אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #403455 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 403455      
להב אש
חבר מתאריך 14.7.10
6423 הודעות
יום ראשון כ''ה באייר תשע''ז    13:34   21.05.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

המשרד להגנת הסביבה פותח בחקירה פלילית למפעל כרמל אולפינים ומטיל עיצום בסך 2.7 מיליון שקל  

 
   (כעת ראשון בצהרים יצאה ההודעה לתקשורת הבאה)

ח"כ זאב אלקין, השר להגנת הסביבה: "בעקבות הארועים הקשים בכאו"ל, החלטתי להוביל מדיניות אכיפה כוללת במשרד להגנת הסביבה - שימוש בכלל הכלים האפשריים להפחתת הזיהומים, לרבות חקירות פליליות כנגד מנהלים אחראים. לאור חומרת האירוע בכאו"ל המשרד הפעיל אכיפה פלילית כנגד מנהלי המפעל, אכיפה מינהלית, ופתיחת היתר הפליטה, על מנת למנוע מקרים כאלו בעתיד. כדאי שיידעו המזהמים כי המשרד לא יהסס לפעול כנגדם בהמשך באופן דומה. מדיניות זו הופעלה גם לפני מספר ימים מול איגוד ערים שרון מזרחי עקב הזיהום החמור שהוא גרם לנחל הירקון.

סגן השר להגנת הסביבה, ח"כ ירון מזוז: "אני רואה בחומרה את סדרת האירועים שהביאה לפתיחת חקירה פלילית וכפי שכבר הצהרתי בעבר, אנו נטפל ביד חזקה ולא נניח לשום מפעל מזהם המסכן את בריאות תושבי ישראל. יידע הציבור ויפנים כי אנו במשרד להגנת הסביבה עובדים ללא משוא פנים, ועם כל החשיבות של המפעלים השונים למשק הישראלי, מי שמרשה לעצמו לזהם ולהעמיד בסכנה חיים של אזרחים במדינת ישראל, ייתן על כך את הדין הפלילי ובמלוא החומרה"

ישראל דנציגר, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "אנו נוקטים במדיניות של אפס סובלנות כלפי מפעלים וחברות שפועלים בצורה המעמידה בסיכון את בריאות תושבי ישראל והסביבה. בתיק כאו"ל אנחנו מקבעים את המשוואה שחקירה פלילית משמעה אחריות פלילית של בעלי תפקידים, והדבר יכול להיות מתורגם לאישום אישי. פעולות הפיקוח והאכיפה של המשרד עלו בעשרות אחוזים, והמשרד ימשיך להגביר אותן אל מול גורמי הפליטה בחיפה ובישראל כולה, למען בריאות התושבים"

​בחודשים האחרונים, בעקבות סדרת אירועים חמורה של תקלות, שהתרחשה בספטמבר-אוקטובר 2016 במפעל כרמל אולפינים (כאו"ל), ביצע המשרד להגנת הסביבה שורה של פעולות, כולל קיום ישיבת שימוע ב-27 באוקטובר 2016, בטרם קבלת החלטה בנוגע להפעלת סמכויות המשרד. זאת, בשל הפרות תנאי היתר הפליטה, כולל חשד לתפעול לא תקין של לפידי החברה ואי מסירת דיווחים.

בעקבות האירועים שהתרחשו והחומר שהתקבל, המשרד להגנת הסביבה החליט על מספר צעדים:

לפתוח בחקירה פלילית נגד כאו״ל ובעלי תפקידים בה בחשד לתפעול לקוי של לפידי החברה והפרות נוספות על היתר הפליטה וההוראות האישיות. יצוין, כי במשך כמה חודשים התקיימה חקירה סמויה במסגרתה גובשו הראיות, והחקירה הפכה לגלויה בחודש שעבר, עם התחלת שלב החקירות.
להטיל עיצום כספי בגובה 2,718,300 שקל בשל הפרת תנאים ודרישות בהיתר הפליטה מתוקף חוק אוויר נקי; בשבועות האחרונים נעשתה בחינה ראשונית של טענות המפעל בתגובה לדרישה להטיל עיצום.
להקשיח את הדרישות בהיתר הפליטה כך שהפעלת הלפיד תהיה יעילה יותר ותפחית את ריכוז החומרים האורגניים הנפלטים לאוויר. התוספת לתנאים תביא לשיפור אמצעי הניטור והבקרה על פעולת הלפיד כך שבזמן אמת יהיה בידי המשרד מערך בקרה יותר קפדני.

ובהרחבה:

חקירה פלילית: מתוך בחינת המסמכים שהוגשו על ידי המפעל עולה, כי הוא הפעיל את הלפיד – אמצעי בטיחות לשריפה של גזים עודפים לצורך מניעת פליטת הגזים לאוויר בצורה בלתי מבוקרת – בניגוד לתנאים, דבר שהפחית את יעילות שריפת הגזים. בשל כך, נגרמו פליטות עודפות לסביבה של מזהמים.
על כן, נפתחה חקירה פלילית בהובלת המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה. החקירה הסמויה הנרחבת הפכה לגלויה בחודש שעבר, ומטבע הדברים, המשרד מנוע מלהרחיב בנקודת זמן זו על פרטי החקירה.
עיצום כספי: בשל הפרת היתר הפליטה – בגין 3 דברים מרכזיים: ליקויי בקרת לפיד באמצעות מצלמות וידיאו; אי העברת דיווחים ותחקירי אירועים הקשורים להשבתת אחד המתקנים; ואי הגשת תוכנית מפורטת להתקנת מערכת בקרה והתראה או תוכנית לשיפור מערכת קיימת - המשרד שלח לחברה הודעה על כוונה להטיל עיצום כספי בגובה של 906,100 שקל שקל לכל עבירה או 2,718,300 אלף שקל במצטבר. החברה העבירה את טענותיה בנושא והן נבחנות בשבועות האחרונים על ידי המשרד.
הקשחת דרישות בהיתר פליטה: בכל העולם במפעלים פטרוכימיים קיימים לפידים כאמצעי בטיחותי הכרחי המיועד לטפל בפליטת גזים.
לפי הסטנדרט האירופי אין הגבלות על כמות ההזרמות בלפיד בזמן התקלות, ולכן מגבלה על כמות ההזרמות גזים ללפיד בזמן תקלה לא נכללת בהיתר הפליטה מלכתחילה. לאור המצב הייחודי במפרץ חיפה ובשל הישנות התקלות בכאו"ל, המשרד להגנת הסביבה ראה צורך לבצע רוויזיה וליצור הסדרה ייחודית למפרץ חיפה בכל הנוגע לפעילות הלפידים, על סמך מספר תקדימים אמריקאים – כולל הטלת הגבלות על כמות ההזרמות בתקלות, הדממות והפעלות. יצוין, כי על-פי הערכת המשרד, בעת התקלות הייתה עלייה בפליטות מזהמים (אתילן ופרופילן), שהם בעלי רמת סיכון נמוכה יחסית.

בשל שלושה אירועים בהם הוזרמו כמויות גדולות של גזים ללפידים בספטמבר ואוקטובר 2016, הוחלט על ביצוע שינויים יזומים של המשרד בהיתר הפליטה, והקשחת הדרישות מהמפעל הכוללים: דרישה להפעלה יעילה יותר של הלפיד; שיפור אמצעי הניטור והבקרה על פעולת הלפידים לרבות שדרוג ושיפור פעילות המצלמות; התקנת מערכת ניטור רציף של הרכב הגזים שיועבר באופן מקוון; התקנת קלורימטר לניטור הערך הקלורי של הגזים המופנים ללפיד בלו"ז קצר והצגת פתרון חליפי על ידי המפעל עד התקנתו; חישוב מקוון של מהירות פליטת הגזים מהלפיד; ויישום מערך למעקב ובקרה אחר תפעול הלפידים בעת הזרמת גזים לשריפה בלפיד. כל זאת, כדי לשפר את יכולת הבקרה של המשרד על הפעלת הלפידים.

בנוסף לכך, מאז הוצאת ההיתר פנה המפעל למשרד להגנת הסביבה וביקש לבצע 19 שינויים ועדכונים. מתוך 19 הבקשות, 9 אושרו ו-10 בקשות נדחו. משמעות הבקשות שאושרו: מתן אורכה של עד 8 חודשים ליישום שני סעיפים הנוגעים להפחתת פליטות מאחד התנורים וכן ממכלי אחסון; אורכה של 5 חודשים להתקנת מתקן טיפול להפחתת פליטות ממכל אחר; ומתן אורכה של 3 חודשים לשיפור יעילות טרמית של תנורי הפיצוח. בפעולות אלה אין תוספת בפליטות או שינוי בדרישות, פרט למתן אורכה ליישום הדרישות.

בימים הקרובים תועבר טיוטת התנאים למפעל ולאחר מכן תפורסם להערות הציבור בהתאם לקבוע בחוק אוויר נקי.

מקור - http://www.sviva.gov.il/InfoServices/NewsAndEvents/MessageDoverAndNews/Pages/2017/may2017/Caol-2.7MNISfine-investigation-demands.aspx              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  תגובת חברת מועצת העיר שרית גולן-שטיינברג העוקבת אחר נושא זה זמן רב להב אש 21.05.17 13:40 1
     תזכורת מלפני שנתיים מישיבת מועצת העיר חיפה - מוטמע להב אש 21.05.17 13:52 4
  בעתיד נבין שחברה מתנהלת על פי תרבות אהרון5 21.05.17 13:45 2
     לגמריי. פעם לא הבנתי איך הנביאים אמרו .. מה עד כדי כך ? היום אני יודע - עצוב להב אש 21.05.17 13:47 3
  כאן המקום לספר על אפליקציית ניטור ודיווח בשם סביבתית - מומלץ להב אש 21.05.17 14:35 5

   
   
להב אש
חבר מתאריך 14.7.10
6423 הודעות
יום ראשון כ''ה באייר תשע''ז    13:40   21.05.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. תגובת חברת מועצת העיר שרית גולן-שטיינברג העוקבת אחר נושא זה זמן רב  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   פעילות שטח שלנו ושעות של עבודה מול הגנת הסביבה בלי להרפות הולידו תוצאה יפה אבל לא מספיק טובה בעיניי. חקירה פלילית צריכה הייתה להיפתח כבר לפני חודשים ובסמוך לאירועים.
זה אותו משרד שבחר שלא להגיב לבקשה לסגירת המפעל שהוגשה על ידי העיריה.

מקור - https://www.facebook.com/sarit.golan.1/posts/10210631472277635            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
להב אש
חבר מתאריך 14.7.10
6423 הודעות
יום ראשון כ''ה באייר תשע''ז    13:52   21.05.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. תזכורת מלפני שנתיים מישיבת מועצת העיר חיפה - מוטמע  
בתגובה להודעה מספר 1
 
  


לחץ כאן לצפיה דרך יוטיוב            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אהרון5 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.10.15
19363 הודעות, 115 מדרגים, 204 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ה באייר תשע''ז    13:45   21.05.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. בעתיד נבין שחברה מתנהלת על פי תרבות  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   זה שמדי פעם תופסים שובב ותולים אותו על עץ גבוה, זה בהחלט מלהיב את ההמונים. אבל אם רוצים לנהל מדינה נורמאלית ולא סדום ועמורה, האכיפה צריכה להיות יעילה כשגרה, והתרבות צריכה להיות יושרה ולא סדום ועמורה.


בכל דור ודור חייבת האנושות להטיל ספק בערכיה ובקונספציותיה


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
להב אש
חבר מתאריך 14.7.10
6423 הודעות
יום ראשון כ''ה באייר תשע''ז    13:47   21.05.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. לגמריי. פעם לא הבנתי איך הנביאים אמרו .. מה עד כדי כך ? היום אני יודע - עצוב  
בתגובה להודעה מספר 2
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
להב אש
חבר מתאריך 14.7.10
6423 הודעות
יום ראשון כ''ה באייר תשע''ז    14:35   21.05.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. כאן המקום לספר על אפליקציית ניטור ודיווח בשם סביבתית - מומלץ  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   סביבתית היא אפילקציה שבאמצעותה ניתן לדווח על מטרדי סביבה להגנת הסביבה, אבל היא גם צוות של אנשים מופלאים שיושבים לנתח את הנתונים מתחנות הניטור.

אתר ולהורדת האפליקציה- https://svivatit.com/

לדוגמא (למטה אחרי הציטוט) מהפרסומים שלהם לאחרונה כפי שנכתב על ידי איתמר האפטר מצוות סביבתית:

"זה מה שעשינו בשבוע שעבר ואז פנינו לאנשי המחוז בהגנת הסביבה. לאחר קשר טלפוני בן יומיים שלחנו מייל עם דרישה לבדוק הנתונים. שעתיים אחר כך נזכרו בהגנת הסביבה להוציא הודעה לתקשורת על החריגות המטורפות בבנזן.

אנו נעקוב אחר השימוע שייערך לבז״ן ולא נשקוט ."

תדהמה במשרד להגנת הסביבה: בנזן באוויר במפרץ חיפה | מאת: איתמר הפטר- צוות 'סביבתית'

המשרד להגנת הסביבה גילה בתדהמה: במפרץ חיפה יש בנזן באוויר.
אתמול בשעות הערב הוציא המשרד להגנת הסביבה הודעה מפורטת, בה הוא מתריע לציבור על ערכי בנזן גבוהים אשר נמדדו בנפת חיפה.
הודעה זאת באה לאחר שמזה מספר ימים אנשי צוות 'סביבתית' עוקבים אחר הנושא בעקבות הדיווחים האנושיים וההתראות המתקבלות במערכת ממערך הניטור, ומתנהלים מול אנשי המשרד להגנת הסביבה.

על פי לשון ההודעה, בשל העלייה בריכוזי הבנזן בנפת חיפה, המשרד להגנת הסביבה בודק את הנסיבות ו"ינקוט בצעדים מול מקורות הזיהום – בהתאם לממצאי הבדיקה."
בנזן הוא תרכובת אורגנית דליקה, חסרת צבע ורעילה, והוא מקושר לפעילות המפעלים הפטרוכימיים.
לפי ההודעה בשבועות האחרונים זיהה המשרד להגנת הסביבה מגמת עליה בריכוזי הבנזן שנמדדו בסמוך למתחם הפטרוכימי ואף תועדה חריגה מערכי הסביבה.
ביחס לרבעון המקביל אשתקד, חלה עליה של בין 15%-30% בערכי החשיפה, ומגמת העלייה החריפה כך שבחודש אפריל שהוא תחילתו של הרבעון השני, נרשם ממוצע חודשי גבוה ב 40% בהשוואה לאשתקד.

בתחנת קריית בנימין לטענת המשרד, נמדדו 3 חריגות עם ערכים של עד 7.2 מק"ג/מ"ק, כשהתקן היממתי הנו 3.9 מק"ג/מ"ק, פתאום השיח באחוזים לא רלוונטי.
בניגוד למשרד להגנת הסביבה, אני דווקא מתעקש שכן לדבר רגע בשיח האחוזונים בנתון זה, על אף שאני מתנגד לו בכל תוקף.
בעוד שהפער המספרי בין הערך הנמדד לתקן (ערך הסביבה) הוא 3.3 מק"ג/מ"ק, פער שנשמע פעוט, בפועל, אך באחוזים הפער עומד על כ- 84.6% מעל לתקן.
אבל מה זה משנה הדיוק בנתונים, או הצורך להנגיש אותם לקהל שאינו בקיא במידות שאינו שמע מימיו? בחודש, באחוזים, זה נראה פחות נורא.
אגב, אם שאלתם, מק"ג/מ"ק זאת מידת המדידה שפירושה מיקרוגרם למטר מעוקב. מבולבלים? גם אנחנו.

(כאן תרשים במקור)
ערכי הבנזן שנמדדו בקרית בנימין ב 09/05/2017. בעקבות חריגה זאת יצאה ההודעה לציבור.

צלחתם את החישוב המתיש? בסופו בשורה, דבר אחד וודאי מהודעת המשרד להגנת הסביבה- כיוון הרוחות מעיד על קשר ברור בין ריכוזי הבנזן הגבוהים, לבין כיווני הרוח המגיעים ממתחם בז"ן, אומר לנו המשרד להגנת הסביבה, "ראו, יש אשמים", אך נחזור לכך בהמשך.
עוד מביע המשרד את דאגתו הכנה, והוא טוען שהוא פועל באופן מיידי על מנת לזהות את מקור פליטת הבנזן ולפעול להפסקתו.

מבז"ן נמסר בתגובה, איך לא, שהנתונים הפתיעו אותם ולהם לא ידועה כל חריגה בבנזן, לטענתם הם "יבחנו את הנתונים עם אנשי המשרד להגנת הסביבה", ולאחר מכן יפעלו ויגיבו בהתאם. עכשיו חשוב שנבין, עליה דרמטית בחשיפה לבנזן, שהוא חומר מסרטן וודאי על פי מדד ארגון הבריאות העולמי משמעותה – עליה במספר החולים במפרץ חיפה, המקום החולה ביותר בישראל.
האם נמצא התאמה לנתונים כאשר רשם הסרטן יפרסם להבא את נתוני התחלואה במפרץ? ימים יגידו.

לראשונה מזה המון זמן במהלכו היו חשופים התושבים לסיכונים רבים כמו האינוורסיה, חריגות הNOX ממתקני בז"ן ועוד, מוציא המשרד להגנת הסביבה הודעת אזהרה לציבור, ובמסגרתה הוא ממקד את מקור הזיהום למתחם בז"ן, אך לא יודע להצביע על מקור פליטת הבנזן ולפעול להפסקתו.
לא בכדי אמון הציבור במשרד להגנת הסביבה הולך ומתפורר, בכל הודעה נחשף טפח ומוסתרים טפחיים, וכל זה כשעל הפרק עומדות תוכניות להרחבת התעשייה המזהמת במפרץ חיפה.

גם תושבי קריית חיים נחשפו באופן ממוקד לבנזן בערכים גבוהים בינואר האחרון, אז לאחר פניית צוות 'סביבתית' למשרד, התברר כי הייתה דליפה באחד המכלים בטרמינל קריית חיים של תש"ן, אשר הובילה לעליית המזהם באוויר, מזהם מסרטן וודאי.
במדינה מתוקנת היה המתחם מושבת עד לבירור מקור הפליטה, שגורם לחשיפה גבוהה כמעט פי שניים מערך הסביבה כשמדובר בחומר מסוכן כל כך לאדם, לחי, לצומח, ולקרקע.
לא כל שכן במדינה מתוקנת לא היו כרגע על הפרק תוכניות נוספות להרחבת המתחם הפטרוכימי שעה שגם כשהמשרד להגנת הסביבה יודע שהמקור הוא מתחם בז"ן, הוא אינו יודע לאתר את מקור הדליפה.

יחד עם האמור, אין מחלוקת כי פרסום ההודעה הנו צעד חריג, ואף מעורר ציפייה. האם המשרד יקיים תפקידו ויגן על הסביבה?
בימים האלו נידונות בערכאות המשפטיות השונות ובוועדות התכנון, מגוון תוכניות להרחבת התעשיה המזהמת במפרץ, נמל המפרץ נבנה בימים אלו, פארק הקישון נמצא בסכנה – האם המשרד ישנה גישה ויתנגד לתוכניות הללו?

רב הנסתר על הגלוי, ניסיון העבר מלמד שבדרך כלשהי עומד המשרד בסופו של דבר לצידם של המפעלים המזהמים, אם במתן היתרי פליטה, אם בחקירת הנתונים ביחד עם נציגי המפעלים כפי שמצהיר בז"ן בתגובתו, ומבלי שיהיה בעת הבירור איש מטעם ארגוני הסביבה, ואם בדיגול (מחיקת) הנתונים ואף השבתת מערך הניטור במקרים מסוימים לכאורה, כפי שנחשף כאן.
חשוב שהציבור ימשיך להפעיל לחץ על מקבלי ההחלטות, נראה שהמאבק הציבורי (על אף המלחמות הפנימיות והמיותרות בו) מתחיל לשאת פירותיו, ואם ישכיל הציבור להעלות את רף הלחץ אשר הוא מפעיל על מקבלי ההחלטות, או אז אנו צפויים לנחול הצלחות מרובות לטובת חייהם של כלל תושבי המפרץ.

מקור - https://svivatit.com/2017/05/11/%D7%AA%D7%93%D7%94%D7%9E%D7%94-%D7%91%D7%9E%D7%A9%D7%A8%D7%93-%D7%9C%D7%94%D7%92%D7%A0%D7%AA-%D7%94%D7%A1%D7%91%D7%99%D7%91%D7%94-%D7%91%D7%A0%D7%96%D7%9F-%D7%91%D7%90%D7%95%D7%95%D7%99%D7%A8-%D7%91/            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות