פתיחת סתימות ביוב – עבודה של מקצוענים

פתיחת סתימות ביוב – עבודה של מקצוענים

סתימת ביוב הוא מונח כללי המתאר סוגים שונים של סתימות, סתימות בצנרת השופכין הביתית וסתימות במערכת הצנרת העירונית המובילה את מי הביוב מהבית אל מוקמות האיסוף. אומנם יש סתימות ביוב קלות שאותן אפשר לפתוח באמצעים ביתיים, אך בדרך כלל פתיחה של סתימות ביוב היא עבודה של מקצוענים.

מהם הגורמים לסתימות ביוב

 רוב סתימות הביוב נוצרות כתוצאה מכניסת חפצים שאינם מתכלים למערכת הצינורות המובילה את מי הביוב. זריקה של לכלוך ופסולת אל האסלה כמו חיתולים חד פעמיים, מגבונים, שקיות ניילונים, שערות, חפצי פלסטיק, תחבושות היגייניות, טמפונים ועוד,  גורמת לסתימה בצנרת הביוב.

סתימות ביוב קשות במערכת הצנרת העירונית נוצרות מחדירה של שורשי עצים אל הצנרת. במקרים שבהם צנרת הביוב ישנה וסדוקה, שורשי העץ מוצאים פרצה בצנרת, חודרים אליה וסותמים את מעבר מי הביוב.

איך למנוע סתימות ביוב?

בכל פעם שבה אתם מרגישים כי המים בכיור עומדים ואינם מתנקזים במהירות הרגילה כדאי לבצע את אחת משתי הפעולות, לפתוח את הכוס הנמצאת תחת הכיור או להשתמש בפומפה.

מתחת לכל כיור נמצאת כוס שתפקידה הוא לצבור את הלכלוך. יש לפתוח את הכוס, לרוקן אותה מהלכלוך שהצטבר בה ולהבריג אותה חזרה למקום. טיפ שלנו: לא מומלץ לחכות עד שנוצרת סתימה קלה בכיור, עשו לכם מנהג קבוע, אחת לחודש פתחו את הכוס, נקו אותה מהלכלוך שהצטבר בה והחזירו למקום.

הפומפה היא אחד הכלים היעילים ביותר עבור פתיחת סתימות ביוב. שימו פקק על פתח הכיור, מלאו את הכיור במים, שחררו את הפקק ופמפמו בעזרת הפומפה עד אשר תרגישו כי הלכלוך שגרם לסתימה  השתחרר.

שימו מסנני מים בברזים. המים בישראל נוטים לצבור אבנית והאבנית סותמת את הצנרת. מסנן מים איכותי ימנע את יציאת האבנית יחד עם שטף המים ויחסוך סתימות רבות.

 הניחו בפתחי הכיורים רשתות סינון. הרשתות יצמצמו את האפשרות ששאריות המזון או הלכלוכים הנמצאים בכיור יצליחו לחדור אל הצנרת ולגרום לסתימה.

אחת לחודש רצוי להרתיח קומקום מלא עם מים חמים ולשפוך אותם בפתחים של הכיור.  המים החמים ימיסו את הלכלוך שהצטבר בדפנות הצנרת, לכלוך המצר את הקוטר של הצנרת ומונע את המעבר של מי הביוב.

 פתיחת סתימות ביוב בעזרת ביובית

 לאינסטלאטור יש כלי עבודה שונים שבעזרתם הוא מצליח לפתוח סתימות בביוב, אך אין ספק כי הביובית היא הכלי היעיל והחדשני ביותר, ובמיוחד לפתיחת סתימות ביוב מורכבות וקשות.

  ביובית היא משאית מיוחדת שעליה מרכיבים משאבה, מכל וצינור ארוך. את הצינור מחדירים עם לחץ מים גבוה אל הצנרת הסתומה ובעזרת המשאבה שואבים את הפסולת שגרמה לסתימה אל המכל המורכב על המשאית. במשאיות חדשות יותר יש מצלמה עם סיב אופטי. את הסיב האופטי מחדירים אל עומק הצינור וכך אפשר לצלם את פנים הצנרת ולאתר במדויק את המקום שבו נמצאת הסתימה, גם כאשר היא נמצאת בעומק הצנרת.