גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #525765 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 525765      
מיקרופון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 5.8.07
813 הודעות, 10 מדרגים, 20 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי ד' בשבט תשע''ט    17:48   10.01.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

החשוד המיידי: ראיון בלעדי עם חשוד בטרור יהודי. הצד שלו.  

 
  
מיקרופון: הקפצתי אל ראש הפורום בשעה 18:13
השבת יפורסם ראיון בלעדי מאת המראיין נדב גדליה ב'עולם קטן' החושף את היחס לחשודים בטרור יהודי דרך סיפורו של אחד מהנחשדים בכך.


"המדינה צריכה להתחרט על מה שהיא עשתה לי כל הנערות. אלו לא היו חיים"

קולות המחאה על יחס מערכות האכיפה והבטחון כלפי נוער יו"ש הביא את ישראל מאיר סמני לחשוף את סיפורו. הפעם לא מדובר בעינויים פיזיים, אלא 'רק' על שנתיים וחצי של צווים מנהליים והרחקות ונדודים ומעצרי בית ששינו את כל תקופת הנעורים שלו. עד היום כשהחליטו סוף סוף להניח לו, עוד לא נכתב בשום מסמך ואפילו לא נאמר לו בע"פ במה הוא היה נאשם לאורך כל שנות נעוריו. למעשה יצא שבזכות כוחות הביטחון הוא התוודע לנוער הגבעות לראשונה כשהיה בן 16. היום בגיל 20 הוא מנסה לשקם את תחילת חייו הבוגרים


נדב גדליה, מתוך שבועון עולם קטן

בשתיים בלילה נקשו לפתע שוטרים על דלת ביתם של משפחת סמני. העילה: צריכים לבדוק שהבן הצעיר ישראל מאיר סמני הנמצא במעצר בית מנהלי, אכן ישן בבית כפי שהוטל עליו. אחרי שצלצלו אנשי כוחות הביטחון באישון לילה דרך האזיק האלקטרוני המחובר לקן הטלפון ולא נענו – כי בני הבית ישנו - הופיעו השוטרים על מפתן הבית ופצחו בנקישות רמות. כשנכנסו הדליקו השוטרים את פנסיהם והחלו להסתובב בבית ולהעיר את ששת הילדים האחרים. "אמרתי להם שישראל מאיר נמצא בכלל בחדר השני", מספרת לאה אימו בדמעות כבושות. "אבל הם לא התייחסו. העירו את כל הילדים והפכו את כל הבית למרות שהם ראו שישראל מאיר נמצא. כנראה עצבן אותם שהטרחנו אותם להגיע סתם".

המקרה המוזר של משפחת סמני בשעת לילה התרחש באופן דומה כמה פעמים בעקבות מעצריו המנהליים של הבן ישראל מאיר (20), שתכף נצלול פנימה לנבכי סיפורו. "פעם אחת לא עמדתי בהתעללות הזאת באמצע הלילה ואמרתי לשוטר - שטען שזאת העבודה שלו - שגם בשואה, היודנרט אמרו שזאת העבודה שלהם. הוא מאוד נפגע. היו לו דמעות בעיניים". יש חרטה? אני שואל בהיסוס. "מה יש לי להתחרט?! גם אני נפגעת מהם. שוטר פעם היה בשבילי דוגמה. רציתי שכל הילדים שלי יהיו שוטרים. היום - ממש לא. חס ושלום. אלו בשבילי דוגמה לעבריינים בחסות החוק".

לדבריה, העובדה שמדובר בבן למשפחה ממוצא אתיופי, בנוסף להיותו מתויג כ'נער גבעות', רק החמירה את יחסם של כוחות הביטחון לבנה. "האדם הראשון שנותנים לו צו מעצר, זה הוא. החוקרים אומרים לנו כל הזמן 'מה אתם האתיופים קשורים לנוער הגבעות בכלל?' כאילו אנחנו צריכים להיות מסכנים ובמרכז קליטה. רואים ילד שלא מוכן להיות במגזר 'המסכן' - ורוצים להשאיר אותו עולה חדש. רק כשהוא השתחרר ממעצר אחרי שטענו שהוא עשה 'תג מחיר', הוא התחיל לברר מה זה בכלל תג מחיר והתחיל להתחבר לחבר'ה של נוער הגבעות. התחיל לקרוא על הרב כהנא ואיתמר בן גביר, הפך להיות גם קצת היסטוריון וגם התחבר לזה מבחינה אידאולוגית.

"כשהשוטרים באים הם מגחכים וצוחקים עלינו, אבל אני עונה להם. כבר שבע שנים, מגיל 13, רודפים את הבן שלי בצווים על גבי צווים ומנסים בכל דרך להתיש את המשפחה ולגרום לכך שמתישהו הוא הוא יודה במשהו".
סמני: "בחיים אני לא אודה במשהו שלא עשיתי! גם אם מנסים לשבור אותי - זה לא יעבוד. גם יצר הרע מנסה לשבור אותך, אבל מה, אתה נופל? לא עברתי חקירות בעינויים או משהו. לא הייתי עצור בשב"כ, אבל זה היה קשה כל השנים האלה".

לך תוכיח שאתה לא חשוד

תקציר סאגת הצווים, אם פספסתם: נערי גבעות הנחשדים בפעילות 'תג מחיר' נעצרים במסגרת 'צו מנהלי' השולל מהם את חירותם ללא כל סיבה ספציפית, מעבר לטענה שהם חשודים כמסוכנים לציבור.

הצווים המנהליים כוללים מגוון כלים מגבילים החל ממעצרים בבית מעצר, מעצרי בית ומעצרי לילה, וכלה באיסור גורף ליצור קשר עם חברים מסוימים והגבלת תנועה ברחבי יהודה ושומרון. ההנחה הגורפת של כוחות הביטחון היא שנערי הגבעות אינם טלית שכולה תכלת ועל כן יש לעוצרם בעזרת כוחם המופלא של הצווים המנהליים שאינם נדרשים להסביר על מה ולמה הוצאו. זהו כלי נוח לכוחות הביטחון המנסים להניח את ידם על פושעי 'תג מחיר' אמיתיים, לא תמיד בהצלחה גדולה.

"כשלא אומרים בצו מנהלי מה הסיבה לנתינתו - זה יכול לשגע אותך. אתה לא יודע איך לטפל במיוצג שאומר לך 'לא עשיתי כלום' וכשאין לו משהו ספציפי להכחיש", אומר מנשה יאדו (47), עו"ד מארגון 'חוננו' הפועל למען סיכול הצווים. הוא גם סייע לא מעט במקרה של סמני. "עם כל ההתנגדות לאלימות, צריך להבין שמדובר בצו לא מוסרי בעליל, המטיל על אדם שלילת חירות בלי משפט. זה חוטא נגד המוסר הבסיסי ביותר. ההצדקה היחידה לצו מנהלי היא אך ורק כשיש סכנה אמיתית לשלום הציבור, ואין ברירה אלא לשים את ערכי החופש והמוסר בצד ולתת צו מנהלי. אלו לא המקרים שאני מכיר ומטפל בהם. בזמן האחרון נוצרה שחיקה בהחלטה מתי לתת צו מנהלי והצווים ניתנים ביד קלה וברמת האבסורד. לא מזמן בחור קיבל צו הרחקה מיהודה ושומרון - מה שגרם לו להיפלט מהמסגרת שבה למד ביו"ש, ומתברר שהצו נחתם חודשיים לפני שנמסר לו. מה זה אומר? שהצו נחתם בלי לבדוק אם יש סכנה בכלל מאותו בחור. הצו המנהלי הפך לבדיחה. לאדם אחר נאסר בצו ליצור קשר עם עצמו... אלו רשימות של העתק-הדבק, לא רציני".

ובכל זאת, צריך עילה כלשהי לצו, תוכל לאפיין את מקבלי הצווים?

"כיום מוּצאים צווים אפילו נגד אנשים שמארגנים הפגנות וגם נגד מישהו שהיה בגבעה בזמן שהיה מאבק בין אנשי שמאל וימין. זה קרה לא פעם לקטינים בלי שום עבר פלילי. היה גם מקרה של אב לשבעה ילדים מיצהר שטענו שהוא נותן גיבוי לנערים שעושים הפרות סדר, למרות שההוכחות היו חלקיות ביותר. פשוט נותנים צו מנהלי, בלי בעיות".
שנתיים במעצר בית על שרפת מדבקה וזריקת אבנים
וכאן המראיין שואל: מה בכל זאת עשה סמני שנגזרו עליו חיי נערות שכאלה. אני משוחח איתו כדי להבין על מה ולמה סומן כנער גבעות אימתני והאם איכשהו ידו הייתה במעל. לעת עתה סמני משוחרר מכל צו ועובד לפרנסתו בשיפוצים ובנייה באזור יצהר. חיוכו אופטימי ומלא תקווה בכל הקשור להמשך חייו. "סיימתי כעת מעצר בית וצו הרחקה מיו"ש, וזהו, אני מקווה שיָרדו ממני והבינו שאין מה לחפש אצלי, ושכל הצווים האלו הם סיפור שסוף סוף נגמר", הוא אומר בסיפוק בסיומו של עוד יום עמוס בעבודה עברית. התוכניות להמשך: הקמת משפחה. "בעזרת ה', זאת השאיפה של כל אחד, אתה לא חושב?". יש כיוון לשידוך? "לא לא, עדיין לא", הוא צוחק.
אני מבקש ממנו לספר לי איך התגלגלו ענייני הצווים המנהליים ששיבשו את חייו. "בגיל 13-14 היינו משחקים בכלבים כנעניים שהיו בוואדי ליד הבית שבו גרנו אז, בפסגת זאב. יום אחד גילנו שערבים שמו כלבים בתוך בטון... זה הדליק אותנו והתחלנו לריב עם הפועלים ולזרוק אבנים, ואז נעצרתי בפעם הראשונה. אחר כך, כשהייתי בן 15 ועבדתי בחנות פלאפל שחיפשו עבודה עברית, האשימו אותי ואת חבר שלי בהצתה של מדבקת 'כהנא צדק', למרות שלא נגרם שום נזק ולא אני הייתי המצית, אבל היינו יחד, אז נעצרתי".

מאותו יום החלה פרשיית סמני להסתעף כשהיא גוררת אחריה שנתיים וחצי תמימות של מעצר בית ואיסור יצירת קשר עם חברים. יום אחד החליט סמני שנשבר לו לשבת מול קירות הבית כל היום. "קרעתי את האזיק האלקטרוני וברחתי לגבעת הבלדים", הוא מספר. אך לא לזמן רב. "תפסו אותי שם אחרי כמה ימים והכניסו אותי לשלשה שבועות בבית סוהר". והנה מגיע הטוויסט בעלילה. רק אחרי שנאסר גילה בית המשפט שמעצר הבית כולו היה לא חוקי. שנתיים וחצי מול קירות - התבררו כטעות אחת גדולה. סמני שוחרר, שמח בחלקו ושב לגבעת הבלדים, שם חבר לחבורת צעירי ימין המאופיינת באידיאולוגיה אנטי-ציונית, לא ממלכתית.
רשויות הביטחון סימנו מראש את החבר'ה בגבעה המדוברת כ"בעייתיים" וכחשודים בהוצאה לפועל של מעשי תג מחיר. וכך, אף שסמני עצמו לא נתפס באירועים קיצוניים מעבר לדברים שתוארו לעיל, הוא "חובּק" היטב בידי רשויות החוק.
סימוני המעצרים הקודמים על גבו היו טריים מדי מכדי שכוחות הביטחון יתעלמו מקיומו בלב גבעת הבלדים. וכך, בלי שום סיבה נראית לעין, אנשי החוק שבו לעצור את סמני כמה פעמים והניחו לפתחו הגבלות מגוונות: מאיסור תנועה ביהודה ושומרון ועד מעצרי בית של כמה חודשים. לפני זמן קצר הוא שוחרר, בזכות עורכי הדין של 'חוננו'.

עכשיו, כשהכול מאחוריך, יש משהו שאתה מתחרט עליו?

"המדינה צריכה להתחרט על מה שהיא עשתה לי כל הנערות. אלה לא היו חיים. הלוואי שהמדינה הייתה דואגת באמת שיהיה פה חוק וסדר... אבל היא לא עושה את זה. וגם אם אדם חשוד בפשע, אי אפשר לתת מעצר בית של שנתיים וחצי וצו לניתוק קשר מהחברים שלו".

היו רגעים של ייאוש ובדידות שחשבת להודות במשהו ולגמור עם הכול מהר יותר?

"בחיים אני לא אודה במשהו שלא עשיתי! גם אם מנסים לשבור אותי - זה לא יעבוד. גם יצר הרע מנסה לשבור אותך, אבל מה, אתה נופל? לא עברתי חקירות בעינויים או משהו. לא הייתי עצור בשב"כ, אבל זה היה קשה כל השנים האלה".

חשבת לעבור לאזור שלא מוגדר "הגבעות"?

"הגבעות הן לא מפלגה פוליטית שאני הולך ממנה אחרי שהתאכזבתי כי לא קיבלתי מה שרציתי. יישוב הארץ הוא דרך חיים, תורה. זה מה שהקב"ה רוצה מאיתנו - שנגור בכל מקום בארץ ישראל בלי לוותר. אין מצב לוותר על זה. זה החיים שלנו".
מהיכן מגיע הרצון להילחם על רעיון למרות כל הקשיים שכוחות הביטחון מערימים?
"קודם כול מהבית, מההורים. אימא שלי מאוד ציונית. יש בה הרבה אהבת ישראל וארץ ישראל. חוץ מזה, התחלתי לחפש את עצמי בגיל מוקדם יחסית. משהו כמו גיל 13-14. בגבעות אתה פוגש נערים בני 15 שמדברים כל כך יפה ונכון על ארץ ישראל. פגשתי כנראה את האנשים הנכונים אחרי שהגעתי לישיבת 'הרעיון היהודי' ושם התחברתי לרעיונות של יישוב ארץ ישראל חזק יותר".
יש לך השערה למה "נפלו עליך"? במה נראה לך שנחשדת, מעבר לאבנים וההצתה ההיא בנערות?
"אין לי מושג. אני באמת לא מבין למה עשו לי הרחקות. אני לא אדם מסוכן ולא עושה שום דבר שפוגע במישהו. חי בגבעה, מה הבעיה בזה? לדעתי, הם נלחמים באידאולוגיה הכללית. להעביר מסר שאם אתה גר בגבעה - תחטוף צווים ומעצרים. הנה, תראו מה קרה לבחור הזה ותתרחקו מהאידאולוגיה הזאת. אני לא חושב שנטפלו אליי ספציפית בגלל המוצא האתיופי שלי או משהו. לדעתי, הם נלחמים ברעיון של ארץ ישראל".

ומה אימא אומרת על רוחות המלחמה של הבן? "תמיד אמרתי לו שלא צריך להילחם ככה, אבל הוא לא מקשיב. הקבוצה הזאת של פעילי הימין יכולה לעשות הרבה דברים בשקט. הם לא טלית שכולה תכלת, צריך להיות קצת פוליטיקאי ולא לקלל את השוטרים או לזרוק אבנים. עם התנהגות כזאת אני לא מסכימה, גם אם התגובה של המשטרה לא פרופורציונלית. מצד שני, אני שמחה שהילד שלי לא הולך לסמים ומעדיפה שהוא ככה, נלחם על ארץ ישראל. ברור שהייתי רוצה שיהיה בחור ישיבה וילמד תורה, אבל אם זה ככה - כנראה אנחנו יכולים לעמוד בזה. אני לא בוכה ולא מסכנה. זאת הבחירה שלו ויכול להיות שבאופן מסוים המשטרה תרמה לזה עם כל המעצרים שלה".

רוח המפקד השלילית

מתי חלו שינויי המדיניות של כוחות הביטחון כלפי מתן הצווים המנהליים?

לכתבה המלאה:
https://nadavg.blogspot.com/2019/01/blog-post.html              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  ישראל 2019 יש חשד אז מענים ישיבה שלמה - דיקטטורה זה כאן Asi_Miami 10.01.19 18:01 1
  תחת שלטון הליכוד ישראל הפכה לדיקטטורה מטורפת הגורם האנושי 10.01.19 18:05 2
  נערך חיים סער 10.01.19 18:19 3
     מה עובר עליך? פשוטניק 10.01.19 19:01 4
         הוא לא רחוק מהאמת elihaip 10.01.19 19:23 5
             מי? מיקרופון 10.01.19 22:46 7
     מה נכתב? מיקרופון 10.01.19 23:08 8
  מזעזע וכואב הלב לקרוא את מה שעשו לילדים ולמשפחות הטהורות האלה. מגן ולא יראה 10.01.19 19:59 6
     נכון מיקרופון 11.01.19 11:38 9

   
   
Asi_Miami לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 4.10.16
1056 הודעות, 5 מדרגים, 10 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי ד' בשבט תשע''ט    18:01   10.01.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. ישראל 2019 יש חשד אז מענים ישיבה שלמה - דיקטטורה זה כאן  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
צדק ביבי הקטן שהשווה את מערכת המשפט לארדואן הטורקי


הודאה בעינויים לא! הודאה באיום לחזור לעינויים כן?


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
הגורם האנושי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 7.3.08
12405 הודעות, 174 מדרגים, 334 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי ד' בשבט תשע''ט    18:05   10.01.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. תחת שלטון הליכוד ישראל הפכה לדיקטטורה מטורפת  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


טרור: זה לא יגמר אם לא נטרנספר


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
חיים סער
חבר מתאריך 24.7.18
153 הודעות
יום חמישי ד' בשבט תשע''ט    18:19   10.01.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. נערך  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
עבר עריכה לאחרונה בתאריך 10.01.19 בשעה 20:21 על-ידי מייקל דה סנטה (מנהל הפורום)
             תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פשוטניק לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 14.1.18
1328 הודעות, 10 מדרגים, 8 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי ד' בשבט תשע''ט    19:01   10.01.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. מה עובר עליך?  
בתגובה להודעה מספר 3
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
elihaip לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 21.7.09
8222 הודעות, 125 מדרגים, 242 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי ד' בשבט תשע''ט    19:23   10.01.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. הוא לא רחוק מהאמת  
בתגובה להודעה מספר 4
 
  


תמיד בשמחה הכל לטובה


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מיקרופון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 5.8.07
813 הודעות, 10 מדרגים, 20 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי ד' בשבט תשע''ט    22:46   10.01.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. מי?  
בתגובה להודעה מספר 5
 
  


www.facebook.com/NADAVGGG


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מיקרופון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 5.8.07
813 הודעות, 10 מדרגים, 20 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי ד' בשבט תשע''ט    23:08   10.01.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. מה נכתב?  
בתגובה להודעה מספר 3
 
  


www.facebook.com/NADAVGGG


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מגן ולא יראה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 3.8.18
747 הודעות, 6 מדרגים, 12 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי ד' בשבט תשע''ט    19:59   10.01.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. מזעזע וכואב הלב לקרוא את מה שעשו לילדים ולמשפחות הטהורות האלה.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
איזו אכזריות... אין דין ואין דיין.


קִרְיָה יְפֵהפִיָה מָשׂוֹשׂ לְעָרַיִךְ עִיר נֶאֱמָנָה אַתְּ לְמַלְכֵּךְ וְשָׂרַיִךְ


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מיקרופון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 5.8.07
813 הודעות, 10 מדרגים, 20 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ה' בשבט תשע''ט    11:38   11.01.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. נכון  
בתגובה להודעה מספר 6
 
  


www.facebook.com/NADAVGGG


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות