אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון גילוי מסמכים נושא #5054 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 5054   
ntn
גולש אורח
   00:32   30.10.02   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

''הידד'' לחופש עיתונות בישראל להשתקת המידע!!!  

בתאריך 16 לאוקטובר 2002 ולמחרת (בעברית ובאנגלית בהתאמה) התקיימו בירושלים סדנאות בנושא הקמת ועדת חקירה בעניין רצח רבין.

יו"ר הועד הציבורי שדורש הקמת ועדת חקירה בנושא, פנה אלי וביקש לקבל ממני קלטת מהחקירה שצולמה ע"י המשטרה בחקירתו של יגאל עמיר ב 3 לדצמבר 1995. לפי דבריו, ראשית, הקלטת שברשותו (גם אותה הוא העתיק מקלטת שלי) לא במצב טוב ושנית הוא העביר אותה ל"מעריב". יותר מאוחר הוא גם סיפר לי שאת העתק של הקלטת הוא העביר לחברת החדשות של ערוץ 2. הוא עשה זאת, למרות שהוזהר בעבר לא להעביר שום חומר שהתקבל ממני ללא רשותי.

על מנת למזער את הנזק, התקשרתי לכתב ה"מעריב" בירושלים מר אורי יבלונקה שקיבל את הקלטת, וביקשתי לא להציג את החומר בצורה נלעגת, מזלזלת או בצורה פוגעת אחרת. מצאתי לנכון לעשות כך, בגלל ניסיוני בעבר בטיפול בנושא.

תוך כדי שיחתי עם עיתונאי אורי יבלונקה, מסרתי לו שברשותי נמצא חומר מעניין בנושא שלא פורסם בשום כלי תקשורתי בעבר. כאשר העיתונאי רצה לברר את הפרטים, ביקשתי שהעיתון יחתום איתי על הסכם בו יאמר שהחומר יפורסם ככתבה שלי בלבד, ובמקרה והעיתון לא ירצה לפרסם את החומר, אזי הוא לא יוכל לפרסם אותו תחת שם של מישהו אחר. כמו כן אסור לעיתון להעביר את החומר לגורם אחר כלשהו. אגב, לפני כשנה ומשהו רשת "פוקס ניוז" קיבלה ממני חומר מסוים ולא היה להם שום בעיה לחתום איתי על הסכם כזה, כמו כן נודע לי בזמנו שהדבר מקובל מאוד בעיתונות הכתובה והאלקטרונית.

ברור שמהסיבות המוזכרות לעיל, לא יכולתי למסור את כל פרטי החומר שברשותי למר אורי יבלונקה בשיחתי הטלפונית איתו, ואז הוא החליט שאין ממש בחומר שברשותי וזאת אך ורק על סמך המידע החלקי בלבד שהיה ברשותו. בעצת מכר, עיתונאי אחר, שלחתי (בפקס) מכתב לעורך העיתון "מעריב" מר אמנון דנקנר (ווידאתי טלפונית שמזכירתו קיבלה אותו) בו מסרתי לו את הצד שלי בשיחתי עם העיתונאי אורי יבלונקה כדי שאם העורך יקבל מהעיתונאי דיווח, אז שידע גם את דעתי בנושא.

בינתיים עבר 13 ימים ואין שום התייחסות לנושא מצד כלי התקשורת המוזכרים ונראה שלעורך "מעריב" אין אפילו סקרנות טבעית (ולא רק עיתונאית) לראות את החומר שברשותי.

נתן גפן
מסמכים וקטעי עיתונות http://n.jemix.co.il
נ. ב. מצורפים:
א. נוסח המכתב שנשלח למר אמנון דנקנר, עורך ראשי של "מעריב".
ב. קובץ בו שני קטעים (התחלה וסוף) מההסכם עם "פוקס ניוז". (ראה תמונה מצורפת)

היום, לפני מס' שעות, התקיימה שיחתי עם עיתונאי ה"מעריב" אורי יבלונקה. השיחה התקיימה לאחר שהשארתי לו הודעה להתקשר אלי בעקבות החומר שאורי קיבל מרו"ח יעקב ורקר.
יעקב ורקר קיבל ממני את החומר הזה. מאחר ובעבר נתקלתי לעיתים להתייחסות מלגלגת, מזלזלת או לעגנית לסוג החומר שאורי קיבל ומאחר שיעקב ורקר העביר לו את החומר מבלי להעמיד את התנאי המוזכר מצאתי לנכון להתקשר לאורי ולבקש להתייחס לחומר באופן רציני בלבד.

תוך כדי השיחה מסרתי לאורי שקיים בידי חומר נוסף שתרם נחשף בעיתונות. הוא ניסה לעמוד על טיבו. מאחר ובעבר הייה לי ניסיון מר עם עיתונאים שהשתמשו בחומר שלי כאילו הוא תוצאה של מחקר שלהם ומאחר שחומר הגיע אלי לאחר תחקיר רב שנתי מצאתי לנכון לבקש מאורי לחתום על הסכם שהמידע שהוא יקבל ממני יפורסם (אם יפורסם) תוך מתן "קרדיט" מלא לי (לפרסמו ככתבה שלי).

בסוף השיחה אורי הגיע למסקנה שאין ממש בחומר וזאת על סמך מידע חלקי (מסרתי לו את המידע באופן חלקי בגלל הסיבות המוזכרות לעיל).

אי לכך אני מוצא לנכון לידע אותך, על מנת שתכיר גם את דעתי, אם המידע בנושא יגיע אליך מאורי יבלונקה.

אודה לך על התייחסותך. בברכה.

נתן גפן

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  כוונות זדון ntn 31.10.02 09:39 1
     תסביר בתמציתיות, ללא סריקות, במה מדובר. iudaea_capta 31.10.02 10:10 2
         תמצית: ntn 31.10.02 12:01 3
             מה עם עיתונים אחרים? מקור ראשון? iudaea_capta 31.10.02 12:08 4
                 צריך להעביר את המידע לציבור הרחב ntn 31.10.02 13:08 5

ntn
גולש אורח
   09:39   31.10.02   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. כוונות זדון  
בתגובה להודעה מספר 0

מעניין שאין תגובות

אולי כותבי הפורום לא יודעים שהסכמי סודיות, הצהרות אי חשיפה וכו' הם דבר שבשגרה. מי שאין לו כוונת זדון - אין לו בעיה להסכים ולחתום.

אי רצון של "מעריב" לחתום על כך שאין לא כוונות זדון

יש משמעות אחת והיא:

"מעריב" הוא עיתון עם כוונות זדון

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
iudaea_capta
גולש אורח
   10:10   31.10.02   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. תסביר בתמציתיות, ללא סריקות, במה מדובר.  
בתגובה להודעה מספר 1

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
ntn
גולש אורח
   12:01   31.10.02   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. תמצית:  
בתגובה להודעה מספר 2

1. עיתון "מעריב" קיבל ממישהו חומר חדש ואמין מאוד שלא פורסם בעבר. החומר הזה היה שיך לי ונמסר לעיתון ללא ידעתי.
2. בקשתי מהמקבל החומר שיתייחס ברצינות לחומר שקיבל.
3. מסרתי לעיתון שיש לי חומר אחר (שלא פורסם בעבר) ושאני מוכן למסורו, בתנאי שהעיתון יתחייב לא לעשות בו שימוש לרעה.
4. העיתון העדיף לא לקבל את החומר חדש, (אפילו לא לבחון אותו).
5. גם החומר החדש שכבר קיבל נותר בעיתון ללא פרסום.

מסקנות:
א. הסתרת העובדות ע"י העיתון "מעריב" חושף אותו ככלי של דיס-אינפורמציה ולא כמקור מידע.
ב. אי רצונו של העיתון להצהיר שאין לו כוונת זדון מוכיח שכוונות זדון בשיקוליו של העיתון.
ג. כלי תקשורת, ככל עסק, מנסה להגדיל את רווחיו. אחד מהדרכים (והעיקרית) של כלי תקשורת, להקדים מתחריו ולפרסם חומר חדש שיש בו עניין ציבורי רחב. ויתור של העיתון "מעריב" על אפשרות להגדיל את רווחיו מוכיח שהעיתון הזה הוא כלי תעמולה ותו לא, אם כי מצליח להסוות ולהסתיר את עצמו היטב.

נתן גפן
מסמכים וקטעי עיתונות http://n.jemix.co.il

iudaea_capta
גולש אורח
   12:08   31.10.02   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. מה עם עיתונים אחרים? מקור ראשון?  
בתגובה להודעה מספר 3

ערוץ 7? ניסית להעביר אליהם?

ntn
גולש אורח
   13:08   31.10.02   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. צריך להעביר את המידע לציבור הרחב  
בתגובה להודעה מספר 4

ולא לשכנע את המשוכנעים.

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות