אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #492906 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 492906      
Shapeshifter
חבר מתאריך 19.10.17
292 הודעות
יום שלישי כ''ו באב תשע''ח    17:54   07.08.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

עשרת המכות – עשרה איומים פוטנציאליים ברמה קיומית על ארצות הברית  

 
  
למטה כתבה שתרגמתי וערכתי מאנגלית בנושא עשרה איומים פוטנציאליים על ארצות הברית.
לא סקופ, והתלבטתי אם להביא את זה ברמת הפורום, החלטתי שיש מספיק עניין לפרסם. המקור בתחתית, למתעניינים ניתן להירשם ולקבל משם סיכומי חדשות בנושאים שונים ומשונים, תמיד רלוונטי, עדכני, אובייקטיבי ותמציתי. סוג של קפה בוקר וקפה צהריים כדי להישאר מעודכנים.

ניגש לעניין:

רשימה זו מרכזת רשימה של עשרה איומים פוטנציאליים שעלולים להשפיע על עתיד האנושות ברמה זו או אחרת. תוכלו למצוא בה דברים כמו התפרצות מחלות מדבקות, התפתחות אינטיליגנציה מלאכותית, התקפות סייבר משתקות, איום גרעיני ועוד. חלק מן האיומים יישמע מופרך וחלק הגיוני, בכל מקרה מצאתי לנכון להביא את הרשימה לטובת המתעניינים.
ה"נביאים" כוללים שבעה דירקטורים או סגני דירקטורים ב-CIA (לשעבר), שני קציני מודיעין אמריקאים בכירים, מזכיר המשרד להגנת המולדת (האמריקאית), שני יועצים לביטחון לאומי (שוב, אמריקה) ודירקטור לשעבר במרכז הלאומי למאבק בטרור.
הימים, ימי לחצים פוליטיים וגיאו פוליטיים וישנם איומים אין ספוור כאשר חלקם אינם מקבלים את תשומת הלב הראויה.
הבה נצלול:
1) מתקפת סייבר בעוצמת הוריקן.
הכוונה פה למתקפה משתקת שיכולה אף להפיל את רשת החשמל ולשתק אזורים נרחבים באמריקה או להעמיד בסכנה מוסדות חיוניים ממשלתיים או פיננסיים, חברות בתחום האנרגיה ועוד. במצב כזה ייתכן והציבור יוותר חסר אונים וגם חסר יכולת להבחין בין אמת לבין דמיון. מספר המכשירים המחוברים לאינטרנט, החל במכוניות וכלה בקוצבי לב מעיד על כך שהסכנה גדלה בכל יום.
רוסיה, סין, איראן וצפון קוריאה הן השחקניות העיקריות העלולות לאיין על ארצות הברית אך האיום מתרחב גם לקבוצות אחרות וארגוני פשיעה.

2) איום מבית – רלוונטי למדינות רבות.
במקור הכוונה למה שמתחולל ומקצין באמריקה, משום שארצות הברית היא אחת המדינות המשפיעות על מה שקורה בעולם אם לא המשפיעה ביותר. עם זאת, ניתן להתייחס גם למדינות אחרות בהקשר הזה.
האיום מדבר על הקצנה ופילוג עד כדי מאבקים ושיתוק בין מפלגות וגופים (בעיקר פוליטיים, בעיקר רפובליקנים מול דמוקרטים). יש חוסר יכולת הולך וגובר (עוד לפני הבחירות של 2016) להגיע להסכמות ולפתור מחלוקות בשיתוף פעולה ותוך דיון. ולמה זה כל כך חשוב? בסופו של יום אחד מהמבחנים החשובים לבטחונה הלאומי של מדינה הוא הבריאות של כלכלתה והחברה שלה.
קיים חוסר שוויון ארוך טווח בארצות הברית ויש חשש שההתפתחויות הטכנולוגיות יאיצו את אי השוויון הזה. יש תסכול בקרב אוכלוסיות חלשות רבות בארצות הברית שנוכחות לדעת שהילדים שלהם עבורם עבדו כל כך קשה, יישארו באותו מקום ולא יתקדמו. החלום האמריקאי נהיה קשה יותר ויותר להשגה. התסכול הזה מתעצם שבעתיים כאשר אותן אוכלוסיות רואות שמצב הכלכלה בכי טוב, או לפחות משתפר, והם אינם נמצאים במעגל שנהנה מהצמיחה ופירותיה, הכל זורם לכיוון הסופר-עשירים.

3) פקיסטן – האיום של מדינת טרור חמושה בנשק גרעיני.
יש הרואים בפקיסטן המדינה המסוכנת ביותר בעולם. לא השנה, לא בשנה הבאה, אבל בהחלט בהמשך הדרך. לפקיסטן כיום האוכלוסיה ה-5 בגודלה בעולם, הצבא החמישי בגודלו ומאגר הנשק הגרעיני ה-6 בגודלו בעולם.
הסכנה מתחילה בהיעדר כלכלה יציבה ומתפקדת ובאוכלוסיה הולכת וגודלת של צעירים חסרי השכלה או נסיון תעסוקתי. הצבא ממשיך לקבוע את סדר היום ומלחמה יכולה לפרוץ בכל רגע נתון.


בונוס: איך פקיסטן הפכה לאיום גלובלי: סרטון ביוטיוב:
https://youtu.be/NTHrF9O0qa4

4) סין – היריב הגדול, איום מתפתח.
יש מעט מדינות בעלות יכולת צבאית ויכולות סייבר שיכולת להזיק לארצות הברית. למדינות מעטות עוד יותר עלול להיות רצון להשתמש ביכולות אלה. סין היא אולי אחת המדינות האלה. סין בבירור קוראת תיגר על ארצות הברית כמעצמת על דומיננטית.
זו לא רק תחרות על המסחר וההשפעה. סין מפתחת יכולות צבאיות המיועדות באופן ברור לפגוע ולהביס את ארצות הברית בתחרות גלובלית וסין מחפשת נצחונות בכל החזיתות. למשל – סין פורשת טילים נגד ספינות באיים מלאכותיים בים סין הדרומי, מתערבת ביחסים בין ארצות הברית לצפון קוריאה, מעודדת לפרקים את המשטר האירני ונוקטת עמדה נוקשה מתגברת כנגד טייואן.

הרחבה פה: (אנגלית) - https://goo.gl/7e5w8v

5) שינוי אקלים – איום הולך וגובר.
לפי האו"ם (לא מוסד אהוב במיוחד כמובן, אבל עדיין בעל זרוע מחקרית כלשהי) כחצי מאוכלוסיית העולם ביותר מ-30 מדינות תסבול ממחסור במים עד 2035. במזרח התיכון כ-15 מדינות יסבלו ממצוקת מים קשה.
כשליש מהאדמה בכדור הארץ, שאחראי לכ-95% מאספקת המזון העולמית, כבר נתון במגמת הדרדרות שתחריף ב-20 השנה הקרובות עם התרבות האוכלוסין. אדמה 'מתקלקלת' בקצב גבוה פי 40 מאשר מתחדשת.
פני הים עולים בהתמדה עקב נסיגת והמסת קרחונים, וצפוי שפני הים יהיו גבוהים בכחצי מטר עד סוף המאה. כידוע, רוב האוכלוסייה העולמית חיה בריכוזים קרוב לים.
בשורה התחתונה – שינוי האקלים – בין אם נאהב אותו או לא, בין אם נקבל אותו או לא, הולך להיות בעל משמעויות מרחיקות לכת.

בונוס: כתבה בעניין שינוי אקלים (אנגלית):
https://goo.gl/dndgBt

6) מגיפות – סכנת התפשטות מהירה
לא כל האיומים נולדים מכוונה רעה. מעט תשומת לב מוקדשת לסכנת מחלות מדבקות.
שחקנים רעים עלולים לעשות שימוש בפצצות מלוכלכות, תוכנה זדונית או פתוגנים אבל במקרה של מגיפות בדרך כלל התסריט הוא לא של איש רע עם תיק גב אלא נסיבות טבעיות כפי שראינו בהתפרצות האבולה ב-2014, או בשרשור חדש של שפעת. ב-2018 מלאו מאה שנה לשפעת הספרדית שקטלה בין 50 ל-100 מליון איש בעולם. בצורה אירונית זו השנה שפורום הבריאות העולמי הוריד את רמת הסכנה מהתפשטות מגיפה אל מתחת לחמש הסכנות הגלובליות החמורות ביותר. עם התרבות האוכלוסייה וצמיחת מגה-ערים, ועם הגלובליזציה והנגישות – מגיפת שפעת חדשה תגרום ל-1918 להיראות כמו טיול בפארק.
בונוס – איך להתכונן למגיפה הבאה (אנגלית):
https://goo.gl/jHzar4
7) רוסיה – איום ישן, ששב
ג'יימס קלאפר שהיה דירקטור שמודיעין לאומי בתקופת אובמה טוען שרוסיה היא האיום הכי לוחץ וקרוב לארצות הברית משתי סיבות: החתירה האגרסיבית שלה תחת המערכת הבסיסית בארצות הברית והמודרניזציה של הנשק הגרעיני האסטרטגי שעומד לרשותה. יש הטוענים שרוסיה הגבירה את קצב ייצור, פיתוח ושימור הנשק הגרעיני שלה תחת המעטפת של החקירות שבהן עמדה במוקד בנוגע לבחירות האחרונות.
מאמר בונוס באנגלית – המלחמה הקרה 2:
https://goo.gl/AXTT3K
8) טרור – איום מיידי ומשתנה
האיום של 11/9 הבא הופחת, אבל מאז 2001 נהיה זול, מהיר וקל יותר להוציא לפועל התקפות טרור בערים שונות בעולם. אחד האיומים העולים מנסיגת דאע"ש הוא חזרה הביתה של איסלמיסטים בעלי אידיאולוגיה קיצונית והתפיסה שהעולם ואמריקה במלחמה נגד האיסלאם. בנוסף, קשה יותר מבעבר לחסום העברות כספים לארגוני טרור.
9) צפון קוריאה – איום בשנת חורף
שנה לאחר איומי האש והזעם של דונלד טראמפ אף אחד מהמומחים בכתבה לא ציין את צפון קוריאה כאיום המרכזי על בטחון ארצות הברית. השקט עם זאת, ייתכן ולא ייאריך ימים. לפי הערכות ה-CIA יש לצפון קוריאה 30 או יותר ראשי נפץ גרעיניים ומאות טילים בנוסף לנשק כימי וביולוגי. צפון קוריאה נמצאת מספר חודשים מהיכולת לתקוף את ארצות הברית בנשק גרעיני לפי מייק פומפאו שהיה בזמנו הדירקטור של ה-CIA. זה היה בינואר. ישנם שני תסריטים אפשריים של חזרה למסלול האש והזעם: נטישה צפון קוריאנית את שולחן המשא ומתן או ירי טיל נוסף, או תגובה נזעמת של טרמאפ למשיכת המשא ומתן על פני חודשים שיסמל את בגידתו של קים ג'ונג און בטראמפ.
10) בינה מלאכותית – האיום העתידי
מומחים רבים ציינו בינה מלאכותית ככח שיעצים איומים עתידיים. עבור סין ורוסיה בינה מלאכותית משתווה למירוץ החימוש בתקופת המלחמה הקרה. שתי המדינות רואות בבינה מלכותית ככח חיוני צבאית וכלכלית. רק סין הפכה את הבינה המלאכותית ליעד אסטרטגי לאומי והשקיעה מאמצים וכספים רבים בדרך לשם. ארצות הברית עוד לא לקחה את הצעד הזה, אך חברות פרטיות רבות בעמק הסיליקון ביניהן ענקיות כמו גוגל ומיקרוסופט נושאות בנטל עבור האינטרס הלאומי.
מקור והרחבה: https://www.axios.com

בהזדמנות זו אשמח להציג בלוג נוסף ששולח סיכום יומי בשעות הבוקר (ארצות הברית) עם דגש פוליטי ופיננסי. סיכום מצויין, באנגלית, בשפה קלה, סלנגית עם ניתוחים ופרשנויות קצרים. מאפשר להבין את העולם הסובב ב-5 דקות כל בוקר. (אחר הצהריים שעון ישראל):

morningbrew.com/?kid=0c2e0f


נסיון להטמיע לינקים:

אתר Axios

קפה בוקר עם סיכום תמציתי של מה שקורה בעולם (דגש כלכלי / פוליטי)              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  איום 6 (מגפה) הכי רלווני הן מבחינת עוצמת הנזק והן מבחינת ההסתברות Dark Blue 07.08.18 17:57 1
     לדעתי הבינה יותר המצליף 07.08.18 23:57 16
  תודה, מעניין! קוף ים 07.08.18 18:01 2
  מעניין, תודה אניהיא 07.08.18 18:08 3
  אמא טבע האיום הכי גדול. צונמי הוריקן הרי געש רעידות אדמה מטאורים איומים ללא פתרון המעיר 07.08.18 18:18 4
  מחשוב קוונטי ? הראשון שיבנה מחשב כזה יוכל לפענח הצפנות של שאר הגופים מוטה זוכמיר 07.08.18 18:28 5
  מה מופרך? הכל הגיוני אהרון5 07.08.18 18:33 6
     אז מי יבין את דבריך בעוד 300 שנה? רבינו 07.08.18 18:37 7
         אני פרשתי אהרון5 07.08.18 18:37 8
             ירמיהו. לקחתי את הפרס? מטפיסי 07.08.18 21:30 11
  איום 7. ג׳יימס קלאפר? כאן הפסקתי לקרוא. sorry שלהבת 07.08.18 18:43 9
     איך יכולת לפספס את איומים 8-9-10 Shapeshifter 07.08.18 23:49 14
  מרחק ומעניין, תודה על הבאת הדברים והקישורים. Isaac 07.08.18 20:53 10
  תודה, גם על התרגום הנאה והברור. הרבה השקעה. טוביה 07.08.18 21:35 12
  *עשר המכות אבו עלי 07.08.18 21:38 13
     תודה, מתנצל על טעויות לשוניות Shapeshifter 07.08.18 23:49 15

   
   
Dark Blue לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.4.12
6674 הודעות, 80 מדרגים, 125 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי כ''ו באב תשע''ח    17:57   07.08.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. איום 6 (מגפה) הכי רלווני הן מבחינת עוצמת הנזק והן מבחינת ההסתברות  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
המצליף לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 8.2.15
1612 הודעות, 17 מדרגים, 33 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי כ''ו באב תשע''ח    23:57   07.08.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. לדעתי הבינה יותר  
בתגובה להודעה מספר 1
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
קוף ים לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 7.3.15
3177 הודעות, 39 מדרגים, 78 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי כ''ו באב תשע''ח    18:01   07.08.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. תודה, מעניין!  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


||אשמח אם תדרגו אותי..|| [:


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אניהיא לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.1.16
17675 הודעות, 165 מדרגים, 322 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי כ''ו באב תשע''ח    18:08   07.08.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. מעניין, תודה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
המעיר
חבר מתאריך 3.3.08
11039 הודעות
יום שלישי כ''ו באב תשע''ח    18:18   07.08.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. אמא טבע האיום הכי גדול. צונמי הוריקן הרי געש רעידות אדמה מטאורים איומים ללא פתרון  
בתגובה להודעה מספר 0
 


אנחנו האוייב הכי גדול של עצמנו


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מוטה זוכמיר
חבר מתאריך 27.4.15
427 הודעות
יום שלישי כ''ו באב תשע''ח    18:28   07.08.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. מחשוב קוונטי ? הראשון שיבנה מחשב כזה יוכל לפענח הצפנות של שאר הגופים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אהרון5 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.10.15
38178 הודעות, 182 מדרגים, 328 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי כ''ו באב תשע''ח    18:33   07.08.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. מה מופרך? הכל הגיוני  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
אמרתי, בעוד דור העולם מושמד.
1. צריך לנתק מהאינטרנט את כל המערכות החיוניות.
2. הקפיטליזם קרס. אמרתי מזמן.
3. 4. 7. 9. אמרתי שציר הרשע יכבוש את העולם.
5. 6. 10. צריך להיערך.
8. נצרף גם את זה לציר הרשע. הטרור והאסלאם הם חלק מהאויב.


האנושות היא עדר של גלמים מזוכיסטים הנהנה להשתעבד לכבלי הפיסי והמשפט הבינלאומי ואוסר להתפכח מהם


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
רבינו לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 21.10.16
2994 הודעות, 45 מדרגים, 81 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי כ''ו באב תשע''ח    18:37   07.08.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. אז מי יבין את דבריך בעוד 300 שנה?  
בתגובה להודעה מספר 6
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אהרון5 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.10.15
38178 הודעות, 182 מדרגים, 328 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי כ''ו באב תשע''ח    18:37   07.08.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. אני פרשתי  
בתגובה להודעה מספר 7
 
  
אין לי עם מי לדבר.
רק הערה קטנה, כדי שתזכרו מי היה נביא הזעם...


האנושות היא עדר של גלמים מזוכיסטים הנהנה להשתעבד לכבלי הפיסי והמשפט הבינלאומי ואוסר להתפכח מהם


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מטפיסי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
2798 הודעות, 53 מדרגים, 94 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי כ''ו באב תשע''ח    21:30   07.08.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. ירמיהו. לקחתי את הפרס?  
בתגובה להודעה מספר 8
             תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
שלהבת
חבר מתאריך 3.7.14
9886 הודעות
יום שלישי כ''ו באב תשע''ח    18:43   07.08.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. איום 7. ג׳יימס קלאפר? כאן הפסקתי לקרוא. sorry  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


Magna est veritas et praevalebit


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Shapeshifter
חבר מתאריך 19.10.17
292 הודעות
יום שלישי כ''ו באב תשע''ח    23:49   07.08.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. איך יכולת לפספס את איומים 8-9-10  
בתגובה להודעה מספר 9
 
  
זה שגיימס קלאפר שאני לא מחבב במיוחד כמו את כל האנשים הקשורים לממשל הקודם לא קשור לנושא.
משתמע כאילו ניסיתי לשכנע אותך לקרוא.. מי רוצה קורא, מי לא רוצה לא קורא, קורה.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Isaac לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 31.12.12
7323 הודעות, 41 מדרגים, 80 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי כ''ו באב תשע''ח    20:53   07.08.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. מרחק ומעניין, תודה על הבאת הדברים והקישורים.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
טוביה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.10.15
2211 הודעות, 43 מדרגים, 75 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי כ''ו באב תשע''ח    21:35   07.08.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. תודה, גם על התרגום הנאה והברור. הרבה השקעה.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


ב'תמ"ט חטא המרגלים; ה'תש"ח הקמת רשות השידור. כ- 3,300 שנה של לוזריות . לא שומע תקשורת תבוסתנית!


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אבו עלי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 27.9.14
5331 הודעות, 244 מדרגים, 475 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי כ''ו באב תשע''ח    21:38   07.08.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. *עשר המכות  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


הבלוג של אבו עלי


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Shapeshifter
חבר מתאריך 19.10.17
292 הודעות
יום שלישי כ''ו באב תשע''ח    23:49   07.08.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. תודה, מתנצל על טעויות לשוניות  
בתגובה להודעה מספר 13
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

  

תגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות