גירסת הדפסה          
קבוצות דיון בית המדרש נושא #28990 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 28990   
גבעתי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.5.04
39765 הודעות, 362 מדרגים, 694 נקודות.  ראה משוב
יום ששי י''ג בטבת תשפ''ג    09:24   06.01.23   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

החיזוק היומי של רונן קרתא  

בס"ד

בוקר טוב
חיזוק יומי - ליום יג' טבת

פרשת - "ויחי" - לפעמים צריך פשוט... לשתוק

בעיר העתיקה בירושלים עמד ילד עם מגש ועליו כעכים חמים למכירה. אחד הסוחרים זיהה שהמגש עשוי מזהב עתיק ויקר. אמר הסוחר לילד: "ילד, אם אתה רוצה אני אקנה ממך את המגש תמורה מאה שקלים".

חשב הילד, אם הסוחר רוצה לקנות את המגש במאה שקלים, כנראה הוא שווה לפחות כפול שניים. והשיב לסוחר בשלילה.

ראה הילד שהסוחר להוט אחר המגש והציע: "נעשה החלפה, אתה תביא לי את החמור שלך ואני אתן לך את המגש".

הסכים הסוחר, והילד הבין שהמגש כנראה שווה הון וסירב.

אמר הילד: "אם אתה מעוניין במגש, תִנְעָר כחמור. והסוחר החל לנעור כחמור לעיניי כל עוברי האורח.

המשיך הילד לתעתע בסוחר ואמר: "חמור לא עומד על שניים..." והסוחר התכופף על ארבע והחל לנעור כחמור בקולי קולות.

הבין הילד שאם הסוחר מוכן לבזות כך את עצמו, משמע שהמגש שווה מיליונים. פנה הוא לסוחר ואמר: "אדוני, אתה יכול לקום, אני עם חמורים לא עושה עסקים".

כששמע זאת הסוחר חשב לעצמו: "טיפש אני, אילו הייתי שותק, הייתי משיג את המגש, נָעָרתי כחמור - נשארתי חמור" (סיפורים נפלאים)

"וַיְבָרֲכֵם בַּיּוֹם הַהוּא לֵאמוֹר בְּךָ יְבָרֵךְ יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר יְשִׂמְךָ אֱלֹהִים כְּאֶפְרַיִם וְכִמְנַשֶּׁה וַיָּשֶׂם אֶת אֶפְרַיִם לִפְנֵי מְנַשֶּׁה" (בראשית מח, כ)

מדוע זכו אפרים ומנשה שכל אב בישראל מברך את בניו שיהיו כמותם, ולא כמו אברהם, יצחק ויעקב?

כשסבא יעקב שֹיכֶל את ידיו, יכול היה מנשה לומר: "סבא, טעית! אני הבכור, שים את ימינך על ראשי", אך הוא שתק.

כשיוסף פנה לאביו ואמר: "אבא, מנשה הוא הבכור", מנשה שתק, אפרים שתק. הם לא התגאו אחד על השני ולא היו צרי עין, הם שתקו וקיבלו את מה שעשה סבא שלהם.

אמר יעקב: "כאלה אחים אני מאחל לכל אחד מעם ישראל, אוהבים ומפרגנים".

זכות השתיקה הביאה לשני האחים תשורה גדולה, הם דוגמא אישית לכולנו.

לפעמים חושבים אנו שאם נדבר, נוסיף מילים, נצעק שישמעו אותנו, נתערב בכל מיני עניינים ייטב לנו. אולי, אבל לא תמיד.

יש פעמים בהן דווקא כוח השתיקה הוא שיביא לנו את הבשורה הטובה.

לשתוק אין פרושו להיכנע, או להחשב טיפש. אמר שלמה המלך: "גַּם אֱוִיל מַחֲרִישׁ חָכָם יֵחָשֵׁב אֹטֵם שְׂפָתָיו נָבוֹן" (משלי יז, כח")

מפרש הרלב"ג: "גם אויל מחריש". והנה ימשך טוב ממניעת הדיבור שכבר יעלה מהאדם איוולתו, וכן יְחָשֶב נבון מי שהוא סותם שפתיו ולא ידבר.

לעיתים דווקא הדיבור שלנו יכול להרוס, יש לדעת מתי לדבר, ומתי פשוט... לשתוק... ("חיזוק יומי" - רונן קרתא)

יום טוב, שבת שלום ובשורות טובות
לגאולת והצלחת עם ישראל ברחמים רבים. אמן!     

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  תודה לך יוסף 07.01.23 19:10 1

יוסף לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 29.3.18
25241 הודעות, 272 מדרגים, 532 נקודות.  ראה משוב
יום שבת י''ד בטבת תשפ''ג    19:10   07.01.23   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. תודה לך  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות