מה צריך לדעת על מערכות גילוי אש ועשן

מה צריך לדעת על מערכות גילוי אש ועשן

אחת השאלות שלא מעט אנשים שואלים את עצמם, כשהם בוחרים להתקין מערכות גילוי אש ועשן במבנה שלהם היא, האם להתקין מערכת רגילה או מערכת שמאפשרת לגלות גם אש וגם עשן. התשובה העדיפה היא כמובן האופציה השנייה. אם אנחנו כבר מתקינים מערכת לגילוי אש, אין סיבה שזו לא תהיה מערכת משולבת.

חשוב להדגיש כבר בתחילת המאמר שתי נקודות, הראשונה, בדרך כלל, מדובר במערכת אחת עם שתי אפשרויות, כלומר לא מדובר בשתי מערכות שונות, כיום אפשר למצוא מערכות שמתריעות על אש כפי שהן מתריעות על עשן, יתרה מזו, המערכת עובדת על אותם חיישנים, כך שמדובר בהתראה דומה. נקודה שנייה שצריך לזכור היא, כיום במרבית המבנים חייבים להתקין מערכת שמאפשר גם לגלות אש וגם עשן.

הסיבה לכך היא פשוטה, ייתכן מאוד שיפלט עשן משימוש בחומרים מסוימים אשר עלולים להיות מסוכנים. זה עלול להיות מאוד בעייתי לכל מי שעובד או מתגורר במקום. לכן, המערכות יכולות לאפשר לנו לגלות מקרים שכאלה ולפעול במהרה.

כאן אנחנו עובדים לשאלת התזמון. בסופו של דבר, בשביל שהמערכת תהיה אפקטיבית, היא צריכה לעבוד במהרה וכן על רזולוציה מאוד נמוכה. כלומר, לא סביר שהמערכת תעבוד רק אם תפרוץ שריפה גדולה. מצד שני, אם מדובר נניח במבנה מגורים, לא סביר שהיא תתחיל לעבוד ברגע שמישהו מדליק גז לבישול או סיגריה. לכן בוחרים רזולוציה סבירה, שאם החיישן של המערכת קולט זאת, אז ורק אז הוא מפעיל אותה.

במבנים אחרים או במקומות אחרים במבנה עצמו, אנחנו יכולים למצוא מצבים בהם החיישנים עובדים גם ברזולוציות נמוכות יותר, הסיבה היא שמדובר במקומות בהם כלל לא אמור להיות אש או עשן, ולכן אם המערכת מתריעה על כך יש סיבה.

נקודה נוספת שצריך לציין לגבי המערכת זה, זמן ההפעלה. עולה שאלה, תוך כמה זמן המערכת תתחיל לעבוד. האם היא תתחיל לעבוד תוך חמש דקות, עשר דקות או דקה. כמובן שככל שהמערכת תעבוד מהר יותר, יהיה קל יותר לטפל בבעיה, יהיה קל יותר לבצע את מה שנדרש בשביל לכבות את האש. מצד שני, שוב, אנחנו לא רוצים שהמערכת תעבוד על אוטומט, בלי בקרה, כך שאם מישהו מדליק אש לצורך מסוים, מיד המערכת תתריע על כך ותתחיל להפעיל את האמצעים השונים לכבות אותה ולגרום נזק גדול יותר. הבקרה תאפשר מספר רגעים בשביל לבצע כיבוי עצמי לפני שהמערכת תעשה זאת בעצמה.