גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #563571 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 563571        
סיסו מהתברואה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 13.5.19
2054 הודעות, 30 מדרגים, 56 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    22:56   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

בשל החמרת נוהלי הכניסה: מרצים זרים באוניברסיטאות בגדה נדרשים לעזוב  

 
  
ההחמרה בנוהלי הכניסה לגדה המערבית לא פסחה על מרצים באוניברסיטאות בשטחים, שמקבלים אשרות קצרות מדי, עם מגבלות רבות ולעתים נדרשים להתפטר. עתה החליטה אוניברסיטת ביר זית לצאת למאבק, באופן מוסדי


מבין שלל הבעיות שאתן מתמודדת אוניברסיטת ביר זית, קשייהם של המרצים אזרחי חו"ל לא קיבלו עדיפות ראשונה. אבל, מספר המרצה לפילוסופיה מודר קסיס, "פתאום התבוננתי מסביבי, וגיליתי שעמיתים שלי מגורשים". התברר לו שאשרותיהם אינן מוארכות והם נדרשים לעזוב עוד לפני תום שנת הלימודים או שהם אינם יכולים לחזור לשנה האקדמית הבאה. כמה מהם החליטו שלא לנטוש את הסטודנטים שלהם באמצע — ונשארו ללא אשרה בתוקף. אלו למעשה כלואים במובלעת רמאללה. הם אינם יוצאים מגבולותיה פן חייל במחסום יורה על גירושם, בהיעדר אשרה בתוקף.

"אוניברסיטה כשמה כן היא - אוניברסלית", אומר קסיס, שגם מנהל את מכון מוואטן לדמוקרטיה ולזכויות אדם באוניברסיטה. "חשוב לנו שיהיו מרצים שמציעים פרספקטיבות אחרות, שיבואו מרקע שונה. כך הסטודנטים יכולים להרחיב את ראיית העולם שלהם, לפתח עמדות ביקורתיות. בכל אוניברסיטה בעולם יש מרצים מחו"ל. העסקתם היא חלק מהאוטונומיה שלה וטבעי שגם לנו תהיה החירות האקדמית הזו".

לפני כשלוש שנים חלה הרעה ברורה בתהליך מתן אשרות הכניסה והשהייה במובלעות הפלסטיניות.

ישראל היא שקובעת מי ייכנס לגדה המערבית ולכמה זמן, וגם לפני ההרעה הנוכחית נתקלו המרצים — כמו אזרחי חו"ל אחרים — בנוהל עמום, סחבת ותנודות לא מבוארות ביחס הרשויות הישראליות. הכל, יש לציין, אחרי שהם עברו את הבדיקה הביטחונית. בשל הקשיים הם נאלצו לפנות לעורכי דין, כדי שינהלו עם לשכת מתאם הפעולות בשטחים את התכתובת המפרכת לפני כל הארכת אשרה או קבלת אשרה חדשה. כל מרצה ניהל/ה לבד, עם עורך הדין שלה ושלו (ברוב המקרים לאה צמל) את המערכה על הזכות ללמד באוניברסיטה שבחרה בה ובו, כאילו הבעיה פרטית ואינה נובעת ממדיניות ישראל.

עד עתה ניהל כל מרצה לבד את המערכה על הזכות ללמד באוניברסיטה שבחרה בו

עכשיו החליטה אוניברסיטת ביר זית להתמודד כמוסד עם הפגיעה בחירות האקדמית שלה, ויחד עם ארגוני זכויות האדם אל חק ועדאלה — לדרוש מהרשויות הישראליות לכבד חירות זו ולהפסיק להערים קשיים על העסקת מרצים מחו"ל באוניברסיטאות פלסטיניות. ראשית התהליך הוא מכתב שכתבה עורכת הדין סאוסן זהר מעדאלה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, הפרקליט הצבאי הראשי שרון אפק, שר הפנים אריה דרעי, וראש מתאם הפעולות בשטחים, כמיל אבו רוקון. המכתב נשלח ב–30 באפריל, עם העתק לפרקליט המדינה שי ניצן. בכוונה, מתייחסת זהר לעיקרון ולא למקרים פרטניים. היא כותבת שלפי אמנת האג, מחובתו של הכוח הכובש לאפשר את המשך החיים התקינים והסדירים של האוכלוסייה האזרחית, כולל לימודים. "זכות אוניברסיטה תחת כיבוש להגדיר את עצמה באמצעות מימוש החופש האקדמי שלה, במיוחד בכל הנוגע להחלטות לפיתוח וקידום הרמה האקדמית של המוסד, אינה מתבטלת או מושעה בגלל הכיבוש ובמיוחד שאין שיקולי ביטחון המצדיקים זאת", כתבה. גם כשהכיבוש מתארך מעבר ל–50 שנה, הוסיפה.

תיעוד: יחידת מסתערבים עצרה את ראש אגודת הסטודנטים בביר זית, המזוהה עם חמאס
לשכת היועמ"ש השיבה לזהר שפנייתה הועברה לטיפול עו"ד דינה זילבר. "הארץ" שאל את הנמענים האם בעקבות המכתב הם יזמו פגישה ביניהם לבירור הטענות. כמו כן ביקש "הארץ" תגובה לטענת האוניברסיטה ובאי כוחה כי ההגבלות נועדו לפגוע במוסדות הפלסטיניים בכלל ובמוסד האקדמי בפרט. דובר צה"ל ומשרד המשפטים השיבו רק כי הפנייה בטיפול ותיענה במישרין. ממשרד הפנים ומהמתפ"ש נמסר כי הפנייה — שנשלחה בפקס — לא הגיעה ליעדה. דוברות המתפ"ש ציינה שהמספר שאליו נשלח המכתב הוא של "פניות הציבור" בעוד שהיה צריך לשלוח אותו ל"פניות הציבור של מתפ"ש". היא הוסיפה ש"כשיתקבל המסמך הנ"ל, נוכל להתייחס לנושא ולטפל בבקשה". לפחות שאלה אחת נענתה, אם כך: היועמ"ש והפצ"ר לא דיברו עם המכותבים האחרים על הפנייה. המכתב נשלח כחלק מתהליך של מיצוי הליכים, אמרה זהר ל"הארץ", ואם דברים לא ישתנו קודם לכן — הוא יוביל לעתירה לבית משפט.

- פרסומת -

כפי שהדגישה זהר במכתבה, כשמרצים זרים מתקבלים לאוניברסיטאות ישראליות, המוסד האקדמי הוא שמייצג אותם מול הרשויות וממלא את כל הדרישות הביורוקרטיות, על פי נוהל מיוחד לקבלת "רישיון ב־1 חוקר\מרצה". תוקף האשרה הראשונה עד שנתיים, עם אפשרות להארכה עד חמש שנים ומעבר להן, ועם כניסה רב־פעמית. הנוהל הברור קובע תקרה לימי הטיפול בבקשה. לעומתו, עוד לפני ההרעה ביישום, נוהל המתפ"ש התקף לכניסה למובלעות הפלסטיניות אינו מבחין בין מרצים לבין מבקרים אחרים ועמימותו מאפשרת שרירותיות רבה, סחבת וחוסר שקיפות.

דובר צה"ל ודוברות רשות האוכלוסין וההגירה ענו ל"הארץ" שלא חל שינוי בנוהלי הכניסה למובלעות הפלסטיניות. זו גם תשובת המתפ"ש, בעל פה. אבל העובדות בשטח אומרות ההיפך, כפי שפורט ב"הארץ" בכמה כתבות בשנה שחלפה וכפי שהעלו שיחות "הארץ" עם כמה מהמרצים בביר זית. ניתנות להם אשרות לתקופה קצרה יותר מהסמסטר עצמו; האשרות מוארכות לתקופות קצרות יותר לעומת מה שהיה נהוג קודם או שאינן מוארכות; האשרות עם כניסה חד־פעמית; אסורה כניסה לירושלים ולישראל; משך הטיפול בבקשה לאשרה או לחידושה מתארך ללא סיבה ברורה; נאסר על המרצים לצאת ולחזור דרך שדה התעופה בן גוריון — מה שמייקר ומסרבל מאוד את נסיעתם לחו"ל, בייחוד אם עליהם לנסוע לכנסים קצרים או במקרי חירום. יש גם שנדרשים לשלם פיקדון של עשרות אלפי שקלים לקופת המינהל האזרחי, כערובה שלא יפרו את תנאי האשרה. בה בעת, ניתנות לכל המרצים אשרות תייר ולא עבודה. לכן הממונה על מרשם האוכלוסין שיושבת במינהל האזרחי דורשת ממרצים, שנשואים לתושבים פלסטינים, להתפטר מעבודתם באוניברסיטה תמורת הארכת האשרה. דרישה שהם מסרבים לה.

שיעור בסקייפ
נכון ליום רביעי האחרון, מבין 19 המרצים הזרים העובדים במשרה מלאה בביר זית מאז 2018 — לתשעה אין אשרה. חמישה מהם נשארו ברמאללה וארבעה עזבו — ואינם יודעים אם יוכלו לשוב ללמד החל מסוף אוגוסט. מבין העשרה שזכו באשרות, שלושה קיבלו כאלה הקצרות יותר מתקופת ההוראה שבחוזה. השבעה הנותרים הם בני המזל: הם עובדים במסגרת תוכניות שמממנות ממשלות זרות (גרמניה, ספרד, איטליה וארה"ב), שגם הסדירו את האשרות שלהם.

מבין ה–13 שעובדים במשרה חלקית — חמישה לא קיבלו אשרה; ארבעה עזבו, ואינם יודעים האם יוכלו לשוב. אחד מהם נשאר. בקונסרבטוריון למוזיקה על שם אדוארד סעיד, שהוא חלק מביר זית, מלמדים 19 זרים. שלושה מהם סורבו כניסה בשנת הלימודים 19–2018, ולחמישה סורבה הארכת האשרה. בכל המקרים מדובר במומחים בתחומם (למשל: לינגוויסטיקה, תיאטרון, סינית, אקולוגיה ושינויי נוף במחלקה לגיאוגרפיה), שאין להם תחליף כרגע בגדה המערבית. על כן, מבין אלה שנאלצו לעזוב באמצע השנה, יש שהמשיכו ללמד באמצעות סקייפ (אפילו שיעורי נגינה בצ'לו!).

השלכה אחרת היא שפתיחת בית הספר לסיעוד נדחתה בכשנה מכיוון שלא הוסדרו האשרות לסגל מחו"ל, וזאת עוד לפני ההרעה האחרונה. האי־ודאות משפיעה לרעה על המחקר, על הקשר עם הסטודנטים, על מצב הרוח באופן כללי. בגללה אי אפשר להיכנס לתוכניות של חילופי מרצים וסטודנטים עם אוניברסיטאות אחרות. בגינה גם מתבזבז זמן יקר של מרצים על הבירורים הביורוקרטיים במשרדי המינהל האזרחי. הקשיים בהשגת אשרה בטוחה גורמים לאוניברסיטה להסס לפני בחירתה במרצים זרים או לוותר על התמחויות מסוימות. בנוסף, מרצים פוטנציאליים נרתעים מלהגיש מועמדות.

זרים חלקית
רבים מהמרצים הזרים, אזרחי מדינות המערב, כלל אינם זרים: הם פלסטינים שנולדו בחו"ל או שבשל מדיניות ישראל איבדו את מעמד התושב שלהם בגדה המערבית ובירושלים. הם — ומרצים שאינם פלסטינים — נמשכים לבוא וללמד באוניברסיטה פלסטינית מסיבות של יושרה אינטלקטואלית, ולא תנאים אטרקטיביים, אומר ד"ר רסאן אל חטיב מהמחלקה ללימודי תרבות. המשכורות נמוכות; כל האוניברסיטאות בגירעון תקציבי, כי גם תמיכתה הכספית הצנועה בעבר של הרשות הפלסטינית קוצצה עד לפחות מ–1% מתקציבן. יש שרוצים לשרת כך את עמם או להראות סולידריות, בשביל מרצים אחרים זו גם התנסות תרבותית חדשה.

ד"ר אל חטיב: "איני מוצא שום סיבה לכך חוץ מרצון ישראל להרוס את העתיד הפלסטיני"

"החברה הפלסטינית בגדה המערבית סובלת מבריחת מוחות מתמשכת", אומר אל חטיב. "כל שנה אנחנו בביר זית מאבדים שלושה או ארבעה או חמישה מהאקדמאים הטובים ביותר שלנו" — שנוסעים ללמד בחו"ל. קסיס מוסיף שגלים של הגירה שכפתה ישראל בדרכים שונות ובמשך 70 שנה סחבו אתם החוצה את מיטב המוחות. לכן אין מדובר רק בשאיפה לפרספקטיבות, אלא בצורך ממשי בידע ובמומחיות של מרצים אורחים מחו"ל.


במשך שני העשורים האחרונים ביר זית ואוניברסיטאות אחרות הפכו למוסדות מקומיים, של המובלעות הפלסטיניות שבהן הן ממוקמות, ורוב התלמידים באים מהן. זאת מכמה סיבות: פיצול הגדה המערבית באמצעות שטחים וכבישים סגורים לפלסטינים ומחסומים צבאיים ניידים וקבועים שינו את תפיסת המרחב והזמן של הפלסטינים: הקרוב הפך רחוק מאוד, ומחוץ לאובדן הזמן במחסומים, המשפחות חוששות שילדיהן יסתובבו יותר מדי בדרכים המסוכנות בשל החיכוכים עם הצבא והמתנחלים. כמו כן, רוב ההורים מתקשים לממן מגורי ילדיהם מחוץ לבית. עד 2000, כשליש מהתלמידים היו מהרצועה וגם מספר רב של מרצים באו ממנה. היום הם מנועים. כך נוצרה אחידות חברתית, כמעט מונוטוניות, שגם היא זרה לרעיון האוניברסיטה. זה רק מדגיש את הצורך האקדמי והאינטלקטואלי בבואם של מרצים מחו"ל, עם התנסויות, שיטות הוראה וזוויות מבט שונות.

אל חטיב אומר שנציגי האוניברסיטה דיברו על הבעיה עם דיפלומטים זרים. "אמרתי להם שעליהם להתערב, שאין פה שום עניין ביטחוני. הם אמרו שהם מדווחים למשרדי החוץ שלהם. אף אחד לא הבטיח להעלות את העניין ישירות עם הצד הישראלי", תיאר. "כששואלים אותי למה ישראל עושה זאת, אני עונה שאיני מוצא שום סיבה חוץ מרצון ישראל להחליש את המוסדות שלנו ולהרוס את העתיד הפלסטיני. כשהם נלחמים באיכות המוסד האקדמי הפלסטיני, הם מחלישים את העתיד שלנו".
https://www.haaretz.co.il/news/politics/.premium-1.7493493?lts=1562960813420              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  מאיימים לעתור לבג״ץ Queen_O 12.07.19 23:24 1
     שוב, עיתון ''הארץ'' משמש כשופר לנארטיב הפלשתינאי, וכלי להכפשת והשמצת ישראל JackAren 13.07.19 07:39 9
  אבל אין כיבוש Tier2 12.07.19 23:27 2
     מדוע אתה נשאר לחיות ביננו אם אנחנו עם כ''כ אכזר? סמפו 12.07.19 23:32 4
         מדוע זה יותר מעניין אותך מכך שזרוע רשמית של המדינה עוסקת ב... Tier2 13.07.19 23:42 12
             כי זה לא נכון סמפו 13.07.19 23:44 13
                 .. Tier2 13.07.19 23:46 14
     יש להם איזה 20 מדינות שלא נדבר על אלה העשירות בנפט Quads 13.07.19 03:16 5
     וואי וואי זה_פשוט 13.07.19 07:37 8
  כתבה אשר מטעם אל-ארד, כברירת מחדל לא צריך להאמין למילה. ציטוט לדוגמא: סמפו 12.07.19 23:30 3
  הכיבוש . נורא ZioNLight 13.07.19 03:26 6
  אם רק הייתם יודעים כמה שנאה מלמדים בביר זית root 13.07.19 03:43 7
  מרצים באים ללמד מסיבות של יושרה אינטלקטואלית? סיבות אידיאולוגיות נשמע יותר הגיוני מילה 13.07.19 07:50 10
  לי ממש לא ברור מה זה בריחת מוחות פלסטינים! מבין-עניין 13.07.19 09:01 11

   
   
Queen_O
חבר מתאריך 6.3.19
259 הודעות
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    23:24   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. מאיימים לעתור לבג״ץ  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
איום הרבה יותר מפחיד משל חמאס...


עו''ד (רו''ח)


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
JackAren לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 16.1.09
8600 הודעות, 50 מדרגים, 100 נקודות.  ראה משוב
יום שבת י' בתמוז תשע''ט    07:39   13.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. שוב, עיתון ''הארץ'' משמש כשופר לנארטיב הפלשתינאי, וכלי להכפשת והשמצת ישראל  
בתגובה להודעה מספר 1
 
  
עיתון עויין, אנטי-ציוני, אנטי-ישראלי.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Tier2
חבר מתאריך 8.7.19
23 הודעות
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    23:27   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. אבל אין כיבוש  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
עוד דוגמה (אחת מני רבות) לאכזריות הישראלית המיותרת, ואחרי זה מספרים לנו שהשליטה הצבאית ביו"ש היא "בשם הביטחון"            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
סמפו
חבר מתאריך 28.1.12
9726 הודעות
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    23:32   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. מדוע אתה נשאר לחיות ביננו אם אנחנו עם כ''כ אכזר?  
בתגובה להודעה מספר 2
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Tier2
חבר מתאריך 8.7.19
23 הודעות
יום שבת י' בתמוז תשע''ט    23:42   13.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. מדוע זה יותר מעניין אותך מכך שזרוע רשמית של המדינה עוסקת ב...  
בתגובה להודעה מספר 4
 
  
נשתמש בביטוי יפה, עוסקת בבלבולי ביצים והתעמרות חסרת פשר או תועלת באחרים? בתדלוק הסכסוך והשנאה?
ויש הבדל בין מה שאמרתי לבין "עם כ"כ אכזר". יש פה מערכת אכזרית, רוב האנשים משתפים אתה פעולה מתוך חוסר מודעות, דיעות קדומות, פחד, כעס רב שפוליטיקאים משני הצדדים מתדלקים כדי לדאוג לאינטרס שלהם ולהבחר מחדש...זה מצב מורכב. אבל אני מאמין ומקווה שהעם שלנו הוא לא עם אכזרי, ושביצירת הדינמיקה הנכונה תוכל לקום כאן חברת מופת.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
סמפו
חבר מתאריך 28.1.12
9726 הודעות
יום שבת י' בתמוז תשע''ט    23:44   13.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. כי זה לא נכון  
בתגובה להודעה מספר 12
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Tier2
חבר מתאריך 8.7.19
23 הודעות
יום שבת י' בתמוז תשע''ט    23:46   13.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. ..  
בתגובה להודעה מספר 13
 
  
האם אנחנו חלוקים על העובדות כפי שמתוארות בכתבה, או על פירושן?            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Quads לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 20.4.18
1447 הודעות, 8 מדרגים, 16 נקודות.  ראה משוב
יום שבת י' בתמוז תשע''ט    03:16   13.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. יש להם איזה 20 מדינות שלא נדבר על אלה העשירות בנפט  
בתגובה להודעה מספר 2
 
  
הם והירדנים והסעודים זה אותו דבר אין הבדל מהותי שילכו לגור שם
מה לעשות שבאוניברסיטה הזו יש הסתה יומיומית נגדנו מה לעשות שאבו מאזן משלם כסף למשפחות של מחבלים לא הכול מושלם שיסבלו.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
זה_פשוט
חבר מתאריך 5.3.17
1062 הודעות, 10 מדרגים, מינוס 8 נקודות.  ראה משוב
יום שבת י' בתמוז תשע''ט    07:37   13.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. וואי וואי  
בתגובה להודעה מספר 2
 
  
עוד אחד ... כמו החברים הערבים שלכם אתם מתרבים            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
סמפו
חבר מתאריך 28.1.12
9726 הודעות
יום ששי ט' בתמוז תשע''ט    23:30   12.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. כתבה אשר מטעם אל-ארד, כברירת מחדל לא צריך להאמין למילה. ציטוט לדוגמא:  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
"המשפחות חוששות שילדיהן יסתובבו יותר מדי בדרכים המסוכנות בשל החיכוכים עם הצבא והמתנחלים"

מסתבר שאל פי אל-ארד אם ערביה ממש פוחדת שילדיה יפגעו ע"י מתיישבים יהודים.
רק שכחו לציין שסביר יותר שהילד יפגע בדרכו ע"י ברק מאשר ע"י יהודי.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ZioNLight לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 22.4.16
36177 הודעות, 297 מדרגים, 370 נקודות.  ראה משוב
יום שבת י' בתמוז תשע''ט    03:26   13.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. הכיבוש . נורא  
בתגובה להודעה מספר 0
 ₪ £ $ € £ $ ₪ הכותב שמאלן קיצוני , ציוני קיצוני וקיבוצניק טהור ₪ £ $ € £ $ ₪


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
root לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 4.1.16
3609 הודעות, 43 מדרגים, 86 נקודות.  ראה משוב
יום שבת י' בתמוז תשע''ט    03:43   13.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. אם רק הייתם יודעים כמה שנאה מלמדים בביר זית  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
עשיתי שם פעילות מבצעית לפני עשור+, טון של חומרי הסתה. היה כיף לשבור להם את המקום בחיפוש.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מילה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.5.17
1909 הודעות, 25 מדרגים, 46 נקודות.  ראה משוב
יום שבת י' בתמוז תשע''ט    07:50   13.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. מרצים באים ללמד מסיבות של יושרה אינטלקטואלית? סיבות אידיאולוגיות נשמע יותר הגיוני  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מבין-עניין לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 25.1.15
3400 הודעות, 31 מדרגים, 62 נקודות.  ראה משוב
יום שבת י' בתמוז תשע''ט    09:01   13.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. לי ממש לא ברור מה זה בריחת מוחות פלסטינים!  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

  

תגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות