מדוע מומלץ לחשוף חשבונות בנק בחו"ל

מדוע מומלץ לחשוף חשבונות בנק בחו"ל

לפני למעלה מארבעים שנה, נאלץ ראש ממשלה בישראל להתפטר כתוצאה מכך שהוא החזיק חשבון בנק בחו"ל. מאז הזמנים השתנו, והיום אנחנו יכולים להחזיק חשבון בנק בחו"ל, אך אנחנו יכולים לפני בעיה אחרת אם אנחנו לא מספקים מידע על החשבון.

בשנים האחרונות החלה רשות המסים לבחון מי מבין הישראלים מחזיק חשבון בנק בחו"ל ואם הוא לא דיווח על כך בהצהרות הון ובהצהרות שנתיות, הרי שזה עלול להיות בעייתי מאוד מבחינתו. לכן רואי חשבון ממליצים לכל הלקוחות שלהם, לא לנסות להסתיר את העניין גם אם זה אומר שהם יצטרכו לשלם מס על החשבון ועל מה שקורה בו, הרי שזה עדיף להם מאשר להסתיר את המצב ובכך לגרום למצב שעלול להביא לכדי דוח או תשלום קנס אחר. הליך חשיפת החשבונות בחו"ל כולל ההכנסות והרווחים נקרא הליך גילוי מרצון.

הרעיון של פתיחת חשבונות בנק בחו"ל הוא לא המצאה ישראלית כידוע, לא מעט אנשים בעולם בוחרים להחזיק חשבונות בבנקים שנמצאים במדינות בהן משלמים מס מאוד נמוך או בכלל כאלה שעלות החזקתם היא מאוד נמוכה ומשתלמת מבחינה כלכלית. אותם חשבונות מהווים עבורם כמין סוג של "מקלט" לשם הם מעבירים את הכספים שהם מרוויחים ובצורה כזו הם לא צריכים לדווח עליהם לרשויות, לכאורה.

אך העניין הוא שאם אנחנו מתגוררים בישראל ומשלמים בישראל, הרי שכל רווח שאנחנו עושים חייב במס בישראל. לכן, אם אנחנו נעביר את הכסף לחשבון בחו"ל מבלי לדווח על כך, זו למעשה העלמת מס. אם רשויות המס בוחנות את העניין ומגלות שכך אנחנו נוהגים, הן עלולות לדרוש מאיתנו לשלם קנסות ובמקרים בהם מדובר על סכומים קיצוניים ועל תופעה שמתרחשת לאורך זמן, זה אפילו יכול להגיע לכדי דרישה למאסר בפועל.

מדוע משתלם לחשוף חשבון בנק בחו"ל

צריך לומר, כל ניסיון להסתיר חשבון בנק יכול להיות נדון לכישלון. אנחנו נוטים לחשוב שרשויות המס לא יעלו על זה, אך זה לא בהכרח נכון, למעשה מאוד סביר שיעלו. ראשית, רשויות המסים בכל העולם היום עובדות בשיתוף פעולה בינן לבין עצמן, עם בנקים ועם רשויות אחרות. הסיבה היא, חשש שכספים יועברו לבנקים שונים מתוך כוונה להלבין אותם לצורכי טרור או פלילים. לכן גם אם אנחנו חושבים שלנו זה לא יקרה, הרי שזה לא נכון.

ברמת העיקרון זה משתלם לנו לחשוף חשבון בנק בחו"ל, כי כך אנחנו יכולים להימנע גם ממצב בו אנחנו משלמים קנס או מגיעים לכדי מצב של מאסר, אך גם בשביל שנוכל להמשיך ולהחזיק את החשבון כחוק. נכון שאנחנו לא נרוויח כפי שאנחנו היינו רוצים, אך לפחות אנחנו נוכל למזער הפסדים, וגם זה לא מעט.

לכן כמו בכל תחום אחר שקשור למסים ובכלל, עדיף לנו מראש לדווח הכל, ולא לחכות שמס הכנסה יעלה עלינו.