מערכות גילוי אש ועשן

מערכות גילוי אש ועשן

כל קבלן אשר בונה מבנה, בין אם מדובר במבנה מגורים או מבנה מסחרי, יודע שבשביל לקבל אישור להפעיל את המבנה, בין אם זה אומר להכניס דיירים לדירות ובין אם זה אומר לאפשר לבעלי הנכסים או השוכרים להיכנס למשרדים ולחנויות, הוא חייב לעמוד בתקנים ובביקורות של מכבי אש, ולשם כך עליו להתקין במקום מערכות גילוי אש ועשן.

מערכות אלו, כפי שאנחנו יכולים להבין, נועדו להתריע מפני פריצה של שריפה או פליטת עשן מסיבות שונות. מדובר על מצבים שעלולים לסכן אנשים באופן ישיר או עקיף ולכן חייבים להתקין מערכת שכזו במקום, על מנת שהם ירגישו מוגנים ובטוחים.

מערכות גילוי אש ועשן עובדות על פי רעיון פשוט, בכל פעם שהמערכת קולטת באמצעות חיישנים שפורצת שריפה או שעשן נפלט החוצה, אז היא מתריעה על כך וכן מתחילה לעבוד, כלומר, היא מחוברת לספרינקלרים ואלה מתחילים לשטוף את המקום במים, על מנת לכבות את האש.

המערכת עובדת באמצעות מספר אלמנטים, אלמנט ויזואלי, למשל, ברגע שהיא מתחילה לעבוד אז אפשר לראות במרכז השליטה איתות על כך, ואז ניתן להגיע אל המקום. ישנן מערכות שמחוברות אל מוקדים חיצוניים וברגע שפורצת שריפה האיתות מתקבל גם שם וניתן לשלוח כוח חיצוני אל המקום. כמו כן, מבחינה ויזואלית אנחנו יכולים לראות נקודה נוספת והיא, ברגע שפורצת מתחילה לעבוד, אז פנסים יתחילו להבהב במקום. המטרה שאנשים שאינם יכולים לשמוע, יראו את הפנסים וידעו שעליהם להתפנות מהמקום.

אלמנט נוסף שהמערכת עובדת באמצעותו, הוא אלמנט קולי. מדובר על אזעקות שמתחילות לעבוד ברגע שפורצת שריפה, המטרה היא, שאנשים שאינם רואים יוכלו לשמוע את ההתראות הקוליות ואז הם יוכלו לפנות את המקום. צריך לומר שבמערכות מתקדמות אפשר לקבל התראות גם אל מערכת הסלולר, ואל מערכות אחרות.

השימוש באלמנטים ויזואליים וקוליים הוא מאוד חשוב, בפרט כשמדובר במקומות בהם מתגוררים או עובדים אנשים מבוגרים, אנשים עם בעיות תפקודיות שונות או ילדים. מן הסתם, גם במבנים רגילים זה יכול להיות כלי עזר משמעותי ולכן נהוג להתקין אמצעים כאלה בכל מקום בו יש מערכות גילוי אש ועשן.

לפני סיום חשוב ומר, על מנת שהמערכות יעבדו כמו שצריך, יש לא רק לבחור במערכת נכונה לסוג ולגודל המבנה אלא יש גם לבחון את המערכת לפני שמתחילים להשתמש בה, וכמובן, חשוב מאוד לבצע בדיקות תקופתיות אחת לחצי שנה או שנה, על פי הצורך.