אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון סקופים נושא #214863 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 214863   
פנדה
חבר מתאריך 22.7.14
2806 הודעות
יום שלישי ט''ו בסיון תשע''ה    18:43   02.06.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

חודש של הכרעות דרמטיות בארה''ב: נישואים חד־מיניים, רפורמת הבריאות ומעמד ירושלים  

 
   ללא קשר למהות הפסיקות, בעוד כחודש ישתנו לבלי הכר כמה מעקרונות זכויות האדם וסמכויות הממשל הפדראלי. יש שאף רואים ביוני 2015 כחודש החשוב ביותר בהיסטוריה המשפטית של ארה"ב

ניו יורק טיימס"הארץ"
02.06.2015 17:51

בית המשפט העליון של ארה"ב צפוי לפרסם בחודש הקרוב פסיקות בשורה של נושאים פוליטיים נפיצים וסוגיות חברתיות רגישות הנמצאות במרכז סדר היום האמריקאי. ארבעת הנושאים המרכזיים שיזכו לחוות דעת של תשעת השופטים העליונים הם: מידת החוקיות של רפורמת הבריאות של הנשיא ברק אובמה; סוגיית ההכרה בנישואים חד־מיניים בכל 50 המדינות; סוגיית אופי הפרשנות של חוק "הדיור ההוגן", האוסר על אפליה במכירה והשכרת נכסים בגלל הבדלי גזע, צבע, דת, מין, מצב משפחתי או מוצא לאומי; ושאלת החוקיות בחומרים רעילים שמידת יעילותם אינה גבוהה די הצורך בהוצאות להורג. לפסיקה זו עשויה להיות השלכות על כל סוגיית עונש המוות בארה"ב.

ללא קשר למהות הפסיקות שיתקבלו, ההערכה הרווחת בוושינגטון היא שבעוד חודש ישתנו לבלי הכר כמה מהעקרונות הנוגעים לזכויות אדם ולסמכויות הממשל הפדראלי. במונחים של השפעה משפטית, ייתכן שיוני 2015 הוא החודש העמוס ביותר בתולדות בית המשפט העליון.


בית המשפט העליון בארה"ב

סוגייה מעניינת שאמורה להגיע לידי הכרעה נוגעת במדיניות ארה"ב כלפי ישראל ועלולה לשלוח גלי הדף ברחבי המזרח התיכון. מדובר בתיק שדן בשאלה מה יש לרשום בתעודת הזהות של תינוק שנולד בירושלים בסעיף "מקום לידה". במשך שנים הכיר הקונגרס פעם אחר פעם שירושלים היא בירת ישראל, אולם הממשל – שנהנה מסמכות בלעדית בנושאי חוץ – נמנע מלפעול ברוח ההחלטה (למשל בעניין מיקום השגרירות), כדי להימנע מפרובוקציה חד־צדדית וכדי לספק את דרישות "הלובי הישראלי" בוושינגטון. ב–2002 קבע ממשל בוש כי בסעיף "מקום הלידה" של תינוק שנולד בירושלים ירשם "ירושלים" בלבד ולא "ירושלים, ישראל". העניין התגלגל לערכאות משפטיות וכעת מוצאים עצמם השופטים העליונים בפני הכרעה, כשברקע היחסים העכורים בין אובמה לבין בנימין נתניהו.

סדרת הפסיקות החשובות החלה הלילה (שלישי), כשבית המשפט העליון פרסם לראשונה בתולדותיו החלטה בתיק העוסק בפגיעה בזכויותיו של אדם בשל תוקפנות ואיומים כלפיו ברשתות החברתיות. ברוב של שבעה שופטים מול שניים ביטל העליון את הרשעתו של תושב פנסילבניה שפרסם התבטאויות פוגעניות ואלימות נגד אשתו, לאחר שזו עזבה אותו. עיקר הדיון עסק בשאלה עד כמה החוק הפדראלי נגד איומים רלוונטי בעולם באינטרנט, שבו כל פרסום עשוי להגיע לקהל רב ולהתפרש באופן שגוי.


תשעת שופטי העליון של ארה"ב

אנטוני אלוניס, בן 31, נידון ל–44 חודשי מאסר אחרי שהורשע בכך שפרסם בפייסבוק שירי ראפ תחת השם הבדוי "טון דוגי" ובהם התייחס להרג אשתו בנפרד, תלמידי תיכון וסוכן אף־בי־איי. במהלך המשפט טען אלוניס כי דבריו מוגנים על ידי חופש הביטוי, בהתאם לתיקון הראשון לחוקה, ואף היו תרפויטים. אשתו בנפרד טענה כי היא חששה לחיה לאחר שראתה את הפרסומים נגדה ואף השיגה נגד אלוניס צו הרחקה. בית המשפט בפנסילבניה פסק כי בכדי שהפרסומים ייחשבו כאיום על התביעה להוכיח שאדם רציונלי יראה בפרסומים כאיום, ולכן פסק לטובתה. ההגנה ערערה לבית המשפט העליון.

בפסיקת העליון, שנכתבה על ידי הנשיא ג'ון רוברטס, נאמר כי בתביעות כאלה יש "לעשות יותר בהוכחת הכוונה" ולהתחשב בהלך רוחו של הנאשם ובמידת רצונו שמלותיו ייתפשו כאיום. רוברטס לא הציג עקרונות מנחים הנוגעים לחופש הביטוי באינטרנט, אך נמנע מלקבוע כי זכויותיו של אלוניס הופרו. עם זאת, הוא הדגיש כי החוק הקיים אינו מסביר איזה מצב נפשי יהיה מספיק להרשעה. הוא כינה את המלים שבהם השתמש אלוניס "גסות, מבישות ואלימות" והדגיש כי "איומים אמיתיים" אינם מוגנים על ידי התיקון הראשון לחוקה. עם זאת, השופטים לא פירטו מה נחשב איום אמיתי. כמו כן נמתחה ביקורת על בית המשפט בפנסילבניה על כך שלא התייחס למידת פזיזותו או כוונתיו של אלוניס בפרסום ההצהרות. בסרטון - דיון ברשת "אל-ג'זירה אמריקה" על הפסיקות הקרבותלחץ כאן לצפיה דרך יוטיוב

משפטנים ועורכי דין רבים מותחים ביקורת על פסיקת העליון וסבורים כי היא צפויה להקשות על תביעות בשל איומים בפייסבוק וברשתות חברתיות אחרות. השופט העליון קלרנס תומאס, שהיה בין המתנגדים, אמר כי תפקידו של בית המשפט העליון "הוא להכריע בשאלות, לא ליצור אותן. אי קבלת ההחלטה משליכה את כולם - מהשופטים ועד למשתמשי הפייסבוק - למצב של חוסר ודאות".

בפסיקה אחרת הורה בית המשפט העליון לפתוח מחדש את התיק נגד מותג האופנה Abercrombie & Fitch, על כך שלא קיבל לעבודה אישה מוסלמית משום שעטתה חיג'אב. לטענת החברה, הלבוש המוסלמי לא התאים לקוד הלבוש הנהוג בחנויות, המחייב את הצוות להתלבש "בסגנון הקלאסי של מכללות בחוף המזרחי". השופט אנטונין סקאליה פסק כי החברה ידעה, או לכל הפחות חשדה, שהמועמדת לתפקיד, סמנתה אלאוף, עטתה כיסוי ראש מסיבות דתיות, והחליטה לדחות את מועמדותה כדי להימנע מלהתיר לה לקיים את המנהג הדתי. "די בכך", כתב השופט, "כדי לאפשר לה לתבוע את החברה על הפרת החוק הפדראלי הנוגע לאפליה בתעסוקה". ההחלטה התקבלה ברוב של שמונה נגד אחד, השופט קלרנס תומאס.

אלאוף זכתה בערכאה הנמוכה יותר בפיצוי בסך 20 אלף דולר, אולם בית המשפט הפדראלי לערעורים בדנוור הפך את ההחלטה וטען כי היה לדחות אותה מלכתחילה. כעת, יחזור התיק לבית המשפט לערעורים. ארגונים המייצגים מיעוטים דתיים, ובהם מוסלמים, סיקים ויהודים, הביעו קורת רוח מהחלטת העליון בתיק. בסרטון - דיון ברשת פי-בי-אס על עטיית חיג'אב בעבודהלחץ כאן לצפיה דרך יוטיוב

http://www.haaretz.co.il/news/world/america/.premium-1.2650557


              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  כל שנה בחודש יוני, לקראת פגרת בית המשפט, מגיעות ההכרעות הגדולות... NirOz 02.06.15 18:55 1
  מעמד ירושלים??? somebody 02.06.15 18:56 2
  חגיגה ''לליברל'' הקיצוני והנאור אובמה! jw 02.06.15 19:00 3
     דווקא בוש הוא זה שהסיר את ישראל ברישום המיקום של ירושלים ross 02.06.15 19:13 4

     
NirOz
חבר מתאריך 1.4.12
11061 הודעות
יום שלישי ט''ו בסיון תשע''ה    18:55   02.06.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. כל שנה בחודש יוני, לקראת פגרת בית המשפט, מגיעות ההכרעות הגדולות...  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   https://rotter.net/forum/scoops1/30993.shtml

https://rotter.net/forum/scoops1/31236.shtml

- - -


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
somebody
חבר מתאריך 29.3.15
4197 הודעות
יום שלישי ט''ו בסיון תשע''ה    18:56   02.06.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. מעמד ירושלים???  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   בסדר...


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
jw
חבר מתאריך 4.8.06
11559 הודעות
אור ליום רביעי ט''ז בסיון תשע''ה    19:00   02.06.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. חגיגה ''לליברל'' הקיצוני והנאור אובמה!  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   אבל עצוב ורע-לחוסין אוסמה אובמה!!! (המוסלמי)


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ross
חבר מתאריך 5.5.15
5406 הודעות
אור ליום רביעי ט''ז בסיון תשע''ה    19:13   02.06.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. דווקא בוש הוא זה שהסיר את ישראל ברישום המיקום של ירושלים  
בתגובה להודעה מספר 3
 
ולא חילקת לו "מחמאות" כאלה


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | תייק בארכיון | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
     


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות