אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון סקופים נושא #275488 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 275488   
אלכס מהכרמל
חבר מתאריך 18.2.14
5782 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    16:29   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

היהודים גנבו את הרדאר. מבט מהצד של האויב על מבצע תרנגול 53.  

 
   להלן תירגום מקוצר וערוך שעשיתי לכתבה רוסית על מבצע תרנגול-53 שהיום מלאו 46 שנה לביצועו. מבט מהצד של האויב.

.
שמי איגור קוליקוב. בשבילי, בתור סטודנט של המוסד ללימודי שפות זרות שנשלח למצרים בתור מתרגם צבאי, המלחמה הזו החלה ב-30 בנובמבר 1969. מוקדם בבוקר יחד עם היועץ הצבאי של הדיוויזיה ה-3 יצאנו מקהיר אל החזית בים האדום.
בערב, לאחר שעברנו 300 קילומטר, הגענו אל חטיבת החי"ר 19 שהוצבה על חוף מפרץ סואץ. היא הגנה על עמק זעפרן שנמשך עד הנילוס עצמו.בספטמבר ונובמבר החטיבה הופצצה קשות. באחת ההפצצות נהרג יועץ צבאי רוסי. עכשיו היה די שקט. את הימים הטראגים הזכירו שלדי הציוד שנהרס והבורות העצומים שנוצרו מהפצצות הישראליות הכבדות. האזור הזה לא כוסה בידי הנ"מ המצרי והטייסים הישראלים הרגישו בו כמו בבית. כשראיתי את הרסיסים הגדולים והחדים הבנתי שלא באנו לכאן לעשות חיים. החיים השלווים בקהיר נראו כחלום רחוק והעתיד לא נראה כל כך סימפטי.
החטיבה ה-504
במפקדת החטיבה התברר שגדוד 504 בו היינו צריכים לעבוד הועבר 145 ק"מ דרומה, לאזור ראס גריב, עיירה קטנה של עובדי נפט מצרים.
כשהגענו למקום שמענו תדרוך מהיועץ (הרוסי) הבכיר של החטיבה.
נתנו לנו משאית גאז-63 ישנה מחוררת מרסיסים, שמו שם שתי מיטות צבאיות עם מזרונים מלאי פשפשים, ויצאנו לדרך.

לא הרגשנו שמחה מיוחדת לנוכח הנוף היפה כי ידענו שמצפה לנו תקופה לא קלה בכלל.
כל הדרך הייתה זרועה בשלדים של רק"מ שרוף. במיוחד זכרנו נגמ"ש מסוג בטר-152. הוא עמד תקוע בסלע בצד הדרך. בצד האחורי היה חור גדול מטיל ישראלי ששוגר בידי סקיהוק או מיראז'. ישר ראינו שעבד טייס מקצועי. נזכרנו בתדרוך של אחד מעמיתנו: "בזמן הפצצה, ניטשו את הרכב ותברחו כל אחד לצד אחר. הם לא יירו טילים על חיילים בודדים.
המג"ד מוסטפה זיביב והקצינים האחרים קיבלו אותנו יפה. הגדוד רק הגיע ולכן לא הספיקו לחפור שוחות, ונאלצנו לישון במשאית. דבר מפתיע נוסף היה צום הרמדאן במהלכו אסור היה לאכול עד השקיעה.
המזון הגיע רק בערב והיה מלא בחול, כך שנאלצנו לצום יחד עם המוסלמים.

למחרת התחלנו לבדוק את המצב ואת האזור בו היה צריך לפעול גדוד 504.
הגדוד היה אחראי על כיסוי רצועת החוף: 120 לאורך החוף ו-80 לעומק מה שלא נכנס לשום נורמטיב טקטי. בהתאם למשימה, היחידה המצרית הזו נועדה למניעת הנחתה של חי"ר מהים והבטחת "יעדים חשובים" באזור. תשומת לב גדולה ניתנה לאבטחת הרדאר. הגדוד תוגבר בפלוגת טנקי טי-34, סוללת מרגמות 120 וסוללה מעורבת של תותחי נ"ט 57 ותול"ר בי-11. הנשק נגד מטוסים כלל רק שלושה מקלעי ДШК
מלבד לגדוד שלנו היה באזור גדוד של "ההגנה העממית" עם חיילים בני 50-60. החיילים האלה הגנו על אובייקטים של חברת הנפט המקומית, ולמען האמת, לא הייתה מהם שום תועלת.
לא דאגנו בכלל בגלל הנפט. לפי המידע שהיה לנו, בין ישראל למצרים היה הסכם בלתי כתוב שאף אחד לא נוגע ביעדים האלה, מה עוד שבמקום לידינו הנפט הופק בשיתוף ארה"ב.
כאב הראש האמיתי שלנו היה יחידת הרדאר. היא הייתה 8 ק"מ מהחוף ו-5-6 מהגדוד. היא גילתה מטרות באזור המרכזי של מפרץ סואץ. הגנו עליה 10 חיילים בלי שוחות אפילו, ומפקד היחידה היה בעמדת רדאר הדמה, שני קילומטר מהראדאר האמיתי. עמדת רדאר הדמה היוותה גל אבנים עם ברזל תקוע ששימש כאנטנת דמה. הגנו עליה גדרי תיל וחמש סוללות מקלעי נ"מ מתוצרת סובייטית ואמריקאית.

כמובן שמיד הבענו את התנגדותינו לפרישת הכוחות הזו ליועץ הראשי של החטיבה שהבטיח לבדוק את זה. באותו זמן כל אזור פיקוד הים האדום היה כר לפעילות נרחבת של חיל האוויר הישראלי, ולא רק מטוסים אלא גם מסוקים. הם היוו איום חמור כי טסו בגובה נמוך מתחת לרדאר.
יש להגיד שבזעפרן נצא רדאר נוסף. הישראלים הפציצו אותו כל הזמן אבל לא הצליחו להשמידו. חיל האוויר הישראלי לא הטריד אותנו במיוחד, אך לעת ערב ובמיוחד בלילות ירחיים החלו להופיע מסוקים.
הם נכנסו לעומק השטח וחזרו חזרה לסיני רק בסביבות ארבע בבוקר. יכולנו רק לנחש מה הייתה מטרת הטיסות האלה, חשדנו שהם רוצים להנחית חי"ר ולהשמיד את הרדאר, ואף ערכנו אימון לאנשי הגדוד שכלל הקפצה והגעה מהירה לרדאר.
מהבוקר ועד הערב ערכנו תיכנוני קרב, ובלילה היינו בשוחת המג"ד וחיכינו בחשש לידיעות בדבר פעילות המסוקים הישראלים. עם שחר כשנוכחנו שהמסוקים עזבו, הלכנו לישון באוהל.
נזכרנו במה שאמר לנו חבר מפלגה בכיר: "שרק תעזו ליפול בשבי אצל היהודים, תעופו מהמפלגה".
לאחר זמן מה הבחנו במטוס תצפית והבנו שהישראלים בוחנים בקפדנות את האזור. אבל המצב ברצועת החוף נשאר שקט.
בערב ה-26 בדצמבר בשעה 22:00 הגיע מברק ש-50 ק"מ מצפון לנו חדרו שני מסוקים ישראלים. דבר כזה קרה לעיתים תדירות כך שלמרבה הצער לא נתנו למידע הזה יותר מדי חשיבות. במהלך שיחה שגרתית, רס"ן פאנצ'נקו הציע למג"ד להקפיץ את פלוגה א' ולבצע מסע לילי לאזור הנחיתה המשוער של החי"ר המוסק.
למען האמת, גם היום אחרי שלושים שנה אני לא יכול להגיד בוודאות מה היה יותר טוב בשבילנו: האם לקיים את האימון הזה או לא. אם היינו מקיימים אותו, כנראה שהיינו מסכלים את המבצע הישראלי, אבל נשאלת השאלה "מה היה קורה אחר כך"? כנראה שביום למחרת הישראלים היו משמידים את הגדוד לגמרי.
אין פה שום הגזמה. יועץ חטיבתי שהכרתי, וטראן של מלחמת העולם השנייה, שהכיר על בשרו את עוצמת ההפצצות הישראליות, השווה בין המכות שהחליפו ביניהם הישראלים והמצרים: "אם הערבי ישבור את הזגוגית בביתו של היהודי עם רוגטקה, היהודי לוקח אלה ושובר לו את כל החלון יחד עם הקיר."
לאחר מכן נוכחתי שהמכה הישראלית באמת הייתה הרבה יותר חזקה. כמובן שהיינו מוכנים לבצע את חובתנו הצבאית, אבל לא כל כך רצינו למות בחולות האלה.
כך או אחרת לגורל תוכניות אחרות. סגן אלוף זיביב לא אישר לבצע את האימון. כנראה הוא פשוט לא רצה לרוץ בחולות בלילה.
לא קיבלנו שום ידיעות נוספות על המסוקים והכל נרגע.
הפשיטה.
סאמצע הלילה טראס העיר אותי: "איגור! אתה שומע? מטוסים! בוא נראה מה קורה.
מרחוק אכן נשמע קול של מטוסי סילון. - זה כנראה מטוס תצפית, צעקתי בלי לחשוב אפילו איזה מטוס תצפית טס בלילה?
הרעש התחזק, אחד המטוסים היה ממש קרוב אף על פי שלא ראו אותו. 200 מטר ממני היה פיצוץ, לאחר מכן שני.
החלה ההפצצה.
מכל הצדדים התפוצצו פצצות וטילים.
רצתי לשוחה של המג"ד.בשוחה היו כמה קצינים נוספים ושאלתי אותם מה קורה.. מה כבר יכול להיות, אמר המג"ד, אתה לא רואה שמפציצים אותנו? ומה קורה עם יחידת הרדאר? גם הם חוטפים.
ידענו שיחידת הרדאר חוטפת הנ"מ שלהם עבד שעות נוספות. סוללות המקלעים שלנו שתקו, המג"ד אמר שגם כך לא רואים כלום ואין טעם לירות.
אם נירה, אז הם יבחינו בנו ופגעו בנו עוד יותר, הוא אמר.
ניסינו ליצור קשר עם המחלקה שאמורה הייתה להיות ליד הרדאר האמיתי, והתברר שהמחלקה הייתה בעמדת רדאר הדמה בניגוד גמור לפקודה. המ"מ עלה בקשר ואמר שהוא לא יכול להתקדם אל עבר הרדאר כי מפציצים אותו.
אחרי כמה ימים לא הבחנו בשום בור של פצצה במסלול התקדמות המחלקה.
העוצמה של ההפצהה התגברה. באחת וחצי בלילה עלה בקשר מפקד יחידת הרדאר, הוא אמר שהוא רואה שריפה בעמדת הרדאר האמיתי, ושהוא ככל הנראה הושמד בהפצצה.
לאחר מכן הקשר נותק.
גם הקשר הקווי נותק והמג"ד סירב לשלוח קשרים בנימוק שהחיילים יהרגו.
בארבע וחצי בבוקר אחד החיילים דיווח על רעש משונה. רצנו החוצה ושמענו קול חזק של מסוק. היינו בטוחים שהאויב מנסה להנחית חי"ר תחת חיפוי ההפצצה האווירית ועלינו על הגבעה הסמוכה, ושם הבחנו לכמה שניות בשתי דמויות מסוקים המתרחקים לכיוון המדבר. לא הבנו למה הפלוגה לא פתחה באש על המסוקים האלה.
במהרה השתרר שקט. נשמע רק קול של מטוס מתקרב. עמדנו על הגבעה ואפילו לא הספקנו לדבר על מה שראינו, הכל קרה בבת אחת. כמה טילים ששיגר המטוס עפו מעלינו כאשר רצנו מהגבעה כמו מטורפים
המטוס הפעיל מבערים והסתלק לכיוון סיני.
גמורים מעייפות הלכנו לשוחה שלנו
אחרי שלושים דקות נשמע צלצול טלפון.
מר איגור - פנה אלי המג"ד - היהודים גנבו את הרדאר.
מרוב תדהמה לא הבנתי כלום.
- מה זאת אומרת גנבו? מה גנבו?
התשובה לא הייתה ברורה: או שגנבו חלק חשוב, או משהו אחר...
אחרי כמה דקות שוב היינו בשוחה של המג"ד זיביב. המצב היה חמור מאוד, זאת הבנו מפניו המכורכמים של המג"ד. מהסבריו המקוטעים הבנו שהרדאר פשוט נעלם מהעמדה! זאת דיווח המ"מ שרק עכשיו הגיע למקום המארב המיועד שלו.
התחלנו לתחקר את האירוע.
נזכרנו בהופעתם התדירה של המסוקים והמטוסים הישראלים - האויב התכונן היטב למשימה. מעניין שעשרה ימים לפני האירוע, הגיע מידע מודיעיני לגדוד שהצנחנים הישראלים מתאמנים בסיני על כיבוש אובייקט מסוים. המג"ד לא סיפר לנו כלום על המידע התברר שלשלפני תחילת ההפצצה, בסביבות 23:00 לאזור הרדאר הגיעו שני מסוקי סופר פרלון עם קבוצת השתלטות. על המסוקים האלה דיווחה לנו עמדת התצפית. את עקבות הגלגלים של אחד מהם מצאנו 300 מטר מהרדאר ומהם הסקנו מה סוג המסוק.
הרדאר לא עבד באותו הזמן, הצוות שלו עסק בתיקונים בתוכו והם לא הבחינו במסוקים. לאחר מכן נודע לי שאחד הסמלים הבחין במסוקים ודיווח עליהם למג"ד בטלפון, אבל הוא אמר "אתה מדמיין כי אתה פחדן". עד עכשיו אני לא מבין למה זיביב לא סיפר לנו על השיחה עם הסמל.
כך או אחרת, הרדאר נכבש על ידי האויב עד חצות. הצלחנו לגלות את מסלולי ההתקדנות שלהם לרדאר לפי עקבות נעליהם. מצאנו גם את עמדת המקלע שחיפתה על התקדמותם.
שני חיילים מצרים נהרגו והשאר ברחו למדבר.
החלק העיקרי של המבצע נערך כבר בחיפוי ההפצצה האווירית. האויב הניח שנבחין בהנחתת הכוח ולכן החל להפציץ כדי להכריח את הגדוד "להוריד ראש" ולא להתקדם לרדאר. הישראלים אף הפציצו את היציאה מבקעת זעפראן לראס גאריב וערכו 36 גיחות הפצצה.
לאחר כיבוש עמדת הרדאר הגיעו עוד שלושה מסוקים כבדים. גם בהם הבחינו מעמדת התצפית. הישראלים פירקו את הרדאר בצורה מקצועית ביותר, העמיסו על המסוקים והעבירו אותו לסיני.
הצנחנים פיצצו את הגנרטור וזה כנראה מה שראה המ"מ.
יחד עם הרדאר נחטף גם צוות ההפעלה שלו, ולפני שטסו לסיני היראלים מיקשו היטב את האזור עם פצצות מושהות, מוקשים רגילים. בתא הנהג של המשאיות החבלנים הבחינו בפצצות הפתעה.
כל הסיפור החמור הזה עשה רעש גדול מאוד. כל היועצים הסובייטים דיברו על "איך היהודים גנבו את הרדאר בים האדום"

אחד המומחים הבכירים אמר לנו שהיינו צריכים לעלות על טנק ולפקד על התקמות הפלוגה לרדאר. אם הייתם מחסלים את הישראלים, הייתם מקבלים את מדליית הכוכב האדום". טראס ענה שעדיף לא לקבל את המדליה בכלל מאשר לקבל אותה על כרית אדומה ("אחרי מות גיבורים").
כתוצאה מהחלטות ועדת החקירה והמשפט לאחר מכן, המג"ד זיביב נדון למוות, ואחר כך קיבל חנינה מהנשיא.
מקור:
http://topwar.ru/26548-kak-izrailtyane-u-egiptyan-radar-ukrali-iz-vospominaniy-voennogo-perevodchika.html

המעז מנצח. ליצירת קשר alexmehakarmel at gmail


              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  תודה רבה על ההשקעה totoloto 26.12.15 16:31 1
  תודה רבה Gustav 26.12.15 16:40 2
  הסיפור עלה פה בבוקר Ariel 26.12.15 16:45 3
     עלה הסיפור מהצד הישראלי אנטי-פמיניזם 26.12.15 16:58 6
  הכותרת במקור ''איך ישראלים גנבו מכ''מ ממיצרים מזכרונותיו של מתורגמן הצבאי'' popay 26.12.15 16:46 4
  'אם הערבי ישבור את הזגוגית בביתו של היהודי עם רוגטקה, היהודי לוקח אלה ושובר לו את כל החלון השחר_העולה 26.12.15 16:52 5
     +1 Bostonterrier 26.12.15 16:59 7
     שמע.רפול תכנן את המבצע ...איש גרזן. מתגעגע אליו Kayser Soze 26.12.15 17:05 8
     זה היה בדור אחר עמוס 26.12.15 17:07 9
         יש הרתעה אצל המסוכנים ביותר לנו וזה מה שחשוב ישראלי 26.12.15 17:44 12
         אם הלך לבלי שוב, איך זה שצבאות ערביים לא התקיפו אותנו מאז 73? אלכס מהכרמל 26.12.15 18:02 15
         אם לא הייתה הרתעה פוטין היה סופר אותנו? עכביש 26.12.15 20:34 37
     היו ימים שהצבא התנהג במו צבא יהודי ישראל1 26.12.15 21:56 45
  מבט מהצד שהאוייב. תודה אלכס. Spike 26.12.15 17:21 10
     בלי נדר כשיהיה זמן. יש לא מעט חומרים. אלכס מהכרמל 26.12.15 18:01 14
  תודה אלכס u174 26.12.15 17:24 11
  תודה רבה על ההתרגום וסגירת מעגל למי ששמע את החדשות בבוקר שאחרי סקפון 26.12.15 17:50 13
  תודה רבה אלכס. דגים 26.12.15 18:02 16
  תודה דרום אדום 26.12.15 18:03 17
  תודה... kitzz 26.12.15 18:09 18
  תודה. מעניין מאוד האינג'יניר 26.12.15 18:09 19
  תודה ! לורד וולדמורט 26.12.15 18:13 20
  תודה רבה על התרגום והבאת הדברים Flyby 26.12.15 18:21 21
  תודה רבה אלכס. הסיפור הוזכר בסופ''ש האחרון. תענוג לקרוא את הזווית הזו! מוכיח ועד 26.12.15 18:23 22
  כתבה על המבצע, מתוך אתר חיל האוויר ניצוץ 26.12.15 18:49 23
     פעולה מבריקה והירואית... אין דברים כאלה היום. היום, קודם אתה שוכר עורך דין. מעיד_נאמן 26.12.15 20:02 33
         לצערנו, אנו עדיין בגלות ניצוץ 26.12.15 20:24 34
  תודה מאמר מעולה שמעיד על ההרתעה שהייתה בזמנו nbv nbv 26.12.15 18:49 24
  תודה רבה, מרתק, נהנתי לקרוא. Prowler_1 26.12.15 19:01 25
  אנחנו חיים על ההרתעה של פעם. Whereismymind 26.12.15 19:03 26
  בשרשור השני מתברר כמה קצר המרחק מצל''ש לטר''ש em28 26.12.15 19:17 27
     בהחלט! בגלל זה כבר נאמר המעז מנצח האינג'יניר 26.12.15 22:52 49
  מעניין תודה ליאונרדו 26.12.15 19:25 28
  פעם לשלטון במדינה ובעיקר צה''ל היו ביצים, היום הם מסורסים לצערי. efi-elian 26.12.15 19:26 29
  תודה על הבאת הדברים בצורה מושקעת ויפה חזק באויר 26.12.15 19:29 30
  אלכס, אתה חתיכת נכס לפורום פרשןדתא 26.12.15 19:43 31
  מעניין מאד. תודה. בטח מסוג המבצעים שאף אחד לא שמע ולא ישמע עליהם לעולם. מעיד_נאמן 26.12.15 19:58 32
     דווקא התפרסם עליו לא מעט במהלך השנים neriazm 26.12.15 20:32 36
     זה לא משהו שאפשר לשמור בסוד... תענוג לקרוא, תודה אלכס! מייקי 27.12.15 16:57 63
  תודה רבה neriazm 26.12.15 20:26 35
  נפלא. תודה רבה Picho 26.12.15 20:36 38
  אחלה סיפור. טוב שיש כמוך שיושב על הרוסים ומביא סיפורים משם. עכביש 26.12.15 20:37 39
  מאלף יוניגר 26.12.15 20:54 40
  תודה רבה לך Mindless 26.12.15 21:00 41
  שבוע טוב ותודה רבה! ישנים 26.12.15 21:00 42
  כל הכבוד על ההשקעה! מתוך התרגום עולה שחטפנו גם את madog 26.12.15 21:18 43
  סיפור נפלא. חבל שאנשים פה מזלזלים בצהל כיום dudi_du2 26.12.15 21:27 44
  מרתק חתול 26.12.15 22:26 46
  תשמע, בררת לנו יהלום מאסם מלא תבן, תודה רבה! kalatch 26.12.15 22:37 47
  בקיצור, פעם היתה לצה''ל הרתעה פלאי 26.12.15 22:50 48
  אני זוכר זאת כאילו היה זה אתמול. אבנר וולפסון 26.12.15 23:01 50
     אם אפשר, בן כמה כבודו? נחום 26.12.15 23:12 51
         תנוח דעתך. המדינה צעירה ממני. אבנר וולפסון 27.12.15 01:12 56
     סליחה. טעיתי. הקריקטורה היתה של 'דוש' (קריאל גרדוש) לא קישון. אבנר וולפסון 27.12.15 09:55 60
         קישון הוא לא בקטע של קריקטורות))) אלכס מהכרמל 27.12.15 14:45 61
             קישון בקטע של סאטירה neriazm 27.12.15 15:31 62
     יהודים גונבים... למה זה מלהיב אותך? היה שם יותר מאשר עבירה על 'לא תגנוב'? מייקי 27.12.15 17:01 64
  מתי נשמע על מבצע כחל? אלימלך זורקין 26.12.15 23:21 52
     מה היה במבצע? אין יותר מידי פרטים בקישור ששלחת השחר_העולה 26.12.15 23:31 53
         הוא שאמרתי, עדיין חסוי אלימלך זורקין 26.12.15 23:40 54
  מרתק. תודה לך. ram 26.12.15 23:41 55
  מרתק. מזל גדול. Isaac 27.12.15 02:14 57
  סיפור מרתק.תודה לאלכס על ההשקעה בתירגום והבאת הסיפור לפורום. צופה מהצד 27.12.15 03:03 58
  אבי השתתף בפשיטה הזו. MDA 27.12.15 03:17 59
     מברוק! פרה אדומה 27.12.15 17:02 65
  מרתק ביותר!! יוסקה 27.12.15 17:17 66
  אלכס, כל הכבוד! אכפת מעמי 28.12.15 01:09 67

     
totoloto
חבר מתאריך 24.4.12
5068 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    16:31   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. תודה רבה על ההשקעה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Gustav
חבר מתאריך 2.4.12
8437 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    16:40   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. תודה רבה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Ariel
חבר מתאריך 23.9.12
4775 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    16:45   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. הסיפור עלה פה בבוקר  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אנטי-פמיניזם
חבר מתאריך 21.12.15
942 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    16:58   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. עלה הסיפור מהצד הישראלי  
בתגובה להודעה מספר 3
 
זה הסיפור מהצד המצרי/רוסי
תודה אלכס


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
popay
חבר מתאריך 10.9.09
12732 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    16:46   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. הכותרת במקור ''איך ישראלים גנבו מכ''מ ממיצרים מזכרונותיו של מתורגמן הצבאי''  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   כל הכבוד על הבאת הדברים.

[email protected]


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
השחר_העולה
חבר מתאריך 4.10.07
6132 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    16:52   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. 'אם הערבי ישבור את הזגוגית בביתו של היהודי עם רוגטקה, היהודי לוקח אלה ושובר לו את כל החלון  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   זה מסכם באופן מדויק איך ראו אותנו בזמנו. ורק היום ילדים זורקים אבנים על חיילים בלי לפחד שיקרה להם משהו...

--------------
בַּבָּתִּים אֵין פֶּרֶץ,
בָּרְחוֹבוֹת אֵין הָמוֹן,
וְשָׁלוֹם וְשַׁלְוָה
בָּעִיר – וְשִׁמָּמוֹן.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Bostonterrier
חבר מתאריך 11.7.15
250 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    16:59   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. +1  
בתגובה להודעה מספר 5
 
   תודה על המאמר .


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Kayser Soze
חבר מתאריך 2.4.12
5687 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    17:05   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. שמע.רפול תכנן את המבצע ...איש גרזן. מתגעגע אליו  
בתגובה להודעה מספר 5
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
עמוס
חבר מתאריך 5.5.02
8914 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    17:07   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. זה היה בדור אחר  
בתגובה להודעה מספר 5
 
   אז היה מוניטין של הרתעה לצבא הישראלי.

המוניטין הזה הלך לבלי שוב ולא משנה אם יהיו לנו מטוסי F35.

נשיא מדינת ישראל: "בני עמי בחרו בדרך הטרור ואיבדו צלם אנוש"


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ישראלי
חבר מתאריך 24.10.12
7372 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    17:44   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. יש הרתעה אצל המסוכנים ביותר לנו וזה מה שחשוב  
בתגובה להודעה מספר 9
 
   ילד זורק אבן אין הרתעה אצלו וחבל, אבל אצל האויבים ״הכבדים״ שלנו , חמאס חיזבאללה ואירן יש ועוד איך יש הרתעה , אחרת הינו במלחמה כול חודשיים


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אלכס מהכרמל
חבר מתאריך 18.2.14
5782 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    18:02   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. אם הלך לבלי שוב, איך זה שצבאות ערביים לא התקיפו אותנו מאז 73?  
בתגובה להודעה מספר 9
 
  

המעז מנצח. ליצירת קשר alexmehakarmel at gmail


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
עכביש
חבר מתאריך 17.9.15
3304 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    20:34   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  37. אם לא הייתה הרתעה פוטין היה סופר אותנו?  
בתגובה להודעה מספר 9
 
   או אתה חושב שהוא יהודי בהסבאה שרוצה בטובתנו?


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ישראל1
חבר מתאריך 19.8.02
3219 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    21:56   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  45. היו ימים שהצבא התנהג במו צבא יהודי  
בתגובה להודעה מספר 5
 

"לא ארץ נוכריה לקחנו ולא ברכוש זרים משלנו, כי אם נחלת אבותינו, אשר בידי אויבינו...


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Spike
חבר מתאריך 11.12.14
2270 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    17:21   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. מבט מהצד שהאוייב. תודה אלכס.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   הסובטים באמת היו אויבים של ישראל.
רוצה גם לדעת מה כתבו על מבצע רימון 20.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אלכס מהכרמל
חבר מתאריך 18.2.14
5782 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    18:01   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. בלי נדר כשיהיה זמן. יש לא מעט חומרים.  
בתגובה להודעה מספר 10
 
  

המעז מנצח. ליצירת קשר alexmehakarmel at gmail


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
u174
חבר מתאריך 20.8.12
1400 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    17:24   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. תודה אלכס  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   כל הכבוד וההערכה לאלכס , על ההשקעה בהבאה ותרגום של מבצע של צה"ל .


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
סקפון
חבר מתאריך 14.8.12
2539 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    17:50   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. תודה רבה על ההתרגום וסגירת מעגל למי ששמע את החדשות בבוקר שאחרי  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
דגים
חבר מתאריך 2.4.12
114 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    18:02   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. תודה רבה אלכס.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
דרום אדום
חבר מתאריך 2.4.12
1728 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    18:03   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. תודה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
kitzz
חבר מתאריך 7.5.07
79708 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    18:09   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  18. תודה...  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   מעניין

https://www.facebook.com/lohetzi/?fref=ts


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
האינג'יניר
חבר מתאריך 16.7.14
15246 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    18:09   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  19. תודה. מעניין מאוד  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   https://rotter.net/forum/scoops1/275463.shtml


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
לורד וולדמורט
חבר מתאריך 30.4.15
4807 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    18:13   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  20. תודה !  
בתגובה להודעה מספר 0
 
מרתק

חתימה : אינני מעריך את הידע כמו את הרצון לדעת, ואינני בז לבורות כמו שאני בז לחוסר הרצון לדעת


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Flyby
חבר מתאריך 30.4.12
2705 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    18:21   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  21. תודה רבה על התרגום והבאת הדברים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מוכיח ועד
חבר מתאריך 29.11.09
3200 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    18:23   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  22. תודה רבה אלכס. הסיפור הוזכר בסופ''ש האחרון. תענוג לקרוא את הזווית הזו!  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ניצוץ
חבר מתאריך 9.4.02
7217 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    18:49   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  23. כתבה על המבצע, מתוך אתר חיל האוויר  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   מבצע "תרנגול 53"
27-26 בדצמבר 1969

אחד המבצעים הנועזים והמורכבים שביצע צה"ל במלחמת ההתשה - מבצע הדומה לפעולה "הלקוחה מעולם הסרטים", כדברי הרמטכ"ל דאז, רא"ל חיים בר-לב, היתה פעולת הפשיטה להבאת המכ"ם הסובייטי P-12 ממצרים.


אנטנת מכ"ם P-12

ב-24 באוקטובר 1969 הפציץ חיל-האוויר את מוצב ראס-ע'ארב, שם, לפי הערכות המודיעין, היתה תחנת מכ"ם P-12 שהפריעה למטוסי חיל-האוויר לתקוף בשמי הגיזרה. כעבור זמן קצר הסתבר שתחנת מכ"ם מסוג זה ממשיכה לפעול באזור, כלומר, ייתכן שהתחנה שהותקפה היתה תחנת 'דמה' בלבד.

ב-22 בדצמבר בוצעה גיחת צילום על-ידי מטוס ווטור לאורך חוף מפרץ סואץ. הפעם, התגלתה נקודה חשודה כעשרה ק"מ ממערב לראס ע'ארב, על חופו המערבי של מפרץ סואץ. מה שנראה במבט ראשון כשני אוהלי בדואים באמצע המדבר, התגלה, לאחר בדיקה מדוקדקת, כמכ"ם המבוקש.

המכ"ם היה מוסווה היטב, ולא היה סביבו מערך הגנה קרקעי ואווירי. בקרבתו לא נראתה כל תנועה של רכב או של אנשים, והדרכים אליו וממנו נראו כשבילי עיזים. כל אלה יחד יצרו יעד קשה במיוחד לגילוי, זיהוי ופיענוח. לאחר ביצוע הגדלות, אותרו, לבסוף, שני קרונות המכ"ם, האנטנה, שני גנרטורים ואוהל.

באותו יום צץ במוחם של סמל רמי שלו וסגן יחיאל הלאור, מיחידת פיענוח תצלומי האוויר, רעיון לא שגרתי: מדוע להפציץ את תחנת המכ"ם מן האוויר, ובכך לאבד את סודותיה הטכנולוגיים, אם ניתן "להרים" אותה בחשאי ולהבריחה לישראל? הרעיון המקורי התגלגל הלאה וסחף את בכירי חיל-האוויר בהתלהבות.

עם התקבל ההחלטה בחיל-האוויר כי מבצע הבאת המכ"ם הנו בר-ביצוע, העביר מפקד החיל, האלוף מוטי הוד, בבוקר יום ד', 24 בדצמבר, את הממצאים לגופי התכנון ולרמטכ"ל, רא"ל חיים בר-לב. שאלות רבות נשארו עדיין פתוחות, כשהשאלה הגדולה מכולן היתה משקלן המדויק של קרונות המכ"ם. למעשה, שאלות אלה נותרו ללא מענה עד לרגע הביצוע ממש.

בערב יום חמישי, 25 בדצמבר, נפגשו מפקדי הכוחות שעליהם הוטלה המשימה, עם הרמטכ"ל, והציגו בפניו את התוכניות המפורטות יותר. "האווירה היתה רצינית", נזכר אחד המשתתפים, "לכולנו נראה העסק יותר מדי פנטסטי, מכדי שיבוצע כבר למחרת בלילה. אבל הרמטכ"ל והקצינים היו מרוצים, והתכניות אושרו במלואן".

עיקרי התוכנית המשותפת לחיל-האוויר ולכוחות הקרקע כללה הטסת כוח צנחנים, בפיקודו של סא"ל אריה צימל, בשלושה מסוקי סופר-פרלון מבסיס חיל-האוויר תל-נוף לאבו-רודס שבסיני. משם, בליל 26 בדצמבר, ימריאו הכוחות לכיוון היעד: עשרה ק"מ ממערב לראס ע'ארב, במרחק 6-5 ק"מ צפונית-מערבית למכ"ם. לאחר ביצוע ההשתלטות על המכ"ם, "ירימו" אותו בחשאי שני מסוקי יסעור, ויביאו אותו לחוף הישראלי.

באותו יום החלו הכנות קדחתניות למבצע, שיועד כבר למחרת. בנוהל קרב מזורז ביותר נערכו בדיקות ואימונים על פריטי המבצע. עיקר האימון מבחינת כוח הקרקע התמקד בהסתערות על מודל 'דמה' ובהפרדת קרונות מעל משאיות "זיל" רוסיות. בשעת ערב מוקדמת ניסה מסוק יסעור להרים קרון שנותק ממשאית "זיל". הקרון אמנם התרומם בקלות, והיסעור ביצע שתי הקפות מסביב לבסיס, אבל "תענוג גדול לטוס עם זה לא יהיה", העיד הטייס.

אל הכוח המתרגל הצטרף טכנאי אלקטרוניקה מחיל-האוויר, שהתמחה במכשירי מכ"ם ובטילי SA-2 רוסיים. עליו הוטלה המשימה לזהות את המכ"ם, לפקח על עבודת הפרדת הקרונות, ובמקרה תקלה - להסתפק רק בלקיחת חלקי המכ"ם החשובים למודיעין הישראלי.

למחרת, 26 בדצמבר, לקראת יציאת הכוחות למשימתם, תקפו מטוסי סקייהוק של חיל-האוויר יעדים כ-60 ק"מ מצפון למקום ביצוע הפשיטה, כפעולת הסחה. בשעה 21:15, המריאו הכוחות מאבו-רודס בדרכם ליעד. סא"ל (מיל') עידו אמבר היה הנווט במסוק המוביל: "כדי לא להתגלות על-ידי המכ"ם, שאותו באנו לקחת, טסנו נמוך מאוד והתגנבנו מאחוריו, דרך ההרים, היכן שהיה לו שטח מת. בדיעבד, הסתבר לנו שהמכ"ם כלל לא פעל באותה שעה. אזור ראס ע'ארב הוא אזור מדברי חלק לגמרי, והניווט היה קשה מאוד. בשלב מסויים התחלתי לנווט רק לפי הגוונים של הדיונות. בלי תצלומי האוויר שהיו לי לא הייתי מסתדר כלל.

כשהגענו לשטח הנחיתה וביקשנו לנחות, לא ראינו את שטח הקרקע. הכל נראה חד-גוני ומאובק להחריד. במשך עשרים דקות נאלצנו להקיף את המקום ארבע פעמים עד שהצלחנו לנחות, כשאת כל הנחיתה מלווה הפחד הגדול שמא נתגלה".

עם נחיתת המסוקים התפצל כוח הצנחנים לשלושה כוחות. "במרחק של כ-200 מטרים מהיעד הבחנו במטרה חבויה בתוך מכתש קטן", מספר אריה צימל, מפקד הכוח. "הירח האיר את כל הסביבה, והשומרים טיילו ושוחחו ביניהם בשלווה, כאילו דבר לא עומד להתרחש בקרוב.

הזזתי את הכוחות לקראת הסתערות על המכ"ם, ונשארתי עם כוח החיפוי, כדי לראות מה קורה ולקבל החלטות כשצריך. הבחנתי בלוחמים זוחלים ומגיעים עד המחפורת ממש. אלה היו רגעים מתוחים מאוד.

במצבים כאלה אני מרוכז אך ורק במשימה: האם החבר'ה זוחלים בסדר? איך ייתכן שהשומר אינו שומע רעש? האם הוא מוריד את הקלצ'ניקוב מהכתף ונכנס לכוננות? לפתע, הבחנתי בסמל אחד מהכוח הפושט שהצליח להגיע ממש עד למכ"ם. השומר המצרי הבחין בו, התחיל לרוץ ופתח בצעקות. הבנתי שהשימחה מתחילה".

הכוח המצרי הופתע הפתעה מוחלטת. תוך ניצול רעש הגנרטורים של תחנת המכ"ם, הצליח הכוח הפושט להתקרב עד למרחק מטרים ספורים מהשומרים. בעדיפות מספרית ובכוח אש גדול, הרג הכוח הפושט שני חיילים, שבה ארבעה, ושלושה חיילים, ביניהם מפקד התחנה, הצליחו להמלט.

מלאכת פירוק המכ"ם תוכננה להימשך כחצי שעה, אך בפועל נמשכה כשעה, בעיקר עקב בעיות בפירוק האנטנה הגבוהה. בשעה 2:43 לפנות בוקר דיווח צימל על גמר פירוק שני קרונות המכ"ם: קרון המבצעים, במשקל 4.1 טון, וקרון הקשר והאנטנה, במשקל 2.5 טון.

שני מסוקי היסעור, מתוך שלושת מסוקים שנכנסו לשירות בחיל-האוויר רק שבועות ספורים קודם לכן, הוזנקו לפנות את הקרונות לישראל. היסעור הראשון, בפיקודו של תא"ל (מיל') נחמיה דגן, הרים לאיטו את קרון המבצעים ללא בעיות מיוחדות, אך כשעבר לטיסה אופקית התגלתה תקלה באחת משתי המערכות ההידראוליות של המסוק. לפי הוראות היצרן, מקרה שכזה מחייב נחיתה מיידית, אך דגן, שהבין את חשיבות המשימה, בחר להמשיך לטוס עם מערכת אחת בלבד ונחת נחיתת חירום בנקודת החוף הישראלית הקרובה ביותר.

היסעור השני, בפיקודו של רס"ן (מיל') זאב (זאביק) מטס, העמיס את קרון הקשר והאנטנה, נחת עימו בשלום באבו-רודס שבסיני ונשלח מיד לפנות את קרון המבצעים של דגן.

"כשהרמתי את הקרון חשתי שהוא מיטלטל בצורה כה חזקה, עד שהטיסה נהפכה למסוכנת וכמעט לבלתי אפשרית", הוא משחזר. "ניסיתי לאזן את המסוק, אבל לא הצלחתי. באותו יום חליתי, וחשבתי שאני הוזה בגלל החום. ביקשתי מעופר, טייס המשנה, להחליף אותי, אבל הטילטולים לא פסקו. הורדנו מהירות למהירות זחילה, ורק באופן הזה הצלחנו להנחית את הקרון בשדה התעופה. זמן רב לאחר מכן, כשהעלינו זכרונות עם הצנחנים שהשתתפו במבצע, הסתבר, שלאחר נחיתת החירום חלקם נכנסו לקרון ושכחו את דלת הכניסה והחלונות פתוחים לרווחה. כנראה שהרוח, שחדרה דרך הפתחים, היא שטילטלה את הקרון וסיכנה את שלומנו".

המכ"ם הגיע לישראל ללא פגע ובמצב תקין, והועבר לאנשי המודיעין הטכני בחיל-האוויר. צבא מצרים קיבל מכה מוראלית קשה, וממשלת מצרים נתקלה בבעיה קשה עוד יותר בהשגת ציוד צבאי חדיש ומתקדם מבריה"מ.

המכ"ם החדיש, שהושאל גם לארה"ב, נתן לישראל מידע על הקונספציה הסובייטית באמצעי לחימה, ואיפשר לה לפתח אמצעי נל"א (נגד לוחמה-אלקטרונית).

http://www.iaf.org.il/4694-32985-he/IAF.aspx            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מעיד_נאמן
חבר מתאריך 2.4.12
6336 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    20:02   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  33. פעולה מבריקה והירואית... אין דברים כאלה היום. היום, קודם אתה שוכר עורך דין.  
בתגובה להודעה מספר 23
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ניצוץ
חבר מתאריך 9.4.02
7217 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    20:24   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  34. לצערנו, אנו עדיין בגלות  
בתגובה להודעה מספר 33
 
  
היום, קודם אתה שוכר עורך דין ציטוט מאת: מעיד_נאמן            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
nbv nbv
חבר מתאריך 1.4.12
1173 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    18:49   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  24. תודה מאמר מעולה שמעיד על ההרתעה שהייתה בזמנו  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Prowler_1
חבר מתאריך 2.4.12
1595 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    19:01   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  25. תודה רבה, מרתק, נהנתי לקרוא.  
בתגובה להודעה מספר 0
 


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Whereismymind
חבר מתאריך 28.5.15
3873 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    19:03   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  26. אנחנו חיים על ההרתעה של פעם.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   לא מרשים אותי הסיפור הזה.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
em28
חבר מתאריך 6.1.08
8485 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    19:17   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  27. בשרשור השני מתברר כמה קצר המרחק מצל''ש לטר''ש  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  

האם ניתן לשלב בין מדינה יהודית לדמוקרטית ? http://goo.gl/3LIGg


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
האינג'יניר
חבר מתאריך 16.7.14
15246 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    22:52   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  49. בהחלט! בגלל זה כבר נאמר המעז מנצח  
בתגובה להודעה מספר 27
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ליאונרדו
חבר מתאריך 22.3.09
5308 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    19:25   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  28. מעניין תודה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
efi-elian
חבר מתאריך 2.1.09
6907 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    19:26   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  29. פעם לשלטון במדינה ובעיקר צה''ל היו ביצים, היום הם מסורסים לצערי.  
בתגובה להודעה מספר 0
 

כשאת/ה מחפש/ת את המקומות המעניינים באמת - היסטוריה על המפה www.mapah.co.il


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
חזק באויר
חבר מתאריך 21.1.15
1891 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    19:29   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  30. תודה על הבאת הדברים בצורה מושקעת ויפה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   אחד המבצעים האגדיים וההזויים ביותר של צה''ל.
תפסו את המצרים עם המכנסיים למטה!


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פרשןדתא
חבר מתאריך 22.11.12
5558 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    19:43   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  31. אלכס, אתה חתיכת נכס לפורום  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מעיד_נאמן
חבר מתאריך 2.4.12
6336 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    19:58   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  32. מעניין מאד. תודה. בטח מסוג המבצעים שאף אחד לא שמע ולא ישמע עליהם לעולם.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
neriazm
חבר מתאריך 20.3.15
1732 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    20:32   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  36. דווקא התפרסם עליו לא מעט במהלך השנים  
בתגובה להודעה מספר 32
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מייקי
חבר מתאריך 2.5.14
3007 הודעות
יום ראשון ט''ו בטבת תשע''ו    16:57   27.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  63. זה לא משהו שאפשר לשמור בסוד... תענוג לקרוא, תודה אלכס!  
בתגובה להודעה מספר 32
 
  

החכם, עיניו בראשו. השוחד - יעוור עיני חכמים.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
neriazm
חבר מתאריך 20.3.15
1732 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    20:26   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  35. תודה רבה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   תמיד תהיתי איך הרוסים מסתדרים כל כך טוב עם המצרים/ סורים למרות הבדלי התרבות, השפה, המנטליות.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Picho
חבר מתאריך 19.5.13
261 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    20:36   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  38. נפלא. תודה רבה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  

אל תקראו לי צעיר, אני כאן מ-97...


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
עכביש
חבר מתאריך 17.9.15
3304 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    20:37   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  39. אחלה סיפור. טוב שיש כמוך שיושב על הרוסים ומביא סיפורים משם.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   זה סופר מעניין תמיד לשמוע את הצד השני על אותו אירוע.
מה שנקרא מגיע לך כל הקרדיט גם בדירוג


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
יוניגר
חבר מתאריך 15.12.14
6476 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    20:54   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  40. מאלף  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Mindless
חבר מתאריך 17.8.14
1693 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    21:00   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  41. תודה רבה לך  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ישנים
חבר מתאריך 31.7.14
327 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    21:00   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  42. שבוע טוב ותודה רבה!  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   מדהים כמה סיעתא דשמייא היתה לנו.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
madog
חבר מתאריך 17.9.15
604 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    21:18   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  43. כל הכבוד על ההשקעה! מתוך התרגום עולה שחטפנו גם את  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   המפעילים.מעניין כמה אמת יש בזה.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
dudi_du2
חבר מתאריך 26.6.09
8992 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    21:27   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  44. סיפור נפלא. חבל שאנשים פה מזלזלים בצהל כיום  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   רואה את התגובות הילדותיות ומתפלץ.
יש אינספור מבצעים נועזים שנערכים כל שנה וכל חודש.
מבצעים במרחקים של אלפי קילומטרים.
רובם המחלט בהצלחה של 100%.
מהפצצות אסטרטגיות בסודן וכלה באינספור הפצצות בסוריה עליהן הם לא מעזים להגיב.
גם עזה מורתעת והשנה האחרונה הייתה השקטה ביותר מזה 15 שנה.

לליצנים הקוטרים שלא יודעים הסטוריה אוסיף שגם אחרי הפצצות כבדות עם מאות הרוגים למצרים עדיין הם ירו עלינו וגם הרגו לנו חיילים באופן שוטף.

אלו הערבים והם לא ישתנו.

צדיק, כבר נטרלת מחבל היום?


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
חתול
חבר מתאריך 21.10.15
119 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    22:26   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  46. מרתק  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   תודה על זה


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
kalatch
חבר מתאריך 1.4.12
3823 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    22:37   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  47. תשמע, בררת לנו יהלום מאסם מלא תבן, תודה רבה!  
בתגובה להודעה מספר 0
 
זה מרתק באופן יוצא דופן. תרגמת טוב. אני מודה לך מאוד.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פלאי
חבר מתאריך 9.5.13
6841 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    22:50   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  48. בקיצור, פעם היתה לצה''ל הרתעה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  

ידע שור קונהו וחמור אבוס בעליו


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אבנר וולפסון
חבר מתאריך 11.12.08
32952 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    23:01   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  50. אני זוכר זאת כאילו היה זה אתמול.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   גם מספר ימים ניכר לאחר הפעולה היה עדיין איסור לפרסם את הקטע של "גניבת" הראדאר. אלא שהשמועות סביב רחשו מאד והיו מלוות בהרבה סיפורי פנטסיה.
הרמז היחיד שהופיע בעתונות היתה קריקטורה - מוצלחת מאד - של אפרים קישון בעתון מעריב. שתיארה שיבה מפעולה בשטח האוייב בתוספת חבילה מסתורית שנלווית לחיילים השבים...
קטע גניבת הראדאר הותר לפרסום רשמי - דומני - רק כעבור כשבועיים.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
נחום
חבר מתאריך 12.5.13
15205 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    23:12   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  51. אם אפשר, בן כמה כבודו?  
בתגובה להודעה מספר 50
 
  

[email protected]


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אבנר וולפסון
חבר מתאריך 11.12.08
32952 הודעות
יום ראשון ט''ו בטבת תשע''ו    01:12   27.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  56. תנוח דעתך. המדינה צעירה ממני.  
בתגובה להודעה מספר 51
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אבנר וולפסון
חבר מתאריך 11.12.08
32952 הודעות
יום ראשון ט''ו בטבת תשע''ו    09:55   27.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  60. סליחה. טעיתי. הקריקטורה היתה של 'דוש' (קריאל גרדוש) לא קישון.  
בתגובה להודעה מספר 50
 
  
...
הרמז היחיד שהופיע בעתונות היתה קריקטורה - מוצלחת מאד - של אפרים קישון* בעתון מעריב. שתיארה שיבה מפעולה בשטח האוייב בתוספת חבילה מסתורית שנלווית לחיילים השבים...
.
ציטוט מאת: אבנר וולפסון


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אלכס מהכרמל
חבר מתאריך 18.2.14
5782 הודעות
יום ראשון ט''ו בטבת תשע''ו    14:45   27.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  61. קישון הוא לא בקטע של קריקטורות)))  
בתגובה להודעה מספר 60
 
  

המעז מנצח. ליצירת קשר alexmehakarmel at gmail


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
neriazm
חבר מתאריך 20.3.15
1732 הודעות
יום ראשון ט''ו בטבת תשע''ו    15:31   27.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  62. קישון בקטע של סאטירה  
בתגובה להודעה מספר 61
 
   שהיא למעשה קריקטורה במילים... אין כמוהו!


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מייקי
חבר מתאריך 2.5.14
3007 הודעות
יום ראשון ט''ו בטבת תשע''ו    17:01   27.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  64. יהודים גונבים... למה זה מלהיב אותך? היה שם יותר מאשר עבירה על 'לא תגנוב'?  
בתגובה להודעה מספר 50
 
  

החכם, עיניו בראשו. השוחד - יעוור עיני חכמים.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אלימלך זורקין
חבר מתאריך 11.11.13
9743 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    23:21   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  52. מתי נשמע על מבצע כחל?  
בתגובה להודעה מספר 0
 
http://www.gvura.org/a343949-%D7%9E%D7%91%D7%A6%D7%A2-%D7%9B%D7%97%D7%9C

https://www.facebook.com/ohavimetyehudaveshomron?ref=stream


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
השחר_העולה
חבר מתאריך 4.10.07
6132 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    23:31   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  53. מה היה במבצע? אין יותר מידי פרטים בקישור ששלחת  
בתגובה להודעה מספר 52
 
  

--------------
בַּבָּתִּים אֵין פֶּרֶץ,
בָּרְחוֹבוֹת אֵין הָמוֹן,
וְשָׁלוֹם וְשַׁלְוָה
בָּעִיר – וְשִׁמָּמוֹן.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אלימלך זורקין
חבר מתאריך 11.11.13
9743 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    23:40   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  54. הוא שאמרתי, עדיין חסוי  
בתגובה להודעה מספר 53
 
משומה

https://www.facebook.com/ohavimetyehudaveshomron?ref=stream


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ram
חבר מתאריך 8.3.08
11678 הודעות
יום שבת י''ד בטבת תשע''ו    23:41   26.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  55. מרתק. תודה לך.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Isaac
חבר מתאריך 31.12.12
4685 הודעות
יום ראשון ט''ו בטבת תשע''ו    02:14   27.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  57. מרתק. מזל גדול.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
צופה מהצד
חבר מתאריך 15.3.08
87799 הודעות
יום ראשון ט''ו בטבת תשע''ו    03:03   27.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  58. סיפור מרתק.תודה לאלכס על ההשקעה בתירגום והבאת הסיפור לפורום.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  

"קבל את האמת ממי שאמרה"-הרמב"ם


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
MDA
חבר מתאריך 22.12.13
10384 הודעות
יום ראשון ט''ו בטבת תשע''ו    03:17   27.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  59. אבי השתתף בפשיטה הזו.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  

The Only Easy Day Was Yesterday


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פרה אדומה
חבר מתאריך 30.4.12
15947 הודעות
יום ראשון ט''ו בטבת תשע''ו    17:02   27.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  65. מברוק!  
בתגובה להודעה מספר 59
 

בורא עולם חנן אותך באינטלגנציה רגשית? אל תהסס להשתמש בה!


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
יוסקה
חבר מתאריך 31.7.14
6193 הודעות
יום ראשון ט''ו בטבת תשע''ו    17:17   27.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  66. מרתק ביותר!!  
בתגובה להודעה מספר 0
 
איזה הילה הייתה ליהודים אז,ברור למה.
תודה אלכס.

למה בן השפחה אותי יירש ,ונשארתי עני אביון ורש


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אכפת מעמי
חבר מתאריך 16.11.14
153 הודעות
יום שני ט''ז בטבת תשע''ו    01:09   28.12.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  67. אלכס, כל הכבוד!  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   מרתק ומעניין מול סיפור הצד הישראלי שמישהו טרח להביא בשרשור
מקסים


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | תייק בארכיון | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
     


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות