אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון סקופים נושא #25890 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 25890   
סחבק
חבר מתאריך 14.10.11
103 הודעות
יום רביעי כ''ז בסיון תשע''ג    09:07   05.06.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

יעקב ממן: נודע מקום קבורתו - טקס גילוי מצבה לחלל מלחמת השחרור, אחרי 65 שנה  

 
   עבר עריכה לאחרונה בתאריך 05.06.13 בשעה 09:20 על-ידי גלובל (גלובל)
 
ביום רביעי הקרוב, 65 שנה לאחר נפילתו, יתקיים גילוי המצבה על קברו של יעקב ממן, שעד היום זוהה כישראל מיר. לאחר בדיקות רבות וחקירה מאומצת, הסתבר מעל לכל ספק שאין אדם בשם ישראל מיר ומי שקבור מתחת למצבת האבן הוא יעקב ממן. "יש פה מסר לחיילים שהצבא יעשה הכל עבורם, אם בחיים ואם לאחר המוות", אומר סא"ל גבי אלמשעלי ראש מדור איתור נעדרים בצה"ל


לפני יותר משנה פרסמנו כאן כתבה מקיפה על סיפורם של יעקב ממן ז"ל וישראל מיר. ישראל מיר, נקבר בהר הרצל, ואילו יעקב ממן, נשאר חלל שמקום קבורתו לא נודע והוכנה לו כרית הנצחה בחלקת הנעדרים בהר. לאחר 65 שנה של שאלות פתוחות באשר לגורלו של יעקב ממן ולזהותו של ישראל מיר, התברר לפני שבועיים, בעקבות בדיקות מעבדה גנטיות, כי חייל בשם ישראל מיר לא היה קיים ומי שקבור תחת המצבה של ישראל מיר הוא יעקב ממן. השבוע, ביום רביעי בשעה 17:00 יתקיים טקס גילוי המצבה בהשתתפות משפחתו. בכך, הביאה לפתרון, יחידת איתור נעדרים של צה"ל, תיק ופצע פתוח, שיוכל להוביל לפתרונם של תיקים נוספים ביחידה.

איך זה יכול להיות?!
אלידע בר שאול, מדריך הסיורים המוכר, שנקשר בסיפורם של ישראל מיר ויעקב ממן, מסביר לנו השבוע, לאור ההתפתחויות הדרמטיות, את השתלשלות העניינים. אלידע שעורך סיורים רבים בהר הרצל, החל לפקוד את קברו של ישראל מיר, ולספר את סיפורו למסיירים, כאשר הבחין, ביום הזכרון לפני 7 שנים, שאיש אינו ניגש לקברו. אלידע החל לחקור את סיפורו של ישראל מיר, שנקרא כך לפי כמה גרסאות. סיפרו עליו עדויות לוחמים, כי כאשר נפגע מפגז בבטן בקרב על מעלה החמישה, מלמל את המלים "ישראל מיר". על פי גרסה אחת הוא אמר ביידיש ישראל שלי. לפי גרסה נוספת הוא קרא בשם שלו - "ישראל מאיר" או כפי שנחקק על מצבתו "ישראל מיר".
עמי מימון ז"ל, אחיו של יעקב ממן (ניתן לשים לב לשיבוש בשם המשפחה שהיקשה על זהותו), היה מי שבמשך שנים, חיפש מנוחה לאחיו.

קבר מיותם
"אחד הדברים שקרו מאז הכתבה שפורסמה לפני כשנה", מסביר השבוע אלידע, "הוא שעמי מימון, שהיה חולה באותה תקופה, נפטר לפני סיום הפרשה. לפני כמה חודשים, התקבל האישור לפתיחת הקבר בכדי לבדוק את כיוון החקירה שהעלתה כי יתכן ומדובר באותו אדם, וכי גופתו של ישראל מיר היא לא אחרת מאשר של יעקב ממן שמקום קבורתו לא נודע. לקחו דגימת דנ"א מהקבר ועשו השוואות, עם דגימת הדנ"א אותה לקחו מעמי בארה"ב. מהמכון הפתולוגי נאמר לנו שאם ההתאמה בבדיקה מתקרבת לחמישים אחוז, אפשר לומר שזה וודאי. במקרה הזה (כפי שיתואר בהמשך), ההתאמה הייתה באחוזים הרבה יותר גבוהים. את הבשורה, לצערי אי אפשר כבר היה לבשר לעמי".
כשהתקבלו התשובות החותכות מארה"ב על זהותו של ממן, סא"ל גבי אלמשעלי, ראש מדור איתור נעדרים בצה"ל שחקר את הנושא, נסע לציפורה אלמנתו של עמי מימון, בכדי לבשר להם את הבשורה. היא אמרה להם ששבוע קודם הם עלו לקברו של עמי במלאת 11 חודשים לפטירתו. ציפורה אמרה לאלמשעלי היכן קבור עמי, לשם נסעו אלמשעלי והחוקר השני. כשהגיעו, עמדו על הקבר, אמרו פרק תהילים ובישרו לו שיש קבר לאחיו.

איך הגיעו לכיוון החקירה כי מיר הוא למעשה ממן?
"יש המון תיקים במדור נעדרים. שנים שהתיק הזה שכב כאבן שאין לה הופכין ומשפחת מימון כמעט התייאשה", מספר אלידע. "האבא היה הולך למקומות שאמרו לו ששם לחם יעקב, עמי הלך למעלה החמישה, שם נפל יעקב, אך ללא הועיל. הסיפור של ישראל מיר, גרם לי להקדיש את הזמן ולחפש. ביום הזיכרון לפני שבע שנים, חשבתי לעצמי אז, בהר הרצל, שאף אחד לא יודע על ישראל מיר הזה. מההתחלה, הבנתי שזה לא שמו האמיתי של החלל, בגלל הגרסאות המרובות לפירוש שמו. ביום הזיכרון ההוא קיימתי, 'אומר ועושה'. בשמונה בבוקר התייצבתי בהר הרצל וראיתי איך ההר מתמלא במשפחות הנופלים. ראיתי אחר כך את כולם הולכים ואף אחד לא ניגש אל הקבר, גם למחרת אף אחד לא בא. כעבור שבועיים בתאריך הנפילה, שוב אף אחד לא בא. זה נתן לי את 'הדרייב' לבדוק מי זה ישראל מיר ולהביא אליו כמה שיותר אנשים".
אלידע מדריך בהר הרצל פעם בשבוע בממוצע. "אנשים בדרך כלל מבקשים ללכת לקברם של חנה סנש, יוני נתניהו. אני מקפיד ללכת לקברו של ישראל מיר. לאט לאט, זה יצר הד, וגרם למדריכים אחרים להגיע בסיוריהם לשם".

איך אף אחד לא חשב על הקשר בין מיר לממן?
"יש הרבה חיילים אלמונים, היה צריך פשוט שמישהו ידרוש על גורלו של ישראל מיר", מסביר אלידע. "אף אחד בעולם לא דרש והקב"ה זימן אותי להבין שאין אדם בשם ישראל מיר וכנראה שישראל זה יעקב ממן. כלומר, שיעקב ממן מילמל את המילים ישראל מיר. ציפורה, אלמנתו, שמעה בשבעה, שיש קרוב משפחה שקוראים לו מאיר ישראל, היא חשבה פתאום שאולי צמד המלים שיעקב מלמל היו למעשה שמו של קרוב המשפחה. עמי מימון התקשר אלי אחרי הכתבה במעייני הישועה כדי להגיד לי תודה. אמרתי לעמי אחרי שהוא קרא את הכתבה 'אני יכול לומר לך שבשש שנים האחרונות, היו לאחיך מאות מבקרים, ואמרו לכבודו קדיש ביום הפטירה שלו'".
"להדריך את אותה הדרכה, אותו סיור פעם אחר פעם זה 'מייבש'", מעיד אלידע. "אבל כפיתי על עצמי לעשות כך, כדי 'לפמפם' את הסיפור לאנשים".

אתה תהיה בטקס גילוי המצבה?
"בוודאי", אומר אלידע ללא היסוס. "יחד עם מסיירים רבים שסיירו איתי, שהסיפור נגע לליבם ועקבו אחר ההתפתחות לאורך השנים".

עם אילו תובנות אתה יוצא מהסיפור הזה?
"איזה עם אנחנו. כולנו רקמה אנושית אחת חיה. אני מחכה לראות את העיניים הבורקות של האחיינים ממשפחת ממן שהולכים להיות בטקס. התודה היא ליעקב ממן שעבר כל מה שעבר ובא ממרוקו, הוא תרם להקמת המדינה ואני תרמתי את התרומה שלי - לא לשכוח אותו".

סיפוק גדול
כאמור, מי שהיה אמון על הטיפול הרגיש בסוגייה הזו הוא סא"ל גבי אלמשעלי, ראש מדור איתור נעדרים. בשיחה עימו השבוע הוא מספר. "לפני ארבע שנים עמי יצר קשר איתי. הוא שלח אלינו מכתב וביקש שנבדוק מה עלה בגורלו של אחיו, באיתור מקום קבורתו. המכתב הזה הגיע אלינו יומיים לפני הדיון על ישראל מיר ועל כיוון החקירה החדש", הוא מסביר.

מה הוביל לפתיחת התיק מחדש?
"כיוון החקירה החדש, התחיל מפנייה שהגיעה אלינו מצביקה, מורה לשל"ח. לפני כמה שנים הנושא הזה עלה, וכשהגיעה הפנייה החדשה, בדקנו את זה בצורה יותר מסודרת והחלו הבדיקות על מיר ישראל. הבדיקות האלה גילו שאין כזה אדם. הוא לא דווח כחייל שהתגייס. גם לא עלה לארץ אדם כזה וגם לא נולד כאן. המסקנה הייתה שככל הנראה לא קיים אדם כזה. מצד שני, כל הפרטים שקשורים לישראל מיר הם למעשה חופפים לפרטים שאנו יודעים על יעקב ממן. אם זה תאריך הקרב הכמעט זהה, או הדבר המשמעותי יותר, שהתברר שממן יעקב הגיע לבית החולים משם יש מסמך מתועד שאומר שהוא זוהה ע"י חבריו. בית החולים הוא אותו בית חולים אליו הגיע ישראל מיר. לגבי יעקב, אנו יודעים שהוא נפגע במעלה החמישה כתוצאה מפגז בבטן. אותם ממצאים נכתבו בדו"ח הרפואי של ישראל מיר. הפרטים האלו הביאו אותנו לבחון את הכיוון שמדובר באותו אדם. לאחר בדיקות מרובות, ביקשנו אישור לפתיחת הקבר מהיועץ המשפטי לממשלה, ולעריכת בדיקות דנ"א. הרב הראשי לצה"ל בדק את הסבירות של החקירה עצמה".

גם אחרי 65 שנה, יש עניין לערוך בדיקות שכאלו?
"מסתבר שכן. זה מאד תלוי במצב השימור של הגופה. במקרה שלנו, הבדיקות נעשו על שיניים. בשיניים יש מעט חומר שהוא בדרך כלל נשמר שנים. הבדיקות נערכו במכון לרפואה משפטית בארץ".

מה היו תוצאות הבדיקות?
"התוצאות היו בהסתברות גבוהה מאד שאכן מדובר ביעקב ממן. אני לא רוצה להפריז במספרים, אבל זה לדעתי מעל 99 אחוז. מסרנו את זה לחוות דעת נוספת, שאיששה את הטענה שלנו".

מה צפוי להיות בטקס גילוי המצבה?
"טקס גילוי מצבה במהות שלו, הוא בעל דמיון רב ללוויה. אלא שכאן, החלל כבר קבור, ולכן הטקס קצת שונה. יהיו בטקס חיילים מחטיבת הראל של היום שהייתה חטיבתו של יעקב ממן. ראש אכ"א אמורה גם כן להיות בטקס, וכן מפקד חטיבת הראל. המשפחה של יעקב גדולה מאוד, האחיינים הרבים שלו יהיו גם בטקס והרבה גורמים שהשתתפו בחקירה".
"יצאנו עם הרבה מאד סיפוק מהסיפור המרגש הזה. לראות את המשפחות, איך שהדברים הללו מקרבים אותם לסיפור של האח ואיך הצבא כצבא לא מתייאש ויודע לתת כבוד לחללים שלו גם אחרי 65 שנה. זה אות לכולם. יש פה מסר לחיילים שהצבא יעשה הכל עבורם, אם בחיים ואם לאחר המוות. ההירתמות וההתקדמות של כולם נותנת להם את התקווה שזה אפשרי".

האם יש עוד תיקים לא פתורים שגילוי זה יכול לזרזם?
"יש לנו עוד 180 חללים שמקום קבורתם לא נודע. אנחנו מקווים שלאט לאט חלק מהאירועים יפתרו. אנחנו לומדים מהמקרה הזה, לגבי יכולות הדיווח, החקירה, בדיקת המסמכים, וזה בהחלט עוזר לנו לגבי החקירות הבאות והצורך בדנ"א".

ציפורה מימון אלמנתו של עמי, נרגשת מאוד לקראת גילוי המצבה. "בקרב האחיינים השונים של עמי, יש התעניינות רבה על הסיפור, עד לדור השלישי, לנכדים", היא אומרת לי בקול נרגש. "כולם רוצים לבוא לטקס ולראות את המעגל נסגר. זה גרם להתרגשות גדולה במשפחה. הרבה מהם אפילו לא ידעו על הסיפור לפני כן".


http://www.myim.co.il/modules/alonim/pdf/223.pdf


              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  תציין בכותרת קבורתו של מי. פורל 05.06.13 09:09 1
     איך עורכים את הכותרת ? סחבק 05.06.13 09:12 2
         זה מסוג המקרים שאפשר ואפילו כדאי להוסיף מידע בכותרת פאטמה 05.06.13 09:14 3
         דרך העריכה פורל 05.06.13 09:17 4

     
פורל
חבר מתאריך 15.9.07
7120 הודעות
יום רביעי כ''ז בסיון תשע''ג    09:09   05.06.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. תציין בכותרת קבורתו של מי.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
דייג אוהב דגים?


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
סחבק
חבר מתאריך 14.10.11
103 הודעות
יום רביעי כ''ז בסיון תשע''ג    09:12   05.06.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. איך עורכים את הכותרת ?  
בתגובה להודעה מספר 1
 
   הבאתי את הכותרת במקור כמו שהיא היתה


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פאטמה
חבר מתאריך 1.11.06
22729 הודעות
יום רביעי כ''ז בסיון תשע''ג    09:14   05.06.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. זה מסוג המקרים שאפשר ואפילו כדאי להוסיף מידע בכותרת  
בתגובה להודעה מספר 2
 
   שיהיה מושג בסיסי על מה האשכול.

יש לך לשונית עריכה מתחת להודעה הראשונה שכתבת.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פורל
חבר מתאריך 15.9.07
7120 הודעות
יום רביעי כ''ז בסיון תשע''ג    09:17   05.06.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. דרך העריכה  
בתגובה להודעה מספר 2
 
  
דייג אוהב דגים?


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | תייק בארכיון | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
     


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות