גירסת הדפסה          
קבוצות דיון פוליטיקה ואקטואליה נושא #22347 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 22347   
ירושלמי ציוני לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.1.13
40688 הודעות, 328 מדרגים, 648 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ה 'באדר ב תשע''ו    09:44   04.04.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

מישהו יכול להסביר לי את תפיסתו בענין ה''גבורה'' (האנושית)?  

ה"גבורה" שאני גדלתי עליה היא גבורת הלוחם המסתער תוך חירוף נפשו - גבורת המכבים; גבורת לוחמי תל חי; גבורת כובשי מוצב החרמון.
והנה אני רואה שיש הקוראים לחייל היורה בחברון "גיבור", ומבקשים להעניק לו צל"ש; ובלי קשר לשאלה האם פעל נכון או לא אותו החייל - לא הבנתי מה גבורה יש בירי על מחבל חצי מת שרוע על הקרקע.
אז חיפשתי קצת על הגבורה. יצחק שדה - מפקדו הראשון של הפלמ"ח - כתב עליה ("שבילי הגבורה"):

היסוד שבגבורה אינו האומץ, אלא הנכונות להקרבה עצמית. לאומץ שבגבורה יכול להגיע גם האיש המפחד אם חזקה בו נכונות ההקרבה. הפחד הוא מעצור והאיש הנכון יתגבר גם על המעצור הזה...
הגבורה האמיתית מתגלה גם בחולין של יום יום. אנו רגילים לייחס את מושג הגבורה לצבאיות מסיבה מובנה- מהלוחם נדרשת הסכמה למפרע להקרבה מקסימלית, לקרבן חיים; אך אין זו הדרך היחידה אפשר זו דרך המלך של הגבורה אולם למעלה מוליכים אלפי שבילים...
הגבורה היא קודם כל מידה מוסרית. הגבורה... היא הצורה הנעלה ביותר של השירות; ביסודה היא אהבת הזולת.

אז הנה נוספו לנו תובנות נוספות: הגבורה היא ביטוי של נכונות להקרבה; פועלה בהתגברות על יצר (כמו פחד), בבחינת "איזהו הגיבור? הכובש את יצרו"; והכל למען ערך מוסרי מסוים.
בתוך הגדרה זו ניתן להכליל מעשים נוספים על אלו שפרטתי לעיל. גבורת העולים על המוקד מתוך קידוש השם; גבורת החלוצים המפריחים את השממה למען כיבוש הארץ; גבורת יאנוש קורצ'אק שצעד עם תלמידיו אלי מוות.

אבל איזה ביטוי הקרבה או התגברות על היצר היה במעשי החייל, גם לדעתם של אלה שסבורים שפעל נכון? נראה שאנשים שונים תופסים את מהות הגבורה בדרך שונה ממני. אשמח להסבר.

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  זו גבורה לעשות את דבר הנכון על אף שהצדק במדינה שאותה יצאת להגן לא תגבה אותך אלמוני 04.04.16 10:28 1
     נראה לך שהוא חשב על התרחיש של החקירה והעמדה לדין לפני הירי? ירושלמי ציוני 04.04.16 11:00 2
         אני חושב שכן עבר לו בראש כל המסע הכפשה שמועות שהוא עובר אלמוני 04.04.16 11:05 3
             אם הוא קיבל פקודה - הוא בוודאי לא חשב על תרחיש של העמדה לדין ירושלמי ציוני 04.04.16 11:18 4
                 רואים שהוא מדבר עם המפקד ורק לאח''מ יורה אלמוני 04.04.16 11:32 5
                     כל השאלות שלך לא קשורות לשאלת הגבורה אלא לשאלת צדקת הירי. והרי במפורש כתבתי שאני שואל - ירושלמי ציוני 04.04.16 11:49 6
     פשוט ולעניין סניגור 04.04.16 13:47 7

אלמוני
חבר מתאריך 2.4.12
11203 הודעות
יום שני כ''ה 'באדר ב תשע''ו    10:28   04.04.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. זו גבורה לעשות את דבר הנכון על אף שהצדק במדינה שאותה יצאת להגן לא תגבה אותך  
בתגובה להודעה מספר 0

ולהיפך יגררו אותך כאחרון הפושעים .
זו גבורה לצאת מדינה שלימה על אף עשית את הדבר הנכון.
אני למשל לא יעשה אלפית ממה שאני לא מוכרח.

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
חבר מתאריך 1.1.13
יום שני כ''ה 'באדר ב תשע''ו    11:00   04.04.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. נראה לך שהוא חשב על התרחיש של החקירה והעמדה לדין לפני הירי?  
בתגובה להודעה מספר 1

כי אם לא - ואם איננו משנים את הגדרת הגבורה כפי שאני מבין אותה - זו עדיין לא גבורה, בהעדר הקרבה והתגברות על יצר.

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
אלמוני
חבר מתאריך 2.4.12
11203 הודעות
יום שני כ''ה 'באדר ב תשע''ו    11:05   04.04.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. אני חושב שכן עבר לו בראש כל המסע הכפשה שמועות שהוא עובר  
בתגובה להודעה מספר 2

בכל זאת הוא עשה זאת לאחר שקיבל פקודה כמו שרואים בסרטון.
אז להציג את זה כאילו הוא פעל מנקמנות?

חבר מתאריך 1.1.13
יום שני כ''ה 'באדר ב תשע''ו    11:18   04.04.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. אם הוא קיבל פקודה - הוא בוודאי לא חשב על תרחיש של העמדה לדין  
בתגובה להודעה מספר 3

אגב, אני לא מציג את מעשה החייל כך או אחרת; רק השימוש בכינוי גבורה מענין אותי כאן. לכן אני מוכן לבחון כל תרחיש עובדתי (בהקשר לתגובתך: אינני חושב שהוא קיבל פקודה לירות - אבל אני מוכן לבחון אפשרות זו עמך בלי להתווכח על העובדה, ומה נובע ממנה לענין הגבורה).

אלמוני
חבר מתאריך 2.4.12
11203 הודעות
יום שני כ''ה 'באדר ב תשע''ו    11:32   04.04.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. רואים שהוא מדבר עם המפקד ורק לאח''מ יורה  
בתגובה להודעה מספר 4

אבל איך אתה רואה את המצב שמחבל חי שוכב מזיז ידיים לא אזוק.
זה נראה לך תקין?
האם לא יכול להיות שיש עליו מטען ?
האם מי שאינו חבלן יכול לשלול מטען?
האם הוא לא יכול לקום שוב ולדקור או לשלוף אקדח שצמוד לגופו?

חבר מתאריך 1.1.13
יום שני כ''ה 'באדר ב תשע''ו    11:49   04.04.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. כל השאלות שלך לא קשורות לשאלת הגבורה אלא לשאלת צדקת הירי. והרי במפורש כתבתי שאני שואל -  
בתגובה להודעה מספר 5

לדעתם של אלה שסבורים שהחייל פעל נכון.
אבל ברור (לי; לאחרים זה אולי אחרת ועל כך אני שואל) שלא כל מעשה מוצדק הוא מעשה גבורה.

סניגור לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.11.09
19688 הודעות, 114 מדרגים, 218 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ה 'באדר ב תשע''ו    13:47   04.04.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. פשוט ולעניין  
בתגובה להודעה מספר 1

תודה!

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות