גירסת הדפסה          
קבוצות דיון משפטים נושא #15867 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 15867   
זבוב על הקיר
חבר מתאריך 4.3.18
9400 הודעות
יום חמישי י''ב באלול תשע''ט    16:34   12.09.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

מעשה מוזר בחברת ביטוח שמגיעה לפשרה בשם המבוטח ללא הסכמתו  

וכך היה: לפני חודשים מספר, הייתי מעורב בתאונת דרכים מינורית ביותר - הנזק הסתכם בכמה שפשופים בפח. היות והפגיעה התרחשה באשמתי, מסרתי לנהג השני את פרטי ואת פרטי הביטוח (צד ג'), וליתר בטחון צילמתי את הרכב השני בשביל שיהיו בידי, למקרה הצורך, ראיות לנזק שנגרם.

חלפו חודשים. לפני כשבועיים, אחרי שכבר שכחתי מהמקרה (הנחתי שהנהג השני נוכח שהנזק כה מינורי שאפילו אין לו טעם להתעסק איתו), קיבלתי טלפון מחברת הביטוח ונמסר לי שהוגשה תביעת ביטוח נגדי. התבקשתי לאשר שאכן הייתי מעורב בתאונה במקום ובזמן האמורים, ואכן אישרתי; התבקשתי לתאר את שארע, ואכן תארתי; ואז, התבקשתי לאשר לחברת הביטוח לטפל בשמי בתביעה. כאן כבר התחלתי לשאול שאלות: הרי אינני יודע את הסכום הנתבע ואת ההשתתפות העצמית שאדרש לשלם - מיניין לי שהנהג השני הוא אדם ישר, ושלא המציא נזק שלא היה ולא נברא או צירף לתביעה נזקים שנגרמו בחודשים שחלפו מהתאונה ועד התביעה (או אף תבע על נזק לרכב אחר בכלל...)? זאת אמרתי לחברת הביטוח, תוך אמירה מפורשת שללא המידע הזה אינני מאשר להם לעשות בשמי דבר, ואף ציינתי שיש ברשותי תמונות המראות מה הנזק שנגרם. הם הבטיחו לחזור אלי עם המידע שביקשתי, ואמרו שיפנו אלי לקבלת התמונות במקרה הצורך.

חיכיתי, והיום קיבלתי הודעה מהחברה הדורשת ממני לשלם את ההשתתפות העצמית הנדרשת בסכום אותו הם הסכימו לשלם לנהג השני. כך סתם, מבלי לדבר איתי. התקשרתי כמובן לחברה, ציינתי שלא אישרתי להם כלל להתפשר בשמי, ושאלתי באיזו סמכות הם עשו זאת ועתה דורשים ממני תשלום, כאשר ההשתתפות העצמית לבדה גבוהה בהרבה מהנזק האמיתי שנגרם? הנציגה גמגמה והבטיחה להעביר את השאלה שלי למנהל. בינתיים לא חזרו אלי, וכמובן שגם לא שילמתי.

מה הייתם מציעים לי לעשות?

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  להמתין..(?):-( Avi Baba 12.09.19 23:13 1
  פעם אחת ולתמיד .. Nitzan k 17.09.19 23:42 2
     אבל האם לחברת הביטוח מותר בכלל לטפל בתביעה ללא הסכמתי (ולמרות התנגדותי)? זבוב על הקיר 18.09.19 00:22 3
         בעיקרון קיימים מצבים שכן Nitzan k 18.09.19 00:36 4
             אבל אני לא מדבר על תהליך עתידי - חברת הביטוח *כבר* הגיעה לפשרה, מאחורי גבי. זבוב על הקיר 18.09.19 06:56 5
                 כמו שציינתי Nitzan k 18.09.19 12:41 6
                     אז בשורה התחתונה, אתה אומר שזכותה של החברה להגיע בשמי להסכם גרוע ולהתעלם מהראיות? זבוב על הקיר 18.09.19 16:32 7
                         לא קובע חד משמעית Nitzan k 18.09.19 16:59 8
  מה שהשיבו לך אינו מדוייק, ונתון במחלוקת בפסיקה. מצפן 20.09.19 22:58 9
     כאמור, במקרה שלי המבטחת כלל לא ''שקללה'' את ''סירובי'' - היא התעלמה ממנו לחלוטין. זבוב על הקיר 21.09.19 08:52 10
  עדכון, למקרה שזה מעניין מישהו: לאחר דין ודברים מול הביטוח, החברה חזרה בה מדרישת התשלום. זבוב על הקיר 03.10.19 21:49 11

Avi Baba
חבר מתאריך 27.12.08
4808 הודעות
יום חמישי י''ב באלול תשע''ט    23:13   12.09.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. להמתין..(?):-(  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
Nitzan k
חבר מתאריך 17.9.19
97 הודעות
יום שלישי י''ז באלול תשע''ט    23:42   17.09.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. פעם אחת ולתמיד ..  
בתגובה להודעה מספר 0

שאתה מעורב בתאונה לא משנה אם אתה חושב שאתה אשם או בטוח, אתה מתקשר לחברה בה אתה מבוטח ומציין את פרטי התאונה, הרכב, הנזק , ועוד יותר טוב אם תוכל לשלוח תמונות באותו רגע, אנשים לא מבינים כמה התזמון הוא חשוב בעיקר לחברות הביטוח.
מבלי להכנס לאשם או לא אשם, תן לחברת ביטוח בה אתה מבוטח לעשות את העבודה עבורך, עדיפות למיידי .
לשאלתך,
כרגע, אתה יכול להצהיר את האמת ולצפות שהביטוח שלך ידע איך לצאת ממקום שנכנסת אליו...

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
זבוב על הקיר
חבר מתאריך 4.3.18
9400 הודעות
יום רביעי י''ח באלול תשע''ט    00:22   18.09.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. אבל האם לחברת הביטוח מותר בכלל לטפל בתביעה ללא הסכמתי (ולמרות התנגדותי)?  
בתגובה להודעה מספר 2

Nitzan k
חבר מתאריך 17.9.19
97 הודעות
יום רביעי י''ח באלול תשע''ט    00:36   18.09.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. בעיקרון קיימים מצבים שכן  
בתגובה להודעה מספר 3

כחלק מהפוליסה שהנך מבוטח קיים סעיף של יעוץ משפטי שאתה זכאי לו . ברוב חברות הביטוח
בהנחה , והוגשה תביעה כלפיך חברת הביטוח שלך הם למעשה ״ עוד ״ מטעמך .
קרי, האינטרס שלהם הוא להפחית ככל שניתן את הנזק, וככזאת, אתה יכול לכבול את ידם מלהתעסק בתביעה שלך, עם זאת, אתה תהיה חשוף פי כמה לתביעה גדולה יותר.

מה שאני ממליץ לך לבדוק מול חברת הביטוח בה אתה מבוטח האם ה״ עסקת טיעון ״ מתבקשת, זאת אומרת האם אין מוצא ל״ פשרה ״, ואם התשובה היא לא , אז תן להם לעשות את העבודה. הם רוצים הרבה יותר ממך שתצא עם נזק קטן ככל שניתן .
אילולא היית פונה אליהם באותו רגע היית מרוויח הרבה יותר .
יש הבדל גדול אם אתה מקבל תביעה ונאלץ להתגונן
או שמלכתחילה אתה מאפשר לחברת הביטוח שלך לא להסכים לתביעה .

אבל עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא .

זבוב על הקיר
חבר מתאריך 4.3.18
9400 הודעות
יום רביעי י''ח באלול תשע''ט    06:56   18.09.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. אבל אני לא מדבר על תהליך עתידי - חברת הביטוח *כבר* הגיעה לפשרה, מאחורי גבי.  
בתגובה להודעה מספר 4

Nitzan k
חבר מתאריך 17.9.19
97 הודעות
יום רביעי י''ח באלול תשע''ט    12:41   18.09.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. כמו שציינתי  
בתגובה להודעה מספר 5

אתה יכול להתכחש / לסרב להסכם הפשרה, אולם תהיה חשוף לתביעה גדולה ומורכבת יותר.
בטח ובטח אם נוסף שמאי בתיק , ראיות, וכדו׳
אינני מכיר את המקרה באופן ספציפי
עם זאת, ברוב המקרים אתה עלול לשלם הרבה יותר מהפשרה שהשיגו עבורך חב הביטוח שלך.

זבוב על הקיר
חבר מתאריך 4.3.18
9400 הודעות
יום רביעי י''ח באלול תשע''ט    16:32   18.09.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. אז בשורה התחתונה, אתה אומר שזכותה של החברה להגיע בשמי להסכם גרוע ולהתעלם מהראיות?  
בתגובה להודעה מספר 6

Nitzan k
חבר מתאריך 17.9.19
97 הודעות
יום רביעי י''ח באלול תשע''ט    16:59   18.09.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. לא קובע חד משמעית  
בתגובה להודעה מספר 7

אין לי את פרטי המקרה במלואם
דיי משוכנע שהחברה מכלל הנסיבות הניצבות מולה החליטה כפי שראתה לנכון עבורך.
אין פה שחור לבן יש פה אשם או אשם חלקית.
ומה שלך מסתבר הוא לא בהכרח נכון עבורך .
החברה לא תפצה/ תשפה שקל אחד אם אין לה את כל ההוכחות לאחריותך הבלעדית או החלקית בנזק .
ולכן מסתבר שהיא קיבלה החלטה על סמך עובדות שונות ממה שהצגת .

מצפן
חבר מתאריך 8.7.17
2683 הודעות
יום ששי כ' באלול תשע''ט    22:58   20.09.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. מה שהשיבו לך אינו מדוייק, ונתון במחלוקת בפסיקה.  
בתגובה להודעה מספר 0

כעקרון, מבטחת היא גוף מקצועי ומנוסה, שחקן חוזר בבתי המשפט- שמכיר את חוקי המשחק ומומחה בקניית סיכוי- סיכון.
יש לה מומחים, רפרנטים, יועצים משפטיים והכי חשוב- וותק.
ודאי ווצר מהאדם הרגיל, המבוטח העקראי, שנקלע לסיטואציה ספציפית פעם ב...
לכן, כשמתגלגלת לפתחו דרישת צד ג׳ לפיצוי, עמדת המוצא היא שהמבטחת יודעת להעריך נכון מהו הסיכון הכלכלי שלה.
כאן נכנס סעיף 68 לחוק חוזה הביטוח למשחק.
החוק נותן מעמד לצד ג׳, הטוען שהוא ניזוק, לעמוד ישירות מול המבטחת שלך- - - למרות שאינו צד לחוזה !
הפסיקה רואה בחוזה כחוזה צרכני לטובת הציבור !
הסעיף עצמו מתיר למבטחת- ופלפי דרישה של צד ג׳ מחייבת אותו - לפצות את הצד ג׳, אלא אם המבוטח התנגד לפיצוי בתוך 30 יום מהדרישה.
שמעת נכון - מחייב את המבטחת לשלם על פי דרישת צד ג ובהעדר התנגדות מבוטח.
לעומת זאת, החוק אינו מפרט מה קורה כאשר המבוטח מסרב: האם מדובר ב״זכות וטו״ המוענקת למבוטח ועשויה לגרור את המבטחת להליכים והוצאות משפטיות מיותרות, או שהסרוב הוא רק עוד חלק שעל המבטחת לשכלל במסגרת שיקולי טיפולה בדרישת צד ג.
הפסיקה, כאמור, מתלבטת אף היא.

זבוב על הקיר
חבר מתאריך 4.3.18
9400 הודעות
יום שבת כ''א באלול תשע''ט    08:52   21.09.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. כאמור, במקרה שלי המבטחת כלל לא ''שקללה'' את ''סירובי'' - היא התעלמה ממנו לחלוטין.  
בתגובה להודעה מספר 9

לא חלה על חברת הביטוח חובה לעשות מאמץ סביר ע"מ להקטין את חבות מבוטחיה כלפי הטוען לפגיעה, לכל הפחות ברמה של שמיעת הצד שלהם וקבלת ראיות מטעמם לשימוש מול התובע?

זבוב על הקיר
חבר מתאריך 4.3.18
9400 הודעות
יום חמישי ד' בתשרי תש''פ    21:49   03.10.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. עדכון, למקרה שזה מעניין מישהו: לאחר דין ודברים מול הביטוח, החברה חזרה בה מדרישת התשלום.  
בתגובה להודעה מספר 0

לקחה על עצמה את האחריות ופטרה אותי מההשתתפות העצמית.

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות