אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון סקופים נושא #165789 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 165789   
ישראלצ'יק
חבר מתאריך 2.4.12
6574 הודעות
יום שני ל' בכסלו תשע''ה    08:49   22.12.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

הברחות הנשק דרך ים המלח והערבה הן עניין שבשגרה. עד האסון הבא...(הארץ)  

עבר עריכה לאחרונה בתאריך 22.12.14 בשעה 11:08 על-ידי זקי ושות (מנהל הפורום)

הברחות הנשק דרך ים המלח והערבה הן עניין שבשגרה. עד האסון הבא, כנראה
הגבול עם סוריה ולבנון שמור היטב, מול מצרים יש לנו גדר הרמטית ועל עזה משגיחים בשבע עיניים. ובינתיים בגזרת ירדן – החגיגה נמשכת. האם הברחות הנשק דרך גבול ירדן מסכנות את ישראל?

קובי בן שמחון
18.12.2014 18:48

הרי אדום ניצבים מעל מימי ים המלח האפרוריים והוא נזרק למחשבות על העבר. "15 דקות", אומר ראש מועצת מגילות, מוצי (מרדכי) דהמן, בשעת בוקר. "בעבר, לפני יותר מעשור, חיל הים הפעיל בים הזה שלוש ספינות דבור. בכל רגע אחת מהספינות הפליגה בים. פעם היה פה פיקוח, מכ"מים עבדו סביב לשעון. אחר כך הגיע קיצוץ תקציבי ועוד קיצוץ ועוד אחד. עכשיו כבר הכל מופקר. בים וביבשה. הכל. אזור ים המלח מופקר. 15 דקות. זה הזמן שלוקח למבריח לעבור מקו החוף הירדני לקו החוף הישראלי".

ברוח חזקה, כששלושה מחברי יחידת החילוץ המקומית מורידים אל שפת החוף סירת גומי, דהמן לא מוצא נחת. "יש לנו שלוש סירות שנותנות מענה בשעת הצורך לצבא ולמשטרה", הוא אומר לפני סיור אל המפרצים המוכרים שהפכו לנתיבי הברחות מרכזיים. "אנחנו מדברים כמעט באופן יומיומי על הגבול בעזה, על הגבול הסורי ומצרים. אבל על הגבול הירדני אף אחד לא מדבר. שנים שורר סוג של שקט מוזר מול הנושא הזה. הגבול הזה ירד מהרדאר. לא מדברים".

"לא אשתוק", הוא מביט מזרחה. "על הגבול הסורי שומרים באופן קיצוני, הגבול המצרי הפך אחרי בניית הגדר להרמטי כמעט, בעזה המצב דומה — מערכות וכוחות אדירים פרושים. רק ים המלח פרוץ. כולם יודעים את זה — המבריחים וגם הצבא שלנו. אבל הצבא לא מפרסם את מספר החדירות לישראל מגבול ירדן. כולם רוצים לשמור על כבודו של המלך. קשר השתיקה הזה נראה בעיני לא נורמלי. הזוי".

דהמן, איש מפלגת העבודה, מכהן בתפקידו יותר מ–20 שנה. "אני יודע שהדברים שאני אומר עשויים לגרום לי נזק תיירותי כבד, אבל אני לא יכול יותר להסתיר. רק תודות לתפילות לא קרה פה אסון עד היום, כיוון שבכל רגע נתון הכל יכול להתהפך עלינו. יכול לבוא מטורף, זה ברור לכולם. לצבא ולמשטרה אין היום שום אמצעי להיכנס לים. רק שלוש הסירות שלנו, שאחת מהן לא שייכת בכלל למועצה אלא לאדם פרטי".

הוא מתבייש לחשוף את התמונה העגומה. "יש פה מכ"ם, אבל אין פה חיילים. המצב פה הוא פצצה מתקתקת. אני זוכר שמשה יעלון ביקר אצלנו כאלוף פיקוד מרכז. הוא אמר לי אז: 'מוצי, תשמרו על עצמכם טוב, כי אנחנו לא ערוכים'. מאז עברו כמה שנים והמצב הביטחוני רק הלך והידרדר. המיגון רק הלך ופחת. בעקבות הסכם השלום צה"ל צימצם את הכוחות, סגר בסיסים. בעבר מח"ט היה מגיע לאירוע לפני החיילים, היום ייקח לו שעתיים לחצות את הגזרה שלו".

המנוע מחריש וחרטום הסירה חותך את הגלים. דהמן לא בורר את המילים, הוא טעון. "החדירות הפכו לאירועים שכיחים ביותר", הוא אומר. "כל חודש אנחנו מדווחים על אירועי חדירה, על סירה שהבריחה נשק או סמים. מבחינתי זה קטסטרופה. זה קורה סמוך לנחל קדם או לעין פשחה, שתי נקודות חולשה שאליהן מתנקזים המבריחים הירדנים והשותפים שלהם, שמחכים בצד הישראלי. בכל מפגש שלי עם הדרגים הצבאיים והפוליטיים אני מעלה את הסוגיה וחוזר ואומר שהים מופקר. הם לא מתרגשים, הם מודעים למצב. אני לא באמת חושף בפניהם גילוי מרעיש".

בעיני רוחו הוא כבר משרטט את האופן שבו תיפתח ועדת החקירה הבאה. "מישהו ידרוש בסופו של דבר תשובות למחדל הגלוי הזה", הוא אומר. "המרחק מהחוף ליישובים כמו קליה ומצפה שלם הוא עשר דקות. אבל מחבל שחוצה את הים ומגיע לכאן, אחרי שחלף בקלות מעין המכ"ם, לא צריך בכלל להתאמץ כדי לחפש מרכז יישוב. הוא יכול פשוט לעלות תוך כמה שניות לכביש הראשי ולטווח בקלות אוטובוס תלמידים או תיירים. מישהו יכול לעצור אותו?"

"לא. יותר מזה; הוא יכול להישאר בחוף, הרי בחופים אצלנו נמצאים כאלף נופשים במהלך היום בממוצע. היום אני מצייד במשקפות את המצילים שעל החופים. בבוקר, לפני שהם פותחים את החוף, אני נאלץ לדרוש מהם לבצע סריקה עם המשקפות. לחפש סירות נטושות, עצמים חשודים, כי אין פה חיילים. אני אומר למצילים שאם הם מבחינים במשהו חשוד להתקשר אלינו".

אתה רציני?

"רציני. זה המצב. אין פה חיילים ויש פה הברחות. זאת לא בדיחה. אנחנו נמצאים במצב הזוי והתשובות שלנו לסיטואציה גם הן הזויות. זה כמו המנהרות בעזה. אין בשנים האחרונות אלוף שלא שמע ממני את הדברים האלה. כל האוגדונרים של 162 ומח"ט 417 וכל שרי הביטחון — בפני כולם העליתי את הבעיה. מכולם ביקשתי לפעול. אולי אני לא דיפלומט או איש צבא, אבל דבר אחד אני יודע בבירור — הגבול פרוץ. עוברים פה חופשי ולאף אחד אין תשובה. הקשר בין הישראלים לירדנים נראה בעיני לא נורמלי. ההשלכות של חוסר ההכרה בבעיה הוא אדיר. ברור לנו שאירוע ביטחוני אחד יחשוף את אוזלת היד ויביא לנזק בלתי ישוער. אירוע ביטחוני יחיד יכול להביא לקריסת המועצה שמתבססת על התיירות".

ככה מדבר איש מפלגת העבודה, 20 שנה להסכם השלום עם ירדן?

"הייתי שמח לספר משהו משמח. אבל האמת היא שחשבנו שהיום נהיה במקום אחר לגמרי עם הירדנים. אנחנו לא שם. אנחנו במקום נמוך. תקועים. פעם רצינו לקדם יחד תוכניות לימודים אקדמיים בנושאי תיירות, מלונאות ומרפא. היום השב"כ לא מאשר לי להעביר כמה עובדי מועצה ליום השתלמות בירדן. אנחנו חיים פה על פי מזג האוויר ועכשיו מזג האוויר לא טוב, בכלל לא טוב".

גבול פרוץ

זעקתו של דהמן נשמעת גם בהמשך הדרך, דרומה, בלשכתו של שכנו דב ליטבינוף, ראש מועצת עין תמר. ליטבינוף, חבר קיבוץ עין גדי, מכהן זה 11 שנה כראש המועצה שגבולה המזרחי עם ירדן משתרע על פני 90 קילומטר. "אפשר לחלק את הגבול בין ישראל וירדן לשלושה חלקים", הוא אומר. "הראשון, קטע הגבול שמצפון לים המלח והמועצות האזוריות מגילות ובקעת הירדן. בקטע זה של הגבול קיימת גדר ביטחון מסודרת בצד הירדני ובצד הישראלי. בחלק זה קיים מערך ביטחון שוטף, כולל גדר גבוהה, וסיורים דחופים של הצבא ששולט שם באופן מוחלט. כל כניסה לאזור החיץ, אפילו לאתר הטבילה בקאסר אל יהוד, למשל, מחייבת תיאום ביטחוני".

"כל זה לא קורה לאורך הגבול הדרומי יותר", ממשיך ליטבינוף ומושך בכתפיו. "אצלנו הגבול מחולק לשני אזורים, ים המלח שמהווה גבול טבעי, ואחריו, עד אילת, קו גבול שמתאפיין בגדר תיל פשוטה, לעתים חסרה. בסמוך למושבים כמו נאות הכיכר ועין תמר למשל פרושה גדר תיל, אבל אין ביטחון שוטף מסודר.

"מבחינתי, הגבול של המועצה שלנו הוא גבול פרוץ. הוא נינוח ושקט בשלב הזה, אבל אין ואקום. עכשיו, כשנבנתה הגדר המסיבית בגבול המצרי, ברור לכולם שתיווצר זליגה אל מקום אחר. כמו מים".

בלשכתו שבקומה השנייה של בניין המועצה, ליטבינוף מספר כי על פי הערכות מצב ביטחוניות שלהן היה שותף במהלך השנתיים האחרונות, ניתן לזהות שינוי בתפיסת הביטחון לאורך הגבול: "גורמי הביטחון דיברו איתנו בפירוש על האפשרות שהמצב הביטחוני עשוי להשתנות. הערכות המצב התייחסו לכך שברגע שתושלם בניית הגדר בגבול מצרים, ארגוני טרור ומבריחים יעברו לפעול דרך הגבול הירדני. המוטיבציה להברחות קיימת וכבר היו אצלנו, באזור נאות הכיכר ועין תמר, מקרים של הברחות נשק. רק לאחרונה, לפני כמה חודשים, באחד הבקרים, נמצאה סירה על החוף שהעבירה סמים ואמצעי לחימה".

גורמים צבאיים התריעו כבר לפני כשלוש שנים כי השלמת גדר הביטחון בגבול המצרי תוביל את פעילי הטרור לחדור לישראל דרך ירדן. היום, כשהברחות אמצעי לחימה דרך הגבול המזרחי הפכו לאירועים שכיחים, בכירים במערכת הביטחון והרשויות האזרחיות מביעים דאגה מהאופן שבה מטופלת הבעיה שרובצת על קו הגבול הנשכח. ירי רקטות, חדירות מחבלים ואפילו השתלטות על יישובים סמוכי גדר הם רק חלק מתרחישי האימה שעומדים על הפרק.

"ומה אתה חושב לעצמך בבוקר שבו נמצאת סירה כזאת, במרחק פסיעה מישובים?" שואל ליטבינוף. "זה מורכב. יש לנו בשטח המועצה שני בסיסי צבא. יש גם שיתוף פעולה ביטחוני בינינו לבין הירדנים וברור שיש מוטיבציה מצד הירדנים לעצור הסתננויות שכאלה. אבל השאלה היא עד מתי המוטיבציה הזאת תימשך וכמה זמן תעמוד היכולת של המלך להשתלט על האזור. הירדנים הם לא הבעיה. להפך; ברמה המקומית אנחנו עושים הכל כדי לחזק את הקשרים, למשל באמצעות פרויקטים חקלאיים משותפים. התפיסה שלי היא שכשהגבול נהנה מצמיחה כלכלית ושוררים יחסים טובים בין השכנים, בצד הירדני יורדת המוטיבציה לקלוט טרור או לקלוט אנשים שרוצים לעסוק במה שיערער לתושבי ירדן המקומיים את מערך החיים".

אז איפה בכל זאת הבעיה?

"הבעיה מתחילה כשאנחנו מסתכלים מי עומד על הגדרות שלנו, בגבולות כמו סוריה ולבנון. שם נמצאים אל־קאעידה ודאעש. ברור לכולם שלא מן הנמנע שארגוני טרור קיצוניים כאלה יכולים לזלוג גם לגבול המזרחי, לירדן. היום הגבול שקט אמנם, אבל כשאני קם בבוקר ומוצא סירה שהעבירה בלילה חומרי חבלה, אני חייב להכיר בכך שהמצב נזיל מאוד. אנחנו רואים את המשטרים הערביים מסביבנו נופלים בזה אחר זה וזוכרים כמה הם היו חזקים לפני שעברו עליהם מהפכות. גם המשטר של אסד בסוריה היה לכאורה יציב וחזק, אפילו יותר משל מלך ירדן.

"יש היום טכנולוגיות הרבה יותר מתקדמות מהקשת, סוג של מכ"ם המזהה תנועות במרחב, שהיא אמצעי הביטחון העיקרי שמגן על האזור שלנו. אבל האמצעים הללו לא מוצבים כאן. לצערי נכון לעכשיו אנחנו לא נמצאים בראש סדרי העדיפויות של משרד הביטחון והצבא. אני לא מבקש שיציבו מחר גדר על ים המלח. אבל כן נכון ואפשרי להציב גדר טכנולוגית".

תסריט בלהות

הדאגה שמעורר הגבול הירדני אינה נחלתם של אנשי הפקידות המקומית. "תסריט הבלהות שאני רואה מולי הוא תסריט קל ביותר למימוש", אומר תת אלוף במיל' צביקה פוגל, מי שהיה ראש מטה פיקוד דרום בשנים 2000–2003. "בעבר, גורמי הביטחון דיברו על ציר ה־ח' המצרי, הציר שבו נעו המחבלים מעזה, במנהרות, דרך סיני ובחזרה לישראל, לאחר מיישובי חבל שלום. היום צה"ל יודע להתמודד עם תסריט כזה ומספק פתרונות. אני מדבר על תסריט אחר — על מחבלי חמאס שיוצאים מהגדה המערבית, נכנסים לירדן על תקן אנשי עסקים למשל, חוברים לחוליה בירדן שמציידת אותם בנשק ואחר כך חוצים את הגבול ונכנסים לאחד מיישובי הערבה".

על פי תפיסתו של פוגל, המציאות השקטה ששוררת לאורך הגבול הירדני עלולה להיגדע בכל רגע. "במקרה של גבול הערבה, מים המלח ועד אילת, הטרוריסטים לא זקוקים למנהרה", הוא אומר. "הם פשוט עוברים את הגבול. תסריט הבלהות שלי הוא שטרוריסטים משתלטים על יישוב ולוקחים בני ערובה. אני בכלל לא מדבר על מעמדו של מלך ירדן, על לוחמי דאעש. הנקודה שאני רוצה להדגיש היא שמוטיבציה טרוריסטית קיימת כבר ביהודה ושומרון. אם אנשי חמאס ירגישו שהשב"כ לא מאפשר להם להוציא פיגועים במרכז הארץ, הם יפנו לגבול הפרוץ עם ירדן.

"האפשרות שמחבלים ישתלטו על יישוב בערבה, על מחנה צבאי לאורך הגבול, היא לגמרי סבירה", הוא מסביר. "למה שיישובי הערבה יהיו שונים מיישובי עוטף עזה? אין לי שום ספק שאם לא יפעלו, המצב הביטחוני שמאפיין את יישובי עוטף עזה יאפיין גם היישובים על גבול ירדן. אם פעילי טרור ירצו לפעול מתוך ירדן, מה המיגון שעומד כנגדם בחבל הערבה? למה שלא יירו מחר רקטה או פצצת מרגמה מתוך ירדן? מה מונע ממחבלים לעשות זאת? כרגע רק הצבא הירדני. זה לא מספיק בעיני. אסור להסתמך על זה".

מה אתה מציע לעשות?

"הבעיה שלנו שאנחנו לא חותרים לפתרון כולל. יש בעיה תקציבית ולכן עובדים בשיטת הטלאים — כל פעם מכסים חור אחד ומגלים אחר. כרגע, מערכת הביטחון מספקת כל הזמן הערכות מצב לגבי האיום בגבול הירדני, ועל פי הערכות מפנה כוחות ומשאבים לאזורים מועדים יותר. כך לדוגמה, אחרי הפיגוע בנהריים שבו חייל ירדני רצח שבע נערות ב-97', תוגברו הכוחות והאמצעים באזור. לכן, הדרך הנכונה לפעול בעניין, לדעתי, היא להגדיר שלאורך הגבול עם ירדן קיים איום ואנחנו לא יכולים להעריך בדיוק, בכל נקודת זמן ובכל מקום, היכן האיום כבד יותר. צריך להגן באופן ראוי על הקו הזה. הדבר הנכון הוא ליצור מערכת הגנה שכוללת גדר ואמצעים טכנולוגיים מתאימים".

בדצמבר 2012 הסתיימה בניית הקטע האחרון בגדר שנפרשה לאורך הגבול המצרי, מרפיח ועד אילת. איך משפיעה סגירת הגבול המצרי על הערבה?

"באופן דרמטי. ברגע שסגרנו פרצה במקום אחד, יש לצפות לפרצה במקום שני. כשהמצרים והישראלים עובדים בשיתוף פעולה שמביא לכך שהגבול המצרי פחות צליח למעבר, להברחות מכל סוג, מסמים ועד אמצעי טרור – הרי ברור שאותם גורמים יחפשו נתיב חדש. הגבול עם ירדן הוא הגבול הארוך ביותר שיש בישראל וגם הפרוץ ביותר בחלקים מסוימים. לכן הוא הופך למקום שמועד לפורענות".

מה היית רוצה לראות בשטח?

"גדר היא תשובה אחת אבל היא ממש לא דבר שעומד בפני עצמו. יש צורך לקבוע תוואי שעליו יעבור ציר התנועה שממנו אפשר יהיה לצפות על הגדר. צריך להתקין מערכות אלקטרוניות שיוכלו לספק התרעות. דרכי הגישה ומיקומי הכוחות חייבים להיות כאלה שיאפשרו מענה בזמן קצר יותר מהזמן שבו עלול מחבל להגיע מהגבול לנקודת יישוב. אני מדבר על מערך דומה למערך שנפרש בגבול המצרי. זאת התשובה".

לשבת על הר געש

כבר בינואר 2012, התייחס לסוגיה, לא אחר מראש הממשלה, בנימין נתניהו. בישיבת שרי הליכוד, לפני ישיבת הממשלה, עמד ראש הממשלה על נחיצותה של גדר בגבול הירדני, שתבלום הסתננות של מהגרי עבודה ופליטים מאפריקה, שינסו לעקוף את המכשול מדרום. נתניהו אף הצהיר באותו מעמד כי לאחר שתושלם בניית הגדר בגבול של ישראל עם מצרים, תיבנה גדר לאורך הגבול עם ירדן. ואכן, ימים ספורים לאחר הודעתו של ראש הממשלה, התקיים במשרד הביטחון דיון בנוגע לבניית הגדר בגבול הירדני.

דבריו של ראש הממשלה הגיעו לאחר כמה התבטאויות של גורמים צבאיים בנושא, כמו מפקד פיקוד דרום דאז האלוף טל רוסו, שמבקש היום שלא לעסוק באופן פומבי בנושא. בניגוד לראש הממשלה, האלוף רוסו לא שם את הדגש על בעיית מסתנני ההגירה, אלא ריכז את תשומת הלב לבעיה הביטחונית. באותה תקופה, הועלתה כמה פעמים בפיקוד דרום הדאגה מכך שחסימת הגבול במצרים תביא לניסיונות חדירה דרך גבול ירדן. כבר בסוף 2011 צוטט בעיתונות גורם ביטחוני שאמר כי צה"ל ייאלץ לקבל "החלטות משמעותיות על סדר הכוחות לאורך הגבול הירדני והאמצעים שיוקצו לחטיבת הערבה".

על פי דיווחם של הכתבים טל שלו ואמיר בוחבוט מ"וואלה!", אותו מקור ביטחוני הסביר כי ההערכות בצה"ל הן שבשלב הראשוני יגיעו מסתננים מאפריקה ישירות לירדן ומשם לעבר שטחי ישראל. אותו מקור אמר אז לשלו ובוחבוט ב–2012 כי "לאחר מכן תחל תנועה של מחבלים שיצאו משטחי רצועת עזה, יחצו את חצי האי סיני ויגיעו דרך טאבה בסירות לעקבה, ומשם לגבול הישראלי. ההערכה היא שהגדר והמערכות הטכנולוגיות שייפרשו לאורך הגבול המצרי יפגעו באופן קשה בכלכלה של הבדואים משני צדי הגבול, מה שיוביל אותם לחפש אחר מקורות פרנסה חדשים בגבול הירדני". החשש העיקרי של מערכת הביטחון שנתיב ההברחה החדש ישמש גם נתיב עבור פעילי טרור מקבל משנה תוקף דווקא בימים אלה, בסמוך לציון 20 שנה לטקס חתימת השלום עם ירדן שנערך ב-26 באוקטובר 1994, בערבה.

"ירדן היא מדינה שיושבת על הר געש", מזכיר המזרחן ד"ר מרדכי קידר, מרצה ועמית מחקר במרכז בגין־סאדאת למחקרים אסטרטגיים ובמחלקה לערבית באוניברסיטת בר־אילן, וכן ידוע בדעותיו הימניות והשנויות במחלוקת. "לדעתי השקט בגבול לא קשור לגדר עצמה. הוא קשור יותר ליציבות השלטון. כל עוד קיים בירדן שלטון יציב, מתפקד וחזק, מתקיימים סיורים של הצבא הירדני ויש דין ויש דיין. הבעיה מתחילה אם יציבות השלטון בירדן מתערערת, אז הסיפור מעורר דאגה לא קטנה".

כשהוא בוחן את עתידה של ירדן ביחס לאביב הערבי שעירער באופן קיצוני משטרים במדינות כמו מצרים, סוריה ועיראק, קידר, ששירת בעבר באמ"ן, הוא לא איש בשורות. "יש לירדן כמה בעיות גדולות ומורכבות. הראשונה היא שיעורי פליטים גבוהים ביותר. שליש מהאזרחים בירדן הם פליטים ממדינות כמו עיראק וסוריה. שנית, הכלכלה של הממלכה הירדנית לא מזהירה. בעיה נוספת היא שבצפון ירדן וגם בדרומה, באזור מעאן למשל, מול יטבתה, מתגוררים שבטים גדולים שכבר נשבעו אמונים למדינת האיסלאם. השבטים הללו עלולים בהחלט לערער את יציבות השלטון.

"לזה צריך להוסיף את הבעיה הפלסטינית שנושפת גם בעורפה של ירדן. אנחנו שומעים כל הזמן את הלבה הרוחשת תחתיה של ירדן. בינתיים המלך מצליח לשלוט במצב, אבל ברור שהוא בלחץ. כל הניסיון האחרון שלו לעסוק בבעיה הפלסטינית ולנסות ולהוביל לפתרונה, נובע לדעתי ממצוקה. הוא מנסה להוריד מעצמו בעיה אחת, להרגיע את התסיסה שיוצר הציבור הפלסטיני הגדול שנמצא בתחומי הממלכה שלו".

לדעתו של קידר, רק לחץ ציבורי מסיבי יוביל להקמת הגדר על גבול ירדן. "מדינתנו פועלת רק באמצעות לחץ ציבורי. אפילו הגדר על גבול מצרים לא קמה בשל השיקול הביטחוני. לחץ של תושבי המרכז, שסבלו מתופעת המסתננים, הוא שהניע את ממשלת ישראל ליצור את הגדר. כך קורה בכל עניין. כשהיה לחץ ציבורי למנוע את ירי הקסאמים יצרו את כיפת ברזל. המנהרות מעזה לא עוררו לחץ ציבורי ולכן הנושא לא טופל. זאת הדמוקרטיה הישראלית. אחרי שבחרת את נבחרי הציבור אתה שולט בהם על ידי סקרי דעת קהל
"לכן, כל עוד לא יתעורר בדרום לחץ ציבורי להקים גדר, לא תהיה גדר. פשוט לא תהיה. הבעיה היא שכל עוד הגבול שקט, סביר להניח שגם לא יתעורר לחץ ציבורי. בסיטואציה הזאת קשה להאמין שהממשלה תתנדב להשקיע מיליארדים בהקמת גדר ביטחון, שהיא חיונית לתושבים רבים, אבל דורשת השקעה של מיליארדים. זה אולי עצוב להגיד, אבל כל עוד אין פיגועים שיצאו מהגבול הירדני, המצב כנראה יישאר כמו שהוא".

גדר חוסמת שלום

לאחר שעה של נסיעה דרומית מים המלח, מחכה במגדל שמירה בבסיס צבאי נטוש, סמוך למושב חצבה, עוזי דביר, ששימש כקצין הביטחון במושב במשך 20 השנה האחרונות. דביר צופה לעבר המשאיות שחולפות על כביש הערבה הירדני ומציין שלפעמים, עם הרוחות המזרחיות, אפשר לשמוע את המואזין מכפר בדואים שנמצא סמוך לגדר. דביר, סגן אלוף במיל', ממהר להדגיש שהוא לא מוכן להיכנס "למערבולות הרגשות שהגבול הירדני מעורר".

"בשנות ה–60 וה–70", הוא מספר, "בד בבד עם הקמת יישובי הערבה התיכונה, החלו להקים לאורך גבול הערבה גם קו מוצבים. המוצב הזה הוא אחד מהם, אבל לפני כמה שנים הוא נסגר משיקולים של הצבא. הצבא עזב והשאיר את העזובה הזאת. יכול להיות שאם הייתי גר ביישובי עוטף עזה הייתי מדבר אחרת, אבל אני חי בערבה. ברור לי שכל יישוב חייב להיות מגודר ושאני חי בסיטואציה קצת משונה, כיוון שאפילו שהמרחק בין הגבול הירדני לבית שלי הוא קילומטר אחד בלבד, אני חי בתחושת ביטחון".

הוא מציין שהאירוע הביטחוני האחרון שהתרחש בשטח המועצה האזורית ערבה תיכונה היה ב–89', "אז חוליה של מחבלים הגיעה עד הגבול, בין עין יהב לחצבה, ותקפה סיור של צה"ל. חייל בשם אורן ליאור נהרג באותם חילופי אש והיום עומדת אנדרטה לזכרו ממול למוצב. בפועל, למרות המרחק הקצר למרכזי יישוב, אותה חוליה לא המשיכה לאחד היישובים אלא שבה בחזרה לירדן. מאז לא היה אירוע ביטחוני נוסף. עובדתית, למרות שהגבול חשוף, אין תחושה של איום, אם כי בהחלט אנחנו לוקחים בחשבון שבכל רגע נתון אפשר יהיה והתעורר ליום אחר. תמיד מכונן החשש בכל בעל תפקיד ביטחוני ביישובים".

כשעגלות עמוסות תוצרת חקלאית עולות מתוך נחל הערבה, המהווה היום את קו הגבול, דביר לוקח נשימה עמוקה. "כולנו יודעים שהשקט יכול להיקטע ולכן אנחנו לא שאננים ועדיין משמרים ביישובים הסמוכים לגבול את כיתות הכוננות, כפי שנעשה בעת מתיחות ביטחונית. כיוון שהמרחק מהבסיסים הצבאיים לחלק מהיישובים גדול יחסית, ברגע האמת יש תפקיד חשוב לתושבים עצמם. לפני שיגיעו הכוחות המיומנים, כיתות הכוננות ביישוב יהיו צריכות לפעול, הפעם, שלא כמו בעבר, מול מחבלים שיוצאים למסעות הרג התאבדותיים. והם יצליחו. לדעתי, מי שעבר הכשרה של לוחם, גם אם הוא מוקפץ בלילה על סנדלים ושתי מחסניות, יצליח לחתור למגע ולפגוע במטרה".

בדומה לדביר, גם ראש מועצת חבל אילות אודי גת מעדיף להסתכל על חצי הכוס המלאה. חצי שעה מאילת, בביתו שבקיבוץ קטורה, הוא מזכיר כי בז'אנר המזרח־תיכוני, גבול ירדן הוא תופעה ייחודית, "אי של שפיות", לדבריו. "נכון לימים אלה ירדן היא מדינה שיש לנו שלום איתה ויחד עם צה"ל היא מספקת את השקט הדרוש. השקט לא מתקיים יש מאין, יש מי שעמל עליו. לכן, אני מבקש להתייחס לסיפור הזה מכיוון קצת אחר. אני מבין את הבעיה, אבל לא מוכן לייצר בגבול שכזה, בסיטואציה הנוכחית - גדר חוסמת שלום".

בביתו שבקיבוץ קטורה הוא מספר שהמועצה שבראשה הוא עומד גובלת בכ-90 קילומטר עם ירדן ועוד כ–100 קילומטר עם מצרים. "בתקופה שהחלה להיבנות הגדר במצרים והחלה המחשבה להקים גדר דומה לאורך גבול ירדן, קיבלנו החלטה שאנחנו רוצים שבשיקולי הבחירה על גובה הגדר והמסיביות שלה – יילקח בחשבון שמדובר בגבול שלום. אני לא מזלזל בעובדה שאנחנו חיים צמוד לגבול ואני לא טומן את הראש בחול. אבל אסור לי לחסום את הסיכוי לקשר עם הצד השני באמצעות גדר בלתי הפיכה".

יש לכם היום קשר עם הירדנים?

"מול הקיבוצים יטבתה וגרופית ישנו כפר בדואים בשם רחמה. לפני כמה שנים החל פרויקט חקלאי משותף ומדריכים שלנו יצאו לשם כדי לסייע לחקלאים המקומיים. עד היום הפרויקט נמשך והוא הוריד את שיעור המובטלים באותו כפר מ-80% ל-15% בלבד. בשלב מסוים, על רקע של אווירת פתיחות ושלום, ביקשנו לפתוח שער בגדר שדרכו יוכלו לעבור המדריכים החקלאיים, במקום לנסוע עד מעבר הגבול באילת. כבר נכתבו הניירות, קיימנו טקס פתיחה ונבנה שער שעליו עיצבנו יונה של שלום".

ואז?

"באה אינתיפאדת אל־אקצא והכל נעצר, המהלך לא הבשיל והשער נסגר ונותר סגור עד היום. אנחנו מחכים שייפתח. לכן, אני לא רוצה לקטוע את התקווה בגלל חשש להתחממות הגבול. אני מתנגד לבניית גדר חוסמת שלום כשהממלכה הירדנית עדיין עומדת על כנה. במקרה שתתרחש סיטואציה ביטחונית קשה, נדע כיצד להגיב וכיצד להגן על עצמנו. אם יש סוף שהייתי מייחל לעצמנו הוא שנחשוש פחות מחולשתה של הגדר ונתפנה לחזק את הקשרים עם השכנים שלנו".

לא נראה שאתה לוקח בחשבון תסריטי אימה כמו חדירה או ירי טילים לעבר יישובים סמוכי גדר.

"אני חושב שהטוענים לתרחישים כאלה יתבדו. קשה לי להאמין שיכוונו טילים לעבר קיבוץ סמר או יטבתה. זה ניצול לא יעיל של האמצעי. אם תרחיש כזה אכן יתממש, נדמה לי שהיעד יהיה מרכזי ערים גדולות".

תגובת דובר צה"ל: "החטיבה המרחבית ערבה הוקמה לפני כשלוש שנים במטרה להגן על יישובי הערבה והגבול המזרחי. כוחותיה, וכוחות עוצבת אדום בכלל, פרוסים לאורך כל גזרת הגבול מאילת ועד מלונות ים המלח, על מנת להעניק מענה מבצעי לגזרה, זאת בהתאם להערכת המצב ולנוכח הערכת האיום".

תגובת משרד ראש הממשלה לא התקבלה עד רגע סגירת הגיליון.

http://www.haaretz.co.il/magazine/.premium-1.2516179

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  בקיצור מחדל המנהרות 2. ישראלצ'יק 22.12.14 09:21 1
  מדינת המחדלים עין לציון 22.12.14 09:22 2
  אפשר לקבל תקציר ? elbaz 22.12.14 09:24 3
  הגדר הבאה בתוכנית זה האיזור של ירדן, אבל עד שדברים זזים במדינה לוקח שנים. אוהבחדשות 22.12.14 09:34 4
  מה קשור תגובת ראש הממשלה?! ומדוע לא ביקשו תגובה גן ממני?! סמיילי הפוך 22.12.14 09:40 5
     כי הוא מזהה ראשון את הבעיות ? guss 22.12.14 11:00 6
     הוא הצהיר על הקמת גדר שם. ישראלצ'יק 22.12.14 14:00 12
  משעממך זקי? סמיילי הפוך 22.12.14 11:03 7
  למה עוגן? menahem 22.12.14 11:04 8
     מסך מגע... לוחצים בטעות על עוגן וזה ישר ננעץ... זקי ושות 22.12.14 11:10 10
  יש להם טעות קטנה בכתבה IsraelDefense 22.12.14 11:09 9
  הגדרת האיזור כשטח מאויים יפריע לויתורים ל''פלסטינים'' מוכיח ועד 22.12.14 11:18 11

ישראלצ'יק
חבר מתאריך 2.4.12
6574 הודעות
יום שני ל' בכסלו תשע''ה    09:21   22.12.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. בקיצור מחדל המנהרות 2.  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
עין לציון
חבר מתאריך 15.1.14
43112 הודעות
יום שני ל' בכסלו תשע''ה    09:22   22.12.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. מדינת המחדלים  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
elbaz
חבר מתאריך 2.9.02
12011 הודעות
יום שני ל' בכסלו תשע''ה    09:24   22.12.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. אפשר לקבל תקציר ?  
בתגובה להודעה מספר 0

בכל מקרה בוודאות יש תצפיות ויש סיורים לאורך קו ים המלח,
כנראה שיש פה אינטרס של משהוא להוציא כתבה מסולפת כזאת

אוהבחדשות
חבר מתאריך 2.4.12
33825 הודעות
יום שני ל' בכסלו תשע''ה    09:34   22.12.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. הגדר הבאה בתוכנית זה האיזור של ירדן, אבל עד שדברים זזים במדינה לוקח שנים.  
בתגובה להודעה מספר 0

סמיילי הפוך
חבר מתאריך 24.6.14
14477 הודעות
יום שני ל' בכסלו תשע''ה    09:40   22.12.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. מה קשור תגובת ראש הממשלה?! ומדוע לא ביקשו תגובה גן ממני?!  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובת משרד ראש הממשלה לא התקבלה עד רגע סגירת הגיליון.

[email protected]

guss
חבר מתאריך 29.7.14
3572 הודעות
יום שני ל' בכסלו תשע''ה    11:00   22.12.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. כי הוא מזהה ראשון את הבעיות ?  
בתגובה להודעה מספר 5

היום זה האתמול של מחר.

ישראלצ'יק
חבר מתאריך 2.4.12
6574 הודעות
יום שני ל' בכסלו תשע''ה    14:00   22.12.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. הוא הצהיר על הקמת גדר שם.  
בתגובה להודעה מספר 5

סמיילי הפוך
חבר מתאריך 24.6.14
14477 הודעות
יום שני ל' בכסלו תשע''ה    11:03   22.12.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. משעממך זקי?  
בתגובה להודעה מספר 0

[email protected]

menahem
חבר מתאריך 2.4.12
3843 הודעות
יום שני ל' בכסלו תשע''ה    11:04   22.12.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. למה עוגן?  
בתגובה להודעה מספר 0

זקי ושות
חבר מתאריך 1.4.12
38616 הודעות
יום שני ל' בכסלו תשע''ה    11:10   22.12.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. מסך מגע... לוחצים בטעות על עוגן וזה ישר ננעץ...  
בתגובה להודעה מספר 8

ככה זה כשאורי לא מקשיב לי

ביוש!

IsraelDefense
חבר מתאריך 15.7.14
2758 הודעות
יום שני ל' בכסלו תשע''ה    11:09   22.12.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. יש להם טעות קטנה בכתבה  
בתגובה להודעה מספר 0

מעל ים המלח אלה הרי מואב, הרי אדום זה מעל הערבה ולא ים המלח

מוכיח ועד
חבר מתאריך 29.11.09
3200 הודעות
יום שני ל' בכסלו תשע''ה    11:18   22.12.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. הגדרת האיזור כשטח מאויים יפריע לויתורים ל''פלסטינים''  
בתגובה להודעה מספר 0

עובדה! האיזור מאויים!
יש הברחות, מחבלים יכולים לעבור ולפגוע ביישובים ובכביש 90. יכולים להגיע לאיזור בתי המלון של ים המלח. ושלא נדבר על דעאש שמחזיק תומכים רבים בירדן ומי יודע מה יהיה בעתיד...

אך הגדרתו כאיזור תחת איום ידגיש את הצורך בשטח. כן שטחי הערכות.
העניין גם יגביר את המודעות לכך שכביש חוצה שומרון (זה שעובר בצומת תפוח...) הוא ציר אסטרטגי! ציר תעבורה ראשי מאיזור המרכז לאיזור ים המלח. להעברת כוחות וציוד!

לכן מרדימים את כולנו עד לפיגוע הגדול הבא.
ואז נראה תלונה של "אומץ" לחקור את ראשי המועצות על כך שירדו לשטח וסיפרו לנו על האיומים... (היו צריכים להמתין ששר הביטחון והרמטכ"ל יבחרו איזה חומר להציג לפני הקבינט...)

אני מקווה ששמו של הרב רונצקי לא שורבב למידע החסוי...

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות