מה קורה כששוכחים דוד שמש דולק?

מה קורה כששוכחים דוד שמש דולק?

דוד שמש הוא אמצעי חימום המים הנפוץ בישראל ולכן יש שאלות שמשותפות למאות אלפי משקי בית ברחבי הארץ. אז מה קורה אם שוכחים אותו דולק, מה אפשר לעשות על מנת למנוע את הבעיות הנפוצות ומהם כללי התחזוקה החשובים? הנה כל התשובות

מערכות סולאריות לחימום מים זוכות להצלחה בישראל כי הן מאפשרות ניצול אופטימאלי של תנאי מזג האוויר. נכון להיום, אמצעי החימום הכי נפוץ בארץ הוא כמובן דוד שמש שבנוי כמעט על כל גג של בית פרטי או בניין מגורים משותף. עם זאת, רוב האנשים לא ממש מכירים את שיטת העבודה והפעולה של הדוד. לחלקם גם יש שאלות לגבי הפעלה אינטנסיבית מדי של הדוד וחששות שלא תמיד יש להם בסיס.

ראשית, על מנת לענות על השאלות הנפוצות צריך להבין את מבנה ושיטת הפעולה של הדוד. הדוד מורכב ממכל מים וקולטני שמש ויש בו גוף חימום חשמלי שמיועד לגיבוי ולימי החורף. את המכל ניתן לזהות בצורת גליל מוארך עשוי פלדה, בעוד הקולטן הוא תיבה מלבנית עשויה מתכת. שנית, בדוד סטנדרטי קיימת מערכת צינורות שמעבירה מים קרים וחמים ואספקת המים היא בהתאם לפתיחת הברז.

כל התשובות שכדאי לכם להכיר

הנה השאלות הנפוצות והתשובות עליהן בנוגע להפעלה ותחזוקה של דוד שמש בישראל:

א. הפעלת הדוד למשך זמן רב – שאלת מיליון הדולר היא כמובן מה קורה אם שוכחים את הדוד דולק. התשובה לכך פשוטה מכפי שנהוג לחשוב, כי בכל דוד שמש מודרני יש התקני בטיחות. ההתקן הבטיחותי החשוב הוא תרמוסטט שאחראי על הטמפרטורה ועל הפסקת פעולת גוף החימום לפי מה שנקבע מראש.

בנוסף, ישנו פורק מים שמונע מאדים להצטבר בדוד אחרי שהמים מתחממים ולא נעשה בהם שימוש. פורק המים מוציא החוצה את האדים ומאפשר למים קרים להיכנס כדי למנוע תקלות ונזקים. כל עוד הדוד נבדק באופן תקופתי וההתקנים פועלים כראוי, אין סיכוי שהדוד יתפוצץ ואפילו צריכת החשמל לא משתנה.

ב. הצטברות אבנית – שאלה אחרת היא מה עושים אם מצטברת אבנית על הדוד ואיך מזהים אותה. זו סיבה נפוצה שדורשת תיקון של הדוד, כי אבנית סותמת את הקולט ופוגעת ביעילות של המערכת הסולארית.

במקרה של הצטברות אבנית אין ברירה אלא לשטוף את הקולט ובמקרים מסוימים להחליפו אותו. במקביל, יש להקפיד על הוספת מסנן אבנית למערכת הסולארית וזאת לשם שמירה והגנה על הדוד לאורך זמן.

ג. איך יודעים שיש בעיה חשמלית עם הדוד – דוד מקצר מעיד על תקלה במערכת החשמל ולכן יש להזמין חשמלאי. לא כל מי שיודע להתקין מערכות סולאריות או לטפל בבעיות שקשורות לצנרת של המים גם יידע איך לתקן את הבעיה החשמלית, וחשוב לוודא שהחשמלאי הוא בדרגת הסמכה מתאימה.

ניתן לדעת שיש בעיה חשמלית עם הדוד כאשר מיד עם הפעלתו קופץ כל החשמל בבית. רצוי להפריד בין הפעלת הדוד לבין שאר מכשירי החשמל וגם כאן להקפיד על תחזוקה תקופתית למניעת התקלות הנפוצות.

טיפים לתחזוקת דוד שמש

מומלץ לתחזק את הדוד והקולט אחת לשנתיים ולטפל מהר בתקלות הנפוצות. אמנם בדרך כלל לא יקרה כלום אם משאירים את הדוד דולק למשך כל הלילה, אך אין סיבה אמיתית לעשות את זה. עדיף להימנע מהפעלה לא נכונה של הדוד ולהיעזר בשעון שבת לכיבוי אוטומטי.

כמו כן, רצוי לנצל את תקופת האחריות ולהזמין טכנאי ואיש מקצוע מטעם החברה שממנה רוכשים את הדוד או הקולטן.