גירסת הדפסה          
קבוצות דיון פוליטיקה ואקטואליה נושא #22298 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 22298   
צבי הנגב
חבר מתאריך 24.3.15
8269 הודעות
יום ראשון י''ז 'באדר ב תשע''ו    15:48   27.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

הרב שמואל אליהו: לא לשפוט את החייל; לקרוא לסדר את אייזנקוט  

הרב שמואל אליהו על הלוחם בחברון: "הבעיה אינה בחייל אלא בפקודות. הרוח של אייזנקוט ושל יעלון הם השערוריה. במקום לטפל בבעיה האמיתית, מוצאים להם קרבן להתנפל עליו"
לא לשפוט את החייל; לקרוא לסדר את אייזנקוט את החייל יש להלל ולשבח. הרב אליהו (יונתן זינדל/פלאש90)
סערת חיסול המחבל בחברון.

רבה של צפת הרב שמואל אליהו, התראיין היום (א') לתכניתו של חיים הכט ברדיו 'קול רגע' והתייחס לשאלתו האם הלוחם שירה במחבל השוכב הוא "גיבור ישראל או עבריין?"

אני חושב שמי שצריך לדון עליו האם הוא גיבור או עבריין הם הרמטכ"ל ושר הבטחון שבמשך למעלה מחצי שנה לא מצליחים לעצור את שפיכות הדמים הזו, הם מתעלקים על החייל.

במקום שיעשו יד קשה כלפי הרוצחים, הם אלופים בלשחרר רוצחים מבתי הסוהר, אלופים בלהעביר כסף לרשות הפלסטינית שמסיתה לרצח.

יש כבר יותר משלושים נרצחים, יש עשרות פצועים, יש מאות משפחות פגועות ואנחנו צריכים להכיל את זה. אבל האסון הגדול הוא החייל הזה, עליו מתעלקים הרמטכ"ל ושר הבטחון.

אתה היית מעמיד לדין צבאי את הרמטכ"ל אייזנקוט?

אני חושב שצריך לקרוא את רמטכ"ל אייזנקוט לסדר. הוא מתעסק בזקנים. זה השטויות שיש לו בראש. בזה הוא מתעסק? אנשים נרצחים כל יום.

האמירה שלו שלא לירות מחסנית על מחבלת במספריים נראית לך סבירה?

בלתי סביר שחצי שנה לא מתגברים כאן על הטרור. אני לא נותן עצות, לא למדתי בבית הספר לפיקוד ומטה. אבל היחס שלהם, של כל המערכת, לשבור את רוח החיילים – זה מטופש. הוא מעמיד לדין רק את החייל המסכן הזה? הוא מעמיד לדין את כל הלוחמים שיהססו לירות.

מה אפשר לעשות בחברון כדי למגר את הטרור?

אני לא צריך להמציא דברים. הם מומחים בלהוציא צווי הרחקה ליהודים על עקירה של עצי זית. אז למה אי אפשר להרחיק גם את המשפחות של המחבלים? כשרוצים נלחמים וכשרוצים מכילים.

מי שחרר מחבלים? מי שחרר רוצחים? אנחנו! למה?! סתם!

צה"ל צריך לדאוג, שכל מי שבא לפיגוע, א' שהוא לא יוצא חי. ב' שהמשפחה שלו מגורשת. וג' שהרכוש של המשפחה מחולט לטובת הקרבנות.

אין מה לדון בצורה נקודתית, על המקרה הנוכחי, אלא על הגישה המערכתית. כרגע הגישה היא מתרפסת ולכן אנחנו צריכים ללכת כבר חצי שנה עם אקדחים בכיסים, ולחשוב איפה הולכים ואיפה לא, ולילדה בת 12 יש אומץ להרים סכין על חייל.

האם היית מעמיד לדין את החייל, בסיטואציה הנוכחית?

אני הייתי קורא לסדר את הרמטכ"ל ושר הבטחון, ואת החייל הזה הייתי מהלל ומשבח.

ומה עם הפקודות, שאומרות שלא לנהוג כמו שהחייל הזה נהג. צה"ל יכול להפוך לכנופייה.

ולכן אמרתי לך מתחילה, שהבעיה אינה בחייל אלא בפקודות. הרוח של אייזנקוט ושל יעלון הם השערוריה. איך ייתכן שהרמטכ"ל מקבל משכורות של כמה עשרות אלפי שקלים בחודש ולא עוצר את האינתיפאדה הזו? במקום לטפל בבעיה האמיתית, מוצאים להם קרבן להתנפל עליו.
http://www.srugim.co.il/143804-%D7%9C%D7%90-%D7%9C%D7%A9%D7%A4%D7%95%D7%98-%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%97%D7%99%D7%99%D7%9C-%D7%9C%D7%A7%D7%A8%D7%95%D7%90-%D7%9C%D7%A1%D7%93%D7%A8-%D7%90%D7%AA-%D7%90%D7%99%D7%99%D7%96%D7%A0%D7%A7%D7%95

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  דברי פי חכם חן. פלאי 27.03.16 15:53 1
  אכן דברים נאים. ציון דרך 27.03.16 16:08 2
  הרב שמואל אליהו: לא לשפוט את החייל; לקרוא לסדר את אייזנקוט את החייל יש להלל ולשבח. נתנאל 27.03.16 16:28 3
     אליהו הוא עובד מדינה, מה הוא משתין מהמקפצה? הצופה המתמיד 27.03.16 16:32 4
     זכותו להעביר ביקורת על תפקוד הרמטכ''ל והממשלה בטיפול בטרור. יגאל פת-אל 27.03.16 16:38 5
  הרב שמואל אליהו: החייל שירה - גיבור. הרמטכ''ל - שערורייה כלנית 27.03.16 19:38 6
     לדעתי אם יש בעיה שהחייל ירה זה שאין פקודה לירות shlomi 27.03.16 19:41 7
  מי שלא פתר את בעיית הטרור מצא לו קורבן - וידיאו בלינק דוידזון 28.03.16 07:46 8

פלאי
חבר מתאריך 9.5.13
12776 הודעות
יום ראשון י''ז 'באדר ב תשע''ו    15:53   27.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. דברי פי חכם חן.  
בתגובה להודעה מספר 0

אין אומתינו אומה אלא בתורותיה

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
ציון דרך
חבר מתאריך 5.2.15
2906 הודעות
יום ראשון י''ז 'באדר ב תשע''ו    16:08   27.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. אכן דברים נאים.  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
נתנאל
גולש אורח
   16:28   27.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. הרב שמואל אליהו: לא לשפוט את החייל; לקרוא לסדר את אייזנקוט את החייל יש להלל ולשבח.  
בתגובה להודעה מספר 0

http://www.srugim.co.il/143804-%D7%9C%D7%90-%D7%9C%D7%A9%D7%A4%D7%95%D7%98-%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%97%D7%99%D7%99%D7%9C-%D7%9C%D7%A7%D7%A8%D7%95%D7%90-%D7%9C%D7%A1%D7%93%D7%A8-%D7%90%D7%AA-%D7%90%D7%99%D7%99%D7%96%D7%A0%D7%A7%D7%95
הרב שמואל אליהו: לא לשפוט את החייל; לקרוא לסדר את אייזנקוט
מיכאל פלד, חדשות סרוגים
הדפסה
27.03.16 15:27 י"ז באדר ב' תשעו
הרב שמואל אליהו על הלוחם בחברון: "הבעיה אינה בחייל אלא בפקודות. הרוח של אייזנקוט ושל יעלון הם השערוריה. במקום לטפל בבעיה האמיתית, מוצאים להם קרבן להתנפל עליו"

לא לשפוט את החייל; לקרוא לסדר את אייזנקוט את החייל יש להלל ולשבח. הרב אליהו (יונתן זינדל/פלאש90)
סערת חיסול המחבל בחברון.

רבה של צפת הרב שמואל אליהו, התראיין היום (א') לתכניתו של חיים הכט ברדיו 'קול רגע' והתייחס לשאלתו האם הלוחם שירה במחבל השוכב הוא "גיבור ישראל או עבריין?"

בנט דרש לגבות את הלוחם העצור. נתניהו תקף אותו בחריפות

נוער הבית היהודי יפגין תמיכה בלוחם שחיסל את המחבל
אני חושב שמי שצריך לדון עליו האם הוא גיבור או עבריין הם הרמטכ"ל ושר הבטחון שבמשך למעלה מחצי שנה לא מצליחים לעצור את שפיכות הדמים הזו, הם מתעלקים על החייל.

במקום שיעשו יד קשה כלפי הרוצחים, הם אלופים בלשחרר רוצחים מבתי הסוהר, אלופים בלהעביר כסף לרשות הפלסטינית שמסיתה לרצח.

יש כבר יותר משלושים נרצחים, יש עשרות פצועים, יש מאות משפחות פגועות ואנחנו צריכים להכיל את זה. אבל האסון הגדול הוא החייל הזה, עליו מתעלקים הרמטכ"ל ושר הבטחון.

אתה היית מעמיד לדין צבאי את הרמטכ"ל אייזנקוט?

עושים לייק לסרוגים ונשארים מעודכנים!
אני חושב שצריך לקרוא את רמטכ"ל אייזנקוט לסדר. הוא מתעסק בזקנים. זה השטויות שיש לו בראש. בזה הוא מתעסק? אנשים נרצחים כל יום.

האמירה שלו שלא לירות מחסנית על מחבלת במספריים נראית לך סבירה?

בלתי סביר שחצי שנה לא מתגברים כאן על הטרור. אני לא נותן עצות, לא למדתי בבית הספר לפיקוד ומטה. אבל היחס שלהם, של כל המערכת, לשבור את רוח החיילים – זה מטופש. הוא מעמיד לדין רק את החייל המסכן הזה? הוא מעמיד לדין את כל הלוחמים שיהססו לירות.

מה אפשר לעשות בחברון כדי למגר את הטרור?

אני לא צריך להמציא דברים. הם מומחים בלהוציא צווי הרחקה ליהודים על עקירה של עצי זית. אז למה אי אפשר להרחיק גם את המשפחות של המחבלים? כשרוצים נלחמים וכשרוצים מכילים.

מי שחרר מחבלים? מי שחרר רוצחים? אנחנו! למה?! סתם!

צה"ל צריך לדאוג, שכל מי שבא לפיגוע, א' שהוא לא יוצא חי. ב' שהמשפחה שלו מגורשת. וג' שהרכוש של המשפחה מחולט לטובת הקרבנות.

אין מה לדון בצורה נקודתית, על המקרה הנוכחי, אלא על הגישה המערכתית. כרגע הגישה היא מתרפסת ולכן אנחנו צריכים ללכת כבר חצי שנה עם אקדחים בכיסים, ולחשוב איפה הולכים ואיפה לא, ולילדה בת 12 יש אומץ להרים סכין על חייל.

האם היית מעמיד לדין את החייל, בסיטואציה הנוכחית?

אני הייתי קורא לסדר את הרמטכ"ל ושר הבטחון, ואת החייל הזה הייתי מהלל ומשבח.

ומה עם הפקודות, שאומרות שלא לנהוג כמו שהחייל הזה נהג. צה"ל יכול להפוך לכנופייה.

ולכן אמרתי לך מתחילה, שהבעיה אינה בחייל אלא בפקודות. הרוח של אייזנקוט ושל יעלון הם השערוריה. איך ייתכן שהרמטכ"ל מקבל משכורות של כמה עשרות אלפי שקלים בחודש ולא עוצר את האינתיפאדה הזו? במקום לטפל בבעיה האמיתית, מוצאים להם קרבן להתנפל עליו.

הצופה המתמיד
חבר מתאריך 29.10.04
11285 הודעות
   16:32   27.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. אליהו הוא עובד מדינה, מה הוא משתין מהמקפצה?  
בתגובה להודעה מספר 3

יגאל פת-אל
חבר מתאריך 10.12.11
16498 הודעות
   16:38   27.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. זכותו להעביר ביקורת על תפקוד הרמטכ''ל והממשלה בטיפול בטרור.  
בתגובה להודעה מספר 3

לעומת זאת, אני מסתייג מהקריאה לא לשפוט את החייל במידה ויימצא שיש מקום שעבר עבירה.

עם כל הכבוד לרב, מי שיחליט האם לשפוט או לא היא הפרקליטות הצבאית בהתאם לחומר הראיות שיונח לפניה ולא איש זה או אחר יעמידו אנשים ממעל החוק

כלנית
חבר מתאריך 3.4.15
1936 הודעות
   19:38   27.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. הרב שמואל אליהו: החייל שירה - גיבור. הרמטכ''ל - שערורייה  
בתגובה להודעה מספר 0

"מי שצריך לדון עליו אם הוא גיבור או עבריין זה לא החייל, אלא הרמטכ"ל ושר הביטחון. את אייזנקוט צריכים לקרוא לסדר. אנשים נרצחים פה כל יום - והוא מתעסק בזקנים". את הדברים אמר הרב שמואל אליהו, רבה של העיר צפת – שיצא היום (א') במתקפה חריפה נגד הרמטכ"ל ושר הביטחון, בעקבות פרשת החייל שירה במחבל הפצוע.

"במקום להפנות יד קשה כלפי הרוצחים האלה, הם אלופים בלשחרר רוצחים מבית הסוהר", תקף הרב אליהו את הדרג הבכיר בצה"ל שהסתייג ממעשה החייל. בראיון לחיים הכט ברדיו "קול רגע", הוסיף: "הם אלופים בלהעביר כסף לרשות הפלסטינית שמסיתה כל הזמן. יש כבר למעלה משלושים נרצחים, יש עשרות פצועים, יש מאות משפחות פגועות - אבל החייל הזה, הגיבור הזה, הוא האסון. עליו צריכים כולם להתעלק - מהרמטכ"ל, עד שר הביטחון, עד חברי הכנסת. איפה תתי-האלופים האלה? בשביל מה הם מקבלים משכורת ופנסיה? מה הם עושים בחיים?"

הרב אליהו, מבכירי רבני הציונות הדתית ומי שהיה מועמד לכהונת הרב הראשי, התייצב לצד החייל מחברון, והאשים את המטה הפיקודי בשבירת רוח החיילים. "זה הדבר הכי מטופש", אמר. "הוא (אייזנקוט) מעמיד לדין רק את החייל המסכן הזה? הוא מעמיד לדין את כל החיילים... כמה ייהרגו בגלל הרפיסות הזו".

הרמטכ"ל "מצא קורבן"

במענה לשאלה האם היה מעמיד את החייל לדין, הבהיר הרב אליהו: "הייתי מעמיד לדין, קורא לסדר, את הרמטכ"ל ואת שר הביטחון. את החייל הזה הייתי מהלל ומשבח... הבעיה היא לא בחייל, הבעיה היא בפקודות. הבעיה היא בצורה שצה"ל מתנהל. הפקודות שערורייתיות. הרוח של יעלון ואייזנקוט - זו השערורייה. לא החייל המסכן".

עוד אמר, "צריכים לחזק את חיילי צה"ל, שיילחמו. שכל מחבל שמגיע, שמניף יד - שיידע שלא רק הוא מת, אלא כל משפחתו מגורשת לעזה. זה מה שצריך להיות. כל מי שבא לפגוע צריך לדעת - א. שהוא לא יוצא חי. ב. שהמשפחה שלו מגורשת לעזה. ג. שכל רכוש המשפחה שלו מחולט לטובת פיצוי המשפחה (של הנפגע)".

"איך ייתכן שיושב הרמטכ"ל... ולא עוצר את האינתיפאדה הזו?" שאל, והוסיף: "זו הבעיה האמיתית: ששלושים-ומשהו אנשים נרצחו... שיש לך מאות פצועים... אז הפכו את הבעיה, והחייל זה הבעיה פתאום. מי שלא פותר את הבעיה האמיתית, מוצא לו איזה קורבן".

על השאלה איך היה נלחם בטרור היחידים, השיב הרב אליהו: "הם הרי אלופים בלתת צווי הרחקה ליהודים. מספיק יהודים קיבלו צווי הרחקה על שטויות, על חתיכת עץ זית, אז אי אפשר לעשות צווי הרחקה למשפחות של מחבלים? אי אפשר להגלות אותם? מה קרה? למה זה טוב מול יהודים ולא מול ערבים? כשרוצים, יש פיתרון".

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4783799,00.html

shlomi
חבר מתאריך 13.11.14
5320 הודעות
   19:41   27.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. לדעתי אם יש בעיה שהחייל ירה זה שאין פקודה לירות  
בתגובה להודעה מספר 6

דוידזון
חבר מתאריך 3.3.08
145943 הודעות
   07:46   28.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. מי שלא פתר את בעיית הטרור מצא לו קורבן - וידיאו בלינק  
בתגובה להודעה מספר 0

הרב שמואל אליהו תוקף במילים חריפות את הרמטכ"ל ושר הביטחון ומגבה את החייל היורה מחברון, "הרמטכ"ל ושר הביטחון מתעלקים על החייל".
רפאל לוי, י"ח באדר ב תשע"ו 28/03/16 07:27

הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, התייחס (ראשון) בראיון לתכניתו של חיים הכט לפרשת החייל היורה מחברון.

המנחה שאל את הרב האם בעיניו החייל הוא גיבור או עבריין?

הרב בחר להפנות את השאלה לכיוון אחר, "אני חושב שמי שצריך לדון האם הוא גיבור או עבריין הוא הרמטכ"ל ושר הביטחון שבמשך למעלה מחצי שנה לא מצליחים לעצור את שפיכות הדמים ומתעלקים על החייל הזה. במקום שישימו יד קשה על הרוצחים האלה, הם אלופים בלשחרר רוצחים מבית הסוהר ובלהעביר כסף לרשות הפלסטינאית שהיא מסיתה כל הזמן".

"יש כבר למעלה משלושים נרצחים ומאות פצועים יש מאות משפחות פגועות והם אומרים שזה לגיטימי ואנחנו צריכים 'להכיל' את זה. והאסון הגדול זה החייל הזה ועליו צריכים כולם להתעלק מהרמטכ"ל ושר הביטחון ועד חברי הכנסת. איפה תתי האלופים האלה למה הם מקבלים משכורת ופנסיה מה הם עושים בחיים? איפה צה"ל?", תהה הרב שמואל אליהו.

הרש"פ: הירי בחברון מוכיח - אנחנו צודקים
'אם יתברר שטעיתי אחבק את החייל ואודה בטעותי'
מי "קיפל" את צעירי הבית היהודי?
יהודי הרוג - שותקים, מחבל הרוג - מאשימים
רב העיר צפת רואה קשר בין פרשת הזקנים בצה"ל לפרשה הנוכחית, "אני חושב שאת איזנקוט צריך לקרוא לסדר. הוא מתעסק בזקנים. זה השטויות שיש לו בראש, שמו אותך רמטכ"ל כדי שתגן פה על אנשים ואנשים נרצחים פה כל יום".

לשאלה האם אמירתו של הרמטכ"ל איזנקוט שלא לרוקן מחסנית על ילדה עם מספריים, היא בלתי סבירה ענה הרב, "בלתי סביר שחצי לא מתגברים פה על הטרור, זה בלתי סביר. אני לא אתן לו טרור הוא בטח למד בבית הספר לפיקוד ולמטה, אבל היחס המטופש, אין מילה אחרת, של המערכת תשבור את רוח החיילים. הוא מעמיד לדין רק את החייל המסכן הזה? הוא מעמיד לדין את כל החיילים שעכשיו יהיו מסכנים. כמה חיילים יהרגו בגלל הרפיסות הזאת שאסור לך לירות?".

הרב מנה כמה צעדים שיש לדעתו לנקוט נגד הטרור, "אני לא צריך להמציא דרכים, הרי האלופים מומחים בלתת צווי הרחקה ליהודים, מספיק יהודים קיבלו צווי הרחקה על שטויות, אז אי אפשר לעשות צווי הרחקה למשפחות של מחבלים? אי אפשר להגלות אותן? למה זה טוב רק מול יהודים ולא מול ערבים? כשרוצים יש פיתרון כשרוצים אפשר לחלק להם את הבית. כשרוצים נלחמים וכשרוצים מכילים. מי שחרר מחבלים? מי שחרר רוצחים? מי שחרר אותם? אנחנו. למה סתם?".

"לפי דעתי צה"ל צריך לפעול כמו שאמר מיקי לוי וכמו שאמר ראש הממשלה שמיר, שכל מי שבא לפגע צריך לדעת שהוא לא יוצא חי ושהמשפחה שלו מגורשת לעזה ושכל הרכוש של משפחתו מוחרם לטובת משפחת הנפגע", הוסיף הרב.

לדבריו אי אפשר להוציא את המקרה של החייל מחברון מההקשר הכללי, "השאלה היא לא נקודתית, הדיון הוא על גישה שלפי דעתי היא מתרפסת ושבזכותה אנחנו צריכים ללכת עם אקדחים בכיסים ולחשוב טוב לאן הולכים ולאן לא הולכים. ובגלל הגישה הזאת לילדה בת 12 יש אומץ ללכת לנסות לדקור חייל עם סכין. זו הבעיה".

"את החייל הזה הייתי מהלל ומשבח, ואת הרמטכ"ל ושר הביטחון הייתי קורא לסדר" סיכם הרב.

חיים הכט מנחה התכנית התקשה לעכל את דבריו של הרב אליהו לכן הוסיף הרב, " 99 אחוז מהמאזינים שלך בטוחים שזה מה שנכון".

הכט המשיך להקשות, "אבל יש פקודות, יש צבא, אתה אומר שהדרג המדיני צריך לטלטל את הרמטכ"ל אבל בשלב הזה יש פקודות והן אוסרות לנהוג כפי שהחייל הזה נהג. תאר לך הרב שכל חייל היה נשמע להנחיות של רבו, צה"ל היה הופך לכנופיה".

על כך השיב הרש שמואל אליהו, "לכן עניתי שהבעיה היא לא בחייל אלא בפקודות. הבעיה בצורה שצה"ל מתנהל. אני אומר לך הפקודות שערורתיות. הרוח של איזנקוט ושל יעלון זו השערוריה. לא החייל המסכן. איך יתכן שיושב רמטכ"ל שמקבל משכורת של עשרות אלפי ש"ח בחודש ולא עוצר את האינתיפאדה הזאת? איך יתכן? איפה כל צה"ל הגדול והגיבור? זו הבעיה האמיתית ששלושים וכמה אנשים נרצחו ומאות אנשים פצועים. ופתאום הפכו את הבעיה והחייל הוא האשם. מי שלא פותר את הבעיה האמיתית מצא לו איזה קורבן".

מקור: http://www.inn.co.il/News/News.aspx/318936

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות