גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #564980 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 564980        
דוידזון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 3.3.08
146250 הודעות, 543 מדרגים, 991 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון י''ח בתמוז תשע''ט    07:28   21.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

עדויות חדשות בפרשת וולפסון: ביה''ח לא אישר את הטיפול והחולות נפטרו • וולפסון: ''דוחים את הטענות חסרות השחר''  

 
  

בשני מקרים שנחשפים כאן לראשונה, אישר מנהל המחלקה האונקולוגית את התרופות • ההנהלה, לעומת זאת, התנגדה ומשכה זמן • וולפסון: "דוחים את הטענות חסרות השחר"
רן רזניק
פורסם ב: 21.07.2019 00:15 עודכן ב: 21.07.2019 00:198

משרד הבריאות בודק בימים אלו תלונות חדשות שהגיעו לידי "ישראל היום" כי בשנה האחרונה שתי חולות סרטן שטופלו בבית החולים הממשלתי וולפסון בחולון נפטרו לאחר שהנהלת בית החולים סירבה לאשר להן תרופות ייחודיות בשעה שכל התרופות והטיפולים המוכרים לא עזרו למאבק במחלתן הממאירה.


על פי התלונות, בשני המקרים מנהל המחלקה האונקולוגית בבית החולים, ד"ר רונן ברנר, ביקש את התרופות וקבע כי הן האופציה היחידה שנותרה לטיפול תרופתי עבור אותן חולות. התרופות שעליהן המליץ אושרו כנדרש בהוראות משרד הבריאות, על ידיו ועל ידי יו"ר הוועדה לאישור מחקרים בבני אדם בבית החולים.

התלונות הגיעו בעקבות חשיפת "ישראל היום" מלפני שבוע ולפיה משרד הבריאות חוקר תלונות חסרות תקדים בחומרתן על כך שהנהלת וולפסון מסרבת לאשר או מעכבת מאוד את האישור למתן טיפולי תרופתי ייחודי ומציל חיים עבור חולי סרטן. חשוב לציין כי הטיפול המדובר כבר עזר לחלק מהחולים במניעת התפשטות המחלה, וכי הוא אושר כחוק על ידי יו"ר הוועדה לניסויים בבני אדם בבית החולים והומלץ על ידי מנהל המחלקה האונקולוגית בבית החולים, ד"ר רונן ברנר, שקבע כי הטיפול חיוני מאוד וכי לא קיים תכשיר אחר המתאים לחולות אלו וכי התועלת בשימוש בו עולה על סיכונים בטיפול.

חשוב לציין כי בית החולים במקרים אלה לא נדרש לממן את הטיפול בתרופות והן ממומנות תמיד על ידי הביטוחים הפרטיים, קופות החולים או החולים עצמם. במקרים הנ"ל הנהלת בית החולים התבקשה לאשר את עצם מתן התרופות, שחלקן ניתנות רק בעירוי, במחלקה האונקולוגית בבית החולים לפי הנהלים של משרד הבריאות.

ל"ישראל היום" נודע כי בעקבות החשיפה, הורה מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, ביום רביעי שעבר על הקמת ועדה מיוחדת במשרד הבריאות, לבדיקת אישורי התרופות המיוחדות (תרופות שאינן רשומות בארץ ואינן כלולות בסל התרופות המצריכות אישור מיוחד) בהנהלת בית החולים וולפסון. מדובר בפעם הראשונה בתולדות מערכת הבריאות שוועדה תבדוק את הדרך שבה הנהלת בית החולים מאשרת תרופות כאלה. גורם במשרד הבריאות העריך כי הקמת הוועדה מעידה על כך ש"אנחנו לא סומכים על בית החולים בנושא הזה, ולכן ממנים גורמים חיצוניים לבדוק את הנושא". בראש הוועדה מכהנת פרופ' תמר פרץ־יבלונסקי, מנהלת המכון האונקולוגי בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים.

הטיפול בטוח
ל"ישראל היום" נודע כי באחד המקרים במהלך חודש מארס השנה, ביקש ד"ר ברנר ממנהלת בית החולים, ד"ר ענת אנגל, לאשר טיפול תרופתי ייחודי לצלילה גייגר, חולת סרטן בת 62 שהטיפולים הקיימים לא הועילו לעצירת מחלתה. גם במקרה הזה המשפחה מימנה את רכישת התרופות. לפי המידע שנמסר למשפחתה של החולה, בבקשה ציין ברנר כי התרופות רשומות בישראל, אבל לא למחלה שממנה היא סובלת וכי הן ניתנות רק במסגרת מחקרים רפואיים בעולם. עוד צוין בבקשה כי התרופות אושרו על ידיו ועל ידי יו"ר הוועדה לניסויים בבני אדם בבית החולים כטיפולים חיוניים שלא קיימים תכשירים חלופיים הרשומים בישראל לאותה מטרה, שהתועלת בהם עולה על הסיכון, וכי הוסברו למטופלת כל המשמעויות של מתן התרופה.

ואולם, ד"ר אנגל סירבה לאשר את הבקשה ודרשה הסברים ומידע מפורט יותר. לפי המידע שבידי המשפחה, בתגובה ד"ר ברנר השיב לה כי הוא "מבקש לאשר את הבקשה שנתמכת על ידי רופאים אונקולוגים בכירים נוספים. מדובר בחולה שמצבה מידרדר ויש לאפשר לה למצות את הסיכוי שהטיפול יסייע לה. לאור מצבה והצורך במענה מהיר, החולה תיאלץ לעבור כעת לבית חולים אחר כדי לקבל את הטיפול".

ד"ר ברנר ציין עוד כי הטיפול התרופתי שמבוקש לחולה ניתן באופן שגרתי לחולים במחלות סרטן אחרות במסגרת סל התרופות, וכי הוא ניתן גם לחולים שמחלתם לא כלולה בסל התרופות לאחר שניתן להם אישור על ידי הנהלת בית החולים. עוד ציין כי הטיפול שהוא מבקש למטופלת יהיה אפילו בטוח יותר מהטיפול המתואר במחקר הרפואי מאחר שהוא מבוקש כעת בלי טיפולי קרינה.
אלא שד"ר אנגל, מנהלת בית החולים, סירבה לאשר את התרופה לצלילה גם בבקשה השלישית, ולאחר כעשרה ימי המתנה נאלצה צלילה לעבור ולקבל את התרופה במכון רפואי פרטי בתשלום מלא של המשפחה, ולמרבה הצער נפטרה בתחילת חודש אפריל - כשלושה שבועות לאחר שהוגשה למנהלת וולפסון הבקשה הראשונה למתן התרופה.


"אטימות ואדישות"
עמית גייגר, בנה של צלילה, שליווה את המאבק לאישור התרופה בוולפסון, אמר ל"ישראל היום" כי "ד"ר ברנר הוא רופא מסור מאין כמוהו. הוא טיפל באמי כאילו היתה בת משפחתו, באופן מסור ומקצועי ונתן לנו מענה 24 שעות ביממה תוך שהוא עושה ככל יכולתו על מנת לסייע לה במחלתה, כולל ניסיון להענקת טיפולים מחוץ לפרוטוקול. לצערנו הרב, הנהלת בית החולים 'שמה רגליים' ועיכבה את מתן אישורי התרופות באופן שמנע מאמי את הטיפול המיטבי ואת מלוא הסיכוי להארכת חייה. אין לי ספק כי אם היתה מקבלת את הטיפול שד"ר ברנר המליץ עליו במועד, חייה היו מתארכים ומשתפרים. אלא שהנהלת בית החולים לא ראתה כאן את טובת אמי לנגד עיניה אלא פעלה מתוך ביורוקרטיה לשמה ובאטימות ובאדישות לגורל החולה".
במקרה נוסף הועלתה תלונה כי הנהלת וולפסון לא אישרה ביוני השנה מתן תרופות בבית החולים לחולת סרטן בשנות ה־40 לחייה. הסירוב למרות המלצת המחלקה האונקולוגית בבית החולים ולאחר שהחולה הסכימה לקבל את הטיפול והשיגה תרומה למימון התרופה. הנהלת בית החולים סירבה והחליטה לחזור בה למרות שכבר אישרה את התרופות לאותה חולה כשבועיים קודם לכן. החולה, כאמור, נפטרה כשלושה שבועות לאחר שהוגשה הבקשה הראשונה לאשר לה את התרופה.

ד"ר יצחק ברלוביץ, לשעבר מבכירי הנהלת משרד הבריאות, חבר בוועד המנהל של האגודה לזכויות החולה, אשר ניהל את בית החולים וולפסון במשך כ־12 שנה, אמר ל"ישראל היום" כי "בלי לדבר על המקרים הספציפיים שנחשפו, חשוב לי מאוד לומר שד"ר רונן ברנר הוא רופא מסור מאוד, מצוין ומקצועי. חשוב לזכור שלחולים האלה אין זמן לחכות לאישורים למתן התרופות. לפי הפרסומים והמידע שיש לי, התהליך שנקבע בנהלים של משרד הבריאות לא נעשה במקרים האלה ויש כאן בעיה קשה. במהלך 12 השנים שניהלתי את בית החולים וולפסון מעולם לא היה מצב כזה שעשרות בקשות לא מקבלות אישור לאחר שמנהל המחלקה האונקולוגית המליץ על מתן התרופות".

הרבה מאוד שאלות
ד"ר יצחק ברלוביץ התריע עוד כי במקרים אלה "ד"ר ברנר מילא את חובתו האתית למטופלים ואם הוא מגיע למסקנה שזהו הטיפול היחיד, חובתו ליידע את החולה ומשפחתו וחובתו להפעיל את ההליך שהחוק מאפשר למתן התרופה שאינה רשומה לאותה מחלה. תפקיד הנהלת בית החולים הוא לקרוא את החומר ולנמק היטב את ההחלטה שלהם במקרה שהם לא מאשרים. יש לי הרבה מאוד שאלות שאין לי עליהן תשובות בקשר להחלטות של הנהלת בית החולים".
ממשרד הבריאות נמסר כי "המשרד בודק את הטענות בשני מישורים: במסגרת ועדת בקרה והשני - בדיקה של התלונות הפרטניות. המשרד עושה זאת בשיתוף פעולה ותיאום מלא עם בית החולים". מהנהלת וולפסון נמסר בתגובה כי "הנהלת המרכז הרפואי וולפסון דוחה את הטענות חסרות השחר. חברי ההנהלה עושים לילות כימים כדי שהמטופלים הבאים בשערי המרכז הרפואי יקבלו טיפול מקצועי, מצוין, בטיחותי ומבוסס מדעית, וימשיכו לעשות זאת גם בעתיד".

מקור: https://www.israelhayom.co.il/article/675657              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  לצערי לא יהיה כלום, עד שכח יס''מ לא יכנס לשם בכח Spike 21.07.19 08:27 1

   
   
Spike לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 11.12.14
10289 הודעות, 32 מדרגים, 46 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון י''ח בתמוז תשע''ט    08:27   21.07.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. לצערי לא יהיה כלום, עד שכח יס''מ לא יכנס לשם בכח  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
אבל זה לא יקרה. בגלל 3 סיבות.
חסינות
הסתדרות
הסדר טיעון.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות