גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #569787 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 569787        
סיסו מהתברואה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 13.5.19
2843 הודעות, 42 מדרגים, 76 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ב באב תשע''ט    15:33   13.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

הדסה בתוכנית הבראה כלכלית, אך שכר הבכירים גדל בעשרות אחוזים .  

 
  
שכרו של המנהל רוטשטיין גדל ב-32% ושל מנהלת מחלקה ב-76%, בזמן שהמדינה מסייעת למוסד במאות מיליוני שקלים בשנה. לפי הדסה, רוב העליות נבעו מרפואה פרטית והסכמים קודמים

שכרם של עשרות בכירים, רופאים ואנשי מינהלה בהדסה גדל בעשרות אחוזים בתקופה שנועדה להבריא את מצבו הכלכלי של בית החולים, ובזמן שהוא מקבל סיוע שנתי של מאות מיליוני שקלים מהמדינה - כך עולה מדו"ח הממונה על השכר באוצר. כך, לדוגמה, שכרו של מנהל בית החולים, פרופ' זאב רוטשטיין, גדל ב-2017 ב-32% ועמד על 142 אלף שקל, ושכרה של מנהלת מחלקת השתלות מח עצם גדל ב-76%.דו"ח הממונה על השכר כולל נתונים על יותר מ-700 עובדי הדסה שמרוויחים 17 אלף שקל בחודש או יותר. הוא מציג עליות בשכרם של רופאים, מנהלי מחלקות, אחיות, טכנאים ואנשי מנהלה בין 2016 ל-2017, תקופה שאופיינה בסכסוכים בין ועדי העובדים להנהלה ושנתיים לאחר שאישרה ועדת הכספים של הכנסת הסכם הבראה להדסה בעלות של 1.4 מיליארד שקלים.

מנהל הדסה נחקר באוצר באזהרה בחשד לתשלום שכר גבוה באופן חריג לרופאים בכירים
לטענת גורמים באוצר ובהנהלת בית החולים, חלק מעליות השכר הן תוצאה של הכנסה נוספת משירותי הרפואה הפרטית (שר"פ) או מ"ססיות" (ניתוחים וטיפולים מעבר לשעות העבודה בתמורה לשכר נוסף), וכן עקב מימוש של הסכמי שכר קודמים. לצד זאת, באוצר מודים כי בהדסה קיימות חריגות שכר והן נמצאות בטיפול אגף האכיפה במשרד, שיפעל להשבת חלק מהכספים. לאחרונה דווח כי רוטשטיין ושני בכירים נוספים נחקרו באזהרה במשרד בשל טענות על תשלום שכר חריג לרופאים שגויסו לעבודה במחלקת המטו-אונקולוגיה ילדים ב-2017.

בראש רשימת שיאני השכר הציבורי ב-2017 עמד רופא מומחה מהדסה, שהשתכר כ-253 אלף שקלים בחודש. בדו"ח הממונה על השכר, שפורסם במארס, מופיעים שני מומחים נוספים מהדסה ששכרם הוא יותר מ-200 אלף שקל. אחד מהם זכה לעלייה של 30% בשכרו והגיע ל-213 אלף שקל בחודש, והשני זכה לעלייה של 6% ומקבל שכר של 216 אלף שקל. לדברי הדסה, אכן היו בעבר רופאים בבית החולים ששכרם הכולל - המורכב גם משכר אקדמי ורפואה פרטית - היה יותר מ-200 אלף שקל, אך "כיום להוציא רופא אחד וייחודי, באישור הממונה על השכר, אין יותר רופאים המשתכרים בשכר כזה".

בדו"ח מופיעים גם טכנאי רנטגן ששכרו גדל ב-30% והסתכם ב-121 אלף שקל, מנהל חדש של מחלקת ההרדמה ששכרו גדול ב-16% מזה של המנהל היוצא ועומד על 96 אלף שקל, ומנהל מחלקה בתחום הדימות שזכה לעלייה של 16% בשכרו, שהסתכם במאה אלף שקל. כמו כן, מנהל מחלקת קרדיולוגיה נהנה ב-2017 מעלייה של 41% בשכר, מנהל מחלקת נפרולוגיה לעלייה של 24%, מנהל אגף מחקר ופיתוח לעלייה של 12% וכך גם מנהלת מחלקת יולדות. בנוסף, מנהל מחלקת עור ומין נהנה מעלייה של 25% בשכרו, שהסתכם ב-57 אלף שקל, ושכרו של מנהל מחלקת אולטרסאונד גדל ב-30% ל-62 אלף שקלים בחודש.

