אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון סקופים נושא #104810 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 104810   
סוס-עץ לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
35125 הודעות, 255 מדרגים, 502 נקודות.  ראה משוב
אור ליום שבת ט' בסיון תשע''ד    19:51   06.06.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

בתחנת המעקב אחר הציפורים בבירת ישראל הפולשים מתרבים על חשבון המקומיים  

 
   בין הכנסת לביהמ"ש העליון שוכנת כבר 20 שנה תחנת המעקב אחר ציפורי האזור, המתעדת את השפעות העיור עליהן - הדיווחים עגומים


בבוקר שבת אחת באביב 1994 הגיעה חבורה של בוגרי חוג צפרות ירושלמי לשטח נטוש ליד משכן הכנסת, ששימש בשנות ה–70 כמשתלה של מע"צ שהוקמה לצורך נטיעת "גן הכנסת" שיהפוך לימים ל"גן הוורדים". המשתלה ננטשה, צמחה פרא והיתה למקלט עבור ציפורים ממינים שונים. לא חלף זמן רב עד שהיתה מוכרת כאחת מהנקודות הטובות ביותר בעיר לצפייה בציפורים.

באותה שבת פרסו הצפרים רשת ולכדו ציפור ממין סבכי טוחנים, שעל רגלה טבעת. התברר שהיא טובעה בשבדיה. "זה היה רגע מכונן", אומר עמיר בלבן, אחד הצפרים, "ציפור עושה מסע של אלפי קילומטרים בין מזרח אפריקה לשבדיה ונזקקת דווקא למקום הזה כדי להשלים את המסע. זה לא דבר של מה בכך".

באותו יום החליטו שניים מחברי הקבוצה, בלבן וד"ר גדעון פרלמן, לפעול לשימור האתר ולהקמת תחנת מעקב ולימוד על ציפורי ירושלים. הם פנו לכל מי שאפשר וכבר באותה השנה הוקמה בחסות החברה להגנת הטבע התחנה לחקר ציפורי ירושלים, שחוגגת עתה 20 שנים להיווסדה.


התחנה מתעדת מקרוב את השינוי במצבם של בעלי הכנף בעיר, היעלמותם של מינים מקומיים והתפרצותם לכל עבר של מינים אחרים, בהם מינים פולשים. לצד המחקר והעבודה החינוכית, עובדי ומתנדבי התחנה הפכו את המקום למקלט מוגן לציפורים וחיות אחרות, בין בית המשפט העליון לכנסת. תחנת הציפוריות בירושלים היתה לאתר הטבע העירוני הראשון בארץ והאם המייסדת של התפיסה בעד שימור איים של טבע בתוך הים האורבני.

במבט לאחור, אין זה מפתיע שחמשת הדונמים שבין גדר הכנסת לבין גדר בית הקברות שיח באדר - בואך בית המשפט העליון וגן סאקר - הפכו למקלט עבור ציפורי ירושלים בשנות ה–70 וה–80. באותן שנים היתה ירושלים בבולמוס בנייה ופיתוח חסר תקדים בהיסטוריה שלה: השכונות החדשות ממזרח חיסלו במהירות שטחים טבעיים, יער ירושלים הצומח ממערב כיסה באורנים את המדרונות והעלים את מגוון הצומח והחי, ובתוך העיר הלכו ונעלמו עוד ועוד שטחים פתוחים לטובת כבישים, בטון ובניינים.

באותו זמן, המשתלה הנטושה הותירה אחריה מגוון גדול מאוד של צמחיית גננות וצמחייה מקומית שגדלה פרא בלב העיר. בלשונו של בלבן השטח הפך ל"נאת מדבר עירונית שיוצר מפל של ציפורים". ואכן, ב–20 השנים האחרונות נלכדו במקום 137 אלף ציפורים מ–126 מינים שונים (עוד כמאה מינים נצפו מבלי להיתפס). 15 ציפורים שנתפסו בתחנה נשאו עליהן טבעות מחו"ל. מיקום הטיבוע בחו"ל מלמד משהו על חשיבות הארץ במסלול נדידת הציפורים ומקורן של אלה שנמצאו היו מרוסיה במזרח ועד אנגליה במערב ומשבדיה בצפון ועד קפריסין בדרום.


ניתוח מאגר הנתונים על תפיסת הציפורים בתחנה משרטט תמונה מעט עגומה של הידלדלות מגוון הציפורים בירושלים. הנתון הבולט ביותר הוא שגשוגם של מיני ציפורים "מלווי אדם" - כאלו שלמדו להפיק את היתרונות מהסביבה העירונית. העורב האפור הוא הבולט שבהם ולצדו דרור הבית והצוצלת וגם כמה מינים פולשים כמו הדררה – תוכי ירוק בוהק שקנה לו אחיזה בשמי ירושלים. ב–2008 גם היגרה לעיר המיינה ההודית, מין פולש שכבש זה מכבר את הגנים בתל אביב. עלייה ברוכה יותר נרשמה במספר ינשופי העצים בעיר.

הצד השני של המטבע הוא היעלמותם של מינים שלא הסתגלו לעיר העצומה שהלכה וגדלה סביב התחנה הקטנה. הבולט בכולם הוא הבז האדום, שהיה מוכר היטב לכל ירושלמי עד לשנות ה–80 וכיום נותר מספר מועט של זוגות המקננים בשכונת מוסררה. ציפור נוספת שכמעט ונעלמה מהעיר היא התור המצוי, "זה פס הקול של הארץ – 'קול התור נשמע בארץ'", אומר בלבן.

ירידה נרשמה גם בקרב הצופיות, ציפור קטנה בעל גוון ירוק מתכתי והדוכיפת, הציפור הלאומית של ישראל. אפילו הבולבול, מהציפורים המוכרות בארץ וסמלה של התחנה בירושלים, מדאיג את החוקרים, בשנת 2000 נתפסו בתחנה כמעט 600 בולבולים ובשנה שעברה ירד מספרם לפחות מ–300. הגרפים מלמדים שהפשושים הקטנים סובלים מאוד בכל שנה שבה יורד שלג משמעותי. גם השנה בעקבות השלג שירד בתחילת החורף הם נעלמו כליל ורק באחרונה החלו לשוב לעיר. גם השרקרקים והדרור הספרדי נעלמו כמעט לחלוטין.


בתוך התחנה המצב טוב לאין שיעור ממצב הציפורים בשאר חלקי העיר, שם אדם יכול להסתובב יום שלם ולא להיתקל אלא בעורבים, דרורים וצוצלות. במשך השנים התפתחה התחנה, במרכזה הוקמו נחל מלאכותי ובריכה לרווחת הציפורים. לרווחת בני האדם הוקמה סככת תצפית. צריפי הגננים הישנים שופצו והפכו למעבדת מחקר, ולמרכז מבקרים, שהוא גם ה"בניין החי" הראשון בארץ: על הגג הונחה שכבת אדמה ועליה משגשגת צמחייה מקומית, קירות המבנה עוצבו כדי שישמשו מקלט לזוחלים וחרקים ועליהם הוצבו לא פחות מ–60 תיבות קינון מסוגים שונים. גם בעלי חיים אחרים מצאו מקלט בתחומי התחנה, הגדולים שבהם הם משפחת דורבנים שמתגוררת במחילות שנבנו עבורה במיוחד.

אבל גם סביבת התחנה התפתחה במהירות במשך השנים והשפיעה על בעלי החיים שבתחנה. מעל לתחנה נבנתה כניסת כלי הרכב הראשית לכנסת ומהצד השני של הכביש הוקם מתחם הסינמה סיטי. אבל השינוי הגדול מכל היה הפיכתו של קבר האדמו"ר מזוועהיל - המצוי מטרים ספורים מהתחנה - לקבר צדיק, על כל הכרוך בכך: הילולות המוניות, גדרות, מבנים ואוטובוסים. בתוך ההמולה הזו שורדת התחנה כאי של שפיות.

"יש פה אמירה, יש סביבנו את משרדי הממשלה הכנסת, בנק ישראל, בית המשפט העליון, הרשות השופטת, המחוקקת והמבצעת וביניהם יש חוליה של טבע, יש כאן אמירה", אומר בלבן. בתחנת הציפורים צמחה התפיסה של חלקת טבע שממשיכה להתקיים ואף לשגשג בתוך העיר הפכה בשנים האחרונות לאלמנט מרכזי בפעילות הירוקה בירושלים.

דו"ח של החברה להגנת הטבע מלפני שנה סקר את אתרי הטבע העירוני בעיר וגיבש המלצות להגן עליהם. עיריית ירושלים התחייבה לאמץ את הדו"ח. בינתיים מועתק הניסיון המוצלח של תחנת הציפורים למתחם גדול בהרבה: ב–200 הדונמים של עמק הצבאים שליד שכונת הקטמונים, מוקם בימים אלו פארק טבע עירוני גדול, שבמרכזו שיקום עדר צבאים, ששרד שם שנים רבות וכמעט נכחד.

ברשתות שנפרסו אתמול נתפסו דרור, פשוש ושלושה סבכי שחור כיפה. מתברר כי שחורי הכיפה הללו הן הציפורים הנלכדות ביותר בתחנה. לא פחות מ–34 אלף ציפורים ממין זה נתפסו וטובעו בתחנה. כל אנלוגיה בין המתרחש בתחנה לבין העיר המקיפה אותה היא על אחריות הקורא.עמיר בלבן בתחנת המעקב. צילום: אמיל סלמן


http://www.haaretz.co.il/news/science/.premium-1.2341332

חדשות היום ברוטר הם חדשות המחר אצל כולם


              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  גם בשאר ה''תחנות'' הפולשים מתרבים על חשבון המקומיים בתמיכת חלק מהמקומיים Maryland 06.06.14 21:46 1
     לא לזה התכוון המשורר :) -/ סברס 06.06.14 22:18 2
  סימבולי משהו. Spook 06.06.14 22:50 3
  על התחנה סוס-עץ 07.06.14 09:43 4

     
Maryland לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 3.1.09
1941 הודעות, 12 מדרגים, 22 נקודות.  ראה משוב
אור ליום שבת ט' בסיון תשע''ד    21:46   06.06.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. גם בשאר ה''תחנות'' הפולשים מתרבים על חשבון המקומיים בתמיכת חלק מהמקומיים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  

מסתננים החוצה - כדי שיהיה עתיד למדינת ישראל


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
סברס לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 5.8.13
2878 הודעות, 37 מדרגים, 38 נקודות.  ראה משוב
אור ליום שבת ט' בסיון תשע''ד    22:18   06.06.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. לא לזה התכוון המשורר :) -/  
בתגובה להודעה מספר 1
 
  

-/


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Spook לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 9.12.12
7226 הודעות, 75 מדרגים, 150 נקודות.  ראה משוב
אור ליום שבת ט' בסיון תשע''ד    22:50   06.06.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. סימבולי משהו.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
סוס-עץ לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
35125 הודעות, 255 מדרגים, 502 נקודות.  ראה משוב
יום שבת ט' בסיון תשע''ד    09:43   07.06.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. על התחנה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   התחנה לחקר ציפורי ירושלים משמשת מאז הקמתה בשנת 1994 כאתר הטבע העירוני הקהילתי הראשון של החברה להגנת הטבע. הקמתה היא חלק מתהליך מתמשך של פעילות הולכת ומתרחבת של החברה במרכזי הערים גדולות. התחנה פועלת כתחנת מחקר העוקבת בשיטות שונות אחר פעילות הציפורים בעיר במטרה ללמוד על אורח חייהן ולשמר את סביבתן.

בתחנה מתקיימת תכנית מחקר ארוכת טווח, במסגרתה מבצעים החוקרים לכידת ציפורים, סימונן בטבעת אלומיניום ושילוחן לחופשי. את פעילות המחקר מבצעים חוקרי התחנה וגוף מתנדבים המונה מעל 50 בני נוער ומבוגרים. ההשתתפות בפעילות המחקר פתוחה לציבור הרחב ואיננה כרוכה בתשלום. במהלך שנת הלימודים מדריכה התחנה מעל 30,000 ילדים, בני נוער ומבוגרים בשטחה ובאתרי טבע בעיר. מעמדו של השטח בו הוקמה התחנה נשמר כשטח ציבורי פתוח שהכניסה והשימוש בו אינם כרוכים בתשלום.

מחקר
מאז הקמתה מפעילה התחנה תכנית מחקר יישומי המתמקדת במעקב קבוע וסקירת ציפורים ומשאבי טבע בירושלים. המחקרים בתחנה נעשים בשיתוף האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת תל-אביב, מכון ירושלים לחקר ישראל וקרן קיימת לישראל.

מאז הקמתה טובעו בשטח התחנה מעל 40,000 ציפורים ונלמדו דפוסי הפעילות של מיני ציפורים אופייניות לאזור ירושלים. המידע שנאגר במשך שנות הפעילות מיושם במערכות התכנון של קק"ל, תכנית המתאר החדשה של ירושלים ותכניות של פארקים מטרופולינים בעיר וברחבי הארץ.

את תכנית המחקרים מבצעים חוקרים מהתחנה וחוקרים עמיתים ממוסדות אקדמים בשיתוף מתנדבים בני נוער ומבוגרים. התחנה משמשת כמרכז הטיבוע הישראלי המרכז את כל פעילות הטיבוע במדינת ישראל. במסגרת תפקיד זה משמשת התחנה כמרכז ההכשרה הארצי למטבעי ציפורים.

חינוך והסברה

על בסיס פעילות המחקר עורכת התחנה תוכניות חינוכיות למגוון קהלי יעד בעיר ומחוצה לה. צוות ההדרכה מבוסס על חוקרים, סטודנטים למדעים ומדריכים צעירים שהוכשרו בתחנה.

בתי ספר וגני ילדים - בתחנה נערכים סיורים רבים בנושאי טבע ומורשת עירוניים המשרתים את מערכת החינוך הפורמלית והלא פורמלית על כל גווניה. בכל שנה פוקדים את התחנה כ-20,000 מבקרים במסגרת סיורים מאורגנים. צוותים של התחנה עוסקים בפעילות מחקר וחינוך גם מחוץ לתחנה ויוצאים לטיבועי ציפורים והדרכות בבתי ספר ואתרים בכל רחבי העיר והארץ. בתמונה משמאל למעלה: גן ילדים בביקור בתחנה, צופים בטיבוע ולומדים על ציפורי התחנה
חינוך מיוחד - תחום החינוך המיוחד תפס תאוצה בשלושת השנים האחרונות. קהל יעד זה סובל מחסך בתחום הפעילות הסביבתית והחיבור לנושא משרת מגוון צרכים בהם הכשרה מקצועית והשתלבות בעשיייה הקהילתית. התחנה מפעילה ימי קהילה בהם לוקחים חלק מתנדבים וקבוצות חינוך מיוחד באתרי הטבע בעיר.
חוגי טבע - בתחנה פועלים שני חוגי טבע וצפרות לילדים, נוער ומבוגרים. החוגים מתמקדים בפעילות בשטח התחנה ובאתרי טבע עירוניים בכל רחבי העיר.
גמלאים - צוות נאמני טבע עירוני (נט"ע) הוקם השנה בשיתוף עם עיריית ירושלים במטרה להכשיר גוף מתנדבים עירוני שיטפל ויטפח אתרי טבע ברחבי העיר. הצוות עבר הכשרה ראשונית ולוקח חלק פעיל בפעילויות מחקר, הסברה וטיפוח אתרי טבע בעיר.
עוברי אורח - בשנים האחרונות הפכה התחנה לאתר טבע עירוני מוכר אותו פוקדים מבקרים אקראים וחובבי טבע תושבי העיר. מסתור התצפית שהוקם בתחנה משמש קהל הולך וגדל (כמה אלפים בקרוב) של חובבי טבע שפוקדים את האתר לביקור קצר במטרה לצפות בפעילות הציפורים בשטח שמטופח עבור הציפורים.
הסברה - מיון הקמת התחנה הושם דגש רב על הסברה וקידום נושא הציפורים והטבע בעיר בעיתונות המקומית, הארצית ובטלויזיה. במסגרת פעילות זו הוקם אתר אינטרנט המשרת את קהילת חובבי הטבע בעיר www.jbo.org.il
צופים מהמסתור על פעילות ציפורים

ניהול שטח ציבורי
ניהול שטח התחנה כולל טיפוח מגוון בתי גידול למען הציפורים ותושבי העיר. כל עבודות התחזוקה באתר מבוססות על פעילות מתנדבים ועבודה קהילתית. מתקני התחנה הוקמו ושופצו הודות לתרומות שגויסו מקרנות ותורמים בארץ ובחו"ל. הסככה והמסתור עומדים לשימוש הציבור ללא תשלום ושטח התחנה פתוח כל ימות השנה ובכל שעות היום והלילה. במהלך חוזה ההרשאה הקודם גייסה החברה להגנת הטבע כספים עבור שיפוץ מחסן קיים והפיכתו לתחנת מחקר קולטת קהל. בשנה האחרונה גויס סכום נוסף לטובת הרחבת בית גידול לח, ושיפוץ מחסן קיים והפיכתו לכיתת לימוד וספריה. בכך משלימה החברה את חזון הקמתו של האתר.

כוח אדם ומימון שוטף
בתחנה מועסק צוות רב תחומי של אנשי מחקר, חינוך ועובדי קהילה. הצוות כולל שני מנהלים עמיתים, חוקר, רכזת חינוך והדרכה, רכז חינוך מיוחד וצוות של עשרה מדריכים. מלבד הצוות הקבוע פועל בתחנה כוח מתנדבים המונה מעל חמישים ילדים, בני נוער ומבוגרים שלוקחים חלק בכל תחומי הפעילות. התחנה לחקר ציפורי ירושלים מצליחה לקיים את עצמה באופן שוטף מהכנסות שמקורן בהדרכה. הטיפול בשטח ובתשתיות מגיע מתרומות שמקורן בקרנות ותורמים אוהדים.

חדשות היום ברוטר הם חדשות המחר אצל כולם


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | תייק בארכיון | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
     


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות