אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון סקופים נושא #20634 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 20634   
oFiR
חבר מתאריך 26.12.11
5512 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    15:46   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

''שמתם אותנו בכלוב, אפילו אוטובוס אין; לכלבים שלכם יש גינות שלילדים שלנו אין''  

 
   "שמתם אותנו בכלוב, אפילו אוטובוס או גישה לכביש 6 אין; לכלבים שלכם יש גינות שלילדים שלנו אין"

ברחובות נערם הזבל ■ בכבישים נוהגים בני 12 ■ העירייה פועלת מתוך המתנ"ס המקומי, לאחר שמשרדיה נשרפו ■ על בחירות אין מה לדבר ■ ורק הכדורים השורקים של מלחמת החמולות נפסקו לפני כמה חודשים ■ עוד יום בטייבה

דרור פויר

הפעם האחרונה שלי בטייבה הייתה ב-1996 כשהפועל טייבה העפילה לליגה הלאומית והפכה לקבוצה הערבית הראשונה בליגה הבכירה (אז עוד לא הייתה ליגת העל). העיר טייבה צהלה ושמחה, שחר של יום חדש הפציע, וראש העירייה דאז, רפיק חאג' יחיא, היה מלך העולם. מאז הידרדרה הקבוצה ליגה ועוד ליגה, עד שהתפרקה ונעלמה. ראש העירייה רפיק חאג' יחיא הלך לעולם שכולו טוב בשנת 2000. העיר טייבה עדיין קיימת, ובאותו המקום בדיוק, אבל גם היא לא במצב מי יודע מה. מאז 1999 מתנהלת טייבה מקריסה כלכלית לקריסה כלכלית וממלחמת חמולות אחת לאחרת, ומגיעה לכותרות בעיקר בגלל מצב הפשיעה.

בשבוע שעבר קפצתי לשם שוב, אחרי דיון סוער בעניינה בתחילת מושב הקיץ של הכנסת. זה קרה לאחר ששר הפנים גדעון סער החליט שגם בבחירות הקרובות לרשויות המקומיות, התושבים הטובים של טייבה לא יוכלו לבחור ולהיבחר בעצמם. הוועדה הקרואה המנהלת את טייבה מאז 1999 (למעט תקופה קצרה בת שנתיים של שלטון עצמי בין 2005 ל-2007), תמשיך לנהל אותה. מאז 2007 התחלפו שלושה ראשי ועדות קרואות בטייבה, אולם מי שמנהל אותה בפועל הוא עו"ד אבנר כהן שמונה כנאמן לעיר.

אפשר לומר בהחלט שטייבה, על 38 אלף תושביה (23 אלף בעלי זכות הצבעה), הגיעה לתחתית החבית: גירעון של כ-140 מיליון שקלים ותביעות נושים שהגיעו לסכום של 900 מיליון שקלים. הליך הסדרת הנושים הסתיים לאחרונה, וסכום התביעות הצטמצם ל-130 מיליון שקלים. מחצית מהחוב יוחזר בהלוואה ארוכת טווח של 15 שנה שלקחה העירייה, ומחציתו כוסתה על-ידי המדינה. סוג של תספורת. כהן, אגב, מקבל למעלה מ-200 אלף שקלים בחודש, שהצטברו למשהו כמו 14 מיליון שקלים בשש השנים האחרונות.

באשר למצב הפשיעה, דווקא פה יש סיבה לאופטימיות. בינואר נערך מבצע רחב היקף של המשטרה, בשיתוף פעולה עם הפרקליטות ועם רשות המסים, שפשטו על המתחם של משפחת עבד אל-קאדר ששלטה בעיר. כבר כמה חודשים שאין יריות ברחובות, והתושבים נושמים לרווחה. מהביקור שלנו בעיר החבולה הזו, אנחנו מתרשמים שזו נחמה קטנה ביחס למה שעוד יש לעשות כאן.

במקום שבו לרחובות אין שמות. זה לא רק שם של שיר: בטייבה לרחובות אשכרה אין שמות. איך מתמצאים? עו"ד אחמד חאג' יחיא, תושב העיר ומומחה בענייני השלטון המקומי, נותן לי הוראות הגעה: נוסעים ברחוב הראשי, אחרי מכון סיכה ורחיצה פונים ימינה, לוקחים שמאלה לפני חנות כלי בית, לפני המשאית של זוגלובק שחונה באמצע הכביש פונים ימינה בדרך עפר וחונים מול בית גדול. כמובן שאנחנו מאבדים את הדרך, אבל בסוף פשוט שואלים מישהו וכולם יודעים.

העיר נראית קצת נטושה. עדר כבשים חוצה את הכביש, מהשכונה של הבדואים אל עבר השטח הפתוח ליד עיר השינה החדשה צור יצחק, שקמה לה פתאום דרומית לטייבה, עם מגדלים חדשים, עם תשתיות ועם גינות משחקים מושקעות - כמו קוץ בעין לתושבי העיר הערבית השנייה בגודלה בישראל, שיכולים רק לחלום על מה שיהודים מקבלים כמובן מאליו. בשנה הבאה, אומר חאג' יחיא, אולי יהיו שמות לרחובות. זאת אומרת, אם יצליחו להסכים פה על משהו אי-פעם.

חאג' יחיא, שלמד משפטים באותה הכיתה עם צחי הנגבי, נותן לי סקירה מקיפה על תולדות האסונות הכלכליים של טייבה. בלב העניין שתי סוגיות: האחת היא החמולות - שתי החמולות מסארוה וחאג' יחיא נאבקות ביניהן על השליטה בעירייה על גבו של הציבור; השנייה היא מערכת היחסים עם המיעוט הערבי בישראל.

איך זה שהעיר הזו נעה ממשבר למשבר כבר 13 שנים, אני שואל אותו. "30% זה אחריות שלנו, גם כי לא ידעו לנהל נכון את העיר, מחוסר ניסיון, וגם בגלל שחיתות. אבל 70% זה בגלל דלות התקציבים השלטוניים שמגיעים מהמדינה. ושניהם תלויים זה בזה. המדינה תמיד נתנה פחות מדי לטייבה".

- יכול להיות, אבל לא רק המדינה דרדרה את טייבה לחוב של מיליארד שקלים.

"מעולם לא היה חוב של 900 מיליון שקל! כל החוב היה מקסימום 250 מיליון, ובכל מקרה עכשיו נשאר חוב של 130 מיליון. 65 מהם שילמה המדינה, ו-65 מיליון לקחה העירייה בהלוואה ומחזירה יותר מ-400 אלף שקל בחודש. מדינת ישראל רק מרוויחה מההסדר הזה. היא אמנם נותנת 65, אבל מקבלת הכול בחזרה דרך תשלומים למס הכנסה, ביטוח לאומי ותשלומים לאוצר. היא מרוויחה על חשבון התושבים, וכך מנציחה את הבעיה וממשיכה לתקוע את טייבה. שים לב: המדינה ניהלה את טייבה במשך 13 שנה, למעט שנה וחצי בין 2005 ל-2007, ומסרה אותה בתום השנים האלה בחוב. המדינה נכשלה, ובתמורה היא מאריכה את שלטונה בעוד שלוש שנים. זה אבסורד".

- מה לגבי טענות בנוגע לשחיתות של מנהיגי טייבה בתקופה שקדמה להסדר החוב הראשון ובשנה וחצי שבה נשלטה העיר בידי תושביה והידרדרה לגירעון עצום?

"אומר לך כך: מעולם לא הורשע אף איש של טייבה בשחיתות או בהפרת אמונים. אם כבר להפך - אנחנו ביקשנו ועדת חקירה, וזו לא מונתה".

- זו תשובה של עורך דין. תן תשובה של אזרח.

"אני מניח שהייתה שחיתות, כן, כמו בהרבה מקומות אחרים. זו תחושת הבטן שלי. אין ספק שהיו סממני שחיתות, אבל אלה זוטות. אני לא מתבכיין", הוא מדגיש, "יש לנו לא מעט אחריות למצב שלנו, אבל אתה - כלומר מדינת ישראל - לא יכול להפקיע אדמות, לא לבנות, לא לפתח, לא להילחם בפשיעה במשך שנים, לא להשקיע שום דבר, לא בחינוך, לא במסחר ולא בכלום, ואז גם לבוא בטענות לתושבים ולמנהיגיהם".

- תסביר לי את העניין עם החמולות.

"אני תמיד הייתי נגד הסכסוך החמולתי", חאג' יחיא נאנח. הוא מדבר על הסכסוך הזה במונחים של גזענות, אבל טוען שהמצב טוב בסך-הכול: "יש חברויות, טובות מאוד אפילו. יש לי המון חברים מחמולת מסארוה, ויש חתונות בין החמולות. הסכסוך הוא רק בהקשר של הנהגת העיר".

- קטעים איתכם.

"הקדמה היא נגד החמולתיות, וגם אני נגדה, אבל יש בזה גם צדדים טובים. מי יכול להיות נגד אחוות אחים? ברגע שזה נכנס למנגנון המפלגתי זה רע, אין ספק. אבל אין חלופות. אני מבין את הצעירים שמתנגדים לזה ורוצים לשבור את המבנה החמולתי, אבל זה לא יצליח להם. בטח לא במכה אחת. הפתרון חייב לבוא בשלבים. השלב הראשון צריך להיות קואליציה משותפת".

הקואליציה המשותפת היא משל נהדר למצב בטייבה. לפני כמה חודשים התחילו לעבוד בעיר על יוזמה, בעידוד נמרץ של חבר הכנסת אחמד טיבי, לעבוד על רשימה משותפת לשתי החמולות, רשימה שתשים מאחור את הדם הרע, תוציא את העיר לדרך חדשה, ותנהיג אותה ברוטציה. אבל היוזמה נתקעה, כנראה לתמיד, אחרי שאף צד לא מסכים להיות השני בתור. חוסר האמון הזה הוא כנראה המאפיין הבולט ביותר של החיים בטייבה היום. למרות זאת, כל תושב מדגיש, ובצדק, את האיכות האנושית הגבוהה של האנשים פה ואת המספר הגבוה של המשכילים בעיר.

אנחנו יוצאים מהמשרד של חאג' יחיא ועושים סיבוב קצר בעיר הנטושה למראה. החנויות סגורות, אין רמזורים ואין גינות, אבל על כל בית שני יש שלט של עורך דין.

הולכים לאכול חומוס אצל מנסור מנסור. בטלוויזיה שידור ישיר של המוני מוסלמים סובבים את אבן הכעבה במכה. מהפנט. גם החומוס טעים, אף על פי שאף פעם לא הייתי מומחה גדול בחומוס וכל השיח החומוסי הזה זר לי למדי.

תוך כדי שאנחנו מנגבים, מהר מאוד מתארגן מיני פרלמנט של תושבים. למנסור מנסור יש אוסף תמונות עם פוליטיקאים יהודים שבאו לבקר, ניגבו חומוס, טחנו בקלאוות, הבטיחו הבטחות ונעלמו כלעומת שבאו. הנוכחים מסכימים פה אחד שהכול חרטא, כל ההבטחות, ושבטייבה רק נהיה יותר גרוע. הם לא מכחישים את האשמה או את האחריות של המקומיים, אבל מתעקשים שישראל לא תתנער מהאשמה שלה. אנחנו החצר האחורית של המדינה, אומר אחד. "שנאה, כמו אהבה, אף פעם לא באה רק מצד אחד", אומר מנסור מנסור. אין עוד ציבור בעולם, הם אומרים, כמו הציבור הערבי בישראל, שרק רוצה להשתלב. "השתכנזנו", אומר אחמד, "פתחנו את עצמנו ליהודים, קיבלנו את הציונות, קיבלנו את הכול - והשלטון רק אומר לנו לא".

אנחנו מוכנים לכול, אומר מנסור, אפילו ללכת לצבא. תכניס את בני ברק קודם, ואז גם אני בא. אבל אתם לא רוצים, זה הכול דיבורים אצלכם. שמתם אותנו בכלוב, אפילו גישה לכביש 6 לא נתתם לנו. אוטובוס אין אצלנו, כלום. שלושה רמזורים, וגם זה רק אחרי שנהרג פה שוטר יהודי.

לכל אחד כאן יש סיפור על הפקעת קרקעות המשפחה ולכל אחד סיפור על קרובי משפחה או על עוברי אורח תמימים שנפגעו מירי של כנופיות. לילדים, הם אומרים, אין מה לעשות. אין גינות ואין פארקים ואין כלום. לכלבים שלכם יש גינות שלילדים שלנו אין, אומר מנסור. והחומוס, עד כמה שהוא קטיפתי, נתקע בגרון והמשפט הזה נתקע בזיכרון. לכלבים שלכם יש גינות שלילדים שלנו אין.

הם מספרים שבערב אי-אפשר לנשום בטייבה בגלל הסירחון שמגיע מהמזבלה בקלאנסווה. כמה שעות אחר כך, כשתגיע השעה שש בערב, אני נוכח בצדקתם. סירחון מוות, אי-אפשר לנשום.

אני בן 48, אומר מנסור, ומה ראיתי בחיים שלי? כלום. כלום לא ראיתי. בגטו אני חי. בשטחים שונאים אותי כי אני ישראלי, בנתניה או באולגה שונאים אותי כי אני ערבי.

גם הפוליטיקאים הערבים לא זוכים פה לאהדה מי יודע מה. זועבי נוסעת למרמרה, אומר מנסור, אבל אני, מה אכפת לי המרמרה. הם כולם דואגים לפלסטינים יותר משהם דואגים לי. הם מדברים על היוזמה החדשה של טיבי לשבור את המבנה החמולתי, בלי שמץ אמון, ומספרים על עוד יוזמה לבניית רשימה לא-חמולתית של כמה צעירים, ומביעים בה בערך אותה מידה של אמון.

נראה לי שקשה לחיות ככה, אני אומר להם. כל הייאוש הזה וחוסר האמון יכולים להיות די מעייפים. אין לך מושג כמה אתה צודק, יא חביבי, אומר לי אחד מהם.

אנחנו עושים סיבוב בעיר, מדברים עם מי שאנחנו פוגשים. כל אחד אומר לך לא להאמין לזה שהרגע דיברת איתו (ושבתורו אמר לך לא להאמין למי שדיברת איתו קודם). במקרה אנחנו מגיעים למתנ"ס חביב של מפעל הפיס, אחד משניים הנמצאים בעיר ושנותנים מענה לחלק קטן מהילדים הצעירים יותר. את הנערים המבוגרים יותר אפשר לראות מסתובבים ברחובות, ברגל או על סוסים. וגם על תרבות הנהיגה בערים הערביות נאמר כבר הכול. אני משתומם על האנשים האלה, שאף שהם מתחילים לנהוג בגיל 12 הם לא מצליחים להשתלט על הסיפור הזה של הנהיגה.

בכלל, אני לא איזה אנתרופולוג מי יודע מה, אבל מהביקור הקצר שלי בטייבה ומהשעות המצטברות שלי ביישובים ערביים אני מתפלא בכל פעם מחדש מהפער בין היחס לרשות הפרט לבין היחס, או יותר נכון חוסר היחס, לרשות הרבים. הנהיגה היא רק פן אחד של העניין. אנשים מזמינים אותנו לקפה בבתיהם. מדובר בארמונות, אחוזות, כל פינת ישיבה 120 מטרים, והכול מתוחזק ומצוחצח להפליא, מבהיק מניקיון. אבל הרחוב? פח זבל. וגם אם המדינה אשמה, הרי היא לא אשמה בכול. זה המשך טבעי לעובדה שלרחובות אין שמות. נראה שזה מפני שלאף אחד לא אכפת מספיק מהרחוב - לא צריך לתת לו שם, לא צריך לשמור אותו נקי, לא צריך להיזהר בו כשנוסעים, לא צריך לשתול בו פרחים. אפילו מדרכה לא צריך לשים בו. ואם כבר יש מדרכה, למה לא לחנות עליה.

בחזרה למתנ"ס היפה. על הקירות תערוכה של ציורי ילדים, ולפי הילדים שמגיעים והתיקים שבידיהם, עוד מעט מתחיל פה חוג נגינה. אלא שמהר מאוד מתברר שהמתנ"ס הזה הוא גם משכנה הזמני של עיריית טייבה, עד שישופץ בניין העירייה שנשרף (או הוצת, המשטרה חוקרת). פאיק עודה, יו"ר הוועדה הממונה, כלומר ראש העיר בפועל, נמצא במשרדו שבמתנ"ס הקטן.

עודה, תושב ג'לג'וליה, מכהן בתפקידו כבר שנה וחצי והוא כבר בדרך החוצה, מתכוון להתמודד לראשות המועצה של ג'לג'וליה בבחירות הקרובות. גבר חסון שמזכיר קצת את ח"כ חיים כץ, מעשן טיים ושמח לדבר.

"אני לא אחראי למעשים של קודמיי", הוא מדגיש, "רק לתקופה שאני נמצא פה, ואני שבע רצון. בשנה וחצי האחרונות גייסנו 200 מיליון שקל לעירייה, סללנו כבישים, בנינו כיכרות, הנחנו ביובים, שיקמנו גנים, בנינו 85 כיתות חדשות, פיתחנו 11 תב"עות, 13 אלף יחידות דיור עומדות להיבנות בטייבה בשנים הקרובות, יש גם תוכניות לקידום נוער, למלחמה בסמים, הכנסנו את העיר לתוכנית 'עיר ללא אלימות'. אז לבוא ולטעון שבתקופה שלי לא נעשה דבר זה פשוט לא נכון. הוועדה הקרואה עובדת טוב, גם הקאנטרי יחזור לעבוד, אוטוטו אנחנו מוציאים מכרז חדש. בסך-הכול אני מסופק ונהנה. גם הפשיעה ירדה, ותחושת הביטחון של התושבים השתפרה פלאים".

- שמח לשמוע, כי ההתרשמות שלי מהשיחות עם התושבים הפוכה לחלוטין.

"טוב, תמיד יהיה מי שיתלונן ותמיד יהיה מי שלא מרוצה, אבל בתוך עמי אני יושב ו-70% מהתושבים - באחריות אני אומר לך - מרוצים. וחוץ מזה, עם עובדות אי-אפשר להתווכח. אנשים בוכים, צועקים ותוקפים - אבל קודם כול תעביר ביקורת על עצמך, זה מה שאני אומר".

- למיטב הבנתך, העיר בנויה ללכת לבחירות?

"אני לא נגד בחירות, כמובן, אבל לא אני קובע. לטעמי, בשלב הזה כשנכנסים להסדר חובות של 130 מיליון שקלים צריך לתת לנושא להתקדם בזהירות, לתת לעיר להתחזק עוד שנתיים-שלוש. זה רק לטובתה. אני חושב שההחלטה של השר במקומה. תושבי טייבה סבלו הרבה מאוד שנים מהזנחה ומניהול כושל. הם יכולים לחכות עוד שנים ולקבל את העיר נקייה ובמצב טוב. זה רק לטובתם".

- מה תקע את העיר כל השנים האלה - החמולות?

"זו בהחלט אחת הבעיות העיקריות. וגם ניהול כושל לאורך השנים וזה שלא הייתה גבייה. פה זה עוד לא כפר סבא, נגיד את זה ככה. אבל בחמש השנים האחרונות העירייה מאוזנת; אמנם אחרי שני הסדרי חוב, אבל מאוזנת. אני עובד קשה, בכל יום משבע וחצי בבוקר עד הלילה, ואני רואה הרבה אורות בקצה המנהרה. זה שאני מג'לג'וליה ולא מעורב די עוזר לי".

- שמעת ודאי על היוזמה החדשה לרשימה שהיא על-ואל-חמולתית. מה נראה לך?

"האמת, כמו שאני מכיר את טייבה, לא נראה לי שזה ילך. הלוואי, אבל אני לא מאמין. הבחירות במגזר הערבי תמיד היו שבטיות וחמולתיות, אבל המחנאות הזו בולטת בטייבה במיוחד".

- שמח לחזור לג'לג'וליה?

פאיק עודה מחייך, מצית לעצמו עוד סיגריית טיים, ושותק.

שעת אחר צהריים בדרך לקפה אל-קארוואן. הרחובות מתמלאים, יחסית, בבני נוער משועממים למראה שלא ממש רוצים לדבר. אלה שכן, מסרבים להזדהות ומביעים אדישות כללית וחוסר אמונה בפוליטיקאים באשר הם, יהודים ומוסלמים, כמו גם בכל דבר אחר במבנה החמולתי. דווקא בזה אני מוצא סימן מעודד: "החמולות זה לזקנים", הם אומרים, "זה מת". או כמו שאומר לי עו"ד כמאל טיבי, יועץ אסטרטגי, "כמו שאצלכם משה לקח את העם ארבעים שנה במדבר כדי שדור שלם ימות, ככה זה. צריך לעבור דור. החמולות זה פאסה, זה מחוק. הצעירים לא רואים את זה ממטר".

עוד דבר שמכה בי בכל פעם שבה אני מבקר במגזר (הו, מילה שנואה), הוא הפער הנורא בין כמה שהם יודעים עלינו וכמה שאנחנו יודעים עליהם. זה מתחיל בשפה - כולם יודעים עברית, ועברית יפה יש בפיהם. כמה מאיתנו דוברים ערבית? - אבל בא לידי ביטוי בכל דבר. מגיבורי תרבות ועד לניואנסים פוליטיים דקים מן הדק. בשבילנו, בהכללה, הם כולם ערבים. אגב, זה נכון: הם באמת כולם ערבים.

בקפה אנחנו פוגשים את זיאד עוואדה, מורה ועיתונאי לשעבר, ואת סלים אנקר, מורה לשעבר וסופר. הסיפור חוזר על עצמו. ההזנחה, המצב שהולך ונהיה גרוע. אין בריכה, אין חדר כושר, אין בית קולנוע או גן ציבורי. אין כלום. אז למה לא תבנו, אני שואל. אין תשובה. אני מבין אתכם, אני אומר להם, אבל שים ארבעים אלף יהודים במקום אחד, וגם אם לא תיתן להם שקל הם יבנו לך תיאטראות. אני שונא את עצמי כשאני אומר את זה, אבל זה ככה, לא? לעזאזל, היהודים עשו תיאטרון בגטאות, וגם שם התקציבים לא היו משהו, ולפי ספרי ההיסטוריה גם אפליה הייתה.

חצי מהאנשים, אומר עוואדה, רוצים בחירות, וחצי לא. האשמים אותם אשמים: הפוליטיקאים המושחתים, המבנה החמולתי, המדינה שהעלימה עין מהשחיתויות ונתנה לעיר לקרוס. ובתווך, תושבי העיר המתוסכלים. מצד אחד לא נותנים להם לבחור; מצד שני - אין להם במי. לאוויר עולה שוב תיאוריית הקונספירציה, שהמדינה לא מאפשרת בחירות כי היא רוצה להמשיך ולהפקיע אדמות.

כולם מדברים ברמזים. לא רק לרחובות אין שמות, גם למושחתים. אם תנקוב בשמות, אומר אנקר, יירו עליך. אנחנו צריכים מישהו חדש, אומר עוואדה, מישהו שיאחד את החמולות ויוציא את העיר לדרך חדשה. יפה, אני אומר, אבל איך תבחרו במישהו חדש כשאף אחד לא מאמין לאחר? אין תשובה. ככה זה כשכולם אשמים.

אנחנו נכנסים לאוטו של אנקר ויוצאים לעשות סיבוב בצפון טייבה, שם כבר אין רחובות בכלל. רק שבילי עפר מוזנחים, חצר בית ספר שהפכה למזבלה ודברים מהסוג הזה. הם מתלוננים על העירייה ועל המדינה, ואני מסכים איתם, אבל שוב שואל למה צריך עירייה בשביל לא לזרוק את הזבל שלך לרחוב ולמה צריך מדינה בשביל לנכש עשבים מחצר בית ספר ולשים שם איזה סל או שער? לא צריך רמזור בשביל לא לנסוע בצורה מסוכנת ברחוב שילדים משחקים בו בכביש; כל מה שצריך זה טיפה תשומת לב. אני מרגיש הכי יהודי אוריינטליסט מניאק ומתנשא שבא להטיף מוסר לחלשים ממנו, אבל הדברים האלה די מוציאים אותי מדעתי.

זיאד עוואדה מזמין אותנו אליו לקפה ולעוגת שוקולד. אנחנו מעבירים את הזמן בנעימים עד שיגיע רידא ג'אבר, ואיתו התקווה החדשה של העיר, ובכלל. ג'אבר, תושב העיר טייבה, עורך דין במקצועו, משמש כמרכז קהילת עורכי הדין הערבים במחוז תל אביב והמרכז בלשכת עורכי הדין, ועורך ראשי של ביטאון ועד המחוז בשפה הערבית. בעבר עמד בראש ועדת עורכי הדין במשולש. הוא אחראי קשרי חברה ערבית במיזם לקשרי חברה ערבית-משטרה בקרן אברהם, ארגון יהודי-ערבי לשינוי חברתי ולקידום שילוב ושוויון בין יהודים וערבים בישראל. גבר אלגנטי ונעים, בן 41, אב לחמישה, שמגיע, עוד לא לוגם מהקפה ופותח במונולוג נמרץ.

"פעם האליטות במגזר הערבי היו כסף ואדמות, אבל החברה השתנתה. אנשים רוכשים השכלה. ועדיין, קיימת הסוגיה של אנשים לא מוכשרים שמקבלים תפקידים במרחב הציבורי. לא ייתכן שעירייה הגיעה לחובות של 900 מיליון שקל והכסף הזה לא מתבטא בשום דבר. מילא אם היו הופכים את טייבה לשווייץ, אבל הביוב זורם ברחובות ואין מגרשים ואין מקומות בילוי או גנים. איפה הכסף? אם אין ולא היו כתבי אישום סימן שמשהו דפוק במנגנוני הפיקוח והבקרה של משרד הפנים. עצימת העין שלהם, אם היא לא מכוונת, הרי היא רשלנות פושעת. כל דבר אחר הוא פשוט לא ייתכן ולא הגיוני. איך יכול להיות שלא דלקה אף נורה אדומה.

"פאיק וכל השאר פועלים בשיטת כיבוי שריפות, הם לא בנו תוכנית אסטרטגית. מה גם שהיית מצפה מחבורה כזו של מקצועיים שאחרי שבע שנים יבריאו את העיר ויביאו אותה לפלוס, אבל במקום זה יש חובות של 76 מיליון, והמדינה מנצלת את זה. גם אם המדינה לא זדונית, הרי המציאות היא כזאת. התוכניות הארציות בענייני אדמות, תכנון ובנייה אינן לרווחת העיר אלא להפך - כל מטרתן היא צמצום המרחב העירוני. לא צריך להאמין בקונספירציה, מספיק להסתכל על העיר החדשה שצמחה לידינו, צור יצחק, עם מגדלים ועם גני ילדים. הפער הזה מזין את תחושת הקונספירציה. רק לדמיין מה היינו יכולים לעשות עם כל הכסף, רק לדמיין את זה. כל-כך הרבה דברים טובים".

- אז מה אתה מציע?


"אנחנו קבוצה של כשלושים צעירים משכילים ואנשי עמל, עורכי דין, מורים ורופאים, שמתארגנים על מצע חדש שייתן לטייבה חזון באופן מעמיק. גם אם לא נצליח להפוך לרשימה, נהיה קבוצת לחץ שתבקר את העירייה בכלים ציבוריים וממשלתיים ונדאג שמה שהיה לא יהיה. אני מדמיין את טייבה כמו איילה שאריה השחיתות לופת אותה בגרונה, ואני פונה אל חברי הכנסת ולמפלגות הערביות: אל תקריבו את טייבה, שלבו איתנו ידיים נגד החמולתיות.

"אנחנו עדיין בתהליך של גיבוש. זה קשה, אבל הקרקע פורייה. אני לא מוריד כהוא זה מאשמת המדינה, אבל אנחנו חייבים לקחת את הגורל שלנו בידינו. אי-אפשר להטיל אשמה בלי לקחת אחריות, וזה שמשרד הפנים דפק את העיר לא ייתן לילדים שלי חיים טובים יותר. טייבה היא לא מקום רע. יש לנו משאבים, יש פה רמת השכלה גבוהה, זו רק קבוצה קטנה שמשחירה רבבות של אנשים. השאלה היא מה אנחנו עושים. אנחנו לא מתבכיינים, אנחנו לא מקבצים נדבות, אנחנו לא רוצים את גדעון סער ומירי רגב עם האג'נדות שלהם. אנחנו נציל את העיר שלנו במו ידינו. אנחנו יכולים לעשות את זה. אנחנו מתארגנים, ולא נצא לאור לפני שנהיה בטוחים שניתן תקווה. זה קשה, אבל לא בלתי אפשרי. יש פה גם דברים טובים ואנשים טובים. אתה תראה שהמצב ישתפר".

תגובות

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "למרות פעילות הוועדה הקרואה לייצוב העיר טרם הבשילו התנאים בטייבה לקיום בחירות מוניציפליות, שכן נדרש לגבש לטייבה תוכנית הבראה מקיפה.

"עיריית טייבה מאופיינת בהתנהלות בעייתית הן בהיבטים כספיים והן בהיבטים ניהוליים. העירייה כשלה בתפקודה השוטף ולא סיפקה שירותים מוניציפליים לתושבים. בעקבות המצב הכספי הקשה של העירייה נעשה שימוש פעמיים בהליך הקפאת ההליכים נגד העירייה, והיא מתמקדת בטיפול בתביעות החוב כלפיה בהיקף 900 מיליון שקלים (מתוכן אושרו על-ידי הנאמן תביעות בהיקף של כ-230 מיליון שקלים בלבד) ובמאמץ להימנע מהגדלת הגירעון. לפיכך רק לאחרונה מונה יועץ משפטי וטרם מונה לטייבה גזבר, והליך הבראתה העיקרי טרם החל. בעקבות זאת החליטה ועדת הפנים בכנסת לדחות את מועד הבחירות המוניציפליות בטייבה בשנתיים.

"להלן דוגמאות לנושאים שקודמו בטייבה על-ידי הוועדה הקרואה: חיבור אספקת המים בעיר למקורות; אישור תוכניות מתאר מפורטות לעיר המאפשרות תוספת בנייה בעיר, והגדלת הכנסות העיר בעקבות היטלים ואגרות; צמצום הגירעון השוטף; בניית בתי ספר, מתנ"ס, גני ילדים, בית אבות; הכשרת מסלול אופניים; שדרוג מערכת הניקוז; וביצוע סקר נכסים.

"לגבי תוכנית המתאר הארצית לתוואי הולכת צנרת הגז בסמוך לכביש 6, התוכנית נמצאת בשלב שמיעת הערות והשגות הציבור, הוועדה המחוזית שמעה את השגותיה של טייבה והן תישמענה גם בפני מתכננת המחוז במשרד הפנים. טרם הוחלט בשלב זה היכן יעבור תוואי הצנרת. ההחלטה תתקבל לאחר סיום שלב ההערות וההשגות".

מהנאמן נמסר בתגובה: "התנהלותה הכספית של העירייה תחת הקפאת ההליכים מפוקחת באופן מלא על-ידי בית המשפט המחוזי ומשרד הפנים. ההתנהלות מדווחת באופן שוטף, בדוחות ביצוע רבעוניים המוגשים למשרד הפנים, אשר נערכו על-ידי רואי החשבון המלווים את העירייה, ואשר בהם כלול אף פירוט שכר הטרחה המשולם לנאמן בתיק.*יתרה מכך, משרד הפנים, באמצעות רואה חשבון מבקר מטעמו, עורך דוחות מבוקרים לעירייה.

"במהלך כל תקופת הקפאת ההליכים גבה הנאמן אך ורק שכר טרחה אשר אושר לו על-ידי בית המשפט של הקפאת הליכים ועל-ידי לשכות ההוצאה לפועל. בעניין זה יצוין כי עבודת הנאמן נמשכה כחמש שנים, ובחלק ניכר מתקופה זו, הנאמן, באמצעות צוות רחב ממשרדו, הוא שניהל את עיריית טייבה על כל הכרוך בכך, לרבות מילוי פונקציות שלא היו קיימות באותה עת בעירייה. לבד מהניהול השוטף העניק הנאמן, באמצעות צוות משרדו, טיפול משפטי רחב היקף, אשר כלל בין היתר: דיון והכרעה ב-1,300 תביעות חוב בסכום כולל של כמיליארד שקלים אשר הוגשו על-ידי נושי העירייה; טיפול בלמעלה ממאה הליכי ערעור בבית המשפט המחוזי ובבית המשפט העליון; וכן ליווי העירייה במגוון נושאים, שרבים מהם אינם קשורים להליך חדלות הפירעון שאליו נקלעה העירייה, לרבות מתן ייעוץ משפטי שוטף לעירייה, הכנת מכרזים עבורה, מתן חוות דעת, וייצוג העירייה במאות ההליכים המשפטיים, המנהליים והאזרחיים שבהם העירייה היא צד. בטיפול הכולל בעיריית טייבה הועסקו באופן שוטף עשרות עורכי דין ומתמחים ממשרד הנאמן".


http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000844364#fromelement=hp_firstarticle


              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  קודם שיסתדרו בינם לבין עצמם mek2 18.05.13 15:48 1
     קודם כל שיתחילו לבחור אנשים שיעזרו להם לצאת מהחרא matan8s 18.05.13 18:24 22
  אפשר תקציר? qm 18.05.13 15:50 2
     כן: הערבים באופיים הם פסיביים, וכמובן שהמדינה אשמה בכך. קישוא דיגיטלי 18.05.13 16:15 7
         תודה. בענייני אלימות הם יזמים לא רעים qm 18.05.13 17:25 15
  הבעיה אינה העיר אלא התושבים, הגיע הזמן להעביר אותם 200 מטר מזרחה. sharongreen 18.05.13 15:55 3
  תאכלו את מה שבישלתם The-EyE 18.05.13 15:55 4
  ברגע שהם יבינו שהם צריכים לקחת את עצמם בידיים (ולא להאשים אותנו בטיפשות שלהם) FiReBall 18.05.13 15:59 5
     למה ''אז אנחנו באמת נהיה בבעיה''? inature 18.05.13 16:40 8
         להערכתי אתה צודק אבא אבן 18.05.13 17:11 12
  הכול מתחיל משיעור גבית המיסים בטיבה ששואף לאפס ומהקלות הבלתי נסבלת שהמדינה... dekelbh 18.05.13 16:04 6
  קודם שיפסיקו yanivgo72 18.05.13 16:50 9
  אין מה לעשות. זה ערבי נשאר ערבי! המבין יבין! aharon33 18.05.13 17:09 10
  לגבי הפער הבלתי נסבל בין ידיעתם של הערבים את השפה והתרבות הישראלו-יהודית אבא אבן 18.05.13 17:10 11
     מכתב אבא אבן 18.05.13 18:27 23
  טרנספר לסוריה shlominator 18.05.13 17:21 13
  כנראה שגלובס שומר שבת כי אין שם מנהל והתגובות יותר קיצוניות מברוטר Aitan Cohen 18.05.13 17:23 14
  הכי קל להאשים את היהודים בבעיות שלהם Isrtv 18.05.13 17:35 16
  האידיוט העיוור שחיבר את המאמר ירי 18.05.13 17:48 17
     לא חושב שאפשר להאשימו ב''עיוורון'' inature 18.05.13 17:58 18
         בין השורות אתה רואה שהוא 'נחנק' כשנאלץ להכיר במציאות שסותרת את כל תפיסת עולמו דור3 18.05.13 18:30 24
  האחריות הבלעדית והחד ערכית למצבם היא על האוכלוסייה של הישוב ואסור למדינה עופר בינשטוק 18.05.13 17:58 19
     הם אשמים, אבל מה הלאה? inature 18.05.13 18:21 21
         כל שקל שיושקע בעיר כמו טייבה זה יהיה לריק, להשקיע ברוח הנודדת. עופר בינשטוק 18.05.13 18:35 25
             זה לא נותן פתרון לבעיה inature 18.05.13 18:41 26
                 אם יכול לבוא שינוי הוא לא קשור לכסף, אסור לתת לעיר כמו טייבה עוד שקל אחד מהכיס עופר בינשטוק 18.05.13 18:48 27
                     לא בטוח שהבנתי אותך inature 18.05.13 18:57 29
                         גם סיכוי קטן הוא מצויין היות שאם תהיה להם הנכונות הפנימית אז הם יקחו את הסיכוי עופר בינשטוק 18.05.13 19:03 31
                         דרך אגב, בתוך הכתבה עצמה יש את הפתרון עצמו מפי תושב העיר עופר בינשטוק 18.05.13 19:17 35
                             שוב, השאלה היא איך לגרום לזה לקרות inature 18.05.13 19:20 36
                                 איך: GO TO 27 AND 31 - זו הדרך היחידה, אם היא לא תצלח אז לא יהיה שינוי עופר בינשטוק 18.05.13 19:36 37
                 אין פתרון. eyalg 18.05.13 18:53 28
                     לא מדויק inature 18.05.13 19:02 30
                     צודק ב 100% עופר בינשטוק 18.05.13 19:04 33
  כן.. כן.. שמור 18.05.13 18:02 20
  בטייבה בנו מרכז חלל, בשדרות, בקרית שמונה ובכל ערי הפריפריה היהודית - לא בנו dave333 18.05.13 19:04 32
     הופתעתי שקשה למצוא רשימה מסודרת של המרכזים שהוקמו inature 18.05.13 19:16 34
         לא קשה למצוא, לא מצאת כי אין, ו-2 שהזכרת הם מרכזים איזוריים ולא מתקציב משרד המדע dave333 18.05.13 20:16 39
             למיטב זכרוני הם לא הסכימו לקרוא למרכז החלל ידידיה 18.05.13 23:52 46
  הכל מתחיל משיעור גביית ארנונה השואף ל-0 Isrtv 18.05.13 20:00 38
  המערב מסרב לקלוט - הערבים מבינים רק כוח *לא דמוקרטיה* . ישראלצ'יק 18.05.13 21:41 40
  לנו אכפת מהכלבים שלנו, יותר ממה שלכם אכפת מהילדים שלכם סטודנט 18.05.13 21:59 41
     תודה. תגובה לעניין. דור3 18.05.13 22:16 43
  ערבים לעולם לא יאהבו יהודים. כלבים דווקא כן gandalf 18.05.13 22:11 42
  בקשר למשכורתו של ראש העיר הממונה: כנעני 18.05.13 22:17 44
  הכלבים שלנו מבינים את מקומם ידידיה 18.05.13 23:39 45
  אז תבינו את הרמז ועופו לעזאזל. גדליה הפיל 18.05.13 23:58 47

     
mek2
חבר מתאריך 10.2.07
60103 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    15:48   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. קודם שיסתדרו בינם לבין עצמם  
בתגובה להודעה מספר 0
 
ישלמו ארונה ומיסים יקבלו זהב לא ישלמו יקבלו כינים

כ2 החוקים הבסיסים האלה לא קורים; הם לא מסתדרים בין עצמם ואחוזי גבית הארנונה אינם גבוהים הם מקבלים כינים.

| היונה העייפה תביא עלה של זית


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
matan8s
חבר מתאריך 13.3.12
10055 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    18:24   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  22. קודם כל שיתחילו לבחור אנשים שיעזרו להם לצאת מהחרא  
בתגובה להודעה מספר 1
 
   הם בוחרים אנשים שמטרתם לקדם את הנושא הפלסטיני


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
qm
חבר מתאריך 9.8.02
48402 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    15:50   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. אפשר תקציר?  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
קישוא דיגיטלי
חבר מתאריך 4.11.09
9757 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    16:15   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. כן: הערבים באופיים הם פסיביים, וכמובן שהמדינה אשמה בכך.  
בתגובה להודעה מספר 2
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
qm
חבר מתאריך 9.8.02
48402 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    17:25   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. תודה. בענייני אלימות הם יזמים לא רעים  
בתגובה להודעה מספר 7
 
   .


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
sharongreen
חבר מתאריך 17.2.02
1551 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    15:55   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. הבעיה אינה העיר אלא התושבים, הגיע הזמן להעביר אותם 200 מטר מזרחה.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
The-EyE
גולש אורח
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    15:55   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. תאכלו את מה שבישלתם  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
FiReBall
חבר מתאריך 7.7.09
5628 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    15:59   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. ברגע שהם יבינו שהם צריכים לקחת את עצמם בידיים (ולא להאשים אותנו בטיפשות שלהם)  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   למשל לשלם מיסי עירייה, ולהפסיק את מלחמת החמולות, אז העיר תראה כמו עיר נורמלית. ואז אנחנו באמת נהיה בבעיה.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
inature
חבר מתאריך 2.4.12
1900 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    16:40   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. למה ''אז אנחנו באמת נהיה בבעיה''?  
בתגובה להודעה מספר 5
 
   השבוע גם התפרסמה (במעריב, כמדומני) כתבה בעניין דומה, על המהפך שחל בעיירה הבדווית חורה, כאשר ראש המועצה הנבחר החליט לקחת את העניינים בידיים. היישוב עדיין נחשל בהשוואה למגזר היהודי, אבל מצבו השתפר לאין ערוך בעשור האחרון. אני לא רואה כיצד זה בא "על חשבוננו". נהפוך הוא, שיפור דרסטי ברמת החיים ובאיכות החיים צפוי להוביל בין היתר לירידה משמעותית ברמת הילודה ולהשתתפות מוגברת בכוח העבודה.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אבא אבן
גולש אורח
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    17:11   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. להערכתי אתה צודק  
בתגובה להודעה מספר 8
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
dekelbh
חבר מתאריך 2.4.12
1008 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    16:04   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. הכול מתחיל משיעור גבית המיסים בטיבה ששואף לאפס ומהקלות הבלתי נסבלת שהמדינה...  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   מוחקת חובות וממשיכה להזרים כספים ולתושבים לא אכפת..


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
yanivgo72
גולש אורח
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    16:50   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. קודם שיפסיקו  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   לתלות דגלי אשף חמאס חיזבאללה וכו. שיפסיקו לרקוד על הגגות כל פעם שיש פיגוע. שיפסיקו לגנוב ולשדוד.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
aharon33
חבר מתאריך 26.7.05
32916 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    17:09   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. אין מה לעשות. זה ערבי נשאר ערבי! המבין יבין!  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אבא אבן
גולש אורח
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    17:10   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. לגבי הפער הבלתי נסבל בין ידיעתם של הערבים את השפה והתרבות הישראלו-יהודית  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   לעומת מה שהיהודים יודעים על ערבים זה ככה בכל העולם!

כמה קיווי לבנבן (נו, ניו זילנדי) יודע את שפת המאורים ואת תרבותם?
כמה אוזי ממוצע (נו, אוסטרלי) מכיר את שפת האבוריג'ינים ואת תרבותם?

כמה ספרדי קתולי מכיר ומתמצא בשפה ובתת התרבות של הצוענים באנדלוסיה?

כמה אמריקאי ממוצע מכיר את שפת האינדיאנים ואת תרבותם?

כמה תאילנדי ממוצע מכיר את השפה הסינית ואת תרבותה?
ולמי שלא הבין, יש בתאילנד מיעוט אתני סיני בן כמה מליוני תושבים.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אבא אבן
גולש אורח
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    18:27   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  23. מכתב  
בתגובה להודעה מספר 11
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
shlominator
חבר מתאריך 10.5.13
960 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    17:21   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. טרנספר לסוריה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Aitan Cohen
חבר מתאריך 28.5.04
25690 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    17:23   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. כנראה שגלובס שומר שבת כי אין שם מנהל והתגובות יותר קיצוניות מברוטר  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
@@@@ הפרקליטות - אויבי העם והמולדת. הפלסטינאצים - חלאת האנושות @@@@


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Isrtv
חבר מתאריך 2.4.12
4582 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    17:35   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. הכי קל להאשים את היהודים בבעיות שלהם  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ירי
חבר מתאריך 26.10.11
6413 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    17:48   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. האידיוט העיוור שחיבר את המאמר  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%A8_%D7%A4%D7%95%D7%99%D7%A8            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
inature
חבר מתאריך 2.4.12
1900 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    17:58   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  18. לא חושב שאפשר להאשימו ב''עיוורון''  
בתגובה להודעה מספר 17
 
   האם קראת לעומק את המאמר? יש כאן לא מעט ביקורת על האוכלוסייה המקומית עצמה, ולא הזדהות חד-צדדית עם הדעות שלהם.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
דור3
חבר מתאריך 2.4.12
7820 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    18:30   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  24. בין השורות אתה רואה שהוא 'נחנק' כשנאלץ להכיר במציאות שסותרת את כל תפיסת עולמו  
בתגובה להודעה מספר 18
 
   את המשפט על הגנים לכלבים ולילדים - הוא מאמץ בחום. כל המשפטים האמיתיים על ההתנהגות שלהם ואחריותם למצב - הוא כותב באילוץ ובלית ברירה. מרגיש 'יהודי מנייאק' ואשם בגלל שהוא רואה את המציאות כמו שהיא.

דרך אגב, אף מילה על זה שה'חוב' המדומיין הזה של כמעט מליארד ש"ח הוא פיקציה וקומבינה של הערבים לקבל כסף קל מהמדינה.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
עופר בינשטוק
חבר מתאריך 16.5.07
7586 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    17:58   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  19. האחריות הבלעדית והחד ערכית למצבם היא על האוכלוסייה של הישוב ואסור למדינה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
להשקיע שם לא ש"ח אחד ולא חצי ש"ח...

100% מהאחריות למצב של טייבה הם תושבי טייבה וההנהגה
שהם בחרו שהביאה אותם למצב הזה, שיבחרו הנהגה אחרת
שתוציא אותם מהמצב שלהם בכוחות עצמם, אין שום סיבה
ששאר אזרחי מדינת ישראל יתנו מעצמם בעבור תושבי טייבה,
כל ש"ח שהמדינה משקיעה בישובים הללו כאילו השקיעה ברוח,
כל עוד הם לא לוקחים את האחריות למצב על עצמם לעולם
הם לא יתקדמו ואם יקחו אחריות אז יואילו בטובם למצוא
בעצמם משאבים על מנת לצאת מהמצב הזה שאותו הביאו על עצמם.


כתבתי את הספר "היום שאחרי הפצצה האירנית" כשרות למסר השואה "לעולם לא עוד"


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
inature
חבר מתאריך 2.4.12
1900 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    18:21   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  21. הם אשמים, אבל מה הלאה?  
בתגובה להודעה מספר 19
 
   לא יעזור לנו במיוחד אם מרבית היישובים הערביים בישראל יישארו מוקדי פשע, אלימות והעדר שלטון החוק. הפשיעה לא תישאר בגבולות היישובים האלו והטיפול בה ביישובים השכנים יגזול מהמדינה משאבים רבים.

גם לא ריאלי לבצע חילופי שטחים ואוכלוסייה עבור רוב היישובים (במקרה הספציפי של טייבה, זה אולי אפשרי, אבל לא מעשי למשל עבור טירה וקלנסווה הנמצאות ממערב לכביש 6, למסדרון החשמל הארצי והמוביל הארצי חוצה אותן).

ללא קשר למקרה הספציפי הזה, השלטון המקומי בישראל אינו מתנהל כמשק סגור. המדינה עוזרת ותומכת לרשויות חלשות לכל אורך השנים. בוודאי שיש להחיל אחריות אישית על מקבלי ההחלטות ברשויות אלו, ועצם זה שאחרי 65 שנה הרשות נמצאת במצב הנוכחי מעיד על כך שהממונים במשרד הפנים, במשטרת ישראל וכד' לא זיהו בזמן ולא פעלו לבלום את ההידרדרות. טייבה באופן ספציפי, נחשבה פעם ליישוב הערבי המתקדם ביותר במדינת ישראל (עבודת התזה של גדעון גולני בשנת 1966).

מה שחשוב באמת הוא לחשוב קדימה. איפה המדינה ואיפה טייבה תהיינה בעוד 20 שנה? אם התושבים לא לוקחים אחריות על עצמם, מותר לשר הפנים ולחברי הכנסת (לאו דווקא הערבים) לשאול בגלוי את תושבי טייבה מה הם חושבים שיקרה, ומתי הם מתכוונים לקחת אחריות על עצמם ועל סביבתם הקרובה.

ואם זה לא היה ברור מדבריי עד כה, אני חושב שגם אם סיוע כספי לטייבה לא מוצדק לאור התנהלות העירייה והתושבים עד היום, המדינה כן צריכה לשקול סיוע כזה בעתיד במטרה אחת ויחידה, לשנות את המצב ולהביא את הרשות למצב מתפקד ויעיל. אך על הסיוע להינתן אחרי הפקת לקחים כדי שהכסף לא יבוזבז כפי שקרה פעמים רבות ביישובים שונים שקיבלו סיוע מהמדינה.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
עופר בינשטוק
חבר מתאריך 16.5.07
7586 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    18:35   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  25. כל שקל שיושקע בעיר כמו טייבה זה יהיה לריק, להשקיע ברוח הנודדת.  
בתגובה להודעה מספר 21
 
  

בישובים שונים הוקמו מתקנים מדהימים של מפעל הפיס
והם הוחרבו עד יסוד, מפרקים מהם הכל בקושי
האבנים נשארות אלו על אלו.

שום הון שבעולם לא יצליח לתקן שם את המצב,
כל שקל שינתן לערים הללו כאילו נזרק היישר לפח.

זו המציאות ואין בילתה.

רק נאיבי יתן ליישוב כזה עוד כסף,
אלו יישובים ללא תקנה חיצונית.

התיקון היחיד שיכול לבוא הוא בעיקר רק בדרך אחת:

שינוי פנימי עצמי ורצון עצמי לתיקון, אם זה
לא יגיע, אז לא יגיע תיקון לעולם.

תנועה חברתית עצמאית מתוך היישוב שתוביל
לשינו בלי אף עזרה כספית חיצונית.

רק עם רצון, היישוב יכול להיות נקי כמו
בית מרקחת, אחריות חברתית פנימית שתוביל
לשינוי התנהגותי, גם ללא כסף הכל יכול להיות
מבהיק, שיתנדבו לנקות בעצמת את היישוב בתורנות,
שירות לאומי לניקיון וחינוך בתוך החברה שלהם עצמם,
שיגייסו תרומות מהאחים שלהם.

שהתושבים יתנדבו לצבוע ולתקן את ההרס שעשו שנים.

שיתרמו מכיסם כל חודש כסף מעבר לארנונה שהם צריכים
לשלם, אם זה חשוב להם הם יכולים, השינוי צריך לבוא
מבפנים בתובנות ובאופן ישיר בעשייה העצמית של התיקון.


שום התערבות של המדינה.

כתבתי את הספר "היום שאחרי הפצצה האירנית" כשרות למסר השואה "לעולם לא עוד"


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
inature
חבר מתאריך 2.4.12
1900 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    18:41   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  26. זה לא נותן פתרון לבעיה  
בתגובה להודעה מספר 25
 
   להזכירך, טייבה אינה אי בודד ומנותק משאר מדינת ישראל. אם המדינה לא תתערב, אי אפשר לדעת אם ומתי תצמח ביישוב מנהיגות ראויה שמסוגלת לקבל החלטות. יותר מכך, במצב הקיים, אזרח שירצה לחולל שינוי ייתפס בציבור המקומי כעוף מוזר ההולך נגד הזרם ופוגע באינטרסים המיידיים של שאר האוכלוסייה. מדובר על מעגל קסמים שמזין את עצמו, ולדעתי הסיכוי להשתחרר ממנו ללא סיוע/מעורבות חיצונית - שואף לאפס.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
עופר בינשטוק
חבר מתאריך 16.5.07
7586 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    18:48   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  27. אם יכול לבוא שינוי הוא לא קשור לכסף, אסור לתת לעיר כמו טייבה עוד שקל אחד מהכיס  
בתגובה להודעה מספר 26
 
   של הציבור הרחב.


השינוי יכול לבוא רק מבפנים,
אפשר לעשות להם הדרכה חיצונית.

ללמד אותם על ערכי הסביבה והניקיון.

להקים להם גוף של מתנדבים עצמאי מהישוב
שינקה את הרחובות ושישפץ את הרכוש הציבורי
והכל מתרומות כספיות של אנשי היישוב.


אסור להשקיע שקל אחד ביישוב עצמו
באופן ישיר, רק בהדרכה והכוונה
של גורמים חיצוניים שלא קשורים אליהם
באופן ישיר או עקיף וזאת על מנת שאף
שקל לא יגיע לתושבי היישוב עצמם.

חינוך, הדרכה, הכוונה והקמת ארגוני
מתנדבים שישרתו את הקהילה, משהו
כמו מגיל 18-21 שירות בעבור הקהילה
בכל התחומים, ניקיון, חינוך, שיפוץ
ואחזקה ועוד...

וקבוצות מתנדבים מהקהילה בכל
הגילאים שיתמכו בהתעוררות הסביבתית.

אם הם לא מוכנים לקום ולהתעורר, להתנדב
ולעשות מעצמם ולתת מעצמם בעבור הקהילה
שלהם, לתת כמה שנים מחייהם בעבור הקהילה,
אז אף גורם בעולם לא יצליח לעזור להם
ובטח בטח כסף לא יעשה זאת.

כתבתי את הספר "היום שאחרי הפצצה האירנית" כשרות למסר השואה "לעולם לא עוד"


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
inature
חבר מתאריך 2.4.12
1900 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    18:57   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  29. לא בטוח שהבנתי אותך  
בתגובה להודעה מספר 27
 
   הדרכה והקמת ארגוני מתנדבים (גם במסגרת שירות לאומי), בפירוש צורכת משאבים ותקציב.

אם הכוונה היא שמפעילי הקבוצות יהיו חיצוניים שאינם מהיישוב, הסיכוי שלהם להוות כוח שדוחף את הסביבה לשינוי - מלכתחילה אינו גדול.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
עופר בינשטוק
חבר מתאריך 16.5.07
7586 הודעות
אור ליום ראשון י' בסיון תשע''ג    19:03   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  31. גם סיכוי קטן הוא מצויין היות שאם תהיה להם הנכונות הפנימית אז הם יקחו את הסיכוי  
בתגובה להודעה מספר 29
 
   הזה והישובים שלהם יפרחו וישגשגו.

ש"ח אחד אסור שיגיע לידיים של התושבים שם,
רק עזרה חיצונית בהתארגנות והתנדבות פנימית,
השינוי חייב לבוא מבפנים ואם אין רצון אמיתי
אז לא יהיה שינוי בכל סכום שבעולם, כל כסף
שיזרק לשם כאילו נזרק לפח כמו כל הכסף שניתן
להם לאורך ההשנים שכולו בהררי הזבל וההרס הסביבתי.

כתבתי את הספר "היום שאחרי הפצצה האירנית" כשרות למסר השואה "לעולם לא עוד"


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
עופר בינשטוק
חבר מתאריך 16.5.07
7586 הודעות
אור ליום ראשון י' בסיון תשע''ג    19:17   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  35. דרך אגב, בתוך הכתבה עצמה יש את הפתרון עצמו מפי תושב העיר  
בתגובה להודעה מספר 29
 
  


ציטוט:


"בקפה אנחנו פוגשים את זיאד עוואדה, מורה ועיתונאי לשעבר, ואת סלים אנקר, מורה לשעבר וסופר. הסיפור חוזר על עצמו. ההזנחה, המצב שהולך ונהיה גרוע. אין בריכה, אין חדר כושר, אין בית קולנוע או גן ציבורי. אין כלום. אז למה לא תבנו, אני שואל. אין תשובה. אני מבין אתכם, אני אומר להם, אבל שים ארבעים אלף יהודים במקום אחד, וגם אם לא תיתן להם שקל הם יבנו לך תיאטראות. אני שונא את עצמי כשאני אומר את זה, אבל זה ככה, לא? לעזאזל, היהודים עשו תיאטרון בגטאות, וגם שם התקציבים לא היו משהו, ולפי ספרי ההיסטוריה גם אפליה הייתה."

כתבתי את הספר "היום שאחרי הפצצה האירנית" כשרות למסר השואה "לעולם לא עוד"


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
inature
חבר מתאריך 2.4.12
1900 הודעות
אור ליום ראשון י' בסיון תשע''ג    19:20   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  36. שוב, השאלה היא איך לגרום לזה לקרות  
בתגובה להודעה מספר 35
 
   והטענה המרכזית שלי היא שללא התערבות חיצונית, הסיכוי של התושבים לשנות את המצב הוא קלוש.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
עופר בינשטוק
חבר מתאריך 16.5.07
7586 הודעות
אור ליום ראשון י' בסיון תשע''ג    19:36   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  37. איך: GO TO 27 AND 31 - זו הדרך היחידה, אם היא לא תצלח אז לא יהיה שינוי  
בתגובה להודעה מספר 36
 
   וזה המצב, אלו החיים,
זו הבחירה שלהם, אנשים בוגרים.
הם בוחרים לחיות כך ולא אחרת.

רק רצון ושינוי פנימי,
אם זה לא יקרה, אז כל ש"ח
שינתן לישובים הללו כאילו זרקנו
כסף לפח, כסף שהיה אפשר לעשות
איתו דברים חיוניים אמיתיים ולא
כזה שיזרק לאותו הפח שאליו נזרקו
כספים בעבר.

רק טיפש חוזר ונופל לאותו הבור שוב ושוב,
ואם ניתן לישובים הללו שוב כסף,
אז אנחנו חברה טיפשה.

כתבתי את הספר "היום שאחרי הפצצה האירנית" כשרות למסר השואה "לעולם לא עוד"


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
eyalg
חבר מתאריך 2.4.12
18596 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    18:53   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  28. אין פתרון.  
בתגובה להודעה מספר 26
 
   פרט לכך מצבם של הערבים אינו כל כך גרוע.
שמעת על בעיית דיור בכפרים? (בערים אכן יש בעיה). אין דבר כזה.
זוג צעיר ערבי שרוצה בית, לוקח לעצמו דונם קרקע חקלאית בעלות של כמעט 0 (או במקרה הגרוע דונם מאדמה לא חקלאית הרשומה או לא רשומה על שם סבא שלו). עלות הבניה מסתכמת בעשרות אלפי עד מאות בודדות של אלפי שקלים. זהו, נגמרה להם הבעיה בגיל 20-22.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
inature
חבר מתאריך 2.4.12
1900 הודעות
אור ליום ראשון י' בסיון תשע''ג    19:02   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  30. לא מדויק  
בתגובה להודעה מספר 28
 
   הקרקעות סביב הכפרים הן פרטיות, ולא לכל החמולות יש כיום קרקע. חלק מהכפרים כבר קרובים למיצוי עתודות הקרקע שלהם, בחלק מהמקומות קרקע הופקעה ע"י מדינת ישראל מאז שנות ה- 50' (והאדמות שנותרו לא חולקו מחדש, כך שחמולות מסוימות נפגעו יותר מאחרות), ובחלק מהמקומות גרים ביישובים גם צאצאי תושבים מכפרים שנהרסו במלחמת העצמאות, ולהם בוודאי אין קרקע משל עצמם.

התופעה של בנייה עצמית גם היא כבר מתקרבת לסופה, ובפורומים מקצועיים כבר מתייחסים להשלכות הצפויות בעתיד. בינתיים פתרון חלקי של המדינה הוא במסגרת תמ"א 44 להקמת מרכז עירוני ערבי צמוד לג'דידה-מכר, אבל ייקח עוד כמה שנים עד למימוש התוכנית הזו.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
עופר בינשטוק
חבר מתאריך 16.5.07
7586 הודעות
אור ליום ראשון י' בסיון תשע''ג    19:04   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  33. צודק ב 100%  
בתגובה להודעה מספר 28
 
  
כתבתי את הספר "היום שאחרי הפצצה האירנית" כשרות למסר השואה "לעולם לא עוד"


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
שמור
חבר מתאריך 30.12.08
1887 הודעות
שבת קודש ט' בסיון תשע''ג    18:02   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  20. כן.. כן..  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   כאחד שמכיר את טייבה "מבפנים" אני אומר לכם בלב שקט ושלם שהנסיון להטיל אשמה כלשהי על כל גוף חוץ מעל התושבים עצמם הוא שקר וחטא לאמת!

השינאה למשטרה ולגורמי הממסד בטייבה עצומה.. הם מדברים בשני קולות.
1. כשהמשטרה מגיעה לטפל בפשע לרוב היא מותקפת.. אף אחד לא משתף פעולה עם המשטרה.
2. כשקורה פשע, כמו רצח. המשטרה היא הראשונה להיות מואשמת שהיא אינה עושה את עבודתה.

כל ראשי העירייה לדורותיהן בטייבה היו מושחתים, התושבים לא משלמים מיסים.
ושונאים את ישראל וכל מה שמייצג אותה.

כל חיי שמעתי את ערביי ישראל צועקים "הפליה", בפועל האמת קטנה מהצעקה שלהם.
אין להם תרבות נקיון תרבות נהיגה.. חוסר התחשבות מוחלט בין אחד לשני..
גם כשבונים להם במרכז היישוב אי תנועה חדש עם גינון אחרי שבוע הוא נראה כמו מזבלה (דוגמא חיה אפשר ברחוב הראשי של קלנסווה).

אז שלא ימכרו לכם שקרים.
הם האחראים העיקריים למצב של עצמם!


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
dave333
חבר מתאריך 26.7.08
35699 הודעות
אור ליום ראשון י' בסיון תשע''ג    19:04   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  32. בטייבה בנו מרכז חלל, בשדרות, בקרית שמונה ובכל ערי הפריפריה היהודית - לא בנו  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   ולא יבנו.

הערבים ימשיכו לבכות על קיפוח, והמדינה תמשיך לתת להם העדפות ותקציבים


הערבים ממשיכים לסחוט את המדינה, ולבכות על קיפוח, להלן:            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
inature
חבר מתאריך 2.4.12
1900 הודעות
אור ליום ראשון י' בסיון תשע''ג    19:16   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  34. הופתעתי שקשה למצוא רשימה מסודרת של המרכזים שהוקמו  
בתגובה להודעה מספר 32
 
   אבל אני מבין שיש מרכזים פעילים בבאר שבע, במועצה האזורית גלבוע וכן בגבעת אולגה (שאינה נחשבת פריפריה). ואולי יש עוד כאלה אותם לא מצאתי בשלוש דקות חיפוש ברשת.

http://www.beityatziv.co.il/ilan-ramon/

http://www.hagilboa.org.il/147755/%D7%94%D7%9E%D7%A8%D7%9B%D7%96-%D7%9C%D7%90%D7%A1%D7%98%D7%A8%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%94-%D7%95%D7%9C%D7%9E%D7%93%D7%A2-%D7%A2-%D7%A9-%D7%90%D7%99%D7%9C%D7%9F-%D7%A8%D7%9E%D7%95%D7%9F


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
dave333
חבר מתאריך 26.7.08
35699 הודעות
אור ליום ראשון י' בסיון תשע''ג    20:16   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  39. לא קשה למצוא, לא מצאת כי אין, ו-2 שהזכרת הם מרכזים איזוריים ולא מתקציב משרד המדע  
בתגובה להודעה מספר 34
 
   ערכתי לאחרונה בתאריך 18.05.13 בשעה 20:20 בברכה, dave333
 
איזורי - משמע - מרכז אחד לכל הסביבה, לכולם - ליהודים וערבים, וכמובן - מרכז אחד לכל אזור הדרום.

וכמובן איננו מתקציב משרד המדע והטכנולוגיה


מאידך - מרכז החלל בטייבה הוא לערבים, ומשרת את תושבי טייבה, וכמו טייבה יש תוכנית להקמת מרכזים - רק לערבים:
            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ידידיה
חבר מתאריך 10.5.13
6443 הודעות
אור ליום ראשון י' בסיון תשע''ג    23:52   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  46. למיטב זכרוני הם לא הסכימו לקרוא למרכז החלל  
בתגובה להודעה מספר 39
 
   שקיבלו מהכסף שלנו על שמו של אילן רמון. טפו עליהם.

הכל מדוייק


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Isrtv
חבר מתאריך 2.4.12
4582 הודעות
אור ליום ראשון י' בסיון תשע''ג    20:00   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  38. הכל מתחיל משיעור גביית ארנונה השואף ל-0  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   מענקי האיזון שהרשות מקבלת (ורוב העיריות הגדולות בארץ לא מקבלות בכלל) הולכים לתחומים אחרים. החינוך זה כסף "צבוע" שהולך לחינוך בלבד (אני מאוד מקווה שגם שם...).

אני משלם מיסים עליי, וארנונה עליי, ומיסים גם עליהם - והם בעיקר יודעים להגיד כמה גורמם רע, במקום לקחת את גורלם בידיים.
אפילו שירות לאומי בערים ובכפרים שלהם הם לא מוכנים לעשות ( =לתרום לקהילה שלהם, לקבל על זה שכר מסוים מהמדינה, ועוד לקבל הטבות כשל חיילים משוחררים אח"כ).


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ישראלצ'יק
חבר מתאריך 2.4.12
6574 הודעות
אור ליום ראשון י' בסיון תשע''ג    21:41   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  40. המערב מסרב לקלוט - הערבים מבינים רק כוח *לא דמוקרטיה* .  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   זה לא בתרבות שלםה לקבל את האחר השונה מהם ברצונותיו.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
סטודנט
חבר מתאריך 20.5.08
1394 הודעות
אור ליום ראשון י' בסיון תשע''ג    21:59   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  41. לנו אכפת מהכלבים שלנו, יותר ממה שלכם אכפת מהילדים שלכם  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   אחרת, הייתם דואגים להם לעתיד טוב יותר.
לא הייתם נותנים להם לנהוג בגיל 12 ולהשתולל בכביש בגיל 17
הייתם חוגרים אותם במושב מתאים (ואת עצמכם) לא רק מחוץ לעיר איפה שיש משטרה.
הייתם הופכים שולחן במועצה כדי שהם יקבלו מורה טוב ולא מורה מהחמולה.
הייתם דואגים שהמתנס יהיה מקום נקי עם חוגים, ולא רק מקור למשכורת קבועה למקורבים.
הייתם שומרים עליהם מהטפה מוסלמית קיצונית ומרעש המסגדים והחתונות.
הייתם דורשים שניידת משטרה תסתובב אצלכם בשכונה, ולא זורקים עליה אבנים.
ויש לי עוד מאות דוגמאות אם תרצו.
בפרפראזה על דברי גולדה:
רק כשהערבים יאהבו את הילדים שלהם יותר ממה שאנחנו אוהבים את הכלבים שלנו, יהיה פה דו קיום בכבוד.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
דור3
חבר מתאריך 2.4.12
7820 הודעות
אור ליום ראשון י' בסיון תשע''ג    22:16   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  43. תודה. תגובה לעניין.  
בתגובה להודעה מספר 41
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
gandalf
חבר מתאריך 4.7.08
27363 הודעות
אור ליום ראשון י' בסיון תשע''ג    22:11   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  42. ערבים לעולם לא יאהבו יהודים. כלבים דווקא כן  
בתגובה להודעה מספר 0
 

ממשלה שבהתלהבות חילצה ישראלים בנפאל ראוי שבהתלהבות תציל ישראלים כלכלית בארץ


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
כנעני
חבר מתאריך 9.7.10
12740 הודעות
אור ליום ראשון י' בסיון תשע''ג    22:17   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  44. בקשר למשכורתו של ראש העיר הממונה:  
בתגובה להודעה מספר 0
 
"כהן, אגב, מקבל למעלה מ-200 אלף שקלים בחודש, שהצטברו למשהו כמו 14 מיליון שקלים בשש השנים האחרונות."

התחשיב נעשה לא לפי שרירות ליבו, אלא כשהוא מראה שקיפות על תנועות כספיות שנעשות בשגרת יומו במשרדו.

אין שום סיבה שבעת כהונתו כממונה, הוא לא ייעשה את אותו סכום.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ידידיה
חבר מתאריך 10.5.13
6443 הודעות
אור ליום ראשון י' בסיון תשע''ג    23:39   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  45. הכלבים שלנו מבינים את מקומם  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   אתם מנסים לגזול לנו את הארץ ועוד מתבכיינים שאנחנו לא שופכים עליכם דבש. לא טוב לכם פה? אתם מוזמנים ללכת.

הכל מדוייק


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
גדליה הפיל
חבר מתאריך 9.8.08
7525 הודעות
אור ליום ראשון י' בסיון תשע''ג    23:58   18.05.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  47. אז תבינו את הרמז ועופו לעזאזל.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
וכל הבכי והנהי הוא שקר אחד גדול.
כולם גנבים שקרנים ונוכלים.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | תייק בארכיון | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
     


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות