גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #522142 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 522142      
עמוס
חבר מתאריך 5.5.02
20631 הודעות
יום שלישי י''ז בטבת תשע''ט    09:15   25.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

היזמים מעריכים: ''אחרי הבחירות הרוכשים יירדו מהגדר''  

 
  
יזמים ואנשי נדל"ן מעריכים כי בתקופה שתקדם לבחירות ייתכן שנראה המשך קיפאון בשוק ובהיקף העסקאות, בעוד שבהמשך ייתכן שינוי במגמה
דותן לוי 18:3924.12.18

ההכרזה על הקדמת הבחירות היום (ב') בצהריים היא מבחינת מרבית היזמים ואנשי הנדל"ן יציאה לדרך חדשה, בעיקר, מתוך הערכה כי המצב הנוכחי לא יהיה דומה לזה שחווינו בשנות כהונתה של הממשלה הנוכחית. לבחירות ישנן משקל משמעותי בשיקול של הרוכשים ואף במבנה של ניהול שוק הדירות על ידי הממשלה.

ככל הנראה את התקופה הקרובה ניתן יהיה לחלק למספר תקופות שלכל אחת מהן השפעה שונה, לזמן שעד הבחירות שמתאפיין בחוסר ודאות, ולתקופה שלאחר הבחירות שגם היא תורכב מהזמן שיחלוף עד הרכבת הקואליציה, מינוי שר האוצר וקביעת המדיניות על ידו. השאלה העיקרית שעולה בהקשר זה היא מה תהיה מדיניות הממשלה לגבי תוכנית מחיר למשתכן וכן האם המדיניות כלפי המשקיעים תשתנה.

כך למשל, עולה השאלה מה יעשו כל אותם זוגות ומשפרי דיור אשר המתינו כי המחירים יירדו משמעותית בתקופתה של הממשלה הנוכחית ובפועל גילו כי המצב נותר בעינו, האם יחזרו לשוק בדומה לתקופה שלאחר מע"מ אפס, או שימתינו להתפתחויות? נקודה חשובה בהקשר זה היא מצבו של שוק הדירות בזמן הנוכחי, שאינו דומה לזה שלפני ארבע שנים, הריבית במגמת עלייה, הריבית על המשכנתאות החלה לעלות במקביל, המשקיעים נעלמו מהשוק וגם חלק גדול מקבוצות הרכישה.


בנייה במסגרת תוכנית מחיר למשתכן בגליל ים. האם התוכנית תימשך אחרי הבחירות?

"מי שייבחר יצטרך לשים מאחורינו את תוכנית למשתכן"

לדברי ליליה נחמן, מנכ"לית רשת התיווך הארצית אנגלו סכסון: "חוסר הוודאות הכלכלית של תקופת טרום בחירות גורמים בדרך כלל לרוכשים לחזור לשוק ולהשלים עסקאות, או לרוכשים פוטנציאלים לרדת מהגדר, ולכן בטווח הקצר אנחנו נראה ככל הנראה עלייה במספר העסקאות. יחד עם זאת, בדרך כלל טרום תקופת בחירות אנחנו רואים לרב עצירה בהיצעים מבחינת תכנון ובנייה, מה שיוביל כנראה לאחר תקופת הבחירות לעליית מחירים בעיקר באזורי הביקוש.

"שני נושאים משמעותיים מתקופת כהונתו של שר האוצר כחלון עשויים להשתנות, הראשון הוא התייחסות לתוכנית מחיר למשתכן, שמרבית השחקנים בענף רואים בה תוכנית בעייתית ולכן בסבירות גבוהה שלא תורחב; השני הוא המדיניות של הדרת משקיעים אל מחוץ לשוק הישראלי – השנים האחרונות היו קשות מאוד בענף מבחינת משקיעים, שהעדיפו לשים את כספם בחו"ל וגרמו לעליית מחירי השכירויות. אני סבורה כי גם מגמה זו תשתנה בעקבות הבחירות".

שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין: "מי שייבחר להנהיג כאן את הכלכלה ביום שאחרי הבחירות, יצטרך לקחת אחריות למספר תיקונים ושינויים מתבקשים מאד. בראש וראשונה לשים מאחורינו את תוכנית למשתכן שהזניחה קהלים רבים המעוניינים לרכוש דירה כצורך ולא כפריבילגיה. דבר שני, להביא לכך שהמשקיעים יוכלו לחזור אל השוק בלי הסנקציות שניסו להשית עליהם עד כה".

ראול סרוגו, מנכ"ל משותף בחברת סרוגו והנשיא המיועד של התאחדות בוני הארץ, ציין כי "בכל מערכת בחירות יש איום והזדמנות, האיום הוא שבחמישה החודשים הקרובים עד הבחירות, שוק הדיור עלול להמשיך להיות בקיפאון וקצב התכנון ושיווקי הקרקעות ייבלם. מצב זה מה יגרום לירידה נוספת בהיצע הדיור, מה שיוביל להמשך הלחצים לעלית המחירים בשוק. מצד שני, זוהי הזדמנות לבצע חושבים ולהכין תוכנית מקיפה לענף הבנייה והתשתית, בשיתוף התאחדות בוני הארץ. תוכנית שבבסיסה הגדלת היצע הדירות, יצירת תמריצים לחברות הבנייה לבנות יותר, קידום פרויקטים של התחדשות עירונית והגדלת ההשקעה בתשתיות".

לדברי יו"ר לשכת שמאי מקרקעין חיים מסילתי, "חוסר יציבות אף פעם לא בריא למשק ובחירות עשויות לערער את היציבות. במקרה הזה אני מאמין שבטווח הקצר מחירי הדירות יישארו יציבים, מכיוון שלא ניתן להפסיק את תכניות הממשלה בלחיצת כפתור. בניגוד לתוכנית כמו מע"מ אפס בבחירות הקודמות, כאן מדובר בתכניות מורכבות ומושקעות שכבר יצאו לדרך ונמצאות בביצוע".

עו"ד צבי שוב, מומחה לתכנון ובנייה מציין : "הממשל הנוכחי התאפיין במדיניות נוקשה כלפי משקיעים בשוק הנדל"ן ובין היתר באמצעות העלאת מיסים מסיבית וחדה הצליח לדלל משמעותית את כמות המשקיעים הקטנים בשוק. מנגד, עידוד הפרויקטים מסוג של מחיר למשתכן והתמקדות בזוגות הצעירים ובחסרי הדיור, והפסקה מוחלטת של מכרזים מסוג אחר, תוך מטרה לגרום לעיכוב בהעלאת המחירים, גרמה לירידה משמעותית בהתחלות הבנייה של הקבלנים שחששו מירידת הרווחיות ובאי הצלחה למכור". שוב הוסיף כי "השילוב של עליית הביקוש מול מיעוט ההיצע עשוי לגרום לעליית מחירים בטווח הקרוב".

ניר שמול, מנכ"ל החברה לפיתוח והתחדשות עירונית אמר: "תוכנית מחיר למשתכן מתה ובשל כך השוק לקראת עלייה של 20% במחירי הדירות בחודשים הקרובים. אנחנו מדברים בחודשים האחרונים על ירידה בהתחלות הבנייה, ומדברים על ירידה בהיקפי המכירות כתוצאה מהמיסים שהטילה הממשלה על המשקיעים ובעקיפין כתוצאה ממחיר למשתכן מתוך מטרה להוריד את מחירי הדירות ולצנן את השוק. בסופו של דבר, הממשלה מסיימת את חייה עם עלייה של 12% במחירי הדירות בניקוי הירידה השנתית של 2% עליה דיווחה הלמ"ס. לשוק התווסף ביקוש רב שאין לו מענה בהיצע, המסקנה מכל זה היא שאנחנו לקראת סוג של 'בום נדל"ני' ועם ישראל שלצערי מתנהג כעדר, יסתער בחודשים הקרובים על משרדי המכירות מתוך חשש אמיתי שמחירי הדירות יזנקו בשיעור ניכר".

שמול הוסיף כי "מרבית האנשים מעדיפים לגור באזור המרכז בו אין כמעט דירות חדשות והשוק מסתמך כמעט באופן בלעדי על כמויות קטנות יחסית של דירות בהתחדשות עירונית. לצערי העיסוק בתוכנית מחיר למשתכן על חשבון קידום יעיל יותר של תהליכי התחדשות עירונית מסיבית מביא לעליית מחירים מיידית".

השילוב של הבחירות יחד עם התנודות שאנו רואים ביומיים האחרונים בבורסה הוא מתכון בטוח לעלייה בביקושים לדירות, מציין חיים קראדי, מנכ"ל חברת הבנייה פרשקובסקי. לדבריו, בכל תקופת בחירות בשנים האחרונות חווינו תקופה של אי ודאות ולאחריה עלייה בביקושים ועליית מחירי הדירות, אולם בבחירות הבאות נראה זאת ביתר שאת, שכן השוק נמצא בקיפאון שנמשך מזה מספר חודשים ומספר משפרי הדיור ש"שיושבים על הגדר" הוא גדול מאי פעם.

לדברי השמאי ישראל יעקב, "מצד אחד השוק נמצא בהקפאה, יש ירידה בהתחלות בנייה ומצד שני תוכנית מחיר למשתכן כבר יצאה לדרך וסביר להניח שעד הבחירות באוצר ינסו להוציא כמה שיותר מכרזים במחיר למשתכן. לכן, יכול להיות שבטווח הקצר נראה יציבות עם עליית מחירים נקודתית".

ליאור ברדוגו יזם ובעלי קבוצת ברדוגו ציין כי "באפריל 2019 תסתיים תוכנית מחיר למשתכן בכישלון. עוד תוכנית ממשלתית שלא צלחה. הציבור חייב להבין את הפער הגדול בין הבטחות למציאות. מדובר בשתי קדנציות עם שרים שביצעו פעולות ראווה, בזבזו כסף וזמן יקר שהציבור שילם ודרדרו את שוק הדיור לתהום. גם הפעם הציבור ישלם על כישלון הממשלה - אני צופה שנפילת הממשלה תביא לעליית מחירים נוספות ולהבנה מצד הציבור כי למדינה אין את היכולת להשפיע על מחירי הדירות במרכז הארץ".
https://www.calcalist.co.il/real_estate/articles/0,7340,L-3752747,00.html?fbclid=IwAR1VSgoFDuHdes_RSKVLdOMK88Qptba9KrF_lISaNTgEAJGaUVApHfsnePs


נשיא מדינת ישראל: "בני עמי בחרו בדרך הטרור ואיבדו צלם אנוש"


              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  :-) אבל אחרי הבחירות יש פסח נוזו 25.12.18 09:18 1
  השאלה אם שר האוצר הבא יזרוק את מחיר למשתכן לפח שולץ 25.12.18 09:23 2
  יש בארץ כ900 יישובים קטנים, תנו לכל אחד אישור לגדול ב1000 יחידות, ופתרתם בעיה לעשור קדימה dudi_du2 25.12.18 09:40 3
     רעיון נחמד מברוק 25.12.18 10:06 6
     אותם יזמים שלא מוכרים היום וחלקם מחזיקים קרקעות שלא בונים עליהם מתן_ 25.12.18 10:11 11
  הם בהיסטריה! הדעתן 25.12.18 09:59 4
  ירדו מהגדר או חלילה ירדו מהארץ עולה תמימה 25.12.18 10:01 5
  בשביל לרדת מהגדר הם צריכים הר של דולרים לרפד את הנפילה Klom_nik 25.12.18 10:07 7
  כבר ירדו ויורדים Arrow 25.12.18 10:07 8
     ירדו מהגדר לצד של המציאות פרופט 25.12.18 10:10 10
  לא מאמין שבעליית מחירים.. amiros 25.12.18 10:09 9
  שימשיכו לחלום על ניפוח בועת הנדלן jack10 25.12.18 10:31 12
  אם המדינה הייתה רוצה, היא הייתה מורידה את מחירי הדיור מזמן טלקו 25.12.18 10:54 13
  הם בלחץ! the master 25.12.18 10:59 14

   
   
נוזו
חבר מתאריך 6.2.17
573 הודעות
יום שלישי י''ז בטבת תשע''ט    09:18   25.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. :-) אבל אחרי הבחירות יש פסח  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
וצריך לנקות את הבית.. אולי אחר כך הרוכשים ירדו מהגדר
הייתי מהמר על ל"ג בעומר כתאריך שובר שוויון לשוק הנדלן הישראלי            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
שולץ לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 28.7.14
8336 הודעות, 37 מדרגים, 46 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ז בטבת תשע''ט    09:23   25.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. השאלה אם שר האוצר הבא יזרוק את מחיר למשתכן לפח  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
dudi_du2 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 26.6.09
15985 הודעות, 145 מדרגים, 260 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ז בטבת תשע''ט    09:40   25.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. יש בארץ כ900 יישובים קטנים, תנו לכל אחד אישור לגדול ב1000 יחידות, ופתרתם בעיה לעשור קדימה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
העיקר בו הממשלה צריכה לעסוק הוא קיצור ההליכים הדרקוניים באישורי בניה.
כמה שפחות התערבות והשוק ישגשג.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מברוק לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 18.6.15
2233 הודעות, 32 מדרגים, 64 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ז בטבת תשע''ט    10:06   25.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. רעיון נחמד  
בתגובה להודעה מספר 3
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מתן_ לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 11.7.17
1766 הודעות, 9 מדרגים, 18 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ז בטבת תשע''ט    10:11   25.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. אותם יזמים שלא מוכרים היום וחלקם מחזיקים קרקעות שלא בונים עליהם  
בתגובה להודעה מספר 3
 
  
ירוצו ויקנו עוד קרקעות כשהם אומרים שכרגע לא קונים            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
הדעתן
חבר מתאריך 14.12.15
236 הודעות
יום שלישי י''ז בטבת תשע''ט    09:59   25.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. הם בהיסטריה!  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
"עם ישראל שלצערי מתנהג כעדר, יסתער בחודשים הקרובים על משרדי המכירות מתוך חשש אמיתי שמחירי הדירות יזנקו בשיעור ניכר"
צווחת הברבור של כל עסקני הנדלן.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
עולה תמימה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 3.12.18
933 הודעות, 7 מדרגים, 14 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ז בטבת תשע''ט    10:01   25.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. ירדו מהגדר או חלילה ירדו מהארץ  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Klom_nik
חבר מתאריך 19.11.18
101 הודעות
יום שלישי י''ז בטבת תשע''ט    10:07   25.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. בשביל לרדת מהגדר הם צריכים הר של דולרים לרפד את הנפילה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
וזה לא צפוי לקרות אחרי הבחירות            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Arrow לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 26.8.14
11001 הודעות, 116 מדרגים, 231 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ז בטבת תשע''ט    10:07   25.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. כבר ירדו ויורדים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פרופט לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 27.5.17
2399 הודעות, 16 מדרגים, 32 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ז בטבת תשע''ט    10:10   25.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. ירדו מהגדר לצד של המציאות  
בתגובה להודעה מספר 8
 
  
לא קונים דירה במחיר בועה            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
amiros לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
561 הודעות, 1 מדרגים, 2 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ז בטבת תשע''ט    10:09   25.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. לא מאמין שבעליית מחירים..  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
אבל בהחלט יותר אנשים ירדו מהגדר.
ברור ששר האוצר הבא, אם הוא לא יהיה משה כחלון, לא ימשיך את מחיר למשתכן כי יש לה ביקורת ציבורית שלילית. יקח עוד שנה עד שתתחיל להתבשל לה תוכנית חדשה.
הממתינים על הגדר כבר כמה שנים שם. אני צופה שמי שלא זכה במחיר למשתכן יתחיל לרחרח קצת בשוק הפרטי..

אבל אני לא מאמין שנראה עליות מחירים. אלא פחות קיפאון.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
jack10 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 20.7.09
6724 הודעות, 36 מדרגים, 63 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ז בטבת תשע''ט    10:31   25.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. שימשיכו לחלום על ניפוח בועת הנדלן  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
טלקו לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.8.18
3831 הודעות, 59 מדרגים, 118 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ז בטבת תשע''ט    10:54   25.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. אם המדינה הייתה רוצה, היא הייתה מורידה את מחירי הדיור מזמן  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
the master לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 16.1.14
6346 הודעות, 28 מדרגים, 51 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ז בטבת תשע''ט    10:59   25.12.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. הם בלחץ!  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


תנו לצה"ל לנצח


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות