גירסת הדפסה        

קבוצות דיון סקופים נושא #562217 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 562217        
intelligent לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.11.17
6592 הודעות, 89 מדרגים, 178 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ד' בתמוז תשע''ט    00:52   07.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

בקובה הענייה חיים עד גיל 80. מה הסוד?  

למדינה הסוציאליסטית, שהשכר הממוצע בה הוא 30 דולר בחודש, אין מה לקנא בתוחלת החיים במדינות העשירות: ממש עכשיו חיים בה 2,070 איש שחצו את גיל 100. האם זה החום, הרופאים או מיעוט המכוניות? המומחים מתקשים לקבוע, ולא פוסלים מניפולציה לצורכי תעמולה
https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5544657,00.html

דליה בריוס מביטה במראה ומורחת סומק ואודם – היא רוצה להיראות במיטבה בחגיגת יום ההולדת ה-102 שלה, שבה יקיפו אותה יקיריה. בריוס נמנית עם יותר מ-2,000 בני אדם בקובה הענייה שהגיעו לגיל 100 – עובדה המעוררת עניין בקרב מומחים.

"אני לא מרגישה זקנה עד כדי כך", אומרת בריוס. "יש לי משפחה שאוהבת אותי מאוד ושעוזרת לי להרגיש טוב". היא נעה במיומנות בכיסא הגלגלים הממונע שלה כשבחיקה פטריסיה, בתה של הנינה שלה. רק שני נרות נתקעו בעוגת יום ההולדת של בריוס, והיא מכבה אותם בנשיפה לקול מחיאות הכפיים של כ-30 אורחים שהתאספו בחצר בניין בשכונת פלאיה בבירה הוואנה.

כשהייתה בשנות ה-60 לחייה אובחן לבריוס סרטן המעי הגס והרופאים אמרו שנותרה לה רק שנה לחיות. אבל היא ניצחה כנגד כל הסיכויים, וב-1993 עזבה את קובה, כשבאי היכה משבר כלכלי קשה, לטובת ארה"ב, שם חי בנה. שני עשורים אחר כך סבלה בריוס מכמה נפילות, והרופאים אמרו שלא תוכל עוד לחיות לבדה. בריוס, שמספרת כי כשהייתה צעירה הרבתה לרקוד ומעת לעת עישנה ושתתה, שבה למולדתה ועברה לגור עם נכדתה יוּמי, כיום בת 59.

בקובה, שבה גרים 11.2 מיליון תושבים, חיים כיום 2,070 בני אדם שמלאו להם 100 שנה ויותר, ותוחלת החיים במדינה היא 79.5 שנה. אלה נתונים שאינם נופלים מאלה של רבות מהמדינות העשירות יותר, וזאת למרות העובדה שהשכר הציבורי הממוצע בקובה עומד על כ-30 דולר בלבד לחודש.

למדינה הסוציאליסטית, שבה טיפולי הבריאות חינמיים ומספרם של הרופאים גדול, יש כעת מסגרת שנקראת "מועדון ה-120", והיא מעודדת את האזרחים לשאוף להגיע לגיל המופלג הזה. "ביולוגית הוכח שבני אדם יכולים לחיות 120 עד 125 שנה", אומר ראול רודריגז, רופא ונשיא "מועדון ה-120", שהוקם בשנת 2003 על-ידי רופאו האישי של השליט פידל קסטרו. לדברי רודריגז, המועדון מנסה לקדם סגנון חיים בריא לכולם, מפני שזו הדרך היחידה להגיע לגיל שכזה.

הזקנים מקבלים בדרך כלל דמי פנסיה של עשרה דולרים בחודש בלבד, אבל הממשלה הקימה רשת קפיטריות המשרתת את מי שאינם יכולים להסתפק בכסף המועט הזה גם אם הם נעזרים בבני משפחתם החיים בחו"ל. לאלה שהגיעו לגיל 100 שמורה תשומת לב מיוחדת והם זוכים לכבוד רב.

"אנחנו מנסים להעניק להם טיפול מיוחד", אומרת אלינה גונזלס מורו, מהמרכז לחקר אריכות הימים. "כל התושבים בהוואנה שהגיעו לגיל 100 יכולים להתקשר אלינו אם יש להם בעיה בריאותית כלשהי ומומחה לגריאטריה יגיע אליהם מיד".

ריגוברטה סנטובניה, שמפתיע לגלות כמה חלקות הן פניה ושמבט שובב ניבט מעיניה, הגיעה בינואר האחרון לגיל 102. "לא חשבתי שאגיע לגיל הזה, והנה אני כאן", היא אומרת, יושבת נינוחה בספה.

סנטובניה הולכת מהר אף שהמקל שבו היא נעזרת עשוי היה לרמוז אחרת, ועד לאחרונה עדיין בישלה. הרופאים יעצו לה לחדול מכך. היא הפסיקה גם לתפור, אבל עדיין מסוגלת להשחיל חוט למחט וקוראת את העיתון מדי יום בלי להשתמש במשקפיים. מה הסוד שלה?

"אני מאוד מוכוונת-משפחה – אני אוהבת את הילדים שלי, את הנכדים שלי, את ששת הנינים שלי. מעולם לא הייתי לבד", היא מסבירה. סנטובניה חיה בשכונת ודאדו עם נכדה ובתה בת ה-68 רגלה, המטפלת בה. "זו החובה שלי כי היא נתנה לי הכול", אומרת רגלה. "עכשיו אני צריכה להודות לה על-ידי כך שאטפל בה".

היא בטוחה שאמה תגיע לגיל 120. "סבתא רבתא שלה נמנתה עם העבדים, וכנראה דמם של עבדים חזק יותר – לכן היא המשיכה זמן רב כל כך".

מומחים מתקשים מעט להסביר מדוע קובנים חיים זמן רב כל כך. "רשתות התמיכה המשפחתיות נוטות לעזור להאריך חיים, ואנחנו רואים את זה גם ביפן", אומר רוברט יאנג, מומחה מארה"ב. גם מזג אוויר חם תורם לכך, אבל לדברי יאנג, ייתכן שקובה אינה מספרת את כל האמת – הטענות שתושביה חיים יותר עשויות להתברר כמיתוס שנוצר למטרות תעמולה.

וינסנט ג'לוסו, פרופסור לכלכלה מאוניברסיטת קינג בקנדה שחיבר מאמר בנושא עבור אוניברסיטת אוקספורד, מציין שהרופאים בקובה צריכים לעמוד במטרות המוצבות להם – או לשאת בעונש. הוא מעלה גם את האפשרות שהנתונים עוברים מניפולציה כפי שקרה בברית המועצות. מניפולציה שכזו עשויה להיות למשל רישום של תינוקת מתים כמי שמתו לפני הלידה כדי לא לפגוע בנתון הכללי על שיעור התמותה – דבר שיפגע בנתון תוחלת החיים הממוצעת בקובה.

כך או כך, אומר ג'לוסו, גם במקרה הגרוע ביותר של מניפולציה, קובה היא עדיין מקום עם תוחלת חיים ארוכה ביחס להכנסה שלה. לדבריו את התעלומה אפשר להסביר בעזרת גורם משמעותי אחר: הבעלות על מכוניות מצומצמת בקובה, ולפיכך יש פחות תאונות דרכים. גם הקצבת המזון במהלך המשבר הכלכלי של שנות ה-90, שעזרה למנוע סוכרת, יכולה להיות גורם לכך.

"קובה פועלת היטב בכל מה שקשור להשארת התושבים בחיים", אומר ג'לוסו, "אבל אם תציע לקובנים את האפשרות לחיות עוד שנה אחת או למשל לקבל שכר גבוה יותר או חינוך שונה – במה אתה חושב שהם יבחרו?".

שני נרות ודי. דליה בריוס חוגגת 102 עם המשפחה

קוראת כל יום, בלי משקפיים. סנטובניה

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  אוכלים קובה חתול 07.07.19 00:52 1
  מניפולציה לצורכי תעמולה. רק שקרים. זה אני 07.07.19 00:56 2
  הסוד של כל מדינה עם משטר קומוניסטי PASTE 07.07.19 00:59 3
  בל נשכח לאן לקח לטיפול מייקל מור את נפגעי התאומים בסרט פרנהייט 911 אלימלך זורקין 07.07.19 02:12 4
  יש להם המון רופאים...אפילו להתאבד בקפיצה מבניין אי אפשר, אתה צונח...על רופאים...וניצל. היטש 07.07.19 02:27 5
  כשהייתי במדינה הבנתי כמה דברים שלדעתי משפיעים Jefe 07.07.19 03:02 6
     אפשר לנסוע לקובה לטיול לאזרח ישראלי? למה 07.07.19 06:16 7
         כן swedy 07.07.19 06:45 8
         בהחלט Jefe 07.07.19 08:30 10
             חחח ממה שראיתי הם חיים בשנות החמישים וחשבתי למה 07.07.19 08:43 13
                 שמעתי שזה קצת השתנה מאז שהייתי שם Jefe 07.07.19 09:11 14
     זו גם התרשמותי. הרפואה היא ענף יצוא מס1 בקובה, חינמית אם כי דל במכשור,התזונה טבעית וללא מזון מהיר עוד1 07.07.19 08:38 11
  מי רוצה לחיות במקום המוזר הזה עד 120? מבין-עניין 07.07.19 06:59 9
  כל הבלוף של הכתבה מסתתר מאחורי המשפט ''קובה היא עדיין מקום עם תוחלת חיים ארוכה ביחס להכנסה שלה'' פלדל 07.07.19 08:42 12
  אין סוד גרי 07.07.19 09:26 15

חתול
חבר מתאריך 21.10.15
4204 הודעות
יום ראשון ד' בתמוז תשע''ט    00:52   07.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. אוכלים קובה  
בתגובה להודעה מספר 0

.ומעוותים נתונים...

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
זה אני לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.12.17
3157 הודעות, 13 מדרגים, 26 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ד' בתמוז תשע''ט    00:56   07.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. מניפולציה לצורכי תעמולה. רק שקרים.  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
PASTE לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 18.4.11
39255 הודעות, 141 מדרגים, 269 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ד' בתמוז תשע''ט    00:59   07.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. הסוד של כל מדינה עם משטר קומוניסטי  
בתגובה להודעה מספר 0

זיוף נתונים.

אלימלך זורקין לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 11.11.13
24181 הודעות, 153 מדרגים, 227 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ד' בתמוז תשע''ט    02:12   07.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. בל נשכח לאן לקח לטיפול מייקל מור את נפגעי התאומים בסרט פרנהייט 911  
בתגובה להודעה מספר 0

היטש לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 8.9.16
7642 הודעות, 64 מדרגים, 124 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ד' בתמוז תשע''ט    02:27   07.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. יש להם המון רופאים...אפילו להתאבד בקפיצה מבניין אי אפשר, אתה צונח...על רופאים...וניצל.  
בתגובה להודעה מספר 0

יושם קץ למשטר הסוציופטים בגלימות השחורות! יחי מונטסקייה!

Jefe לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 8.11.16
5153 הודעות, 41 מדרגים, 64 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ד' בתמוז תשע''ט    03:02   07.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. כשהייתי במדינה הבנתי כמה דברים שלדעתי משפיעים  
בתגובה להודעה מספר 0

ערכתי לאחרונה בתאריך 07.07.19 בשעה 03:09 בברכה, Jefe

1. יש שם דגש מאוד חזק על חינוך. זה משהו שבעולם המערבי מאוד מתדרדר ולצערי גם בארץ - אין כבוד למורים, אין כבוד למקצוע הוראה, אין דגש ודחיפה לחינוך או למידה. שם החינוך הוא הדבר החשוב ביותר, וגם המשפחה הענייה ביותר תשלח ילדיה ללימודים ולא תוותר.
2. מי שהיה שם יודע שישנים שם בבתים של אנשים בד״כ. אני ישנתי בהוואנה בבית של רופא, ויצא לי קצת לדבר איתו. זה היה לפני בערך 10 שנים, ולבחור היה טלפון סלולרי ואינטרנט ״חופשי״ (סביר שיש מעקב ממשלתי) במשרד - בגלל שהוא רופא. הוא למד הרבה שנים וסיפר שהם לומדים מהמחקרים העדכניים ביותר, ספרים עדכניים וכד׳. כן סיפר שהציוד שם לא חדיש, בלשון המעטה, אבל מבחינת כישורים יש להם יכולות מאוד טובות לרופאים שם.
3. אפשר להגיד הרבה על הסוציאליסזם ועל הרפואה הציבורית, אבל בקובה אדם חולה הולך לרופא - עני או עשיר, מקורב לשלטון או איכר פשוט... בארה״ב נתקלתי במקרים מזעזעים של אנשים שלא הלכו לרופא עד שהיה מאוחר מאוד, לעיתים גם מאוחר מדי. כשרופא יכול לעלות לך מאות וגם אלפי דולרים - זה המצב. כשיש בחירה בין ניתוח לבין אוכל לבית, זה המצב.

דברים אחרים שיהיה מעניין לחקור זה המזון.... אין רשתות מזון מהיר, אין אוכל קפוא... אבל זאת סתם נקודה מעניין לחשוב עליה

למה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.12.08
4373 הודעות, 42 מדרגים, 72 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ד' בתמוז תשע''ט    06:16   07.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. אפשר לנסוע לקובה לטיול לאזרח ישראלי?  
בתגובה להודעה מספר 6

swedy לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 17.11.15
2063 הודעות, 11 מדרגים, 22 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ד' בתמוז תשע''ט    06:45   07.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. כן  
בתגובה להודעה מספר 7

חבר מתאריך 8.11.16
יום ראשון ד' בתמוז תשע''ט    08:30   07.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. בהחלט  
בתגובה להודעה מספר 7

בזמנו היה צריך להוציא ויזה, הוצאתי בשגרירות שלהם בפריז. הויזה היא בדף מחוץ לדרכון שכן לא יעשו לך בעיות בארה״ב... בדרכון אין עדות לביקור שלי שם

למה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.12.08
4373 הודעות, 42 מדרגים, 72 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ד' בתמוז תשע''ט    08:43   07.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. חחח ממה שראיתי הם חיים בשנות החמישים וחשבתי  
בתגובה להודעה מספר 10

שאפשר להביא משם ענתיקות

חבר מתאריך 8.11.16
יום ראשון ד' בתמוז תשע''ט    09:11   07.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. שמעתי שזה קצת השתנה מאז שהייתי שם  
בתגובה להודעה מספר 13

במיוחד שהיחסים עם ארה״ב קצת התחממו

בכל מקרה אם אתה מדבר על רכבים אז כן, זה הכל רכבים ישנים (מלבד כמה אוטובוסים של תיירים שהם קנו מסין), אבל אי אפשר לייצא אותם משם.

בכל מקרה מקום מאוד יפה ומעניין ומאוד מאוד נהנתי שם

עוד1 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 31.5.15
13143 הודעות, 106 מדרגים, 205 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ד' בתמוז תשע''ט    08:38   07.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. זו גם התרשמותי. הרפואה היא ענף יצוא מס1 בקובה, חינמית אם כי דל במכשור,התזונה טבעית וללא מזון מהיר  
בתגובה להודעה מספר 6

ללא חטיפים ומתוקים, גם דיי דל בכללותו והכי חשוב האוויר נקי, מעט תעשייה, מעט רכבים וככל הנראה אלה התנאים שמביאים אותם לחיים ארוכים

מבין-עניין לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 25.1.15
3381 הודעות, 31 מדרגים, 62 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ד' בתמוז תשע''ט    06:59   07.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. מי רוצה לחיות במקום המוזר הזה עד 120?  
בתגובה להודעה מספר 0

פלדל
חבר מתאריך 10.7.13
7622 הודעות
יום ראשון ד' בתמוז תשע''ט    08:42   07.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. כל הבלוף של הכתבה מסתתר מאחורי המשפט ''קובה היא עדיין מקום עם תוחלת חיים ארוכה ביחס להכנסה שלה''  
בתגובה להודעה מספר 0

הכתב רצה לתת לנו להבין כאילו בקובה חים הכי הרבהחיים ארוכים, אבל רק כשמתקדמים בכתבה מסתבר שהוא בעצם רוצה להדגיש את הפלא שאיך זה בכלל למרות העוני והרעב המתמיד הם בכלל מצליחים לעבור את גיל 80. גיל סטנדרטי שעוברים אותו בארצות המערב העשירות.

גרי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 10.1.18
8636 הודעות, 61 מדרגים, 122 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ד' בתמוז תשע''ט    09:26   07.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. אין סוד  
בתגובה להודעה מספר 0

תעמולה...

מקום 32 בתוחלת החיים...

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות