלות מפלילות ובכך לא הצליחו להתמקד על החשודים המרכזיים והרלוונטיים ביותר. שוב, כאשר המקרה הגיע אלינו, שינינו את נוסח השאלות ואת התנהלות החקירה ובסופו של דבר עלינו על הפתרון.

במקרה מסוים התבקשנו בידי ישראלים עשירים מאוד שגרים בחוץ-לארץ לגלות מי גנב מביתם ערמה של שטרי חוב יקרי ערך. הייתה כמות גדולה של חשודים ומכיוון שכל אחד מהם היה מעורב ברמה משתנה בגניבה, לא יכולנו להתמקד בחשודים המרכזיים. אפילו אם ידענו מי מעורב בגניבה, הלקוחות הישראלים העדיפו לא להפעיל איומים בפנייה למשטרה, עקב סיבות אישיות מסוימות.

מכיוון שהפוליגרף רק יכול היה לכוון אותנו לעבר החשודים המרכזיים נאלצנו להשתמש בו רק בעבור סינון רשימה של החשודים המרכזיים ביותר. כאן נכנס לתפקיד השימוש באינסטינקט שלנו בתור חוקרים פרטיים ותיקים. חשנו כי אנו יודעים באופן סביר מי החשוד המרכזי ביותר בפרשה. לאחר שהתקנו ציטוט בדירתו עלינו על שיחה שלו עם גורם נוסף אשר החזיק את המסמכים. כעת, השתמשנו באחד הטריקים הידועים ביותר ויצרנו איתו קשר בתור לקוחות פוטנציאליים כשהגענו לנקודת המפגש הצלחנו להשיג את שטרות החוב ולהחזיר לבעליהם החוקיים…

>> המידע באדיבות צוות מ.ח.א – משרד חקירות אזרחיות.