ב-2017 התרחש בהדסה משבר במחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים, בין היתר סביב תוכנית לאיחודה עם מחלקת ההשתלות למבוגרים. באותה שנה נרשמה עלייה של 76% בשכר של מנהלת ההשתלות מח עצם, מ-50 ל-89 אלף שקלים. לדברי הדסה, מדובר ב"עלייה בדרגה אקדמית לדרגת פרופ' חבר, כמו גם מינוי ב-2017 למנהל מחלקה בתוספת עבודה פרטית (שר"פ), ומילוי מקום בכוננויות של רופאים בכירים שנטשו".

לפי הדסה, רוב מקרי הגידול בשכר הם תוצאה של זחילת שכר, עלייה בדרגה אקדמית ופעילות פרטית במסגרת שר"פ - או שילוב בין השלושה. אולם, לא רק אנשי רפואה זכו לעליות שכר ב-2017. כך, מנהל מחלקת מדיניות, מינהל וכלכלה, זכה לעלייה של 25% והשתכר ב-95 אלף שקל בחודש, וסמנכ"ל הכספים של בית החולים זכה לעלייה של 20% בשכרו, שעמד על 65 אלף שקל. גם מנהל מחלקת יחסי עבודה ותנאי העסקה, שכנראה נאלץ לבשר באותן שנים לעובדים רבים על קיצוץ בשכרם, נהנה מעלייה של 10% בשכר, ורב בית החולים זכה להעלאת שכר של 9%, לכדי 34 אלף שקלים בחודש.


בעוד חלק מעובדי הדסה נהנו מקידומים והעלאות שכר, אחרים נאלצו לשלם מחיר אישי בתנאי ההעסקה שלהם כדי להציל את בית החולים. רופאים ותיקים במוסד, שקוצצו משכרם אלפי שקלים, חשים תסכול וכעס נוכח רופאים אחרים שנהנים מעלייה בשכרם וכאלה שגויסו בשכר גבוה יותר. לתחושת עובדים במוסד, למשרד האוצר אין אחיזה ממשית על המתרחש בהדסה או על צעדיו של רוטשטיין, וכי התנהלות בית החולים אינה הולמת מוסד המצוי במשבר כלכלי.

במסגרת הסכם ההבראה של הדסה, שנועד להביא את המרכז הרפואי לאיזון תקציבי יציב, הוא מקבל 1.4 מיליארד שקלים בפיזור בין 2014 לסוף 2020. ההסכם קבע שעל הדסה לבצע שינויים מהותיים בפעילותו, בהם שינויים בממשל התאגידי, הסדרת פעילות שירותי הרפואה הפרטית, התייעלות מבחינת הוצאות והכנסות וצמצום מספר המשרות. במסגרת ההסכם פוטרו מאות עובדים, ושכרם של הנותרים היה אמור לקטון בעד 5.5%. בהסכם נקבע עוד כי חלקו של בית החולים בהכנסות מפעילות הרפואה הפרטית יגדל ויעמוד על 30%, לעומת 16% טרום ההסכם.

על יישום התוכנית אחראים חשב מלווה, רואה וחשבון מטעם המדינה וכן "ועדת השלושה", שבה חברים סמנכ"ל תקצוב במשרד הבריאות, סגן הממונה על התקציבים וסגן בכיר לחשב הכללי במשרד האוצר. אולם, בדו"ח מבקר המדינה על הדסה שפורסם ב-2016 נכתב: "משרדי הבריאות והאוצר טרם מיסדו מנגנונים לבקרה שוטפת אחר האיזון התקציבי של בתי החולים הציבוריים, שמטרתם למנוע הישנות מקרים כמו זה של הדסה בבתי חולים ציבוריים נוספים". על שכר העובדים כתב המבקר כי הסכמים קיבוציים שנחתמו לאורך השנים, ולא בוטלו בהסכם ההבראה, מנציחים "תנאי תעסוקה חריגים בהדסה, והם ממשיכים להעמיק את הגירעון התזרימי של בית החולים".

רוטשטיין נכנס לתפקידו ב-2016, ותוך זמן קצר החלו התכתשויות בינו לבין הגופים המלווים והמפקחים של התכנית. רוטשטיין טען תקופה ארוכה כי החשב שמונה מטעם המדינה, רו"ח רז זונטג שהתפטר בינואר 2017, אינו מבצע את תפקידו כנדרש. לדברי רוטשטיין, זונטג לא נכח כלל בישיבות הנהלה ולא ביקר בבית החולים, בזמן שהוא וצוותו נהנים ממשכורת שנתית של 4.3 מיליון שקלים.

מהנהלת הדסה נמסר בתגובה: "אנו עובדים בצורה מטבית עם הממונה, מעבירים אליו דיווחים מדויקים תקופתית של שכר העובדים ומקבלים ממנו אישורים לכל חריגה המתבקשת על ידינו בנסיבות מיוחדות. במקביל, נעשה חריש עמוק בהדסה בנושא חריגי שכר על ידי המנכ"ל. הלחץ על הקפאת מספר המועסקים ועלויות השכר לא התחיל מטבע הדברים בשנת העבודה הראשונה של המנכ"ל הנוכחי, אך התחיל להניב פירות כבר ב-2018. עדיין יש הרבה מה לעשות עם השכר החריג לחלק מהעובדים, והדבר מתבצע בלי להפר הסכמים קיבוציים שעוד חוזקו ובוצרו בהסכם ההבראה משנת 2014 כדי להשיג חתימת הארגונים על ההסכם".

עוד נמסר: "יחד עם זאת, נציין כי הסכם הסגל האקדמי החריג עם הרופאים מהווה נושא כאוב שלא הגיע להסדר מוסכם עם ההסתדרות הרפואית, וכתוצאה מכך מעכב מנהל הדסה את כל המינויים האקדמיים מזה למעלה משנה וחצי, בצל תהליך גישור שעדיין לא הסתיים... מהדוגמאות שעלו בכתבה עולה המסקנה כי 'מגרש המשחקים', או הגמישות הניהולית של ההנהלה בהתייעלות האמורה, מוגבלת, שכן רוב רובה של העלייה בשכר נובעת מהסכמים קיבוציים אותם אין אנו יכולים להפר. בכל הנוגע להסכם הסגל האקדמי המהווה מרכיב עיקרי בעלות שכרם של הרופאים, ההנהלה נלחמת במטרה לשנותו, ובאין ברירה תכריז על ביטולו על כל המשתמע מכך. לאור האמור לעיל, אין לנו ברירה אלא גם לחתוך בבשר החי, לרבות בקליטות חדשות לבית החולים וזה מתבטא במספר המתמחים".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "אגף הממונה על השכר במשרד האוצר מנהל הליך פיקוח והסדרה של שכר העובדים בבית החולים הדסה. יש לציין כי שכרם של עובדים רבים בבית החולים נובע מהסכמי שכר קודמים או תגמולים בגין פעולות או כונניות ותורנויות, המבטאים עליה בתפוקות העובדים. עובדי האגף ממשיכים לפעול על מנת לוודא את התנהלותו התקינה של בית החולים בתחום השכר. ככל שיימצאו חריגות שכר אצל עובדי בית חולים הדסה, הן יטופלו על ידי יחידת אכיפה של הממונה על השכר, בהתאם לתוכנית העבודה הרב-שנתית שלה".

https://www.haaretz.co.il/news/health/.premium-1.7660658              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  מה הבעיה? בטוח שאחרי ההעלאות האלה הם מרגישים יותר בריאים. אמיתי 13.08.19 15:36 1
  רוטשטיין הוא הרי חברו הקרוב של ליצמן ברור שידעגו לרוטשטיין וחבריו... Medic 13.08.19 20:48 2

   
   
אמיתי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 27.3.16
2115 הודעות, 21 מדרגים, 36 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ב באב תשע''ט    15:36   13.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. מה הבעיה? בטוח שאחרי ההעלאות האלה הם מרגישים יותר בריאים.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Medic לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.7.14
1582 הודעות, 16 מדרגים, 32 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי י''ב באב תשע''ט    20:48   13.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. רוטשטיין הוא הרי חברו הקרוב של ליצמן ברור שידעגו לרוטשטיין וחבריו...  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות