גירסת הדפסה          
קבוצות דיון משפטים נושא #547 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 547
dotanm1
גולש אורח
   09:44   27.03.02   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

פיצוי מחברת ביטוח על נזק שלא כלול בפוליסה  

 
  
כשסטף ורטהיימר לוחץ
2,375 מ' ד' - זה הסכום ששילמה חברת הביטוח אררט בשל התמוטטות מבנים בגן התעשייה תפן, למרות שלא היתה כלל פוליסה שכיסתה סיכון כזה; השופט קבע: החלטתה של אררט נבעה מלחצים של משפחת ורטהיימר; מה שבטוח?

עינת ברקוביץ' 26/03/02 12:30

חברת הביטוח אררט שילמה 2.375 מליוני דולרים בגין התמוטטות מבנים בגן התעשיה בתפן, זאת למרות שלא היתה חייבת לשלם כלל משום שלא היתה פוליסה שכיסתה סיכון מסוג זה. החלטתה של אררט נבעה מלחציה של משפחת ורטהיימר, שנחשבה לקוח שחברת האם, כלל, חפצה ביקרו - כך קובע השופט אהרן אמינוף מבית המשפט המחוזי בנצרת בפסק דין שניתן באחרונה בבית המשפט המחוזי בנצרת.
בית המשפט המחוזי בנצרת נדרש לפרשת ההתמוטטות בגן התעשיה במהלך תביעת שיבוב על סך שמונה וחצי מיליוני שקלים שהגישה חברת הביטוח אררט. האירוע נשוא התביעה ארע לפני עשר שנים תמימות: במהלך סופת שלגים שארעה בפברואר 1992 קרס גג מבנה שהקימה חברת מבני תעשיה בתפן. נזקים נגרמו לעוד עשרה מבנים. בשל הנזקים הגישו חברת מבני תעשיה בע"מ וחברת תפן יזמות תעשיות תביעה לחברת הביטוח אררט, ששילמה להם לאחר מו"מ פיצויים בסך 2,375,000 דולרים. לאחר מכן הגישה חברת הביטוח תביעת מכוח זכות השיבוב כנגד כל מי שהיה מעורב בהקמת המבנים: המהנדס שתכנן את המבנים באתר, משרדו, הקבלן הראשי להקמת המבנים, קבלן הגגות הראשי, החברה המפקחת על תכנון הגגות וביצועם, והמפקחים עצמם.

השאלה המרכזית איתה התמודד בית המשפט נגעה לעצם זכות השיבוב: הנתבעים, באמצעות עורך הדין אבי אלרום ממשרד שנהב אלרום קונפורטי שביט, טענו שמכיוון שהפוליסה, שהוצאה לחברת מבני תעשיה וחברת תפן יזמות תעשיות, כללה סיכוני אש בלבד לא היתה לחברת אררט חובה לשלם ולפיכך אין היא יכולה לתבוע מכוח זכות השיבוב.

בית המשפט, שקיבל את עמדת הנתבעים, קבע כי אררט שילמה למבוטחים מבלי שהיתה להם פוליסה בת תוקף המכסה את הנזקים שנגרמו והתשלום היה בסכום הגבוה בהרבה מסכום הנזק שארע בפועל. בעניין זה מדגיש בית המשפט, כי הסכם הפשרה נערך עם המבוטחים בטרם הוגשה חוות דעת של מומחים לגבי גובה הנזק; רק לאחר שהושג ההסכם נערכה חוות דעת שניה של מהנדס מטעם חברת הביטוח שבה קפצו סכומי הנזק שהוערכו בתחילה לאין שיעור (ממיליון דולר לשניים פסיק ארבע מליון דולר). "וזאת ככל הנראה לשם הצדקת התשלום על פי הסכם הפשרה", ו"תוך נסיון להתאים את הערכת הנזקים לסכומים ששולמו למבוטח וזו גם הסיבה לכך שהערכות הנזק נעשו לאחר שהושגה פשרה עם המבוטחים והן גדולות מההערכה הראשונית". השופט גם מדגיש כי בסופו של דבר עלות תיקון המבנים בפועל היתה כחמישית מהסכום ששילמה חברת הביטוח.

מדוע איפוא הסכימה אררט לתביעת פשרה עם מבוטח שהפוליסה שלו לא כללה כלל נזק מהסוג שנגרם לו ובשווי רב הרבה יותר מהנזק שנגרם בפועל? בית המשפט מתייחס לשאלה הזו ולא נרתע מלספק תשובה. "אין כל ספק שרוחה של משפחת ורטהיימר ריחפה על התובעת (חברת אררט. ע.ב.) ועובדיה והשפיעה על התוצאה הסופית, שנפלה אצל התובעת לשלם את מה ששילמה".

בית המשפט מצטט מדברי העד עו"ד איתן גורל, ששימש מנהל מחלקת התביעות של אררט: "אני יודע שסטף ורטהיימר היה מאחור בצל באיזה שהוא מקום בכל הקשור לתביעה זו, אבל אני לא דיברתי איתו. אני יודע שהיו לו שיחות עם המנכ"ל של אררט בעניין הזה. את הפרטים אני לא זוכר אבל המנכ"ל סיפר לי שהוא שוחח עם סטף ורטהיימר".

השופט גם מדגיש כי מנכ"ל אררט באותה עת, פנחס כהן, העיד כי הוא נפגש עם איתן, בנו של סטף ורטהיימר, וציין כי פנו אליו מחברת האם של אררט, כלל, בניסיון לקדם את התשלום בתיק. הוא הודה "שקיבל גם טלפון מאדם בכיר מכלל, ואמרו לו שוורטהיימר הוא לקוח גדול שלהם".

"סיכומו של דבר, הרושם המתקבל מן האמור לעיל הוא שהופעלו על התובעת לחצים של משפחת ורטהיימר, שהיא לקוחה גדולה שלה, ומכיוון שהתובעת חפצה ביקרה היא שילמה את מה ששילמה מבלי שהיה כיסוי ביטוחי תקף והסכומים ששולמו היו גבוהים לאין ערוך מן הנזקים שנגרמו בפועל", קבע השופט ודחה את התביעה. אררט, שתיאלץ לבלוע את 2.4 מליוני הדולרים שהקריבה, תוסיף ותשלם עוד 100,000 שקלים הוצאות לכל אחד מתשעת הנתבעים.

http://www.globes.co.il/serve/globes/DocView.asp?did=573878&fid=829              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
תגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | תייק בארכיון | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
     


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות