כיצד מטפלים ביובש בעיניים

כיצד מטפלים ביובש בעיניים

לא מעט אנשים, בפרט אנשים מבוגרים אך גם צעירים רבים, נאלצים להתמודד עם יובש בעיניים. מדובר בתופעה שכיחה שנוצרת כתוצאה מייצור לא תקין של דמעות, מה שעלול לגרום ליובש וכן לפעילות לא טובה של העפעפיים.

יובש בעיניים יכול ליצור תחושה מאוד לא נעימה שיכולה להפריע במהלך התפקוד היומיומי. בין אם זו תחושת עייפות, תחושת צריבה ועוד. לכן חשוב לטפל בבעיה הזאת, ולהקפיד שהיא לא תחזור ולא תשפיע עלינו.

כאמור, הסיבה העיקרית בגללה אנחנו מתמודדים עם יובש בעיניים היא, ייצור לא תקין של הדמעות. אלה אמורות להרטיב את פני העיניים והם חיוניים לצורך ניקיונם. הם שומרים על הלחות ועל הבריאות של העין. בלעדי אותן דמעות, העיניים שלנו היו יבשות לגמרי. חשוב להדגיש לא מדובר בדמעות שאנחנו מזילים כשאנחנו מתרגשים, אלא דמעות שנוצרות אצלנו באופן קבע ומופרשות כל הזמן בעיניים.

היובש כאמור נגרם, כתוצאה מייצור לא תקין, אך גם כתוצאה משינויים הורמונאליים, מחלות, דלקות בעיניים, שימוש ארוך בעדשות מגע, שימוש בתרופות מסוימות, שינויים במזג אוויר (בעיקר כשמדובר במזג אוויר יבש), עבודה בסביבה יבשה, וכן עבודה ממושכת מול מחשב או קריאה.

כיצד מטפלים ביובש?

ראשית, ניתן להשתמש בקומפרסים לעיניים לטיפול במגוון בעיות עיניים, ובפרט כאלה שמתאימים לטיפול ביובש. מדובר על כמין בד רטוב שנספג אל תוך העין. מזכיר במובנים רבים את הקומפרסורים בהם ניתן להשתמש כשרוצים לטפל בכאבי ראש, מיגרנות וכדומה.

אופציות אחרות הן להשתמש באמצעות הרטבת העין, בעזרת דמעות מלאכותיות, בין היתר ג'ילים ותמיסות שונות אשר מספקות דמעות אשר יוצרות רטיבות בעין, כמו כן, ניתן לטפל בבעיה באמצעות טיפול במחלות עיניים בפרט טיפול בעפעפיים, הרכבת משקפי שמש באופן קבוע כשיוצאים החוצה, שתייה מרובה של מים, שימוש בתרופות חלופיות (במידה ואכן התרופות הן אלה שגורמות ליובש), וכן מי שמרכיב עדשות מגע יכול לעבור לשימוש במשקפיים רגילות.

אופציות נוספות הן, סתימה של פתחי התעלות שגורמים לניקוז הדמעות וטיפולים כירורגיים אחרים שיכולים לטפל באופן ישיר בבעיה. מן הסתם, זה דורש ניתוח חודרני, ולשם כך צריך לוודא עם רופא עיניים, האם אתם מתאימים לסוג טיפול שכזה.

באופן עקרוני, חלק גדול מהאנשים שמתמודדים עם יובש בעיניים, מקפידים על שימוש קומפרסים לעיניים לטיפול במגוון בעיות עיניים באופן תדיר, ואז הם יכולים להתמודד עם הבעיה בצורה קלה ופשוטה, גם אם לעיתים לוקח זמן עד שרואים תוצאות בשטח.