גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #563498 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 563498        
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1279 הודעות
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    14:41   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

הטייסים של צ'רנוביל: האם קרינה יכולה להפיל מסוק?  

 
  
ערכתי לאחרונה בתאריך 12.07.19 בשעה 14:52 בברכה, miklo
 
התאונה הגרעינית האיומה מ-1986 עלתה לרבים בחייהם - ביניהם טייסים גיבורים של הליקופטרים עצומים, שבזכותם נאטם הכור שהתפוצץ. אך האם הרדיואקטיביות עצמה הפילה כלי טיס, ואיך מתמודדים חילות אוויר עם קרינה שמנטרלת מכונות?

שלום, כאן הקברניט; בחודש האחרון חרכה את המסכים המיני-סדרה "צ'רנוביל" של HBO, שהציגה את הפנים שמאחורי האסון הגרעיני הכי מפורסם בהיסטוריה. בעקבותיה, למדו קהלים גדולים להעריך את ההקרבה העצומה של חוליות הטיהור הסובייטיות ונדהמו מהזוועות שיכולים לחולל נזקי קרינה.


לטורים הקודמים:
מלאך האש: כך הפך ההרקולס ממטוס תובלה לספינת תותחים מעופפת
ה-F המקולל: מטוס הקרב שהרג מאה מהטייסים שלו
הג'קוזי המעופף והדרקון הקפוא: 100 שנה לטיסה הטרנס-אטלנטית

בסצנה היסטורית אחת, מסוק שנשלח לפזר חומרים אוטמים על הליבה המבוקעת של הכור מתפרק ומתרסק כשהוא עובר בתוך ענן הקרינה וסופג אותו. אך בניגוד לאיך שזה נראה, המסוק לא התרסק כי ספג קרינה קטלנית, אלא כי התנגש בכבל של מנוף. צוותו נהרג בהתרסקות, אך לצ'רנוביל היה עוד הרבה דם לגבות; היום נדבר על הטייסים האמיצים שבזכותם לא הפך האסון למשבר קרינה עולמי, ועל מה קורה לכלי טיס שנחשף לרדיואקטיביות ברמה שיכולה לנטרל מכונות.

התרסקות המסוק מעל ארובת התחנה, מתוך הסדרה צ'רנוביל של HBO צילום: HBO

נתחיל בצ'רנוביל עצמה: בליל ה-24 בספטמבר 1986 נערכה בתחנת הכוח הגרעינית שבקרבת קייב שבוקראינה בדיקת ביצועים שנועדה לגלות איך היא מתפקדת במקרים בהם מנוטרלים רכיבים בה, ועוצמת הכורים יורדת.

ניסויי פעולה שכאלה בוצעו בכורים אטומיים בכל ברית המועצות בימים ההם; רק חמש שנים לפני כן תקף חיל האוויר הישראלי את הכור הגרעיני אוסיראק בעירק וניטרל אותו בביצוע מדויק של טייסי F16, והסובייטים רצו לדעת מה קורה לכור כשלמשל, הגנרטורים שלו שובקים חיים בשל מפגש לא מתוכנן עם פצצה. קל לשכוח, אבל באותן שנים המלחמה הקרה עוד היתה אישיו, ומתקפה אמריקאית לא היתה פנטזיה.

מטוס F16 ישראלי צילום: חיל האוויר (CC BY-SA 2.0)

במהלך הבדיקה בתחנת צ'רנוביל הוצאו חלק מרכיבי הבטיחות של כור מספר ארבע - רוב מוטות הבורון שמגבילים את הקרינה כדי לבקר את תפוקתו. מטרת הניסוי היתה לבדוק האם מערך הקירור של הכור יכול לתפקד על כוח מינימלי, עד שגנרטור החירום שלו יתחיל לעבוד.

תחנת צ'רנוביל ב-1979 צילום: LAKA

הטכנאים בכור לא ידעו שבגלל ליקוי בתכנון שלו, הפך הכור לבלתי יציב בעוצמה נמוכה. הניסוי כשל וחלה ירידה מהירה בתפוקת כור ארבע. כשניסו הטכנאים להשיבו לפעולה, חל זינוק מהיר בתפוקה ובטמפרטורה בגלל הצטברות אדים לוהטים שלא זוהו ע"י החיישנים בתוך הליבה - ומערכות הבטיחות שנוטרלו לא חזרו לעבוד. הנוזלים סביב הליבה התאדו במהירות עצומה והליבה התפוצצה בכוח אדיר כשהיא מעיפה את תקרת המבנה וזוהרת בכתום וכחול, פולטת קרינה מייננת קטלנית.

לבירוקרטיה הסובייטית לקח זמן להבין את חומרת האירוע; בינתיים נלחמו כבאים בדליקה שבסביבת הכור, תוך שיותר ויותר מהם נופלים ארצה עם כוויות משונות וקשיי נשימה; הם ספגו רמות קטלניות של קרינה והגוף שלהם התחיל להתפרק מבפנים.

ליבת כור 4 המבוקעת, מתוך הסדרה צ'רנוביל צילום: HBO

כעשרה ימים לאחר האסון, נכנסו טייסים לתמונה. משרד האנרגיה הסובייטי הורה לחנוק את השריפה שהתחוללה בכור ולחסום כך את פליטת הקרינה. הטלת חול, בורון ואבקת חרס מן האוויר היתה הדרך היחידה לעשות זאת.

טייסי המסוקים של ברית המועצות היו מהמיומנים ביותר בעולם במשימות אזרחיות. מסוקים כבדים השתתפו בכל פרויקט בניין באזורי ספר, כמו הקמת תשתיות עמודי חשמל, אנטנות רדיו, מתקני קידוח נפט ובניית גשרים. מסוקים תיפקדו גם כעגורנים מעופפים בערים וטייסי בריה"מ הצטיינו בדיוק הטסה וריחוף, בשיתוף פעולה עם הכוונה קרקעית ובטיסה באזורים לא שגרתיים ונסיבות לא רגילות. אך הצוותים לא דמיינו מה מחכה להם; צ'רנוביל היתה למשימה של חייהם.

מסוק Mi6 נושא עמוד חשמל, במסגרת פריסת תשתיות בצפון בריה"מ צילום: aerospacewe

מסוקים מחמישה דגמים נשלחו לצ'רנוביל: הראשונים היו מסוקי Mi2 קטנים, שנועדו לקישור והובלת טכנאים בין איזורי בדיקה. הסוג השני היה מסוקי Mi8 שנועדו להוביל צוותים וציוד בין מחנות סמוכים ובין זירת האסון. הסוג השלישי היה מסוקי קרב מדגם Mi24 שהותקנו עליהם חיישנים לניטור רמת הקרינה באוויר.

אך המשימה הקשה ביותר בוצעה במסוקי Mi6 ו-Mi26 עצומים - הגדולים מסוגם בעולם: הם שהטילו בפועל את רוב החומרים על הכיפה המבוקעת של כור ארבע (חברת מיל ומסוקיה הנפלאים יקבלו טורים משלהם).

מסוק Mi26 בדרכו להריסות הכור צילום: Sputnik

ה-26 כלל מתלה מטען מתקדם, בעזרתו יכל הצוות לווסת טוב יותר את הטלת החומר ולכוון כך שינחת בדיוק על הנקודה הנכונה במבנה הפרוץ. כבר ביום הראשון ביצעו הטייסים 96 גיחות, מספר שהוכפל בימים הבאים. המסוקים טסו יום וליל - וביצעו כארבעת אלפים גיחות עד שהצליחו לשפוך די חומר כדי שיהווה בסיס לאיטום הכור ונטרול זיהום הקרינה סביבו.

הכור הפרוץ של צ'רנוביל צילום: ripleys

המסוקים הטילו גם אבקת עופרת לחסימת הקרינה, אך הרוח פיזרה אותה באופן בעייתי. בהמשך, עברו להטלת שקי עופרת עם מצנחים קטנים. בנוסף, שפכו לייטקס וחומרים צמיגיים אחרים כדי לצמצם היווצרות אבק רעיל. החומרים הללו פוזרו בכל סביבות הכור, על היערות הסמוכים, צירי תנועה ועוד.

Mi26 מפזר חומרים חוסמי קרינה בסביבת התחנה צילום: Russian Helicopters

על הנייר, היה חיל האוויר הרוסי ערוך ומוכן למבצע הזה. למעשה, כל חילות האוויר של ימי המלחמה הקרה נערכו ללחימה בסביבה רדיואקטיבית; עד אמצע שנות השישים, היו בטוחים כל צבאות העולם שפצצות אטומיות יהיו חלק מכל מלחמה. עם הזמן התבדו ההערכות, אך עדיין נערכו אימונים בטיהור שטחים קורנים ופותחו טכניקות כלליות לטיפול בנפגעי קרינה.

תחנת טיהור רדיואקטיבי בתרגיל אמריקאי צילום: armytechnologies


במתאר גרעיני צבאי, הסיכון לכלי טיס מינימלי (כל עוד לא נקלעו לגל ההדף, כמובן); מהירות התנועה שלהם מאפשרת להתרחק במהירות מכל אזור בו ארע פיצוץ אטומי, לפני שסופגים מינון בעייתי של קרינה. על מטוסים ומסוקים אין מיגון עופרת וחומרים דומים, משום שמשקלם גדול והסיכון לחשיפה רדיואקטיבית קטן; ההנחיה הגורפת היא פשוט "תן גז"; כשכלי טיס - מטוס, מסוק או מל"ט - נחשף לקרינה באופן בלתי צפוי, עשוי הדרג הפיקודי להורות על שובו לבסיס, העברתו לטיהור ושליחת צוותים בעלי מיגון קרינה למשימות באזור הנגוע.

מסוק Mi26 בפעולה צילום: Russian Helicopters


ואולם, אסון צ'רנוביל הוכיח כמה ההיערכות הזו חסרת תועלת במתאר גרעיני אזרחי; בעת הפצצה אטומית, נחשף שטח גדול לקרינה קיצונית לזמן קצר וברגע אחד - אך רוב האנרגיה בפיצוץ יוצאת בצורת חום. החומר הקורן הוא רסיסים והריסות שנחשפו לקרינה ופוזרו בפיצוץ. שריפת ליבת כור אטומי עובדת הפוך; הפיצוץ נקודתי וקטן, אך הגורם שפולט קרינה לא חודל מלפלוט אותה; כור צ'רנוביל פלט אותה במשך ימים לפני שהמסוקים הגיעו בכלל. בתוך כך, הבעירה הגרעינית איכלה את המבנה עצמו, התיכה בטון והרעילה את סביבותיו.


כמה איומה וכמה קטלנית היתה הקרינה שפלט כור ארבע? כדי להמחיש זאת, אני מציג בפניכם את התצלום הבא.

התצלום הכי יקר בהיסטוריה, במובן מסוים צילום: צילום: .washington.edu

זהו גוש של אורניום וקוריום מותך, שנוצר בתוך הליבה ונמצא במרתפי צ'רנוביל לאחר שנזל לשם מתוך הכור האבוד. מספרים שהאדם שנשלח לצלם אותו שהה בחדר פחות מתשעים שניות. הוא עלה חזרה לפני הקרקע, קרס ומת בייסורים תוך זמן קצר. וזה קרה ארבע שנים אחרי שהאש כובתה וליבת צ'רנוביל כוסתה. אגב, הגוש הזה (שקיבל את השם הבוטני-משהו "רגל הפיל") חגג 33 שנה באפריל האחרון - ועדיין ממשיך לבעור ולפלוט קרינה.

קרינה בעוצמה שכזו היתה עניין חסר תקדים, וכוחות הטיהור לא ידעו כיצד להתמודד עמה. כלי רכב רובוטיים שהושאלו מסוכנות החלל הרוסית ונשלחו לפנות הריסות רדיואקטיביות מהגג המפורק של המבנה, פשוט שובשו ושבקו במקומם (והוחלפו, למרבה הזוועה, באנשים).

חוליית טיהור מתכוננת לפעולה במתחם צ'רנוביל צילום: chernobylplace


עכשיו, קרינה בעוצמה כזו יכולה בהחלט להפיל מסוק; היא גורמת לרדיוליזה והתפרקות מבנית של חומרים, ולהתחממות רכיבים שמערכות הכלי לא מסוגלות לעצור. הקרינה גם מייצרת הפרעות חשמליות שיכולות להזיק למעגלים ולנטרל למשל, מערכות בקרת טיסה ורכיבי מנועים. אבל הגוש האולטרה-קורן שהזכרתי נמצא במרתף; ההליקופטר לא.

השפעת הקרינה קשורה בעוצמתה, אך גם במשך החשיפה אליה; מסוק שמבצע מספר רב של חליפות בסמוך למוקד קרינה כמו כור ארבע האיום בהחלט יספוג רמה מסוכנת של קרינה עם הזמן. ואכן, תועדו בצ'רנוביל מספר תקריות בטיחות, ביניהן תקלות ברכיבים שאף הובילו לכמה נחיתות חירום. ואולם, בפועל לא נפל אף מסוק בגלל נזקי קרינה; עיקר הנזק לא נגרם להליקופטרים, אלא למי שבא איתם במגע.

פגיע לקרינה, אך תלוי במשך החשיפה. מסוק Mi6 צילום: Russian Helicopters


טייסים רבים נחלשו מגיחה לגיחה, חשו צריבה עזה בכל הגוף, קשיי נשימה וראייתם נפגעה, וכמותם גם מכונאים שעבדו על המסוקים. כשפונו לבתי החולים, זה כבר היה מאוחר מדי עבור חלקם מהם והקרינה גרמה לגוף שלהם, מילולית, להתפורר.

אחרים ששרדו סיפרו איך האחיות הגישו להם אוכל ותרופות עם מגש שדחפו עם מקל; אף אחד לא רצה להתקרב לגיבורים הרדיואקטיביים. כ-600 טייסים השתתפו במבצע החיטוי של צ'רנוביל. רבים מאלה ששרדו סבלו וסובלים ממחלות שונות, בראשן סרטן. הנחישות והמסירות שלהם הצילו את בעולם מאסון גרעיני חמור בהרבה; אלמלא כובתה ונאטמה הליבה, היתה מזהמת אוויר ומים ומחייבת פינוי מדינות.

מסוקי צ'רנוביל, שננטשו לאחר השימוש בהם והועברו לגריטה צילום: Mudspike


הגנרל ניקולאי אנטושקין, שפיקד על הטיהור המוטס בצ'רנוביל, התראיין לעיתון האוקראיני קומסומולסקאיה פרבדה דיילי ב-2011; הוא סיפר שוואלה, כל הטייסים היו מודעים היטב לנזקי הקרינה וטיפסו ברצון למסוקים הרדיואקטיביים. ראיונות עם טייסי צ'רנוביל ציירו תמונה אחרת: כאנשי צבא, ידעו שהקרינה מסוכנת, אך הניחו שהכאבים והחולשה יעברו, שהפצעים יחלימו כמו שמחלים מי שהשתזף יותר מדי. אף אחד לא אמר להם שאין תרופה ושזה לא יעבור. אף אחד לא אמר להם שמטהרי תחנת צ'רנוביל יעזבו אותה בעצמם נגועים.

תחנת צ'רנוביל כיום צילום: אימג'בנק, Gettyimages


אסון צ'רנוביל סיפק לכוחות חירום בעולם שיעור חשוב בתפעול תקריות שכאלה, והדגיש את הקריטיות שבהימצאות יחידות מסוקים צבאיות שמיומנות ביישומים אזרחיים וניתן להקפיץ באחת במקרי חירום.

בניגוד לרוב כלי הטיס הצבאיים, מסוקים רבים יכולים לסייע במגוון משימות אזרחיות גם בלי הסבות מיוחדות - כיבוי שריפות, חילוץ באזורים נידחים, הטסות פצועים שזקוקים לסיוע רפואי מקיף במהירות ועוד. בכך, הימצאות צוותי מסוקים מיומנים היא אינטרס לאומי לכל דבר. טיסה נעימה!לחץ כאן לצפיה דרך יוטיוב

לטור המלא, הקברניט:הטייסים של צ'רנוביל: האם קרינה יכולה להפיל מסוק?
https://www.calcalist.co.il/internet/articles/0,7340,L-3766147,00.html


לכל הטורים של הקברניט:
https://www.calcalist.co.il/home/0,7340,L-3704-190015,00.html

ערוץ האינסטגרם:
https://www.instagram.com/hakabarnit              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  מרתק. סדרה חובה # הוידאו של הקברניט- # מוטמע רדיואקטיבית # ZioNLight 12.07.19 14:42 1
     לא ראיתי.. תודה על הוידאו. miklo 12.07.19 14:56 5
  הקברניט כרגיל menahem 12.07.19 14:46 2
  כיף לקרוא מדמחיסט 12.07.19 14:55 3
  המסוק לא התרסק בגלל הכבל, הוא התרסק בגלל שהטייסים נחשפו לכמות קרינה מטורפת.. Street 12.07.19 14:55 4
     זה ההסבר ההגיוני ביותר. eyalg 12.07.19 14:58 6
         רואים גם במהלך הסדרה שכל מי שנחשף ולו לשנייה לאדים שלו, מושפע מיידית. Street 12.07.19 15:02 7
             הסרטון שהביא ב#10 ''המקור'' - נראה שהמסוק ממש נמס בפגיעה miklo 12.07.19 16:47 13
                 נמס? אני רואה שם מסוק שהרוטורים שלו פגעו בכבל הם נשברים והוא נופל. kwrite 12.07.19 17:39 16
                     נראה שגם המתכת עצמה נחשפה לרמות חום גבוהות בנוסף לקרינה, miklo 12.07.19 18:31 17
                 רואים בבירור שהמסוק פוגע בכבל Volter 12.07.19 22:59 32
                     צורת ההתפרקות של הרוטור מחזקת את הסברה שפגע בכבל qm 12.07.19 23:29 33
     מאיפא הבאת את ההסבר הזה צפונבון 12.07.19 16:58 15
         אז מה ההסבר ? Street 12.07.19 19:10 19
     איזה שטויות! אף אחד לא יכול למות מקרינה תוך דקות ואפילו שעות ואפילו מקרינה מאוד חזקה! Red Hot 12.07.19 19:01 18
         אתה בטוח בזה ? Street 12.07.19 19:13 20
             אכן. אבל זו רמת חשיפה מטורפת ונדירה ורד הרים 12.07.19 19:25 21
                 ציטוט מכתבה על הלבה שנוצרה Street 12.07.19 19:34 23
             לכבאים שניקו גג היה מותר להיות שם כמה דקות ואחרי זה לרדת Red Hot 12.07.19 20:01 25
         ממש לא שטויות ...אפשר למות גם תוך שעות Herbalist 12.07.19 19:30 22
             זה נכון אבל צריכה להיות מנת קרינה מאוד גדולה בשביל לגרום למוות תוך יום או יומיים Red Hot 12.07.19 19:53 24
                 להלן מנת קרינה של מוות תוך דקות Street 12.07.19 20:29 27
                     תלוי מה מרחק ומה כיוון יש כמה סוגי קרינה תלוי גם מה מיגון של אדם זמן חשיפה חשוב מאוד וכו. Red Hot 12.07.19 20:52 28
                         ועם אובדן תפקוד כמעט מוחלט.. Street 12.07.19 21:00 29
                             דיברנו על טייסים של מסוק הם לא היו ממש מעל הקור(טסו קרוב אבל בצד) Red Hot 12.07.19 21:05 30
                                 מישהו יודע מה מידת החום C, שהייתה מעל בזמן הפעולה? miklo 14.07.19 00:59 36
  מעניין מאד! תודה! ווקי טוקי 12.07.19 15:05 8
  מעניין מאוד, תודה! המעשן 12.07.19 15:13 9
  סרטון התרסקות המטוס בלייב (לא מהסדרה): המקור 12.07.19 15:15 10
  WOW מעניין מאוד ! אחרי שרואים את הסדרה... donnie 12.07.19 15:22 11
  26 באפריל 86 קוראת ותיקה 12.07.19 16:32 12
  3.6 not great not terrible דריפטר 12.07.19 16:50 14
     תשתמש בדוזימטר הטוב, מהכספת. A_G 12.07.19 20:05 26
  פרק של עושים היסטוריה על אדם שנחשף לרמה מאוד גבוהה של קרינה ושרד פוסט 12.07.19 21:13 31
  תודה רבה על ההשקעה המדהימה הזו. The cake 13.07.19 01:04 34
  בכיף miklo 13.07.19 11:10 35

   
   
ZioNLight לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 22.4.16
36178 הודעות, 297 מדרגים, 370 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    14:42   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. מרתק. סדרה חובה # הוידאו של הקברניט- # מוטמע רדיואקטיבית #  
בתגובה להודעה מספר 0
 

ערכתי לאחרונה בתאריך 12.07.19 בשעה 14:48 בברכה, ZioNLight
 


לחץ כאן לצפיה דרך יוטיוב₪ £ $ € £ $ ₪ הכותב שמאלן קיצוני , ציוני קיצוני וקיבוצניק טהור ₪ £ $ € £ $ ₪


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1279 הודעות
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    14:56   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. לא ראיתי.. תודה על הוידאו.  
בתגובה להודעה מספר 1
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
menahem לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
5216 הודעות, 31 מדרגים, 54 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    14:46   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. הקברניט כרגיל  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
כתבה מעולה            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מדמחיסט לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 20.11.18
1378 הודעות, 7 מדרגים, 14 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    14:55   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. כיף לקרוא  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
אחת הסדרות היותר טובות שיצא לי לראות.
פשוט יצירת מופת.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Street לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.1.17
4483 הודעות, 19 מדרגים, 38 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    14:55   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. המסוק לא התרסק בגלל הכבל, הוא התרסק בגלל שהטייסים נחשפו לכמות קרינה מטורפת..  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
שהוא פגע בכבל, הטייסים כנראה היו מתים כבר..            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
eyalg לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
27157 הודעות, 129 מדרגים, 214 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    14:58   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. זה ההסבר ההגיוני ביותר.  
בתגובה להודעה מספר 4
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Street לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.1.17
4483 הודעות, 19 מדרגים, 38 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    15:02   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. רואים גם במהלך הסדרה שכל מי שנחשף ולו לשנייה לאדים שלו, מושפע מיידית.  
בתגובה להודעה מספר 6
 
  
האדם ששלחו אותו להסתכל למטה ואחרי חצי שנייה, הבין שהוא עומד למות.
זה שהפנים שלו האדימו לגמרי.

חוזרים על זה גם ששלחו את החיילים בסוף, לפנות את הגג.
אחת ההוראות שלהם היא לא להסתכל למטה.

גם דיברו על רמות הקרינה בגגות השונים.
הגג הכי רעיל היה "מאשה", עם 12,000 יחידות..

לא מופרך שחשיפה ישירה לכור היא כפולה מזה ויותר..            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1279 הודעות
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    16:47   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. הסרטון שהביא ב#10 ''המקור'' - נראה שהמסוק ממש נמס בפגיעה  
בתגובה להודעה מספר 7
 
  


לחץ כאן לצפיה דרך יוטיוב            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
kwrite לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
986 הודעות, 7 מדרגים, 14 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    17:39   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. נמס? אני רואה שם מסוק שהרוטורים שלו פגעו בכבל הם נשברים והוא נופל.  
בתגובה להודעה מספר 13
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1279 הודעות
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    18:31   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. נראה שגם המתכת עצמה נחשפה לרמות חום גבוהות בנוסף לקרינה,  
בתגובה להודעה מספר 16
 
  
רק דעתי..            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Volter לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.10.08
7427 הודעות, 46 מדרגים, 44 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    22:59   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  32. רואים בבירור שהמסוק פוגע בכבל  
בתגובה להודעה מספר 13
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
qm
חבר מתאריך 9.8.02
60269 הודעות
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    23:29   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  33. צורת ההתפרקות של הרוטור מחזקת את הסברה שפגע בכבל  
בתגובה להודעה מספר 32
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
צפונבון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.8.12
1874 הודעות, 8 מדרגים, 14 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    16:58   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. מאיפא הבאת את ההסבר הזה  
בתגובה להודעה מספר 4
 
  
אם היו מתים היה המסוק מאבד שליטה לפני כן            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Street לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.1.17
4483 הודעות, 19 מדרגים, 38 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    19:10   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  19. אז מה ההסבר ?  
בתגובה להודעה מספר 15
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Red Hot
חבר מתאריך 20.6.19
161 הודעות
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    19:01   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  18. איזה שטויות! אף אחד לא יכול למות מקרינה תוך דקות ואפילו שעות ואפילו מקרינה מאוד חזקה!  
בתגובה להודעה מספר 4
 
  
חשיפה לקרינה חזקה גורמת לירידה בתיפקוד פיזי אבל בן אדם יכול להמשיך לתפקד עוד ימים... בגלל זה בטנקים יש מערכת טעינה אוטומטית לדוגמה.
בכל מני ניסויים שהיו בברה"מ גילו שטנק יכול לשרוד פיצוץ של רש"ק גרעיני טקטי אפילו בטווח של 800 מטר אבל לאנשי צוות לא יהיה כח לסחוב פגזים...
בצבא רוסי יש אפילו כדורים שיכולים לתת לאנשי צוות עוד כמה ימים אולי אפילו שבוע לפני שהם כבר לא יהיו מסוגלים לתפקד.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Street
חבר מתאריך 2.1.17
4483 הודעות
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    19:13   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  20. אתה בטוח בזה ?  
בתגובה להודעה מספר 18
 
  
ערכתי לאחרונה בתאריך 12.07.19 בשעה 19:20 בברכה, Street
 
כי בעוד מקרה, רואים כבאי שיוצא מכלל פעולה תוך דקות, רק בגלל שהוא הרים חתיכת גרפיט.

אם הטייסים לא מתו (או יצאו מתפקוד סביר כלשהו), אז מה הסיבה ?.

בנוסף,
פורסם, לזכרוני, שהאדם שצילם את הליבה, והיה עם ביגוד מגן, מת תוך דקות לאחר ה"חשיפה".
הוא היה עם ביגוד מגן.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ורד הרים לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.3.17
2815 הודעות, 26 מדרגים, 49 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    19:25   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  21. אכן. אבל זו רמת חשיפה מטורפת ונדירה  
בתגובה להודעה מספר 20
 
  
אפילו במושגים של צרנוביל.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Street לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.1.17
4483 הודעות, 19 מדרגים, 38 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    19:34   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  23. ציטוט מכתבה על הלבה שנוצרה  
בתגובה להודעה מספר 21
 
  
The Elephant’s Foot initially gave off more than 10,000 roentgens an hour, which would kill a person three feet from it in less than two minutes.

שני דברים:
1. צוות המסוק, לא רק נחשף לזה חיצונית, אלא גם *נשם* את זה.
2. הקרינה הייתה בערכים הללו ואולי יותר, כי הלבה מכילה חומרים נוספים(אולי זה הקטין את הקרינה ?)

*הנ"ל לא פיזיקאי, פשוט נראה לי ההסבר הכי הגיוני.

נ.ב:
לא הייתי מתחלף איתם בכל מקרה..            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Red Hot
חבר מתאריך 20.6.19
161 הודעות
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    20:01   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  25. לכבאים שניקו גג היה מותר להיות שם כמה דקות ואחרי זה לרדת  
בתגובה להודעה מספר 20
 
  
היה מעקב אחרי אנשים ואחרי מנה מסוימת של קרינה שבן אדם ספג היו מחליפים אנשים.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Herbalist לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 21.10.16
2225 הודעות, 17 מדרגים, 30 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    19:30   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  22. ממש לא שטויות ...אפשר למות גם תוך שעות  
בתגובה להודעה מספר 18
 
  
תלוי בעוצמה של החשיפה !
חלקיקי ביטא וגמא מחוררים את הגוף והורסות את תפקוד התאים .

הריבוזומים ואבריי התאים מנוקבים ברמה האטומית ה dna בתאים נהרס .
כלי דם מתפוצצים .
מוות נוראי .
באסון של כור גרעיני עיקר הנזק זה קרינה בניגוד לפיצוץ אטומי ששם האנרגיה מתועלת לחום לכן השוואה של צוותי לחימה במתאר של מלחמה גרעינית הוא לא רלוונטי לזיהום גרעיני של כור ששם רמות הקרינה הן מטורפות .            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Red Hot
חבר מתאריך 20.6.19
161 הודעות
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    19:53   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  24. זה נכון אבל צריכה להיות מנת קרינה מאוד גדולה בשביל לגרום למוות תוך יום או יומיים  
בתגובה להודעה מספר 22
 
  
היה תאונה בצוללת גרעינית רוסית ואחד מאנשי צוות התנדב להתקין ציוד לקירור קור גרעיני למרות שהוא לא היה עם ציוד מגן וקיבל מנת קרינה מאוד גדולה הבן אדם נפתר תוך יום...            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Street לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.1.17
4483 הודעות, 19 מדרגים, 38 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    20:29   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  27. להלן מנת קרינה של מוות תוך דקות  
בתגובה להודעה מספר 24
 
  
The Elephant’s Foot initially gave off more than 10,000 roentgens an hour, which would kill a person three feet from it in less than two minutes.


עכשיו.
מה קורה עם 20,000 רנטגן ?.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Red Hot
חבר מתאריך 20.6.19
161 הודעות
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    20:52   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  28. תלוי מה מרחק ומה כיוון יש כמה סוגי קרינה תלוי גם מה מיגון של אדם זמן חשיפה חשוב מאוד וכו.  
בתגובה להודעה מספר 27
 
  
ברור שבקור גרעיני בן אדם מת תוך דקות אבל אנכנו מדברים על דברים פחות קיצונים https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%AA%D7%A1%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%AA_%D7%A7%D7%A8%D7%99%D7%A0%D7%94_%D7%97%D7%A8%D7%99%D7%A4%D7%94
סים לב במקרה הכי קיצוני בטבלה מוות יהיה תוך 48 שעות בלי טיפול ועם טיפול עד שבוע.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Street לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.1.17
4483 הודעות, 19 מדרגים, 38 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    21:00   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  29. ועם אובדן תפקוד כמעט מוחלט..  
בתגובה להודעה מספר 28
 
  
פרכוסים, עוויתות, אובדן קואורדינציה מוחלט

והטבלה מוגבלת..
אני לא מבין בזה, אבל אם יש 30, יש גם 60.

לא חושב שצרנוביל, בכלל על הסקאלה, למען האמת..

ואנחנו מדברים על אדם בתוך כור גרעיני בוער..
בלי אמצעי הגנה.
זה על העור וזה באיברי הנשימה.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Red Hot
חבר מתאריך 20.6.19
161 הודעות
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    21:05   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  30. דיברנו על טייסים של מסוק הם לא היו ממש מעל הקור(טסו קרוב אבל בצד)  
בתגובה להודעה מספר 29
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1279 הודעות
יום ראשון י''א בתמוז תשע''ט    00:59   14.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  36. מישהו יודע מה מידת החום C, שהייתה מעל בזמן הפעולה?  
בתגובה להודעה מספר 30
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ווקי טוקי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 7.6.12
4035 הודעות, 32 מדרגים, 59 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    15:05   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. מעניין מאד! תודה!  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
המעשן לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 11.5.18
1359 הודעות, 16 מדרגים, 32 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    15:13   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. מעניין מאוד, תודה!  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
סדרה מומלצת ביותר!            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
המקור
חבר מתאריך 19.2.09
35073 הודעות
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    15:15   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. סרטון התרסקות המטוס בלייב (לא מהסדרה):  
בתגובה להודעה מספר 0
 לחץ כאן לצפיה דרך יוטיוב            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
donnie לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 13.5.04
9582 הודעות, 47 מדרגים, 94 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    15:22   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. WOW מעניין מאוד ! אחרי שרואים את הסדרה...  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
קוראת ותיקה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 23.1.15
1305 הודעות, 11 מדרגים, 22 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    16:32   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. 26 באפריל 86  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
דריפטר לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 4.4.17
1813 הודעות, 13 מדרגים, 26 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    16:50   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. 3.6 not great not terrible  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
A_G לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 14.7.11
29732 הודעות, 123 מדרגים, 201 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    20:05   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  26. תשתמש בדוזימטר הטוב, מהכספת.  
בתגובה להודעה מספר 14
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פוסט לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 23.5.04
9061 הודעות, 39 מדרגים, 71 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    21:13   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  31. פרק של עושים היסטוריה על אדם שנחשף לרמה מאוד גבוהה של קרינה ושרד  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
לא מצרנוביל

https://www.ranlevi.com/2019/07/01/ep277_atomic_man_rerun/


נכתב מחול בחול            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
The cake לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 4.1.15
9332 הודעות, 101 מדרגים, 197 נקודות.  ראה משוב
יום שבת י' בתמוז תשע''ט    01:04   13.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  34. תודה רבה על ההשקעה המדהימה הזו.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1279 הודעות
יום שבת י' בתמוז תשע''ט    11:10   13.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  35. בכיף  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
תודה לקברניט.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

  

תגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות