אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון סקופים נושא #169199 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 169199   
ירושלמי ציוני
חבר מתאריך 1.1.13
23839 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    19:36   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

250 מדענים התכנסו וקיבלו החלטה דרמטית לגבי משקלו של הקילוגרם  

 
   החפץ שמופיע בתמונה, תחת שלוש שכבות זכוכית, הוא גליל העשוי פלטינה ואירידיום שעל פיו נמדד הקילוגרם. בעקבות כינוס היסטורי שנערך לאחרונה בוורסאי, ה־קילוגרם צפוי לצאת לגמלאות

נטע אחיטוב|31.12.2014

250 מדענים מ–20 מדינות הגיעו לכינוס הכללי על מידות ומשקלות, שהתקיים בנובמבר בוורסאי שבצרפת. בכינוס, שנמשך יומיים, התקבלו חמש החלטות. ארבע מהן נוגעות לנהלים ולביורוקרטיה מדעית. ההחלטה החמישית עומדת לשנות את פני המדע כפי שאנו מכירים אותו, לנצח: בשנת 2018 יוגדר הקילוגרם מחדש.

בשביל להבין מה זה אומר, עלינו להתוודע אל ה־קילוגרם. לא סתם קילוגרם, אלא ה־קילוגרם, שהוא גליל העשוי פלטינה ואירידיום, השוכן בעיירה סֶברֶה (Sèvres) שליד פריז. תום וויפל, כתב המדע של "טיימס" הלונדוני, זכה לבקר לאחרונה את ה־קילוגרם, ובמאמר שפרסם במגזין "Intelligent Life", סיפר כי הוא מאוחסן מתחת למעבדות הלשכה הבינלאומית למידות ומשקלות
 (BIPM) בתוך כספת תת קרקעית, מאחורי דלת פלדה, שכדי לפתוח אותה נדרשים שלושה מפתחות — רק שניים מהם נמצאים בצרפת — בתוך קופסה שדופנותיה מורכבות משלוש שכבות זכוכית. אנשים מעטים ראו את ה־קילוגרם ומעטים אף יותר הורשו לגעת בו ב–125 שנות קיומו כמסה החשובה בעולם, שעל פיה מכיילים את כל המסות האחרות.


פרוטוטיפ הקילוגרם. כתב "טיימס" תיאר אותו כבעל "נוכחות כריזמטית מוזרה". צילום: אי־אף־פי

ה־קילוגרם נוצר ב–1889, בעקבות החלטה שהתקבלה בכינוס הכללי הראשון על מידות ומשקלות (הכינוס מתקיים אחת לארבע או שש שנים). אלה היו שלהי עידן הנאורות ולמדענים כבר היה ברור שאם הם רוצים לקדם את המדע, עליהם להתבסס גם על הישגיהם של מדענים ממקומות ומזמנים אחרים. כדי לעשות זאת נדרשו יחידות מידה אחידות המוסכמות על כולם. לאחר דיונים ארוכים, שנפרשו על פני יותר ממאה שנה, התכנסו לבסוף נציגי המדינות והגדירו את יחידות המפתח של המדע. זוהי מערכת היחידות הבינלאומיות (SI — Système international d’unités): מטר עבור מרחק, שנייה עבור זמן, אמפר עבור זרם חשמלי, קלווין עבור טמפרטורה, מול עבור כמות חומר, קנדלה עבור עוצמת אור וקילוגרם עבור מסה של חומר. BIPM אחראית על ההגדרה של היחידות האלה, אבני היסוד של המדע הגלובלי, על הפצת המידע ועל ההאחדה הכלל עולמית שלהן.

מערכת היחידות נוצרה בסוף המאה ה–19, אבל הרעיון החל לצוף כבר בסמוך למהפכה הצרפתית, בסוף המאה ה–18. הצרפתים המהפכנים ראו את עצמם כמופת של נאורות וביקשו להוביל את העולם בדרכם. לצורך כך נדרשו מונחים משותפים, וכך יצא שהם היו הראשונים להגדיר באופן בינלאומי מסה ואורך. הגרם (ומתוכו הקילוגרם) הוגדר "המשקל המוחלט של נפח מים טהורים השווים לקובייה של 1/100 ממטר ובטמפרטורה של קרח נמס". לא ברור? זאת בדיוק הבעיה. הצרפתים רצו להגדיר את הקילוגרם כמסה של ליטר אחד של מים, אבל מים הם לא דבר יציב שאפשר לבסס עליו הגדרה. לכן ההגדרה הסתבכה. המטר הוגדר "1/1,000,000 המרחק בקשת מקו המשווה לקוטב הצפוני". עם ההגדרה הזאת היתה בעיה אחרת — קשה לכייל עצמים על פי אמת מידה כללית כזאת.

לכן ב–1889 הוחלט ליצור את האחידות הרצויה ביחידות המידה באמצעות עצמים גשמיים, שעל פיהם יכוילו כל הדברים האחרים. התכשיטן הראשי של בית המלוכה הצרפתי הוחזר למולדת מגלותו הכפויה, כדי ליצוק פרוטוטיפים פיזיים שיגדירו קילוגרם ומטר. העצמים שיצר התכשיטן המלכותי שימשו את המדע העולמי כיחידות מידה במשך 90 שנה, עד שהוחלפו בעצמים חדשים המורכבים מחומרים מתקדמים יותר. אלו הם ה־מטר וה־קילוגרם המוכר לנו עד היום.

ההגדרה של מטר הוחלפה מעצם פיזי למשוואה כבר ב–1960 ("1.65 מיליון פעמים אורך הגל של אור הנוצר על ידי מעבר בקריפטון", ומאוחר יותר, בעקבות התפתחויות מדעיות וטכנולוגיות, "המרחק שעובר האור בריק במשך זמן של 1/299,792,458 שנייה"). אך ה־קילוגרם (שמו הרשמי הוא PIK — 
Prototype International du Kilogramme) נותר לשרת את המדע עד היום ויוחלף למשוואה רק ב–2018. במשך השנים יצרו המדענים של BIPM כמאה גלילי־בת של ה־קילוגרם, שנשלחו למקומות שונים בכל קצות תבל כדי לשמש את המדע המקומי כאמת מידה. שישה מגלילי־הבת הללו נותרו בצרפת, בחדר הסמוך לכספת השמורה של ה־קילוגרם. תפקידם לשמש כביקורת לקילוגרם. אחת לכמה עשורים נשלחים גלילי־הבת של ה־קילוגרם מרחבי העולם לצרפת, מלווים על ידי מדען בכיר ממדינת המוצא שלהם, כדי לכייל אותם באופן מבוקר במשרדי BIPM על סמך ה־קילוגרם. לאחר כמה שבועות גלילי־הבת שבים לביתם וממשיכים לשרת את המדענים המקומיים. השקילות האחרונות של גלילי־הבת במעבדות BIPM נערכות בשנתיים האחרונות, ומה שהתגלה בהן מדיר שינה מעיני המדענים. הגילוי זירז את ההחלטה להגדיר מחדש את הקילוגרם.

התברר שבהשוואה לגלילי־הבת, כולל אלו השוכנים בצרפת באותם תנאים, גליל־האב — ה־קילוגרם — העלה במשקלו. בסך הכל מדובר ב–60 מיקרוגרם שנוספו לו בהשוואה לצאצאיו, מסה שהיא פי מאה מזו של נמלה קטנה — מה שאומר שאם נמלה היתה מטיילת על ה־קילוגרם, ההפרש במשקל היה פי מאה מזה שנוסף לו בשקילות האחרונות, דימוי שהעניק וויפל. "ה־קילוגרם הוסיף רק 0.000006% למשקלו המקורי, אבל אם יש עצם בעולם שאסור שזה יקרה לו, זהו ה־קילוגרם", הוא כותב. הסיבות לשינוי המיקרוסקופי של ה־קילוגרם לא ברורות לאשורן, אבל יש כמה סברות. אחת מהן גורסת שגז הכלוא בתוך הגליל משתחרר לו אט אט בחלוף עשורים. לפי תיאוריה אחרת, מקובלת יותר, ה־קילוגרם ספג לתוכו חלק מהחומרים שבאמצעותם ניקו אותו.

כדי להבין את המשמעות מרחיקת הלכת של השתנות ה־קילוגרם, אפשר לבצע תרגיל היפותטי. אם מחליטים לחצות את גליל ה־קילוגרם לשניים, כל שאר הדברים בעולם יהיו בעלי מסה כפולה מבעבר. אם יש בידכם לבנה השוקלת קילוגרם אחד ולפתע הוחלט לחצות את ה־קילוגרם לשניים, על פי אמת המידה החדשה של ה־קילוגרם, הלבנה שבידכם שוקלת עכשיו באופן רשמי שני קילוגרמים.

הקילוגרם המתממש

העריצות של גליל הקילוגרם הובילה את וויפל לכתוב עליו ב"Intelligent Life" כי "הוא כמו דון של מאפיה בעת בריחה. באמצעות הסגנים שלו, גלילי־הבת, הוא מצליח לשמר את ההגמוניה הקשוחה שלו על המשקלות והמידות של העולם". לפי וויפל, "בשביל עצם שמבלה את מרבית זמנו נסתר מהעין, לקילוגרם יש נוכחות כריזמטית מוזרה".

השינוי שעובר על ה־קילוגרם אמנם זירז את תהליך ההגדרה המחודשת של הקילוגרם, אבל לא התחיל אותו. למעשה, התהליך החל כבר בשנות ה–70. "הטכנולוגיה המודרנית הופכת את ההגדרה המחודשת לאפשרית, אבל כדי להשיג את הדיוק המתבקש נדרשו הרבה שנים של מאמץ", מסביר בראיון ל"הארץ" ד"ר ריצ'רד דיוויס, מנהל המחקר הפיזיקלי לשעבר ב–BIPM, שיצא לפנסיה לא מזמן. ואכן, נראה שעתה הגיעה השעה שמשוואה פיזיקלית תתפוס את מקום הכבוד בהגדרת המסה ותוציא גם את ה־קילוגרם לגמלאות. לא עוד עצם רודני, שעל פיו יישק דבר, אלא חישוב אוניברסלי המבוסס על קבועים טבעיים וזמינים לכל.

"ההגדרה המחודשת של הקילוגרם חייבת להיות כזו שאפשר ליישם בפועל בכל מקום ובכל זמן בעולם, תוך שימוש בכמה דרכים שונות", מסביר דיוויס. "אנחנו מתייחסים להגדרה החדשה של הקילוגרם כ'מימוש' הקילוגרם. זאת אומרת, שבאמצעות ניסוי מדעי יהיה אפשר לממש אותו קילוגרם בכל מקום ובכל זמן".

"כדי להמחיש את ההבדל בין משוואה לבין עצם פיזי שמגדיר מסה, דמייני שאת מנסה לתקשר עם ציוויליזציה אחרת", אומר פרופ' מוטי מילגרום מהמחלקה לפיזיקה של חלקיקים ואסטרופיזיקה במכון וייצמן. "נניח שאת מעוניינת להגיד לאנשי הציוויליזציה הזאת שעצם מסוים שוקל שלושה קילוגרמים. אם גליל פלטינה ואירידיום הוא ההגדרה שלך, את צריכה לתת להם אותו כדי שיוכלו לתאר לעצמם מהו קילוגרם ומכאן מהם שני קילוגרמים. אבל אם קיימת הגדרה המבוססת על חוקי הטבע בלבד, כל מה שאת צריכה לתת להם הן הוראות לביצוע הניסוי, מתכון לביצוע במעבדה שלהם. יש בזה יתרון גדול".

שני קבועים התחרו על הזכות להגדיר את הקילוגרם. קבוע פלאנק, האלמנט החשוב ביותר בפיזיקה הקוואנטית, ומספר אבוגדרו, המתאר את מספר החלקיקים הנמצאים במול של חומר מסוים. בכינוס בנובמבר הוחלט שקבוע פלאנק יהיה הבסיס להגדרה. מביתו בפריז מסביר דיוויס את ההחלטה בהתכתבות מקוונת: "הבחירה בקבוע פלאנק טובה כמו כל בחירה אחרת, אבל היא מסתמנת כשימושית יותר לצורך דיוק של מדידות אלקטרוניות ולפיזיקה הקוואנטית".

מה שעומד להתרחש בשנים הקרובות בעקבות ההחלטה להגדיר את הקילוגרם מחדש הוא תהליך מרתק בפני עצמו. כדי שהמשוואה המגדירה קילוגרם תיכנס לתוקף ב–2018, עליה להתממש עד אז באופן משביע רצון (כלומר התוצאה היא מסה השווה קילוגרם בדיוק) בשלוש מעבדות שונות לפחות, תוך שימוש בשתי שיטות שונות לפחות ועם קונסנזוס שהמימוש אכן הצליח. קיימות כבר שתי שיטות שונות בעלות דיוק גבוה למימוש המשוואה. האחת נקראת "איזון וואט" (Balance de Watt), וכפי שמסביר דיוויס, היא משתמשת באיזון של אלקטרונים כדי למדוד מסה של עצמים ומגיעה מעולמה של הפיזיקה הקוואנטית, כך שהיא מכילה באופן טבעי את קבוע פלאנק. הדרך הנוספת מבוססת על ספירת אטומים בקילוגרם אחד של סיליקון והיא מבוססת על כמה טכנולוגיות מדעיות שונות. גם בה מופיע קבוע פלאנק. "שתי השיטות שונות זו מזו, אבל מובילות לאותה תוצאה — מה שאומר שיש סיכוי טוב למימוש ההחלטה בשנת 2018", מסביר דיוויס.

כיצד תשפיע ההגדרה המחודשת של הקילוגרם על המדע ועל הציבור הרחב? על פי דיוויס, היא לא תשפיע: "בחיי היומיום שלנו, ההגדרה החדשה של הקילוגרם תהיה שקופה לחלוטין. בשביל רובנו, קילוגרם עדיין ייצג פחות או יותר את המסה של ליטר אחד של מים, כפי שהיה מאז 1799. אבל מצד שני, מדידות מדויקות מאוד של מסה ירוויחו מההגדרה המחודשת של הקילוגרם, כי ביסוס היחידה של מסה על קבוע פיזיקלי פירושו שהיחידה לא תשתנה עם הזמן".

דיוויס עבד עם גליל ה־קילוגרם וטיפל בו במשך קרוב ל–50 שנה. על השאלה אם לא יתגעגע אל ה־קילוגרם לאחר שיוחלף במשוואה הוא עונה באופן לא צפוי: "אנשים מופתעים לגלות שאני דווקא מאוד נלהב מההגדרה המחודשת של הקילוגרם ונפעם מההישגים האדירים שהביאו אותנו לפתחה. אני מעריך את העבודה העצומה שהמדענים עשו במאה ה–19, היא שירתה אותנו היטב, אבל כשמגיע משהו טוב יותר צריך להשתמש בו. האמת היא שגם BIPM כמוסד נלהב מההגדרה המחודשת של הקילוגרם, אף על פי שזה אומר שאחד התפקידים שלנו, שומרי ה־קילוגרם מאז 1889, עומד להשתנות. אבל זה המדע — הוא משתנה כל הזמן".

מקור:
http://www.haaretz.co.il/magazine/the-edge/.premium-1.2526611


              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  מעניין, תודה. MiniGonzo 01.01.15 19:47 1
  תודה ממליץ לקרוא boynet 01.01.15 19:47 2
  אחד המעניינים. תודה! אורי 01.01.15 19:54 3
  מעניין .. אני רק יוסיף שכדור הארץ מעוך בקטבים ביחס לקו המשווה+ תיקון tristen 01.01.15 19:59 4
  תודה, משתפר הסיכוי שאני אוריד 40 ק''ג ממשקלי (ללא דיאטה...) pirch 01.01.15 20:20 5
     חחח הקדמת אותי יוניגר 01.01.15 20:23 7
  אם זה יעזור להוריד את הקילוגרמים המיותרים שלי אז דיינו יוניגר 01.01.15 20:22 6
  תודה רבה... החכמתי... אניאנונימיאני 01.01.15 20:27 8
  תוסיף אזהרת ''הארץ'' בכותרת... סתם עוד אחד 01.01.15 20:28 9
  אף פעם לא הבנתי למה לא שמו קילו נוצות איש צעיר 01.01.15 20:31 10
  גם אם תרשום שהשמש שקעה היו באשכול שלך 1000 תגובות ולפחות 5 ויכוחים המגיב 01.01.15 20:32 11
     הא? למה? ירושלמי ציוני 01.01.15 20:52 12
         אשכולות מדע = אשכולות ויכוחי דת :) בינתיים זה לא נגרר לשם תודה רבה 01.01.15 21:01 13
             מזל שהמדענים לא ביקשו לשנות את ה-כִּכָּר (כִּכָּר זָהָב טָהוֹר) ירושלמי ציוני 01.01.15 21:09 14
             החרדים בכלל לא מבינים על מה מדובר... (קשה בלי ליבה). Big Joe 01.01.15 22:34 27
                 הנה ניתן האות... תודה רבה 01.01.15 23:32 30
  תודה אהבתי מאוד מעניין סקפון 01.01.15 21:17 15
  250 מדענים התכנסו וקיבלו החלטה דרמטית לגבי משקלו של הקילוגרם kozmo kremer 01.01.15 21:32 16
     בשורה טובה או רעה לשמנים? yio 01.01.15 21:36 17
         כיצד תשפיע ההגדרה המחודשת של הקילוגרם על המדע ועל הציבור הרחב? kozmo kremer 01.01.15 21:38 19
             ולמה אנחנו צריכים בחיי היום יום:''מדידה מדוייקת מאד של מסה''? צופה מהצד 02.01.15 00:29 31
     מעניין, תודה, פורסם: סתם עוד אחד 01.01.15 21:38 18
         לא ראיתי. סורי. kozmo kremer 01.01.15 21:39 20
     שיתביישו להם .. הרסו לאישתי את הדיאטה עכשיו כל הסבל הפך לנוסחה וירטואלית . פליקס השועל 01.01.15 21:40 21
     נשמע הזוי, ממש כמו סוג של כת NZT 01.01.15 21:40 22
         מה הקשר? 27סוט 01.01.15 21:46 23
     לנו מאמיני מפלצת הספגטי המעופפת אין בעיה. יחידת המשקל הבסיסית היא דני מכפר סבא 02.01.15 07:39 39
  תודה רבה. כך חולפת לה תהילת עולם יוסריאן 01.01.15 21:48 24
  יש טעות בכתבה PASTE 01.01.15 21:52 25
  התשובה המדעית ל100 רבנים CarpeDiem 01.01.15 22:18 26
  תודה, commander 01.01.15 22:40 28
  תגידו מה שתגידו על 'הארץ', הכתבות המדעיות שלהם מעל ומעבר meni181818 01.01.15 22:54 29
     הכתבות שלהם באופן כללי טובות מאוד. אנשים לא מבינים את זה אורי 02.01.15 04:16 34
  תודה על הכתבה Abc 02.01.15 01:48 32
     רשום, בדקו את גלילי-הבת והם היו 60 גרם פחות מגליל-האב Yanivs 02.01.15 05:13 35
         60 מיקרוגרם. דני מכפר סבא 02.01.15 07:38 38
  רק לא פאונדים, פארנהיטים ואינצי׳ם בבקשה. כתבה מעניינת, תודה. Isaac 02.01.15 01:57 33
  מעניין מאד badboy3919 02.01.15 05:30 36
  מה יעשו עם ה-קילוגרם ? מוכרים באיביי במכרז ? YagiUda 02.01.15 07:19 37

     
MiniGonzo
חבר מתאריך 13.7.14
1241 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    19:47   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. מעניין, תודה.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  

England has been offered a choice between war and shame. She has chosen shame, and will get war.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
boynet
חבר מתאריך 1.4.12
1486 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    19:47   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. תודה ממליץ לקרוא  
בתגובה להודעה מספר 0
 


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אורי
חבר מתאריך 18.6.12
23328 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    19:54   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. אחד המעניינים. תודה!  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
tristen
חבר מתאריך 2.6.07
5912 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    19:59   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. מעניין .. אני רק יוסיף שכדור הארץ מעוך בקטבים ביחס לקו המשווה+ תיקון  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   ההיקף של כדור הארץ סביב קו המשווה הוא 40,075 ק"מ ובין קטבים 40,007 (גריניץ').. אם קבעו את מידת המטר כ1 ל10 מיליון (ולא 1 למיליון כמו שכתוב) הקשת בין קו המשווה לבין הקוטב הצפוני, אז המטר שמשתמשים בו היום הוא למעשה במדידה מדויקת לפי ההגדרה הלא מדויקת שעשו לפני מאה שנים.. יש טעות של כמעט 2 עשיריות המילימטר.

כמובן שזה לא משנה לעצם המדידה אלא ההגדרה, עכשיו כל דיוק או שינוי לא יכול להיטמע .. כלכך מהר.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
pirch
חבר מתאריך 2.4.12
2761 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    20:20   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. תודה, משתפר הסיכוי שאני אוריד 40 ק''ג ממשקלי (ללא דיאטה...)  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
יוניגר
חבר מתאריך 15.12.14
6476 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    20:23   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. חחח הקדמת אותי  
בתגובה להודעה מספר 5
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
יוניגר
חבר מתאריך 15.12.14
6476 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    20:22   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. אם זה יעזור להוריד את הקילוגרמים המיותרים שלי אז דיינו  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אניאנונימיאני
חבר מתאריך 2.4.12
15381 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    20:27   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. תודה רבה... החכמתי...  
בתגובה להודעה מספר 0
 


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
סתם עוד אחד
חבר מתאריך 30.4.12
6804 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    20:28   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. תוסיף אזהרת ''הארץ'' בכותרת...  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


תודה. מעניין מאוד.

תודה רבה לכל המעדכנים והמדווחים!


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
איש צעיר
חבר מתאריך 16.12.08
23326 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    20:31   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. אף פעם לא הבנתי למה לא שמו קילו נוצות  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  

תמיד אמשיך לנשק מזוזות


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
המגיב
חבר מתאריך 9.9.14
10669 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    20:32   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. גם אם תרשום שהשמש שקעה היו באשכול שלך 1000 תגובות ולפחות 5 ויכוחים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  

תודה לידידיה


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ירושלמי ציוני
חבר מתאריך 1.1.13
23839 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    20:52   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. הא? למה?  
בתגובה להודעה מספר 11
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
תודה רבה
חבר מתאריך 1.1.09
27273 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    21:01   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. אשכולות מדע = אשכולות ויכוחי דת :) בינתיים זה לא נגרר לשם  
בתגובה להודעה מספר 12
 
  

לידיעת הח"כים הערבים: 19 ערבים-ישראלים נהרגו מרקטות חיזבאללה ב2006


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ירושלמי ציוני
חבר מתאריך 1.1.13
23839 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    21:09   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. מזל שהמדענים לא ביקשו לשנות את ה-כִּכָּר (כִּכָּר זָהָב טָהוֹר)  
בתגובה להודעה מספר 13
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Big Joe
חבר מתאריך 2.9.05
131796 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    22:34   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  27. החרדים בכלל לא מבינים על מה מדובר... (קשה בלי ליבה).  
בתגובה להודעה מספר 13
 


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
תודה רבה
חבר מתאריך 1.1.09
27273 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    23:32   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  30. הנה ניתן האות...  
בתגובה להודעה מספר 27
 
  

לידיעת הח"כים הערבים: 19 ערבים-ישראלים נהרגו מרקטות חיזבאללה ב2006


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
סקפון
חבר מתאריך 14.8.12
2539 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    21:17   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. תודה אהבתי מאוד מעניין  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
kozmo kremer
גולש אורח
   21:32   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. 250 מדענים התכנסו וקיבלו החלטה דרמטית לגבי משקלו של הקילוגרם  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   החפץ שמופיע בתמונה, תחת שלוש שכבות זכוכית, הוא גליל העשוי פלטינה ואירידיום שעל פיו נמדד הקילוגרם. בעקבות כינוס היסטורי שנערך לאחרונה בוורסאי, ה־קילוגרם צפוי לצאת לגמלאות

250 מדענים מ–20 מדינות הגיעו לכינוס הכללי על מידות ומשקלות, שהתקיים בנובמבר בוורסאי שבצרפת. בכינוס, שנמשך יומיים, התקבלו חמש החלטות. ארבע מהן נוגעות לנהלים ולביורוקרטיה מדעית. ההחלטה החמישית עומדת לשנות את פני המדע כפי שאנו מכירים אותו, לנצח: בשנת 2018 יוגדר הקילוגרם מחדש.

בשביל להבין מה זה אומר, עלינו להתוודע אל ה־קילוגרם. לא סתם קילוגרם, אלא ה־קילוגרם, שהוא גליל העשוי פלטינה ואירידיום, השוכן בעיירה סֶברֶה (Sèvres) שליד פריז. תום וויפל, כתב המדע של "טיימס" הלונדוני, זכה לבקר לאחרונה את ה־קילוגרם, ובמאמר שפרסם במגזין "Intelligent Life", סיפר כי הוא מאוחסן מתחת למעבדות הלשכה הבינלאומית למידות ומשקלות
 (BIPM) בתוך כספת תת קרקעית, מאחורי דלת פלדה, שכדי לפתוח אותה נדרשים שלושה מפתחות — רק שניים מהם נמצאים בצרפת — בתוך קופסה שדופנותיה מורכבות משלוש שכבות זכוכית. אנשים מעטים ראו את ה־קילוגרם ומעטים אף יותר הורשו לגעת בו ב–125 שנות קיומו כמסה החשובה בעולם, שעל פיה מכיילים את כל המסות האחרות.

פרוטוטיפ הקילוגרם. כתב "טיימס" תיאר אותו כבעל "נוכחות כריזמטית מוזרה"

ה־קילוגרם נוצר ב–1889, בעקבות החלטה שהתקבלה בכינוס הכללי הראשון על מידות ומשקלות (הכינוס מתקיים אחת לארבע או שש שנים). אלה היו שלהי עידן הנאורות ולמדענים כבר היה ברור שאם הם רוצים לקדם את המדע, עליהם להתבסס גם על הישגיהם של מדענים ממקומות ומזמנים אחרים. כדי לעשות זאת נדרשו יחידות מידה אחידות המוסכמות על כולם. לאחר דיונים ארוכים, שנפרשו על פני יותר ממאה שנה, התכנסו לבסוף נציגי המדינות והגדירו את יחידות המפתח של המדע. זוהי מערכת היחידות הבינלאומיות (SI — Système international d’unités): מטר עבור מרחק, שנייה עבור זמן, אמפר עבור זרם חשמלי, קלווין עבור טמפרטורה, מול עבור כמות חומר, קנדלה עבור עוצמת אור וקילוגרם עבור מסה של חומר. BIPM אחראית על ההגדרה של היחידות האלה, אבני היסוד של המדע הגלובלי, על הפצת המידע ועל ההאחדה הכלל עולמית שלהן.

מערכת היחידות נוצרה בסוף המאה ה–19, אבל הרעיון החל לצוף כבר בסמוך למהפכה הצרפתית, בסוף המאה ה–18. הצרפתים המהפכנים ראו את עצמם כמופת של נאורות וביקשו להוביל את העולם בדרכם. לצורך כך נדרשו מונחים משותפים, וכך יצא שהם היו הראשונים להגדיר באופן בינלאומי מסה ואורך. הגרם (ומתוכו הקילוגרם) הוגדר "המשקל המוחלט של נפח מים טהורים השווים לקובייה של 1/100 ממטר ובטמפרטורה של קרח נמס". לא ברור? זאת בדיוק הבעיה. הצרפתים רצו להגדיר את הקילוגרם כמסה של ליטר אחד של מים, אבל מים הם לא דבר יציב שאפשר לבסס עליו הגדרה. לכן ההגדרה הסתבכה. המטר הוגדר "1/1,000,000 המרחק בקשת מקו המשווה לקוטב הצפוני". עם ההגדרה הזאת היתה בעיה אחרת — קשה לכייל עצמים על פי אמת מידה כללית כזאת.

לכן ב–1889 הוחלט ליצור את האחידות הרצויה ביחידות המידה באמצעות עצמים גשמיים, שעל פיהם יכוילו כל הדברים האחרים. התכשיטן הראשי של בית המלוכה הצרפתי הוחזר למולדת מגלותו הכפויה, כדי ליצוק פרוטוטיפים פיזיים שיגדירו קילוגרם ומטר. העצמים שיצר התכשיטן המלכותי שימשו את המדע העולמי כיחידות מידה במשך 90 שנה, עד שהוחלפו בעצמים חדשים המורכבים מחומרים מתקדמים יותר. אלו הם ה־מטר וה־קילוגרם המוכר לנו עד היום.

ההגדרה של מטר הוחלפה מעצם פיזי למשוואה כבר ב–1960 ("1.65 מיליון פעמים אורך הגל של אור הנוצר על ידי מעבר בקריפטון", ומאוחר יותר, בעקבות התפתחויות מדעיות וטכנולוגיות, "המרחק שעובר האור בריק במשך זמן של 1/299,792,458 שנייה"). אך ה־קילוגרם (שמו הרשמי הוא PIK — 
Prototype International du Kilogramme) נותר לשרת את המדע עד היום ויוחלף למשוואה רק ב–2018. במשך השנים יצרו המדענים של BIPM כמאה גלילי־בת של ה־קילוגרם, שנשלחו למקומות שונים בכל קצות תבל כדי לשמש את המדע המקומי כאמת מידה. שישה מגלילי־הבת הללו נותרו בצרפת, בחדר הסמוך לכספת השמורה של ה־קילוגרם. תפקידם לשמש כביקורת לקילוגרם. אחת לכמה עשורים נשלחים גלילי־הבת של ה־קילוגרם מרחבי העולם לצרפת, מלווים על ידי מדען בכיר ממדינת המוצא שלהם, כדי לכייל אותם באופן מבוקר במשרדי BIPM על סמך ה־קילוגרם. לאחר כמה שבועות גלילי־הבת שבים לביתם וממשיכים לשרת את המדענים המקומיים. השקילות האחרונות של גלילי־הבת במעבדות BIPM נערכות בשנתיים האחרונות, ומה שהתגלה בהן מדיר שינה מעיני המדענים. הגילוי זירז את ההחלטה להגדיר מחדש את הקילוגרם.

התברר שבהשוואה לגלילי־הבת, כולל אלו השוכנים בצרפת באותם תנאים, גליל־האב — ה־קילוגרם — העלה במשקלו. בסך הכל מדובר ב–60 מיקרוגרם שנוספו לו בהשוואה לצאצאיו, מסה שהיא פי מאה מזו של נמלה קטנה — מה שאומר שאם נמלה היתה מטיילת על ה־קילוגרם, ההפרש במשקל היה פי מאה מזה שנוסף לו בשקילות האחרונות, דימוי שהעניק וויפל. "ה־קילוגרם הוסיף רק 0.000006% למשקלו המקורי, אבל אם יש עצם בעולם שאסור שזה יקרה לו, זהו ה־קילוגרם", הוא כותב. הסיבות לשינוי המיקרוסקופי של ה־קילוגרם לא ברורות לאשורן, אבל יש כמה סברות. אחת מהן גורסת שגז הכלוא בתוך הגליל משתחרר לו אט אט בחלוף עשורים. לפי תיאוריה אחרת, מקובלת יותר, ה־קילוגרם ספג לתוכו חלק מהחומרים שבאמצעותם ניקו אותו.

כדי להבין את המשמעות מרחיקת הלכת של השתנות ה־קילוגרם, אפשר לבצע תרגיל היפותטי. אם מחליטים לחצות את גליל ה־קילוגרם לשניים, כל שאר הדברים בעולם יהיו בעלי מסה כפולה מבעבר. אם יש בידכם לבנה השוקלת קילוגרם אחד ולפתע הוחלט לחצות את ה־קילוגרם לשניים, על פי אמת המידה החדשה של ה־קילוגרם, הלבנה שבידכם שוקלת עכשיו באופן רשמי שני קילוגרמים.

הקילוגרם המתממש

העריצות של גליל הקילוגרם הובילה את וויפל לכתוב עליו ב"Intelligent Life" כי "הוא כמו דון של מאפיה בעת בריחה. באמצעות הסגנים שלו, גלילי־הבת, הוא מצליח לשמר את ההגמוניה הקשוחה שלו על המשקלות והמידות של העולם". לפי וויפל, "בשביל עצם שמבלה את מרבית זמנו נסתר מהעין, לקילוגרם יש נוכחות כריזמטית מוזרה".

השינוי שעובר על ה־קילוגרם אמנם זירז את תהליך ההגדרה המחודשת של הקילוגרם, אבל לא התחיל אותו. למעשה, התהליך החל כבר בשנות ה–70. "הטכנולוגיה המודרנית הופכת את ההגדרה המחודשת לאפשרית, אבל כדי להשיג את הדיוק המתבקש נדרשו הרבה שנים של מאמץ", מסביר בראיון ל"הארץ" ד"ר ריצ'רד דיוויס, מנהל המחקר הפיזיקלי לשעבר ב–BIPM, שיצא לפנסיה לא מזמן. ואכן, נראה שעתה הגיעה השעה שמשוואה פיזיקלית תתפוס את מקום הכבוד בהגדרת המסה ותוציא גם את ה־קילוגרם לגמלאות. לא עוד עצם רודני, שעל פיו יישק דבר, אלא חישוב אוניברסלי המבוסס על קבועים טבעיים וזמינים לכל.

"ההגדרה המחודשת של הקילוגרם חייבת להיות כזו שאפשר ליישם בפועל בכל מקום ובכל זמן בעולם, תוך שימוש בכמה דרכים שונות", מסביר דיוויס. "אנחנו מתייחסים להגדרה החדשה של הקילוגרם כ'מימוש' הקילוגרם. זאת אומרת, שבאמצעות ניסוי מדעי יהיה אפשר לממש אותו קילוגרם בכל מקום ובכל זמן".

משקל מטרי עתיק
"כדי להמחיש את ההבדל בין משוואה לבין עצם פיזי שמגדיר מסה, דמייני שאת מנסה לתקשר עם ציוויליזציה אחרת", אומר פרופ' מוטי מילגרום מהמחלקה לפיזיקה של חלקיקים ואסטרופיזיקה במכון וייצמן. "נניח שאת מעוניינת להגיד לאנשי הציוויליזציה הזאת שעצם מסוים שוקל שלושה קילוגרמים. אם גליל פלטינה ואירידיום הוא ההגדרה שלך, את צריכה לתת להם אותו כדי שיוכלו לתאר לעצמם מהו קילוגרם ומכאן מהם שני קילוגרמים. אבל אם קיימת הגדרה המבוססת על חוקי הטבע בלבד, כל מה שאת צריכה לתת להם הן הוראות לביצוע הניסוי, מתכון לביצוע במעבדה שלהם. יש בזה יתרון גדול".

שני קבועים התחרו על הזכות להגדיר את הקילוגרם. קבוע פלאנק, האלמנט החשוב ביותר בפיזיקה הקוואנטית, ומספר אבוגדרו, המתאר את מספר החלקיקים הנמצאים במול של חומר מסוים. בכינוס בנובמבר הוחלט שקבוע פלאנק יהיה הבסיס להגדרה. מביתו בפריז מסביר דיוויס את ההחלטה בהתכתבות מקוונת: "הבחירה בקבוע פלאנק טובה כמו כל בחירה אחרת, אבל היא מסתמנת כשימושית יותר לצורך דיוק של מדידות אלקטרוניות ולפיזיקה הקוואנטית".

מה שעומד להתרחש בשנים הקרובות בעקבות ההחלטה להגדיר את הקילוגרם מחדש הוא תהליך מרתק בפני עצמו. כדי שהמשוואה המגדירה קילוגרם תיכנס לתוקף ב–2018, עליה להתממש עד אז באופן משביע רצון (כלומר התוצאה היא מסה השווה קילוגרם בדיוק) בשלוש מעבדות שונות לפחות, תוך שימוש בשתי שיטות שונות לפחות ועם קונסנזוס שהמימוש אכן הצליח. קיימות כבר שתי שיטות שונות בעלות דיוק גבוה למימוש המשוואה. האחת נקראת "איזון וואט" (Balance de Watt), וכפי שמסביר דיוויס, היא משתמשת באיזון של אלקטרונים כדי למדוד מסה של עצמים ומגיעה מעולמה של הפיזיקה הקוואנטית, כך שהיא מכילה באופן טבעי את קבוע פלאנק. הדרך הנוספת מבוססת על ספירת אטומים בקילוגרם אחד של סיליקון והיא מבוססת על כמה טכנולוגיות מדעיות שונות. גם בה מופיע קבוע פלאנק. "שתי השיטות שונות זו מזו, אבל מובילות לאותה תוצאה — מה שאומר שיש סיכוי טוב למימוש ההחלטה בשנת 2018", מסביר דיוויס.

כיצד תשפיע ההגדרה המחודשת של הקילוגרם על המדע ועל הציבור הרחב? על פי דיוויס, היא לא תשפיע: "בחיי היומיום שלנו, ההגדרה החדשה של הקילוגרם תהיה שקופה לחלוטין. בשביל רובנו, קילוגרם עדיין ייצג פחות או יותר את המסה של ליטר אחד של מים, כפי שהיה מאז 1799. אבל מצד שני, מדידות מדויקות מאוד של מסה ירוויחו מההגדרה המחודשת של הקילוגרם, כי ביסוס היחידה של מסה על קבוע פיזיקלי פירושו שהיחידה לא תשתנה עם הזמן".

דיוויס עבד עם גליל ה־קילוגרם וטיפל בו במשך קרוב ל–50 שנה. על השאלה אם לא יתגעגע אל ה־קילוגרם לאחר שיוחלף במשוואה הוא עונה באופן לא צפוי: "אנשים מופתעים לגלות שאני דווקא מאוד נלהב מההגדרה המחודשת של הקילוגרם ונפעם מההישגים האדירים שהביאו אותנו לפתחה. אני מעריך את העבודה העצומה שהמדענים עשו במאה ה–19, היא שירתה אותנו היטב, אבל כשמגיע משהו טוב יותר צריך להשתמש בו. האמת היא שגם BIPM כמוסד נלהב מההגדרה המחודשת של הקילוגרם, אף על פי שזה אומר שאחד התפקידים שלנו, שומרי ה־קילוגרם מאז 1889, עומד להשתנות. אבל זה המדע — הוא משתנה כל הזמן".

http://www.haaretz.co.il/magazine/the-edge/.premium-1.2526611


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
yio
חבר מתאריך 1.4.12
20577 הודעות
   21:36   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. בשורה טובה או רעה לשמנים?  
בתגובה להודעה מספר 16
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
kozmo kremer
גולש אורח
   21:38   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  19. כיצד תשפיע ההגדרה המחודשת של הקילוגרם על המדע ועל הציבור הרחב?  
בתגובה להודעה מספר 17
 
   על פי דיוויס, היא לא תשפיע: "בחיי היומיום שלנו, ההגדרה החדשה של הקילוגרם תהיה שקופה לחלוטין. בשביל רובנו, קילוגרם עדיין ייצג פחות או יותר את המסה של ליטר אחד של מים, כפי שהיה מאז 1799. אבל מצד שני, מדידות מדויקות מאוד של מסה ירוויחו מההגדרה המחודשת של הקילוגרם, כי ביסוס היחידה של מסה על קבוע פיזיקלי פירושו שהיחידה לא תשתנה עם הזמן".

כלומר- שמן נשאר תמיד שמן.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
צופה מהצד
חבר מתאריך 15.3.08
87799 הודעות
יום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    00:29   02.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  31. ולמה אנחנו צריכים בחיי היום יום:''מדידה מדוייקת מאד של מסה''?  
בתגובה להודעה מספר 19
 
  

"קבל את האמת ממי שאמרה"-הרמב"ם


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
סתם עוד אחד
חבר מתאריך 30.4.12
6804 הודעות
   21:38   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  18. מעניין, תודה, פורסם:  
בתגובה להודעה מספר 16
 
   https://rotter.net/forum/scoops1/169199.shtml

תודה רבה לכל המעדכנים והמדווחים!


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
kozmo kremer
גולש אורח
   21:39   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  20. לא ראיתי. סורי.  
בתגובה להודעה מספר 18
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פליקס השועל
חבר מתאריך 3.1.13
4609 הודעות
   21:40   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  21. שיתביישו להם .. הרסו לאישתי את הדיאטה עכשיו כל הסבל הפך לנוסחה וירטואלית .  
בתגובה להודעה מספר 16
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
NZT
חבר מתאריך 7.5.14
6266 הודעות
   21:40   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  22. נשמע הזוי, ממש כמו סוג של כת  
בתגובה להודעה מספר 16
 
   לפעמים המדע גם מצליח להיות מגוחך כמו דתות מסוימות...

לכל מחבל מוסלמי יש ילד כמגן אנושי ושמאלני כאדיוט שימושי


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
27סוט
חבר מתאריך 29.11.14
4305 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    21:46   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  23. מה הקשר?  
בתגובה להודעה מספר 22
 
   כנראה יותר נוח לעבוד עם קבוע פלאנק עבור מצבים מסויימים אז למה שלא יעשו את זה ומה הקשר לכת? בגישה הזאת היינו נשארים בתקופת האבן..


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
דני מכפר סבא
חבר מתאריך 22.8.11
7373 הודעות
יום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    07:39   02.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  39. לנו מאמיני מפלצת הספגטי המעופפת אין בעיה. יחידת המשקל הבסיסית היא  
בתגובה להודעה מספר 16
 
   מקרוני מהמקרונים מהם מורכבת מפלצת הספגטי ישתבח שמה.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
יוסריאן
חבר מתאריך 2.4.12
14185 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    21:48   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  24. תודה רבה. כך חולפת לה תהילת עולם  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  

Washington Irving


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
PASTE
חבר מתאריך 18.4.11
36854 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    21:52   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  25. יש טעות בכתבה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   כתוב: "מסה שהיא פי מאה מזו של נמלה קטנה — מה שאומר שאם נמלה היתה מטיילת על ה־קילוגרם"

וצריך להיות כתוב: "מסה שהיא פי מאה קטנה מזו של נמלה קטנה"


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
CarpeDiem
חבר מתאריך 7.7.02
159172 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    22:18   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  26. התשובה המדעית ל100 רבנים  
בתגובה להודעה מספר 0
 


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
commander
חבר מתאריך 29.11.12
25 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    22:40   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  28. תודה,  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   "בידכם לבנה השוקלת קילוגרם אחד ולפתע הוחלט לחצות את ה־קילוגרם לשניים, על פי אמת המידה החדשה של ה־קילוגרם, הלבנה שבידכם שוקלת עכשיו באופן רשמי שני קילוגרמים. "

טוב את זה ממש אני לא רואה קורה..

מה יקרה עם שיאים שנקבעו באולימפיאדה למשל
לפי מידת הקילוגרם הישנה?
מי ששוקל מאה התאכזב שהוא שוקל מאתיים,
למרות שבחדר כושר נשמח להרים משקולות "כבדים" יותר.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
meni181818
חבר מתאריך 15.12.13
6492 הודעות
אור ליום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    22:54   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  29. תגידו מה שתגידו על 'הארץ', הכתבות המדעיות שלהם מעל ומעבר  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אורי
חבר מתאריך 18.6.12
23328 הודעות
יום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    04:16   02.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  34. הכתבות שלהם באופן כללי טובות מאוד. אנשים לא מבינים את זה  
בתגובה להודעה מספר 29
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Abc
חבר מתאריך 6.7.14
3229 הודעות
יום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    01:48   02.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  32. תודה על הכתבה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   חסר משהו בכתבה

איך גילו שזה עלה ב 60 מיקרו גרם

מוחמד ידע מה להציע לערבי בשביל שיתאבד


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Yanivs
חבר מתאריך 30.1.13
1433 הודעות
יום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    05:13   02.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  35. רשום, בדקו את גלילי-הבת והם היו 60 גרם פחות מגליל-האב  
בתגובה להודעה מספר 32
 
  

עם ישראל מאוחד = עם ישראל חזק!


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
דני מכפר סבא
חבר מתאריך 22.8.11
7373 הודעות
יום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    07:38   02.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  38. 60 מיקרוגרם.  
בתגובה להודעה מספר 35
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Isaac
חבר מתאריך 31.12.12
4685 הודעות
יום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    01:57   02.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  33. רק לא פאונדים, פארנהיטים ואינצי׳ם בבקשה. כתבה מעניינת, תודה.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
badboy3919
חבר מתאריך 21.10.08
2800 הודעות
יום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    05:30   02.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  36. מעניין מאד  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   ושוב עיתון הארץ מוכיח את עצמו כעיתון הטוב במדינה הזו, עם כתבות מאלפות.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
YagiUda
חבר מתאריך 13.10.08
2153 הודעות
יום ששי כ''ב בטבת תשע''ה    07:19   02.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  37. מה יעשו עם ה-קילוגרם ? מוכרים באיביי במכרז ?  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

  

תגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | תייק בארכיון | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
     


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות