גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #569088 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 569088        
skywalker
חבר מתאריך 4.6.18
6 הודעות
יום שבת ט' באב תשע''ט    18:12   10.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

תחקיר ניו-יורק טיימס: מכליות נפט סיניות חומקות מהמכ''מ ומטעינות נפט איראני בניגוד לסנקציות - המזרח התיכון  

 
  

ניו יורק טיימס בחן את תנועתן של יותר מ-70 מכליות נפט מתחילת מאי. 12 מהן הועמסו בנפט איראני בדרכו לסין או לקונים במדינות במזרח הים התיכון, שכללו כנראה את סוריה או את טורקיה

סין מקבלת משלוחי נפט ממספר גדול יותר של מכליות איראניות מכפי שהיה ידוע, ובכמות שמפרה את הסנקציות הכלכליות שהטילה ארה"ב על איראן - כך עולה מתחקיר שערך העיתון ניו יורק טיימס. תחקירני העיתון בחנו את תנועתן של יותר מ-70 מכליות נפט החל מ-2 במאי, אז נכנסו לתוקפן הסנקציות שהטילה ארה"ב על איראן. 12 מהן הועמסו בנפט אותו הובילו לסין או לקונים במדינות במזרח הים התיכון, שכללו כנראה את סוריה או את טורקיה.


עד כה היה ידוע שרק חלק מהן הובילו נפט איראני, ומומחה אישר שהיקף המשלוחים שתועד גדול מההיקף שהיה ידוע עד כה. 11 מתוך 12 המכליות הן בבעלותה או בניהולה של החברה הלאומית האיראנית למכליות, שהסנקציות האמריקאיות מכוונות ישירות אליה.


המשך מכירת הנפט האיראני מלמד על הקושי שיש לממשל טראמפ לאכוף את הסנקציות, שנועדו לצמצם לאפס את ייצוא הנפט של איראן. "אי אפשר להשמיע איומים כאלה אם אי אפשר לאכוף אותם", אומר ריצ'רד נפיו, חוקר באוניברסיטת קולומביה שעבר בעבר בבית הלבן ובמשרד החוץ, שסייע לאכוף את הסנקציות נגד איראן בתקופת ממשל אובמה. "זה מציג את ארה"ב כחלשה וילא יעילה, ומראה שיש מגבלות לכוחה". לדבריו, "סין וגורמים אחרים מוכנים לומר בגלוי, 'לא, אנחנו לא מתכוונים ללכת אחרי ארה"ב'".

החוק הבינלאומי לא מונע קנייה והובלה של נפט איראני ומוצריו. הסנקציות של ממשל טראמפ, שנכנסו בעיקרון לתוקף בנובמבר עם נסיגת ארה"ב מהסכם הגרעין, הן חד־צדדיות. אבל עד 2 במאי נתנה ממשלת ארה"ב רשות חריגה לשמונה מדינות להוסיף לקנות נפט איראני למרות הסנקציות. חברות זרות שממשיכות לקיים קשרי מסחר עם איראן במקביל לעסקים עם חברות או בנקים אמריקאיים, מסתכנות בצעדי ענישה מצד הממשלה

כוח מיוחד של הצי הבריטי עצר בגיברלטר מכלית עם נפט איראני בדרכה לסוריה איראן טוענת שהשתלטה על מכלית הנפט הבריטית כי היתה מעורבת בתאונה

פקידים אמריקאים אומרים שהסנקציות נועדו למנוע הכנסות מהממשלה האיראנית, במטרה לאלץ את הנשיא חסן רוחאני לחולל שינוי במדיניות החוץ שלה, ולהסכים לוויתורים רבים יותר בתוכנית הגרעין והטילים שלה. "הסנקציות של ארה"ב לא מנעו מאיראן להעביר נפט לים התיכון ולאסיה", סיכם נועם ריידן, אנליסט ב-ClipperData, גוף העוקב אחר משלוחי נפט גולמי בעולם.


אף שאיראן ממשיכה לייצא נפט, יש לסנקציות עליה השפעה של ממש. בחודש אפריל 2018, לפני שטראמפ נסוג מהסכם הגרעין, ייצאה איראן 2.5 מיליון חביות נפט ביום. כעבור שנה ירד המספר למיליון, וביוני, לאחר ביטול ההיתרים החריגים, העמיסו האניות בנמלי איראן כ-500 אלף חביות ביום, אמר רייד לאנסון, מומחה לאנרגיה בחברת המחקר הבריטית Kpler, העוקבת אחר סחורות.


מאז כניסתן של הסנקציות לתוקף התרבו התקריות בין איראן לארה"ב במפרץ הפרסי, חרף ניסיונות מדינות אירופה לפוגג את המתיחות ולשכנע את איראן להמשיך לעמוד בהסכם הגרעין. משרד החוץ האמריקאי הזהיר שכל רכישה חדשה אחרי 2 במאי תגרור אחריה סנקציות. "מדיניות התקיפה שלנו היא להוריד לאפס את רכישות הנפט האיראני", הודיעו אז במשרד.


יפן ודרום קוריאה הודיעו שישתפו פעולה עם הסנקציות מחשש שייענשו. פקידים טורקים רשמיים הודיעו בסוף מאי שהם מפסיקים את ייבוא הנפט מאיראן, אבל הוסיפו שאינם מסכימים עם הסנקציות של ארה"ב.


ביולי תפס כוח מיוחד של חיל הים הבריטי והשלטונות בגיברלטר מכלית בחשד שהובילה נפט גולמי שמקורו מאיראן לסוריה. אף על פי שהאירופים אינם תומכים בסנקציות האמריקאיות על איראן, המשלוח הפר את הסנקציות שהטיל האיחוד האירופי על סוריה.


ממשל טראמפ החל להגביר את אכיפת הסנקציות כדי לנסות ולשים קץ לייצוא לסין, שממשיכה להיות הקונה הגדולה ביותר של הנפט האיראני. בסוף החודש שעבר הודיע שר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו על הטלת סנקציות על חברת המסחר הממשלתית הסינית ז'והאי ז'נרונג ועל מנכ"ל החברה לי יומין, בגין "הפרה של ההגבלות שהטילה ארה"ב על מגזר הנפט האיראני". "אנחנו יודעים היטב לאן שטות האניות האלה", אמר פומפאו בראיון בבלומברג TV כמה ימים לאחר ההודעה. "בכל פעם שאנחנו מגלים הפרות, נעשה את המיטב מבחינתנו כדי לאכוף את הסנקציות בשלמותן".


אך הצעדים שננקטו לא מספיקים כדי לספק כמה מהנצים הביטחוניים שבקרב חברי הקונגרס הרפובליקאים. "אני אמנם שמח שהממשל הטיל סנקציות על המעגל הראשון של בעלי התפקידים בסין, אבל יש צורך להגביר את האכיפה כדי להרתיע את הסינים ומדינות זרות אחרות מלהפר את הסנקציות האמריקאיות נגד איראן", אמר הסנאטור מרקו רוביו. "המשטר האיראני שלח באופן בוטה מיליוני חביות נפט לסין".


כדי להדק את הלחץ על סין, ממשל טראמפ יידרש להעניש את הבנק העממי של סין ושאר בנקים המקיימים פעילות העסקית עם הבנק המרכזי של איראן, אמר נפיו. ארה"ב תוכל להעניש גם את ענקית הנפט סינופק, שבדומה לז'והאי ז'נרונג מייבאת נפט מאיראן.


אולם לענישה של הבנקים או של סינופק יהיו תוצאות מרחיקות לכת על הסחר העולמי, ותעמיק את המחלוקת השוררת בין וושינגטון לבייג'ין. שתי המעצמות כבר מסובכות במלחמת סחר קשה ומסוכסכות בסוגיות ביטחוניות כלל עולמיות, וטראמפ חותר להסכם סחר עם נשיא סין שי ג'ינפינג.


דובר משרד החוץ הסיני, ג'ינג שואנג, אמר ב–19 ביולי שמסע "הלחץ המקסימלי" שממשל טראמפ מפעיל נגד טהראן הוא "הסיבה העיקרית למתיחות הנוכחית" שאיראן מעורבת בה, ושוושינגטון צריכה "לתקן את הטעויות שלה". עד ה-2 במאי ייבאה סין מאיראן 500 אלף חביות נפט ביום. בחודש שעבר, הייבוא הסיני צנח לכדי 350 אלף חביות ביום, על פי חוקרי Kplr.


הבעלים הרשומים של דוורז, אחת ממכליות תוצרי הנפט שבניהול איראני, הוא Great Sparkle Investments Ltd, - חברה הרשומה בהונג קונג, אבל משרדיה במומבאי שבהודו, על פי האתר של הארגון הימאות הבינלאומי. לדברי לאנסון, המכלית כנראה פרקה את משאה בתחילת יוני.


מכליות איראניות אחדות הפסיקו לדווח את מיקומן לאחר המעבר בתעלת סואץ, אבל נתוני המשלוח מצביעים על כך שהן פרקו מטען במזרח הים התיכון. היעד עשוי להיות סוריה או טורקיה, לדברי אנליסטים. מאז יוני, שלוש אוניות לפחות הובילו עפרת ברזל מאיראן לסין, אמר לאנסון, דבר שעשוי להיחשב להפרה של הסנקציות האמריקאיות. מכליות איראניות אחרות מחכות במפרץ הפרסי כשהן עמוסות בנפט גולמי. הן מוכנות להתחיל לנוע ברגע שימצאו קונה, אמר. איראן מוכרת חלק מהנפט במחיר מוזל.


מדינות אחדות, שרואות שסין ממשיכה לייבא נפט איראני, עלולות להתחיל ללחוץ על ממשל טראמפ כדי שיינתנו להן החרגות, אמר נפיו. אך אולי הן יחליטו פשוט לרכוש נפט, ייתכן שבחשאי. ביוני, לאחר פגישה עם ראש ממשלת יפן שינזו אבה, סיפר רוחאני שאבה אמר לו ש"יפן מעוניינת להמשיך לרכוש נפט איראני".

https://www.haaretz.co.il/news/world/middle-east/.premium-1.7651215              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  על ארהב ללחוץ על הסינים החשוכים והגנבים..... שמשון הגיבור3 10.08.19 18:39 1
  וואו, נשמע תחקיר מחורטט winter1 10.08.19 18:42 2
     ''נשמע''- תודה שהוכחת לנו כמה התחקיר הזה הוא מזוייף libertarianNa 10.08.19 19:12 3
         אני מבין שאין לך שום כלים או ידע לערוך מחקר, לכן אתה חושב שה''תחקיר'' הזה ראוי לתגובה יותר רצינית. winter1 10.08.19 19:20 4
             תקציב המדינה האירני ירד ביותר מחצי. הסנקציות האמריקאיות עובדות. משה בן אברהם 10.08.19 22:41 6
  לסין אינטרסים רבים בנפט האיראני, לכן שמרו עד היום שלא נתקוף שם ושאיראן לא תתקוף אותנו SpinozaB 10.08.19 19:24 5
  לא נעשה עדיין המהלך שיוריד את הייצוא האיראני ל0 Reddish 10.08.19 22:46 7
  כל איראני יודע על כך, כשיש סנקציות השוק השחור פורח, ואין פיקוח לאן הולך הכסף וכמה המחדש 11.08.19 01:32 8

   
   
שמשון הגיבור3 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 16.5.19
2645 הודעות, 7 מדרגים, 14 נקודות.  ראה משוב
יום שבת ט' באב תשע''ט    18:39   10.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. על ארהב ללחוץ על הסינים החשוכים והגנבים.....  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
winter1
חבר מתאריך 19.6.17
6672 הודעות
יום שבת ט' באב תשע''ט    18:42   10.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. וואו, נשמע תחקיר מחורטט  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
ואני בטוח שאיראן מבריחה נפט, אבל ה"תחקיר" הזה לא מוכיח כלום. אגב סין רק מנצלת הזדמנות לקנות נפט בזול, את מירב הנפט המגיע מאזור זה היא קונה מהמפרציות ועראק            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
libertarianNa
חבר מתאריך 8.12.18
872 הודעות, 3 מדרגים, מינוס 2 נקודות.  ראה משוב
יום שבת ט' באב תשע''ט    19:12   10.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. ''נשמע''- תודה שהוכחת לנו כמה התחקיר הזה הוא מזוייף  
בתגובה להודעה מספר 2
 
  
רק מנצלת הזדמנות לקנות נפט בזול מבני אדם שהיו שוחטים אותך כמו כבשה ויש עליהם אמברגו מבעלת הברית הכי גדולה של ישראל, רק רוצים בזול לקנות, מה רע.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
winter1
חבר מתאריך 19.6.17
6672 הודעות
יום שבת ט' באב תשע''ט    19:20   10.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. אני מבין שאין לך שום כלים או ידע לערוך מחקר, לכן אתה חושב שה''תחקיר'' הזה ראוי לתגובה יותר רצינית.  
בתגובה להודעה מספר 3
 
  
כמות קטנה מאוד של מיכליות, אבל בלי קשר, נניח שאני אידאולוג כמוך (אידאולוג מבחינתי זו ממש לא מחמאה, כמו בתרבויות רבות בעולם) וזה לא משנה בכמה מיכליות מדובר - לא הוסבר איך עקבו אחריהן, לא הוסבר איך הבינו לאיזה יעדים הם הגיעו, לא הוסבר כלום. לכן נשמע מחורטט. להוכיח? מה יש לי להוכיח אם הם לא הוכיחו כלום? נראה לי שאני מדבר עם אדם שלא יודע איך עורכים מחקר לכן לא יודע לזהות מחקר מחורטט כשהוא רואה אותה לכן חושב שהצירופי מילים שכתובים למעלה ראויים לתגובה רצינית.

אגב אם היית יודע שאפילו לישראל הגיע נפט מאיראן (הרבה אחרי 79) היית מבין שהעולם קצת יותר מורכב מאיך שאידאולוגים כמוך תופסים אותו. ושלא נדבר על כמות העסקים שגם אנחנו עושים עם מדינות/קבוצות הזויות ומסוכנות. ואני מאמין שאתה באופן פרטי ומדינת ישראל ממשיכים לצרוך מוצרים סינים/שיוצרו בסין. אז קאט דה בולשיט ותנסה לעשות רושם אידאולוגי על מישהו שתופס מהמילים ללא כיסוי שאתה זורק פה.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
משה בן אברהם לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 10.2.15
9122 הודעות, 46 מדרגים, 92 נקודות.  ראה משוב
יום שבת ט' באב תשע''ט    22:41   10.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. תקציב המדינה האירני ירד ביותר מחצי. הסנקציות האמריקאיות עובדות.  
בתגובה להודעה מספר 4
 
  
אז יכול להיות שהם מגניבים מיכליות אבל בשורה התחתונה הם לא מרוויחים לא חצי ולא רבע ממה שהרוויחו מנפט לפני הסנקציות.


כך אזדרע שמא גליפא מפורש בארבעין ותרין אתוון דעובדא דבראשית.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
SpinozaB לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.7.14
33865 הודעות, 150 מדרגים, 275 נקודות.  ראה משוב
יום שבת ט' באב תשע''ט    19:24   10.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. לסין אינטרסים רבים בנפט האיראני, לכן שמרו עד היום שלא נתקוף שם ושאיראן לא תתקוף אותנו  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


במדבר י"ג, ל"ג: "..ונהי בעינינו כחגבים וכן היינו בעיניהם.."


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Reddish לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.6.19
639 הודעות, 3 מדרגים, 4 נקודות.  ראה משוב
יום שבת ט' באב תשע''ט    22:46   10.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. לא נעשה עדיין המהלך שיוריד את הייצוא האיראני ל0  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
עפ"י הערכות איראן מייצאת בין 100 ל500 אלף בתקופה הזו, בדרכים לא דרכים ושיטות שפוגעות עוד יותר ברווחים. איראן כמובן לא סובלת את המצב הזה ועושה הכל על מנת לסחוט כסף מזומן מאירופה (ובצדק, יש לה תמיכה של הגלובליסטים ששולטים באירופה, המעצמות האירופיות מקבלות הנחיות להציל את איראן בכל דרך).

ארה"ב יכולה להדק עוד יותר את החבל ולפגוע עוד בייצוא, אבל ברור שזה יוביל לעימות מיידי, לאיראן כבר לא תהיה שום ברירה. זה קרוב, מצב לא יציב בכלל, אבל עוד לא שם.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
המחדש לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 13.5.10
2007 הודעות, 20 מדרגים, 40 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון י' באב תשע''ט    01:32   11.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. כל איראני יודע על כך, כשיש סנקציות השוק השחור פורח, ואין פיקוח לאן הולך הכסף וכמה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
האזרח האיראני הפשוט סבור שהסנקציות משיגות את התוצאה ההפוכה, הן רק עוזרת לשלטון המושחת, השלטון רק מרוויח מהסנקציות, הוא מקבל לידיו תשלומים של מיליוני דולרים ללא פיקוח - ממכירות בשוק השחור, הכסף זורם ישר לכיסם של האייטולות            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות