אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון סקופים נושא #232701 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 232701   
avishay
חבר מתאריך 12.2.15
1315 הודעות
יום ראשון י' באב תשע''ה    14:09   26.07.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

האוצר מציג נתון מדאיג ומתמשך המדרדר את כלכלת ישראל  

 
   משרד האוצר פרסם היום (א') נתונים מדאיגים בנוגע ליצוא הישראלי אשר הוביל להאטה בקצב צמיחת התוצר. נתוני היצוא ברבעון השני הציגו חולשה, אשר באה לידי ביטוי בירידה ברוב ענפי יצוא הסחורות ובקיפאון בנתוני יצוא השירותים. כך, יצוא הסחורות (ללא יהלומים) ברבעון השני התכווץ ב-6.6 אחוזים לעומת הרבעון הראשון.

לפי האוצר, ההאטה בקצב הצמיחה של היצוא בשנים האחרונות נובעת ממגמות גלובליות (האטה בקצבי הצמיחה ובמיוחד בסחר העולמי), מהתחזקות השקל ומהתייקרות בעלויות הייצור במשק.

הגידול בסחר העולמי ירד למחצית בהשוואה לשנים שלפני המשבר העולמי

באוצר מסבירים כי מניתוח המבוסס על מודל צמיחה עולה כי התרומה של הסחר העולמי ליצוא הסחורות הישראלי פחתה, מכיוון שקצב הגידול הממוצע בסחר העולמי בשלוש השנים האחרונות ירד למחצית בהשוואה לשנים שלפני המשבר העולמי. להתחזקות שער החליפין מאז שנת 2012 הייתה השפעה מצומצמת, כאשר עיקר התיסוף נרשם קודם לכן בעיקר בין השנים 2008-2005. מנגד, טוענים באוצר, יצוא השירותים המשיך לתרום לצמיחת התוצר הכללי והתרחב בקצב שנתי ממוצע של 3.7 אחוזים, וקיזז במידה מסוימת את ההאטה המשמעותית ביצוא הסחורות. הגידול ביצוא השירותים נתמך בגידול העולמי בפעילות בענפי ההיי-טק (הבא לידי ביטוי בין השאר בעליות במדד ה-NASDAQ).

עם זאת, הניתוח הכמותי מראה כי המגמות העולמיות מהוות הסבר חלקי לחולשה ביצוא הישראלי, וככל הנראה חלה שחיקה בתחרותיות של המשק הישראלי שהובילה לפגיעה נוספת ביצוא.

באוצר מציינים כי הצטרפותה של ישראל לקבוצת מדינות ה-OECD סימלה את הפיכתו של המשק ישראלי למשק מפותח. בתוך כך, מאז המחצית השנייה של העשור הקודם חלה עלייה בתוצר לנפש בישראל תוך התקרבות לתוצר לנפש במדינות מפותחות אחרות. עלייה בתוצר לנפש משקפת שיפור ברמת החיים, אך במקביל מביאה לייקור עלות העבודה ליחידת תוצר. כך, עלות עבודה ליחידת תוצר בישראל עלתה משמעותית בשנים האחרונות, בעוד עלויות השכר במדינות המפותחות האחרות נותרו ללא שינוי משמעותי. זאת בשונה מתקופת טרום המשבר העולמי, בה עלויות העבודה בישראל עלו בקצב איטי יחסית.

חלקו של הסחר בתוצר של המדינות המפותחות מצוי במגמת עלייה מתמשכת בעשורים האחרונים, מגמה שלפי האוצר נבלמה בשנת 2009 בעקבות המשבר העולמי. בשנת 2011, עם ההתאוששות מהמשבר, חזר חלקו של הסחר בתוצר של מדינות ה-OECD (בממוצע) לרמות השיא שנרשמו טרום המשבר. בדומה למרבית המדינות המפותחות, גם בישראל נרשמה בעשורים האחרונים עלייה בחלקו של הסחר בתוצר, ואולם המגמה התהפכה בשנים האחרונות. "הפתיחות לסחר חוץ יוצרת תחרות גוברת לענפים המקומיים ומחייבת התייעלות או מעבר לתחומים בהם לכלכלה קיים יתרון יחסי. לדוגמא, הסרת המגבלות על היבוא של מוצרי הטקסטיל בתחילת שנות ה-90 הובילה לצמצום משמעותי של הפעילות בענף והתמקדות בנישות עתירות טכנולוגיה. כפי שנראה בהמשך, עיקר הגידול ביצוא הסחורות הישראלי חל בענפים המתקדמים", מציינים באוצר.

פגיעת השקל החזק

באוצר מסבירים כי גם לזינוק שער השקל מול מטבעות אחרים פגע ביצוא על ידי כך שייקר את היצוא הישראלי בהשוואה למתחרות בעולם והשפיעה בעיקר על ענפי יצוא בעלי פריון נמוך יחסית. במקביל, התחזקות הדולר לעומת האירו הגבירה את התחרות מצד מדינות גוש האירו מול השוק האמריקני.

תוך כך, בעשור הנוכחי אנו עדים להרעה בדירוג של ישראל במדדי תחרותיות גלובאלית. המדד מתייחס למאפיינים וביצועי המשק, יעילות ותפקוד הממשלה, יעילות הפעילות של המגזר העסקי ואיכות התשתיות. בחמש השנים האחרונות נרשמה ירידה של 5 מקומות בדירוגה היחסי של ישראל. לאור הממצאים סבורים באוצר שיש לבחון צעדים להבטחת סביבה תומכת בפעילות העסקית בישראל.

מגמה נוספת לפי האוצר הנובעת מהפגיעה ביכולת התחרותית של המשקים המפותחים, הינה מעבר הדרגתי מיצוא סחורות, ליצוא שירותים. ככלל, יצוא הסחורות הוא בעל ערך מוסף נמוך יותר וחלק מהמשקים בעלי עלויות הייצור הגבוהות עוברים ליצוא שירותים (הכולל בין השאר ענפים פיננסיים, תוכנה ומו"פ) אשר מנצלים באופן מיטבי את היתרונות התחרותיים (כגון טכנולוגיה וכוח אדם מיומן). תחלופה זו הינה מגמה ארוכת שנים ובולטת במיוחד בישראל בשנים האחרונות. "בהקשר זה, לממשלה תפקיד מרכזי ביצירה ושיפור בהון האנושי שיבטיח גידול בר-קיימא ביצוא הישראלי".

באוצר מסבירים כי "המשק הישראלי המאופיין, בין היתר, בקוטן יחסי, מיעוט במשאבי טבע, ריחוק גיאוגרפי משותפות הסחר העיקריות, וחוסר יציבות גיאופוליטי, נדרש, אף יותר ממשקים מפותחים אחרים, לשמור על היכולת התחרותית של התעשייה המקומית. בתוך כך, בשנת 2014 היווה היצוא הישראלי כ- 32 אחוזים מסך התוצר המקומי הגולמי. עם זאת, תרומתו של היצוא לתוצר נמצאת בנסיגה מאז השיא שנרשם בשנת 2007".

"היצוא הישראלי הופך עם השנים "מתוחכם" יותר, קרי מבוסס מו"פ והון אנושי, ועתיר בטכנולוגיה. בתוך כך, בשנים האחרונות חל גידול ביצוא של ענפים המאופיינים בריכוזיות גבוהה. עפ"י דוח בנק ישראל (לשנת 2012) ארבע חברות מרכזות כשליש מיצוא הסחורות. הגידול בריכוזיות עלול להוביל לתנודתיות רבה יותר בצמיחת היצוא. כך, למשל, לשינויים במחירי האשלג בעולם או לשדרוג קווי יצור של מפעל אלקטרוניקה גדול עשויה להיות השפעה מהותית".

http://www.bizportal.co.il/capitalmarket/news/article/412198


              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  יאללה להוריד את הריבית למינוס אחוז זקי ושות 26.07.15 14:11 1
  72000 הנוסעים שעוברים היום בנתב''ג--מהנהנים בדאגה. עמוסכ 26.07.15 14:16 2
     בטח אין לזה שום קשר לגדילתן של האוכלוסיות הבלתי יצרניות בישראל. שאול מופרז 26.07.15 14:49 3
  מה שמדרדר את הכלכלה בארץ זה השרות הגרוע שעסקים נותנים ללקוחות שלהם עוזי מזרחי 26.07.15 15:15 4

     
זקי ושות
חבר מתאריך 1.4.12
38616 הודעות
יום ראשון י' באב תשע''ה    14:11   26.07.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. יאללה להוריד את הריבית למינוס אחוז  
בתגובה להודעה מספר 0
 
שנתחיל לשלם לבנקים רבית על הפק"מים

ביוש!


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
עמוסכ
חבר מתאריך 11.4.04
66333 הודעות
יום ראשון י' באב תשע''ה    14:16   26.07.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. 72000 הנוסעים שעוברים היום בנתב''ג--מהנהנים בדאגה.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
שאול מופרז
חבר מתאריך 2.4.12
3235 הודעות
יום ראשון י' באב תשע''ה    14:49   26.07.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. בטח אין לזה שום קשר לגדילתן של האוכלוסיות הבלתי יצרניות בישראל.  
בתגובה להודעה מספר 2
 

אשרי המאמין, אני מאמין שלא...


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
עוזי מזרחי
חבר מתאריך 20.5.08
9830 הודעות
יום ראשון י' באב תשע''ה    15:15   26.07.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. מה שמדרדר את הכלכלה בארץ זה השרות הגרוע שעסקים נותנים ללקוחות שלהם  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   אתה מגיע לחנות או עסק מלקקים אותך מחיבהרק יצאת עם המוצר לא זוכרים מי אתה בכלל
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10204752729481346&id=1330600653

או שמוכרים מוצר לקוי מראש בין אם בכוונה ובין אם בתום לב ולא מוכנים לטפל בתלונות


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | תייק בארכיון | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
     


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות