פעילות איש יחסי הציבור כאיש סוד

פעילות איש יחסי הציבור כאיש סוד

מאת אריאל פלר

אנשי יח"צ פועלים מדי יום עבור לקוחות מכלל מגזרי המשק, בין אם מדובר בחברה גדולה, במשרד עורכי דין או בגורמים פרטיים. מטבע הדברים, על מנת שיוכלו לבצע את עבודתם נאמנה הם נחשפים לסודות כמוסים של הלקוחות.
לפי ממי פאר, בעלים ומנכ"ל משותף במשרד יחסי הציבור פאר לוין תקשורת, עם הדברים המובאים לידיעתם, חייבים היחצנים לנהוג בדיסקרטיות, ולדעת כיצד לעשות בהם שימוש לטובת תדמיתו של הלקוח.

סודות היחצנות

כאמור, במסגרת פעילותם מקבלים משרדי ואנשי יח"צ גישה לנתונים רגישים, ושומעים אמירות דיסקרטיות מצד לקוחותיהם. ממי פאר מביא כדוגמא יחצן העובד עם חברה מתחום המשקאות שעשוי להכיר היטב את האסטרטגיה השיווקית, מהלכיה העתידיים, נתוני המכירות, המוצרים העומדים להיכנס לשוק ואת תפיסותיהם האישיות של מנהליה. "מובן מאיליו כי אם נתונים אלו יזלגו לידיהם של מתחרים או גורמים עוינים לחברה, היא עלולה לספוג נזקים כבדים".
עו"ד איתן לוין, מבעלי משרד יחסי הציבור, מביא דוגמא נוספת של יחצן העובד עבור גורם פוליטי ונחשף לעבודת המשרד השוטפת, לתדרוכים אינטימיים, לדעתו האמיתית של הפוליטיקאי לגבי קולגות ונושאים בוערים, ואפילו להתנהלותו בחייו הפרטיים. "אין ספק כי מדובר בפרטים העלולים להביך את הלקוח ולפגוע ביכולתו לקדם את מהלכיו, אשר ימצאו אוזן קשת אצל יריבים מכל קצות הקשת הפוליטית".
מן הדברים ברור שיחצנים משמשים לא פעם גם כאנשי סוד של לקוחותיהם, ושעליהם לנהוג בדיסקרטיות רבה לגבי הפרטים המובאים לידיעתם.

סודיות על פי חוק?

בניגוד לאנשי מקצוע אחרים כמו רופאים, פסיכולוגים ועורכי דין, על יחצנים לא חלות החובה והזכות לחיסיון מידע שנמסר על ידי לקוח. ואולם, מסביר עו"ד לוין, "קיימים כללי אתיקה ברורים מטעם איגודים בינלאומיים ליחסי ציבור, לפיהם על יחצנים להקפיד בסודיות עם המידע שמועבר אליהם".
ממי פאר מוסיף כי "גם איגוד היח"צ ויועצי התקשורת הישראלי נדרש לנושא, וקובע שהחברים בו לא יחשפו סודות של לקוחות נוכחיים או מהעבר בפני איש. למעשה, בהתאם לתקנון האתיקה של האיגוד נקבע כי המידע נחשב לרכוש הלקוח, ומכאן שניתן לפרסם אותו רק תחת הסכמתו".
כללים אלו נועדו להסדיר ולעצב את פועלו איש יחסי הציבור כאיש סוד, על מנת שלקוחותיו יוכלו לבטוח בו ולתת בו אמון מוחלט – מה שיועיל ויקדם את ענייניהם באופן מיטבי.
הכותב הוא יועץ תקשורת בכיר בחברת יחסי הציבור פאר לוין תקשורת